کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

یک سوم شاغلان در تهران شغل کاذب دارند

کدخبر:۷۶۳۴یکشنبه، ۴ آبان ۱۳۹۳ - ۱۲:۲۸:۰۴۴۳۵۹ بازدید

"تهران، کمترین نرخ بیکاری در کشور را دارد" ، خبری بود که مورد انتقاد کارشناسان بازار کار قرار گرفت، چرا که بسیاری از صاحب نظران معتقدند اغلب فرصت‌های شغلی در تهران در حوزه خدمات و مشاغلی مانند ...
یک سوم شاغلان در تهران شغل کاذب دارند

"تهران، کمترین نرخ بیکاری در کشور را دارد" ، خبری بود که مورد انتقاد کارشناسان بازار کار قرار گرفت، چرا که بسیاری از صاحب نظران معتقدند اغلب فرصت‌های شغلی در تهران در حوزه خدمات و مشاغلی مانند موتورسواری، حمل بار، سیگارفروشی و... است.

تنهاکافیست یک ساعت در تهران گذری داشته باشید، به راحتی شاهد گسترش چهره دستفروشان در شهر هستیم. مشاغل کاذبی که در نبود شغل مناسب قارچ گونه  گسترش می‌یابند.

برخی از کارشناسان بازار کار و اشتغال معتقدند که روی آوردن افراد به مشاغل کاذب از روی " ناچار"  است و مشاغل کاذب می‌تواند تبعات کمبود مشاغل رسمی و سختی ورود به بازار کار، ایجاد و گسترش مشاغل غیر رسمی و کاذب است. برخی از کارشناسان مطرح می‌کنند که اگر مشاغل رسمی به میزان تقاضا در بازار کار وجود داشته باشد افراد به سمت مشاغل کاذب نمی روند. اما مسئله اینجاست که افرادی که در مشاغلی که با عنوان کاذب باشد فعالیت کنند خود را شاغل نمی دانند چرا که زمانی که شغلی در چارچوب قانون کار قرار نگیرد و از هیچ ابزار و حمایتی و امنیتی به دنبال نداشته باشد صرفاً‌ برای امرار معاش مناسب است.براساس قانون اساسی، دولت موظف به ایجاد فرصت‌های شغلی برای همه مردم است، ضمن اینکه متاسفانه عملکرد بانک‌ها در تسهیلات دهی به طرح‌های اشتغال زایی بیشتر از اینکه واقعیت باشد شعار است.


توجه به واحدهای تولیدی ورشکسته راه‌کار مقابله با مشاغل کاذب

اما افزایش مشاغل کاذب شاهد در شهری مانند تهران بیشتر از سایر شهرهای کشور به چشم بخورد،جدیدترین اطلاعات منتشر شده درباره نرخ بیکاری کشور ب مسئله مهمی اشاره دارد و آن  دار بودن تهران با کمترین نرخ بیکاری در کشور است. مسئله ای که بسیاری از کارشناسان باانتقاد از آن بیان می‌کنند که کاهش نرخ بیکاری تهران ناشی از افزایش مشاغل کاذب و پنهان است.

 حمیدحاج اسماعیلی، کارشناس بازار کار درباره آمار ارائه شده بیکاری از سوی مرکز آمار و افزایش شغل‌های کاذب می‌گوید: عدم رعایت اصول و قوائد بازار کار و بی توجهی به ساماندهی واقعی نیروی کار کشور منجر به بی اعتمادی نسبت به آمار ارائه شده توسط دستگاه‌ها می شود.

وی با تاکید براینکه آمارهای ارائه شده نیاز به کارشناسی دارد، بیان می‌کند: نرخ بیکاری در تهران در راستای کاهش نرخ بیکاری در سراسر کشور است. تهران شهری است که علی الرغم داشتن کسب و کار‌های فراوان، شهری صنعتی و خدماتی محسوب می شود. این کارشناس بازار کار با بیان اینکه  مردم با توجه به گران بودن هزینه زندگی در تهران به نسبت سایر شهرها از طریق مختلف امرار معاش می کنند.سرشماری نفوس مسکن درباره نرخ بیکاری بر اساس کسب درآمد است. این امکان وجود دارد که هنگام سرشماری، فردی که اطلاعات خانواده را بیان می‌کند، با این دیدگاه که فلان فرد خانواده درآمدی دارد او را از لیست بیکاران خارج می کند.

 حاج اسماعیلی با بیان اینکه تهران شهر صنعتی است می گوید: در کنار  اینکه تعداد زیادی از شرکت‌ها و واحدهای صنعتی و تأثیر گذار در کشور در تهران وجود دارد ادامه می دهد: همین امر موجب شده است که تهران قدرت جذب بیشتری نسبت به سایر شهرهای کشور داشته باشد.این کارشناس بازار کار با تأکید بر اینکه در تهران مشاغل کاذب نقش اصلی را ایفا می کنند، می‌گوید: افراد با وجود اینکه در تهران کسب درآمد می کنند اما در هیچ طبقه شغلی جایگاه ندارند.


بیش از 30درصد مشاغل در تهران کاذب است

حاجی اسماعیلی در بیان راه‌کار مناسب برای مهار و کنترل مشاغل کاذب می افزاید: جلوگیری از واردات بی رویه کالاهای خارجی، توجه به واحدهای تولیدی ورشکسته، افزایش کیفیت رقابت پذیری تولیدات داخلی بنگاهها، حمایت از صنعت داخلی و بکارگیری ابزار و استعدادها می تواند پدیده مشاغل کاذب را مهار و کنترل کند.

نماینده کارگران در شورای حل اختلاف تصریح می‌کند: پرداختن به مشاغل لحظه ای، ناپایدار و بدون آینده به نام غیررسمی، کاذب، دستفروشی نمی تواند به جریان اشتغال و کاهش نرخ بیکاری در معنای واقعی کمکی داشته باشد.شاید به واسطه مشاغل کاذب نرخ بیکاری در ظاهر کاهش یابد. اما مطلوب ارزیابی نمی‌شود.

وی با بیان اینکه در تهران بیش از 30درصد است اظهار می‌کند: در بخش قوانین و محاسبات شغل و شاغل اشکالات جدی وجود دارد، کار 2ساعته در هفته شغل محسوب نمی‌شود و نباید این افراد را از جمعیت بیکاران واقعی جدا کرد.

 حاجی اسماعیلی با تأکید بر اینکه مشاغل کاذب در ایران شناسنامه ندارند می‌گوید: شاید یک شغل در کشور ما کاذب و در کشور توسعه یافته کاذب محسوب نشود. علت این مسئله اینجاست که مشاغل کاذب در کشور ما شناسنامه ندارند.وی تأکید می کند: متأسفانه منابع ملی در مشاغل کاذب گردش دارد، که تورم و رشد نقدینگی،‌افزایش قیمت ها وعدم کنترل بازار را به همراه دارد که در نهایت موجب لطمه زدن به منابع کشور می‌شود.

از آنجا که تعداد کثیری از کارشناسان اقتصادی معتقدند اغلب فرصت‌های شغلی در تهران در حوزه خدمات و مشاغلی مانند موتورسواری، حمل بار، سیگارفروشی و دستفروشی در مترو است، جای نگرانی وجود دارد که آیا کاهش نرخ بیکاری در تهران با گسترش مشاغل کاذب است؟!

 به اعتقاد صاحب نظران بازار کار اعلام  خبر "تهران، کمترین نرخ بیکاری در کشور را دارد" علامت نگران کننده ای است که می‌تواند ناشی از عدم توجه به تولید ملی و ایجاد مشاغل پایدار باشد. امید می‌رود در راستای تحقق برنامه پنجم توسعه دولت سالیانه ایجاد 1.1 میلیون شغل جدید را در مشاغل پایدار و حمایت از تولیددنبال کند، باشد که روزی برسد کاهش نرخ بیکاری به مدد گسترش مشاغل کاذب نباشد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

امیدوار: 1393/8/412:37:24،
84
18
مثل من که بساز وبفروش هستم .یعنی با این وضع مبسازم ووسایل منزل را می فروشم وخرج میکنم
هویج: 1393/8/412:59:43،
72
15
اونوقت من توجیهی برای افزایش جمعیت دارم؟؟؟؟!!!!!!!!!!!
بیکار لیسانسه: 1393/8/513:40:25،
23
17
من بیکار هستم شما چطور ؟
بی کارم +++++++
با کارم - - - - - - - -
مهدی: 1393/8/412:45:33،
73
19
بازم ی حرف خندن دار دیگه تا برنامه پنجم توسعه 1/1 میلیون فرصت شغلی ایجاد شود برو بابا دلد خوشه اگه قرار بود درست بشه تو این 35 سال درست شده بود....
سپهسالار: 1393/8/412:51:18،
48
18
فقط در تهــــــــــران ؟؟؟ فــــقط 1/3 ؟؟؟
مطمئن هستید آمارتون درسته یا از مرکز آمار ، اطلاعات گرفتین؟
وحید ص: 1393/8/413:31:01،
47
14
بیکاری خودش کاره
اکبر: 1393/8/413:37:13،
40
13
یک سوم شغل غیر قانونی دارن
زال الدین: 1393/8/414:06:45،
87
19
بر باعث و بانی این نابسامانی لعنت
خودشم: 1393/8/417:04:08،
34
13
بشمار!
آراز: 1393/8/414:36:47،
30
19
شغلهای کاذب با درامدهای بالا
ناشناس: 1393/8/414:43:15،
67
17
قانون اساسی هیچ تعهدی در قبال شغل و امرار معاش مردم ندارد تنها در برابر حجاب و پوشش مردم تعهد دارد که آن را هم به درستی انجام میدهد ندیده بودیم مردم انقدر پر توقع باشند!!!
ايدين: 1393/8/417:59:39،
37
21
الان بيكاري اولويت شماره يك اين حكومت نيست نخواهدبود اولويتهاي مهم برزمين مانده به اين ترتيب است به تصويب رساندن امر به معرف ونهي از منكر تلاش براي رازي كردن ارتش لبنان براي قبول كردن حداقل بين 1 تا 2مليارد دلار تسليحا ت نظامي مجاني ببخشيد هديه ساخت ايران و اجراي هر جه باشكوتر عزاداري محرمو صفر است وخيلي اولويتهاي مهم ديكر براي كشور هاي فقير بيجاره
مجید: 1393/8/418:09:55،
42
14
خدا لعنت کنه کسانی رو که از باعث و بانی این نابسمانی پشتیبانی کردند.
RN: 1393/8/419:13:52،
19
13
ما مردم هیچ مسولیتی به عهده نه میگیریم ، هیچ کس به کس دیگر نه میتواند اطمینان کند ، و سیستم هم همین را می‌خواهد،
همیشه در تاریخ تو سری خوردیم و در حال خواب و گیجی ..
bb: 1393/8/419:35:24،
14
19
گول خوردند ، مگر همین یک سال پیش گول نخردیم !؟
BB: 1393/8/418:47:31،
23
23
فکر کنم که تا ۳۰ ساله دیگر هم همین وضع باشد ، و دولت و مردم هم خواهند گفت ، اول تقصیر آمریکا است و بعد هم تقصیر احمدی ....
ما خودمان هیچ مقصر نیستیم ، این دیگران هستند که دروغ گو ، بی‌ صداقت ، متقلب و بی‌ مسئولیت ....
خلایق هر چه لایق ....
محمد رضا: 1393/8/419:00:04،
24
14
باز خوبه یک امریکا وجود داره والا این بی کفایتها را به گردن کی میانداختیم
ع: 1393/8/419:54:21،
19
21
یک سوم نخیر. سه سوم ایرانیها دلال هستند. فقط من مبتکر و کار آفرینم.
mohsen: 1393/8/422:12:35،
26
17
بدترین شغلهای کاذبی که در شهر تهران و شهرهای بزرگ روز به روز در حال گسترش هستند دلالها و واسطه ها هستن که نه تنها مالیات پرداخت نمی کنند و هیچ سودی برای جامعه ندارند بلکه با دامن زدن به تورم و سوء استفاده از زحمت دیگران سودهای کلان به جیب میزنند.
ددی جواد تبریزی: 1393/8/423:41:30،
23
11
داداش تو کشور بگید چقدر شغل کاذب هست وچقدر شغل کاذب تو کشور پرورش دادید؟در کشور بیقانون یا در کشوری که با پول هر قانونی بشه وضع کرد یا رد شد چه انتظاری هست

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار