کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

عیار تغییر در پیچ توافق بزرگ

کدخبر:۷۷۷۹یکشنبه، ۱۱ آبان ۱۳۹۳ - ۰۹:۰۲:۵۶۵۴۳۰ بازدید

اوباما و دیگر همکارانش در کاخ سفید می‌دانند که فرصت 24 نوامبر شاید تکرار نشدنی باشد و همین است که به‌رغم ...

«CHANGE» (تغییر) مهم‌ترین شعار تبلیغاتی کمپین انتخاباتی باراک اوباما، سناتور پیشین ایالت ایلینوی و اولین رئیس‌جمهوری رنگین‌پوست ایالات متحده بود. ژانویه 2009 او با شعار تغییر به کاخ سفید رفت، رئیس‌جمهوری که تمامی پیشفرض‌های پیشین راجع به روسای جمهور آمریکا را لااقل بواسطه پرنسیب ظاهری دچار دگرگونی کرده و همگان منتظر بودند تا ببینند این رئیس‌جمهوری خاص در راستای شعار تغییر، چه رویکرد و عملکردی را به منصه‌ظهور خواهد رساند.

بحران‌های مختلف داخلی و خارجی برجای مانده از دولت نومحافظه کاران و از طرف دیگر ساختار نهادینه شده و کلی حاکم بر عرصه سیاست خارجی در عمل امکان تغییرات عمده را از اوباما سلب کرد و او را در احاطه خود گرفت، حال چهل‌وچهارمین رئیس‌جمهوری تاریخ آمریکا با همه تفاوت‌هایش در گرانیگاه خطیری ایستاده که می‌تواند بزرگ‌ترین تغییر در سیاست خارجی ایالات متحده و مهم‌ترین دستاورد دوران ریاست‌جمهوری خود را رقم بزند، فرصتی که اوباما مایل نیست به این راحتی‌ها آن را از دست بدهد. حل منازعه هسته‌ای 12ساله میان ایران و غرب به عنوان یکی از مهم‌ترین چالش‌های یک دهه گذشته عرصه نظام بین‌الملل دستاورد کمی نیست، مضاف بر آنکه حل و فصل این پرونده می‌تواند طلیعه تازه‌ای باشد برای گذار از چالش 36ساله میان ایران و ایالات متحده آن هم در شرایط حساس ژئوپلتیکی خاورمیانه،‌ هارتلند انرژی جهان که روزهای خوشی را سپری نمی‌کند. انتخابات میان‌دوره‌ای سنا در اولین دوشنبه ماه نوامبر و پیش‌بینی پیروزی جمهوریخواهان، فشارهای بی‌امان شرکای راهبردی آمریکا در منطقه و چندین و چند مولفه دیگر فشارها را بر اوباما افزوده و او می‌خواهد گل طلایی را در وقت اضافه بزند. اوباما و دیگر همکارانش در کاخ سفید می‌دانند که فرصت 24 نوامبر شاید تکرار نشدنی باشد و همین است که به‌رغم مخالفت‌های بی‌امان مهم‌ترین شریک راهبردی و چند دهه‌ای، اوباما روی پیشبرد دیپلماسی متمرکز شده و حتی سخن از دورزدن کنگره نیز به میان آمده و البته فشارهای رسانه‌ای هم هر روز افزایش می‌یابد آنچنان که نیویورک‌تایمز از احتمال تغییر وزرای خارجه و دفاع آمریکا که گرایش معتدل‌تری دارند، خبر می‌دهد.

 تائید رسمی گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای

پیش‌تر خبرگزاری ایتارتاس روسیه از جلسه 27 آبان (18نوامبر) میان ایران و 1+5 در وین خبر داده بود، پس از انتشار این خبر یکی از خبرگزاری‌های داخلی در گفت‌وگو با یکی منبع نزدیک به مذاکره‌کنندگان از عدم توافق پیرامون جلسه آتی ایران و 1+5 خبر داده بود، حال اتحادیه اروپا به‌طور رسمی خبر از برگزاری نشست ایران و گروه موسوم به 1+5 در تاریخ 27 آبان و در وین می‌دهد. مایکل مان، سخنگوی کاترین اشتون نماینده اتحادیه اروپا در مذاکرات هسته‌ای نیز ضمن تائید خبر اعلام‌شده در توئیتر خود نوشته است که اعضای 3+3 که اشاره به همان گروه 1+5 دارد، پیش از جلسه مشترک با ایران قرار است نشستی درون گروهی را برای تبادل نظر و رایزنی با یکدیگر برگزار کنند. از طرف دیگر وزارت خارجه ایالات متحده در بیانیه‌ای رسمی، خبر چند روز پیش پایگاه خبری المانیتور را تائید کرده و اعلام داشت؛ جان کری نهم و دهم نوامبر (18 و 19 آبان) برای انجام دیدار هماهنگی 1+5 و ایران راهی پایتخت عمان می‌شود. در این بیانیه همچنین عنوان شده است: جان کری، وزیر خارجه آمریکا برای انجام یک دیدار سه‌جانبه با کاترین اشتون و محمدجواد ظریف در ادامه دیدارهای هماهنگی برای گفت‌وگوهای هسته‌ای به عمان می‌رود. گفتنی است بر اساس خبر اعلامی از سوی وزارت خارجه آمریکا تیم اعزامی از سوی ایالات متحده کامل و با همه اعضای مذاکره‌کننده هسته‌ای است، افرادی چون ویلیام برنز، وندی شرمن، جیک سولیوان و تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای از اعضای هیات همراه جان کری هستند. با این اوصاف زنگ ماراتن سه هفته‌ای به صدا درآمده و باید دید دیپلمات‌ها می‌توانند مهر اختمام بر پرونده 12ساله را که هر دو طرف از اراده جدی پیرامون آن می‌گویند، ممهور کنند.

 آخرین اظهارنظرهای دو وزیر خارجه 

محمدجواد ظریف، وزیرخارجه کشورمان که به پکن سفر کرده است در دیدار با وزیر خارجه چین به موضوع مذاکرات هسته‌ای اشاره کرده و گفت: در جمهوری اسلامی ایران اراده سیاسی برای توافق بسیار قوی بوده و لذا تهران در این گفت‌وگوها برای رسیدن به راه‌حل بسیار جدی است. اظهارات ظریف نشان می‌دهد که طرف ایرانی جایی برای مماشات بی‌مورد و انفعال غیرمطلوب باقی نگذاشته و به‌طور جد به‌دنبال توافق هسته‌ای در موعد مقرر است بدون آنکه به حاشیه‌پردازی‌های رسانه‌ای و مانورهای تبلیغاتی اعتنا داشته باشد و این وجه بارز تفاوت هیات ایرانی در دوره تازه فعالیت‌های تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای است. جان کری، وزیر خارجه ایالات متحده نیز در گفت‌وگو با شبکه خبری بلومبرگ گفته است که برای حل اختلاف‌های بزرگ در مذاکرات هسته‌ای به دیدار محمدجواد ظریف درعمان می‌رود. وزیر خارجه آمریکا همچنین گفته است: من درباره حصول توافق امیدوارم اما این مذاکرات بسیار سخت است و هنوز درباره برخی مسائل اختلافات اساسی وجود دارد. وی مذاکرات هسته‌ای را موضوعی بااهمیت بسیار زیاد جهانی خوانده و تاکید کرده است: من امیدوارم که بتوانیم برای یافتن یک راهکار با یکدیگر تلاش کنیم. جان کری پیام شفافی هم خطاب به مقامات ایرانی فرستاده و می‌گوید: این مساله برای ما یک تصمیم سیاسی نیست بلکه یک تصمیم اصولی برای اثبات صلح‌آمیز بودن برنامه (هسته‌ای) است. وزیر خارجه آمریکا اثبات صلح‌آمیزبودن پرونده هسته‌ای را در صورت تمایل طرف ایرانی کار سختی ندانسته و تاکید می‌کند مسائل دیگر منطقه‌ای نباید در این موضوع دخالت داده شود. او همانند چند اظهارنظر اخیر خود مدعی شد که عدم رسیدن به توافق متوجه طرف ایرانی است و ما از ایرانی‌ها می‌خواهیم که به همان اندازه‌ای که اعلام کرده‌اند مسئولیت‌پذیر باشند و به همان میزانی که گفته‌اند برای شفافیت و اثبات ماهیت صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای‌شان همکاری کنند. نکته‌ای که طرف ایرانی به‌واسطه اطمینان از اهداف برنامه هسته‌ای خود هیچ ابایی از آن نداشته و بر اساس قوانین متعارف بین‌المللی و کنوانسیون‌های حقوقی همواره اعلام داشته که آماده اعتمادسازی است و با این اوصاف اگر آمریکایی‌ها زیاده‌خواهی نکنند می‌توان بر همین چارچوب‌ها به توافق نزدیک شد.

 درنهایت... 

در ابعاد رسانه‌ای پرونده هسته‌ای، گاردین در گزارشی نوشته است که علت اصلی تیرگی روابط راهبردی میان آمریکا و اسرائیل اختلاف‌نظر بر سر پرونده هسته‌ای بوده و دولت اوباما اظهارنظرهای خصمانه بنیامین نتانیاهو درمورد پرونده هسته‌ای ایران را نمی‌پذیرد. ازطرف دیگر یک مقام ایرانی نزدیک به مذاکره‌کنندگان هسته‌ای نیز ادعای پذیرش فعالیت 4هزار سانتریفیوژ از سوی طرف ایرانی را که در گزارش واشنگتن‌پست بدان اشاره شده بود، رد کرده است. علی‌اکبر ولایتی دیپلمات کارکشته و رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز از انجام مذاکرات سه‌جانبه در عمان اظهار خشنودی کرده و گفته است که عمان همواره برای کمک به ایران حسن‌نیت داشته است. علاءالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس نیز در گفت‌وگو با یورنیوز از عدم خشنودی برخی کشورهای منطقه و اروپا از رسیدن به توافق هسته‌ای و زدودن تحریم‌ها و نزدیک شدن مواضع ایران و آمریکا در زمینه مذاکرات هسته‌ای گفته است. هر چه هست با اعلام رسمی آغاز مذاکرات در هفته آینده ماراتن فینال هسته‌ای آغاز شده و طرفین روی پایانی تاریخی متمرکز شده‌اند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

زال: 1393/8/1108:09:30،
132
24
انشااله ختم بخير بشه وبرد برد برا دو طرف
تو: 1393/8/1109:59:51،
49
27
خدا کنه
ولی من موندم که چه کسی قراره کوتاه بیاد ایران یا آمریکا
چون الا با هم خیلی اختلاف دارن تو قضیه هسته ای
سعید: 1393/8/1110:03:50،
75
15
انقد کش بدید تا دوره اوباما تموم بشه بعدش که به احتمال زیاد جمهوری خواه ها برن کاخ سفید اونوخ میبینید یه من ماست چقد کره داره.حالا هی ناز کنید.راستی الان مشکل سر 4000 تا سانتریفیوژه باید بگم اگه 10000 تا هم بهمون اجازه شو بدن بازم این همه بدبختی ارزششو نداشت.
یاسر: 1393/8/1110:26:30،
18
173
شماها خائنین هستید. واقعا متاسفم براتون که ترجیج میدید با آمریکا سازش کنید. باور کنید اگه توافق بشه جز خیانت به مردم و کشور چیزی نیست. مردم فقط انرژی هسته ای میخوان. ما حتی میتونیم تا 60-70 درصد غنی سازی کنیم و پیشرفت کنیم حالا 1-2 دهه هم وضعیت اقتصادی مطلوب نباشه ارزش داره برای نسل های آینده. واقعا شرم به این دولت
سینا: 1393/8/1112:32:04،
75
12
عزیزم ما خاعن ولی عاقل
با مولی که صرف انرژی هسته ای میشد کل کویر لوت رو سلول خورشیدی گذاشت و انرژی کل ایران و خاور میانه رو تامین کرد!! اگه هدف انرژی باشه راهای خیلی بهتر از انرژی هسته ای وجود داره مشکل جای دیگریست
به خاطر یه انرژی هسته ای نباید ایران فقیر بشه که
مهدی: 1393/8/1112:36:04،
66
13
اقای یاسر گفته شد مذاکره کننده ها بچه های انقلابند و رهبر هم از ادامه مذاکرات پشتیبانی کرده با توجه به نظر شما پس تمام نظام خائن هستند مردمی که شما ازش حرف میزنی تو انتخابات به تغییر رای دادند خودتون رو جای همه مردم نذارید از طرف خودت و گروه کوچکت حرف بزن
کوکو: 1393/8/1113:05:34،
47
26
معلومه وضعیتت خوبه که اینقدر داری برای عدم توافق پا فشاری میکنی.مردم نون شب ندارن بخورن دوست گرامی.نمیگیم فردای توافق همه پولدار میشن.ولی وضعیت خیلی بهتر میشه.اصلا اونش هیچی.ببخشید یه سوالی دارم.چزا آمریکا فقط دشمن ماست؟من نمیدونم تو دنیا چند تا کشور وجود داره.یعنی آمریکا از همه اونا باج میگیره که باهاشون رابطه داره؟چقدر بسته اید شماها.صبح تا شب بهش مرگ و لعن میفرستید.1 بار همچین چیزی ببینیم خودمون به اونا چی میگیم؟؟دوست عزیز ما مجبوریم توافق کنیم.واسه اینکه اجناسمون رو صادر کنیم و دلار بیاریم تو مملکت.تا از گرسنگی نمیریم.صادرات به اریتره و زیمبابوه و اتیوپی و کشورهایی که خودشون 8 شون گر 9 شونه نمیتونه کشور رو تامین کنه.
پاسخ به یاسر: 1393/8/1113:40:47،
54
18
از نظر خیلی از ماها و اونایی که بهت منفی دادن امثال شما یه مشت خائن و آشغال هستیدکه فقط بفکر منافع خوتونید.خجالت بکشید ازون منفی هایی که خوردی روتو کم کن بی زحمت.
بابک: 1393/8/1117:24:16،
50
12
به یاسر
خائن تویی بی سواد 4 میلیون کودک ایرانی امسال مدرسه نرفتن با اورانیوم غنی شده می خوای مدرسه درست کنی ؟ می دونی تا حالا چند صد میلیارد دلار خرج این برنامه شده چی به دست آوردیم ؟ کشور آب خوردن نداره تو می گی مردم انرژی هسته ای می خوان تو رای گرفتی از مردم ؟ اصلا تو کی هستی که از طرف مردم حرف می زنی ؟
تنها کسانی مخالف توافق هستند که به اسم دور زدن تحریم بساط بخور و بزن و بچاپ راه انداخته بودن .
آرش: 1393/8/1108:22:16،
68
47
آمریکا و اوباما بدانند که برای حفظ قدرت ومال و مکنت آقازاده ها هیچ توافقی حاصل نمیشود.ملت همچنان باقدرت با تورم وگرانی وبیکاری و گرفتاری میسازند.!!!!!!
عمله: 1393/8/1108:41:42،
75
19
با دوستان مروت .....با دشمنان مدارا
عمله: 1393/8/1108:47:04،
94
22
انشالله توافق حتمی است .این فراز ونشیب ها در این کار سخت خیلی طبیعیه .بامید خدا 3 اذر جشن بزرگی داریم .زنده باد ملت صبور ایران زمین
کوکو: 1393/8/1108:54:02،
88
23
100 در 100 ایران توافق خواهد کرد.

ولی وضعیت اقتصاد تا یه مدت همینجوری میمونه
mk: 1393/8/1109:21:23،
62
24
دیگه زمونه گردن کشی و زورگویی و جنگ و این حرفا گذشته،به امید خدا رسیدن به توافق حتمیه ...
حسن: 1393/8/1109:55:51،
85
58
باسلام، لطفا نظر بدهيد:

توافق در 3 آذر ماه ++++++++++++++
عدم توافق در 3 آذر ماه ------------------------
دانا: 1393/8/1110:13:58،
35
31
هیچ توافقی در کار نیست همش توهمه ملت ساده ایرانه
محمدمهدي: 1393/8/1110:14:42،
42
18
يادتونه پارسال يکي مرتب ميگفت اندکي صبر سحر نزديک است
ما يه سال صبر کرديم و سحري در کار نبود
علي: 1393/8/1110:37:42،
26
13
توافق كنيد تا نفس راحت بكشيم
شرمنده: 1393/8/1111:06:48،
52
14
قضیه حل شده است فقط کش میدهند که مخالفان داخلی هر دو طرف تصور نکنند که خیلی ساده بود و به طرف مقابل امتیاز دادند بعد از حصول نتیجه هر دو طرف به مردم و مخصوصا" به مخالفان اعلام میکنند که تا دقیقه 90 ایستادیم و دفاع کردیم و بالاخره به طرف مقابل قبولاندیم و آنها هم چاره ایی جز پذیرش شرایط ما نداشتند . در واقع بدون اینکه به جزئیات بپردازند هر دو طرف اعلام برد خواهند کرد .
تازه در زمان حال شرایط طوری است که هر دو طرف مجبورند کنار بیایند در صورت عدم توافق ، ممکن است چنین فرصتی مناسب هیچوقت برای هر دو طرف پیش نیاید.و امتیازات ظاهری و باطنی که هر دو طرف از آن بهره مند میشوند محروم گردند.
[جعفری: 1393/8/1112:10:06،
60
12
خاک برسرت یاسر جان تو اگه بدونی بیمارا تو مملکت سر داروهای ایرانی به خاطر تحریم و نرسیدن دارو چه زجری میکشن اونم به خصوص سراطانی ها نمونش چندتااز فامیلای من آمپولهای خارجی قبل تحریم به قیمت ناچیز اونم باکیفیت خیلی بالا می اومد اما بعدتحریم نمونه ایرانی اومد بازار با قیمت بالا و کیفیت پایین اگه عزیزات بودن این غلط ها رو نمیکردی آدم نگاه میکنه جیگرش میسوزه تمام اینا نتیجه تحریم هاست لعنت به کسی که بخواد کشورو مردمشو بفروشه اما هیچ یک از بزرگان ما رابطه با دنیارو بدنگفتن از امام و مراجع و رهبر گرفته تا مسئولین دلسوز خودمون برو زندگی پیامبرو نگاه کن چطور به پیرمرد یهودی حقوق از بیت المال تعیین کرده بود چقدر به یهودی های مدینه و همسایه احترام داشت شما بعضی ها کاسه داغ تر از آش شدید
سعید: 1393/8/1112:14:02،
34
9
فقط هر کار میکنن تمدید نکنن که دیگه همه 7 کشورو .......
ناصر: 1393/8/1112:42:17،
30
19
توافق نمیشه مطمئن باشین چون امریکا محاله منافع اقتصادش که دست یهودیاست رو با ایرانیا عوض کنه که اقتصادش بغیر از پوسته توخالی چیزی ندارد!ایران اصرار کنه تمدید میشه.فقط حالتی توافق میشه که ایران از هسته ای صرفنظر کنه و عقب بشینه که اونم بعیده بدلایل داخلی و خارجی
علی: 1393/8/1117:27:31،
23
18
توافق شده فقط روش اجراش باقی مونده ، لابی های صهیونیست در آمریکا و یک عده هم اینجا که خدا می دونه به کجا بندند مخالف توافق هستند اما جالبه صهیونیست ها و بعضی ها توی ایران دقیقا یک کار دارن می کنن . اینجا بند و به آب دادن !
ساسان: 1393/8/1115:07:52،
22
20
بواسطه یک توافق با آمریکا هر چند این توافق نیم بند باشه عربا و ترکیه جایگاهشونو از دست خواهند داد و این همه ثروت و قدرتی که توی این مدت در اثر کدورت بین ما و آمریکا بدست آوردن بر باد رفته خواهند دید حالا بنظر شما اونقد پخمه و ساده ان که دست روی دست بگذارن تا هرچی ریشتن یه شبه پنبه بشه ؟ اینهمه جنگ و خونریزی هم که ترکیه و اعراب راه انداختن واسه همینه که به جناب آمریکا بفهمونن که تعیین کننده خاورمیانه ماییم نه ایران حالا یه عده ساده لوح بشینن تا توافق بشه
مهدی: 1393/8/1122:18:45،
15
21
بیشتر نظرت رو قبول دارم اما آخرش رو نه توافق تقریبا به آخرهاش رسیده و گفتگوی ایران و آمریکا در عمان هم برای همین هست حالا کشورهای غربی و ترکیه و اسراییل و کاسبان تحریم داخلی هم هر کاری می خوان بکنن کار تموم شده .
سوال از ياسر: 1393/8/1218:56:06،
18
10
اقا ياسر نظرت در مورد اينكه حدود ٩٧ درصد با شما مخالفند جيه؟ تعداد منفي ها رو ببين ٢ دقيقه فكر كن، تا به حال افزايش هر روز قيمت ها بهت فشار اورده؟
احساس نكردي قدرت خريدت نسبت به دو سال قبل كمتر از نصف شده؟
أصلاً خريد ميري؟
شايد اينقدر حقوقت زياده كه اين سوالها برات عجيب
شايد هم حاضري رياضت بكشي ، اما برقي كه الان هم داري از انرزي هسته اي باشه
مهم نيست قيمتها ميره بالا
مهم نيست دارو بيدا نميشه
حالا تكليف بقيه اون ٩٧ درصد جيه؟ جواب لطفاً شايد ما اشتباه ميكنيم
کوروش کبیر: 1393/8/1222:38:55،
16
13
سلام دوستان
من ۹۹ درصد مطمئن هستم نظری که دوستمون "یاسر" گذاشته هدفی جز شوخی نداشته, یا میخواسته شما هارو به حرف بیاره وگرنه هرکسی که یک هفته تو ایران زندگی کرده باشه نظر مردم ایران(اکثر قریب به اتفاق) رو میدونه...!!
شک نکنید یا شوخی کرده یا هدفی پشتش بوده! خیلی خیلی بعیده نظر شخصیش باشه!!
آخه مگه ممکنه کسی ...

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار ایران
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
اولين نمونه از خودروی JAC J4 وارد ایران شد
سورن توربو را انتخاب کنیم یا دنا؟
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
ملاقات ایرانی با هیوندای سوناتا 2018
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما