کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

مذاكرات هسته‌ای بر سر دوراهی تمديد يا تحريم

کدخبر:۸۰۱۴پنجشنبه، ۲۲ آبان ۱۳۹۳ - ۰۸:۵۴:۲۷۶۵۹۰ بازدید

طرفين مذاكره به يكسري توافق دست يافته‌اند و اين موضوع اميدواركننده است به‌نظر مي‌رسد با تمديد زمان مذاكرات پيشرفت بيشتري حاصل خواهد شد .

اگرچه بسياري از منابع خبري طي چند روز اخير از توافق زودهنگام ميان ايران و1+5 خبر داده‌اند، اما تحريم‌ها همچنان پاشنه آشيل مذاكرات است، به‌طوري مي‌تواند بهانه‌يي براي تمديد زمان مذاكرات به بعد از سوم آذر باشد.مذاكرات پس از يك دهه به مرحله حساس خود نزديك شده است. به نظر مي‌رسد تيم هسته‌يي دولت يازدهم توانسته اعتماد طرف مقابل به خصوص امريكا را در خصوص گام‌هاي مثبت خود بر اساس چارچوب توافقنامه ژنو جلب كند، اما مساله مهم اعتماد ايران در خصوص لغو تحريم‌ها است. موضوعي كه بر اساس نظر اكثر كارشناسان و حتي مقامات ارشد ديپلماتيك نزديك به تيم‌هاي هسته‌يي به آن اذعان كرده‌اند.در همين خصوص خبرگزاري ريانووستي خبر داد كه سرگئي ريابكوف، معاون وزير امور خارجه روسيه و مذاكره‌كننده ارشد اين كشور در عمان عنوان كرد كه به‌طور قطع اين تحريم‌ها، آينده آنها و چگونگي لغوشان تقريبا اصلي‌ترين مساله در اين مذاكرات است. همان‌طور كه ما فهميده‌ايم بيشترين توجه به اين مساله در نشست‌هاي سه‌جانبه ميان مقامات ايران، امريكا و نماينده اتحاديه اروپا بوده است.

 تحريم گره كور توافق

ايران و 1+5 كم‌تر از يك سال قبل در سوم آذر 1392 بر سر يك برنامه اقدام مشترك (توافق ژنو) به تفاهم رسيدند كه يكي از مهم‌ترين اهداف اين تفاهم «رسيدن به راه‌حل جامع شامل يك فرايند متقابل و گام به گام است و به رفع همه‌جانبه تمامي تحريم‌هاي شوراي امنيت، تحريم‌هاي چندجانبه و تحريم‌هاي ملي مربوط به برنامه هسته‌يي ايران مي‌انجامد.»برداشتن تحريم‌ها پيچيدگي‌هاي فني خاص خود را دارد و امري زمان‌بر است، اما تعهد به لغو كليه تحريم‌ها از سوي 1+5 به ويژه امريكا، و امضاي سندي كه در نهايت به اين تعهد به صراحت اشاره شده باشد، مورد تاكيد ايران است.همچنين ايران اين انتظار را از 1+5 دارد كه شرايط ثبت و الزام‌آور بودن هر نوع توافق و تعهدي را در چارچوب راه‌حل جامع در شوراي امنيت سازمان ملل فراهم كند. واضح است كه قطعنامه‌هاي شوراي امنيت كه عليه ايران در سال‌هاي گذشته صادر شده است تنها به دست اين شورا قابل برداشته شدن و لغو هستند.

بازگشت غيرمنتظره

تيم هسته‌يي ايران روز گذشته با وجود اينكه همگان انتظار ادامه مذاكرات در مسقط را داشتند بدون اطلاع قبلي به تهران بازگشتند تا ادامه مذاكرات هفته آينده 27 آبان در وين دنبال شود اين در حالي بود كه ظريف وزير امور خارجه ايران در خصوص نتيجه نشست‌هاي مسقط (3جانبه كري، ظريف و اشتون و ديدارهاي چندجانبه روز سه‌شنبه) وعده هفته آينده را داد تا همچنان همگان مانند هميشه به گمانه‌زني‌هاي كارشناسان، رسانه‌ها و ديپلمات‌هاي غربي اكتفا كنند.

با اين حال «تعادل»سراغ «سيامك باقري»، استاد دانشگاه عالي دفاع ملي رفته تا نظرات و گمانه‌زني‌هاي اين كارشناس داخلي را نيز داشته باشد.

روند كنوني مذاكرات را چطور مي‌بينيد؟

اختلافاتي وجود دارد به‌خصوص بحث تحريم‌ها كه منجر به توقف مذاكرات شده، از اين باب كه هنوز پيشرفت ملموسي براي اجماع براي تنظيم و امضاي توافقنامه در سوم آذر نبوده است كه در اصل به منطق طرفين در چگونگي نگاه به اختلافات بازمي‌گردد. عامل اصلي قفل شدن مذاكرات هسته‌يي منطق‌هاي موجود بين ايران و امريكاست.

امريكايي‌ها با توجه به اينكه عوامل نفوذ و فشار (لابي‌هاي اسراييل، اعراب و كنگره) زيادي بر سيستم تصميم‌گيري‌هاي خود دارند عملا مايل نيستند تحريم‌ها يك باره برداشته شود.

 به علاوه منطق آنها بر اين اساس است كه به طرف ايراني اعتماد ندارند بر اين اساس كه ايراني‌ها به تعهدات خود عمل نمي‌كنند. لذا معتقدند كه بايد تحريم‌ها بمانند تا يقين پيدا كنيم كه فعاليت‌هاي ايران در چارچوب ان‌پي‌تي است. منطق ديگر آنها اين است كه اين تحريم‌هاي اعمال شده عليه ايران بوده كه تهران را به پاي ميز مذاكره كشانده و عملا مي‌تواند رفتار ايران را مديريت كند چرا كه ساير موارد كارساز نبوده و عملا اين منطق نمي‌گذارد كه امريكايي‌ها در اين خصوص گام‌هاي جدي بردارند.

پس براي همين تعليق را به جاي لغو به كار مي‌برند؟

درست است، با وجود اينكه ايران بر اساس توافقنامه ژنو انعطاف منطقي داشته است اما امريكايي‌ها متناسب با اين انعطاف رفتار نكرده‌اند. در واقع يك نوع تعليق تحريم‌ها را مطرح مي‌كنند نه لغو آنها را، به علاوه امريكا مطرح مي‌كند كه نبايد ايران به گريز هسته‌يي برسد و اين تعريف با نيازهاي هسته‌يي ايران همخواني ندارد و طرح اين موضوع فقط عدم اعتماد به ايران را بيان مي‌كند. در مقابل ايران مي‌خواهد كه دستاوردهاي هسته‌يي خود را حفظ كند. چون سرمايه‌گذاري شده  و مساله كاملا ملي است و هيچ كشوري حاضر نيست از منافع ملي خود بگذرد. به هر حال بايد در هر گونه توافقي كه شكل بگيرد ظرفيت‌هاي مورد نياز ايران در نظر گرفته شود.

آيا ايران مي‌تواند به طرف امريكايي در خصوص تحريم‌ها اعتماد كند؟

ايران بر اساس تجربه تاريخي كه دارد به طرف مقابل اعتماد ندارد و براي همين نمي‌تواند به تعليق اكتفا كند و ادامه روند را به زمان واگذار كند. ايران حس مي‌كند كه با اين كار متضرر خواهد بود و تن به توافقنامه‌يي خواهد داد كه برد-‌ برد نيست. تا زماني كه منطق امريكا در خصوص ايران تغيير كند مشكلات حاكم بر اين پرونده باقي خواهد ماند. اما مساله ديگري كه وجود دارد بازه زماني برداشتن تحريم‌هاست. امريكا زمان زيادي را مطرح مي‌كند و اين از نظر ايران قابل قبول نيست.

چشم‌انداز شما در خصوص سوم آذر چيست؟

خوشبينانه اين است كه امريكا از تحريم‌هاي رييس‌جمهوري و كنگره و برخي ايالات‌ كوتاه بيايد. اما موضوع ديگر تحريم‌هاي شوراي امنيت است كه به‌سادگي حل نمي‌شود. موضوع هسته‌يي ايران رسما از سال 68 شروع شده يعني 25 سال، حال نبايد انتظار داشته باشيم سريع در عرض 2هفته پاسخ نهايي را بگيريم و همه اختلافات و مشكلات سوم آذر حل شود.

 پس پيش‌بيني شما تمديد مذاكرات است؟

علايم و نشانه‌هاي تمديد مذاكرات رويت مي‌شود، چون فرصت زماني براي حل موضوعات اساسي كه تاكنون گره اصلي بوده از دست رفته است. پس براي اينكه ادراك مشترك روي موضوعات اساسي به وجود‌ آيد، لازم است تا در خصوص حل موضوعات اساسي مذاكرات ادامه پيدا كند و تدوين و بازگويي و متن‌نويسي حين مذاكرات صورت گيرد. به علاوه هنوز امريكا نتوانسته عوامل ذي‌نفع را مهار و مديريت كند كه از جمله آنها كنگره و رژيم صهيونيستي هستند كه نافع حوزه سياست خارجي امريكا هستند و آنها معتقدند تمديد مذاكرات بهتر از توافق بد با ايران است و البته بخشي از كشورهاي عربي منطقه نيز به‌شدت روي عدم توافق در مذاكرات هسته‌يي تاكيد دارند. به نظر من طرفين به يكسري توافقات رسيده‌اند و اين موضوع اميدوار‌كننده است كه با تمديد مذاكرات پيشرفت بيشتري حاصل شود.


 نشانه‌هاي تمديد مذاكرات

وال‌استريت ژورنال مدعي شد مذاكرات هسته‌يي ممكن است بعد از ۲۴ نوامبر تمديد شود.

وال‌استريت ژورنال نوشت كه ديپلمات‌هايي كه در مذاكرات هسته‌يي «مسقط» پايتخت عمان حضور داشتند، اعتراف كردند كه به واسطه پيشرفت‌هاي اندكي كه در مذاكرات مسقط حاصل شد، مي‌تواند موجب شود كه مذاكره‌كنندگان گروه 1+5 (امريكا، انگليس، فرانسه، روسيه، چين به‌علاوه آلمان) مذاكرات هسته‌يي براي رسيدن به توافق جامع هسته‌يي را بعد از مهلت 24 نوامبر تمديد شود.  همچنين مي‌توان به گفته‌هاي مارك فيتزپاتريك معاون سابق وزارت خارجه امريكا در گفت‌وگو با مهر ضمن تاكيد بر افزايش نشانه‌هاي مثبت و اميدوار‌كننده براي توافق جامع عنوان كرد كه در صورت حاصل نشدن اين موضوع طرفين مي‌توانند در موارد كوچك‌تر توافق كنند تا مذاكرات ادامه بيابد. وي پيش‌بيني كرده كه ايران و كشورهاي 1+5 با تمديد مذاكرات بعد از تاريخ ۲۴نوامبر موافقت مي‌كنند زيرا جايگزين نرسيدن به توافق، بازگشت به قبل يعني وضع تحريم‌ها و از سرگيري فعاليت‌هاي تعليق شده ايران در مورد سانتريفيوژها خواهد بود كه اين امر براي هيچ يك از طرفين خوشايند نيست.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

pepan: 1393/8/2207:57:56،
145
24
وای بر ما و وای بر ما....
بابا یا بگین شد یا بگین نشد...چرا کش میدین..
کوکی: 1393/8/2208:41:13،
99
49
امیدوارم توافق بشه.و هنوز هم 100 در 100 میگم توافق میشه چون ایران راه دیگه ای جز توافق نداره.
بینام: 1393/8/2208:58:21،
139
10
جناب‏ ‏کوکی‏ ‏تحریمها‏ ‏برای‏ ‏کسانی‏ ‏که‏ ‏چندین‏ ‏شغل‏ ‏دولتی‏ ‏با‏ ‏حقوق‏ ‏و‏ ‏مزیای‏ ‏ویژه‏ ‏و‏ ‏افرادی‏ ‏که‏ ‏از‏ ‏این‏ ‏تحریمها‏ ‏رانتها‏ ‏و‏ ‏واردات‏ ‏پر‏ ‏سود‏ ‏می‏ ‏کنند‏ ‏تا‏ زه‏ ‏دلپذیر‏ ‏هم‏ ‏هست‏ ‏کی‏ ‏به‏ ‏فکر‏ ‏ما‏ ‏ملت‏ ‏بدبختها
ب: 1393/8/2209:10:30،
90
15
وقتی اسم مذاکرات میاد بجوری خندم میگیره! تا 8 سال سر کارید همه!
کوکی: 1393/8/2209:26:58،
46
13
داداش گلم.میدونم چی میگی.تنها راه برای درست شدن همه چیز تحریم همه جانبست.ما دوست نداریم رکود بشه.ولی تجربه 4 ساله دوم آقای احمدی نژاد نشون داد که هرچی رونق بیشتر بشه یا به قول اقتصاد دانان تقاضا عرضه محصول هم با قیمت بالاتری اتفاق می افته.متاسفم که اینقدر کلاه برداریم.شما نگاه کنید.قیمت محصولات تویوتا و هیوندا رو به دلار در نظر بگیرید.و ببینید به چند تا کشور تو دنیا داره ماشین صادر میکنه.فکر کنید با این همه تقاضا بعضی از مدل های بالاترش رو با قیمتی مناسبتر از اون مدل سال قبل عرضه میکنه.حالا همین داستان رو واسه 2 تا غول خودرو سازی خودمون در نظر بگیر.یعنی 1 بار همین مردم ایران پاشن برن بخرن از فردا قیمت رو 2 برابر میکنن.
ببرخفته: 1393/8/2210:05:29،
44
14
حداقل به ماهم بگید که توی مذاکرات چیکار میکنید شاید ماهم تونستیم کمکتون کنیم بامخفی کاری ومشورت نکردن با مردم خودتون هم گیج میزنید
ازسوئیس یادبگیرید واسه خریدطلا انتخابات میزاره
نادان: 1393/8/2212:28:43،
114
36
آقا کی اینجا انرژی هسته ای میخواد
نمیخوایم +
میخوایم -
mehran: 1393/8/2304:44:57،
23
13
اقا همین نیروگاه بوشهر فقط میتونه برق بوشهر اهواز و ابادان و بده خوب الان که برق دارن اینا ، پس چتونه ؟ واسه چی میخواین ؟؟؟ واسه مصارف دانشگاهی و پزشکی هم که در این حد نیازنیست , جان مادرتون راستشو بگین !!!!!
دلواپس: 1393/8/2309:49:04،
13
8
چه تمديد و چه تحريم بشيم براي ما ملت بدبخت فرقي نميكنه!!!
حسین: 1393/8/2209:00:41،
64
13
همه رو دولت سر کار گذاشته،چه خبره مگه یکسال زمان کمیه؟خوب داره با فروش ارز آزاد پول در میاره،مالیات رو هم دو برابر کردن ،توافق هم طول بکشه خرجش رو تضمین کرده،آش همان است و کاسه همان
علی: 1393/8/2209:23:14،
104
10
کارشناسان هر روز می آمدند تلویزیون و از فوائد تحریم میگفتند و بیان میداشتند تحریم باعث پیشرفت میشه ،تحریم را به فرصت تبدیل میکنیم ،ما چنان میکنیم و چنان ،جالبه که هیچ کدام سواد علم روز را نداشتند و فکر میکردند تکنولوی و علم روز مثل علم فقه و فلسفه است.از طرفی سردار نقدی و همفکرانش التماس دعا از مردم در نمازهاشون برای افزایش تحریمها داشت و رییس جمهور نابغه قبلی هم آنرا کاغذ پاره میخواند و دلواپسین هم واسش سوت و کف میزدند ،چی شد که همه این موارد عوض شد و برداشتن تحریم به منزله برد حساب میشه؟! کی را میخواستیم گول بزنیم؟آمریکایی که کنگره ، سنایش و دولتش از باهوشترین افراد دنیا هستند؟یا اینکه خودمان را گول زدیم که واسه مملکت داری تمام قوانینمون مزین شده به هزاران تبصره روزانه؟!
رضا: 1393/8/2209:48:58،
83
19
اونهایی که قطعنامه های شورای امنیت رو کاغذ پاره می دونستند و همین مجلس براش هورا می کشیدند و هر روز برای این ادعاهای بی منطق دم از ایستادگی در برابر غربی ها می زدند باید جواب مردم را بدهند .
البته کسانی که می گفتند تحریم ها موهبت است و دعا کنید تحریم ها زیادتر شود راست می گفتند تحریم ها موهبت بود اما نه برای مردم برای جیب عده ای خاص که انگشت کوچیکه آنها خاوری و بابک زنجانی است .
دانا: 1393/8/2209:35:36،
51
33
بازم میگم هیچ توافقی در کار نیست
ت: 1393/8/2209:45:57،
41
22
كسي كه سياستمدار باشه راهي كه رفته رو بدون نتيجه از دست نميده
شماع: 1393/8/2210:18:02،
42
23
خدا کسانی را کا به نتایج مذاکرات خوشبین نباشند دوست ندارد
فدائی: 1393/8/2210:38:05،
19
102
مذاکره با شیطان هرگز هرگز
علی: 1393/8/2210:56:40،
19
101
از سرنوشت سوریه و عراق ولیبی پند بگیرید و به غربیها اطمینان نکنید به قول رهبر معظم انقلاب اینهازیر دست کش مخملین پنجه های چدنی پنهان کرده اند و نیز ایت الله جواد املی به تیم مذاکره کننده توصیه میکنند بعد ازدست دادن با اینها انگشتان دست خود را بشمارید،اینها حرف منطق نمیفهمند و زور گو هستند والبته خطرناک.
نابودگر: 1393/8/2214:16:08،
29
7
بالاخره مانفهمیدیم شما آقای علی کدوم طرفی هستی

چندتا اسم وچند هزارتا رو داری.ً
مهرداد: 1393/8/2313:26:35،
17
9
35 ساله ما رو از آمریکا و غرب ترسوندید و مملکت رو با سیاست های زیرکانه روسیه و چین به فنا دادید و نتیجش شذ ، نتیجه اش شد تعطیلی کارخانجات و تولیدیها ، بیکاری جوانان و فرار مغزها ، خروج سرمایه و گسترش فقر و فساد و جهل در کشور ، یعنی الان بجای ما مغز خودتون رو شستشو بدید که کشور رو به این روز رسوندید چون دوره این حرفهای آخرالزمانی به سر رسیده برادر.
شماع: 1393/8/2211:00:58،
32
12
مذاکرات را بهانه کردن برای افزایش قیمتها- بابا یه روز را بگن که دیگه قطعی بشه بدانم مذاکرات شکست خورده لااقل یه مرتبه اجناس گران بشن -آخه تمدید دیگه چه بهانه ایه بعد از تمدید هم دوباره افزایش قیمتها را مشاهده می کنیم و همچنان تمدید و افزایش قیمت و... بیچاره از مردم ساده لوح ایران دلشون را به چی خوش کردن مذاکرات...مذاکرات...مذاکرات
ahmoo: 1393/8/2211:37:35،
13
38
ایول علی جون دمت گرم
احمد: 1393/8/2212:04:22،
34
70
به اونایی که نمیشه اعتماد کرد فارسها و ایرانیا هستند که هرروز یه سیاستی دارن.یه روز میگن مرگ بر ترکیه یه روز مرگ بر آذربایجان ولی بخاطر قدرت اقتصادی اونا میرن می افتن که ما تحریمیم مارو کمک کنین!چی شده که شما زمان جنگ قره باغ به ارمنستان کمک کردین و به کردهای پ ک ک،حالا دم از دوستی با ترکها و اذریها میزنین!با کشورهای دیگر و امریکا و غرب و دقیقا همین رفتارو داره ایران!خداوند خیلی مهربان بود که ایران ابرقدرت جهان نبود وگرنه همه انسانها بردشون بودن!!
بابک: 1393/8/2216:21:06،
36
18
یک حرف هم بشنوید از مادر عروس ! کی اصلا شما رو قاطی کرد خوتونو نخود هر آشی می کنید .
ما اگه انتقادی ایرادی از کشورمون می گیریم داخلی هست بین ایرانی هاست ولی در برابر بیگانگان و جیره خواراشون یک جور دیگه هستیم . برو توی سایت های اردوغان نظر بده چرا می آی انیجا ؟
امیر: 1393/8/2216:30:04،
33
19
مثل اینکه گارسنی در ترکیه به این بنده ی خدا زیاد فشار آورده برو داداش ما به دوستی با ترکیه نیازی نداریم .
مهران: 1393/8/2216:38:51،
24
16
این نوکرهای ترکیه همه بی سوادن آخه بیچاره چه موقع توی ایران مرگ بر ترکیه گفته شده ؟ البته در سالگرد جنایت ترکیه علیه ارمنی ها و کشتن یک میلیون انسان که فقط از دولتی مثل ترکیه بر مآد روی در و دیوار بعضی جاها بر ضد دولت ترکیه شعارهایی اون قدیما نوشته می شد ولی الان اونم دیگه نیست . پ ک ک ایران هم باهاش درگیر هست اما هزار بار شرف داره به شماها .
احمد خان: 1393/8/2220:27:30،
31
19
استان اذربایجان شمالی با مرکزیت باکو را دوباره پس خواهیم گرفت. 17 شهر قفقاز یادت نره.ایران 3 تا دریا داره.
بابک اصلی: 1393/8/2222:00:13،
21
26
برید به کشورهای خارجی بگید من ایرانیم حساب کار دستتون میاد!

ایرانی توهم دارد و بس!
ما متمدن ترین ملت دنیا هستیم!!!
هنر نزد ایرانیان است وبس!!!
اصفهان نصف جهان!!!

اونوقت از ترکیه و آزربایجان بد میگید؟!

لیاقت شما همین افغانستان و ارمنستان است وبس!

شما را چه به کشورهای پیشرفته!

احمد: 1393/8/2223:36:33،
22
19
بزرگترین خیانتو همین ایرانیا علیه امریکاییا انجام دادن که کشوری که تماما سیستمها و امکانات پیشرفته از نظامی F14 تا خودروهای شورلت و تجهیزات ساختمان آسانسور اوتیس،سکوهای نفتی مافوق پیشرفته که سری بود و به ایران داده بود و در زمان جنگ بدلیل لونرفتن انها توسط اروپاییا منهدمش کردن!همه این خدمتهارو کرد به ایرانیا و آخرش چی گفتن: مرگ بر آمریکا و شدن کمونیست و عاشق روسها!!!خوب ملت قدرنشناس همینه دیگه!حالا همسایگان ترک و عرب جای خود دارد!یاد حرف بهلول افتادم که جای دیگه ای براتون میگم
بابک: 1393/8/2310:13:37،
16
12
آقای "بابک اصلی" دروغ گو
اتفاقا توی آلمان این آزمایشی که پیشنهاد دادی انجام شده تا می گی از ترکیه هستی تحویلت نمی گیرن ولی می گی ایرانی هستی با احترام باهات برخورد می کنن . توی آمریکا هم ایرانی ها یک اقلیت ثروتمند و تحصیل کرده هستند و در جامعه ی آمریکا شناخته شده هستند تو برو یک فکری به حال خودت کن بیچاره که به دریوزگی اردوغان افتادین تحویلتونم نمی گیره .
دو سال پیش رفته بودم عربستان ، ایرانی ها همه توی هتلشون غذا می خوردن اتباع ترکیه بنده ی خداها توی صف این اغذیه فروشی های کثیف توی خیابون بودن و نون و نوشابه یا کیک و نوشابه می خریدن می خوردن . یک ایرانی ندیدم که از این اغذیه فروشی ها خرید کنه .
در ضمن اگه ایرانی نیستی و خودتو ایرانی نمی دونی چرا می آی توی سایت های ایرانی ها نظر می دی ؟ دعوت نامه که برات نفرستادن برو توی سایت های ترکیه اسم ایرانی هم برای خودت نزار .
بابک اصلی: 1393/8/2317:00:36،
15
11
جناب بابک
اولا تو اسمت باید کوروش باشه نه بابک!

دوما ادب مرد به زدولت اوست!
به جای توهین جواب منطقی بده

سوما اینایی که گفتی واقعا خودت بهش اعتقاد داری؟!
عزیزم خود مردم ایران و مسئولان ایرانی هر وقت میخوان از موفقیت حرفی بزنن اسم ترکیه رو میارن و ترکیه رو برای خودشون الگو قرار میدن
اونوقت تو از خوشبختی و پیشرفتگی ایرانیها و بدبختی و عقب ماندگی ترکیه حرف میزنی؟!
قضاوت هم با کاربران ایران جیب!

چهارما من فعلا ایرانی هستم و سعی میکنم واقعیات رو بگم.
وحید: 1393/8/2212:20:50،
15
20
توافق کردن فقط میخواند طولش بدند که بگند ما به راحتی باج به کسی ندادیم (هر دو طرف) وامضاش را دو هفته دیگه جلو دوربین میکنند.
مهرداد: 1393/8/2215:57:20،
26
10
نم نمونه ای از مردم ساده لوح و خیالاتی ایران زمین
بی خبر: 1393/8/2214:20:19،
21
10
حالا راهنمایی کن قبل شکست مذاکرات چی بخریم
تشکر
Z-A: 1393/8/2216:23:29،
24
9
شاید هم عدم توافق و جنگ باعث بشه یا عراقیهایی که سرکارند از اینجا بروند کشور خودشان یا امریکاییها و غربی ها دیگه به ایران گیر ندند و ابران هم آباد بشه، الله هو اعلم.
علی: 1393/8/2216:51:26،
16
16
توافق از نظر فنی انجام شده یعنی در باره ی غنی سازی کار تموم شده فقط گیر در مورد برداشتن تحریم هاست و این هم احتمالا با تمدید مذاکرات برطرف می شه .
اقتصاددان: 1393/8/2217:28:31،
18
9
مگر آقایونی که دائم با پول مردم در مسافرتند و جیباشون از پول مردم پره بیکارند توافق کنند تا دیگه بهانه ای برای بخور بخور نداشته باشند
ع: 1393/8/2218:40:18،
19
9
اخرشم میخوان اسراعیل رابه رسمیت بشناسیم تاهمه چی حل بشه
محمد: 1393/8/2318:15:02،
20
14
کشوری که عضو سازمان ملل هست ما پیشاپیش به رسمیت شناختیمش چون همه ی کشورهای عضو سازمان ملل اجبارا مشروعیت همدیگه رو به رسمیت می شناسن اگر غیر از این باشه ما باید از سازمان ملل خارج بشیم در ضمن فکر نمی کنم اسراییل برای ما از کشورهای عربی و روسیه و چین بدتر باشه .
بی خبر: 1393/8/2218:53:49،
15
35
سهام چی
بخرم؟
علی: 1393/8/2220:10:51،
16
10
ای خدا به داد ما مردم برس به خدایی خودت قسم خیلی عذاب کشیدیم دیگه بسمونه.کاری کن ما هم مثل بقیه مردم دنیا در آسایش باشیم
هوش: 1393/8/2221:05:00،
16
15
توافق ميشه بعد از توافق خريدار نيست جو گير نشيد
اردشير: 1393/8/2221:06:07،
14
14
تا اوباما هست و كنگره دسته دموكراتهاست بايد توافق كنيم
سياست: 1393/8/2221:08:10،
13
13
اقا توافق شده حالا ميخوان تا ميتونن فشار بيارن براي دست اورد بيشتر از مذاكرات
تجربه: 1393/8/2221:14:57،
17
13
زمان انتخابات خيلي ها فكر نميكردن روحاني راي بيارن خيلي ها ملك دلار طلا خريدن بعد مجبور شدن زير قيمت بفروشن
سردار: 1393/8/2311:28:09،
15
14
فقط میخوام یه اطلاعیه بدم عزیزان =


بزودی توافق انجام میشود .
اما به نظر شما میشود که تحریمها یک شبه برداشته شود ؟!

حداقل یک سال طول میکشد ...

بیچاره کسانی که از هول گرانی پولهای نقد خود را به اجناسی بنجل و بی مشتری خرج میکنند ...

کمی تفکر کنید وووووووووووو

اینقدر شایعه پراکنی نکنید و نا امیدانه صحبت نکنید .

خود اقایان میدانند اگر تحریمها برداشته نشود ایران تا چند سال اینده تجزیه میشود...
امیر: 1393/8/2312:42:34،
14
11
حرف اصلی تو یک جور دیگه ای زدی این آرزو رو به گور می بری ، خواهی دید که مشکلات کشورمون حل میشه و کسانی که راه وطن فروشی و خیانت هم پیشه کردن و این وضع رو برای مردم درست کردن به آخرهاش رسیدن و بعد می بینی که ایران با همه ی ایرانی ها از هر دین و مذهب و زبانی بهترین مکان خواهد بود .
خوش خیال : 1393/8/2315:20:47،
11
13
باباچرااینهمه به جون هم افتادید فقط10روزدیگه صبر کنید نتیجه یا خوشبختی ملت یابدبختی وبیچارگی اونجاست که هر که درست پیش بینی کرده ....اون یکی رو سرویس کنه

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما