کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

بزرگترین بدهکار بانکی کشور

کدخبر:۸۰۶۵شنبه، ۲۴ آبان ۱۳۹۳ - ۱۲:۰۹:۳۵۶۸۶۲ بازدید

هر زمان صحبت از پول و بانک به میان می‌آید اولین جمله‌ای که در ذهن افراد نقش بسته می‌شود موضوع بدهکاران بانکی‌ است.

فارس - بدهکارانی که معوقه دار هم نامیده می‌شوند و به هر ترفند و حیله‌ای که به ذهنشان رسیده است اقدام به خارج کردن پول بیت‌المال به نفع خود می‌کنند و بقیه ماجرا...

اما در میان این ویژه خواران و معوقه داران بانکی هستند افرادی که نامشان بیشتر بر سر زبان‌ها امده که حکایت از وجود یک ویژگی بارز نظیر حجم معوقه، نوع برداشت و اتصال با برخی از شبکه‌ها و باندی بودن آن معوقه خواری دارد.

یکی از معوقه داران بانکی که بدهکار بزرگی است و برای خود اسم و رسمی دارد کسی نیست جز «ح.ب.د» یکی از بدهکاران و مفسدین اقتصادی.

ح.ب.د کیست؟

اولین بار نام «ح.ب.د»، در اوایل سال 1386 مطرح شد. در تاریخ 8 خرداد 1386، ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز در اطلاعیه‌ای از دستگیری قاچاقچی و مفسد اقتصادی دانه‌درشتی به نام « ح.ب.د» خبر داد و از او به عنوان «بدهکار 2 هزار میلیارد تومانی بانکی که یک روز پس از دستگیری با اخذ تعهد اخلاقی آزاد شد» نام برده بود.

در اطلاعیه ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، موارد تکان‌دهنده ذیل ذکر شده بود:

«ح.ب.د پس از صدور حکم ضبط کالا و جریمه حدود 13 میلیارد ریال، تلاش وسیعی را آغاز کرده تا با جابجایی برچسب‌ها و کارتن‌های کالاها از ضبط کالاهای قاچاق خود جلوگیری نماید.»

«برابر اطلاع واصله نام گروه شرکت‌های ح.ب.د جزء لیست اعلامی رئیس دیوان محاسبات کشور است (که بانکها از دادن تسهیلات به او منع شده‌اند) که اخبار رسیده حاکی از فشار چند تن از قانون دانان قانون شکن به رئیس دیوان محاسبات جهت بازپس‌گیری نامه فوق می‌باشد.»

«نامبرده با ادعای احداث کارخانه تولید خودروی لوکس به اندازه بنز، بی‌.ام.و در گرمسار و نصب سوله و اشتغالزایی برای 1500 نفر اقدام به اخذ 60 میلیارد تومان وام می‌نماید و سپس مکان فوق را تبدیل به انبار اجناس قاچاق می‌نماید که در زمان دومین دستگیری وی به حکم بازپرس گرمسار و نیابت اعطایی به دادسرای تهران، علیرغم مقاومت 5/2 ساعته و جلوگیری از اجرای حکم، وی در ساعت 11 شب دستگیر و به پلیس آگاهی تهران بزرگ منتقل گردید. اما فردای آن روز علیرغم صراحت حکم بازپرس گرمسار مبنی بر تفهیم اتهام به نامبرده و صدور قرار بازداشت موقت برخلاف مقررات جاری آیین دادرسی با اخذ تعهد اخلاقی از متهم به قاچاق حدود 9 میلیارد ریال، وی را آزاد می‌نمایند.»

در ادامه گزارش ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز به نامه رئیس دفتر هماهنگی و نظارت هیات‌های رسیدگی به تخلفات اداری به وزیر وقت اقتصاد و دارایی در خصوص نامبرده اشاره شده و آمده بود:  «ح.ب.د طبق مستندات موجود رقمی بالغ بر 20 هزار میلیارد ریال اعم از ریالی و ارزی به نظام بانکی کشور بدهکار است. عمده دریافتی‌های نامبرده بازگشایی بی ضابطه ال.‌سی از سوی بانک‌های عامل و بر اساس زد و بند با برخی از پرسنل بوده است. در این میان تخلف برخی از آنان محرز می‌باشد و طبق پرونده‌های تخلفاتی طی یک سال اخیر و در دوره مدیریت جدید وزارتخانه از سوی بانک اخراج شده‌اند.»

«تاکنون نامبرده یک میلیارد و یکصد و پانزده میلیون دلار تسهیلات ارزی از بانک‌ها دریافت کرده و 100 میلیون دلار نیز از صندوق ذخیره ارزی دریافت کرده که تعهدات پرداخت آن بانک‌های داخلی است و عمدتا بصورت یوزانس بوده است. تمامی بررسی‌ها نیز نشان می‌دهد که نامبرده به هیچ یک از تعهدات خود در قبال بانک‌ها عمل نکرده است. ایجاد سپرده به نام خود و اعضای خانواده و سوء استفاده از اعتبارات سپرده جهت کسب اعتبار شرکت زنجیره‌ای غیر فعال از دیگر شگردهای اخذ تسهیلات کلان توسط نامبرده بوده است.»

«از سوی دیگر تمام فعالیت‌های نامبرده در زمینه قاچاق کالا، پولشویی و ایجاد دفاتر بازرگانی در کشور امارات بوده که متاسفانه با نفوذ در گمرکات خرمشهر، سلفچگان، چابهار، سیرجان و جنوب تهران و زد و بند با برخی مسئولین گمرکی، مرتکب تخلفات گسترده در زمینه واردات کالا شده است. هم اکنون چند محموله بزرگ از کالاهای قاچاق شده توسط نامبرده و عوامل مربوطه توسط وزارت اطلاعات کشف و ضبط شده است و نامبرده تحت تعقیب قضایی است.»

یادآور می‌شود، ح.ب.د دارای پرونده‌های قضایی مفتوح در زمینه قاچاق کالا و پولشویی با ارزش میلیاردها تومان و پرونده‌های معوقات بازپرداخت وام‌های بانکی و قاچاق شمش طلا از سال 83 به بعد است.

بخش اندکی از سوابق اتهامی ح.ب.د

سوابق «ح.ب.د» نشان می دهد که پرونده های دیگری از او درباره قاچاق گشوده شده اما با وجود گذشت زمان هنوز رسیدگی به آنها قطعی نشده است. سه پرونده او که به طور رسمی در مراجع قضایی به ثبت رسیده اما بررسی آن سال هاست مسکوت مانده در سال 86 از سوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا این گونه منتشر شده است:

1-   پرونده معوقات بازپرداخت وام های بانکی در مجتمع ویژه اقتصادی.

2-   پرونده اتهامی قاچاق 25 قطعه شمش طلا مربوط به سال 1384 مطروحه در محاکم انقلاب اسلامی تهران.

3-   پرونده اتهامی قاچاق 91 کیلوگرم طلا مربوط به سال 1384 منطقه ویژه سلفچگان مطروحه در دادسرای عمومی و انقلاب قم به ارزش تقریبی 4 میلیارد ریال.

«ح.ب.د» همچنین متهم است که با ادعای احداث کارخانه تولید خودروی لوکس همانند بنز و بی ام وی در گرمسار و اشتغال زایی برای 1500 نفر اقدام به ساخت سوله کرده و از این طریق وام های کلان بانکی دریافت داشته است در حالی که این سوله ها پس از دریافت وام تبدیل به انبار کالاهای قاچاق شده است. در پرونده ای که به عنوان بزرگ ترین پرونده قاچاق کشور نامگذاری شد او به قاچاق 9 میلیارد دلار کالا متهم شد. دستگیری در این پرونده با حکم بازپرس گرمسار نیابت اعطایی به دادسرای تهران، انجام و به پلیس آگاهی تهران بزرگ منتقل شد که با وجود صراحت حکم بازپرس گرمسار مبنی بر تفهیم اتهام نامبرده و صدور قرار بازداشت موقت با اخذ تعهد اخلاقی آزاد شد.

بازداشت یکی از بزرگ‌ترین بدهکاران بانکی کشور

سرانجام و پس از گذشت 5 سال از محکومیت مالی ح.ب.د اخبار جدیدی از این بدهکار بانکی منتشر شد.

در تاریخ 16 اسفند سال 91 یک منبع آگاه در گفت‌وگو با فارس از بازداشت یکی از بزرگ‌ترین بدهکاران بانکی کشور خبر داد.

این منبع آگاه با اعلام این خبر افزود: فرد دستگیر شده کسی نیست جز «ح.ب د» که پیش از این بک بار به دلیل داشتن پرونده بانکی در سال 86 محکوم شده و دوران محکومیت خود را طی کرده است.

این منبع‌ آگاه تصریح کرد: متهم این بار به دلیل اتهام در زمینه ضمانت های بانکی بازداشت شده و پرونده وی در مراحل مقدماتی رسیدگی قرار دارد.

چرا دوباره نام ح.ب.د بر سر زبان‌ها افتاد؟

بدهکار بزرگ بانکی که نامش در رده های بالای جدول 575 نفری ابربدهکاران بانکی قرار گرفته اما به غیر از عناوین قاچاقچی بزرگ و بدهکار بزرک بانکی، پرونده های دیگری نیز دارد.

یکی از پیگیرترین شاکیان «ح.ب.د» یک شرکت نفتی است که تولید کننده بزرگ قیر محسوب می شود که 330 میلیارد تومان از او طلب دارد، او با ایجاد روابط بدون ضابطه با مدیران وقت این شرکت که زیرمجموعه صندوق بازنشستگی نفت است، قیر خریداری کرده و وثایق غیر موثر ارائه داده است. با گذشت سه سال از سررسید این پرداخت ها همچنان این مطالبات در کنار مطالبات معوق بانکی وصول نشده است تا مدیران جدید این شرکت در دولت یازدهم همچنان پیگیری این پرونده را در دستور کار خود داشته باشند.

معاملات «ح.ب.د» با این شرکت نفتی تحت پوشش شرکت های صوری انجام می گرفته است. این شخص چندین شرکت را به ثبت رسانده و بدون آنکه نامی از خود در این شرکت ها به جا بگذارد، اقدام به خرید قیر و صادرات آن کرده است. پس از آنکه بدهکاران این شرکت در سیستم قضایی مورد بازجویی قرار گرفتند، مشخص شد که همین شخص گرداننده اصلی این شرکت هاست به طوری که از مجموع طلب 417 میلیارد تومانی این شرکت نفتی، 330 میلیارد تومان متعلق به «ح.ب.د» است و خود نیز به آن معترف است. بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت نیز در چند نوبت به سوء استفاده 400 میلیارد تومانی از یک شرکت نفتی توسط افرادی که با مدیران قبلی ارتباط ویژه داشته اند، اشاره کرده است. که نشان می دهد منظور او همین شرکت زیر مجموعه صندوق بازنشستگی نفت است.

این فرد با ایجاد رابطه با مدیران قبلی شرکت مورد نظر موفق شده با ضمانت های جعلی و غیر معتبر قیر خریداری کند و مبالغ آن را پرداخت نکند با وجود این که اصل بدهی او به شرکت 240 میلیارد تومان بپردازد اما با وثیقه 50 میلیارد تومانی آزاد شده است. به گفته منابع مطلع، این فرد بارها برای مذاکره مراجعه و حتی بدهی را قسط بندی کرده اما با حمایت هایی که از او شده، آن را پرداخت نکرده است، نکته دیگر این است که زمانی قیرها را خریداری و صادر کرده که دلار یک هزار تومان قیمت داشته و در طول این مدت با این پول توانسته ارزش افزوده فراوانی را به دست بیاورد اما در حال حاضر تنها همان ارزش ریالی بدهی به اضافه جرایم تأخیر مندرج در قرارداد، 330 میلیارد تومان است که همچنان بازپرداخت نشده است.

نیابت قضایی دادسرای اصفهان برای دستگیری ح.ب.د
اما پس از کش و قوس‌های فراوان بار دیگر در مرداد ماه امسال نام ح.ب.د بر سر زبان‌ها افتاد.

براساس اطلاعات به دست امده مشخص شد دادسرای اصفهان برای دستگیری این فرد نیابت قضایی به دادسرای تهران داده است اما این نیابت به اجرا در نیامده و با دستور یکی از قضات دادسرای انتظامی قضات منتفی شده است.

این موضوع رو با سخنگوی قوه قضاییه در میان گذاشتیم که حجت‌الاسلام و المسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای در ادامه شصت و هفتمین نشست خبری قوه قضاییه در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس در مورد پرونده ح-ب-د و حضور این فرد در پرونده نفت جی گفت: اگر این فردی را که شما می‌گویید متوجه شده باشم، این فرد پرونده‌ای داشته که حکمش صادر، قطعی و اجرا شده است؛ پرونده مفتوح در تهران است و در حال رسیدگی است.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: در مورد دادگاه اصفهان و نیابتی که برای احضار این فرد در تهران صادر شده گفت: حکم احضار صادر شده و در صورت عدم مراجعه فرد جلب وی انجام می‌شود.

وی گفت: قبل از حکم نیابتی که اصفهان به تهران فرستاده پرونده‌ای نیز از این فرد در دادسرای انتظامی قضات بوده که این پرونده‌ای وقفه‌ای در اقدام نیابت به وجود نیاورده است.

سخنگوی قوه قضاییه تصریح کرد: برای این فرد احضاریه فرستادند و اقدام می‌شود و اگر این فرد حاضر نشود و دلیل موجهی نداشته باشد، جلب می‌شود.

اژه‌ای در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار فارس در مورد اتهام این فرد گفت: اجمالاً مسئله مالی است.

ح.ب.د با قرار وثیقه سنگین در بازداشت به سر می برد

پس از اطلاعات ضد و نقیضی که درباره اجرای حکم نیابت در تهران وجود داشت به سراغ سردار اسماعیل احمدی مقدم فرمانده نیروی انتظامی کشور رفتیم تا از وی درباره دستگیری این فرد کسب اطلاع کنیم.

احمدی مقدم در گفت‌وگوی اختصاصی با فارس با اعلام خبر دستگیری ح.ب.د در اوایل مهر ماه امسال گفت: این فرد توسط مأموران پلیس آگاهی تهران بزرگ دستگیر شد.

وی افزود: بررسی‌ها نشان می‌دهد این فرد با قرار وثیقه بسیار سنگین در بازداشت به سر می‌برد.

پرونده ح.ب.د در دادسرای مفاسد اقتصادی در جریان است

اما پس از این اظهار نظر فرمانده نیروی انتظامی کشور بررسی‌ها نشان داد پرونده این فرد در دادسرای رسیدگی به جرائم مفاسد اقتصادی در حال بررسی است.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

mehdi: 1393/8/2412:17:53،
135
18


دوره ،دوره ی گرگهاست …
مهربان که باشی ، می پندارند دشمنی!
گرگ که باشی ، خیالشان راحت میشود از خودشانی!!!
ما تاوان گرگ نبودنمان را می دهیم
n: 1393/8/2412:39:35،
64
15
ازکسانی که میدونند این ح.ب.د کیه به ما هم بگند تا مواظب (بره هامون) باشیم.
دوستدار گوری: 1393/8/2414:27:18،
43
15
ح مثل حمید !
ب مثل باقری !
اصلا به ما چه بگذار نون پنیرمان را بخوریم
مهرداد: 1393/8/2419:49:55،
22
12
خوبی یکی بیاد بگه طرف زحمت کشیده تلاش کرده به اینجا رسیده
مصعود: 1393/8/2423:41:49،
34
11
شهر الفبا ....!
مصعود: 1393/8/2423:49:50،
15
25
انصافا دقت کردین بخش کامنت های ایران‌جیب خیلی جذاب هست بعضی وقتها هم از خود متن خبر جذاب تر می شود....فقط به یه دلیل اونم اینه که همه کامنت هارو (اونایی که مشکل منکراتی ندارن) پخش می کنند.........باید تشکر کرد.......

در شماره 3 مجله صدا در 20 اردیبهشت 1393 درجلد مجله بزرگ نوشته بود: ح.ب.د کیست؟ اون موقع من هرچی سرچ میکردم نتونستم به اسم این آقا برسم که الان میسر شد......
باشماغی: 1393/8/2412:21:46،
116
15
به نظرم یارانشو قطع کنید.....
احمدی: 1393/8/2412:31:05،
77
10
بزرگترین بدبخت هم مردم کشور!!!!!!!!!
واقعا گناه ما چی بوده..؟؟
این که ثبات و امنیت اقتصادی میخوایم درخواست زیادیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
امير: 1393/8/2413:43:41،
104
15
احمدي نژاد يعني دوران طلايي كلاهبرداران
نام اصلی: 1393/8/2412:33:39،
67
19
حمید باقری درمنی هست این شخص
حق: 1393/8/2412:47:45،
57
16
بيچاره اون كسانى كه برا پنج ميليون هـفت خان رستم را طى مى كنند
م.ن: 1393/8/2412:53:51،
35
15
و همچنان اینجا ایران است
mostafa: 1393/8/2412:56:59،
48
18
این فقط یه مورد از هزاران موردی هست که گندش در اومده
ایمان: 1393/8/2413:16:45،
55
12
سهمیه سوخت ماشینش را باید قطع کرد.
محمد رضا: 1393/8/2414:56:24،
44
19
مسخره است ولی دیگه برای این ملت عادی شده هر روز یک اختلاس مسخره است
فلفل سیاه: 1393/8/2415:03:25،
31
12
دروغ میگن که الان بازداشته، باور کنید د. حال حاضر در بهترین جای کشور مشغول ادامه چپاول بیت المال هستن و همدستانش در قوه قضاییه دنبال رد گم کردن هستن
منصور: 1393/8/2415:42:56،
34
14
خانه از پای بست ویران است خوجه در بند نقش ایوان است مسول فسادهایی از این دست همانهایی هستند که احمدی نژاد را اول شهردار و بعد رییس جمهور کردند و 8سال از او حمایت کردند
hamed: 1393/8/2416:14:31،
25
13
این که اسم یه آدم ختافکارو نمی نویسن یعنی چی؟؟؟میخوان آبروش نره؟؟؟؟
یکی از معوقه داران بانکی که بدهکار بزرگی است و برای خود اسم و رسمی دارد کسی نیست جز «ح.ب.د» یکی از بدهکاران و مفسدین اقتصادی.؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ح.ب.د کیست؟
اینا خوشحالن کلا"!!!!!!!!!!
محمد: 1393/8/2417:16:40،
24
15
ای بابا
بنده خدا آبرودار است نباید با آبروش بازی کرد
منم کاری ندارم بگم اسمش چیه؟
به من چه که بهش میگن حمید باقری درمنی
علی: 1393/8/2416:54:50،
25
10
یک میلیاردو چقدر دلار؟ چقدر کم اشتها بوده ،باید دید اونی که این وامهای ارزی رو به این اقا زاده داده خودش چند درصد کمیسیون کرفته ، جالب اینه که انوقت دولت بجای اینکه اینها را با سرب داغ سوراخ سوراخ بکنه مییاد ببینه میتونه یارانه من بیکار رو که یک ال90دارم راقطع بکنه یا گاز وبنزین وبرق اب و....گران کنه
فربد: 1393/8/2501:15:48،
18
12
تا حمایت دولتی نباشد , به کسی از این وام ها نمی دهند. شما برو ببین حتی 2 میلیون بهت وام میدن؟! همه خودی هستند
امیر: 1393/8/2523:57:18،
18
9
فقط حمایت دولتی که نمی شه گفت باید یک کم بری بالاتر.
منصور: 1393/8/2511:18:27،
14
12
درپاسخ به ناشناس باید بگویم درسته در همه دولتهای پس از انقلاب فساد بوده ولی باور کن این سطح ازفساد گسترده وهمه گیر از دوره احمدی نژاد اینقدر رشد کرده .تازه موضوع را هم نباید کش داد
علی: 1393/8/2523:54:53،
14
9
تنها چیزی که نمی شه گردن آمریکا و استکبار جهانی انداخت همین اختلاس ها و اختلاس گران هست که با امنیت کامل اختلاس می کنن و مملکتو نابود کردن .

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما