کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

جزئیات طرح ویژه کارگران درباره دستمزد

کدخبر:۷۵۳۶سه شنبه، ۲۹ مهر ۱۳۹۳ - ۱۰:۲۶:۴۶۴۶۰۹ بازدید

مقامات کارگری می‌گویند خط فقر به 1000 دلار رسیده که به معنای افت دوباره قدرت خرید کارگران خواهد بود. وزیر کار به تازگی متوسط دریافتی هر کارگر ...

مقامات کارگری می‌گویند خط فقر به 1000 دلار رسیده که به معنای افت دوباره قدرت خرید کارگران خواهد بود. وزیر کار به تازگی متوسط دریافتی هر کارگر را در سال‌جاری یک میلیون تومان اعلام کرده که در این صورت، دریافتی ماهیانه افراد در ایران به دلار آزاد 309.3 دلار و به دلار دولتی 374.6 دلار خواهد بود. حداقل دستمزد 609 هزارتومانی امسال مشمولان قانون کار به دلار آزاد تنها 188.3 دلار و به نرخ دولتی نیز 228.1 دلار است.

پایین بودن دستمزد و حقوق دریافتی نیروی کار در ایران به ویژه کارگران و مشمولان قانون کار نسبت به افزایش هزینه ها؛ موضوعی است که تقریبا همگان بر آن توافق داشته و تمامی مقامات دولتی و کارگری بر آن تاکید می کنند.

علی ربیعی وزیر کار نیز در جدیدترین اظهارنظر خود پیرامون دستمزد کارگران با بیان اینکه ادعایی درباره مناسب بودن حقوق و مزایای نیروی کار وجود ندارد گفت: در عین حال، تعیین دستمزد نیروی کار در ایران باید بر مبنای ظرفیت اقتصاد و بنگاه ها و مجموع شرایط تعیین شود.

اما نمایندگان کارگران می گویند اگر بپذیریم که توان فعلی کارفرمایان و صاحبان بنگاه ها در حد و اندازه دستمزد فعلی است، آیا دولت به عنوان کارفرمای بزرگ و صاحب میلیاردها دلار درآمد نفتی و غیرنفتی نیز برای خود در حمایت از اقشار ضعیف جامعه نقشی قائل است؟

نقش نامشخص دولت در تامین معیشت نیروی کار

کارگران به این مسئله اعتراض دارند که تقریبا در حداقل یک دهه گذشته دولت ها هیچگونه اقدام مناسب و موثری را در راستای حمایت از بهبود معیشت نیروی کار انجام نداده اند. در عین حال، طی 8 سال گذشته با اجرای نادرست فاز اول هدفمندی یارانه ها، به یکباره هزینه های تامین معیشت را برای کارگران به چند برابر افزایش داده اند.

مشمولان قانون کار می گویند اگر قرار است هزینه های آنها افزایش یابد، باید راهکاری نیز برای متناسب کردن حقوق ها با آن وجود داشته باشد نه اینکه هر ساله با مصلحت اندیشی هایی به زیان کارگران، ارقامی غیرواقعی برای دستمزدها تعیین و وعده هایی برای بهبود شرایط در آینده نامعلوم داده شود.

کارگران معتقدند در طول سنوات گذشته آنها همکاری های مناسبی را با دولت ها در راستای پیشبرد اهداف کشور و گذشتن از حقوق قانونی خود به مصلحت هایی که اعلام می شد داشته اند، اما در هر حال یک زمانی نیز باید برسد که گذشته ها برای آنها جبران شود و در این میان دولت ها نیز بتوانند حرکت های مناسبی را در راستای بهبود معیشت بیش از 50 درصد نیروهای کار کشور که تحت پوشش قانون کار هستند انجام دهد.

در حال حاضر، شکاف بین دستمزدها و هزینه ها باعث شده تا بخش قابل توجهی از نیروی کار کشور در تامین هزینه های خود با مشکلات جدی مواجه باشند. این مسئله حتی باعث افزایش چندشغلگی، ایجاد بازارهای کار غیررسمی، مشاغل پاره وقت، دستفروشی و موضوعاتی از این دست شده که نمی توان تاثیر منفی آن بر افت شدید بهره وری نیروی کار در ایران را نادیده گرفت.

وقتی افراد مجبور می شوند برای تامین معیشت خود در طول شبانه روز، ساعت های طولانی را در محل های مختلف حاضر شوند، قطعا این مسئله باعث افت بهره وری آنها در کار خواهد شد و رفته رفته به شکلی می شود که افراد مجبور می شوند تنها در برخی محیط های کاری حضور فیزیکی بدون تاثیرگذاری داشته باشند تا از درآمد آن محروم نشوند.

ایران در ردیف کشورهای با حداقل مزد پایین

امضای قراردادهای موقت و نامتعارف کار، فراهم شدن زمینه های سوء استفاده برخی کارفرمایان، نادیده گرفتن قانون کار در روابط کار، پرداخت سلیقه ای حقوق و مزایا و مسائلی از این دست؛ آسیب هایی هستند که باعث اختلال در ارتباط موثر بین نیروی کار و تولید می شود.

کارشناسان می گویند به نسبت حداقل دستمزدهای پرداخت شده در کشورهای مختلف جهان، ایران دارای یکی از کمترین ارقام در این بخش به میزان ماهیانه 609 هزارتومان است. این رقم در حال حاضر، حتی تامین کننده هزینه های مربوط به اجاره مسکن و خوراک یک خانوار 4 نفره در ماه نیز نیست.

مقامات کارگری اعلام کرده اند خط فقر به 1000 دلار رسیده و این مسئله به آن معنا است که دریافتی های کمتر از این میزان یعنی مشکلات اساسی در تامین معیشت خواهد بود. به تازگی وزیر کار نیز اعلام کرده که حداقل دریافتی کارگران در سال جاری یک میلیون تومان است که اگر این رقم به دلار بازار آزاد این روزها تبدیل شود، یعنی اینکه دریافتی بخش قابل توجهی از نیروی کار ایرانی مشمول قانون کار در ماه به میزان 309.3 دلار است.

همچنین اگر فرض شود که نرخ دلار دولتی اعلامی بانک مرکزی ملاک است، این رقم به 374.6 دلار خواهد رسید که در هر دو حالت با خط فقر 1000 دلاری فاصله معناداری خواهد داشت. میزان حداقل دستمزد امسال مشمولان قانون کار به دلار آزاد تنها 188.3 دلار و بر اساس دلار دولتی نیز 228.1 دلار است.

رحمت الله پورموسی در گفتگو با مهر با بیان اینکه در ماده 37 قانون کار بر پرداخت حقوق کارگران به صورت واریز به حساب و یا به صورت چک تاکید شده است گفت: البته در حال حاضر، بسیاری از کارفرمایان حقوق ها را طبق قانون پرداخت می کنند و اگر هم پرداخت ها دستی است، این کار به درستی انجام می شود.

طرح ممنوعیت پرداخت دستی حقوق

دبیرکل کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور اظهار داشت: با این حال، متاسفانه بخش قابل توجهی از کارفرمایان نیز هستند که از نیروهای خود تسویه های سفیدامضاء می گیرند و حتی ارقام حداقل مصوب شورای عالی کار را نیز رعایت نمی کنند.

پورموسی ادامه داد: در حال حاضر خط فقر به 1000 دلار رسیده که معادل بیش از 3.2 میلیون تومان در ماه است؛ بنابراین در حال حاضر، کارگران ایرانی که فقط حداقل دستمزد 609 هزارتومانی را می گیرند یعنی یک پنجم حقوق خود را دریافت می کنند.

این مقام مسئول کارگری کشور افزود: برای جلوگیری از سوء استفاده های احتمالی برخی کارفرمایان از شرایط حداقلی پیش بینی شده در قانون کار در مورد حقوق و دستمزدها، پیشنهاد شده که کارفرمایان حقوق ها را حتما به حساب های بانکی کارگران واریز کنند و این مسئله به صورت یک الزام در آید.

وی خاطرنشان کرد: از اینرو به دنبال این موضوع هستیم که هرگونه پرداخت دستی حقوق از وجاهت قانونی برخوردار نباشد و اگر کارفرمایی به این مسئله بی توجهی کند و کار به اختلاف نظر با کارگران بکشد، تنها پرینت حساب بانکی افراد درباره واریز حقوق ها مورد استناد قرار گیرد.

دبیرکل کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور اظهار داشت: البته تاکنون کارفرمایان با این طرح کارگران که در شورای 3 جانبه ملی مطرح شده مخالفت کرده اند که قرار است با بررسی های بیشتر در نشست های آینده شورا، دوباره مطرح و به بحث گذاشته شود.

پورموسی این مطلب را هم افزود که قرار است یک بررسی در سطح کشور صورت بگیرد تا مشخص شود چند درصد از پرداختی های به نیروی کار به اینصورت انجام می شود و سپس با شناسایی مشکلات، تصمیمات جدیدی اتخاذ شود.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

کارگر کارگر زاده: 1393/7/2910:37:24،
114
14
تومملکتی ک اجازه تشکیل حزب کارگر داده نمیشه همه این تشکلاوخانه کارگرواین حرفا کشکه.توجایی مث فرانسه وانگلیس با کوچکترین ناملایمتی اتحادیه های کارگری کل کشوروتعطیل میکننواتفاقن تلوزون ماچن روز روش مانور میده اما اینجا برا ی تظاهرات روز کارگر نمیشه مجوز گرفتو هر اعتراضی=...... حرف نزنیم سنگینتریم
مهدی: 1393/7/2911:59:25،
23
36
ایران جیب تو ام توهم میزنیا دستمزد تو ایران تقریباً ماهیانه 200 دلاره نه 1883 دلار .....
ح: 1393/7/2913:19:30،
38
18
اون ممیز رو نمیبینی؟
188/3
جیگر: 1393/7/2914:00:24،
23
24
یه ممیزو نمیتونی بخونی نظر ندی چیزی نمیشه ها.
ببین با کیا شدیم 70 میلیون :(
رضا: 1393/7/2920:43:36،
38
28
من تو یه کارگاه ام دی اف سازی کارگری میکنم ماهی 680 حقوق میگیرم که با اینچنین در آمدی من غلط میکنم برم زن بگیرم . لیسانس شیمی کاربردیم دارم ارشد رو هم میخونم ولی به آینده آنچنان امیدوار نیستم .
حمزه: 1393/7/3008:46:55،
16
10
کارگر در ایران = مرده متحرک
ح: 1393/7/2910:37:26،
53
16
چه 690هزار تومن چه یک میلیون بهش فکر کنی تموم شده چه برسه به این که بخای این روزا باهاش زندگیتو اداره کنی .
lمحمد : 1393/7/2910:56:08،
66
14
در ایران فقط حرف میزنند از عمل هیچ نشانی نیست.!!!کارگران فقط امیدوارند که اگر آخرتی باشد (نمیدانیم هست.......) تا در آن دنیا حق خود را بگیرند!!!!!!!
كارگر ساده فوق ديپلم: 1393/7/2910:57:51،
116
14
من با دو نوع كار حداقل 1100 ميليون (جمع دريافتي دو كار جدا از هم)دريافتي دارم زندگي در تهران هميشه كسر بودجه دارم ميوه كه در ماه كم مصرف ميكنيم گوشت خيلي ناچيز تنقلات صفر شير فقط براي دخترم مي خرم شام و نهار يكي ميخوريم صبحانه خانمم نمي خورم فقط من در شركت مي خورم سرانه سفر كه صفر فقط قسط وام تا دلت بخواد اگر باور نداريد مستندات ارائه بدم
مهدی: 1393/7/2912:01:54،
66
17
من نمی دمنم اونی ک اومده منفی دادهع فازش چی بوده
نوید: 1393/7/2918:12:23،
15
10
واقعا کی منفی میده .؟
سعید: 1393/7/2911:00:32،
54
13
تنها راه حل مشکلات کارگران وکارفرمایان عدم مداخله دولت در روابط آنهاست.با مداخلات سلیقه ای دولت فقط مشکلات کارگران بیشتر وزحمت کارفرمایان افزون تز می شود.راه پیشرفت اقتصاد و رونق کشور کوتاه شدن کامل دست دولت است که از هر مشکلی برای جمع کردن پول مردم کیسه می دوزد.
امين: 1393/7/2911:59:23،
72
13
خيلي برام جالبه خودشون ميدونن چه پوستي از مردم كنده اين گروني اونوقت ميان آمار و ارقام تحويل ميدن:((((
چي رو ميخواين ثابت كنين؟؟؟؟
كدوم درد از من و امثال من كه تحصيل كرده ايم و بچه دهه شصت ايم دوا شده ؟؟؟؟؟
من تو يه كارخونه تو اراك كار ميكنم بيا ببين چه پاداش و حقوقايي مديراش و رييساش ميگيرن . دود از مخت بلند ميشه!!!!!!!!!!
اما نوبت به ما كه ميرسه بودجه ندارن خيلي نامردن اميدوارم خدا حقشون رو بزاره كف دستشون. با مدرك مهندسي 800 ميگيرم تازه اگه صدامونم در بياد قرار داد نميبندن
دارن كاري ميكنن كه براي نون شب گدايي كنيم
اين بود عدل علي(ع) ؟؟؟؟
مسوولين فقط اسم حضرت علي رو شنيدم اما مثله اينكه يادشون رفته علي (ع) قربونش برم يه خرماي شامش رو هم ميبخشيد
اما آقايون تو خوردن حق كارگر دكتري دارن
اداره كار شرمت باد
مسوولين واقعاً براتون متاسفم
بايد روزي جواب اين حق خوريها رو بدين
محمد: 1393/7/2912:03:41،
43
12
تو این مملکت کسی به فکر کارگر نیست،حقوقشون هم در حد برده های قدیم هست فقط برای زنده ماندن، مسئله اینه که کسی به کسی نیست هر که دنبال پر کردن جیب خودشه و فقط شعار میدن و بهتون قول میدم که هیچ حرکتی هم انجام نمیشه،90 درصد این مملکت دارن کار میکنن برای 10 درصد که بخورن و حاشو ببرن
امين : 1393/7/2912:04:46،
52
10
ببخشيد يادم رفت بگم
اونوقت ميگن بچه بيارين؟؟؟؟!!!!
البته كه نسل مسوولين به دليل استفاده از حقوقهاي فضايي و امكانات و منابع بي حد و حصر و ماشين دولتي و خونه سازماني نبايدم منقرض بشه
فقط ما ها بايد از بين بريم .
اصلا صاحبان اصلي اين كشور همين مسوولين بودم نه عوام!!!!
خدايا انتقام ما رو از ظالمين بگير
آمين
ساسان: 1393/7/2912:30:11،
58
16
خیلی جالبه اون کارفرمایی که جنسای تولیدیشو یه روز به دلار 1000 تومن میفروخت الان به دلار 3300 تومن میفروشه ولی افزایش دستمزد کارگر بدبخت که از اون سال تا الان 20 درصد 25 درصد اضافه میشه..... جالب لینجاست که تشویقت میکنن واسه ازدواجو بچه دار شدن..... دیدین تو شهر بیلبورد میزنن یه بچه غمگین تو خونه تنها نشسته اونطرفشم یه خونواده شلوغ و خوشحال زده :( خدا باعث و بانی شو نیست و نابود کنه...
h: 1393/7/2912:30:22،
31
13
توی این مملکت رسم شده فقط حرف میزنن ، ولی مسیول اجرای این حرفها کیه ، وایا برای ما که زیر خط فقر هستیم وبا مشکلات کمر شکن معیشتی دست وپنجه نرم میکنیم . خبری می شه .و ازاین دولت به ان دولت مشکلات پاس داده میشه ، لعنت خدا....
اقتصاددان: 1393/7/2913:15:07،
26
18
ایران دارای اقتصاد بسته است که با در آمد نفت روزگارش میچرخد بنابراین با کوچکترین تغییر در مواد اولیه و کاهش ارزش ریال بلافاصله اقتصاد تغییر میکنه بنابراین در اقتصاد بسته تنها راه افزایش در آمد اتصال به رانتها است ویا تغییر ...
رسول: 1393/7/2914:06:08،
21
11
حالا با حقوق دویست دلاری ماهانه خودرو 20000 دلاری را به ما 45000دلار میدن و ما هم میخریم ؟پس از کجا میارن پراید بیست ملیونی سوار میشن؟
لیلی: 1393/7/2914:24:11،
29
11
از اونجا که زن و شوهر از 24 ساعت 14-15 ساعتشو سر کاره تا بتونه خرجیو بده یا همون پرایدو بخره و اصلا وقت واسه زن وبچش نزاره در آخر کار میگن اعتیادو فحشا زیاد میشه دلیلش همینه
من: 1393/7/2914:19:19،
28
29
سلام این وسط از همه گفتین الا یکی <اونایی که ارزش پول رو پایین اوردن اونایی که دلار 1000 رو 3200 کردن چرا حرفی از اونا نمیگین عامل اصلی بدبختی مردم اونان تا کی افزایش تا کی گرونی تا کی امارهای نا درست ؟بابا عامل اصلی این فشار چرا جواب نمیده؟
hh: 1393/7/2917:43:44،
23
12
بشینیم فقط غر بزنیم تا از عالم غیب بیان کمکمون!!
علی: 1393/7/2922:03:39،
16
20
پرداخت غیر دستی همیشه ممکن نیست به خصوص جهت کارگران کارگاهها یعنی چی که اگر دستی پول بدی جزو حساب نباشه ظاهرا عده ای از آنطرف بام افتاده اند و جای سواستفاده برای کارگران را باز می کنند این یعنی پرونده های بی شمار جدید در دادگاهها مطمئن باشید کارفرما هم راهی برای خلاصی پیدا میکند و نهایتا به ضرر کارگر تمام می شود
حمید رضا: 1393/7/3008:22:06،
31
14
اگه حداقل حقوق تو سال دیگه طبق قانون اداره کار بشه دو میلیون خوبه.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار