کانال تلگرام ایران جیب
کیان برنا
ibshop
اُپارک
نیسان
تاپیک شاپ

تغییر در ضوابط ساخت و ساز در بافت‌های فرسوده شهری

کدخبر:۷۶۶۱دوشنبه، ۵ آبان ۱۳۹۳ - ۱۹:۰۵:۴۲۲۶۲۴ بازدید

شورای عالی شهرسازی طرح تفضیلی ویژه برای منطقه 22 تهران را تعیین و ضوابط ساخت و ساز بافت‌های فرسوده شهری را مورد بازنگری قرار داد.

در جلسه امروز شورای عالی شهرسازی و معماری، موضوع بررسی عدم انطباق طرح جامع و طرح تفصیلی، موضوع بافت‌های فرسوده در شهر تهران و مسایل منطقه 22 تهران مورد بررسی قرار گرفته است.

در این جلسه درباره بافت های فرسوده، ضرورت تسریع در بازنگری ضوابط ساخت و ساز بافت‌های فرسوده شهری و عدم ارائه‌ی هرگونه امتیاز تشویقی تراکم برای سایر بافت‌هایی که مشمول تعریف بافت فرسوده نباشند، تصویب شد و ارائه‌ی هرگونه امتیاز تشویقی تراکم برای سایر بافت‌هایی که از شمول تعریف بافت فرسوده خارج باشند (از جمله بافت ناپایدار) و کلیه‌ی بندهای تشویقی مربوط به آن ملغی اعلام شد.

بر اساس این گزارش بافت های شهری موجود اگر دارای سه ویژگی ناپایداری (از لحاظ استحکام)، نفوذ ناپذیری (دسترسی‌ها) و ریز‌دانگی باشند، می‌توان از آن به عنوان بافت فرسوده نام برد.

قبل از تصویب این مصوبه به بافت فرسوده امتیاز تشویقی برای تراکم فقط در صورت داشتن یکی از سه ویژگی ذکر شده (ویژگی ناپایداری) داده می شد ، اما بر اساس مصوبه امروز شورای عالی شهرسازی و معماری، از این پس فقط به بافت های فرسوده که دارای سه ویژگی ناپایداری، نفوذ ناپذیری و ریزدانگی به صورت توامان باشند، امتیاز تراکم تشویقی داده می شود.

مساله دیگری که امروز در چارچوب مغایرت های طرح های جامع و تفصیلی تهران در جلسه شورای عالی شهرسازی و معماری مطرح شد منطقه 22 شهر تهران بوده است.

براساس تصویب جلسه امروز شورای عالی شهرسازی در بند 29-16 ضوابط طرح تفصیلی در مورد منطقه 22 به طور کامل حذف می‌شود و شهرداری تهران موظف است طرح تفضیلی ویژه منطقه 22 را با تاکید بر حفظ مسائل زیست‌محیطی و نقش این منطقه در بهبود کیفیت هوای شهر تهران ،هم چنین کاهش بارگذاری در فضای توسعه آتی شهر تهران ، ظرف مدت سه ماه تهیه و به تصویب کمیته ماده پنج رسانده و نهایتا به شورای عالی شهرسازی جهت تصویب نهایی ارائه کند.

منطقه 22 شهر تهران سه ویژگی دارد که براساس آن این منطقه از مناطق دیگر تهران متمایز می شود.

1- زمین ‌های واقع در این منطقه بزرگ مقیاس هستند که این امر یک فرصت برای این منطقه به حساب می‌آید.

2- براساس طرح جامع تهران قرار بود طرح تفصیلی منطقه 22 با حداقل جمعیت‌پذیری پیش‌بینی شود و کاربری خدمات مقیاس شهری در آن تحقق پیدا کند.

3- مساله زیست محیطی در این منطقه مدنظر قرار دارد چرا که از این منطقه به عنوان کریدور هوای تازه شهر تهران یاد می‌شود.

قبلا مناطق 22 براساس ضوابطی عمل می‌شده که اجازه ساخت‌وسازهای بلند مرتبه در این منطقه داده شده است.
اخبار مرتبط

دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
X22
نگین خودرو

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

آسایشگاه خیریه
سکه ثامن
خانه آی تی
بیمه بازار
تورآنتالیا