کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

دلار آزاد در حالت انتظار

کدخبر:۷۹۶۰سه شنبه، ۲۰ آبان ۱۳۹۳ - ۰۷:۰۲:۲۲۲۶۹۸ بازدید

بازار دلار ايران كه سال 91 بيشترين واكنش‌ها را به نتايج اين جلسات و افزايش تحريم‌ها عليه ايران نشان داده نيز اين روزها بشكه باروتي است كه با چوب كبريت اعلام نتايج نهايي به انفجار مي‌رسد.

دور تازه و حساسي از مذاكرات هسته‌يي آغاز شد. نشستي كه قرار بود در تيرماه به نتيجه نهايي برسد ولي با خبر وجود پرانتزهاي مبهم درمحتواي توافقنامه تا آذر 93 تمديد شد. بازار دلار ايران كه سال 91بيشترين واكنش‌ها را به نتايج اين جلسات و افزايش تحريم‌ها عليه ايران نشان داده نيز اين روزها بشكه باروتي است كه با چوب كبريت اعلام نتايج نهايي به انفجار مي‌رسد.

با گذشت يك سوم از فعاليت دولت يازدهم در سال 93 اعتقاد بسياري از كارشناسان بر اين بود كه بازار ارز كشور به ثبات قابل توجهي رسيده كه سال‌ها از آن خبري نبود. بازار ارز در ايران مانند بسياري از بازار‌ها در دنيا تاثير‌پذيري بسياري از خبرهاي هيجاني سياسي و ژئوپليتيك دارد. مي‌توان به جرأت گفت كه در10سال گذشته بيشترين تاثيري كه جو رواني بر بازار گذاشته، اخبار حول تحريم‌هاي اقتصادي و مذاكرات هسته‌يي بوده است.

دلار كه سال 91 در ايران به بالاترين نرخ در تاريخ اين ارز رسيده بود با خبر‌هاي خوب هسته‌يي در پايان سال 92 و خبر لغو بسياري از تحريم‌ها روند رو به افتي به خود گرفت و باعث شد كه تا مرداد ماه به 3085 تومان نيز برسد. ثبات ماه‌هاي اول سال به اعتقاد بسياري از كارشناسان انتظار بازار براي رسيدن به توافق جامعه‌يي به حساب مي‌رفت كه سرنوشت بازار ايران را تا حد زيادي مشخص مي‌كرد. در دهم تير با شروع مذاكرات وين بسياري انتظار رسيدن به توافق جامع و نهايي را داشتند اما پس از گذشت 10 روز مقامات عالي ايراني و غربي اعلام كردند با وجود نقاط مبهم در پرونده اين مذاكرات به ماه آذر تمديد مي‌شود. انتظار در بازار تا حد زيادي از نوسان در بازار جلوگيري به عمل آورد به‌طوري‌كه در پايان مرداد دلار توانست سطح حمايتي جديد 3100تومان را به وجود بياورد. سطح جديد نرخي از سوي بسياري از كارشناسان نويدبخش نزديك شدن ارز كشور به سياست تك نرخي شدن ارز به شمار مي‌رفت. اما بر خلاف سخنان بسياري از مقامات عالي به‌خصوص رييس بانك مركزي مبني بر ادامه روند كاهش نرخ ارز در بازار اين خبر دورجديد تحريم‌هاي امريكا عليه ايران بود كه در هفت شهريور به يك باره نرخ ارز را بالا برد و آن را به حوالي 3200تومان رساند. بازار كه به اين افزايش نرخ واكنش مثبت نشان داده بود در مهر نيز با كاهش روبه‌رو نشد تا با افزايش بيشتر به سطح 3250 تومان برسد.

اما درچند هفته اخير سطح 3250 تومان، رقمي است كه با نوسان 10 توماني نشان از تكيه بازار به روند ثبات حال حاضر داده اما پرواضح است كه اين روند نمي‌تواند ادامه داشته باشد زيرا بازار ايران اين روزها در انتظار اخبار حول عمان و شهر مسقط قرار گرفته است. تكرار سناريو‌يي كه چند سالي است بازار ارز ايران را با يك خبر كوتاه به يك‌باره بالا و پايين مي‌برد و جهت جديدي را در آن به وجود مي‌آورد.


جو روزگذشته بازار ارز

اما با گذشت دو روز از دور نهايي مذاكرات خبر‌ها حاكي از آن است كه دو طرف فاصله زيادي تا رسيدن به تفاهم ندارند. اين براي نخستين بار است كه مذاكرات هسته‌يي خارج از مقرهاي سازمان ملل در يكي از كشورهاي عربي عضو شوراي همكاري خليج فارس برگزار مي‌شود. مذاكرات روز نخست در دو نوبت صبح و عصر و حدود 6 ساعت به‌طور فشرده انجام شد.

بازار ارز كه نگاهش به مذاكرات هسته‌يي دوخته شده، اين روزها شاهد كاهش سطح تقاضا و نوسانات اندك دلار است كه اين امر آرامش را بر بازار حكمفرما كرده است. دلار در روز گذشته قدري افزايش يافت كه البته دلار اين سير افزايشي را از ابتداي هفته گذشته استارت زد و روز شنبه گذشته شاهد رشد دلار و پوند و كاهش يورو بود كه فعالان آن را بازتابي از برابري‌هاي اين ارزها در سطح جهاني مي‌دانند. ارزش دلار در اين روز درحالي بر بهاي 3250تومان قرار گرفت كه طي دو هفته قبل از آن نوسانات اين اسكناس سبز زير اين سطح بود. اما روز گذشته دلار با كاهش نرخ كار خود را آغاز كرد و در پايان روز با 10تومان كاهش به 3243 تومان رسيد.

 
 طلا روز را با افت شروع كرد

قيمت طلا در نخستين لحظات مبادلات روز دوشنبه با افت 0.9درصدي روبه‌رو شد و به كمتر از 1168 دلار در هر اونس رسيد ولي سپس با اندكي افزايش مواجه شد و تا 1173دلار در هر اونس رسيده است. بر اساس اين گزارش عملكرد دور از انتظار بازار كار امريكا در ماه گذشته موجب شد تا قيمت طلا روز جمعه با رشد چشمگيري رو‌به‌رو شود. با وجود رشد 3درصدي قيمت طلا در روز جمعه اين فلز زرد همچنان نزديك به پايين‌ترين سطح خود در 4سال و نيم اخير قرار گرفته است.

قيمت طلا روز جمعه براي لحظاتي به كمتر از 1131دلار رسيد كه اين رقم از آوريل 2010ميلادي بي‌سابقه بوده است. اقتصاد امريكا در ماه اكتبر 214هزار فرصت شغلي جديد ايجاد كرده است. كارشناسان اقتصادي اين رقم را پيش از اين 231هزار فرصت شغلي پيش‌بيني كرده بودند. ميزان ذخاير طلاي صندوق اس‌پي‌دي‌آر نيز روز جمعه با 0.78درصد كاهش به كمتر از 727تن رسيد كه اين رقم پايين‌ترين ميزان در 6 سال اخير بوده است.


 شاخص‌ها و تقويم اقتصادي جهان در هفته پيش رو

در تقويم اقتصادي هفته جاري رويداد مهمي براي بازار طلا به چشم نمي‌خورد و تنها انتشار شاخص خرده‌فروشي، شاخص مدعيان بيكاري امريكا و انتشار برخي شاخص‌هاي اقتصادي چين را مي‌توان از مهم‌ترين رويدادهاي مهم اقتصادي جهان در هفته پيش رو به شمار آورد.

 شاخص‌هاي مهم اقتصادي جهان كه در هفته پيش‌رو در بازارهاي مالي و پولي بين‌المللي به‌ويژه بازار طلا موثر هستند به شرح زير است:

دوشنبه (10 نوامبر) - 19 آبان

* شاخص بهاي مصرف‌كنندگان چين (رقم قبلي 6/1 درصد، پيش‌بيني 1.6درصد)

سه‌شنبه (11نوامبر) - 20آبان

*شاخص ضريب اطمينان تجاري NAB استراليا (رقم قبلي5)

* گزارش ثبات ماليRBNZ  نيوزيلند

* سخنراني رييس بانك مركزي نيوزيلند

*تمام روز بانك‌هاي امريكا، كانادا، و فرانسه تعطيل هستند

چهارشنبه (12نوامبر) - 21 آبان

*شاخص ميانگين درآمدهاي نقدي انگليس (رقم قبلي 0.7درصد، پيش‌بيني 0.9درصد)

* شاخص تغييرات مدعيان بيمه بيكاري انگليس (رقم قبلي -18/64K، پيش‌بيني-24/9K)

*سخنراني رييس بانك مركزي انگليس

*گزارش تورمي بانك مركزي انگليس

پنج‌شنبه (13 نوامبر) - 22 آبان

* شاخص توليدات صنعتي چين (رقم قبلي 8.0درصد، پيش‌بيني 8.0 درصد)

* شاخص مدعيان بيمه بيكاري امريكا (رقم قبلي K278، پيش‌بيني K282)

جمعه (14نوامبر) - 23 آبان

*شاخص تمايلات توليدات مقدماتي فرانسه (رقم قبلي 0.0درصد، پيش‌بيني 0.1درصد)

*شاخص تمايلات توليدات داخلي آلمان (رقم قبلي -0/2درصد، پيش‌بيني 0.1درصد)

* شاخص نهايي بهاي مصرف‌كنندگان اروپا (رقم قبلي 0.4درصد، پيش‌بيني 0.4درصد)

* شاخص فروش كارخانه‌يي كانادا (رقم قبلي -3/3درصد، پيش‌بيني 1.3درصد)

*شاخص خالص خرده فروشي امريكا (رقم قبلي -0/2 درصد، پيش‌بيني 0.2درصد)

* شاخص خرده فروشي امريكا (رقم قبلي

-0/3 درصد، پيش‌بيني 0.2درصد)

*شاخص تمايلات اقتصادي مصرف‌كنندگان امريكا (رقم قبلي 86.9، پيش‌بيني 87.3)
 

بلیط هواپیمادیدگاه ها

mahdi: 1393/8/2008:30:19،
54
38
بنظر من که توافقم که بشه قیمت دلار زیاد پایین نمیاد فوقش۱۰۰تومن
با تجربه: 1393/8/2010:00:46،
43
20
قیمت دلار تابعی از امکانات دولت و بانک مرکزی است اگر از ثبات بین المللی اطمینان حاصل شود دلار لزوما تک نرخی خواهد شد اما احتمالا در حال حاضر میانگین نرخ آزاد و دولتی مد نظر است و در آینده!! قطعا پیش بینی قیمتی شما غلط است برای تعادل و تبادل اقتصادی با دیگر کشورها نرخها باید متوازن شود والا صادرات وتولید داخلی مثل همین حالا تعطیل و غیر ممکن است.
رضا1346: 1393/8/2020:10:25،
44
27
مگه جمشيد بسم الله مرده باشه كه دلار بياد پايين.
بهنام: 1393/8/2008:54:11،
45
29
اقای عراقچی در مصاحبه با پرس تی وی گفتند در این دور از مذاکرات هیچ پیشرفتی حاصل نشد.بعد از مذاکرات هم کنفرانس خبری برگزار نشد که اصلا نشانه خوبی نیست
لنكراني: 1393/8/2009:14:48،
50
29
افزايش و كاهش نرخ دلار در دولت كنوني دست خود دولتي هاست چون خبرهاي خوشحال كننده بسياري امد ولي دريغ از يك ذره كاهش نرخ دلار دولت براي رهايي از كسر بودجه وحشتناك خود چاره اي جز افزايش نرخ ارز ندارد بخصوص كه الان قيمت نفت افت بسيار محسوسي داشته و پيش بيني مي شود تا 70 دلار پايدار بماند پس نبايد به اميد اين برنامه هاي كاهش تحريمها نشست چون دست پرقدرتري پشت قضيه نرخ دلار است و متاسفانه تيم اقتصادي دولت برنامه خاصي براي اين موضوع ندارد
hamid: 1393/8/2009:23:03،
37
27
مهم ترین کاری که این دولت در جهت بهبود شرایط مملکت باید انجام میداد تشکیل سازمان مدیریت و برنامه ریزی بود که کار مهم برنامه ریزی و هدایت مملکت به سوی ارتقا خارج از منافع شخصی و باندی به آن سپرده شود که اجرای آن کلید خورد و از دست دلال هایی مانند سیف و نعمت زاده و طیب نیا خارج شد
علی: 1393/8/2010:28:45،
40
52
لطفانظردهید دلارارزان می شود؟
خوش خیال: 1393/8/2016:55:20،
33
30
بهای دلار بعلل زیر افزایش خواهد یافت: 1- تخریم ها درصورت توافق حداقل تا ده سال اینده برداشته نخواهدشد 2-فروش کالاهای سرمایه ای ازخارج تامدت فوق ارجمله ورودشرکتهای نفتی دشوارخواهدشد 3-شانس توافق هسته ای کمتراز30% میباشد 4-کاهش درامددولت بعلت کاهش قیمت نفت موجب اتخاذسیاستهای انقباضی وکاهش سیاستهای حمایتی-صنعتی- عمرانی ووووووخواهدشد 6-حجم نقدینگی دریک سال گدشته حدود30%وبرقم 685هزارمیلیارد رسیده درحالیکه دردوره 4ساله دولت قبلی 27%بوده که این بمعنی انتشاراسکناس وافزایش تورم 7-دلارنیزمانند هرکالایی تابع شرایط اقتصادی وتورم میباشد
دشمن: 1393/8/2019:10:51،
33
23
مرك بر أمريكا بكين

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
شرایط پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو - شهریور 96
نرخ‌های جدید سود بانکی اعلام شد
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
جدول پیش فروش محصولات ایران خودرو با سود مشارکت 25 درصد - شهریور 96
شرایط جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - شهریور 96
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما