کانال تلگرام ایران جیب
کیان برنا
ibshop
نیسان
تاپیک شاپ

بازار خودرو در هفته ای که گذشت + قیمت روز

کدخبر:۸۰۱۷پنجشنبه، ۲۲ آبان ۱۳۹۳ - ۰۸:۴۶:۳۴۸۸۲۹ بازدید

در حالي‌كه بازار خودروهاي داخلي همچون ماه‌های گذشته، روزهاي آرامی را پشت‌سر مي‌گذارد، فعالان بازار ازرونق معاملات وارداتي‌ها خبر مي‌دهند.

به اين ترتيب اگرچه قيمت‌ خودروهاي داخلي در بازار به ثبات رسیده و فاصله قیمتی بازار و کارخانه به کمترین سطح خود رسیده، با اين حال ‌معاملات در بازار خودرو همچنان سرد است. در این زمینه يکي از فعالان بازار عنوان می‌کند با وجود اينکه خرید در بازار داخلی‌ها رونق ندارد ولي تقاضا در بازار خودروهاي خارجي به شکل فعالي وجود دارد، به‌طور مثال نمونه‌هاي تازه به بازار عرضه‌شده يک کمپاني کره‌اي به تعداد بسيار زيادي به فروش مي‌رسد.براساس اظهارنظرهاي فعالان بازار، مي‌توان به اين نتيجه رسيد كه تنها داخلی‌ها با تقاضای کمی از‌سوی مشتریان روبه‌رو هستند. بنابراین سناریوی این هفته بازار، تعلل مشتریان در خرید خودروهای داخلی و افزایش معاملات در بازار وارداتی‌ها بود.

به این ترتیب روز گذشته نیز در گزارشی در این زمینه تاکید شد که دهک‌هاي درآمدي 8، 9 و 10 گروه‌هايي بوده‌اند که طي هفته‌هاي جاری با وجود رشد نسبي قيمت وارداتي‌ها، اقدام به خريد از بازار خودرو کرده‌اند. اما دلیل رکود در معاملات خودروهای داخلی روشن به نظر می‌رسد. در این زمینه برخی از كارشناسان معتقدند که به دليل بالا بودن قيمت خودروهاي داخلي، تا زماني‌كه تغييري در اين قيمت‌ها يا روش‌هاي فروش ايجاد نشود، بخشي از مشتريان توان بازگشت به بازار را نخواهند داشت.اما مدير فروش و بازاريابي گروه خودروسازي سايپا نیز رکود در بازار داخلی‌ها را تایید و مي‌گويد خودروسازان روش‌هاي متفاوتي براي فروش در نظر گرفته‌اند كه با تكيه بر آنها اقشار مختلف مي‌توانند خودروي مورد نظر خود را تهيه كنند به همين دليل است که حجم معاملات در كارخانه بيشتر از بازار شده است.

به عقيده حسن فروزانمهر اگرچه بازار همچنان در ركود به سر مي‌برد اما در عين حال نشانه‌هايي از بهبود هم به همراه دارد، زيرا به هرحال حجم معاملات در كارخانه با رشد همراه شده است.

فروزانمهر از كمتر شدن انصراف‌ها از تحويل خودرو مي‌گويد و تاكيد مي‌كند: انصراف‌ها بيش از 50 درصد كاهش يافته‌اند به اين ترتيب ما اگر دو شاخص ياد شده (افزايش حجم معاملات در كارخانه و كاهش انصراف‌ها) را ملاك قرار دهيم مي‌توانیم امید داشته باشیم كه معاملات با بهبود همراه خواهند بود. فروزانمهر دلايل تاثيرگذار بر افزايش حجم معاملات و كاهش انصراف‌ها را متوقف شدن اظهارات برخي نمايندگان در رابطه با كاهش قيمت‌ها مي‌داند و مي‌گويد: از سويي عرضه و تقاضا نيز در حال رسيدن به يك نقطه تعادل است زيرا توليد براساس تقاضا در حال انجام است نه كمتر و نه بيشتر. به عقيده اين مدير فروش تنوع مدل‌هاي فروش خودروسازان نيز بر رشد معاملات در كارخانه تاثير داشته است.اما با توجه به ركود خرید و فروش، در هفته جاري بازار با اتفاقات جديدي نيز همراه بوده است. بازگشت سوزوكي گراند ويتارا پس از مدت‌ها به بازار و معامله آن در هفته جاري و همچنين آغاز شماره‌گذاري وانت باردو از اتفاقاتي هستند كه فعالان بازار در كنار راكد بودن معاملات به آنها اشاره مي‌كنند. آن‌طور كه فعالان بازار مي‌گويند سوزوكي كلاس 5 دنده اتومات كه اين روزها به‌طور متوسط 5 دستگاه توليد دارد، با قيمت 135 ميليون تومان در بازار معامله شده است. وانت پيكان هم كه شماره‌گذاري آن براي مدتي از سوي پليس متوقف بود با 300 هزار تومان رشد قيمت به 13 ميليون و 200 هزار تومان رسيده است تا همزمان با آغاز شماره‌گذاري آن، با قيمتي بالاتر به دست مشتريان برسد. اين خودرو تا ابتداي سال 94 مجوز توليد دارد و فعالان بازار پيش‌بيني مي‌كنند همين اتفاق دليلي بر افزايش تقاضاي اين خودرو در بازار باشد. 

   تندر گران شد

اما به بازار برویم و ببینیم اوضاع قیمت‌ها در هفته جاری به چه شکل بوده است. آن‌طور که فعالان بازار می‌گویند، این هفته در میان خودروهای داخلی، فقط تندر-90 با افزایش قیمت مواجه شد و سایر خودروها تغییر خاصی را به خود ندیدند.در حال حاضر تندر-90 مدل E2 که یک میلیون تومان افزایش قیمت را تجربه کرده است، 42.6 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. همچنین پارس تندر نیز که به نوعی فیس‌لیفت تندر-90 به شمار می‌رود، هم‌اکنون 43.3 میلیون تومان به فروش می‌رسد و این به معنای جهش یک میلیون تومانی قیمت پارس تندر است.

از سوی دیگر خبر می‌رسد تندر-90 مدل اتومات (محصولی که توسط ایران خودرو به تولید می‌رسد)، در حال حاضر 53 میلیون و 700 هزار تومان به فروش می‌رود و این به معنای افزایش قیمت یک میلیون تومانی تندر اتومات است. گفته می‌شود در حال حاضر تندر-90 اوضاع تولید مناسبی ندارد و تیراژ روزانه‌اش در هر یک از دو خودروسازي بزرگ کشور، به حدود 30 دستگاه رسیده است.تندر اما هموطنی به نام مگان نیز دارد که ماه‌هاست تولید آن در پارس خودرو متوقف شده و در حال حاضر اگر مدل 93 در بازار یافت شود، 116 میلیون تومان قیمت خواهد داشت.ظاهرا رنویی‌ها تمایل دارند که مگان دوباره در ایران به تولید برسد و باید دید آنها می‌توانند پارس خودرویی‌ها را به ازسرگیری تولید این خودرو مجاب کنند.اما فعالان بازار در مورد تيبا نيز مي‌گويند که مدل صندوقدار اين خودرو با تغيير قيمت خاصي روبه‌رو نبوده و در حال حاضر 24 میلیون و 100 هزار تومان به‌فروش می‌رسد. تیبا که در هفت ماه امسال، با رشد تولیدی بیش از 150 درصد مواجه شده، در دو مدل هاچ بک و صندوقدار به تولید می‌رسد و مدل هاچ بک آن 3 میلیون گران‌تر از نوع صندوقدارش است. 

اما از بازار پژو 206 تیپ 5 هم خبر مي‌رسد که این محصول با توجه به تثبیت قیمت‌اش طی این هفته، هم‌اکنون 36 میلیون و 300 هزار تومان به فروش می‌رسد. مدل صندوقدار پژو 206 نیز که همان V8 باشد، قیمتی برابر با 37 میلیون تومان دارد و این نشان می‌دهد V8 هم دستخوش تغییر قیمت نشده است.ایران خودرویی‌ها قرار است پژو 206 تیپ 2 را دوباره به بازار عرضه کنند و این در شرایطی است که قیمت آن کمتر از تیپ 5 و V8 خواهد بود. اما در بين ديگر مدل‌هاي پژو، هم‌اکنون پژو 405 با قيمتي برابر با 31 میلیون و 500 هزار تومان به فروش مي‌رسد که البته این قیمت به مدل SLX آن مربوط می‌شود.405 در مدل GLX خود نیز قیمتی برابر با 28.3 میلیون تومان دارد. همچنین پژو پارس جدید نیز که تغییر قیمت خاصی نداشته، هم‌اکنون با قیمتی معادل 37 میلیون و 300 هزار تومان در مدل داشبورد جدید و دو ایربگه خود خرید و فروش می‌شود. این خودرو مدلی تک ایربگه و فاقد داشبورد جدید نیز دارد که 34 میلیون و 700 هزار تومان به فروش می‌رسد.

از سوی دیگر سمند مدل LX نیز در حال حاضر 29.7 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود و مدل سورن آن نیز قیمتی برابر با 35.3 میلیون تومان دارد. رانا هم که روزهای با ثباتی را در بازار سپری می‌کند، قیمت آن هم‌اکنون 32.7 میلیون تومان است.در بین پرایدها نیز مدل 131 قیمتی برابر با 19 میلیون و 800 هزار تومان دارد و مدل 132 هم 19.9 میلیون تومان به فروش می‌رسد. ازسوی دیگر پراید 111 یا همان مروارید نیز در حال حاضر قیمتی حدود 20 میلیون و 400 هزار تومان دارد. با توجه به آمار تولید منتشر شده، پراید در هفت ماه امسال نیز توانسته همچنان لقب پرتیراژترین خودرو تولید داخل را برای خود حفظ کند.

   جهش 15 میلیونی لکسوس

آن طور که فعالان بازار می‌گویند، خودروهای وارداتی هم روزهای نسبتا با ثباتی را تجربه می‌کنند، هرچند در مواردی محدود، افزایش قیمت‌هایی نیز در بازار وارداتی‌ها طی هفته جاری، رخ داده است. به‌عنوان مثال، تویوتا لکسوس مدل RX، طی این هفته جهشی 15 میلیونی را تجربه کرده و در حال حاضر 610 میلیون تومان قیمت دارد. همچنین بنز مدل E200 هم که 10 میلیون تومان گران شده، در حال حاضر خودرویی 395 میلیون تومانی به‌شمار می‌رود.در بین دیگر خودروهای وارداتی نیز سوناتای مدل 2015 قیمتی برابر با 162 میلیون تومان دارد و کرولا نیز با قیمت 134 میلیون تومان به فروش می‌رسد. در بین دیگر خودروهای وارداتی نیز مدل تویوتا کمری 2015 هم 170 میلیون تومان به فروش می‌رود و اپتیما هم 158 میلیون تومان قیمت دارد.همچنین هیوندایی مدل  I40 با قیمتی برابر با 164 میلیون تومان به فروش می‌رسد و مدل IX35 هم 159 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. هیوندایی مدلی به نام النترا نیز در بازار ایران دارد که برای خرید مدل 2015 آن باید 120 میلیون تومان هزینه کرد .
اخبار مرتبط

دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
X22
نگین خودرو

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

آسایشگاه خیریه
سکه ثامن
کلینیک دی
جار میزنم
تورآنتالیا