کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

وجود مافياي خودرو درست يا غلط ؟

کدخبر:۷۳۲۵شنبه، ۱۹ مهر ۱۳۹۳ - ۰۸:۳۳:۵۸۲۷۰۲ بازدید

مافياي خودرو كلمه‌يي است كه ممكن است بارها به گوشتان رسيده باشد. اينكه اين كلمه تا چه حد صحيح است و آيا واقعا قيمت‌گذاري خودرو مربوط به ...

مافياي خودرو كلمه‌يي است كه ممكن است بارها به گوشتان رسيده باشد. اينكه اين كلمه تا چه حد صحيح است و آيا واقعا قيمت‌گذاري خودرو مربوط به مافيا مي‌شود يا خير همچنان درهاله‌يي از ابهام است. اما با توجه به بحث قيمت‌گذاري خودرو و تغيير عقيده يك‌باره رييس شوراي سياست‌گذاري و افزايش 27درصدي قيمت خودرو‌ها شايد به واقعيت حضور مافيا بر بحث قيمت‌گذاري خودرو قوت بخشد.

خودروهايي كه بر اساس شروط شوراي رقابت ‌بايد تاكنون با افزايش كيفيت روبه‌رو مي‌شدند اما هر روز بر تعداد شاكيان از بي‌كيفيتي آنها افزوده مي‌شود. اين‌طور كه پيداست تمامي شروط شوراي رقابت به فراموشي سپرده شده و خودروسازان نيز همچنان به كار خود ادامه مي‌دهند. وزيرصنايع و معادن نيز بيشتر از مردم به فكر حمايت از خودروسازان است. اينكه هنوز نمايندگان مجلس نيز نتوانسته‌اند در بحث قيمت‌گذاري خودرو و كاهش قيمت‌ها كاري انجام دهند نيز به حضور مافياي خودرو قوت مي‌بخشد. خودروسازان در اين ميان به حضور دلالان اشاره دارند و معتقدند كه بيشترين سود نصيب دلالان مي‌شود اما كمي دقيق‌تر نگاه مي‌كنيم. اين دلالان همان كساني هستند كه به صورت سبدي از شركت‌هاي خودروساز خودرو خريداري مي‌كنند و در بازار مي‌فروشند. خريد با قيمتي كم و فروش با قيمت دلخواه.

اينكه خودروسازان خود ندانند كه به چه افرادي خودرو مي‌فروشند كمي عجيب و باورنكردني به نظر مي‌رسد. اين درحالي است كه تعداد خودروهاي خريداري شده توسط يك نفر از انگشتان دست بيشتر است. پس نمي‌توان دلالان را جدا از سيستم فروش خودروسازان تلقي كرد و خودروسازان را مظلوم دانست. در اين خصوص مسوولان نيز صحبت‌هايي مبني بر بودن يا نبودن مافياي خودرو داشته‌اند.

هفته گذشته علي عليلو، رييس هيات تحقيق و تفحص از صنعت خودرو درحالي كه به اظهارات وزير صنعت، معدن و تجارت درخصوص پرونده قيمت‌گذاري خودرو واكنش نشان داد به اينكه در مورد قيمت‌گذاري خودرو با كسي شوخي نداريم اشاره كرد، گفت: موضوع قيمت‌گذاري خودروها را در مجلس تجزيه‌وتحليل مي‌كنيم و وزيرصنعت بايد در مورد آن پاسخگو باشد.

عليلو با تاكيد بر اينكه مجلس پيگير افزايش بي‌رويه قيمت خودرو است، افزود: درشرايط فعلي صنعت خودرو داراي مافياست كه اين گروه فقط به دنبال منافع خود هستند و وزيرصنعت نيز از اين وضعيت حمايت مي‌كند. اينكه برخي بر وجود مافيا در صنعت خودرو و تاثير آنها بر افزايش قيمت تاكيد مي‌كنند، موضوع تازه‌يي نيست اما سيدشريف حسيني در رابطه با نقش مافيا در افزايش قيمت خودرو گفت: كلمه مافيا را ذهن خود ما ايجاد كرده و اگر تصميم قاطع براي كاهش قيمت‌ها وجود داشته باشد هيچكس نمي‌تواند مانع آن باشد بلكه عملكرد ضعيف مسوولان باعث بالا ماندن نرخ شده و براي اصلاح اين روند نيازمند افراد قاطع و با درايت هستيم. عضو كميسيون صنايع و معادن در مجلس شوراي اسلامي تاكيد كرد: متاسفانه برخي مديران در زمينه تصميم‌گيري ضعيف عمل مي‌كنند و تصميم‌گيري به شجاعتي نياز دارد كه اكنون شاهد آن نيستيم.

عضو هيات رييسه مجلس شوراي اسلامي با تاكيد بر ضرورت بازنگري در نرخ‌گذاري قيمت خودرو گفت: نمايندگان مردم درخانه ملت با جديت پيگير كاهش قيمت خودرو در كشور هستند. سيدشريف حسيني درباره آخرين وضعيت بازنگري در تعيين قيمت خودرو به خانه ملت گفت: نمايندگان مجلس معتقدند، نرخ خودروهاي توليد داخل نيازمند بازنگري بوده و اين موضوع را با جديت دنبال مي‌كنند.

نماينده اهواز در مجلس شوراي اسلامي با اشاره به پذيرش خودروسازان براي كاهش قيمت‌ها تصريح كرد: انتظار ما از وزيرصنعت، معدن و تجارت به عنوان منتخب يك دولت مردمي، مهيا‌سازي شرايط براي حمايت از مصرف‌كنندگان است. عضو كميسيون صنايع و معادن در مجلس نهم افزود: قيمت خودرو تنها درصورت بهبود كيفيت حق افزايش دارد و كميسيون صنايع و معادن نيز با معرفي 3نفر از نمايندگان شامل آقايان نادر قاضي‌پور، حميدرضا فولاد‌گر و علي عليلو، بازنگري در قيمت خودروها را با جديت دنبال مي‌كند.

وي ادامه داد: ما معتقديم كه فضا براي بازنگري در قيمت خودرو وجود دارد و اين مهم تنها نيازمند همكاري دولت است چراكه 8 نفر از 12‌عضو شوراي رقابت با حكم مستقيم رييس‌جمهور انتخاب مي‌شوند و رضايت دولت براي كاهش قيمت‌ها يك امر ضروري است.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

تندر ماشین روستا: 1393/7/1908:43:48،
57
22
تندر را فرانسه برای روستا هایش طراحی کرده بود حالا به چه روزی افتادیم که حتی خودروی کشاورزان فرانسه را هم چهار ماه تاخیر نمی دهند البته در نمایندگی های پارس خودرو یه قیمت ازاد با تحویل سی روزه وجود دارد.
کوکو: 1393/7/1909:36:14،
33
25
هر کسی از ماها به هم احتیاج داریم.اون دلال دکتر نمیره؟مریض نمیشه؟یا اون ساختمان ساز پیش دلال نمیره ماشین بخره؟همه ما به حرفه های هم نیازمندیم.مطمئن باشید اگه 1 حرفه بخواد گرون بشه بدبختی شروع میشه یارو میبینه ماشین داره میره بالا میگه خب منم خونم رو گرون میکنم.اون یکی میگه کرایه ام رو گرون میکنم و و و و.....یه روز یه مامور راهنمایی داشت به ناحق جریمم میکرد.بهش گفتم که همین فردا سر یه نفر 3 برابر این جریمه کلاه میزارم.حالا ببین همینجوری آخرش به کجا میرسه.یارو کپ کرد.
omid: 1393/7/1908:45:07،
78
24
سلام
مافياي خودرو واقعيتي انكار نشدني و ملموس است
درود بر مهندس مقتدايي استاندارمحترم خوزستان مدير لايق و شجاع كه كل خوزستان را منطقه تررد خودروهاي منطقه آزاد اعلام كرد و در برابر مافياي خودرو از جمله وزير صنعت و ايران لگن ايستاد و عقب نشيني نكرد. اي كاش وزير هم چنين اخلاقي را يادميگرفت
هویج: 1393/7/1908:46:44،
45
22
تو ایران همه جور مافیا وجود داره (دلالها)!!!!!!!!!!!!!
ایمان: 1393/7/1908:49:48،
63
23
هر روز از این باغ بری میرسد!
مافیا؟چه حرف خنده داری !!!!اصلا میخوام بدونم بدون وجود مافیا مگه خودروسازها وجود داشتن هنوز؟تا الان به دست فراموشی سپرده شده بودن
repsol: 1393/7/1908:53:21،
25
28
جوووووووون مادرتون بی خیال شین.ببر مارو ول کرد ولی شما مارو ول نکردین....
آیت: 1393/7/1909:01:44،
52
23
سلام
من یک تولید کننده قطعات خودرو هستم رفتم شرکت ایران خودرو قطعات را از من خریداری نمیکردند چون پارتی نداشتم
الان یکی از کارمندان این شرکت امده با من شریک شده بدونه اینکه سرمایه ای بیاره تا قطعات را به قیمت دلخواه این شریک قلابی که دارم به شرکت بدیم
به نظر شما این چه باندی است
رضا: 1393/7/1916:20:00،
47
18
باند نیست، خط ویژست
امیرسیرجونی: 1393/7/1909:08:04،
32
26
درهمه خودروسازهای دنیا مافیا وجود دارد یه جز خودرو سازان ایرانی فهمیدی ایران جیب....
نماینده مجلس: 1393/7/1909:38:37،
35
27
از نمایندگان محترم (منتخب مردم )تقاضا داریم شما به فکر مردم باشید. اقای علیلو، آقای قاضی زاده ، اقای فولادگر شما منتخب مردم هستین.
احسان: 1393/7/1909:57:30،
33
21
اره خوبه نزدیک انتخابات مجلس خوب جواب میده هی وعده بدید مثل ارزونی 15 درصد خودرو و تحقیق تفحص از خوروسازان شریف و تعیین قیمت خودرو توسط مجلس وحذف شورای رقابت بسه یا بازم بگم نمایندگان ملت!
روزگار غریب: 1393/7/1909:39:34،
22
26
آخر تیتر تون باید می توشتید غلط یا اشتباه؟
مرتضی: 1393/7/1910:45:42،
40
22
تو ایران باید بنزین آزاد بزنی به نرخ جهانی اما خودرو باید گران بخری خب خودرو هم به نرخ جهانی بدید به ملت تا کی میخاید این ملت رو بچاپید
امیر: 1393/7/1911:34:30،
56
20
وزیر صنعت باید استیضاح بشه
سوم: 1393/7/1912:05:28،
41
25
مافیا!!!! 1000% هست.
وقتی مجلس تعرفه واردات رو کم میکنه یه شب ه قانون عوض میشه و دوباره زیاد میشه به دستور مستقیم به مجلس دیگه خودتون بدانید که صلاح مملکت با توافق و کاهش دلار و اسایش مردم به دست چه کسانی افتاده و دارن بازی در میارن.
سعید: 1393/7/1913:30:11،
54
18
تو رو خدا دست دوم بخرین فقط
امیر: 1393/7/1917:48:55،
27
20
احتیاج به فکر نیست و مافیا وجود دارد.همین که یک وارد کننده
محترم از اول امسال بیست و هفت میلیون روی یک قلم خودرو
به مردم تحمیل میکند یا دو سال است نتوانسته دولت روی
قیمت حریف خودروسازان داخلی شود حکایت از مافیا است!!
به قول استاد زیبا کلام فاجعه صنعت کشور در خودروسازی
نمایان است.
مرتضی: 1393/7/1919:18:35،
25
20
با سلام
اگه بخواهیم این آشفته بازار خودرو سر و سامان بگیره،و خودروساز سر از برف در بیاورد!،اولین راه کار این است که گمرکی واردات ماشین به کمترین حد برسد، تا مردم با پولی که در اختیار دارند بتوانند ماشین دلخواه خودرا خریداری نمایند؛نه اینکه بلاجبار خودروی بی کیفیت و گران خودروسازهای داخلی را خرید نمایند. سو مدیریت آنها را نباید که از جیب مردم پرداخت شود.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار