کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

زنگ خطر کسری بودجه با پایین آمدن قیمت نفت

کدخبر:۷۵۵۲چهارشنبه، ۳۰ مهر ۱۳۹۳ - ۰۸:۱۲:۱۰۲۵۷۶ بازدید

عضو کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه با ادامه روند کاهشی قیمت نفت در بازارهای جهانی پیش‌بینی می‌شود قیمت نفت در بودجه 94 حدود 85 دلار بسته ...

عضو کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه با ادامه روند کاهشی قیمت نفت در بازارهای جهانی پیش‌بینی می‌شود قیمت نفت در بودجه 94 حدود 85 دلار بسته شود، گفت: جلسه اضطراری اوپک با کاهش سقف تولید اعضا می‌تواند جلوی سقوط قیمت نفت را بگیرد، اینکه چرا ایران اقدام نمی‌کند جای سوال است که باید از سوی وزیر نفت به آن پاسخ داده شود.

سیدمسعود میرکاظمی درباره سقوط قیمت نفت در بازار‌های جهانی گفت: بحث کاهش قیمت نفت متأسفانه با شیب تندی در حال اتفاق است و سازمان‌های متولی هم فقط نظاره‌گر شده‌اند و این جای بحث دارد. وی ادامه داد: در شرایطی که احتمال دسیسه از سوی عربستان و برخی کشورهای جهان وجود دارد تا ایران و روسیه و کشورهای انقلابی را بتوانند از این طریق تحت فشار قرار دهند بویژه عربستان که در این ماجرا نقش منفی را در منطقه بازی می‌کند و تلاش دارد تا اوپک را مدیریت کند، ما نباید این اجازه را به عربستان بدهیم اما دولتمردان کشور متأسفانه فقط نظاره‌گر هستند. وی با تاکید بر اینکه جلسه اضطراری اوپک با کاهش سقف تولید اعضا می‌تواند جلوی سقوط قیمت نفت را بگیرد اما درحال حاضر به‌رغم آنکه قیمت نفت روند کاهشی شدیدی به خود گرفته از جلسه اضطراری اوپک خبری نیست، گفت: تشکیل جلسه اضطراری اوپک ضروری است و معلوم هم نیست چرا دولت در این زمینه کوتاهی می‌کند و اقدام بموقعی انجام نمی‌دهد و بر تشکیل جلسه اضطراری اوپک پافشاری نمی‌کند.

میرکاظمی افزود: در صورتی که ایران می‌تواند به عنوان یک عضو تأثیرگذار در اوپک درخواست جلسه اضطراری کند و در سال‌های گذشته هم همین‌گونه بود؛ به محض اینکه جلسه اضطراری تشکیل می‌شود و کاهش تولید را مطرح می‌کنند بر قیمت‌ها تأثیر می‌گذارد. چرا وزارت نفت اقدام نمی‌کند جای سوال است که باید از سوی وزیر نفت به آن پاسخ داده شود. عضو کمیسیون انرژی مجلس ادامه داد: معمولا ایران کمتر از سهم خود نفت تولید می‌کند و چنانچه سهمیه‌بندی در اوپک انجام شود برای ما اثرگذار نخواهد بود چرا که کاهش تولید بیشتر کشورهایی که مازاد تولید می‌کنند را شامل می‌شود و ما باید از این استقبال کرده و به سمت کاهش تولید برویم. اعلام همین موضوع در سطح جهانی باعث خواهد شد از این روند تند کاهش قیمت جلوگیری شود اگر این روند ادامه پیدا کند حتما مشکلاتی را برای دولت بویژه برای کنترل نقدینگی به همراه خواهد داشت.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس گفت: از لحاظ ارزش نیز از سقوط قیمت نفت دو نگرانی وجود دارد؛ هم از لحاظ میزان صادرات اهداف محقق نمی‌شود و هم قیمت نفت در حال سقوط است که در نهایت باعث می‌شود فشار بیشتری به پایه‌ پولی وارد شود. میرکاظمی با بیان اینکه دولت با این روند دچار کسری بودجه خواهد شد، تصریح کرد: این نگرانی برای مجلس وجود دارد که رشد نقدینگی بیشتر شود چرا که دولت باید هزینه‌‌های جاری خود را تأمین کند و قطعا برای جبران کسری بودجه یا باید به سمت استقراض از بانک مرکزی برود یا به سمت افزایش خالص دارایی‌های خارجی. عضو کمیسیون انرژی مجلس توضیح داد: کاهش درآمدهای نفتی ناشی از کاهش صادرات یا سقوط قیمت نفت یا بیشتر شدن درصد بلوکه شدن پول نفت صادراتی در کنار تعهد بانک مرکزی برای واریز ریال به حساب خزانه، این نگرانی را به وجود آورده است که پایه پولی و نقدینگی بیش از پیش افزایش یابد و هدف دولت برای کنترل تورم و نقدینگی محقق نشود.

میرکاظمی با بیان اینکه میزان صادرات نفت و میعانات گازی کشور نسبت به برنامه عقب است و هم از نظر حجمی میزان مورد نظر در برنامه و هم از نظر ریالی بودجه سال 93 محقق نشده است، گفت: میزان صادرات نفت و میعانات گازی طبق بودجه 93 باید روزانه یک میلیون و 400هزار بشکه باشد اما گزارش‌های 6 ماه نخست سال جاری که به صورت رسمی و کتبی از سوی وزارت نفت به مجلس ارسال شده، نشان می‌دهد نسبت به این رقم حداقل 100 هزار بشکه در روز کاهش داریم و قطعا با کسری بودجه رو به رو خواهیم شد. عضو کمیسیون انرژی مجلس درباره اینکه قیمت نفت در بودجه 94 به چه میزان باید تعیین شود، گفت: نفت را در بودجه 94 باید یک قیمت منطقی در نظر گرفت و در حال حاضر نمی‌توان عدد خاصی را عنوان کرد اما اگر این وضعیت ادامه داشته باشد باید 80 تا 85 دلار تعیین شود و باید دید چه اقداماتی در سطح بین‌المللی انجام می‌شود.

باید خود را برای کاهش قیمت نفت در بودجه 94 آماده کنیم

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور گفت: باید خود را برای کاهش قیمت نفت در بودجه 94 آماده کنیم. محمدباقر نوبخت در همایش روز آمار و برنامه‌ریزی با اشاره به سرشماری عمومی در بخش کشاورزی اظهار داشت: این موضوع کار بسیار مهم و تأثیرگذاری در برنامه‌ریزی‌های آینده است که همکاران در مرکز آمار دست‌اندرکار آن بوده‌اند و قابل تشکر است. وی درباره برنامه ششم توسعه نیز گفت:‌ هم‌اکنون با تصویب نظام‌نامه، این برنامه در بخش‌های مختلف معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور در حال تهیه و تنظیم است. نوبخت با اشاره به اینکه طبق ماده 180 برنامه ششم 3770 میلیارد تومان بین استان‌ها و شهرستان‌ها تقسیم شده، تصریح کرد:‌ معلوم نیست این منابع توازن به‌همراه داشته باشد. مشخص شد یکصد میلیون تومان برای 10 پروژه در نظر گرفته شده که البته 32 شاخص برای آن پیش‌بینی شده است. نوبخت با اشاره به اینکه اخیرا در مجلس تصویب شد 4 درصد از سرجمع اعتبار برای سال آینده به این موضوع تخصیص یابد، یادآور شد: باید واقعیت کاهش قیمت نفت و درآمدهای آن را پیش‌بینی کنیم و در شرایطی که بودجه تقلیل می‌یابد به همان میزان هزینه ایجاد شود زیرا اقتصاد و منطق تخصیص بهینه این را می‌گوید. وی ادامه داد: در سفرهای استانی طرح جدید کلنگ‌زنی نخواهیم داشت و تاکید بر اتمام طرح‌های موجود است.

سکوت مقابل سقوط قیمت نفت عزت ملی را زیر سؤال می‌برد

عضو کمیسیون انرژی با اعلام اینکه سکوت دولت و وزارت نفت در مقابل توطئه کاهش قیمت نفت با سیاست‌های عزتمندانه و استکبارستیز جمهوری اسلامی ایران در تقابل است، گفت: تأثیر منفی این شرایط بر اقتصاد کشور نتیجه بی‌توجهی به اقتصاد مقاومتی است. ابراهیم کارخانه‌ای در گفت‌وگو با تسنیم با اشاره به اینکه سال گذشته در زمان تصویب بودجه سال 1393 قیمت هر بشکه نفت خام 106 دلار بود که بر همین اساس قیمت نفت در بودجه 100 دلار تعیین شد، اظهار کرد: البته در همان زمان هشدار داده شد که امکان کاهش قمیت نفت به زیر 100 دلار وجود دارد. وی با اظهار اینکه قیمت نفت خام حدود 20 درصد کاهش یافته است، گفت: قطعاً با توجه به اینکه 40 درصد از بودجه جاری دولت توسط درآمدهای نفتی محقق می‌شود، این کاهش قیمت تأثیر منفی بر اقتصاد کشور خواهد گذاشت. وی با بیان اینکه فلسفه وجودی ابلاغ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، چابک‌سازی و استحکام اقتصاد ایران در مقابل نوسانات اقتصادی در جهان است، گفت: متأسفانه‌ دولت برنامه‌ریزی هدفمند و مشخصی در این زمینه ندارد، صرفه‌جویی و ارتقای بهره‌وری انرژی دو رکن اصلی اقتصاد مقاومتی است که می‌توان آن را با هزینه‌ای پایین و با بیشترین تأثیر بر اقتصاد اجرایی کرد اما متأسفانه دستگاه‌های اجرایی فاقد برنامه‌ای برای عملیاتی شدن این ارکان هستند. نماینده مردم همدان با اظهار اینکه امکان کاهش قیمت نفت به کمتر از 80 دلار وجود دارد، تأکید کرد: باید دولت تمام تلاش خود را به کار گیرد تا در بخش‌های سیاسی، بین‌المللی و اقتصادی با توطئه دشمن علیه کشور مقابله کند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

ما: 1393/7/3008:20:57،
43
20
نفت بيشتري ميفروشيم تا جبران شود چرا مدير بانك ماهي 5ميليون حقوقشه ؟تو اين مملكت حقوق ها همخواني ندارد همين نماينده مجلس ماهي 10ميليون حقوق ميگيره از حقوقش كم كنيد تا كمبود بودجه نداشته باشيد تهران بخور بخوره ه ه
ایمان: 1393/7/3009:32:03،
34
22
نماینده شهر شما تو مجلس واسه رضای خدا کار میکنه و حقوق نمیگیره
دلار و یورو: 1393/7/3010:04:11،
30
19
دلارو یورو بخرید که دولت برای جبران کسری بودجه قیمتشونو میکشه بالا.

دولت الان ماهی 450 میلیون دلار کسری بودجه داره
مراد: 1393/7/3010:12:18،
28
15
منم با نظرش موافقم از حقوق نماینده ها کم کنند که حداقل انقدر وقت نداشته باشن بخوان برن فیلم سینمایی ببینن که بخوان در مورد اکران شدنش نظر بدن بهتره به جای این کارا دنبال کدخدا باشن
محمد : 1393/7/3020:55:33،
25
23
اگر نفت ارزون شد بنزینم ارزون کنید
سعید: 1393/7/3008:42:23،
36
18
اساتید دانشمند نمایندگان محترم مجلس این ربطی به توطئه نداره بالاخره یه زمانی نفت سقوط میکنه حالا فردا یا یه سال دیگه و یا 50 سال دیگه.
نادر: 1393/7/3009:00:41،
30
22
جالبه كه زماني يه مگس مصدوم ميشد قيمت نفت افزايش مييافت و كارشناسان كلي تحليل ميكردند ولي حالا با اين همه بحران در منطقه قيمت نفت داره سقوط ميكنه !.چرا كارشناسان دليل اونو نميگند . درسته كه عربستان قيمت را كاهش داده ولي باز رشد اقتصادي امريكا و ... باعث گراني ميشد . نتيجه ميشه به نظر من البته كه قيمت نفت هم امريكا كنترل ميكنه نه كشورهاي نفت خيز
رویان: 1393/7/3016:43:15،
26
16
دلیلش کاملا واضحه. تحریم روسیه توسط غرب.
با کاهش قیمت نفت، درآمد روسیه 40 درصد کم میشه.
جناب پوتین هم مثل احمدی ما ، بزودی روسیه رو به جایی میروسنه که تا هشتاد سال بعد خودش رؤسای بعدی باید هسته آلو جمع کنن...
ایمان: 1393/7/3009:30:10،
28
19
ببینم دولت تدبیر و امید حالا که قیمت نفت پایین اومده بنزینو ارزون میکنه????
آخه هیچ جای دنیا اینجوری دولا دولا شترسواری نمیکنن
,وحید: 1393/7/3009:30:43،
39
14
وقتی جیب مبارک مردم هست مسعولین چرا باید نگرن کاهش قیمت نفت باشن.با 1000ترفند میتونن کسری بودجه و کم کسری خودشونو جبران کنن.
علی: 1393/7/3009:39:26،
25
24
مملکت ماازنظرامنیتی صاحب داره ولی اقتصادی واقعابی صاحبه همه کاراشون بی برنامه مثل....موندن توگل//
ناشناس: 1393/8/108:38:52،
39
19
از نظر امنیتی صاحب داره که در یک ماه 8 مورد اسید پاشی اتفاق میفته؟
علي: 1393/7/3011:22:05،
29
18
از اينجا بايد رفت
محسن: 1393/7/3012:37:06،
28
23
سربازي نرفتم به اميد خدا 2ماه ديگه از اين كشور ميرم هيچ وقتم برنميگردم شما بمونيدو بسوزيد
الکی خوش: 1393/7/3017:22:52،
26
22
چرا اون سالهایی که قیمت از انتظار بالاتر میرفت کسی چیزی به کسی نمیداد!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ناشناس: 1393/8/108:37:54،
20
20
واقعا این نماینده مجلس در مورد اوپک چی فکر کرده؟ فکر کرده که اوپک هم مثل ایران خودرو یا سایپا هست که هر وقت میخوان در کارخونه رو میبندن و قیمت رو بالا میکشن نه عزیز من دنیا حساب کتاب داره عرضه و تقاضا داره نقت کمتری تولید کنی با قیمت بالا بازم میشه معال نفت بیشتر با قیمت پایین

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار