کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

کامیون‌هایی که ارزان می‌آورند و گران می‌فروشند

کدخبر:۸۱۶۳چهارشنبه، ۲۸ آبان ۱۳۹۳ - ۱۰:۰۵:۵۵۵۸۵۵ بازدید

آیین‌نامه واردات کامیون‌های سنگین دست دوم آنقدر شفاف و روشن است که بعید به نظر می‌رسد بتوان خللی در اجرای آن یافت. در آیین‌نامه به صراحت عنوان شده ...

آیین‌نامه واردات کامیون‌های سنگین دست دوم آنقدر شفاف و روشن است که بعید به نظر می‌رسد بتوان خللی در اجرای آن یافت. در آیین‌نامه به صراحت عنوان شده تنها شرکت‌های حمل و نقل مجوز واردات کامیون‌های دست دوم را دریافت خواهند کرد و این کامیون‌ها تا پنج سال غیرقابل انتقال هستند ضمن آنکه به ازای ورود هر دستگاه کامیون دست دوم، باید یک دستگاه کامیون فرسوده با عمر بالای ۲۵ سال از رده خارج شود و در نهایت هم پس از پنج سال نقل و انتقال این خودروها تنها به سایر شرکت‌های حمل و نقل خواهد بود. هدف اصلی از گنجاندن این بند در آیین‌نامه، پیشگیری از بروز پدیده دلالی برای این خودروها است چرا که هدف اصلی از واردات آن‌ها نوسازی ناوگان و خروج کشنده‌های فرسوده از چرخه حمل و نقل است و طراحان آیین‌نامه قصد داشتند از این طریق مانع از افزایش بی‌دلیل قیمت این خودروها در بازار شوند.

این صراحت البته به نظر می‌رسد تنها بر روی کاغذ بوده است چرا که اکنون خبر می‌رسد در حالی که تنها شش ماه از ورود نخستین خودروهای این طرح به کشور می‌گذرد همه اهداف این طرح به کلی دگرگون شده است تا جایی که نه تنها خودروی فرسوده‌ای از چرخه خارج نمی‌شود، بلکه کشنده‌های دست دوم وارد شده به کشور اکنون به صورت آزادانه خرید و فروش می‌شوند!

یزدان‌پناه که از قدیمی‌های حمل و نقل است و از بازار این خودروها اطلاعات کاملی دارد در گفت‌وگویی با ما با تاکید بر خرید و فروش این خودروها در بازار گفت: «از ابتدا قرار بود این آیین‌نامه جنبه خدماتی داشته باشد و نه تجاری. به همین دلیل هم عنوان شد که خودروهای وارد شده تا پنج سال غیر قابل نقل و انتقال هستند و این مسأله در سند آن‌ها هم قید شده و واردکنندگان در گمرک هم برای این موضوع تعهد داده‌اند. اما در حال حاضر شرکت‌های حمل و نقل با همکاری واسطه‌ها، این خودروها را به صورت وکالتی به راننده‌ها می‌فروشند تا عملاً باز هم فشار به راننده وارد شود.»

وی البته تاکید می‌کند در بازار خودروهای سنگین با توجه به قیمت بالای خودروها، قرارداد شراکت امری طبیعی است و گاهی دو یا چند نفر به طور شراکتی خودرو را خریداری می‌کنند اما آنچه اکنون در حال رخ دادن است نه یک شراکت، که تجارتی پر سود و به تمام معنا است چرا که شرکت‌های حمل و نقل خودرو را به صورت اقساط و با محاسبه سود به رانندگان واگذار می‌کنند.

یزدان‌پناه در زمینه قیمت خودروها گفت: «قیمت بسته به سلامت خودرو اندکی تغییر می‌کند اما الان برای رنوهای مدل ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ قیمت خودرو حدود ۴۰۰ میلیون تومان است. این خودروها با ۲۵۰ میلیون تومان نقد و ۶۰ قسط ۴ تا ۴٫۵ میلیون تومانی فروخته می‌شوند.» فروش این خودروها به رانندگان در حالی است که به موجب قانون حتی پس از پنج سال نیز سند این خودرو غیر قابل انتقال به راننده است چرا که طبق آنچه در آیین‌نامه آمده واگذاری خودروها پس از پنج سال نیز تنها به دیگر شرکت‌های حمل و نقل ممکن است و به این ترتیب به نظر می‌رسد راننده خودرویی را خریده که عملاً هیچ‌گاه نمی‌تواند مالک آن باشد!این‌ها البته تنها یک بخش از عجایب اجرای آیین‌نامه واردات کامیون‌های دست دوم است چرا که اکنون به ازای واردات این کشنده‌ها خودروی فرسوده‌ای هم از چرخه حمل و نقل خارج نمی‌شود تا این آیین‌نامه کیلومترها از هدف اصلی خود که نوسازی ناوگان بود دور شده باشد. یزدان‌پناه در این زمینه می‌گوید: «سازمان پذیرفته که دیگر به ازای واردات این کشنده‌ها خودروی فرسوده‌ای اسقاط نشود چون خودرویی برای این کار نیست. در حال حاضر کشنده مدل ۱۹۷۵ هم به خوبی سرویس می‌دهد و قیمتش بالا است. به همین دلیل از معافیت ۲۵درصدی گمرک صرف‌نظر شده و این خودروها مانند یک خودروی عادی وارد کشور می‌شوند.»

باورش دشوار است این همه تضاد در متن و اجزای یک آیین‌نامه چند خطی اما آن‌گونه که به نظر می‌رسد، این آیین‌نامه هم به سرنوشت سایر طرح‌های نوسازی ناوگان دچار شده و با گذشت مدت کوتاهی از اجزای آن، دیگر نمی‌توان امیدی به نوسازی ناوگان کشنده‌های فرسوده کشور از این محل داشت.در این زمینه خان بلوکی، رییس کانون انجمن‌های صنفی رانندگان جاده‌ای کشور معتقد است از ابتدا چنین ایده‌ای مناسب وضعیت کشورمان نبوده و خودروها باید از ابتدا در اختیار رانندگان قرار می‌گرفته.

وی در گفت‌وگویی عنوان کرد: «شرکت‌های حمل و نقل به هیچ‌وجه حاضر نیستند در بخش حمل و نقل سرمایه‌گذاری کنند. این شرکت‌ها عادت کرده‌اند بارنامه بنویسند و کمیسیون آن را بگیرند. به هیچ عنوان حاضر نیستند چند میلیارد تومان کامیون بخرند و در اختیار راننده بگذارند و راننده را استخدام کنند. تعدادی از شرکت‌ها از این طرح استفاده کردند و رفتند کامیون‌های رنو وارد کردند اما خودروهایی که ۲۶۰ تا ۲۷۰ میلیون تومان برایشان تمام شده بود را به قیمت ۴۵۰ میلیون تومان به راننده‌ها واگذار کردند تا قسطی پول آن را بدهد. یعنی باز هم شد یک محل کاسبی برای برخی شرکت‌های حمل و نقل.»

وی معتقد است باید رانندگان اختیار واردات این خودروها را داشته باشند. خان بلوکی در این زمینه گفت: «اگر بخواهیم حمل و نقل را نوسازی کنیم باید این مجوزها را به راننده بدهیم. باید به راننده بگوییم کامیون فرسوده‌ات را اسقاط کن و در ازای آن یک مجوز واردات بگیر. هدف اولیه آن بود که شرکت‌ها خودروها را بخرند و ناوگان داشته باشند اما الان شده یک منبع درآمد برای آن‌ها که بخرند و بیرون واگذار کنند. اگر این مجوزها در اختیار راننده قرار می‌گرفت تمام ناوگان با قیمت کم نوسازی می‌شد و برخی رانندگان هم ناچار نمی‌شدند به خاطر عقب افتادن قسط‌هایشان به مسائل دیگر روی بیاورند.»با این شرایط مشخص نیست سرنوشت آیین‌نامه‌ای که قرار بود انقلابی در نوسازی ناوگان فرسوده کشور داشته باشد به کدام سو خواهد رفت آن هم در شرایطی که رانندگان به عنوان بهره‌بردار اصلی و نهایی از این خودروها رضایت چندانی از روند طی شده و قیمت این خودروها ندارند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

سهند: 1393/8/2810:07:48،
67
96
خدمات دولت تدبیر و امید از این بهتر نمیشه! بهشت دلال ها در دولت یازدهم!
m: 1393/8/2810:21:34،
111
36
چه ربطی داره تو بگو چرا داری میسوزی
مگه دوره قبل خیلی گل و بلبل بود که بزرگترین فسادای مالی پیش اومد؟..
تو رو خدا فکر کنید...: 1393/8/2810:56:20،
73
20
من نمیدونم چرا بعضی ها همه چیزو میندازن تقصیر این دولت و اون دولت نه بابا اینجوریها نیست اکثر تصمیم ها توسط یه دولت پنهان گرفته میشه و توسط این دولت ظاهری به اطلاع همه رسونده میشه... اونجا پر زد و بند و امتیازهای سیاسی و باجهای علنی و غیر علنی... شما فکر کردید مجلس و دولت و ... از خودشون قدرتی دارند... اینا فقط خیمه شب بازیه که ما داریم میبینیم...
ali: 1393/8/2812:37:52،
27
14
دقیقا با نظرت موافقم
جاسوس: 1393/8/2810:33:54،
18
46
فروش نقدی اذر ماه نیز به شرح زیر است
پارس ال ایکس تحویل 30 روزه 36900000
پارس بنزینی تحویل 30 روزه 32328000
جی ال ایکس تحویل 30 روزه 28480000
جی ال ایکس دو گانه 30 روزه 30118000
در ضمن پارس بنزینی محدود عرضه خواهد شد و اخرین پارس بنزینی داشبرد قدیمی است که به بازار عرضه میشود
این فروش نقدی تاریخش هنوز مشخص نشده است
شاید بعد از پر شدن ظرفیت های پیش فروش ، فروش نقدی از دهم اذر در سایت قرار بگیرد
فروش نقدی بعدی پارس از تاریخ 12 بهمن تا 22 بهمن به مناسبت دهه فجر و پیروزی انقلاب اسلامی است
کسانی که موفق به ثبت نام نشدند وعده ما دهه فجر
در دهه فجر نیز 206 تیپ 2 نیز فروش نقدی خواهند داشت.
و علاوه بر پارس ال ایکس پارس داشبرد جدید نیز عرضه میشود .
جاسوس: 1393/8/2810:34:16،
14
33
شرایط فروش نقدی و پیش فروش اذر ایران خودرو
نقل قول از وابسطه ی نزدیک به مدیر فروش ایران خودرو
پیش فروش اذر 93 از روز شنبه اول اذر راس ساعت 10 صبح
پژو 405 بنزینی تحویل اسفند 93
پژو 405 دوگانه تحویل اسفند 93
پژو اس ال ایکس تحویل اسفند 93
پژو پارس سال تحویل اسفند 93
پژو پارس ال ایکس تحویل اسفند 93
پژو پارس معمولی دو گانه تحویل اسفند 93
----------------------------------------------------------
پیش فروش دو ودیعه ی تحویل فروردین
پژو 405 بنزینی تجویل فروردین 94................ودیعه اول 10 ملیون
پژو 405 دو گانه تحویل فروردین 94 ..............ودیعه اول 9.5 ملیون
پارس سال داشبرد جدید تحویل فروردین 94.....ودیعه اول 13 ملیون
پارس مغمولی دو گانه تحویل قروردین 94........ودیعه اول 12 ملیون
پژو اس ال ایکس تحویل فروردین 94 .............ودیعه اول 10 ملیون
جاسوس نمی خوایم: 1393/8/2810:55:22،
35
18
چی می گی تو...
کارا: 1393/8/2810:49:44،
26
13
قانون ما ؛ مقرارت ما ؛ فقط و فقط رانت ایجاد می کند !

قانونگذار به فکر مردم و مصرف کننده نیست . تنها به فکر ایجاد رانت برای برخی است .

واردات خودروهای عمومی کامیون و .. را خواندید. خودرو سواری هم اینگونه هست به بهانه خدمات پس از فروش

خوب بگذارید خود شرکت تولید کننده در اینجا حضور داشته باشد . نماینده داشته باشد مردم هم بجای واردات برن و مستقیم و بدون واسطه از خودت شرکت مثلا رنو ، ولو ، اسکانیا ، مان ، و...... خرید کنن !

خیال باطل ! مملکت دست بازاریها هست و بازاریان، قانون می نویسن و اینها بجز دلالی چیز دیگری را نمی فهمن. ! اصلا نمی دانن تولید چیست و تولید کننده کیست؟ آنها فقط دلالی را می دانن
حسین: 1393/8/2811:32:25،
21
15
گمرکی این کامیون های دست دوم چقدر است؟؟؟
جج: 1393/8/2813:41:29،
11
17
بیشتره
.: 1393/8/2819:34:49،
23
14
رانندگان آدمهای زحمت کش و بدبختی هستند که هیچکس هیچکونه حمایتی از انان نمیکنند و باربریها و شرکتهای حمل ونقل نامرد همیشه حق رانندگان را خورده اند . امیدوارم مسئولان دراین مورد ماشینهای رنو رسیدگی کنندکه شرکتهای حمل ونقل چه کلاهی سر رانندگان میگذارند.
جک: 1393/8/2913:37:03،
13
14
تعویض بامجوزواردات یک کامیون دست دوم بامعافیت گمرکی باعث سریع نوشدن کامیونهای فرسوده میشود

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار ایران
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
اولين نمونه از خودروی JAC J4 وارد ایران شد
سورن توربو را انتخاب کنیم یا دنا؟
ملاقات ایرانی با هیوندای سوناتا 2018
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما