کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

عدم توافق بهتر از توافق بد است

کدخبر:۷۷۴۴شنبه، ۱۰ آبان ۱۳۹۳ - ۰۷:۲۵:۱۳۳۰۸۸ بازدید

اهالی رسانه این روزها شایعه برخی روزنامه‌های آمریکایی درباره احتمال برکناری جان کری را منتشر می‌کنند.

 اهالی رسانه این روزها شایعه برخی روزنامه‌های آمریکایی درباره احتمال برکناری جان کری را منتشر می‌کنند. موضوع برکناری چاک هیگل، وزیر دفاع هم مطرح است. شکست‌های مکرر اوباما در سیاست خارجی و نیز آبروریزی آنها در برخی چالش‌های نظامی بویژه سوریه باعث شده این شایعات قوت بگیرد. سه‌شنبه آینده انتخابات کنگره برگزار می‌شود و تحلیلگران معتقدند در صورت شکست دموکرات‌ها از جمهوریخواهان، اوباما ناچار به تغییر جان کری و چاک هیگل خواهد بود. شاید در صورت شکست دموکرات‌ها در انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره، اوباما ناچار به اتخاذ سیاست‌های متفاوت در حوزه‌های خارجی و دفاعی باشد. به اعتقاد کارشناسان، باخت دموکرات‌ها می‌تواند اوباما را مقداری شبیه بوش کند. این یک شایعه است و هنوز هیچ گزاره‌ای برای تایید آن نیست.

در روزهایی که برخی رسانه‌های آمریکایی از تغییرات کابینه اوباما پس از انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره می‌گویند؛ جان کری همانند سابق حرف می‌زند و تغییری در مواضع او دیده نمی‌شود. این عدم تغییر حداقل در موضوع مذاکرات هسته‌ای و نسبت به راهبرد دولت اوباما درباره این مذاکرات مشاهده می‌شود.

جان کری در اوج فشارهایی که به او وارد می‌شود، باز هم درباره نگاه دولت اوباما به مذاکرات هسته‌ای تاکید کرد: عدم توافق بهتر از توافق بد است. وزیر خارجه آمریکا در نشستی که روز پنجشنبه به میزبانی مجله آتلانتیک در واشنگتن داشت درباره مذاکرات هسته‌ای با ایران گفت: در صورتی که ما بتوانیم از این برهه زمانی استفاده کنیم و فعالیت هسته‌ای ایران را تغییر دهیم جهان بسیار امن‌تر خواهد شد. کری در ادامه، توپ را به زمین ایران انداخت و مدعی شد این ایران است که باید «تصمیم سخت» را درباره فعالیت‌های هسته‌ای خود اتخاذ کند. او گفت: این تصمیم یک تصمیم سیاسی یا ایدئولوژیک نیست. طی هفته‌های آینده مشخص خواهد شد که آیا ایران این تصمیم سخت را خواهد گرفت یا نه.  اما وزیر خارجه آمریکا در ادامه باز هم تاکید کرد از نگاه آمریکایی‌ها صرفا انجام یک توافق هسته‌ای با ایران ملاک نیست بلکه آنچه از نظر آنها اهمیت دارد محتوای مذاکرات است. کری تاکید کرد: آمریکا متعهد شده است تمام راه‌های دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای را مسدود کند و کافی است بدانیم حداقل یک سال فرصت برای واکنش به تلاش احتمالی ایران برای دستیابی به این هدف (سلاح هسته‌ای) داریم. کری پس از این اظهارنظر خاطرنشان کرد: عدم توافق بهتر از یک توافق بد است.

 وزیر خارجه آمریکا البته تنها به بیان این جمله بسنده نکرد بلکه در ادامه با اشاراتی درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران تقریبا مطالبات کلان خود را بار دیگر مورد اشاره قرار داد. کری ادعا می‌کند هدف از مذاکره با ایران ممانعت از دستیابی تهران به بمب اتم است. آنگاه در قالب این ادعا، اهداف دولت آمریکا برای عقیم کردن برنامه هسته‌ای ایران را پیگیری می‌کند. او در همین راستا گفت: ایران ۴ مسیر برای دستیابی به یک بمب اتم در پیش رو دارد؛ تاسیسات مخفی به نام فردو که در کوهستان پنهان شده است، تاسیسات غنی‌سازی نطنز که آشکار و غیرپنهان است، رآکتور آب سنگین پلوتونیوم اراک و البته «فعالیت‌های پنهان». وی سپس افزود: «ما تعهد داده‌ایم هدفمان بستن تمام این مسیرهاست. چنانچه ایران تلاش کند به سلاح هسته‌ای دست یابد، ما باید مهلتی یک ساله برای ممانعت از آن داشته باشیم».

این اظهارات کری به معنای آن است که آمریکایی‌ها با طرح 3 موضوع فردو، اراک و نطنز هرگونه عدم همراهی ایران در این 3 حوزه را به معنای حرکت ایران به سمت ساخت بمب اتم القا می‌کنند و از سوی دیگر با طرح گزاره «فعالیت‌های پنهان» همواره تلاش می‌کنند بهانه‌های جدیدی علیه ایران مطرح کنند و به همین منظور «بازرسی» و «رصد» دائمی و همیشگی برنامه هسته‌ای ایران را مطالبه می‌کنند. در آستانه دور جدید مذاکرات هسته‌ای، کری نشان داده است همچنان در بر پاشنه سابق می‌چرخد و هیچ تغییری در ادبیات و رفتار آمریکایی‌ها نسبت به فعالیت‌های هسته‌ای ایران ایجاد نشده است. کری با تکرار اصطلاح «امنیت جهان» در واقع موضوع هسته‌ای ایران را به‌عنوان یک تهدید جهانی القا می‌کند و در این پوشش، مطالبات آمریکا از برنامه هسته‌ای ایران را دنبال می‌کند. این استراتژی ثابت آمریکایی‌ها در مواجهه با ایران در موضوع هسته‌ای بوده است و طی سال‌های اخیر همین استراتژی دنبال شده است.

 کری و مذاکرات

همانگونه که گفته شد انتقادات از سیاست خارجی اوباما در آمریکا به عنوان یک واقعیت موجود مطرح است. حتی اگر این موضوع نیز ساخته رسانه‌ها باشد؛ باز هم مواردی وجود دارد که با استناد به آن موارد، انتقاد از سیاست خارجی اوباما موجه جلوه کند. منتقدان به عملکرد جان کری می‌گویند انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره سرنوشت او را تعیین می‌کند اما این موضوع باعث نشده تا جان کری در مواضع خود نسبت به ایران تغییری بدهد. او همان مواضعی را اتخاذ کرده که پیش از این نیز مطرح کرده بود و این درحالی است که دولت اوباما بشدت به یک توافق هسته‌ای با ایران نیاز دارد. سیاست خارجی دولت اوباما طی سال‌های اخیر با شکست‌های متعددی مواجه شده است. 2 موضوع سوریه و اوکراین ملموس‌ترین شکست‌های آمریکا در حوزه سیاست خارجی در 2 سال اخیر هستند.

اوباما در این سال‌ها در حوزه سیاست خارجی توفیقی نداشته است. به همین دلیل برخی تحلیلگران نزدیک به اوباما معتقدند پیروزی او در مذاکرات هسته‌ای با ایران می‌تواند تمام شکست‌های خارجی آنها را تحت‌الشعاع قرار دهد. اوباما بشدت به مذاکرات هسته‌ای با ایران نیاز دارد و قاعدتا کری نیز بیش از اوباما این نیاز را می‌داند. افکار عمومی در آمریکا نیز به سود رقبای اوباماست. مدت‌هاست محبوبیت اوباما در آمریکا روی یک شیب نزولی قرار دارد. با این حال راهبرد آمریکایی‌ها در مذاکرات هسته‌ای همچنان پابرجاست. آنها به‌رغم نیاز شدید به یک توافق هسته‌ای با ایران اما به هیچ‌وجه از مواضع هسته‌ای خود کوتاه نیامده‌اند و همچنان می‌گویند: عدم توافق بهتر از توافق بد است.

ظریف و مذاکرات

این اولین‌بار نیست که جان کری عبارت کلیدی «عدم توافق بهتر از توافق بد است» را مطرح می‌کند اما این‌بار تکرار این عبارت در ایران بیشتر از دفعات قبل شنیده می‌شود. در ایران منتقدان عملکرد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای بشدت از اقدامات و رفتار این تیم نگران هستند. آرایش تیم مذاکره‌کننده دولت روحانی به ریاست جواد ظریف، در ایران موجب نگرانی و بعضا خشم افکار عمومی شده است. پس از آنکه رودست خوردن تیم ایرانی در نگارش متن توافق ژنو اثبات شد و همزمان با توقف و تعطیلی فعالیت‌های هسته‌ای ایران، آمریکایی‌ها همچنان تحریم‌ها را بیشتر کردند؛ یک نوع نگاه مردد نسبت به کارآمدی تیم مذاکره‌کننده ایجاد شد اما آنچه اعتراض افکار عمومی را منجر شد، پیگیری اهداف حزبی و جناحی در قالب مذاکرات هسته‌ای بود. به عبارتی از مذاکراتی که محل بحث و چانه‌زنی بر سر منافع ملی است، صدای دغدغه‌های حزبی و باندی بلند شد. کنایه‌های ظریف درباره تکرار فضای سیاسی داخلی ایران در صورت شکست مذاکرات، در ابتدا اعتراض‌هایی را در ایران به‌دنبال داشت اما این اعتراض‌ها مانع طرح دغدغه‌های او در شورای روابط خارجی آمریکا نشد و ظریف به هاله اسفندیاری (از همکاران جورج سورس، بنیانگذار انقلاب‌های رنگی و مخملی در دنیا) گفت در صورت شکست مذاکرات، او و دوستانش انتخابات آتی پارلمانی در ایران را به رقیب غرب‌ستیز خواهند باخت.

به اشتراک‌گذاری اهداف انتخاباتی در مذاکرات هسته‌ای، خشم افکار عمومی را موجب شد اما ظریف به این اقدام بسنده نکرد و چند روز بعد کمپینی را به اسم کارگردانان راه‌اندازی کرد. کمپینی که البته زود پشت پرده آن افشا شد و مجید مجیدی فاش کرد طراح کمپین نه کارگردانان بلکه جواد ظریف بوده است اما آنچه در این کمپین عجیب و غیرعقلانی بود؛ شعار کمپین بود. شعار کمپین آقای ظریف این بود: «هیچ توافقی بدتر از عدم توافق نیست!» این عبارت وقتی کنار دغدغه‌های حزبی آقای ظریف در شورای روابط خارجی آمریکا قرار می‌گیرد، نشان می‌دهد آیا مذاکرات هسته‌ای برای تامین منافع ملی است یا چیز دیگر.  در واقع نسخه‌ای که کمپین آقای ظریف تجویز می‌کرد، می‌گفت: هر توافقی بدتر از عدم توافق نیست. این عبارت دقیقا در مقابل و مغایر عبارت جان کری مبنی بر «عدم توافق بهتر از توافق بد است» قرار می‌گیرد. می‌توان رفتار کری و ظریف نسبت به مذاکرات هسته‌ای را در قالب همین 2 عبارت کلیدی تفسیر کرد.

به نظر شما کدام دیپلماسی عاقلانه‌تر و مبتنی بر منافع ملی است؟!

بلیط هواپیمادیدگاه ها

کارا: 1393/8/1007:48:02،
49
22
خوب همه دنیا را با این توافقتون سر کار گذاشتین ! می خوام بدونم بچه کدامیک از این افراد تیم مذاکره کننده اونور آب زندگی نمیکنه یا درس نمی خونه؟

من تا حالا پام از این ایران بیرون نگذاشتم فقط یه بار رفتم مکه ! چرا این همه عکس از حضور آقای رسائی و دوستاش توی کشورهای غربی توی اینترنت زیاده ؟

افرادی مثل من با توافق و غیر توافق کاری ندارن ! ولی این آقایون واقعا مسلمان و دین عرضه کن که اکثر اهل خانواده هم اونور آب تشریف دارن نگران توافق هستند ؟
کوکو: 1393/8/1008:15:54،
62
17
میگن کسی که زورش نمیرسه فحش میده.توافق نکن و به هر مناسبتی فحش و لعن بده به آمریکا تا تحریم ها 100 برابر بشه.این توافق 100در100 انجام میشه.چون ایران راهی جز این نداره.در واقع زیر فشار تحریم دیگه نمیتونه مقاومت کنه.در حال حاضر جز مقداری نفت که اونم به مفت و در ازای کالا از ما خریده میشه تقریبا در سطح ملی صادرات قابل ملاحظه ای نداریم.و فقط داریم وارد میکنیم.یعنی پول از کشور فقط داره میره و کالا وارد میشه بدون اینکه از اون طرف کالایی صادر بشه و ارز وارد کشور بشه چون تحریمیم و هیچ کشوری از ما چیزی نمیخره.
محمد: 1393/8/1013:04:03،
35
8
""آرایش تیم مذاکره‌کننده دولت روحانی به ریاست جواد ظریف، در ایران موجب نگرانی و بعضا خشم افکار عمومی شده است""

مطمئنید؟؟؟
خشم افکار عمومی یا خشم دلواپسان؟؟؟
مقاله مال کدوم روزنامه است؟؟؟
رضا: 1393/8/1007:56:09،
33
52
يعني شما الان اقاي ظريف را قبول نداري و مي گويي كه خلاف منافع ملي ايران حركت ميكند بالاخره نفهميديم تو چي را تحليل كردي ولي اينو بدون اقا فرمودند تيم مذاكره كننده بچه بسيجي هستند و من به انها اعتماد دارم
دوست عزيز شما هم اول كمي فكر كن بعد تحليل كن
غرب و شرق: 1393/8/1007:56:50،
78
13
این جمله خیلی خنده داره
این درحالی است که دولت اوباما بشدت به یک توافق هسته‌ای با ایران نیاز دارد
درست آن اینست:
این درحالی است که حکومت ایران بشدت به یک توافق هسته‌ای با امریکا نیاز دارد.
دوباره یکی این مقاله الکی نوشته شماها هم عینا اوردید
عمله: 1393/8/1010:41:50،
39
12
با دوستان مروت با دشمنان مدارا
ارزو: 1393/8/1010:50:40،
34
6
شما که این متن نوشته ای خدانکنه. کارت برسه به روزی که محتاج دارویی بشی که نیست به علت تحریم باید مشابه ایرانی مصرف کنی که اونم یا وجود نداره یا اگه داره کارایی کمتری داره این فقط یه نمونه است اگه نمیبینی تحریم داره چه میکنی با مردم کشور اقتصاد پس یا چشمات مشکل داره یا نمی خوای ببینی اونای که بالا نشستن به هر طریقی میخوان سنگ بندازن تو مداکرهنه محتاج نون شب اشون نشدن جای بچه هاشون اونرو اب امن امن اقای ظریف دلسوز میدونی چرا چون حتی من بی سواد ام میفهم با شرایط حال حاضر مملکت این ما هستیم که توافق میخوایم نه امریکا
رحيم: 1393/8/1014:03:54،
29
7
راست ميگن من خودم با چشم خودم ديدم پدري چطوري دنبال داروي دخترش كه سرطان داشت ميگشت امريكا براي عربها خوبه براي ما بده؟چرا بايد از تكنولوژي اونا استفاده نكرد؟؟؟
محمد: 1393/8/1016:12:02،
10
11
بنظر من سایت ایران جیب در این مقاله با یکجانبه نگری و القاعات منفی در مورد کل پروسه مذاکرات که باطبع خیلی گسترده تر و پیچیده تر از مطالب این مقاله میباشد طوری به خواننده القا میکند که کلیت مذاکرات فقط شکست و فریب خوردن تیم ایرانی میباشد و برای تثبیت این شانتاژ، پارا فراتر گذاشته و ذهن خواننده را به این سمت میکشاند که تیم مذاکره کننده این شکست یا فریب را (البته بقول ایران جیب) به رقابتهای جناحی نسبت داده و علی رغم اینکه ایران جیب در شکل از جناحبازی انتقاد میکند و لی در محتوا خود با ادعای فوق به همین جناحبازی دامن میزند. ما برای رسیدن به بخشی از منافه ملی باید کمی هم خرج کنیم معنی بازی برد برد یعنی همین
محمد: 1393/8/1016:22:32،
9
10
در ضمن از هیات تحریریه ایران جیب خواهشمندیم اطلاعات خودشونو راجع به آیین نگارش معاهدات بین المللی کامل کنند چه بسا این توافق با امضای پاراف و بعد از ارسال متن به داخل کشور و چه بسا با نظر عالی رتبه ترین مقامات کشوری انجام شده به فرض درست بودن نظر تحلیل گر ایران جیب مبنی بر فریب هیات مذاکره کننده این موضوع به کل مسیولین عالی رتبه نظام بسط داده میشود.
محسن: 1393/8/1016:58:36،
13
18
اگر به توافق احتیاج نداشتیم که پای میز مذاکره نمیرفتیم مثل سابق می گفتیم به فض الهی تحریمها باعث شد ایران به خودکفایی برسه در زمینه ی ...و ..
ا
اما دیگه گذشت اون دوران واقعیت چیز دیگه ایه ..
امیر: 1393/8/1109:52:01،
9
14
کسانی که به تیم مذاکره کننده اعتراض می کنند بهتر از هر کس دیگه ای می دونند که برنامه ی مذاکره اساسا در اختیار دولت نبوده و نیست دولت فقط مجری است . حالا چرا به مجری اینقدر اعتراض می کنن خدا می دونه !!!!
در ضمن توافق هم صد در صد انجام می شه چون راه دیگه ای وجود نداره کسانی که فکر می کنن با عدم توافق بساط دور زدن تحریم و هپل هپو کردن پول نفت و ... دوباره راه می افته کاملا اشتباه می کنن چون اگه توافق انجام نشه راه نظامی باز می شه و همه می دونیم نتیجش چی می شه .
اگه تحریم ها هم ادامه پیدا کنه لشگر فقرا روز به روز بزرگتر می شه و دیگه قابل کنترل نخواهند بود .

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
شرایط پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو - شهریور 96
نرخ‌های جدید سود بانکی اعلام شد
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
جدول پیش فروش محصولات ایران خودرو با سود مشارکت 25 درصد - شهریور 96
شرایط جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - شهریور 96
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما