کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

مرسدس بنز آرام یا بی ام و عجول؟

کدخبر:۷۳۶۵دوشنبه، ۲۱ مهر ۱۳۹۳ - ۰۸:۵۰:۵۴۸۹۱۲ بازدید

بنز بهتر است یا ب‌ام‌و؟! این سوال جدیدی نیست و البته جواب جدیدی هم ندارد؛ هر یک از این دو برند طرفداران دوآتشه خود را دارند و نمی‌توان یکی از آن‌ها را به طور ...
مرسدس بنز آرام یا بی ام و عجول؟

بنز بهتر است یا ب‌ام‌و؟! این سوال جدیدی نیست و البته جواب جدیدی هم ندارد؛ هر یک از این دو برند طرفداران دوآتشه خود را دارند و نمی‌توان یکی از آن‌ها را به طور دقیق برتر از دیگری دانست. البته ما هم اینجا قصد نداریم برنده رقابت همیشگی میان مرسدس‌بنز و ب‌ام‌و را مشخص کنیم اما دو سدان دهه ۷۰ این دو برند را رو در روی یکدیگر قرار داده‌ایم تا حداقل خاطرات قدیم را زنده کنیم، دو خودرویی که هر یک در دهه ۷۰ میلادی دوران پر شکوهی را پشت‌سر گذاشته‌اند.

در یک سوی میدان مرسدس‌بنز ۲۲۰ مدل ۱۹۷۱ ایستاده است، خودرویی که نخستین بار به عنوان جانشین مرسدس‌بنزهای موسوم به ۱۹۰ و با کد W114/115 (برای موتورهای چهار و شش سیلندر) در سال ۱۹۶۸ به بازار معرفی شد و تا سال ۱۹۷۶ روی خط تولید باقی ماند. در سوی دیگر میدان ب‌ام‌و ۵۱۸ مدل ۱۹۷۷ ایستاده است که نخستین نمونه از سری پنج ب‌ام‌و به شمار می‌رود و در سال ۱۹۷۲ با کد بدنه E21 به بازار معرفی شده است. با توجه به سن و سال دو خودرو شاید می‌توانستیم مدل‌های W123 مرسدس‌بنز را که در ۱۹۷۷ به بازار عرضه شدند نیز در مقابل این خودرو قرار دهیم اما از آنجایی که در میانه‌های دهه ۷۰ میلادی بازار ایران شاهد رویارویی مرسدس‌بنزهای ۲۲۰ و ب‌ام‌وهای ۵۱۸ بود، در این آزمون رو در رو این دو خودروی دوست داشتنی را در مقابل یکدیگر قرار دادیم.

نخستین نگاه

وقتی دو خودرو در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند مرسدس‌بنز به وضوح کلاسیک‌تر به نظر می‌رسد. البته این مسأله به معنای آن نیست که در ظاهر ب‌ام‌و نمی‌توانید اثرات یک خودروی دهه ۷۰ میلادی را ببینید به ویژه که این مدل از ب‌ام‌و به شکل بسیار گسترده‌ای در آن دوران وارد کشور شده بود و به همین دلیل برای بسیاری نمادی از خودروهای دهه ۷۰ آلمانی است. بخشی از قدیمی‌تر به نظر رسیدن مرسدس‌بنز را می‌توان به طراحی قدیمی‌تر آن نسبت به ب‌ام‌و نسبت داد. البته این موضوع به معنای اختلاف چند دهه‌ای در طراحی دو خودرو نیست چرا که مرسدس‌بنز حدود چهار سال زودتر به بازار عرضه شده و به همین نسبت حدود چهار سال نیز زودتر طراحی شده است و به این ترتیب از نظر طراحی خودروی قدیمی‌تری نسبت به ب‌ام‌و است.

مهم‌ترین عامل در تفاوت دو خودرو در نمای جلو، چراغ‌های عمودی مرسدس‌بنز است. این طراحی چراغ‌ها را می‌توان در دیگر خودروهای آن دوران مرسدس‌بنز از جمله Sکلاس و SLها هم دید اما در مقابل ب‌ام‌و طرح چراغ‌های دو تایی جلو را که به صورت افقی چیده شده‌اند عرضه می‌کند که امروزی‌تر است. در کنار این موضوع، مسأله تکرار طراحی ب‌ام‌و سری پنج در نسل‌های بعدی این خودرو نیز عاملی است که باعث می‌شود سری ۵ ما جوان‌تر از آنچه هست به نظر بیاید. مرسدس‌بنز از طراحی این مدل در نسل بعدی استفاده نکرد و این روند در نسل‌های بعدی نیز ادامه یافت تا عملاً طراحی این مدل کاملاً ویژه دوران خود باشد. در مقابل ب‌ام‌و تا مدت‌ها طراحی کلی خودروهای خود را به ویژه در بخش سدان‌ها حفظ کرد تا جایی که عملاً می‌توان سری ۵ دهه ۹۰ را نمونه بزرگ‌تر از سری ۵ مورد آزمایش ما دانست و به همین دلیل سری ۵ حتی با وجود سن و سال بالایش جوان‌تر از آنچه واقعاً هست به نظر می‌رسد.نکته جالب توجه در مورد طراحی این دو خودروی رقیب، طراح آن‌ها است چرا که هر دو خودرو را Paul Bracq طراح بزرگ فرانسوی طراحی کرده است.

او در اواخر دهه ۵۰ میلادی به مرسدس‌بنز پیوست و به سمت مدیر دپارتمان طراحی این شرکت رسید و مدل مورد بررسی ما را نیز در اواخر دوران کاری خود در مرسدس‌بنز طراحی کرد. او پس از ترک این شرکت در ۱۹۶۷ و پس از مدتی فعالیت در زمینه‌های دیگر طراحی، در سال ۱۹۷۰ به سمت مدیر طراحی ب‌ام‌و منصوب شد و سری پنج مورد آزمایش ما باز هم در دوران مدیریت او طراحی شده است هر چند به راک تغییر چندانی در طراحی اولیه این خودرو که توسط برتونه طراحی شده بود نداد و تنها جزییات را عوض کرد تا به این ترتیب دو خودروی رقیب را رو در روی یکدیگر قرار دهد.


سوار بر خاطرات

خودروهای دهه ۷۰ میلادی برای بسیاری از علاقه‌مندان خودرو حس نوستالوژیک جذابی دارند چرا که بسیاری از ما خاطرات خوبی با دوران پر رنگ حضور آن‌ها در خیابان‌های کشور داریم و به این ترتیب می‌توان گفت دوران طی شده بر آن‌ها را در ایران دیده‌ایم، دورانی که از یک خودروی مورد استفاده روزانه به یک خودروی کلاسیک ختم شده است.

وقتی وارد دو خودرو می‌شوید مرسدس‌بنز را کمی جادارتر احساس می‌کنید. البته اختلاف ابعاد دو خودرو چندان زیاد نیست و جایی که مرسدس‌بنز طولی برابر با ۴٫۶۸ متر دارد، ب‌ام‌و تنها ۸ سانتی‌متر کوچک‌تر است و به همین نسبت فاصله محوری مرسدس‌بنز هم ۱۰ سانتی‌متر بیشتر از ب‌ام‌و است اما فرای همه این‌ها وقتی پشت فرمان مرسدس‌بنز هستید احساس فضای بزرگ‌تری می‌کنید که بیش از هر چیز به طراحی داخلی آن باز می‌گردد و این در حالی است که ب‌ام‌و به دلیل ذات اسپرت‌تر محصولات خود کمی جمع و جورتر به نظر می‌رسد.

وضعیت برای سرنشینان عقب در هر دو خودرو ایده‌آل است هر چند به دلیل دیفرانسیل عقب بودن هر دو خودرو، در بخش میانی کف خودرو برآمدگی مربوط به محل عبور میل گاردان کمی آزاردهنده خواهد بود و این مسأله این روزها که موج خودروهای دیفرانسیل جلو بازار ایران و البته جهان را فتح کرده، در نگاه اول برای آن‌هایی که به خودروهای دهه ۷۰ عادت ندارند کمی آزاردهنده خواهد بود اما اگر دو سرنشین در عقب هر دو خودرو بنشینند قطعاً شکایتی نخواهد داشت هر چند در اینجا هم مرسدس‌بنز کمی راحت‌تر از ب‌ام‌و است.

پشت فرمان مرسدس‌بنز حس کلاسیک بیشتری خواهید داشت که این مسأله مستقیماً به طراحی نشان‌دهنده‌های آن بازمی‌گردد، جایی که مرسدس‌بنز از دو بخش دایره‌ای شکل برای نشان‌دهنده‌ها و چراغ‌های اخطار و یک ساعت کوچک در بالای آن‌ها بهره برده است. این طرح نشان‌دهنده‌ها طرح رایج خودروهای اواخر دهه ۶۰ تا اواسط دهه ۷۰ مرسدس است و همین نمونه‌ها را می‌توان بر روی دیگر خودروهای این برند در این ایام دید. در مقابل ب‌ام‌و ساختار آشناتری دارد که از دو دایره اصلی و دو دایره کوچک‌تر تشکیل شده. همین طرح نشان‌دهنده‌ها را می‌توان به اندکی تغییرات و به روزرسانی در مدل‌های بالاتر ب‌ام‌و هم دید و به همین دلیل باز هم در این قسمت ب‌ام‌و جوان‌تر از آنچه هست نشان می‌دهد. در نشان‌دهنده‌های ب‌ام‌و شاید جالب‌ترین بخش ساعت بزرگی باشد که در سمت راست قرار گرفته. ب‌ام‌و در آن ایام در خودروهایی که نشان‌دهنده دور موتور آن‌ها حذف می‌شد از این ساعت بهره می‌گرفت تا فضای نشان‌دهنده را پر کند. این ایده هر چند بهتر است خالی بودن این فضا است اما ابعاد ساعت کمی بزرگ‌تر از آنچه برای یک خودرو لازم است به نظر می‌رسد.

در مقابل مرسدس‌بنز نشان دهنده دور موتور را در خودروهای خانوادگی خود به طور کامل حذف کرده است و این نشان‌دهنده‌ها مختص خودروهای اسپرت هستند اما چیدمان نشان‌دهنده‌ها بهتر است ضمن آنکه در مرسدس‌بنزها می‌توانید فشار روغن موتور را هم در مجموعه نشان‌دهنده‌ها ببینید در حالی که در ب‌ام‌و تنها روشن شدن یک چراغ کاهش فشار را نشان می‌دهد.


جدال روی جاده

با آغاز حرکت، مرسدس‌بنز بخشی دیگر از توانایی‌های خود را نشان می‌دهد. خودروی مورد آزمایش نمونه ۲۲۰ است که از موتوری با حجم دقیق ۲۱۹۷ سی‌سی بهره می‌برد و می‌تواند براساس اسناد تولیدکننده، ۱۰۵ اسب‌بخار قدرت تولید کند. در مقابل ب‌ام‌و ۵۱۸ ما با حجم دقیق ۱۷۶۶ سی‌سی بر اساس کاتالوگ ۹۰ اسب‌بخار قدرت دارد. البته با توجه به حجم موتور متفاوت دو خودرو شاید نتوان به درستی در مورد آن‌ها قضاوت کرد چرا که اگر می‌خواستید در سال ۱۹۷۲ که زمان عرضه ب‌ام‌و سری ۵ به بازار بود خودروی قابل رقابتی با مرسدس‌بنز انتخاب کنید می‌توانستید به سراغ نمونه‌های ۵۲۰ بروید که ۱۱۵ اسب‌بخار قدرت داشتند و قطعاً به راحتی می‌توانستند با مرسدس‌بنز رقابت کنند (بماند که در مقابل مرسدس‌بنز هم نمونه ۲۸۰ خود را با قدرت ۱۶۰ اسب‌بخار عرضه می‌کرد تا جنگ همچنان ادامه داشته باشد) اما در نهایت و در مقام قیاس به حجم‌های موتور برابر قدرت، موتورهای هر دو برند نزدیک به یکدیگر است هر چند در نمونه‌های کاربراتوری معمولاً ب‌ام‌و برتری اندکی داشت و در نمونه‌های انژکتوری مرسدس‌بنز بالاتر قرار می‌گرفت. تفاوت توان دو موتور در زمان راندن دو خودرو به ویژه اگر موتور هر دو خودرو به خوبی تنظیم شده باشد خود را نشان می‌دهد.

براساس اسناد کارخانه مرسدس‌بنز ۱۳۶۰ کیلوگرم وزن دارد که دقیقاً یکصد کیلوگرم از ب‌ام‌و سنگین‌تر است و به همین دلیل بخشی از توان موتور آن صرف حرکت دادن وزن بیش‌ترش می‌شود اما در نهایت می‌تواند در مدت ۱۴ ثانیه به سرعت یکصد کیلومتر در ساعت برسد که یک ثانیه سریع‌تر از ب‌ام‌و است. البته موتور ب‌ام‌و هم به ویژه در شتاب‌گیری‌های میانی خوب دور می‌گیرد و وزن کمتر باعث می‌شود ب‌ام‌و چابک‌تر به نظر برسد در حالی که مرسدس‌بنز ما همیشه تلاش می‌کند آرامش خود را حفظ کند. این آرامش در زمان حرکت با سرعت بالا هم حکم‌فرما است چرا که هر چه با مرسدس‌بنز سریع‌تر حرکت می‌کنید، به دلیل ساختار نرم‌تر و البته متفاوت سیستم تعلیق آن، به نظر می‌رسد خودرو بیشتر بر روی جاده قرار می‌گیرد و سرعت بالا را حس نمی‌کنید اما در مقابل ب‌ام‌و به دلیل ذات خود، حرکت با سرعت بالا را به خوبی نشان می‌دهد.


کدام خودرو گران‌تر است؟

قیمت مرسدس‌بنز ۲۲۰ مورد آزمایش ما در زمان عرضه در آلمان در سال ۱۹۷۱ برابر با ۱۳ هزار و ۸۲۰ مارک آلمان بوده که در مقایسه با خودروهای آن روز اروپا قیمت نسبتاً قابل قبولی با توجه به کیفیت خودرو برند مرسدس‌بنز است. در مقابل ب‌ام‌و مدل‌های سری پنج را یکسال بعد و در ۱۹۷۲ به بازار عرضه کرد و پایین‌ترین مدل آن نمونه‌های ۵۲۰ با برچسب قیمتی ۱۴ هزار و ۴۹۰ مارک بود که نشان‌دهنده قیمت بالاتر محصولات ب‌ام‌و نسبت به مدل‌های مشابه مرسدس‌بنز است. قیمت ب‌ام‌و مورد آزمایش ما که نمونه ۵۱۸ است در سال ۱۹۷۷، برابر با ۱۷ هزار و ۹۸۰ مارک آلمان بود هر چند این بار مرسدس‌بنز ما دیگر بر روی خط تولید حضور نداشت ما نسل بعدی آن در بازار بود که با قیمت ۱۹ هزار مارکی گران‌تر از ب‌ام‌و بود. در حال حاضر به طور عمومی و در شرایط برابر، مدل‌های مرسدس‌بنز W114/115 گران‌تر از نمونه‌های ب‌ام‌و E21 هستند ضمن آنکه لوازم تزیینی آن‌ها هم قیمت‌های بالاتری دارد که بازسازی آن را گران‌تر می‌کند. در مقابل ۵۱۸ هر چند هنوز جایگاه کلاسیک خود را به اندازه مرسدس‌بنز مورد اشاره محکم نکرده است اما خوشبختانه لوازم تزیینی آن ارزان‌تر است و به همین دلیل می‌توانند گزینه‌های مناسبی برای بازسازی باشند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

pepan: 1393/7/2109:16:31،
54
75
ایرانجیب ما رو گرفتیااا
سال 2014 هست عزیز من
سیامک: 1393/7/2110:14:37،
41
60
آخه الان کی میره دنبال همچین ماشینایی؟!!
ماشین کلاسیک: 1393/7/2111:06:18،
74
18
منم تا قبل از این که سوار شم همین فکر و می کردم،سواری بنز خیلی خوبه،راحت تر از کمریه.اصلا تو مایه ها ماشین ایرانی دربارش فکر نکنید.شرف داره به ماشینا الان تولید ایران،دوام قطعاتشم فوق العادست.
مسعود: 1393/7/2111:38:45،
101
61
اين ماشين ها اگه صفرشون بودن خيلي سر تر از اين آشغال هايي هست كه ما سوار ميشيم.
نوید: 1393/7/2112:02:54،
74
29
از پراید بیست میلیونی بهتره
pepan: 1393/7/2112:09:05،
35
36
منظور من اینه که مدل 2014 رو مقایسه کنن
اینا تو خود آلمان شدن کلاسیک همشون بازیافت شدن بعضی هاشون هم رفتن یه گوشه موزه خوابیدن
هه: 1393/7/2116:53:12،
24
17
فكر كنم سايپا و ايران خودرو مجوز ساخت اين ماشين ها رو گرفتن بي ام دبيليو به قيمت هفتاد ميليون بنز صد ميليون
١: 1393/7/2109:29:31،
92
21
هر دوتا حتي اوراقي ها از ماشين هاي صفر ما بهترن
نام آور: 1393/7/2112:08:05،
25
53
استون مارتین شاه فقید از این دو تا هم بهتره
حق: 1393/7/2109:32:51،
70
51
مرسدس كم اصطحلاك و معمولا ميان سالهـا و أشخاص مسن طرفدارشن با أصالت بالا ولى بى ام و با اصطحلاك بالا و چابكتر جوانترهـا بيشتر علاقمند به داشتن بى ام و هـستند البته با اصالت ولى در مجموع هـندلينگ بنز بهـتره در كل هـر دو خوبن ولى به پاى نسيم و صبا نمى رسن
وحید ص: 1393/7/2110:17:59،
81
20
زمانی که آلمانی‌ها این ماشینها را میساختن ما پیکان وانت میساختیم. الان اونا s500 و x6 میسازند و ما همچنان پیکان وانت میسازیم.
saeid: 1393/7/2112:44:56،
28
21
اقا وحید ما نمیساختیم انگلیس میساخت ما وارد میکردیم ما حالا هم نمیسازیم فقط جنس چین رو مونتاژمیکنیم
arshia: 1393/7/2110:40:55،
45
58
اسم مرسدس که میاد همه باید تعظیم کنن بی ام و کیلو چنده...
مسعود: 1393/7/2111:16:53،
39
16
استهلااااااااک
خدای من!!!!
پرهام: 1393/7/2111:54:41،
62
20
من یک مرسدس220 مدل 1973 دارم واقعا یک شاهکاره بعد از 41سال هنوز سرپاست حالا تصور کنید از یک پراید بعد 41 سال چیزی میمونه؟!
بنز: 1393/7/2112:45:51،
29
25
فقط مرسدس، تو هر رنج خودرو که تولید میکنه شاهکاره، واقعا برترین برند خودروست
املا و انشا: 1393/7/2113:29:05،
34
15
بابا تورو خدا یه خورده دقت کنید. استهلاک درسته نه اصطحلاک !!!!
اون اصطکاک است که اینجوری می نویسن.
دم: 1393/7/2116:29:40،
38
21
كلا بنز يك چيزه ديگس
هادی: 1393/7/2208:06:51،
69
16
اولا بی ام و 518 کد اتاقش e12 هستش نه e21 . دوما باید بی ام و 518 با بنز هم سن و سالش یعنی بنز w124-200 مقایسه بشه.
saeed719: 1393/10/2016:33:07،
30
15
بی ام سر تر و جوان پسند تر و همچنین اسپرت تره و امکانات و آپشناش بیشتره.......
عرشیا: 1393/12/1611:56:14،
11
16
با سلام وتشکر از اطلاعات قشنگ و خاطره برانگیزتان
220 خیلی استاندارد وکلاسیک هست ولی اگه قرار ه مدل 1971 با چیزی مقایسه بشه چقدر جالب بود با 2002 مدل 71 چراغ گرد از نظر کلاسیک بودن مقایسه بشه وای که اون هم کلاسیک و دیدنی هست ممنون.
mehdi: 1394/1/2513:57:25،
22
25
با سلام من خودم هم یک 2002 دارم و هم یک 518 بنز های قدیم به نظر من نه از نظر شتاب و نه از نظر شکل قابل مقایسه با بی ام و نیستن
mehdi: 1394/1/2514:06:45،
30
26
اخه 518 کجا بنز220 کجا 518 بسیار جادار تر و سوارییش هم بهتر از بنز 220 است اخه کی کفته این 2 تا ماشینا با هم مقایسه کنیید 518 به این اسپرتی و با جذبه را با بنز 220 با اون قیافیه تخمیش قابله مقایسه با 518 نیست.
ali BMW: 1394/2/1321:34:09،
25
24
اقا دعوا نکنید بی ام و بهتره ولی بنز هم بد نیست و من بعد بی ام و بنز رو دوست دارم بی ام و ای ها لایک کنن…………!
محمدتقی: 1394/2/2222:29:03،
25
32
فقط بنز اتاق w123
محمدرضا: 1394/5/216:37:13،
8
12
هرچی بیسواد یاوه گو دارند از بنز از روی تعصب حمایت میکنن. همین قدر بگم که یه نگاه به حجم و قدرت موتورها بندازید تا من قانع شم که بنز چطوری از نظرتون بهتره. حالا چون پدر اتومبیل آقای کارل بنز بوده، دلیل نمیشه که بنز بی بی بروبرگرد بهتر باشه که. اینو به اون آقایون طرفدار بنز میگم: کدوم سال بنز جرأت داشته آپشناشو بیشتر از بی ام و کنه؟ کی بنز یه ماشین زیبا ساخته؟ چرا تنوع محصولات بنز خسته کنندست؟ چه مرگشه بنز که حجمهاش الا ماشاالله اما قدرت اندازه فورد فیستا هم نداره؟ کجای تاریخ بنز واقعا جذاب بوده؟ بازم بگم؟ فکر نکردی که بی ام و با تنوع محصولات کمترش جایی برای بحث نذاشته و درعوض بنز اینقدر ماشین ساخته ولی هیچکدومشون به اندازه بی ام و مرد عمل نیستن و بی ام و با محصولات کمترش، نفس بنز رو قطع کرده؟ قانع شدین یا بازم توجیهتون کنم؟
محمدرضا: 1394/5/216:39:44،
8
7
هرچی بیسواد یاوه گو دارند از بنز از روی تعصب حمایت میکنن. همین قدر بگم که یه نگاه به حجم و قدرت موتورها بندازید تا من قانع شم که بنز چطوری از نظرتون بهتره. حالا چون پدر اتومبیل آقای کارل بنز بوده، دلیل نمیشه که بنز بی بی بروبرگرد بهتر باشه که. اینو به اون آقایون طرفدار بنز میگم: کدوم سال بنز جرأت داشته آپشناشو بیشتر از بی ام و کنه؟ کی بنز یه ماشین زیبا ساخته؟ چرا تنوع محصولات بنز خسته کنندست؟ چه مرگشه بنز که حجمهاش الا ماشاالله اما قدرت اندازه فورد فیستا هم نداره؟ کجای تاریخ بنز واقعا جذاب بوده؟ بازم بگم؟ فکر نکردی که بی ام و با تنوع محصولات کمترش جایی برای بحث نذاشته و درعوض بنز اینقدر ماشین ساخته ولی هیچکدومشون بهاندازه بی ام و مرد عمل نیستن و بی ام و با محصولات کمترش، نفس بنز رو قطع کرده؟ قانع شدین یا بازم توجیه کنم؟
mohammad fm480: 1395/6/1715:37:21،
11
9
داداش(محمد رضا) فقط میتونم بگم مضخرف نگو.بی ام و 500سال دیگه هم مثل بنز نمیشه
محمد: 1395/2/2713:02:33،
19
31
اولا هیچی به بنز نمیرسه وگرته نخست وزیر آلمان لیموزینش بنز نبود دوما بی ام و کدوم ماشینش لوکسه بنز کلاس اس لوکسه کلاس ای جوان پسنده درضمن بنز مدل اف که دیگه خدای ماشیناست با اتو درایور کلا میتونم بگم بی ام و ایها خفه شن

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار