کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

افزایش مزد سال آینده؛ 90 تا 121 هزار تومان؟

کدخبر:۷۹۰۵شنبه، ۱۷ آبان ۱۳۹۳ - ۲۰:۴۳:۰۴۴۶۸۳ بازدید

نرخ تورم در 8 ماه اخیر 11 درصد کاهش یافته است که می‌تواند در تعیین حداقل دستمزد 94 کارگران تاثیر مستقیم داشته باشد. اگر شورای عالی کار نتواند امتیازات دیگری ...

نرخ تورم در 8 ماه اخیر 11 درصد کاهش یافته است که می‌تواند در تعیین حداقل دستمزد 94 کارگران تاثیر مستقیم داشته باشد. اگر شورای عالی کار نتواند امتیازات دیگری را به منظور تقویت دستمزدها برای سال آینده در نظر بگیرد، با تداوم کاهش تورم در ماه‌های آینده، افزایش مزد سال آینده بین 90 تا 121 هزار تومان خواهد بود.

با قرار گرفتن در ماه هشتم سال و طرح برخی مباحث درباره تعیین حداقل دستمزد سال آینده میلیون ها کارگر و مشمول قانون کار، ستادهای بررسی وضعیت معیشت خانوار کارگری تشکیل و پیشنهادهایی برای طرح در شورای عالی کار نیز در دست تهیه قرار دارد.

نمایندگان کارگران می گویند بزودی و در یکی دو ماه آینده مباحث رسمی خود را با نمایندگان کارفرمایان و دولت درباره دستمزد سال 94 مشمولان قانون کار آغاز خواهند کرد. آنها امیدوارند با توجه به وعده های دولت تدبیر و امید درباره لزوم تامین معیشت کارگران، برنامه های حمایتی مناسبی از سوی دولت در این خصوص تدوین شود.

تاکنون دولت تدبیر و امید یک حداقل دستمزد برای کارگران تصویب و ابلاغ کرده است و بزودی مباحث جدیدی در این زمینه مطرح خواهد شد. در طول یکسال گذشته مباحث جدیدی درباره نحوه افزایش سالیانه دستمزدهای کارگران مطرح شده است.

طرح مباحث جدید درباره دستمزدها

وزارت کار دولت تدبیر و امید سال گذشته در اولین دور فعالیت خود بحث تعیین حداقل دستمزد کارگران طبق یک مدل جدید که هم تورم سالیانه را پوشش دهد و هم تامین کننده معیشت باشد را مطرح کرده است؛ موضوعی که سالیان متمادی مطرح بوده و تاکنون راهکار روشنی برای آن پیدا نشده است.

تاکنون و تقریبا از زمان تصویب قانون کار در سال 68، دستمزدها بر مبنای روش چانه زنی نمایندگان کارگران و کارفرمایان و همچنین حضور تقریبا مداخله گرانه دولت ها پیگیری شده است؛ اما اینبار وزارت کار دولت تدبیر و امید مدعی است می خواهد روشی را پیگیری کند که هم برای کارگران و هم کارفرمایان راضی کننده باشد.

در این زمینه وزارت کار اقدام به تشکیل کارگروه تخصصی مزد و بهره وری نیز کرده و این کارگروه تاکنون مباحثی را در زمینه وضعیت هزینه ها و دستمزدهای نیروی کار در بخش های مختلف اقتصادی از جمله ساختمان، صنعت دارو، خودرو و مواد غذایی دنبال کرده است.

اگر برای تعیین حداقل دستمزد سال آینده کارگران، روش جدیدی به سرانجام نرسد و کارها مانند سال های گذشته بر اساس چانه زنی دنبال شود دوباره مباحث مربوط به نرخ تورم اعلامی مراجع رسمی و ماده 41 قانون کار مطرح خواهد شد.

آیا افزایش دستمزد دوباره طبق تورم است؟

افزایش نرخ تورم در سال های گذشته به ویژه پس از اجرای عجولانه فاز اول هدفمندی یارانه ها در دولت های سابق باعث شده بود تا نرخ تورم به بالاترین میزان خود برسد؛ از اینرو نمایندگان کارگران معتقد بودند بر اساس ماده 41 قانون کار، باید حداقل دستمزد به میزان نرخ تورم پایان سال و با توجه به تامین معیشت تعیین شود که البته در رسیدن به این خواسته خود تقریبا ناکام بوده اند.

با توجه به اعلام های مکرر دولت در ماه های گذشته و ارائه نرخ های کاهشی تورم در سال جاری، حال اگر این روال دوباره پیگیری شود شاید اینبار کارفرمایان به جای کارگران باشند که برعکس همیشه بر تعیین حداقل دستمزد سال 94 بر مبنای نرخ تورم به دلیل کاهشی بودن آن اصرار کنند!

کارگران معتقدند هرچند روند افزایش قیمت ها در بازار کُند شده و دیگر از تلاطم های ناگهانی در بازارها خبری نیست، اما هنوز چیزی بر قدرت خرید آنها افزوده نشده و در صورت استناد صرف به نرخ تورم و تعیین افزایش دستمزد پایین در سال 94؛ قدرت خرید آنها یکبار دیگر دستخوش کاهش خواهد شد و دولت باید به عمل به بند دوم ماده 41 قانون کار درباره تعیین دستمزدی تامین کننده معیشت نیز توجه ویژه داشته باشد.

طبق اعلام مرکز آمار ایران نرخ تورم در فرودین ماه سال جاری به میزان 30.2 درصد بوده که در پایان مهرماه به 19.1 درصد کاهش یافته است. بنابراین طبق ماده 41 قانون کار، افزایش دستمزد سال آینده کارگران نمی تواند فاصله چندانی با پایین ترین نرخ تورم که احتمالا تا ماه های آینده کاهشی تر نیز خواهد شد داشته باشد.

این یعنی اینکه دستمزد مشمولان قانون کار در سال آینده باید بین 15 تا نهایتا 20 درصد نسبت به سال جاری افزایش داشته باشد که رقمی بین 91 تا 121 هزارتومان خواهد شد و با این وضعیت شاید حداکثر از 609 هزارتومان به 730 هزارتومان برسد.

شرایط تعیین مزد 94 ویژه است

غلامرضا عباسی در گفتگو با مهر با بیان اینکه از طریق همانگی با نمایندگان کارگران در استان ها به دنبال تهیه مستندات و آمارهای جدیدی از وضعیت معیشت کارگران هستیم گفت: در 9 منطقه از کشور ستادهای تعیین دستمزد 94 کارگران را تشکیل دادیم.

دبیرکل کانون عالی انجمن های صنفی کارگران ایران اظهارداشت: بزودی نشستی درباره نتایج بررسی های میدانی نمایندگان کارگران در استان ها از وضعیت معیشت کارگران برگزار و گزارشات استان ها اخذ می شود.

عباسی درباره کاهش نرخ تورم در ماه های اخیر و احتمال تاثیرگذاری آن بر تعیین دستمزد سال آینده کارگران گفت: هرچند یکی از آیتم های تعیین دستمزد نرخ تورم است، اما ماده 41 قانون کار بند دومی نیز درباره تعیین دستمزد تامین کننده معیشت خانوار کارگری هم دارد.

این مقام مسئول کارگری کشور افزود: یک سوال اساسی در حال حاضر این است که آیا دستمزد فعلی به میزان خط فقر است؟ هر ساله می گویند شرایط ویژه است و از اینرو مصوبات شورای عالی کار به زیان کارگران بوده، حال یکسال هم این شرایط ویژه را برای کارفرمایان در نظر بگیرند و افزایش های مناسبی به نفع کارگران اتفاق بیافتد.

وی خاطرنشان کرد: دستمزدها تنها 5 تا 10 درصد در قیمت تمام شده محصولات تاثیرگذار است و کارفرمایان باید دلیل ناتوانی خود در اداره بنگاه ها را در سایر هزینه ها جستجو کنند. مگر دستمزدها افزایش نیابد، چقدر از مشکلات کارفرمایان حل خواهد شد؟

به گفته عباسی، اقتصاد کشور بیمار است و باید درمان شود. اگر مباحث را در شرایط فعلی دنبال کنیم، احتمالا افزایش دستمزدها در سال آینده مناسب نخواهد بود و طبق تورم فعلی در حد 20 درصد می شود.

این مقام مسئول کارگری کشور به این مطلب نیز اشاره کرد که تعیین دستمزدهای پایین تاثیر مستقیمی در میزان انگیزه و بهره وری نیروی کار کشور خواهد داشت.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

کامران: 1393/8/1721:13:50،
99
30
افزایش کم کاری آقازاده ها 1000 درصد افزایش حقوق کارگرها 10 درصد آخه با 600 هزار تومان تو این مملکت چیکار میشه کرد واقعا فقط یه لحظه خودشونو بزارن جای کارگرها -- روحانی از عدالتت مچکریم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
کوکو: 1393/8/1808:35:56،
32
30
اصلا مهم نیست.میدونی چیه؟تعیین حقوق همونطور که زیادش اثرات جبران ناپذیری میزاره که یکیش گرونیه کمش هم اثرات مخربی داره.من جمله رکود.اصلا مهم نیست که دارن چیکار میکنن.عواقبش گریبان گیر خود دولت میشه.وقتی که قبوض برق و آب و گاز همه معوق شد.وقتی که چک های برگشتی بیشتر شد وقتی که پرونده های مالی در قوه قضائیه بیشتر شد وقتی واحد های نیمه کاره بیشتر شد و و و و.......اونوقت اثراتش ملموس میشه.من که اصلا ناراحت نیستم.
مهرداد: 1393/8/1809:40:24،
30
20
آقا کجاش کاهش داشتیم.لبنیات به گفته خودتون باز افزایش داشته.خیلی چیزها همین بنزین که هیچکی حالیش نیست 30 درصد گرون شد.آب برق وگاز رو چی اونم یادتون رفت.ازقدیم گفتن که اذهان عمومی فراموش کاره اونم مردم ایران که دیگه هیچ.هیچکی یادش نمی یاد همین قوانین مسخره که کارگر رو داغون کرد توهمون کابینه سازندگی اتفاق افتاد که الان رئیس جمهورش شده محبوب دلها
حسين: 1393/8/1810:29:09،
26
23
از سال آينده آب و برق و اتوبوس مجاني ميشه . زياد نگران نباشيد ;-)
محمد: 1393/8/1721:15:48،
70
28
90 هزار؟؟؟ بايد برنامه ريزي كنم واسه خريد سري هاي 2015 بي ام و. آخه تورمي كه 30درصد به بالاست.. هيچي اصلا ولش كن.
وحید ص: 1393/8/1721:31:44،
78
34
بهترین رییس جمهور تاریخ ایران شخصیه که فقط ۲ تا کار را انجام بده اول نرخ ارز را ثابت نگه داره دوم حقوق کارگر و کارمند را هر سال به اندازه تورم بالا ببره.
امید: 1393/8/1721:58:16،
45
34
واقع بین باشیم و با علم حرکت کنیم حداقل دستمزد کارمندان و کارگران بایست با در نظر گرفتن خط فقر سالیانه باشد نه تورم
علی: 1393/8/1722:29:48،
57
35
چی بگم...!؟ این نیز بگذرد...!
رضا1346: 1393/8/1800:05:49،
45
35
نمیدونم ؛ همینقدر میدونم 20 درصد قیمت دوغ با 20 درصد قیمت خودرو خیلی فرق میکنه . دوغش مال ما ؛ خودرو ما اونا .
آشنا: 1393/8/1723:00:21،
31
46
باتوجه به کاهش شدید تورم باید حداکثر افزایش حقوق کارمندان وکارگران درحد۱۰٪تا۱۵٪باشد تا انشاالله درسال آینده به تورم تک رقمی برسیم.وکشور ازاین رکود تورمی خارج شود.باتشکر ازدولت محترم تدبیر وامید.
بیکار: 1393/8/1723:45:32،
34
25
حقوق بیکارها رو هم زیاد کنید....!
پناه: 1393/8/1800:57:32،
31
33
درسته كه بايد دستمزد كارگرهاطبق تورم بالابره ولى مهمترازاون ايجادفضاى امن توليد براى كارفرماست اگه توليدكننده امنيت درفضاى توليدرودريك سيستم اقتصادى سالم نداشته باشه وهميشه نگران اقتصاد توليدش باشه بابالارفتن دستمزدكارگران فقط شاهدتعطيلى مراكز توليد وبيكارى بيشتردرجامعه ورفتن سرمايه هاى توليدبه سمت فضاى دلالى وسپرده هاى بانكى وديگراقتصادهاى مريض خواهيم بود.
محمد: 1393/8/1802:36:10،
37
34
یعنی آخره خوردن حق و حقوق ملت و بویژه کارگرای مستضعف اند ... آخر مگر اینا نیامدند که از مستضعفین حمایت کنند ؟؟؟؟ پس کجاست؟؟؟ الان همه از کله گنده هایی چون مخابرات، ایران خودرو و سایپا و شرکت نفت حمایت می کنند... آخر امپریالیسم یعنی همین....
دادا: 1393/8/1808:04:58،
36
26
حرفي برا گفتن نميمونه................متاسفم
نا معلوم: 1393/8/1809:36:28،
24
30
خيلي خوبن راهه تمام وامها رو بستن و همه پولها بلوكه شده و دست مردم پولي نيس كه خريدو فروش شه اونوقت دم از پايين اومدن تورم ميزنن.
مهرداد: 1393/8/1814:11:45،
25
22
عجایب خلقتی دیدیم در ایران
تورم داره میره رو به نقصان
ز پوشاک و خوراک و هرچه که هست
هزینه رفته بالا تا رمق هست
ولی آخر رئیس جمهور ملی!!!
بگفتا که تورم کم شده باز خیلی خیلی
حالا من گیج و مبهوت و پریشون
شدم در فهم این مفهوم داغون!!!

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار