کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

یک چک برگشتی , چگونه رفع سوءاثر می‌شود؟

کدخبر:۷۲۹۱چهارشنبه، ۱۶ مهر ۱۳۹۳ - ۱۴:۱۲:۵۴۸۱۰۶ بازدید

در حالی که برای رفع سوء اثر چک‌های برگشتی قوانین و مراحل مشخصی از سوی بانک مرکزی تعیین شده است، اما باز هم تبلیغات گسترده‌ای در رابطه با این مورد از طریق ...

در حالی که برای رفع سوء اثر چک‌های برگشتی قوانین و مراحل مشخصی از سوی بانک مرکزی تعیین شده است، اما باز هم تبلیغات گسترده‌ای در رابطه با این مورد از طریق غیر مجاز انجام می شود که مورد تایید مراجع رسمی نیست.

طبق آخرین آمارهای بانک مرکزی از اول امسال تا مرداد ماه بیش از یک میلیون و 884 هزار فقره چک برگشتی در شبکه بانکی ثبت شده است که بیانگر آمار روزانه ای در حدود 12 هزار و 560 فقره چک برگشتی است.

بر این اساس در پی افزایش چک‌های برگشتی در سالهای اخیر همواره برای سوءاثر آن نیز گروههای مختلف وارد شده و با تبلیغات گسترده نسبت به رفع سوء اثر غیرقانونی این چک ها اقدام می کنند که نه تنها مورد تایید شبکه بانکی نیست، بلکه زمینه سوء استفاده افراد متقلب و متخلف را فراهم آورده است.

این در حالی است که بانک مرکزی تبلیغات گسترده برخی رسانه‌ها برای رفع سوءاثر از چک‌های برگشتی را غیرقانونی دانسته و از صاحبان این نوع از چک خواسته تا تنها براساس دستورالعمل بانک مرکزی و از طریق شعب و واحدهای تابعه بانک‌ها انجام شود.

مراحل قانونی سوء اثر چک
بنابراین گزارش سوء اثر چک های برگشتی در پنج مرحله تامین موجودی، ارائه لاشه چک برگشتی،ارائه رضایت نامه محضری ذی نفع به بانک، واریز مبلغ چک به حساب جاری و مسدود کردن آن به مدت 24 ماه و ارائه حکم قضایی مبنی بر رفع سوءاثر از سوابق چک برگشتی انجام می شود.

براین اساس باید در مرحله اول تامین موجودی انجام شود به طوری که مشتری مبلغ کسری موجودی به حساب جاری خود واریز کرده و پس از دریافت مبلغ مزبورتوسط ذینفع چک، بانک نسبت به رفع سو اثراز سابقه چک برگشتی اقدام می کند.

دومین مورد ارائه لاشه چک برگشتی است. که در این حالت مشتری لاشه چک برگشتی را به بانک ارائه کرده و در مقابل آن بانک مربوطه به مشتری رسید می دهد.

ذینفع چک باید در مرحله بعد رضایت نامه محضری را به بانک‌ها ارائه دهد که در صورت عدم امکان ارائه لاشه چک برگشتی به بانک بنا به دلایلی نظیر مفقود شدن، به سرقت رفتن و سوختن، ذینفع چک (شخصی که گواهی نامه عدم پرداخت وجه چک به نام او صادر می شود) می تواند با حضور در دفتر خانه اسناد رسمی بانک با دریافت رضایت نامه نسبت به رفع سوء اثر از چک مورد نظر و ابطال آن اقدام کند.

اما در این مورد در تبصره‌ای آمده است که چنانچه ذینفع چک شخص حقوقی دولتی و یا نهاد عمومی غیر دولتی باشد می تواند با ارائه نامه رسمی رضایت خود را اعلام کرده و بانک با دریافت این رضایت نامه نسبت به رفع سو اثر از چک مورد نظر و ابطال آن اقدام کند.

چهارمین مرحله برای رفع سو اثر از چک برگشتی، واریز مبلغ چک به حساب جاری و مسدود کردن آن به مدت 24 ماه است. اگر ارائه لاشه چک یا رضایت نامه محضری ذینفع به بانک امکان پذیر نباشد مشروط به این که حساب جاری مشتری نزد شعبه مفتوح و توسط مراجع قضایی مسدود نشده باشد مشتری می تواند با واریز معادل کسری موجودی به حساب جاری خود، درخواست مسدود شدن وجه را برای پرداخت چک برگشتی تا زمان تعیین تکلیف قطعی چک برگشتی و یا حداکثر به مدت 24 ماه به بانک ارائه و سپس اقدام به رفع سوء اثر از سابقه این چک کند.

در این شرایط بانک موظف است ظرف پنج روز کاری طی نامه‌ای تامین وجه چک را به اطلاع شخصی که گواهی نامه عدم پرداخت به نام وی صادر شده است برای مراجعه به بانک و دریافت وجه چک برساند.

اما مرحله آخر برای رفع سوء اثر از چک ارائه حکم قضایی مبنی بر رفع سوء اثر از سوابق چک برگشتی است.

در این حالت در صورت عدم اقدام مشتری نسبت به رفع سوء اثر، سابقه هر چک برگشتی صرفا پس از انقضای مدت هفت سال از تاریخ صدور گواهی نامه عدم پرداخت آن به صورت خودکار از سامانه اطلاعاتی بانک مرکزی رفع سو اثر می شود.

باید یادآور شد که در صورتی که مشتری ظرف مدت 10 روز کاری پس از برگشت چک اقدام به تامین کسری موجودی حساب جاری یا ارائه لاشه چک و یا رضایت نامه محضری از ذینفع نکند بانک موظف است اطلاعات مربوط به گواه نامه عدم پرداخت را به سامانه اطلاعاتی بانک مرکزی ارسال کند.

همچنین بانک مکلف است بنا به درخواست مشتری و به منظور آگاهی وی از سوابق چک های برگشتی خود در سامانه اطلاعاتی بانک مرکزی تعداد و مشخصات چک‌های برگشتی وی با درج تاریخ برگشت چک را به طور کامل ارائه کند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

hamid: 1393/7/1614:35:30،
86
34
دوستان من یک چک برگشتی از سه سال پیش دارم
کسی که چک را برگشت زده خیانت در امانت کرده
حالا نه دسترسی به کسی که چک را برگشت زده دارم و نه مدرکی دارم
چی کار کنم که بتونم رفع سو کنم؟؟؟
ممنون
کاسب: 1393/7/1619:23:26،
63
62
سلام
معذرت میخوام حمید جان این سه سال کجا بودی؟
یه سوزن بخودت بزن یه جوآلدوز به مردم...
اون بابا که یه تیکه کاغذ دستشه به جای پول مطمئنا" از شما ناراضی تره و حق هم با اونه...
به هر حال مشخصات برگه کننده چک توی سیستم شعب همون بانکی که دسته چکتو گرفتی ثبت شده،گفتن مشخصات طرف ثبت نشده میتونی از بانک شکایت کنی
پیگیری کن ،پیداش کن،چکتو پول کن و حلالیت بطلب ازش.
کاسب وقتی چک میگیره روش حساب میکشه
خرجش میکنه
امروزه چکا به حساب خوابونده میشن و سر تاریخ پا یا پای
یا پاس میشه یا برگه
روز به روز قانون چک بهتر میشه ولی هنوز هم نقاط ضعف اساسی وجود داره
بنظره من کسی که چکو برگ میکنه به خیلیا لطف میکنه تا چک بلا محل و بی ارزش دستشون نیاد،
قدیما نه چک بود نه سفته ولی فروشهای مدت دار هم بود
قدیما مردم مرد بودن حرفشون حرف
ولی امروزه...
چک فقط یه کاغذه ولی پشت اون تعهد اخلاقی قرار داره

وحید یوسفی: 1393/7/1621:34:05،
46
54
بشین دعا کن
کوکو: 1393/7/1708:11:48،
60
25
چون خیانت در امانته شما باید با مدارک مربوطه اون رو اثبات کنید و با حکم قضایی مشکل خودتون رو کنید.معمولا بعد از گذشت این مدت خیلی سخت میشه حکم قضایی گرفت.ولی بازم ممکنه.بنده خودم در حال حاضر درگیر همچین موضوعی هستم.چک تحویل آپارتمان رو در حالی که هیچ آپارتمانی تحویل نداده برده برگشت زده الان 1 ساله بنده هم چون واحدم رو تحویل نگرفتم محل چک رو پر نکردم.
حسام: 1393/7/1615:16:28،
35
42
نوبخت: کاهش حقوق بازنشستگان صحت ندارد

اونایی که با خبر کاهش 30 درصدی حقوق بازنشستگان دلیل تازه ای برای انتقاد از دولت پیدا کرده بودن بیان اظهار نظر کنن مجددا!! انقدر دروغ و تخریب نزدیک این دولت هست که حد نداره. لعنت به منبع این حاشیه ها
علی: 1393/7/1616:05:38،
61
25
حتما که نباید مستقیما حقوق رو کم کنن ، همینکه رکود تورمی داریم و دولت هر روز دلار رو گرونتر میکنه یعنی کاهش غیر مستقیم حقوق
ss: 1393/7/1618:53:15،
55
30
ببینید قانون این مملکت چقدر ...... که خیلی راحت چک میکشن بعد یه قرون پس نمیدن
م.د: 1393/7/1800:22:29،
134
24
دوستان وقتی یه نفره 98 فقره برگشتی داره که تنها 53 فقره رو رفع سوء کرده ، ولی باز هم با وجود شبکه متمرکز و الکترونیک بانکی کشور ؛ در همون بانک یا بانک دیگه ای بهش دسته چک میدن ، خوب معلومه وضعیت چک حل نمیشه . اگر واقعا میخوان حل بشه باید کسی که حتی یک برگشتی داره تا رفع سوء نکرده بهش دسته چک در هیچ بانکی داده نشود ، حتی بابت همین یه برگشتی هم مدتی از دریافت دسته چک محروم بشه .
حمیدرضا: 1393/7/1800:30:57،
43
30
یاد اون دوران بخیر که سبیل گرو می ذاشتن.مشکل بازار ایران اینه که بازار ریسکه، وقتی بازار ریسکی باشه یعنی یا سود خوب می کنی یا کلا ضرر می کنی ، به عبارتی سوخت و سوز داره. مثلا همین (آقا یا خانم) کوکو ، اگه آپارتمانشو تحویل می گرفت کلی براش سود داشن ولی از شانسش طرف کلاه بردار ار آب در اومده.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار