کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

پیدا و پنهان مؤسسات مالی غیرمجاز

کدخبر:۷۶۴۸دوشنبه، ۵ آبان ۱۳۹۳ - ۰۸:۳۵:۵۳۵۰۴۲ بازدید

در واپسین ساعات روز شنبه هفته جاری بانک مرکزی با انتشار تازه‌ترین فهرست مؤسسات مالی و اعتباری و بانک‌های دارای مجوز نام 9 مؤسسه و یک بانک را از فهرست خود کنار ...

گروه اقتصادی - در واپسین ساعات روز شنبه هفته جاری بانک مرکزی با انتشار تازه‌ترین فهرست مؤسسات مالی و اعتباری و بانک‌های دارای مجوز نام 9 مؤسسه و یک بانک را از فهرست خود کنار گذاشت. براین اساس در این فهرست جدید نام مؤسسه‌های مالی و اعتباری ثامن‌الحجج، ثامن‌الائمه، آرمان، فرشتگان، نور، میزان، فردوسی و مولی‌الموحدین دیده نمی‌شود. از میان بانک‌های خصوصی نیز، بانک آینده (تات سابق) که پیش از این با عنوان بانک در شرف تأسیس از آن یاد می‌شد وجود ندارد.

در حالی که مسئولان بانکی اعتقاد دارند حدود 30 درصد از نقدینگی کشور دراختیار مؤسسات مالی و اعتباری بدون مجوز است و بر همین اساس نقش آنها در اقتصاد قابل توجه است، بانک مرکزی از چند سال پیش ساماندهی مؤسسات مالی غیرمجاز را در دستورخود قرارداد ولی هیچ گاه نتوانسته پرونده این گونه مؤسسات را به طور کامل ببندد. این بانک برای نخستین بار در بهمن 89 فهرست 48 مؤسسه مالی و اعتباری در استان‌های مختلف را رسانه‌ای کرد و با استناد به صورت‌جلسه ستاد عالی ساماندهی مؤسسات پولی غیربانکی که با حضور مسئولان امنیتی ـ قضایی و وزارت تعاون در تاریخ 11 بهمن‌ماه 89 در بانک مرکزی تشکیل شد، تعدادی از تعاونی‌های آزاد را فاقد مجوز و فعالیت آنها را ممنوع اعلام کرد. در ادامه روند برخورد با مؤسسات غیرمجاز بانک مرکزی درمرداد 90 پس از انحلال و ادغام حدود 1400 تعاونی اعتبار، صندوق قرض‌الحسنه و مؤسسه مالی بدون مجوز، اسامی 14 مؤسسه اعتباری مجاز را اعلام کرد که البته این 14 مؤسسه در تابلوی خود تنها مجاز به درج عنوان مؤسسه مالی و اعتباری در شرف تأسیس شدند و تا زمان دریافت مجوز قانونی از جابه‌جایی، افزایش شعبه و تبلیغات منع شدند.

 بر اساس این تصمیم سه مؤسسه مالی اعتباری مهر(بسیجیان)، کوثر و ریحانه گستر مشیز به فهرست 11 مؤسسه مجاز قبلی اضافه شد. در فهرست قبلی 11 مؤسسه مالی و اعتباری مولی‌الموحدین، صالحین، فرشتگان، ثامن‌الحجج، پیشگامان، عسکریه، فردوسی، آینده، قوامین، میزان و ثامن‌الائمه مجاز شده بود که طی سه سال اخیر برخی از این مؤسسات با تکمیل روند قانونی موفق به اخذ مجوز بانک شده‌اند ولی برخی از آنها پس از سه سال به دلیل طی نکردن مراحل قانونی از دیدگاه بانک مرکزی طی روزهای اخیر غیرمجاز معرفی شدند. ثامن‌الحجج، ثامن‌الائمه، فرشتگان، میزان، فردوسی و مولی‌الموحدین که در سال 90 به عنوان مؤسسه در شرف تأسیس اعلام شده بودند در تازه‌ترین فهرست بانک مرکزی به جمع غیرمجازها افزوده شده‌اند و در این مدت دو مؤسسه نور و آرمان هم به آنها پیوسته‌اند.

در خرداد سال گذشته نیز بانک مرکزی با ارائه فهرست جدیدی از تمام بانک‌ها و مؤسسات آنها را به دو دسته دارای مجوز و در شرف تأسیس تقسیم و تأکید کرد که ارائه هرگونه خدمات بانکی (اعم از ریالی و ارزی)، به بانک‌ها و مؤسسات اعتباری فاقد مجوز از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران غیر مجاز است. بانک مرکزی همچنین اعلام کرد که ارائه خدمات به بانک‌ها، مؤسسات در شرف تأسیس و صندوق‌های قرض‌الحسنه تک‌شعبه‌ای نیز تنها در حد افتتاح حساب جاری و قرض‌الحسنه پس‌انداز بلامانع است و پرداخت هرگونه سود تحت هرعنوان به مؤسسات و بانک‌های فاقد مجوز ممنوع است. در فهرست جدید بانک مرکزی، نام ۲ بانک و ۶ مؤسسه به‌عنوان «در شرف تأسیس» اعلام شد.  بانک مرکزی در آن مقطع مؤسسات مالی و اعتباری کوثر، عسکریه، نور، آرمان، ثامن و ثامن الحجج را در زیرمجموعه مؤسسات در شرف تأسیس و بانک‌های آینده و مهر اقتصاد را در بخش بانک‌های در شرف تأسیس قرار داد.

در این فهرست برای نخستین بار نام مؤسسات اعتباری نور و آرمان عنوان شد که قرار بود مؤسسه اعتباری نور با ادغام مؤسسات کارسازان آینده، پیشگامان و ریحانه گستر مشیز و همچنین مؤسسه اعتباری آرمان با ادغام مؤسسات فردوسی، فرشتگان و افضل توس ایجاد ‌شوند، اما همان‌طور که مشاهده می‌شود در فهرست روز شنبه هفته جاری بانک مرکزی نیز نام مؤسسات فرشتگان و فردوسی که باید ادغام می‌شدند، دیده می‌شود. بانک آینده نیز پس از انحلال رسمی بانک تات از سوی شورای پول و اعتبار در اوایل سال 91 در تیرماه همان سال تابلوهای خود را در شعب قبلی بانک تات بالا برد و فعالیت رسمی خود را آغاز کرد. در این مدت نیز این بانک در شرف تأسیس با تبلیغات گسترده، سپرده‌گذاران بسیاری را به مشتری خود تبدیل کرده است.

 آثار معرفی مؤسسات غیرمجاز

در اینکه اقدام بانک مرکزی برای معرفی مؤسسات مجاز و اطلاع‌رسانی درباره آن در قالب وظایف ذاتی این بانک به شمار می‌رود و به طور قطع باعث شفافیت شبکه بانکی خواهد شد اما مشکلاتی نیز برای کسانی که دراین مؤسسات سپرده‌گذاری کرده‌اند، ایجاد خواهد کرد. تجربه نشان می‌دهد که پس از انحلال یا ادغام یک مؤسسه یا بانک سپرده‌گذاران برای بازپس‌گیری سرمایه خود دردسرهای فراوانی باید متحمل شوند و حداقل چندماهی تا روشن شدن تکلیف کار باید انتظار بکشند. این در حالی است که مردم اعتقاد دارند از همان ابتدا بانک مرکزی به عنوان نهاد متولی بازار پول کشور و ناظر بر شبکه بانکی باید از فعالیت مؤسساتی که دارای مجوز قانونی نیستند، جلوگیری کند. اما بسیاری از مؤسساتی که طی سال‌های گذشته به دلایل مختلف غیرمجاز و غیرقانونی معرفی شده‌اند سال‌ها در شبکه بانکی فعالیت می‌کردند و تمام خدمات بانکی مرسوم را به مشتریان خود ارائه می‌کردند. بنابراین تشخیص مجاز یا غیرمجاز بودن مؤسسات مالی و اعتباری و بانک‌های کشور برای مردم دشوار است، چرا که این گونه‌ مؤسسات با دایرکردن ده‌ها شعبه، نصب تابلو و حتی تبلیغات گسترده بخشی از سپرده‌های مردمی را به خود جذب کرده‌اند. بدین ترتیب به نظر می‌رسد بانک مرکزی باید با استفاده از ابزار قانونی که در اختیار دارد قبل از فعال شدن یا ارتقای جایگاه این گونه مؤسسات که به طور معمول از صندوق قرض‌الحسنه یا تعاونی اعتبار به مؤسسه مالی و اعتباری و سپس بانک تبدیل می‌شوند باید با آنها برخورد کند.

اما واقعیت این است که تمام مؤسسات و بانک‌های مجاز و غیرمجاز در کنار یکدیگر به ارائه خدمات بانکی و جذب سپرده می‌کنند و حتی غیرمجازها در رقابت با سایر اعضای شبکه بانکی در جذب سپرده موفق‌تر عمل می‌کنند. چرا که آنها به نرخ‌های سود اعلامی از سوی مراجع قانونی توجهی ندارند و در این زمینه با ارائه نرخ سود‌های فریبنده سپرده‌گذاران را به خود جذب می‌کنند.
بنابراین هم‌اکنون که 9 بانک و مؤسسه از سوی بانک مرکزی غیرمجاز اعلام شده و این بانک مسئولیت تبعات منفی آن را تنها بر عهده سپرده‌گذاران این مؤسسات می‌داند، تعداد زیادی از شهروندان با چالش جدی روبه‌رو خواهند شد.

بلیط هواپیما



دیدگاه ها

مجتبی نامدارپور: 1393/8/509:00:22،
60
21
"تعداد زیادی از شهروندان با چالش جدی روبه‌رو خواهند شد."
باشه بهش میگم
ابراهيم بوستاني: 1393/8/509:18:40،
55
24
كسي ميدونه آيا "بانك مهر اقتصاد" مجوز گرفته يا نه؟
راستي ميشه به اين بانك اعتماد كرد؟؟
سپهسالار: 1393/8/510:04:10،
58
36
خیلی جالبه ... بانک مرکزی بهشون میگه موسسات غیر مجاز!
دولت بهشون میگه موسسات غیر مجاز! تلویزیون و رسانه ها بهشون میگن موسسات غیر مجاز! مسئولین قضایی: موسسات غیر مجاز

ببخشید: کی اجازه فعالیت به این موسسات غیر مجاز داده و میده؟ چرا تعطیل نمیشن؟

چرا دوست دارید مردم رو احمق فرض کنید؟
نگی نگفتی: 1393/8/510:19:55،
92
41
ایرانجیب الکی دل مردمو خالی نکن

دوستان هیچی نشده 8ساله توی این موسسات مثلا غیرمجاز حساب دارم. هیچی نشده. این موسسات دارایهاشون از بعضی بانکها هم بیشتره
كيبو: 1393/8/509:14:08،
60
19
مغازه بقالي ميخواي بزني فرداش اماكن شهرداري و .. منتظرتن تا حقشونو!!! بگيرن

- من نميدونم مملكت چقدر هركي هركيه كه بانكي مثل بانك اينده با نزديك 6000 شعبه و اينهمه تبليغات از چشم آقايون پنهون مونده و بعد اينكه مردم بخت برگشته كه با سرمايه اندكشون هيچ كاري نتونستن بكنن و مجبور شدن براي يكي دو درصد سود ، تو اين بانك پول بذارن ، چه گناهي كردن كه همش بايد با ترسو لرز بخوابن ؟؟؟
فرهاد: 1393/8/510:33:08،
38
21
مملکت زیادم هرکی هرکی نیس بگو من نمیدونم اینا به کیا وصلن که همه کار میکنن
علی: 1393/8/510:39:08،
31
24
اگه غیر مجازند پس چرا مردم و بانک مرکزی راضی اند.
رضا: 1393/8/511:24:43،
40
18
به عنوان کسی که 3 سال در بانک دی کار کردم . اینو میگم که الان سپرده های سنگین بیشتر تو موسساته تا بانک ها اونم به خاطر سود بالا برای سپرده گذاره چون فرقش بیش از چند میلیون در ماهه
مسلم: 1393/8/602:07:25،
23
15
در پي انتشار مطالبي پيرامون حذف نام برخي از موسسات اعتباري از پايگاه اطلاع رساني بانک مرکزي به اطلاع می رساند :از آنجا که موسسات مذکور در مراحل مختلف ساماندهي قراردارند و تاکنون موفق به تکميل تشريفات اداري مربوط براي اخذ مجوز فعاليت نشده اند ، لذا پس از طي اين مراحل و اخذ مجوز ياد شده از بانک مرکزي، اسامي آن ها مجدداً بر روي پايگاه اطلاع رساني اين بانک قرار خواهد گرفتگفتنی است اين موسسات مي بايست با تسريع در تکميل مدارک مربوط و برآورده کردن الزامات مطروحه از سوي بانک مرکزي،‌ به فرآيند اخذ مجوز فعاليت خود ازاين بانک سرعت ببخشند. 
امیر: 1393/8/511:30:00،
45
17
من که کل پولمو تو موسسه گذاشتم و به موسسه بیشتر از بانک اعتماد دارم. هر چقدر دوست داری تبلیغات منفی کن هیچ تاثیری نداره
وحید: 1393/8/511:43:47،
35
20
برخی موسسات پشتوانه ی مالیشون از بانکا قویتره اینو میگم چون با برخی از شرکتهای وابسته به موسسات مالی و اعتباری در کار کردم
ملت: 1393/8/511:50:22،
27
34
در کشوری که قانونی نداره و ادعای قانون می کنن،پس کسانی که بیکار هستن و دنبال شغل هستن بروند یه مؤسسه بزنن.کی به کیه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
mahyar: 1393/8/511:55:57،
33
20
اینده چون بیشترین سود تو بانکا رو داره و بهس تذکر دادن کم کن جزو غیر مجازها اعلامش کردن
حسین: 1393/8/513:36:53،
23
24
اصولا این موسسات غیر مجاز بیشتر شکل واسطه دارند واصولا شما خودت هم می تونی بین یک یا چند نفر واسطه بشی نیازی هم واسطه ها به مجوز ندارند چون فعالیتشون قانونی یا غیر قانونی نیست چون چنین قانونی برای واسطه شدن یا نشدن وجود نداره مثال : شما واسطه می شوید که نان را از مغازه خریده به خانه ای برسانید یا بجای نان پول به هر حال بین دو فرد واسطه شده اید این وسط تمام شرکتها و موسسات و انسانها حداقل چندین مورد واسطه گری داشته اند و تعریفی هم برای این مسئله ارائه نشده هنوز چون احتیاج نیستش قانون فقط اینه شما به یک آدم اعتماد داری پولت و میسپری دستش تا با آن خودش یا دیگری کار کنه در عوض سرمایه داده شده از سود فعالیتش بهرمند بشوید همین یا برای شما مدتی پول شما را نگهدارد این و بغال سر محلم می تونه انجام بده مجوزم نمی خواهد
پویا: 1393/8/513:59:25،
37
21
ی روز میگن مجوز دارن روز بعد حق بانک مرکزیو نمیدن میکن مجوز ندارن فقط دارن ملتو مسخره میکنن همون بانکا و موسساتی که اونا بدون مجوز اعلام کردن از بقیه بهترن گول حرفای اینارو نخورید فقط فکر منافع خودشون هستن نه مردم
نتلت: 1393/8/515:54:44،
26
18
آینده بهترین بانک توی ایران است ،قبول نداری زنگ بزن بپرس ،والا
علي: 1393/8/517:16:06،
24
20
بانک مهر اقتصاد همان موسسه مالي واعتباري مهر (بسيجيان) ميباشد و همانطور که در متن بالا به صراحت قيد شده جزو موسسات مالي مجاز ميباشد ولي جزو بانکها نيست و از اعتبار لازم و کافي برخوردار است
پویا: 1393/8/521:00:48،
20
20
بانک مهر اقتصاد از سرمایه زیادی برخوردار هست واسه همینه اینا باهاش بد شدن که مردم سراغش نرن چون زیاد تو بانکای دولتی نمیبرن سپرده هشونو
راست میگم: 1393/8/523:15:26،
30
36
فقط موسسه مالی اعتباری نور
رضا1346: 1393/8/600:03:44،
23
19
کسی که بانک میزنه ار من و تو بیشتر میفهمه . من اطمینان دارم . نیازی به مجوز بانک مرکزی نیست. بانک مرکزی مگه خودش شفاف هست که از بقیه میخواد شفاف باشن ؟ آقای ریاست بانک مرکزی شما نیازی نیست کمکی کنید فقط خواهشا جیب ما رو نزن !!! منم تو بانک آینده پول دارم تکون هم نمیدم .
شبگرد : 1393/8/609:05:39،
26
17
من بانک اینده سپرده کوتاه مدت دارم 23درصد هم سود میگیرم هر وقت هم دلم بخواد خالیش میکنم اخه کدوم بانک این خدمات رو میده بانک مرکزی دیگه شورشو دراورده
آرش: 1393/8/611:05:58،
25
18
منم تو آینده سپرده روز شمار دارم 23 درصد هم سود میگیرم خیلی هم راضی هستم .اقای سیف بهتر به فکر دلار باشن که داره ارزون میشه یه مصاحبه بکنن بگن دلار ارزون نمیشه تا دوباره گرون بشه جیب بانک مرکزی خالی نمونه.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار