کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

وزارت کار مستندات ایجاد 400 هزار شغل را منتشر نمی‌کند؟

کدخبر:۷۶۰۵شنبه، ۳ آبان ۱۳۹۳ - ۱۱:۳۷:۰۵۱۳۹۸ بازدید

پس از انتقاد کارشناسان به آمار اشتغالزایی دولت و تک رقمی شدن نرخ بیکاری، انتظار می‌رفت وزارت کار مستندات ایجاد 400 هزار شغل را منتشر کند، ولی این وزارتخانه به عنوان ...

پس از انتقاد کارشناسان به آمار اشتغالزایی دولت و تک رقمی شدن نرخ بیکاری، انتظار می‌رفت وزارت کار مستندات ایجاد 400 هزار شغل را منتشر کند، ولی این وزارتخانه به عنوان متولی و سیاست گذار در امر اشتغال تاکنون سکوت کرده است.

مهر ماه سال جاری بود که رئیس جمهور و همچنین محمدباقر نوبخت، معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهوری از اقدامات دولت برای تک رقمی شدن نرخ بیکاری تابستان خبر دادند و گفتند که دولت تدبیر در نیمه اول امسال با سرمایه‌گذاری در بخش دولتی و خصوصی 400 هزار نفر شغل ایجاد کرده است. مرکز آمار نیز در همین رابطه گزارش داد که نرخ بیکاری در تابستان امسال تک رقمی شد.
 پس از اعلام نرخ بیکاری، این آمار آنچنان غیر ملموس و دور از انتظار بود که با واکنش  بسیاری از اقتصاددان‌ها و نمایندگان مجلس روبرو شد.  از آنجایی که بسیاری از نمایندگان مجلس کاهش بیکاری را در حوزه انتخابیه خود لمس نمی‌کردند آمار دولت را مورد نقد قرار دادند و حتی از وزارت کار خواستند تا آماری از بیکاری ارائه دهد. 

 انتظار می‌رفت که وزارت کار و به طور مشخص معاونت امور اشتغال و توسعه کارآفرینی وزارت کار در مقابل موضع‌گیری‌های مختلف نسبت به کاهش نرخ بیکاری و اعلام تک رقمی شدن نرخ بیکاری گزارشی ارائه کند. 

 حسن طایی که در حال حاضر مسئولیت معاونت اشتغال وزارت کار را بر عهده دارد، در گذشته از جمله منتقدان به آمار بیکاری دولت نهم و دهم بوده است تا جایی که بارها بیان کرده بود که پایگاه جامع اطلاع رسانی برای تولید آمارها و شاخص‌های اقتصادی  وجود ندارد و زمانی که مقامات دولت قبل اصرار بر ایجاد 1.6 میلیون شغل را داشتند طایی آن زمان با انتقاد از این آمارها این سوالات را مطرح کرده بود که توزیع1.6میلیون فرصت شغلی ایجاد شده در چه فعالیت‌های اقتصادی‌ بوده است؟ این تعداد فرصت شغلی چه تغییری در گروه‌های عمده شغلی پدید آورده است؟ توزیع این مشاغل در مناطق شهری و روستایی استان‌ها چگونه بوده است؟ آیا این فرصت‌های شغلی جدید به صورت دایمی بوده‌اند یا موقت؟ تمام‌وقت بودند یا پاره‌وقت؟ در بخش‌های رسمی بازار کار بودند یا غیررسمی؟ با چه وضعیت شغلی؟ در بخش خصوصی یا تعاونی؟ تعداد کارفرمایان و مزد حقوق‌بگیران بخش خصوصی چه تغییری کرده است؟ کارکنان مستقل یا خوداشتغالان چه تغییری کرده‌اند؟ آیا تفکیک جنسیتی این فرصت‌های شغلی مشخص شده است؟ تفکیک بر اساس سطوح تحصیلی و تخصصی چطور؟

*فاصله 13 میلیونی تا رقم اشتغال چشم‌انداز

به گزارش خبرگزاری تسنیم، در حالی که حسن طایی، معاون وزیر کار  تا چند ماه گذشته نسبت به فاصله 13 میلیونی تا رقم اشتغال چشم انداز هشدار داده و بیان کرده‌ بود تا رقم اشتغال چشم انداز فاصله داریم، ضروری به نظر می‌رسد که دولت نیز نسبت به آمار ایجاد اشتغال پاسخگو باشند چرا که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان اقتصادی دولت نباید با بیان بیکاری تک رقمی از اهمیت بیکاری 13 میلیونی در آینده ای نزدیک غافل شود. 

طایی با بیان اینکه جمعیت شاغل کشور در افق چشم‌انداز باید به 35 میلیون نفر برسد، گفته بود: برای جبران این کسری در سال‌های باقیمانده تا 1404 باید رشد اقتصادی کشور دو رقمی شود.هم‌اینک جمعیت شاغل کشور 22 میلیون نفر است که این رقم در افق چشم انداز 1404 باید به 35 میلیون نفر برسد که شکاف موجود ارقام یاد شده مسئولیت بزرگی برای همه ما ایجاد کرده است.

* بیکاری از آمار تا واقعیت

 به گزارش تسنیم، اگر بخواهیم به دور از قضاوت و با استناد به آمار مرکز آمار هم به تحلیل آمار ایجاد اشتغال در دولت یازدهم بپردازیم،‌ با تناقض های بسیاری روبرو خواهیم شد. عملکرد یکساله دولت در زمینه بیکاری با استناد گزارش‌های مرکز آمار حاکی از کاهش بیش از 997 هزار نفری جمعیت فعال است که حاصل آن بیکاری تک رقمی شده است و به اعتقاد کارشناسان اگر اشتغالی بوده، اشتغال ناقص و غیر پایدار بوده است.

با در نظر گرفتن کاهش 997 هزار و 902 نفری جمعیت فعال در طی یکسال فعالیت دولت تدبیر و امید و گزارش‌های ربیعی مبنی بر ایجاد 300 هزار فرصت شغلی جدید در راستای اسامی بیمه شدگان جدید،‌ و تاکیدات رئیس جمهور و سخنگوی وی مبنی بر ایجاد 400 هزار شغل در 6 ماهه اول سال  و با  لحاظ کردن انتقاد کارشناسان اقتصادی در رد گزارش‌های آماری دولت برای ایجاد اشتغال وقت آن است که وزارت کار  و معاونت اشتغال وزارت کار به این سوالات پاسخ دهند به راستی توزیع400 هزار میلیون فرصت شغلی ایجاد شده در چه فعالیت‌های اقتصادی‌ بوده است؟ این تعداد فرصت شغلی چه تغییری در گروه‌های عمده شغلی پدید آورده است؟ توزیع این مشاغل در مناطق شهری و روستایی استان‌ها چگونه بوده است؟ آیا این فرصت‌های شغلی جدید به صورت دایمی بوده‌اند یا موقت؟

بلیط هواپیمادیدگاه ها

حسام: 1393/8/311:44:31،
35
52
من نمیدونم این نمایندگان مجلس و کارشناسانی که الان به آمارهای وزارت کار و مرکز آمار میگن دروغین زمانی که بزرگترین دروغ های تاریخ ایران داشت تو زمان احمدی نژاد در مورد همه چیز گفته میشد کجا بودن؟ اون دلواپس هایی که الان به رسمی ترین آمارهای ایران میگن دروغین فردا که دولت روحانی کنار رفت و مجددا مرکز آمار اعلام نرخ بیکاری کرد بازم میگن دروغین و بازم این ادعاهاشون رو مطرح می کنن؟ چرا وقتی محمود گفت یک میلیون 200 هزار شغل ایجاد کردم نرفتن ببیین اینا کجا استخدام شدن یا کجا مشغول به کار شدن؟ همون باعث شد تا یکسری بی سواد به آموزش پرورش برن و شایسته ها تو خونه بنشینن. حرف من این نیست که این دولت با این آمارش داره راست میگه و شغل ایجاد کرده حرف من این حجمه از انتقاداتی هست که به این دولت وارد میشه وکمر این دولت رو دارن میشکنن چون رفسنجانی تاییدش کرده. بابا بذارید کارشون رو بکنن 8سال جولان دادید..
مهـنـــــدس: 1393/8/312:34:21،
29
23
حسام جان دروغ نمیگن!!!! ، خیلی سادس جوابش از نظر اونا فقط یک کلمه هست.

"دانشـــــــگاه"
رضا: 1393/8/312:02:33،
40
18
شغلي ايجاد نشد كه مستنداتي داشته باشد فقط آمار بود همين !!!!!!
شرمنده: 1393/8/313:08:33،
37
16
دارند مستندات را درست میکنند هماطورکه آمار رو درست کردند بهر حال ساده نیست که زمان میبره یکی دو تا نیست که دروغ رو خیلی بزرگ گفتند درست کردنش زمان لازم داره ، تازه از قدیم ندیما گفتن سکوت علامت رضایته .!!!!
ددی جواد: 1393/8/320:35:41،
38
24
اصلا این وزارت کار مستندات را اعلام کنه یا نکنه ملت چکار میتونند بکنند.اینهمه دروغ تحویل مردم میدهند اینهمه از اختلاسها پرده برداری میشه ملت چکار کرده که حالا انتظار داره وزارت کار مستندات ارائه کنه.مگه ملت یا همان شخص حقیقی حقی داره که ادعای حق بکنه .در نظام اسلامی شخص حقیقی حقی نداره که مدعی بشه تا زمانی که نایب امام زمان در زمین حکومت میکنه .پس اینقدر دنبال حقایق نباشید تا حالا خیلی حقایق فاش شده چیکار کردیم.مگه جرعتی مونده با این نونها نمیشه کاری کرد اون نون طاغوت بود که غیرت ومردانگی را متبلور میکرد نه نان اسلامی

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
لیست قیمت جدید محصولات ایران خودرو با افزایش قیمت اعلام شد - شهریور 96
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
شرایط پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو - شهریور 96
نرخ‌های جدید سود بانکی اعلام شد
جدول پیش فروش محصولات ایران خودرو با سود مشارکت 25 درصد - شهریور 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
شرایط جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - شهریور 96
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما