کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

روبل چه زمانی جانشین دلار در ایران می‌شود ؟

کدخبر:۸۱۱۲دوشنبه، ۲۶ آبان ۱۳۹۳ - ۱۰:۳۴:۱۷۳۳۴۵ بازدید

با اینکه مدتی است از ارائه پیشنهاد انعقاد پیمانهای پولی دوجانبه بین ایران و روسیه می گذرد، اما هنوز نتیجه‌ای در این رابطه از سوی بانک مرکزی اعلام نشده و مشخص ...

با اینکه مدتی است از ارائه پیشنهاد انعقاد پیمانهای پولی دوجانبه بین ایران و روسیه می گذرد، اما هنوز نتیجه‌ای در این رابطه از سوی بانک مرکزی اعلام نشده و مشخص نیست که جایگزینی روبل و ریال در معاملات تجاری به مرحله نهایی می رسد یا اینکه ایران همچنان پای هیچ پیمان پولی دوجانبه‌ای را امضا نخواهد کرد.

 با توجه به حجم معاملات بین ایران و روسیه از یک سو و شرایط سختی که تحریمهای سالهای اخیر به معاملات دلاری ایران تحمیل کرده است چند ماه پیش بود که پیشنهاد ورود به پیمان پولی دوجانبه بین ایران و روسیه مطرح شد تا با تایید بانک مرکزی، روبل جایگزین دلار در معاملات بین این دو کشور شود.

بر این اساس اسدالله عسگر‌اولادی - رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه - در اوایل مهرماه با اعلام این موضوع عنوان کرد که قرار است بانک مرکزی نظر کارشناسی خود را برای اجرای این طرح را ظرف دو ماه آینده اعلام کند.

بانک مرکزی در حالی در نقطه اصلی این پیمان قرار گفته و به نتیجه رسیدن این طرح و درخواست بازرگانان به طور گسترده ای وابسته به تصمیم نهایی آن است که جدای از هر دوره سیاسی، در سالهای اخیر که به ویژه تحریم ها علیه ایران تشدید شده و معاملات خارجی به طور جدی تری تحت تاثیر قرار گرفته گام محکمی در زمینه پیمانهای پولی برنداشته است هر چند که مقامات این بانک تاکید دارند که موضوع بکارگیری ارزهای ملی‌(محلی)‌ در تجارت با کشورهای طرف عمده تجاری ایران از سال 1390 به کرات در بخش ارزی بانک مرکزی مورد بررسی کارشناسی قرار گرفته و مکاتبات متعددی با سازمانهایی چون وزارت اقتصاد، ‌وزارت امور خارجه و شورایعالی امنیت ملی انجام شده است.

این در حالی است که با مطرح شدن طرح حذف دلار از معاملات بین ایران و روسیه بازهم فرصتی دیگر برای انعقاد پیمانهای پولی دوجانبه پیش آمد و قرار شد تا بانک مرکزی موضوع بین خود و بانک مرکزی روسیه بررسی کند.

با وجود اینکه تاکنون اظهار نظر مشخصی در رابطه نتایج بررسی ها و حتی موضع بانک مرکزی در این رابطه اعلام نشده ولی آخرین گفته های عسگر اولادی در این باره مبین آن است مذاکرات این دو بانک هنوز نهایی و مصوب نشده است.

شرط سیف برای پیمانهای پولی دوجانبه
اما سخنان اخیر سیف - رییس کل بانک مرکزی- هر چند که کلی بوده و به طور مشخص اشاره‌ای به پیمان دوجانبه ایران و روسیه ندارد، نمی توانند نسبت به اجرای انعقاد پولی ایران و روسیه نا امید کننده باشد.

وی در واکنش به انتقادات مطرحه در رابطه با تعلل بانک مرکزی در پیمانهای پولی تاکید کرده که این مساله موضوع جدید و عجیبی نیست و از زمان شوروی سابق با کشورهایی که در تعادل تجاری بودیم برای برداشت از حساب‌های مشترک و تسویه حساب پیمان‌های دوجانبه داشتیم اما باید مکانیزم آن فراهم باشد یعنی با کشورهایی که به لحاظ تجاری در تعادل باشیم می توانیم وارد مذاکره شویم.

وی این را هم گفته که با هر کشوری که احساس کنیم با آن در تعادل تجاری هستیم می‌توانیم پیمان دوجانبه ببندیم.

پول ایران و روسیه تقویت می شود
از سویی دیگر آنچه که می تواند احتمال انعقاد قرارداد پولی ایران و روسیه را تقویت کند اظهارات قوامی- عضو گروه دوستی پارلمانی ایران و روسیه- است.

وی در روزهای اخیر این گونه گفت که با فراهم آمدن زمینه‌های لازم برای عملیاتی شدن این پیمان دوجانبه، ریال ایران و روبل روسیه برای تجارت خارجی تقویت شده تا دیگر نیازی به ارز واسطه‌ای مثل دلار و یورو نباشد.

قوامی نقطه مشترک میان ایران و روسیه را میل به استقلال در معاملات و اینکه نمی‌خواهند تا در واشنگتن، صندوق بین‌المللی پول، بانک جهانی و ... برایشان تصمیم‌گیری شود دانست و گفت که براین اساس پیشنهاد پولی دوجانبه بین ایران و روسیه، در تمامی نشست‌ها با استقبال طرف روسی مواجه شده است.

وی معتقد است که عملیاتی شدن این پیمان دوجانبه می‌تواند در انتقال و آزادسازی ارز، مدیریت نوسانات نرخ ارزو کاهش هزینه‌های انتقال آن همچنین تقویت نقش ارزهای ملی در تجارت خارجی موثر باشد به عبارتی دیگر با این پیمان هم ریال ایران و هم روبل روسیه در معادلات بین‌المللی ارزش خود را تقویت خواهند کرد.

قوامی این را هم اعلام کرد که با توجه به تجربه‌های جهانی و نقطه مشترکی که بین ایران و روسیه وجود دارد مقدمات این پیمان ایجاد شده و با این کار قصد داریم زمینه استفاده همزمان از دو پول ملی ریال ایران و روبل روسیه را برای تقویت تجارت خارجی فراهم کنیم تا نیاز به ارز واسطه‌ای مثل دلار و یورو نباشد.

اظهارات دیگرعضو گروه دوستی پارلمانی ایران و روسیه نیز بیانگر آن است که قرار شده تا بانک‌های ملی ایران و میلیمیوم روسیه تا سقف 300 میلیون دلار پیمان پولی دوجانبه برای مدت یک سال امضا کنند که محدودیت کالا نباشد. در واقع این مدل ارائه شده مورد استقبال سنا و دومای روسیه قرار گرفت و در سفری که آنها به ایران خواهند داشت برنامه یک ساله‌ای را برای سال 2015 با طرف روسی تنظیم می‌کنیم که این پیمان دوجانبه با مبلغ گفته شده اجرایی شود.

براین اساس در حالی بازرگانان و سایر گروه های مرتبط در مبادلات ایران و روسیه منتظر انجام بررسی های بانک مرکزی در رابطه با جایگزینی روبل با دلار هستند که به نظر می رسد با توجه به فشار تحریمها در تامین دلار نه تنها زمان ورود جدی بانک مرکزی به پیمانهای پولی فرا رسیده و باید با ایجاد شرایط در این مورد اقدام کند بلکه نسبت به کشورهایی که حتی تحریم نبود و چندین پیمان پولی دو جانبه امضا کرده‌اند عقب نیز مانده است.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

امیر: 1393/8/2610:38:38،
214
44
بابا بکشین از این روسیه بیرون ... به خدا به پیر به پیغمبر هر بدبختی واسه مردم ایرانه از روسیست ... دریا خزر رو دو دستی دادین بهش ... پالایشگاه بوشهر رو دادین دو دستی بهش ... کلی داریم سالیانه باج میدیم بشون و... به خدا دشمن ایران آمریکا اسراییل نیست ... روسیه و چینه !
امیر : 1393/8/2610:45:02،
142
43
درست میگه روس ها نامردن بخدا نابودمون میکنن روسیه و چین دشمن اصلی ماست
صغری: 1393/8/2610:50:40،
114
43
بدبخت شدیم رفت
اون 8 سال به کنار با این تفهم نامه برمی گردیم به دوران قاجاریه و ساسانیان
سلام: 1393/8/2610:58:31،
100
25
دلار میتونه تو 1 دقیقه ریال و روبل رو نیست که
hamed: 1393/8/2611:19:57،
73
25
واقعا" اینا طرح کارشناسی شده میدن یا توهم زدن

روبل چرا؟؟؟اینا جای حل مسئله صورت مسئله عوض میکنن؟؟؟

آخه این روسیه کوفتی چی داره که اینا چسبیدن بهش

از این روسا بدتر تو دنیا وجود نداره
اجمد: 1393/8/2613:26:02،
45
36
ایران جیب بااین تیترومقاله شماها رادست انداخته تایک کمی کفری بشید.وحال کنه.روبل کحا.......دلارکجا
زورو: 1393/8/2706:58:41،
35
38
باز هم هماسه ای بزرگگگگگگگ از دولتمردان . کی میگه نخبها فرار کردن:):):)
داخلی: 1393/8/2715:39:48،
57
34
آقا چه وضعشه؟؟
اون از تیتر خبر,اونم از نظرات........
آقایون و خانومای محترم,اصن فهمیدید قضیه چیه؟؟!!! قضیه اینه که دیگه دلار و یورو را به عنوان واسطه پولی بین پول خودمون و پول بقیه کشورا به حساب نیاریم که این فقط شامل روسیه نیس!!!!
این طرحیه که باید سالها قبل اجرا میشد ولی احمال کاری و اینجور نظرات کورکورانه نذاشت!!!..........
مثلا الان میخای یه کالا از روسیه بخری,باید ریال بشه دلار بعدش دلار بشه روبل.هدف این قضیه اینه که مثلا همینجا دیگه ریال مستقیما با روبل معاوضه بشه
خواهشا این نظرو بخونید!!!!..............
amir: 1393/9/600:45:22،
25
32
پاسخ به داخلی
عزیزم تو روابط و معاهدات بین المللی تنها یک ارز ثابت هست اونم دلاره .... روبل ارز ثابتی نیست مثل ریالی خودمون خیلی زود بی ارزش میشه اونوقت تو قرارداداشون روسا مینویسن اگر روبل بی ارزش شدپول ببشتری میگیریم ....
اخه تا کی تو این مملکت می خواهید با ازمون و خطا برید جلو و گند بزنید به همه چی ....
موقهی خود اروپایی ها با دلار با روسیه کار می کنن یعنی شما بیشتر میفهمی.... نتیجه ازمایش و خطای امثال شما وضعیتو به اینجا رسوندخ
مهدی: 1393/8/2611:20:50،
71
23
ب فرض روبل رو جایگزین گردین اونوقت با این پول بی ارزش میخاین چیکار کنین ای خدا سواد مسئولین ما از ی بچه دبستانی کمترهع بابا هر عقل سلیمی می دونع این کار ینی سادگی محض ....
علی: 1393/8/2611:26:59،
61
40
چرا تعارف می کنین ؟ نه شرقی نه غربی همین بود ؟ خب بگید ایران یک استان از روسیه یا چین هست دیگه.
hamed: 1393/8/2611:28:04،
79
37
خوبه این آقای عسگر‌اولادی رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه هست که میخواد روبلو جایگزین دلار کنه .فکر کن اگه تو اتاق بازرگانی بورکینا فاسو بود چی میشد
سارا: 1393/8/2611:54:25،
58
39
روسيه خودش رو به نابوديه مي خواين با طناب پوسيده اون تو چاه برين؟؟؟
بیخیال: 1393/8/2612:26:14،
72
36
بابا چرا ناراحت شدید؟؟!! خب وقتی ما مستعمره ی روسیه هستیم چرا باید با دلار آمریکا مبادله کنیم هرچی آقا پوتین بگه همونه ...!!
تعجبی نداره خب کشورایی که چسبیدن به روسیه همشون خوش بخت و شاد و مرفه شدن مگه کشورای کمونیستی رو نمیبیند کوبا و کره شمالی و ... خوبخترینن امثال کره جنوبی و ژاپن و اروپای غربی که به امریکا چسبیدن فکر میکنن که خوشبختن همشون بد بخت بدخت تشریف دارن .....!!
نه غربی نه شرقی به جز روسیه و چین و کره شمالی و سوریه جوووون
روبل ...!!
خدایا یکم عقل به رئیس اتاق بزرگانی بده ...
امیدجون: 1393/8/2612:45:13،
49
34
خوبه دیگه ازفردا دلالا واس روپل سرودست میشکنن.
رضا: 1393/8/2614:57:21،
43
32
در حال حاضر امريكا هم تحريم بشه بيچاره ميشه چه برسه به بقيه
محمد رضاl: 1393/8/2618:41:43،
48
35
ببخشید گفتن خریت نه تنها علف خوردن است ...
بیخبر: 1393/8/2621:54:17،
39
33
پالایشگاه بوشهر نه نیروگاه بوشهر
بعد از بحران اکراین ارزش روبل به شدت سقوط کرده است
در اثر نیمچه تحریم روسیه توسط آمریکا و کشورهای اروپای غربی برابری روبل نسبت به دلار از 32 به 47 رسیده است.
روبل شدیدا آسیب پذیر است و قابل اتکا نیست.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار