کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

در برابر سقوط قیمت نفت چرا سکوت؟

کدخبر:۷۵۳۲سه شنبه، ۲۹ مهر ۱۳۹۳ - ۰۷:۳۱:۲۸۳۲۵۶ بازدید

همزمان با سقوط آزاد طلای سیاه در بازار و گنجاندن نفت ارزان قیمت‌تر در بودجه سال 2015 اکثر کشورهای عضو اوپک، ایران هم قصد دارد بهای نفت خام خود در ...

همزمان با سقوط آزاد طلای سیاه در بازار و گنجاندن نفت ارزان قیمت‌تر در بودجه سال 2015 اکثر کشورهای عضو اوپک، ایران هم قصد دارد بهای نفت خام خود در بودجه سال 94 را در محدوده 70 دلار به ازای هر بشکه تعیین کند، این در حالی است که بودجه سال 93 با قیمت نفت 100 دلار بسته شده است. 

در طول چند روز گذشته تاکنون سقوط آزاد قیمت طلای سیاه واکنش بسیاری از کشورهای نفتخیز جهان را به همراه داشته است به طوری که کشورهای مختلف قصد دارند در قانون بودجه سال 2015 میلادی فتیله قیمت نفت را حسابی پایین بکشند. بر این اساس کشورهای مختلف عضو اوپک همچون ونزوئلا، اکوادور، آنگولا، نیجریه، عراق و حتی کشورهای عربی حاشیه جنوبی خلیج‌فارس قصد دارند برای بودجه سال آینده خود قیمت نفت را در محدوده 80 تا 60 دلار قرار بدهند. عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: فلسفه تشکیل اوپک، حفظ منافع کشورهای تولیدکننده نفت است، اگر در اینگونه موارد که قیمت نفت بشدت افت کرده، جهت‌گیری از طرف اوپک صورت نگیرد وجود چنین نهادی بی‌معنی خواهد بود.

حبیب آقاجری در این باره به تسنیم گفت: آمریکا حقیقتا برنامه‌ای دارد که از هر طریق ممکن به ما فشار بیاورد و من معتقدم این افزایش افسارگسیخته عرضه نفت در بازار و کاهش قیمت آن به‌تبع افزایش عرضه، برنامه‌ای است که پشت پرده آن آمریکاست و عربستان هم به عنوان نوکر دست به سینه آمریکا، برنامه‌های آن را در منطقه پیاده می‌کند. وی افزود: دلیل کاهش شدید قیمت نفت، متعهد نبودن برخی اعضای اوپک به سهمیه تعیین شده برای تولید و عرضه بیش از تقاضای نفت تولیدی کشورهای اوپک و کشورهای غیراوپک در بازار است. نماینده مردم ماهشهر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه باید با دید باز به مسائل اینچنینی نگاه کرد، گفت: به احتمال قریب به یقین، این افزایش عرضه در بازار نفت بی‌ارتباط با مذاکرات ژنو نیست و آمریکا و همپیمانانش می‌خواهند با استفاده از نقطه ضعف ما در وابستگی به درآمدهای نفتی، به ایران فشار بیاورند تا به‌زعم خودشان این فشار اقتصادی علاوه بر تحریم‌ها به تسلیم شدن ایران برابر خواسته‌های آنان بینجامد.

آقاجری با اشاره به دغدغه‌های مقام معظم رهبری برای کاهش تکیه اقتصاد ملی به درآمدهای نفتی تصریح کرد: اگر همان چند سال پیش که مقام معظم رهبری لزوم کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی را مطرح کرد، مسؤولان دولتی روی اجرایی شدن این برنامه متمرکز می‌شدند، امروز استفاده از نقطه ضعف اقتصاد ایران مورد توجه دشمنان ما قرار نمی‌گرفت اما متاسفانه آن‌طور که باید در کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی موفق عمل نکردیم. وی ادامه داد: در این شرایط عملکرد مناسب و بموقع مسؤولان دولتی در مدیریت اقتصادی کشور مهم است و از وزیر نفت هم انتظار داریم که در این باره عملکرد مناسبی از خود نشان دهد اما متأسفانه هیچ فعالیت و اظهار نظر مناسبی از سوی وزارت نفت نمی‌بینیم. عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه به نظر می‌رسد وزیر نفت فلسفه تشکیل اوپک را فراموش کرده، گفت: فلسفه تشکیل اوپک، حفظ منافع کشورهای تولیدکننده نفت است و این نهاد برای این تشکیل شده که در مواقعی که عرضه و تقاضا در بازار نفت به هم می‌خورد و قیمت‌ها به ضرر تولیدکنندگان سیر نزولی پیدا می‌کند با تشکیل جلسات و گرفتن تصمیماتی برای کنترل عرضه و رفع نوسانات قیمت وارد عمل شود، اگر در اینگونه موارد، جهت‌گیری از طرف اوپک صورت نگیرد که وجود چنین نهادی بی‌معنی خواهد بود.

آقاجری با اشاره به درخواست ونزوئلا به تشکیل هرچه سریع‌تر نشست اضطراری اوپک، اذعان داشت: ما از وزیر نفت انتظار داریم در وهله اول درخواست ایران را برای تشکیل نشست فوق‌العاده اوپک اعلام کند و پس از آن برای هماهنگی کشورهای تولیدکننده نفت در اوپک و بیرون از اوپک که با کاهش قیمت نفت مخالفند وارد عمل شود و از دیپلماسی انرژی برای یک تعامل مناسب بین کشورهای تولیدکننده بهره بگیرد. وی افزود: این سکوت وزارت نفت برای ما سوال است و مجلس از این سوال به راحتی عبور نمی‌کند، دیروز به رئیس کمیسیون انرژی گفتم باید جلسه‌ای برای پرسیدن دلیل سکوت وزارت نفت از وزیر نفت ترتیب دهیم و ایشان گفت که تا چند روز آینده این جلسه در کمیسیون انرژی برگزار می‌شود که فکر می‌کنم سه‌شنبه بتوانیم این جلسه را برگزار کنیم.

مؤسس اوپک در برابر سقوط قیمت نفت منفعلانه عمل نکند

نماینده سابق ایران در اوپک با انتقاد از سکوت وزارت نفت در برابر سقوط قیمت نفت گفت: برای بازگشت تعادل به بازار نفت باید دیپلماسی انرژی بسیار فعالی داشته باشیم و به‌عنوان یکی از مؤسسان اوپک، منفعلانه برخورد نکنیم. محمدعلی خطیبی درباره نوسانات قیمت نفت و تهدید اقتصاد کشور از این محل گفت: بهتر است سران کشورهای عضو اوپک وارد عمل شده و با به‌کارگیری دیپلماسی فعال در حوزه انرژی، کشورهای عضو اپک را به کاهش میزان تولید ترغیب کنند. نماینده سابق ایران در اوپک با بیان تحلیلی از روند نزولی قیمت نفت گفت: این اولین بار نیست که شاهد کاهش شدید قیمت نفت هستیم و در دهه‌های گذشته نیز چندین بار این اتفاق افتاده است که عامل اصلی آن معمولاً افزایش میزان عرضه نسبت به تقاضای نفت است.

وی با بیان اینکه تا زمانی که عرضه نفت نسبت به تقاضا کاهش نیابد، روند کاهش قیمت نفت ادامه می‌یابد، گفت: در ادوار گذشته که شاهد چنین اتفاقی بودیم اوپک چندین بار وارد عمل شد و با کاهش چندباره تولید تعادل را به بازار نفت بازگرداند و اضافه عرضه را از بازار خارج کرد. خطیبی گفت: متاسفانه عربستان و قطر حقی را برای خود قائل هستند و آن اینکه به هر میزان بخواهند نفت وارد بازار می‌کنند و این در حالی است که این حق برای آنها در نظر گرفته نشده است. نماینده سابق ایران در اوپک گفت: زمانی که ایران به دلیل تحریم،‌ لیبی به دلیل مشکلات داخلی و عراق به دلیل مسائل گروه تروریستی داعش میزان تولید نفت خود را کاهش داد، عربستان و قطر به خود اجازه دادند به جای این کشورها نفت تولید کنند و با این کار دو هدف را دنبال می‌کردند که یکی از آنها مانع شدن از افزایش قیمت نفت بود. وی با بیان اینکه عربستان تحت فشار غرب مانع از افزایش قیمت نفت شده است، تصریح کرد: روال این است که کشورهای تولیدکننده نفت عضو اوپک پس از رفع مشکلات خود و بازگشت به بازار تولید نفت، می‌توانند سهمیه تولیدی خود را دوباره دریافت کنند و به تولید نفت بپردازند اما عربستان حاضر نیست سهمیه این کشورها را به آنها بازگرداند و همچنان با افزایش سقف تولید خود، مانع افزایش قیمت نفت می‌شود. وی افزود: با بی‌تفاوتی و دست روی دست گذاشتن و گذشت زمان مشکلی حل نخواهد شد و مدیریت عرضه باید دقیق،‌ منظم و حساب‌شده باشد.


کاهش قیمت نفت تاثیری در بودجه 93 ندارد

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: کاهش قیمت تاثیری در بودجه 93 ندارد اما ممکن است در بودجه سال آینده محدودیت‌هایی را به‌وجود بیاورد. جعفر قادری در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران، درباره‌ تاثیر کاهش قیمت جهانی نفت بر کسری بودجه احتمالی سال 93  اظهار داشت: کاهش قیمت روی بودجه 93 اثر خاصی نخواهد داشت اما ممکن است در بودجه سال آینده محدودیت‌هایی را به‌وجود بیاورد. قادری تاکید کرد: قیمت نفت در بودجه امسال 100 دلار بسته شده است و این کاهش قیمت در بودجه جاری تاثیری ندارد زیرا درآمدهایی که ما الان وصول می‌کنیم مربوط به فروش سه ماه قبل است البته ممکن است در 3 ماهه چهارم سال برای وصول درآمدها مشکلاتی داشته باشیم. وی تصریح کرد: قطعا ما در سال آینده محدودیت‌هایی خواهیم داشت و کاهش قیمت نفت می‌تواند روی درآمدهای سال آینده کشور اثر بگذارد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

حسین: 1393/7/2908:05:30،
124
31
حالا مرتب تبلیغ کنید که مردم برند حج عمره و پول این مملکت رو بریزند تو جیب عربستان. اگر یک سال کل سفرهای حج رو تحریم کنیم اونموقع عربها سر عقل میاند. چراغی که به خونه رواست به مسجد حرام است
بیکار: 1393/7/2908:32:19،
73
26
اینکه پول مملکت رو نباید بیهوده مصرف کرد صحیح است
اما مشگل مملکت ما چیز دیگری است
کسی که تو خونه شیشه ای نشسته نباید به دیگران سنگ پرانی کنه البته دود تصمیمات نابخردانه همیشه تو چشم ملت رفته وملت عزیز هم با سکوت وبزرگواری....... پذیرا شدن
بهنام: 1393/7/2908:33:35،
90
29
چراغی که به خانه رواست به مسجد هم رواست!
اما تو این شرایط منم صد در صد مخالف حج عمره هستم
کاش اونقدر به نفت وابسته نبودیم تا بتونیم تولید رو کلا متوقف کنیم بعد عربستان انقدر تولیدش رو ببره بالا همه چاه های نفتش ریزش کنه!
ولی افسوس..........
نوین تک: 1393/7/2908:38:10،
65
26
چند سالته عمووووووو


چی می گی برای خودت مشکل حج عربا نیست مشکل از طرف خودمونه که حال می کنیم مردوم رو بچاپیم

ترکیه افغانستان عمارات و.... هزینه سفر به حج واجب 2میلیون و تو ایران 8 میلیون
حج عمره تو ایران 2.5 میلیون و کشور های دیگه 800
کوکو: 1393/7/2908:48:29،
61
22
حسین داداش خدا خیرت بده.هنوز ما ایرانی ها رو نشناختی؟؟؟؟ حاج عباس بقال محل،حاج اصغر قصاب محل بره من نرم؟؟؟تا زمانی که از حرف در آوردن مردم میترسیم و خودمون پشت سر همدیگه صحبت میکنیم خیلی راحت خیلی سو استفاده ها میشه کرد و از ترس آبرو مردم به خیلی کارها تن میدن.
حسام: 1393/7/2909:08:30،
41
26
افسارمون بدجوری دست بقیه افتاده. حالا هم که مسائل هسته ای داره حل میشه قیمت نفت رو آوردن پایین تا ایران تو درآمد های نفتی خودش مشکل پیدا کنه. این اقتصاد مریض هرچقدر هم که دانشمند داشته باشه و بخواد از این وضعیت خارج بشه چون آمریکا قدرت اول دنیاست نمی تونیم بدون سازش با اون ها درستش کنیم. نمیفهمم چرا تو این 36 سال به فکر مسئولین نرسید که وابستگی به نفت رو از بین ببرن. این هم آثار باستانی برای جذب توریست داریم این همه کالا برای صادر کردن داریم مثل پسته، زعفرون، میوه جات و فرش و ... گیر کردیم تو فروش نفت. معلومه دیگه نقطه ضعف داریم عجیب دارن ازش سوء استفاده می کنن. احتمالا آمریکا میخواد هر طور شده ایران رو به اعتلاف خودش علیه داعش بکشونه.
صابر: 1393/7/2909:10:24،
55
20
یک ماه میرن مکه 30 میلیون! روزی یک میلیون! آخه عقلتون کجا رفته؟ روزی یک میلیون تومن؟!!!! انقدر به خورد این عرب ها دادید که شکم گنده کردن الان هم دارن سوار ما میشن خجالت بکشید مردم!!! خیانت نکنید به کشورتون!!!!
٧٣٢١: 1393/7/2910:05:43،
39
25
حالا ارزون بشه گرون بشه به ما چه؟ مگه پولش ميره تو جيب ملت؟
علی: 1393/7/2908:36:32،
64
35
دیپلماسی لبخنددربرابر ابرقدرتهاودیپلماسی سکوت در مقابل چن تا جزیره وشیخ نشین بی هویتی ک تا40 سال پیش مث گربه جلو شیر قوی پنجه ای ب اسم ایران سر تعظیم فرو می آوردند قراره مارو ب کجا برسونه؟
البرز: 1393/7/2909:09:48،
71
51
دست بردارید از این توهمات خود برتر بینی!
علی: 1393/7/2909:40:38،
61
21
کجاش خودبرتربینیه؟ شما ی مطالعه کن ببین40 سال پیش کشورای منطقه چجوری رفتارمیکردن با ایران الان چجوری؟
مطالعه کن ببین سلطان قابوس چطو از ارتش ایران تقاضا میکنه برا کمک تو جنگ ظفار؟
شما فک میکنی چرا تو کشورای عربی فقد عمانه ک با ما خوبه؟
امیر محمد: 1393/7/2910:58:16،
58
25
40 سال پیش کسی تو منطقه جرات نداشت در برابر اراده اون خدابیامرز حرف بزنه چون وطن پرست بود واسه همین همین آمریکا و انگلیس با همکاری اعراب باعث سقوطش شدن... الان عربها برای ما تصمیم میگیرن هروقت بخوان قیمت نفت رو بالا میبرن و هروقت بخوان پایین میارن... خوش بحال مردمشون...
البرز: 1393/7/2911:10:16،
48
23
الان چی هستیم ؟
اینی که الان چی هستیم مهمه؟
اینکه دو هزار سال پیش
1000 سال پیش
100 سال پیش
50 سال پیش چی بودیم واسه همون موقع بود، الان اینی که وضعمونه حقمونه چون اعتراضی نداریم و تلاشی برای تغییر نمیکنیم!
محمد رضا: 1393/7/2913:20:16،
77
22
40 سال پیش عربها نوکر ایرانیا بودن علی اقا ولی حالا شما یه واحد پول یک کشور را معرفی کن که ریال ما جلوش لنگ ندازه حالا قراره ما کجا بریم
مریم: 1393/7/2909:09:51،
49
22
اون موقع که باید از پول نفت برای رشد اقتصادی و تولید استفاده میکردید, پولها رو ریختید تو جیب آقایان و آقازاده ها و البته هممون بهتر میدونیم کی ها رو میگم... حالا موندن تو تامین بودجه ... حقتونه....بیچاره مردم ...
علی: 1393/7/2909:13:38،
49
19
وقتی غیر از نفت هیچی واسه عرضه نداریم، باید بیشتر روی گفته ها و عملکردهامون دقت کنیم، تازه اگر به توافق هسته ای نرسیم ،معلوم میشه چه کاره ایم و شعارهامون تا چه اندازه به واقعیتنزدیک بوده.
Aria: 1393/7/2910:24:47،
61
21
یادش بخیر حدود 4 دهه پیش اون خدا بیامرز برای قیمت نفت در تمام دنیا تکلیف تعیین میکرد..اوپک رو بنیان گذاشت ( اولین رئیسش هم ایرانی بود) ..اما هزاران افسوس که قدرش رو ندونستیم...پدر ما رو ببخش.
جلال: 1393/7/2910:35:11،
106
50
با این قیمت نفت فاتحه بورس رو باید خوند
حسام: 1393/7/2913:21:12،
31
23
باهات مخالفم. اتفاقا بورس به شدت صعود میکنه
ایرانی: 1393/7/2923:49:51،
39
17
مردمی که خودشون تیشه به ریشه خودشون و نسلهای بعدشون زدند چه جوابی دارن که به خودشون بدن.بجز اینکه از صبح تا شب خودشون رو لعن ونفرین کنن.این درسته که آمریکا وانگلیس این بلا رو سرمون آوردن ولی اونها که لشکر کشی نکردن ؛ لشکر نابودگر خود مردم ایران بودن و لاغیر!!؟

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار ایران
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
اولين نمونه از خودروی JAC J4 وارد ایران شد
سورن توربو را انتخاب کنیم یا دنا؟
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما