کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

سود شبکه بانکی از شاپرک چقدر است ؟

کدخبر:۷۵۲۴دوشنبه، ۲۸ مهر ۱۳۹۳ - ۲۲:۴۹:۱۰۴۳۹۰ بازدید

طرح بانک مرکزی برای دریافت کارمزد از تراکنش کارتخوان‌های فروشگاهی، صف‌آرایی میان اصناف و شبکه بانکی را تشدید کرد. از ابتدای فعالیت شبکه الکترونیکی پرداخت کارتی (شاپرک) عرضه‌کنندگان کالا و خدمت ...

همان ابتدا، شایعه اتصال کارتخوان‌های فروشگاهی به سامانه مالیاتی این احتمال را میان اصناف تقویت کرد که دستگاه‌های پوزی که از سوی بانک‌ها به صورت رایگان در اختیار آنها قرار داده شده است با نیت جمع‌آوری اطلاعات گردش مالی آنها بوده است. اما تکذیب و رد این شایعه از سوی مقامات مسئول تنها برای مدت محدودی شک و تردید فعالان اقتصادی را از بین برد، چرا که از شهریورماه امسال مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی با رونمایی از طرح دیگری یک بار دیگر تردید را میان اصناف زنده کرد. براساس طرح جدید بانک مرکزی که قرار است از ابتدای آبان‌ماه امسال عملیاتی شود، فروشنده‌ها باید به ازای هر تراکنش کارتی در‌ دستگاه‌های کارتخوان یعنی هر بار کارت کشیدن مشتری، مبلغی حدود ١١٠ تومان پرداخت کنند. هر چند در پی مخالفت شدید اصناف و فعالان اقتصادی هیأت وزیران هم وادار شد به این موضوع ورود پیدا کند و اجرای آن را به تصویب در شورای پول و اعتبار منوط کرد، اما موضع‌گیری بانک مرکزی نشان می‌دهد که این بانک درخصوص طرح جدید خود که البته دایره وسیع‌تری دارد و در ادامه برداشت پول از دستگاه‌های خودپرداز را هم دربر می‌گیرد، کوتاه نیامده است.

اعلام جزییات این طرح باعث شد تا یک بار دیگر اعتماد اصناف به شبکه بانکی کاهش یابد. درحالی‌که مقامات بانک مرکزی با منطق اقتصادی «هیچ خدمتی نباید رایگان باشد» از طرح خود دفاع می‌کنند ولی مخالفت اصناف و همچنین مردم نیز پشتوانه محکم اقتصادی دارد. آنها معتقدند که بانک‌ها در ابتدا با ارایه رایگان دستگاه‌های پوز و حتی مشوق‌های مالی فروشنده‌ها را برای استفاده از این ابزار الکترونیکی ترغیب کردند و حال که این روش در میان فروشگاه‌ها و مردم جا افتاده است قصد دریافت کارمزد دارند.

اما این اختلاف نظر به این موارد محدود نمی‌شود. از زمانی که تسویه آنی در شبکه شاپرک منتفی و انتقال وجوه با تأخیر چندساعته انجام می‌شود علامت سوال بزرگی در ذهن فروشنده‌ها شکل گرفته است. پول‌ها در این چند ساعت کجا می‌ماند؟ سود آن چقدر است؟ و از آن چه استفاده‌ای می‌شود؟پیش از این و هنگام تسویه آنی به محض کارت کشیدن یک مشتری در یک فروشگاه پول از حساب وی کسر و به حساب فروشنده منتقل می‌شد. اما درحال حاضر و بسته به زمان کشیدن کارت از ٣,٥ تا ١٢ ساعت تا واریز پول به حساب فروشنده طول می‌کشد. البته در همان لحظه مبلغ موردنظر از حساب خریدار کسر می‌شود ولی تا انتقال آن به حساب فروشنده چند ساعتی زمان می‌برد.
 


چند ساعت مناقشه‌برانگیز

براساس جدول تسویه تراکنش‌های کارتی پایانه‌های فروشگاهی در ساعات روز یعنی از ٨ صبح تا ٤:٣٠ عصر سه ساعت و نیم برای واریز پول به حساب صاحب پایانه طول می‌کشد. اما اگر تراکنش کارتی در فاصله ٦ بعد از ظهر تا ٤ صبح صورت گیرد این تأخیر به ٥ساعت و نیم تا ١٢ ساعت می‌رسد.بر این اساس سوالی که طی ماه‌ها  در ذهن مردم و فروشنده‌ها شکل گرفته بود، با مطرح شدن دریافت کارمزد از تراکنش‌های کارتی پررنگ‌تر شد. به اعتقاد فروشنده‌ها اکنون که قرار است بابت تراکنش‌ها کارمزد دریافت شود و در این زمینه به هزینه شرکت‌های انتقال‌دهنده وجوه استناد می‌شود، چرا هزینه‌های فروشنده‌ها در آن لحاظ نمی‌شود. چرا که حجم عظیمی پول بین ٣,٥ تا ١٢ ساعت در حساب بانک‌ها بلوکه می‌شود و به‌طور قطع این توقف سود کلانی برای بانک‌ها به همراه خواهد داشت. بنابر همان منطق اقتصادی پول قیمت مشخصی دارد که به راحتی می‌توان آن را محاسبه کرد. بدین‌ترتیب اکنون که قرار است دیگر خدمت پوزهای فروشگاهی رایگان نباشد باید قیمت پولی که چندین ساعت نزد شبکه بانکی می‌ماند نیز محاسبه شود و پس از کسر آن از هزینه کارمزد‌ها از فروشنده‌ها دریافت شود.

جابه‌جایی ماهانه ٨٣‌هزار‌میلیارد تومان

براساس آمار رسمی بانک مرکزی در شهریورماه امسال مبلغ تراکنش‌های شبکه شاپرک به بیش از ٨٣‌هزار‌میلیارد تومان می‌رسد که تقسیم آن بر روزهای ماه رقمی حدود ٢,٨‌هزار‌میلیارد تومان را در هر روز به دست می‌دهد. حال اگر رقم جابه‌جایی پول در این شبکه را محاسبه کنیم بالغ بر ١١٦‌میلیارد تومان در هر ساعت می‌شود.

حال با در نظرگرفتن پایین‌ترین نرخ سود سپرده‌های روزشمار بانکی که هم‌اکنون ١٠‌درصد است، در صورتی‌که کل مبلغ جابه‌جاشده در یک روز را که ٢,٨‌هزار‌میلیارد تومان است محاسبه کنیم، سالانه ٢٨٠‌میلیارد تومان سود دریافت خواهد کرد. با نرخ سود ١٠‌درصدی سود روزانه آن نیز بیش از ٧٦٧‌میلیون تومان و در هر ساعت بالغ بر ٣٢‌میلیون تومان می‌شود. اگر این سود را در حداقل زمانی که پول فروشنده‌ها بلوکه می‌شود – یعنی ٣.٥ ساعت – ضرب کنیم مبلغی در حدود ١١١‌میلیون تومان به دست می‌آید که این مبلغ در واقع قیمت پول بلوکه‌شده فروشنده‌ها و استفاده‌کنندگان از خدمات دستگاه‌های پوز در ٣.٥ ساعت تأخیر تسویه وجوه است.

اگر بخواهیم کمترین رقم را نیز در نظر بگیریم بازهم مبلغ سودی که به پول‌های بلوکه‌شده تعلق می‌گیرد قابل توجه خواهد بود. در همین راستا مبلغ ١١٦‌میلیارد تومانی را که از گردش پول در هر ساعت به دست می‌آید، ملاک قرار می‌دهیم. بنابراین با همان نرخ سود ١٠درصد، سود سالیانه این مبلغ به بیش از ١١,٦‌میلیارد تومان می‌رسد که سود روزانه آن به ٣١.٧‌میلیون تومان و سود ساعتی آن به یک‌میلیون و ٣٢٤‌هزار تومان می‌رسد که اگر آن را در حداقل زمان بلوکه‌شدن پول‌ها (٣.٥ ساعت) ضرب کنیم بالغ بر ٤.٦‌میلیون تومان می‌شود.حال درصورتی که سودهای به‌دست‌آمده را در ١٢ ساعتی که تراکنش‌های کارتی بعد از شش عصر بلوکه می‌شوند ضرب کنیم رقمی به مراتب بیش از اعداد موجود حاصل می‌شود. به‌طوری که با لحاظ کل تراکنش روزانه (٢.٨‌هزار‌میلیارد تومان) به‌جای ١١١‌میلیون تومان در ٣.٥ ساعت به ٣٨٤‌میلیون تومان در ١٢ ساعت افزایش می‌یابد. در تراکنش هر ساعت(١١٦‌میلیارد تومان) نیز به جای ٤.٦‌میلیون تومانی که از ٣.٥ ساعت به دست می‌آید، با محاسبه ١٢ ساعت به‌رقم ١٥.٨‌میلیون تومان می‌رسیم. این درحالی است که براساس گفته فعالان اصناف میزان تأخیر تسویه تراکنش‌های کارتی پایانه‌های فروشگاهی در بسیاری از مواقع بیش از ساعاتی است که در جدول تأخیر تسویه آمده است به‌طوری که گاها به ٧٢ ساعت نیز می‌رسد که در این صورت مبلغ سود پول‌های بلوکه‌شده به مراتب بیشتر از ارقامی است که در این گزارش محاسبه شده است.

هر ٣,٥ ساعت ١٠‌میلیون تومان سود

از آن‌جا که گردش تراکنش‌های شبکه شاپرک دایمی بوده و تداوم دارد می‌توان بر کمترین مانده آن‌که در هر ساعت ١١٦‌میلیارد تومان می‌شود نرخ سود ٢٢‌درصد دریافت کرد. در واقع این مبلغ همواره درحساب بانک‌ها وجود دارد و براین اساس می‌توان از آن در بلندمدت نیز بهره برد. بنابراین با محاسبه نرخ سود ٢٢‌درصد که برای سپرده‌های سالانه منظور می‌شود در هر ٣,٥ ساعتی که پول‌ها بلوکه می‌شود ١٠‌میلیون تومان باید به آن سود تعلق گیرد.  با محاسبه ١١٦‌میلیارد تومان تراکنش مالی شاپرک در هر ساعت با نرخ ٢٢‌درصد سالانه بیش از ٢٥٥‌میلیارد تومان سود تعلق می‌گیرد که این سود در هر روز به حدود ٧٠‌میلیون تومان و در هر ساعت به ٢.٩‌میلیون تومان می‌رسد که اگر آن را در ٣.٥ ساعت به‌عنوان حداقل تأخیر تسویه حساب شاپرک ضرب کنیم به ١٠‌میلیون تومان و در صورتی که تأخیر ١٢ ساعت را در نظر بگیریم به ٣٤.٨‌میلیون تومان بالغ می‌شود.

کارمزد هر ساعت ٤٠‌میلیون تومان

براساس تازه‌ترین آمارها شبکه شاپرک در هر ماه حدود ٤٢٩‌میلیون تراکنش دارد که از این تعداد ٢٩٤‌میلیون تراکنش خرید، ٨٦‌میلیون مانده‌گیری و ٤٧‌میلیون تراکنش‌های مربوط به پرداخت قبض و خرید شارژ تلفن همراه بوده است. از ٢٠خرداد امسال تراکنش‌های مانده‌گیری ١٢٠ تومان کارمزد می‌پردازند. ولی ٢٩٤‌میلیون تراکنش خریدی که موضوع بحث است با محاسبه میانگین ١٠٠ تومان کارمزد در هر ماه ٢٩,٤‌میلیارد تومان باید کارمزد پرداخته شود که این رقم در هر روز به ٩٨٠‌میلیون تومان می‌رسد و در هر ساعت نیز ٤٠.٨‌میلیون تومان بالغ می‌شود.بنابراین اصناف و بسیاری از کارشناسان معتقدند که این کارمزد در ابتدا باید از مبلغی که به‌عنوان سود به پول‌های بلوکه‌شده آنها در ساعات تأخیر تعلق می‌گیرد کسر و سپس مابقی آن دریافت شود.

n6mlsexrl0q4i5dg1m.png

برای دیدن جدول در سایز واقعی روی جدول کلیک کنید

بلیط هواپیمادیدگاه ها

امیر وفاجو: 1393/7/2823:05:54،
19
67
عزیزان چرا ما نباید به شاپرک کار مزد بدیم,مگه غیر از اینه که ما دارای بهترین بانکداری اسلامی وبدون ربا هستیم.
کوکو: 1393/7/2908:45:23،
45
17
بخاطر دلایل ذیل:

1- کارمزد 1 بار پرداخت میشود دوست گرامی.بنده با خریدم هم کارمزد خرید باید بدم هم اون شخصی که دارم از کارتخوانش خرید میکنم 24 ساعت بعد باید بره پولش رو بگیره.اسم شاپرک خیلی خوشگله.ولی من این طرح رو شبیه زنبوری میبینم که نیشش واسه مردم و عسلش واسه برو بچ بانک مرکزیه.اصلا علت اینکه خرید شما با تاخیر میره تو حساب مقصد چیه؟شما کل کشور رو در نظر بگیر.من حاضرم چنین گردشی رو تو حساب روز شمار من ایجاد کنن.کارمزد خرید هم نمیخوام.از هر طریقی که بگی دارن میزنن.
علي: 1393/7/2909:39:06،
23
49

كجاي دنيا يا ايران سود ساعتي بهت ميدن

واقعا شماها چي فكر كردين

كل بحث و استدلال اين نويسنده محترم اينكه كه سود اين چندساعت پول چقدر ميشه؟ حالا چون مبلغ پول خيلي بالاست پس نتيجه ميگيره، سود خيلي زيادي داره بالا كشيده ميشه!!! مرسي از اين تحليل زيبا!!

برادر، برفرضم كه سود ساعتي هم داشته باشيم ( به حق چيزهاي نشنيده!) شما ببين مگه يه فروشگاه چقدر از مبلغ فروشش تو اين چندساعتي كه گفتي بلوكه ميشه تا بخواد سودش رو مطالبه كنه!!

فقط بلديم يه ماشين حساب دستمون بگيريم و زود ضرب و تقسيم كنيم
حسام: 1393/7/2909:52:37،
33
15
مسخره کردن رو بذارید کنار. باید ببینیم سیاست درست چیه. زمانی کارمزد گرفتن ایراد نداره که سود تسهیلات بانکی بشه 3 یا 4 درصد. اگه بانک ها عرضه و جرات این کار رو دارند، بسم الله
کوکو: 1393/7/2910:03:59،
32
17
داداش مدرکت رو از کجا گرفتی؟؟؟
شما سود ماهیانه حساب روز شمارت رو حساب کردی دیگه؟تقسیم بر تعداد روزهای اون ماه بکن.بعدش تقسیم بر 24 ساعت کن.و اینکه دوست عزیز این پول همش در گردشه.جاریه.یعنی حساب بانک مرکزی از این محل هیچ وقت خالی نمیشه.بجز ایامی که ممکنه چند روز تعطیلی باشه.به محض اینکه تراکنش های جدید میاد تو حساب،تراکنش های قبلی رو با حساب مقصد تسویه میکنه.
کوکو: 1393/7/2912:39:56،
29
17
فقط با 1 دستگاه کارتخوان ببینید واسه چند نفر نون دونی درست شده.
1- هزینه تلفن که میره تو جیب مخابرات
2- هزینه برق که میره تو جیب اداره برق
3- کارمزدی که بانک ها دارن میگیرن
4- سود پولی که از گردش حساب میگیرن
به نظر من با این شرایط پول نقد از هر چیزی بهتره
Shahram: 1393/7/2823:17:32،
40
17
دقت كردين براي هر فشاري به مردم توجيه خوبي در ايران پيدا ميشه !!!
امير: 1393/7/2823:25:13،
37
19
من ٢٠ ميليون كارت كشيدم ٤ روز بعد اومد به حساب
درآمد زايي از اين بهتر
همه چيمون به هم مياد
hamid: 1393/7/2823:28:57،
29
36
دلا تا كي در اين زندان فريب اين و ان بيني....
هم آشنا: 1393/7/2823:46:33،
24
66
از شاپرک متشکرم ، همین که کلی خدمات پرداخت و انتقال و دریافت و...رو بدون حضور در صف بانک و در هرساعت شبانه روز انجام میده سپاسگذارم. تاخیر هم طبیعیه شما میخوای بری خونه گاهی به ترافیک میخوری دیرتر میرسی .
hadi: 1393/7/2919:08:12،
20
14
قبل از اینکه شاپرک بیاد آنی پول به حساب پزیرنده میرفت
حالا شاپرک جان یه مدت این پول رو بلوکه میکنه که هیچ منطق اصولی و درستی نداره(هرچند آقایون برا هر کارشون دلیلی میان)
و مبلغ جاری این پول چون تو گردش هست میتونیم بگیم انگار همیشه یه مبلغ سنگینی تو حساب شاپرک جان میمونه
بینام: 1393/7/2920:07:33،
27
14
انشا الله بعد ا ز عملی کردن طرح
1-ترافیک بیشتر میشه
2-الودگی هوا بیشتر میشه
3-صف بانک ها شلوغ میشه
4-صف خودپرداز ها وحشتناک میشه
5-برای هر خرید باید پول نقد همراهت داشته باشی چون اکثر مغازه دار ها کارت خوان هارو کنار خواهند گذاشت
6-و شما هم به ارزوی قلبیت میرسی
افشين: 1393/7/2823:56:50،
33
20
چقدر باحالن اينا.
اول تاخير در تسويه و اعتراض مردم
بعد دريافت كارمزد و اعتراض شديدتر
و حالا برداشتن اون تاخير واسه بستن دهان مردم
مردم مسلما به تب راضي مي شن
سياست يعني اين

محمد: 1393/7/2900:04:52،
21
14
میشه لطفا یکی حساب کنه فروشنده ها چقدر باید از شاپرک به ازای هر تراکنش پول بگیرن؟؟؟
عمو: 1393/7/2900:13:46،
28
16
دادا من با سود بازار که نه موسسه ای حساب می کنم یه میلیون تو 24 ساعت 700 تک تومنی سودشه که تو میانگین 6 ساعت تاخیر میشه کمش 160 تا تک تومنی حالا 1 میلیون پوز داشته باشیم هر کدوم روزی میانگین 2 تومن گردش حساب میشه به عبارتی 320 میلیون تو یه روز کف سود بانکها از تاخیر پرداخت پول پوز حالا اعداد دقیقترشو خودتون حساب کنین
من: 1393/7/2900:41:19،
40
18
تنها راه مقابله جمع کردن همگانی دستگاه های پوز و پس دادن به بانکه.من خودم بازاری ام 100% این کار رو انجام میدم.برای 1 بار هم که شده همه متحد بشیم و جلوی این خیانت به ملت رو بگیریم.
غریبه: 1393/7/2922:57:46،
22
15
کجای کاری؟قول میدم روزی میرسه بابت دریافت وجه ازخودپرداز کارمزدبگیرن.حتی بابت پرداخت انواع فیش
مهران: 1393/7/2900:58:41،
25
19
چه بخور بخوری شده !!
هزینه ی چاپ اسکناس جدید و از رده خارج کردن اسکناس های کهنه به مراتب بیشتر از هزینه های مربوط به دستگاههای پوز است . دستگاههای پوز همین که باعث می شوند مردم کمتر اسکناس را کهنه کنند کلی برای شما نفع داشته است . در آمدهای اصناف و فروشگاهها هم با همین دستگاههای پوز برای نظام مالیاتی نسبتا شفاف شده است پس از این نظر هم دولت سود کرده است . حالا با این همه سود هوس چه کرده اید پول از یک بانک به یک بانک دیگر منتقل می شود آن هم بصورت مجازی و نرم افزاری و البته با یک روز تاخیر و مفقود شدن پول بین زمین و آسمان بعد کارمزدش را از مردم و کسبه می خواهید ؟!!!!!
ایرانی: 1393/7/2901:14:09،
41
13
40 هزار تومن یارانه به مردم میدن ، 500 برابرشو به عناوین مختلف میگیرین ، ارزش افزوده قبض آب و برق و گاز و موبایل و عوارض شهرداری و شاپرک و سنجاقک و...
سردرگم: 1393/7/2901:43:04،
29
18
بانک داری اسلامی ...! خدایا شکرت !!!
علي: 1393/7/2905:33:14،
24
20
براي من كه زمان بيشتري است معمولا روز بعد پول پايا پاي واريز مي شود در ثاني براي خريدار نيز اين كارتها نقدي است يعني براي مبالغ پايين هيچ توجيحي ندارد و باعث پايين امدن احتمال خريد بعلت خرابي شبكه نداشتن دستگاه توسط فروشگاه يا معاملات موردي... مي شه به نظر من چه كارمزد بگيرن چه نگيرن بهتره بجاي عادت به كارت با توجه به فرهنگ پايين مسيولين ايران كه هر زماني يك قانوني اجرا مي كنن پولت را در مبالغ زير ٢٠٠هزار تومان با خودت داشته باشي كارت هم براي مبالغ بالاتر و روز مبادا در حسابهاي با سود بالا شارژ كني
عمله: 1393/7/2906:38:48،
35
17
بانک مرکزی جون فکر تولید 500 تن کاغذ برای چاپ پول باش که بد ضرر کردی .چرا کار دست کار دان نیست ؟
کشکول طلایی: 1393/7/2907:50:33،
25
16
بانکداران ما فقط جلوی بینی خود را میبینند عاقبت کار را نمیبینند.اگر اجرا کردند باید تجار وکسبه همگی استفاده از دستگاه کارتخوان را تحریم کنند وآقای سیف بداند کسبه پول زور نمیدهد.
حق: 1393/7/2908:07:40،
23
20
بأيد اين كارو ميكردن چون ماليات و ابو برق گاز گرون شده بود فقط أينو كم داشتيم كه با شيب ملايم شروع شد
علي: 1393/7/2908:38:52،
25
36
دوستان عزيز جمع بندي اينكه من و تعدادي از دوستان تصميم داريم از اول ابان كم كم ملت را براي خريدهاي پايين به پول نقد عادت بديم شروع كنيد همگي از مبالغ زير ٣٠هزار تومان كارت قبول نكنيد تا اطلاع رساني بعدچرا كه براي اين مبالغ پول تلفن هم كه حساب كني نمي ارزه اطلاع رساني كنيد يا حق
,وحید: 1393/7/2912:08:18،
22
16
این همه پول کجا صرف میشه؟اینا چرا سیر نمیشن ؟اینهمه کارمزد وام 30درصدی-بنگاه داریو هزار کار دیگه.
عجب صبری خدا دارد.
ایران: 1393/7/3000:03:37،
17
11
دوستان اینقدر گلایه نکنید! خوب برادرامون توی کشورهای دوست خرج دارن !! مفتی که نمیشه؟!مدرسه میخوان ، بیمارستان میخوان ، حقوق بیکاراشون رو باید بدیم و هزار خرج دیگه که همشو نمیشه گفت!!!!

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار