کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

ادعای فساد 7 هزار میلیاردی می‌تواند صحیح باشد

کدخبر:۷۳۴۹یکشنبه، ۲۰ مهر ۱۳۹۳ - ۰۸:۰۳:۵۶۴۲۲۸ بازدید

چندی پیش رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از رانت 7 هزار میلیاردی در دولت دهم پرده برداشت که این‌بار هم پای بانک مرکزی و صرافی‌ها در میان است. 3 صرافی در سال نود با همکاری ...

چندی پیش رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از رانت 7 هزار میلیاردی در دولت دهم پرده برداشت که این‌بار هم پای بانک مرکزی و صرافی‌ها در میان است. سه صرافی در سال نود با همکاری بانک مرکزی توانسته‌اند به سود هفت هزار میلیارد تومانی برسند.

طبق گفته برخی مسئولان طی سال­های اخیرعده‌ای از طریق رانت از جمله تبانی با برخی مسئولان بانک‌ها و دور زدن قوانین بدون سپردن کمترین وثیقه ، موفق به دریافت وام‌های چندصد میلیاردی از سیستم بانکی شدند اما تا به امروز متاسفانه هرگز تمایلی برای بازپرداخت وام‌ها از خود نشان نداده­اند و لذا نه‌تنها نظام بانکی بلکه کشور را با چالش‌های بزرگی روبه‌رو ساختند .انتظار مردم از دولتمردان یازدهم و البته دستگاه قضایی کشور این است با مدیران و سایر افرادی که به هر شکل ممکن به خود اجازه دست‌درازی به بیت‌المال را می­دهند بدون اغماض برخورد کنند تا شاهد تکرار آنچه به‌عنوان نمونه در موضوع رانت ۷ هزار میلیاردی رخ داد نباشیم. در این نوشتار به بیان نقطه نظرات عباس هشی، اقتصاددان پرداخته شد که از نظرتان خواهد گذشت.  

 نبود انضباط مالی

عباس هشی، اقتصاددان در پاسخ به این سوال که دلیل وجود رانت در نظام بانکی کشور چیست به آرمان گفت: زیرساخت­هایی که از تحقق فساد مالی و اقتصادی جلوگیری می­کند، وجود انضباط مالی، فرهنگ حسابدهی و پذیرش حق حساب­های دولت و مردم است. طی این چند سال فساد مالی، خسارت زیانباری به زندگی مردم داشته است و موجب تبعیض  بین مردم، عدم استفاده بهینه از منابع مالی، ایجاد فاصله بین فقیر و غنی و افزایش نسبت جمعیت زیر سطح فقر شده است. این فساد مالی و اقتصادی یا از منابع دولتی یا از منابع بانک­ها  یا از منابعی که در شرکت­های سهامی عام و دیگر شرکت­ها وجود دارد، به جیب عده­ای می­رود که حداقل جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند. از طرف دیگر نبود انضباط مالی موجب شده است که قانون ناکارآمد مالیاتی آن حداقل­های لازمه  را نداشته باشد و موجب فرار مالیاتی عده­ای شود. به نحوی که اقتصاد زیرزمینی بیش از 50 درصد است و پولی بابت مالیات به دولت داده نمی­شود. آنچه مانع اینها ­شود؛ ایجاد زیر ساخت‌هایی است که بحث انضباط مالی و حسابرسی است. 

 عدم توجه بانک مرکزی در برقراری انضباط مالی 

وی در ادامه افزود: باید در نظر داشته باشیم که دلیل انقلاب مردم به ستوه آمدن آنها از بی­عدالتی­ها و فسادهای مالی بوده است که در رأس برنامه امام خمینی(ره) رهبر کبیر انقلاب اسلامی نیز قرار داشت.  بعد از انقلاب و پس از رحلت ایشان، تنها شخصی که نگران تبعات فساد مالی به زندگی مردم و اقتصاد کشور بود، شخص حضرت آیت‌ا... خامنه­ای، مقام معظم رهبری است. به‌گونه­ای که سال 1374 را سال انضباط مالی اعلام کردند. ایشان سال 1380 سران سه قوه را برای مبارزه با فساد مامور کردند و سال 1385 توسط ایشان دستور تدوین قانون داده شد که قانون مبارزه با فساد در دستور کار قرار گرفت. قانون آن خردادماه 90 توسط مجمع تشخیص مصلحت ابلاغ شد اما دولت اجرا نکرد و رئیس مجلس آذر ماه همان سال به دولت و وزیر اقتصاد ابلاغ کرد و تا به  امروز  جز  سمینار و همایش هیچ اثر موثری از عملکرد اجرای این قانون نیامده است. 

 چندنرخی‌بودن ارز

هشی با اشاره به اینکه بیشترین فساد و ضربه به اقتصاد به دلیل چند نرخی بودن ارز بوده است، بیان کرد: نظام بانکی کشور یکی از مکان­هایی است که بیشتر مورد هجوم افرادی است که به دنبال فساد مالی و اقتصادی هستند. به‌گونه­ای که در نظام بانکی کشور با معضل مطالبات معوق روبه‌رو هستیم. و بخش دیگر استفاده از منابع ارزی کشور است که به دلیل برقراری بیش از یک نرخ رسمی، زمینه فساد در ارز را فراهم کرده است. در دهه‌های 60 و 70 به دلیل وجود نرخ­های متفاوت برابری ارز و کاهش ارزش پول ملی از یک طرف و پایین بودن نرخ رسمی ارز، زمینه رانت ارزی برای عده­ای فراهم شد و بیشترین فساد و ضربه به اقتصاد به دلیل چند نرخی بودن ارز بوده است. سال 1384 سیاست تک‌نرخی اعلام شد و تا سال 1389 این سیاست تک نرخی موفق پیش می­رفت. کلیه عملیات بانکی  ارزی در نظام بانکی مربوط به بانک­های دولتی بود و در سال 1380 بازار اصلی ارز مسئولیت اجرایی و کنترل توزیع با بانک مرکزی و از سال 1384 صرافی وارد میدان شدند و یک بخش بازار غیر رسمی ارز  در صرافی­ها  تحت نظارت بانک­ها بوجود آمد. 

 اولین هشدار به دولت در سال 90 

این اقتصاددان در ادامه گفت: به‌دلیل نبود انضباط مالی، نبود استقلال بانک مرکزی و سیاست­های مورد انتقاد بانک مرکزی در حفظ ارزش پول ملی، قیمت ارز بازار آزاد از ارز تک نرخی بیشتر شد و اولین هشدار را دولت در خردادماه سال 90 گرفت؛ ارز رسمی به 1240 افزایش پیدا کرد. همان موقع ارز توافقی نزد صراف کمی بیشتر از آن بود اما در  آبانماه 90 شروع به افزایش کرد. البته دولت در مهرماه 91 نرخ مبادله­ای را اعلام کرد، که ما عملا سه نرخ ارز داشتیم؛ نرخ ارز رسمی، نرخ مبادله­ای، نرخ ارز توافق نزد صراف و نرخ ارز بازار آزاد که وجود چند نرخ ارزی تبعات بسیار منفی هم بر فعالان اقتصادی، هم بر نظام بانکی و هم بر  کاهش ارزش پول ملی داشته‌است. غیر از آن کمبود نظارت، وجود برخی بی­تدبیری­های موجود و عدم استقلال بانک مرکزی،  تحریم موجب شد که بانک مرکزی نقل و انتقال رسمی ارز را الزاما به صرافی واگذار کند. از اینرو زمینه فساد ارز شروع شد. چون نقل و انتقال  ارز از طریق صرافی معلوم نیست که پول به چه کسی پرداخت  و از چه کسی خریداری می­شود. با تشدید تحریم از یک طرف و از سوی دیگر رشد ارز از 1240 در اسفندماه 90 نزدیک به 1400 تومان  شد.  این امر دولت را وسوسه کرد که ارزی را که می­فروشد، مابه‌التفاوت آن را برای خودش نگهداری  کند. و این کار دفعه­ اولی نبود که انجام می­شد. در سال 69 بانک مرکزی ارز را به‌صورت نقد در اختیار افرادی قرار می­داد که در خیابان منوچهری می­فروختند. 

 فروش ارز از طریق صرافی­ها

هشی در ادامه با اشاره به اینکه چون بانک­های دولتی تحریم بودند، فروش ارز از طریق صرافی­ها انجام می­شد که این امر سبب بروز مشکلاتی شد، اظهار کرد: بانک مرکزی مادامی که بازار اصلی با مشکل روبه‌رو شد،  الزاما اختیار را به بانک­های دولتی داد. چون بانک‌های دولتی تقریبا هم تحریم بودند، الزاما فروش ارزی که از بانک مرکزی دریافت می­کردند، از طریق صرافی انجام می­دادند. مجلس طبق گزارشی که هم اکنون اعلام شده است ادعا می­کند که صرافی‌ها این ارز را با بازار آزاد که به مراتب بیشتر از نرخ رسمی است می فروختند و این سود به چه حسابی رفته است مورد سوال مجلس است. اما اطلاع دقیقی از ریزمحاسبات مجلس نداریم. اما مجلس مدعی است که بانک­ها  ارز  را به صرافی­ها  داده­اند و ارزی است که  بانک مرکزی به نرخ رسمی در اختیار آنها قرار داده است. اما صرافی­ها با نرخ بیشتری فروختند و سوال اینجاست که مابه­التفاوت کجاست؟. چون زمینه انضباط مالی و حسابرسی درستی وجود ندارد. دوم اینکه بانک مرکزی نه قادر بوده نظارت درست و کافی بر بانک­ها داشته باشد نه توانسته است از گزارش‌های حسابرس­های  مستقل استفاده بهینه کنند. لذا به صورت مکتوب چیزی در اختیار کسی نیست. طبق گزارش حسابرسی ما این ارز  را طبق مدلی که شما مدعی هستید نفروختیم.  یکی از اشکالات عمده این است که دنبال علت­ها نمی­رویم و به دنبال معلول­ها می­رویم. معلول قضیه این است که صرافی ارز را گران­تر فروخته است و سود فروش هم در حساب و کتابش گنجانده است و سود هم در بانک و مجمع بین شرکا و سهامداران تقسیم شده است. دولت هم احتمالا روی این قضیه  25درصد  مالیات را گرفته است. حال اگر هم بگویم این­کار جرم است؛ چه کسی را قرار است مجازات کنند. هئیت مدیره بانک‌ها یا صرافی‌ها. اینکه  بانک مرکزی ارز ارزان را در اختیار بانک­ها قرار دهد و آنها برای مشتری ال سی باز کنند و ارز را طریق صرافی با نرخ‌های متفاوت به فروش برسانند باید زمینه حسابرسی و حسابدهی مناسب وجود داشته باشد تا کسی پاسخگو باشد. از طرفی بانک مرکزی در همان برداشتی که برداشت شبانه از حساب‌ها معروف است، بانک‌هایی که احساس می‌کرد ارز را در بازار آزاد فروختند تفاوت را از حسابشان برداشت کرد. آن موقع مقامات بانک مرکزی مستند می­گفتند که این بانک‌ها تخلف کردند و در مقابل بانک­ها اعتراض کردند تعیین تکلیف ادعای بانک مرکزی و ادعای بانک‌ها در آن مقطع اعلام نشده است و هم‌اکنون مجلس هم  در تداوم همان کار رسیدگی خود را انجام می­دهد. 

 ادعای فساد 7 هزار میلیاردی صحیح است

وی در پایان با اشاره به اینکه ادعای فساد 7 هزار میلیاردی می­تواند صحیح باشد، به آرمان  گفت:‌ بنابراین کسی می‌تواند اظهارنظر کند که مستندات و مدارک را رویت کرده باشد. قطعا نمایندگان مجلس به‌عنوان نماینده مردم بیشترین حق را برای پیگیری  دست اندازی وجوه بیت‌المال باید انجام دهند. بنابراین در اینکه چنین فسادی رخ داده باشد شکی نیست؛ چون ما زمینه جلوگیری از فسادمان ضعیف است؛ بنابراین ادعای فساد 7‌هزار میلیاردی می­تواند صحیح باشد و قطعا مجلس با دست پر چنین ادعایی را مطرح کرده است. 

بلیط هواپیمادیدگاه ها

طغرل007: 1393/7/2008:16:25،
128
17
چه خبره؟
آخرالزمان شده ?
مگه میشه کشور اسلامی ...جهان اسلام چنین چیزی???? اتفاقاتی بیفته...
خبرهای دو سال اخیر دیوانه کننده است...
جواد: 1393/7/2009:38:14،
85
17
**********
منشا بیشتر مشکلات کشور بخصوص بی ارزش شدن پول ملی بانک مرکزی می باشد.
*********
حمید: 1393/7/2010:03:51،
45
27


دولت دوستت داریم.


نسیم: 1393/7/2010:41:28،
53
17
چشماتونو ببندید . گوشهاتونو بگیرید . چیزیو لمس نکنید. فکرتونو فقط معطوف بهشت کنید عزیزان
مهندس: 1393/7/2011:01:52،
31
60
هر دم از این بلا نسبت باغ بری میرسد ...
بابا دور همیم دیگه سخت نگیرید . والا ااا
هویج: 1393/7/2011:22:25،
56
18
بیچاره جمشید بسم ا...
پرپروک: 1393/7/2020:56:16،
35
15
7هزار میلیارد.؟!!!
همش..؟!!1
چیزی نیست، عادیه..
کشکول طلایی: 1393/7/2008:43:12،
109
21
فساد چیه؟ هر که خورد ومیخورد و خواهد خورد ناز شستش !!!! در مملکتی که حساب وکتاب نباشه همینه .بدترازاین هم میشه> هر که میتونه بخوره !!!!!! هرکه نمیتونه نگاه کنه...........
امیر: 1393/7/2010:30:37،
40
17
کشوری که سازمان برنامه اش رو تعطیل کرده باشن و هنوز هم خبری از بازسازی این سازمان مهم نباشه، اوضاع از این بهتر هم نمیشه. خدا رحمت کنه ابتهاج رو سال 1330 فهمیده بود سازمان برنامه چه نقش مهمی داره و این سازمان رو تاسیس کرد. ما هم سال 86 فهمیدیم که این سازمان سدی جلوی نقشه هامون هست، درش رو بستیم. حتی مجلس، دیوان محاسبات و بالا و پایین هم صداش درنیومد!!!
سپهسالار: 1393/7/2008:51:32،
60
15
و این برگ زرین دیگری بر افتخار آفرینی مسئولان مردم دوست و میهن پرست ما !!!
محمد: 1393/7/2008:53:39،
92
16
کشش ندید این مسائل رو ، مهم اینه که دولت دهم نه تنها نفت رو سر سفره های ما آورد بلکه انرژی هسته ای هم الان سر سفره هر ایرانی وجود داره که متاسفانه سرطان زاست
حسام: 1393/7/2008:54:18،
51
38
عمرا! ایران و فساد اقتصادی؟ 7 هزار میلیارد که چیزی نیست رسانه ای می کنید. حتما لازم داشتن برداشتن. میدونی این 7 هزار میلیارد چند تا خانواده نون خوردن؟ حداقل 5 تا!! حالا اگه نمیخوردن مثلا چقدر میشد تو طرح های عمرانی سرمایه گذاری کرد یا مثلا به اقتصاد مملکت کمک کرد؟ عمرا نمی شد. پس فساد نیست...
reza: 1393/7/2009:22:41،
39
15
اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ اين 7 ميلياردي كه هيچ .كنده تر از اين هم هست كه هنوز رو نشده و يا اصلا وابدا به خاطر مصلحت يك عده اي هرگز رو نخواهد شدويا بعداز اين رقم هاي بالا رو خواهد شد كه اين در مقابل اين رقم هاي بعدي كه پول توي جيبي به حساب نيايد خدايا ديگرصبر وتحمل ما لبريز شده وتحمل اين همه فساد اداري ومالي اين مملكت را نداريم ومي خوايم منفجر شويم . اخه مشگل ما اين كه اينجا دم از مسلماني و دين وقران و... داريم اين حرف ها چيه كه خورد و كه بردو كي چاپيد ...
رضا: 1393/7/2009:41:52،
47
11
چيزي هم از سرمايه اين مملكت مانده ؟ !!!
امیر: 1393/7/2013:40:41،
27
16
اره هنوز قسط سوم پرداخت نشده پرداخت که شد شما هم مثل من بیاین کانادا اینجا خبری از رانت و این چیزا نیس
بيكار: 1393/7/2009:53:47،
27
18
با سلام خدايا شكرت!
پيام: 1393/7/2009:57:59،
61
17
ميخوام يه حكمى بدم ، زياد كشش نديد ، بى خيال ، يا به قولى زياد همش نزنيد ..
خسرو: 1393/7/2010:30:53،
96
15
همه ایرانیا ظلمو دوست دارن و علیهش هیچ اعتراضی نمیکنن هیچ باهاش همکاری و کمکش میکنن!چون اونارو به آرزوشون ظهور امام زمان میرسه. تا بوده چنین بوده تا هست چنینه!
محمد رضا: 1393/7/2010:49:10،
32
12
هی پسر این مملکت چقدر پول داره و چقدر ...
صالح: 1393/7/2011:24:51،
28
21
پاک ترین دولت تاریخ
امیر: 1393/7/2013:34:33،
30
17
اینجا جاییه که میگن بخور تا خورده نشی حالا با کمی تفکر میشه به این نتیجه رسید که اکه تو کوتاهی کردی نفر بعدی اماده و از تو هم زرنکتره پس کار از شالوده خرابه با اینکارا هم نمیشه درستش کرد فقط اگه این کاره نیستی سرتو بنداز پایین و اکه چیزی هم دیدی صلوات بفرست و برووووو
م: 1393/7/2014:11:03،
34
33
کشش ندید
به قول یکی از این آقایون تو رسانه ملی،این چند هزار میلیارد میل نشده،حیف شده.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما