کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

ایران در آینه آمارهای جهانی چه رتبه ای دارد ؟

کدخبر:۷۸۵۲پنجشنبه، ۱۵ آبان ۱۳۹۳ - ۰۹:۱۷:۰۶۲۹۷۴ بازدید

10 شاخص مهم منتخب توسط مدیران ‌ارشد اجرایی بیش از 500 بنگاه بین‌المللی رتبه‌بندی شده و نتایج حاصله به ...

در جهان امروز کلیدی‌ترین جنبه‌‌های رقابت صنعتی؛ تخصص و خلاقیت نیروی کار، قدرت و انسجام زنجیره‌های عرضه (زنجیره تولید و عرضه کالاها از مواد اولیه تا مصرف‌کننده نهایی) و استقرار زیرساختارهای فیزیکی و قانونی لازم جهت رشد و بالندگی صنایع توسط دولت‌هاست. شاخص‌های مهم رقابت‌پذیری صنعتی که توسط هیات رقابت‌پذیری آمریکا و موسسه بین‌المللی دلوته در سال2013 میلادی تعیین شده، در دیاگرام محرک‌های رقابت‌پذیری جهانی تولید نشان داده شده است. 10 شاخص مهم منتخب توسط مدیران ‌ارشد اجرایی بیش از 500 بنگاه بین‌المللی رتبه‌بندی شده و نتایج حاصله به شرح زیر است : (اعداد داخل پرانتز رتبه اهمیت عامل مورد نظر را نشان می‌دهد.)


- شاخص یکم (امتیاز=10): نوآوری نخبه‌محور- آلمان مقام اول
کیفیت و وجود محققان، دانشمندان و مهندسان (1) - کیفیت و وجود کارگران ماهر (2)
- شاخص دوم (امتیاز =8/42): نظام‌ها و دستگاه‌های اقتصادی، تجاری، مالی و مالیاتی - آلمان مقام اول
پیچیدگی سیستم و نرخ مالیات (۳) - شفافیت و ثبات قوانین مالیاتی و سیاستگذاری‌های اقتصادی (5)
- شاخص سوم (امتیاز=8/07): هزینه و فراهم‌بودن نیروی کار و مواداولیه - چین مقام اول
رقابتی‌بودن هزینه مواداولیه (11) - وجود مواداولیه (21)
- شاخص چهارم (امتیاز=7/76): شبکه تامین‌کنندگان - آلمان مقام اول
رقابت‌پذیری هزینه تامین‌کنندگان داخلی و محلی (8) - قابلیت تامین مواد و نوآوری در تولیدات و فرآیندها (9)
- شاخص پنجم (امتیاز=7/60): نظام‌ها و دستگاه‌های قانونی و حقوقی - آلمان مقام اول
ثبات و شفافیت در سیاستگذاری‌های قانونی و حقوقی (7) - مقررات و قوانین کارگری (13)
- شاخص ششم (امتیاز=6/47): زیرساختارهای فیزیکی- آلمان مقام اول
کیفیت و کارآمدی شبکه‌های نیروی الکتریکی و تکنولوژی اطلاعات و ارتباطات (4)
کیفیت و کارآمدی جاده‌ها، فرودگاه‌ها، بنادر و شبکه راه‌آهن (۱۶)
- شاخص هفتم (امتیاز=6/25): خط‌مشی و هزینه انرژی - چین مقام اول
رقابتی‌بودن هزینه انرژی (14) – سرمایه‌گذاری جهت بهبود و نوسازی زیرساختارهای انرژی (20)
- شاخص هشتم (امتیاز=3/99): جذابیت بازار داخلی - چین مقام اول
ابعاد و میزان دسترسی به بازار داخلی (27) - شدت رقابت در بازار داخلی (36)
- شاخص نهم (امتیاز=2/48): سیستم بهداشتی - آلمان مقام اول
هزینه سیستم بهداشتی باکیفیت جهت کارکنان و جامعه(26) – سیاستگذاری‌های مقررات اعمالی (به‌عنوان نمونه آلودگی محیط‌زیست، بهداشت غذایی و...) جهت حمایت از بهداشت‌عمومی(33)
- شاخص دهم (امتیاز=1) سرمایه‌گذاری دولت در تولید و نوآوری - چین مقام اول
سرمایه‌گذاری دولت در تحقیق و توسعه، علوم، تکنولوژی، مهندسی و تولید(29) - همکاری بخش‌های خصوصی و عمومی برای سرمایه‌گذاری بلندمدت در تحقیق و توسعه، علوم، تکنولوژی، مهندسی و تولید (30)

چنان‌که دیده می‌شود، هیچ عاملی مهم‌تر از کیفیت، بهره‌وری و وجود نیروی کار و خلاق ملی در ایجاد رقابت‌پذیری جهانی وجود ندارد. دومین عامل مهم نظام‌ها و دستگاه‌های اقتصادی، تجاری، مالی و مالیاتی و ثبات و شفافیت آنهاست. درحال‌حاضر سیاستگذاری‌های محرک تجاری و مالی و مالیاتی حتی مهم‌تر از هزینه‌های کارگر، انرژی، مواد و وجود زیرساختارها، شبکه تامین‌کنندگان و حجم بازار داخلی به‌شمار می‌رود. برخلاف انتظار هزینه دستمزد و مواد مصرفی رتبه پنجم را به خود اختصاص داده است. طبق این مطالعات در سال۲۰۱۳ میلادی به‌ترتیب کشورهای چین، آلمان، آمریکا، هند و کره‌جنوبی دارای رتبه‌های اول تا پنجم بوده‌اند.  علاوه‌بر کیفیت و دسترسی به محققان، دانشمندان و مهندسان و همچنین کارگران ماهر، دیگر اجزای مهم نوآوری مبتنی بر نخبگان، عبارتند از: چگونگی تحصیلات قبل از دانشگاه به‌منظور فراهم‌کردن جمعیت کافی دانشجو در علوم، تکنولوژی و ریاضی، کیفیت دانشگاه‌ها و مشارکت و همکاری آنها با صنعت در تحقیق و نوآوری و خط‌مشی‌های مهاجرتی کارا و کارآمد.

در ایران بخش مهمی از دانش‌آموزان نخبه جذب رشته‌های غیرصنعتی و مولد از قبیل پزشکی و در نهایت در بخش‌های خدماتی مشغول به کار می‌شوند. از سویی بخش قابل‌توجهی از نخبگانی که جذب رشته‌های علوم و ریاضی می‌شوند، اقدام به مهاجرت و ادامه تحصیل و تحقیقات در خارج از کشور می‌کنند. ارتباط دانشگاه‌ها با اقتصاد و صنعت نه‌تنها ضعیف است، بلکه رشته‌های دانشگاهی از نیازهای روز فاصله قابل‌توجهی داشته و رابطه لازم بین صنعت و دانشگاه برای هماهنگی تامین نیروی انسانی وجود ندارد. توسعه آموزش‌عالی کشور در سال‌های اخیر بر کمیت متمرکز بوده و میزان روزافزون بیکاری فارغ‌التحصیلان و عدم وجود چشم‌انداز روشن در بازار کار، انگیزه‌های کیفی دانشجویان را پایین آورده است. برخلاف بسیاری از کشورهای جهان از قبیل چین و حتی کشورهای حوزه خلیج‌فارس که سیاست جذب نخبگان از سراسر جهان را در دستور کار دارند، کشور ما یکی از صادرکنندگان مهم نیروهای نخبه و متخصص از دانشمندان تا کارگران ماهر محسوب می‌شود. ناگوارترین تاثیر دوره اقتصاد نفتی اخیر که در دولت‌های نهم و دهم به‌شدت تشدید شد، تکیه بر درآمدهای نفتی و عدم‌اتکا به سرمایه نیروی انسانی (کار و فکر ایرانی) که توسعه‌نیافتگی نیروی کاری و فکری کشور را در پی داشت، است و برون‌رفت از آن و تشکیل سرمایه انسانی کارآمد و نخبه که به عامل اصلی رشد جهانی تبدیل شده، نیازمند تلاش زیادی خواهد بود.

 طبق مطالعات موسسات معتبر بین‌المللی، رتبه‌های ایران در زمینه‌های رقابت‌پذیری اقتصادی و صنعتی و نوآوری به شرح ذیل است :

- شاخص رقابت‌پذیری جهانی15-2014 (مجمع جهانی اقتصاد): رتبه۸۳ در بین ۱۴۴کشور
وضعیت منطقه‌ای: پس از امارات‌متحده‌عربی (رتبه جهانی12)، عربستان‌سعودی (24)، ترکیه (45) و قبل از مصر (119)
- شاخص قابلیت رقابت‌پذیری صنعتی2013 (یونیدو): رتبه55 در میان 142کشور
وضعیت منطقه‌ای: پس از ترکیه (رتبه 30جهانی)، عربستان‌سعودی (37) و قبل از مصر (62)
- شاخص نوآوری جهانی2013 (دانشگاه کرنل و موسسات بین‌المللی): رتبه113 در میان 133کشور
وضعیت منطقه‌ای: پس از امارات‌متحده‌عربی (رتبه 38جهانی)، عربستان‌سعودی (42)، ترکیه (68) و مصر(108)

بلیط هواپیمادیدگاه ها

مهدی: 1393/8/1509:20:03،
95
27
بجوری خندم میگیره وقتی اسم آمار و ایران و جهان میاد!
محمدمهدی: 1393/8/1512:38:32،
49
41
من این آمار رو قبئل ندارم چون مؤوسساتی که این آمار رو ارائه میدن وابسته به رژیم صهیونیستی هستند آمار دقیق اینه که ما اگه تو جهان اول نباشیم دیگه قطعا دوم هستیم!!!!!!
مهرداد: 1393/8/1600:13:47،
44
25
به قول فرخ زاد خنده نداره گریه داره ، آلمان و ژاپن و ترکیه و امارات ... این کشورها چه بودند و چه شدند ولی ما هنوز می خندیم.
من حقیر: 1393/8/1510:27:37،
55
73
اگر ذره ای از عدالت علی (ع) در این مملکت بود دنیا رو به زانو در می آوردیم
واقع بین: 1393/8/1511:07:39،
69
32
هنوز نفهمیدی فرهنگ مردم مشکل داره روحیه تنبلی - خودشیفتگی - داره در مردم موج می زنه مشکل فقط عدالت ... نیست. اگر چه اون باید در یک جامعه اصل باشه اما فکر نکینید ما چی هستیم که دنیا رو به زانو در می آوریم. بفهمیم که باید با دنیا کار کنیم نه اینکه به زانو در بیاوریم. . .
اسی: 1393/8/1511:20:53،
69
29
الان همه چی فرق کرده.عربستان و کویت و امارات و لبنان و قطر وتمام عربا و ترکها به شاخصهای خوب پیشرفت و رشد با علم و مدیریت نوین جهانی رسیدن.نه اینکه مثل ما تنبلی و عدم رشد خودشونو به گردن اینو اون بندازن.
اردبیل: 1393/8/1512:51:13،
57
32
ربطی به عدل علی نداره.تا زمانی که حس نژاد پرستی و دشمن تراشی وحس خودبرتر بینی در جامعه باشد وضع از این هم بدتر خواهد شد.
در هفته های گذشته در بحث های ملیتی مدام به تورکها وعربها توهین میشد.و زمانی که جوابها به آمارهای رسمی ارجاع میشد طفره میرفتند.وگذشته مبهم وخیالی را به رخ میکشیدند.در صورتی که وضع کنونی فرد ویا جامعه ملاک میباشد.
کوروش آریایی: 1393/8/1513:57:31،
39
52
اردبیل
ما متمدن ترین ملت دنیا هستیم.
ما نژاد آریایی داریم.
ما فرزندان کوروش هستیم.
هنر نزد ما است و بس.
اردبیل: 1393/8/1517:35:53،
50
31
کوروش آریایی
متمدن بودنتان را باید افرادی مثل زایتسف - مسی - تورکها -عربها وکسانی که مزه تمدن شما را چشیده اند باید بگویند.
به نژاد آریایی بودن امتیازی در آمارهای جهانی تعلق نمیگیرد.
واقعا هم فرزند کوروشی که ته جدولی
کوروش هم هنرمند بود.هنرهای کوروش(...) را آناتومروس پایان داد.
سوال بعدی؟
رضا:: 1393/8/1511:37:39،
82
28
درود بر آلمان، واقعاٌ نژاد برتر هستند.بعد از دو جنگ ویرانگر جهانی که آلمان شخم زده شد چه ملت و سیاستمداران بزرگ و با همتی داشته و داره که این کشور رو ساختن.نه مرگ بر کشوری گفتن ونه بر سرو کله خود زدن.
رضا : 1393/8/1514:15:38،
52
27
از همه عزیزان بابت نظرات قشنگشون ممنونم. باید گفت حتی اگه کشوری خراب بشه مثل آلمان در جنگ دوم جهانی و ژاپن که تا همین اواخر به شدت در اختیار آمریکا بود و حتی یه سرباز حق نداشت داشته باشه ولی با اتکا به نیروی انسانی (که دارای بالاترین ارزش در بین منابع نظیر نفت و .... میباشد) دووباره کشورشونو ساختن و محکم روی پاشون وایستادن.
شرمنده: 1393/8/1516:44:18،
45
28
سرمایه کشور منبع زیر زمینی نیست بلکه نیروهای انسانی و خلاق و تحصیلکرده و فعال هر جامعه محسوب میشود بطوریکه هدایت گر خوب و عدالت محور حاکم باشد جوانان و نخبگان جامعه بجای آنکه جذب رشته های فنی و صنعتی روز دنیا شوند به رشته های خدماتی مثل رشته های پزشکی رو میآورند چرا؟ به دلیل اینکه این فرد می بیند که مسئله مالی یکی از اساسی ترین مسائل است و فقط با تحصیل در رشته پزشکی این مسئله حل خواهد شد ، اگر اختلاف درآمد یک پذشک با سایر رشته های تحصیلی اینقدر فاحش نباشد این جوان نخبه و مستعد به هیچوجه تمایلی به رشته های پزشکی نشان نخواهد داد.با توجه به اینکه رشته های مثل مهندسی برق ، یا مکانیک و یا فیزیک به مراتب سخت تر از رشته های پزشکی است ولی درآمد ماهیانه یک فرد دارای دکترای مهندسی و یا فیزیک به اندازه ویریت یک روز یک پزشک نمیشود مسلما" این فرد تمایل خواهد داشت که پزشکی بخواند. این تفاوت بایدحل شود
حقیقت: 1393/8/1518:17:44،
40
28
چرا ماهم رتبه اول رو داریم البته تو فرار مغزها (البته اماری که داریم امار 2009 بانک جهانیه)تا وقتی کسایی مثل هادی کوکبی -دانشجوی دکترای فیزیک هسته ای- تو زندان باشند وفرار مغزها رو داشته باشیم روز به روز میانگین بهره هوشی جامعه پایین میاد چون تو این کشور بعضیا تفکر آقا محمدخان قاجار رو دارند که به جانشینش(فتحعلی شاه) وصیت میکرد: برای اینکه بر مردمت راحتتر حکومت کنی اونا رو فقیر وجاهل نگه دار
dana: 1393/8/2018:23:17،
32
23
زنده بادبه حقیقت که عمق دیدت اینقدر زیاده که بعضیا خیلی مونده بفهمند متاسفانه خیلیها فقط تا راست دماغشون رو می بیند
منصور: 1393/8/1523:53:33،
40
24
رهبران صالح ودانا واگاه به مسايل روز جهان قادرند با اتكا به نيروي مردم جامعه را بسازند در كشوري كه هركس حرف حق بزند جايش در ناكجااباداست وفساد در همه اركان اداره جامعه گسترده شده توقع بيشتر از اين نبايد داشت هر ذهن بيداري فقط كافيست بين ايران وتركيه وكره جنوبي در ٣٥سال گذشته مقايسه همه جانبه اي به عمل اورد تا ببيند ما كجا هستيم ،حرف زدن اسان است عمل كردن سخت است

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار ایران
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما