کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

قمار عربستان در بازار نفت

کدخبر:۷۹۴۷دوشنبه، ۱۹ آبان ۱۳۹۳ - ۱۰:۱۹:۱۳۳۸۰۷ بازدید

روزنامه انگلیسی گاردین با اشاره به نقش عربستان در افت اخیر قیمت نفت نوشت: عربستان وارد یک قمار شده است زیرا سعودی ها نیز مانند دیگر تولید کنندگان، به نفت ...

روزنامه انگلیسی گاردین با اشاره به نقش عربستان در افت اخیر قیمت نفت نوشت: عربستان وارد یک قمار شده است زیرا سعودی ها نیز مانند دیگر تولید کنندگان، به نفت بالای بشکه ای 100 دلار عادت کرده اند اما اندکی درد برای آن ها قابل تحمل است.

گاردین طی گزارشی نوشت: تصور کنید که در آغاز سال 2014، شما سرمایه گذاری بودید که قصد داشت وارد بازار کالاهای مختلف شود. شما ممکن بود حس کنید که اوضاع در اوکراین خوب نیست و همچنین ممکن بود نسبت به گزارش های اولیه ای از تحرکات گروه های تروریستی در شمال و غرب عراق حساس شوید. با این امید که اقتصاد جهانی به تقویت خود ادامه خواهد داد، سرمایه گذاران باهوش حدس می زدند که رشد قیمت جهانی نفت ادامه پیدا کند. این معنایی است که تنش ژئوپلتیک در کنار تقاضای قوی همواره می تواند به دنبال داشته باشد.

اما ظاهرا سرمایه گذاران باهوش در محاسبات خود اشتباه کرده بودند. قیمت نفت پس از اندکی درنگ در بالای 110 دلار در فصل تابستان، به یکباره سقوط کرد. قیمت ها در طی 3 ماه اخیر 25 درصد کاهش یافته اند. نفت بیشتری به بازار تزریق شده و در عین حال ترمیم اقتصاد جهانی کند شده است. کاهش رشد اقتصادی چین و رکود در حوزه یورو، تجار را غافلگیر کرده است.اما این همه ماجرا نیست. افزایش 4 برابری قیمت نفت به دلیل تحریم نفتی سازمان دهی شده از سوی عربستان در واکنش به جنگ یوم کیپور در سال 1973 نشان داد که چگونه نفت می تواند به عنوان یک ابزار دیپلماتیک و اقتصادی مورد استفاده قرار گیرد. اکنون تاریخ در حال تکرار شدن است.

به این فکر کنید که دولت اوباما وضعیت جهان را چگونه می بیند. آنها می خواهند تهران برنامه هسته ای خود را متوقف سازد و  ولادیمیر پوتین از مواضع خود در موضوع اوکراین کوتاه بیاید. اما پس از تجربه های اخیر در عراق و افغانستان، کاخ سفید دیگر تمایلی برای لشکرکشی نظامی ندارد. در مقابل، واشنگتن با کمک متحد خود، عربستان تلاش می کند از طریق افزایش عرضه نفت، قیمت ها را کاهش دهد. در حالی که ایرانی ها و روس ها به شدت به صادرات نفت وابسته هستند، این می تواند معامله کردن با تهران و مسکو را آسانتر سازد.

سعودی ها با هماهنگی آمریکا همان کاری را انجام می دهند که در اواسط دهه 1980 انجام دادند. در آن زمان، انگیزه ژئوپلتیک برای یک اقدام که قیمت نفت را به زیر 10 دلار در هر بشکه رساند، موجب بی ثبات شدن حکومت صدام حسین شد. این بار، ظاهرا سعودی ها قصد دارند بر ایران و روسیه فشار وارد آورند تا حمایت آنها از حکومت اسد در سوریه را تضعیف نمایند.

اما باز کردن شیرهای نفت هزینه هایی را در پی دارد. سعودی ها مانند دیگر تولید کنندگان، به نفت بالای بشکه ای 100 دلار عادت کرده اند. عربستان برای جلوگیری از کشیده شدن انقلاب های عربی به این کشور سرمایه گذاری های عظیمی را در طرح های رفاهی و اجتماعی انجام داده است. بنابراین ریاض برای مدیریت هزینه های خود به نفت بالای90 دلار نیاز دارد.

اما اندکی درد قابل تحمل است. عربستان وارد این قمار شده است و ادعا می کند که می تواند زمانی بیش از روسیه و ایران با قیمت پایین نفت دوام بیاورد و بنابراین این بازی چندان طولانی نخواهد بود.
تردیدی نیست که این زورآزمایی نفتی به اقتصاد روسیه لطمه می زند. اما آنگونه که از ظواهر امر پیداست، سیاست خارجی مسکو تاثیری از این فشارهای اقتصادی نپذیرفته است. سیاست روسیه در قبال حکومت اسد همچنان پابرجاست و گزارش هایی از ارسال نیروهای نظامی روسیه به داخل خاک اوکراین در هفته گذشته منتشر شده است. حال باید دید که ایران چگونه واکنش نشان می دهد. این در حالی است که وضعیت خاورمیانه بیش از همیشه بی ثبات به نظر می رسد.

کاهش قیمت نفت در صورتی که تداوم داشته باشد، موجب رشد اقتصاد جهانی خواهد شد. همچنین نرخ تورم کاهش خواهد یافت. کاهش قیمت نفت تاکنون موجب شده است که کاهش نیم درصدی تورم در کشورهای توسعه یافته در سال آینده میلادی تضمین شود. این برای رسیدن نرخ تورم به زیر یک درصد در انگلیس و زیر صفر در حوزه یورو کافی خواهد بود. کاهش تورم به افزایش مصرف و سرمایه گذاری کمک خواهد کرد، زیرا بودجه ها تقویت خواهند شد. برای امریکا قضیه اندکی پیچیده است. تمایل واشنگتن به بازی کردن با کارت نفتی از این اعتقاد ناشی می شود که عرضه داخلی انرژی در این کشور، آمریکا را قادر می سازد تا به بزرگترین تولید کننده نفت جهان تبدیل شود.

اما کاهش شدید قیمت نفت موجب خواهد شد که برخی میادین تولید نفت شیل نتوانند فعالیت خود را ادامه دهند. این به خصوص از آن جهت درست به نظر می رسد که بر اساس طرح های توسعه ای جدید، برای تامین هزینه های شروع استخراج نفت شیل، بالا بودن قیمت ها ضرورت دارد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

جوان: 1393/8/1910:26:42،
130
36
عربستان دشمن اصلی ماست
امیر: 1393/8/1910:37:49،
141
23
حالا هی برید عربستان و پول برزید تو جیب اونا
احمد: 1393/8/1910:46:29،
115
22
عربستان تا ایران را دارد غمی ندارد
مابه تفاوتشا از زوار محترم میگیره
سعید: 1393/8/1912:23:55،
67
24
پریروز تو یه شبکه مهپاره ای یه کارشناس میگفت که عربستان زمان جنگ ایران و عراق 50 میلیارد دلار به عراقیها کمک مالی کرده.حالا هی برید زیارت پولتونو بریزید تو شکم این عربا.
محمود: 1393/8/1912:25:53،
69
28
اینقدر دشمن دشمن نکنید ! هیچ کس اندازه خودمون به خودمون صدمه نزده !
ما اگر یکم خرد به خرج میدادیم و به جای این هزینه های هنپفت و ضرر و زیان های میلیاردی برای انرژی هسته ای ، روی انرژی های پاک (خورشید ، باد ...)سرمایه گذاری میکردیم ، الان میتونستیم با دنیا ارتباط داشته باشیم برای تبادل فناوری روز ، نه اینکه نفتمون رو با تخفیف زیاد (آخرین قرارداد با چین بر سر میعانات گازی) بدیم ! و جاش گالای بنجل چینی بیاریم که صدمه بزرگی به بازار کار در کشور خودمون بشه
امیدوارم این سیاستمدارها دست از این لجبازی بردارن و اجازه بدن جوونها مملکت رو بسازن
جغتای: 1393/8/1915:47:29،
30
24
حق مطلبو آقای محمود ادا کرد.ولی حیف که ایرانیا 90% در خواب بسر میبرن
داخلی: 1393/8/1917:09:34،
20
36
ساده ای آقای محمود که فکر میکنی همه تحریم ها و... از انرژی هسته ایه.................
کارا: 1393/8/1911:14:23،
29
40
میزان وابستگی عربستان به درآمدهای نفتی در مقایسه با ایران و روسیه قابل مقایسه نیست .
یادمه آقای رنانی استاد اقتصاد آدرس های می داد . حالا درست یا نادرست ولی تا حدودی در همان راستا داریم پیش میریم. ایران باید از فرصتها استفاده کنه . از فرصت پیش آمده در مذاکرات باید استفاده کرد وگرنه آیندگان هزینه زیادی برای این دوران از تاریخ ایران پرداخت خواهند کرد !
بنده ، نمایندگان و حاکمان فعلی ایران شاید در قرن آتی زنده نباشیم. ( 1400 به بعد) اما نباید هزینه زیادی برای صده بعدی تولید کنیم!

واقعیت آنی نیست که نمایش آنرا اجرا می کنند . اگر امروز ایران ثروت نفتی دارد ، دانشگاه دارد ، روشنفکر دارد. استاد اقتصاد داردو .... باید بدانیم که همانطور که غرب و دانش بشری در دنیا مدیون اندیشمندان ایرانی هستند ما هم مدیون همین غرب استعمارگر هستیم . اگر انگلیسی ها نبود نفت در ایران استخراج نمی شد.و .....
پاسخ به کارا: 1393/8/1912:21:42،
35
29
اولشو خوب اومدی ولی اخرشو گند زدی یه جوری میگی اگه انگلیس نبود نفت استخراج نمیشد انگار تمام نفتهای دنیا رو انگلیس استخراج کرده.البته من ادامه دشمنی و کینه توزی رو تایید نمیکنم ولی اگه انگلیس و دیگران سراغ نفت ما نمیومدن اوضاع ما خیلی بهتر ازین بود.
کارا: 1393/8/1912:58:04،
25
31
نمی خوام طوری بنویسم که نشه منتشرش کرد . ولی باید قبول کرد نظام اداری ما از غرب اومده و خیلی چیزهای دیگه ... دانش استخراج نفت مال کجاست؟ نمی گم همه چیز ما از غرب اومده این تعامل وجود داره و آنها هم خیلی چیزها را از ما به ارمغان بردن .

منظورم همان تعامل بین غرب و شرق ، ایران و جهان هست . ایران بدون دنیا هیچی نیست قبول نداری این همه امتحان کردی بازم امتحان کن!

نباید به انگلیس و جاهای دیگه فحش داد و بد وبیراه گفت همانطور که ما برای غربیها خیلی با ارزش و با اهمیت هستیم ، غربیها هم برای ما خیلی خدمت کردن مدرسه ساختن بیمارستان ساختن آب لوله کشی ، برق و خیلی چیزهای دیگه . باید تعامل داشت آن هم از نوع مثبت
مهرداد: 1393/8/1915:31:31،
27
30
ایران اگر سیاست عقلی داشت هیچ موقع انگلیس به خاک ایران دست درازی نمی کرد.
وحید: 1393/8/1911:58:13،
52
31
عربستان دشمن ما نیست بلکه رغیب ماست دشمن ما روسیه روسیه وچین هست
بیخیال: 1393/8/1913:12:49،
46
28
ایول دمش گررررم ....!!

ایشالله نفت بشه 10 دلار ...!!

نفت بالای 100 دلار که یه دلارشم به ما نمیرسید همش صرف پر کردن جیب آقا و آقا زاده ها میشه و ته موندشم به غزه و لبنان و فلسطین میرسه ...!!

حالا فرقی واسه ملت نداره قیمتش چقد بشه ما باید توسری خور باشیم چه نفت مفت چه نفت 1000 دلاز....
زلزله : 1393/8/1913:23:48،
28
26
موزی ترین کشور همسایه همین عربستان اشغاله هنوز کشتار حجاج یادمون نرفته .تمام این برنامه های داعش هم ازگور این شیخ های عربستان بلندمی شه تنها شانسی که
ما ایرانی ها اوردیم اینکه اینها فقط بفکر زن وازدواج هستند.ومغزشون خوب کار نمی کنه وما باید متشکر خداوند
بزرگ باشیم.چرا که اگر اونا عقل داشته باشند صنعت توریسم شان به صادرات نفت می چربه ولی بخاطر ضربه زدن
به ما اینقدر بد جنسی می کنند.
حامد: 1393/8/1914:24:20،
24
21
متاسفانه از اینجا هم شانسی نیاوردی چون در حال حاضر عربستان اگثر درامدهای نفتی رو توی توسعه زیر ساخت ها خرج کرده اگه یه سر بری و دانشگاه ها و امکانات اونجا رو ببینی بهتر میتونی مقایسه کنی.
منصور: 1393/8/1914:41:21،
28
19
هیچکدام از عوامل بدبختی ما در خارج از مرزها نیست .دشمن اصلی ما خرافات پرستی و جهالت ماست .تو این مملکت آدم دانا زیاد داریم ولی نادانها نمیگذارند اونها اسمشان مطرح شود. خواهش میکنم بروید و اسم بابک فردوسی را در گوگل جستجو کنید یک جوان ایرانی که اگر قیافه اش راببیند میگویید لات سر خیابانه ولی در ناسا جز تیم مریخ نورد امریکا بود و سال گذشته بعنوان نخبه به کاخ سفید دعوت شد و سخنرانی کرد. امثال اینها خیلی زیادند درهمه دنیا دنبال علم هستند ما دنبال خرافات و اوهام. هنوزم اونها فکر میکنند و ما نذر میکنیم یا فال قهوه میگیریم
خسرو: 1393/8/1915:51:29،
20
23
واقعا این حرفها از یه ایرانی داخل ایران بشنویم خیلی امیدوار شدم!منم همین نظرو دارم.ولی اگه بیان کنم قبل از پلیس مردم آریایی خفه ام میکنن!
زلزله : 1393/8/1917:54:10،
15
40
جواب به حامد
شما خودت دانشگاههای اونجا رو دیدی که اینقدرسنگشونو به
سینه می زنی ؟ اصلا متوجه شدی من چی گفتم؟ اصلا خبر از
دانشگاههای خودمون داری؟ اصلا ازاین ایرانمون پاتو بیرون گذاشتی؟ فکر کردی کشوری که عین میمون تقلید می کنه وتمام
محصولاتشو وارد می کنه مغز هاشون فقط بفکر تعدد زوجه اند.خیلی
پیشرفتند ؟اره اونا دارند رو زیر ساخت کار می کنند ولی عزیزم تو
اون زیرساختو اشتباه گرفتی.........................
م: 1393/8/1920:32:17،
21
24
زلزله جان با سلام منظورت از دانشگاههای خودمون همان مغازه های فروش مدرک هست ؟ همونهایی که سرسام آور دارن برای گرفتن شهریه بیشتر از رقبا افزایش ظرفیت میدن؟
oili: 1393/8/1922:10:45،
20
17
دوستان عزیز من خودم مهندس حفاری نفتم باید بگم اوضاع خرابه الان هزینه‌های حفاری خیلی بالاست و بهره وری از چاهها پایین .از انور آمریکا با استخراج منابع نفتی شیل بزودی از نفت خاور میانه بی‌نیاز میشه خدا خودش رحم کنه
م.د: 1393/8/2000:58:58،
14
14
دوستان اولا بدونید عربستان روزانه ده میلیون بشکه ناقابل نفت صادر میکند که با یک حساب سرانگشتی با قینت قبل میشه روزی یک میلیارد دلار حالا اگه 20 درصدش یعنی 200 میلیون دلار هم کم بشه خیلی اتفاق خاصی نمی افته .در حالی که ما روزی یه میلیون بشکه صادر میکنیم که اون هم پولش رو بهمون نمیدن (به جز نزدیک صد میلیارد دلار دولت دایی محمود) ثانیا با شروع فصل سرد قیمتها باز هم بالا خواهد رفت . در مورد مسئله اوکراین و سوریه هم روسیه کوتاه نمیاد ، نه به خاطر دلسوزی بلکه بدلیل ملاحضات سیاسی بین المللی و امنیتی خودش که امنیت خودش در گرو امنیت منطقه است . بزرگترین اشتباه امریکا (با خواست خدا) در افتادن با روسیه بود که فکر کرد این هم مثل ایران است اما با این کار معادلات بین المللی به نفع ایران بهم خورد . و 5+1 از دست امریکا خارج شد (به قولی بلبشو شد) و حالا هر کسی ساز خودش میزنه که نه رومی روم میشن نه زنگی زنگ
زلزله: 1393/8/2111:32:53،
9
12
جواب (م)
امیدوارم باوجود اینکه ازسررسیداین کامنت گذشنه ولی بهر-
حال ببینی .نه عزیزم منظورم همان 2600دانشگاه غیرانتفاعی است که شما بامغازه اشتباه گرفتی درضمن
نمره عینکتو هم عوض کن شاید بااین تغییرحس بدبینی ات
هم درمان بشه.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما