کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

مقصر بحران مصرف در ایران؛ مردم يا مسئولان؟

کدخبر:۷۲۲۹دوشنبه، ۱۴ مهر ۱۳۹۳ - ۰۹:۱۹:۱۰۲۲۴۷ بازدید

با نگاهی اجمالی به چنین آمارهایی، تفاوت‌هاي تکان دهنده ای از میزان مصرف در همه حوزه‌ها میان مردم ایران و جهان آشکار مي‌شود. اگر به این تفاوت‌ها که رفته رفته به بحران‌هاي ...

مصرف برق ایرانیان ۳برابر میانگین جهانی است. سرانه مصرف انرژی در ایران ۴برابرکشوری مثل هند با یک میلیارد جمعیت است. ایران سومین رتبه مصرف گاز را در جهان داراست. ایران بالاترین میزان مصرف نان را در جهان داراست. ایرانیان چند برابر میانگین جهانی روغن مصرف مي‌کند. آمار مصرف نمک در ایران ۲برابرمیانگین جهان است.

با نگاهی اجمالی به چنین آمارهایی، تفاوت‌هاي تکان دهنده ای از میزان مصرف در همه حوزه‌ها میان مردم ایران و جهان آشکار مي‌شود. اگر به این تفاوت‌ها که رفته رفته به بحران‌هاي زیست محیطی و بهداشتی منجر مي‌شوند به عنوان یک معضل یا همان درد مشترک نگریسته شود و این پرسش در ذهن شکل گیرد که این تفاوت‌هاي غم انگیز چرا به وجود مي‌ایند؟ مي‌توان پاسخ این پرسش را در دو بعد بررسی کرد.

بعد نخست به نارسائی‌هاي فرهنگی و روانی مردم و افراد جامعه مربوط مي‌شود. کمبودهای ساختاری در حوزه فرهنگ و اخلاق در جامعه ایران در ادوار مختلف تاریخی نمودهای متفاوت داشته است، تا زمانی که این کمبودهای فرهنگی به معضل بدل نشده بودند مي‌شد کج و دار و مریض با این بی اخلاقی‌ها کنار آمد، اما اکنون این کاستی‌هاي فرهنگی در حال بحران آفرینی برای ایران است، بحران اب، سونامی انواع سرطان، الودگی‌هاي غذایی و بهداشتی در کنار همه دلایل پدید آورنده شان، به سبک زندگی ایرانیان هم مربوط مي‌شود.

میل به مصرف زیاد در کنار ارزانی منابع و انرژی‌ها در ایران، از ایرانیان مردمی مصرف گرا و اسراف کار ساخته است و این گزاره تلخ به یک ویژگی خطرناک تبدیل شده است. در بررسی این ویژگی از نقطه نظر اعتقادی مي‌توان گفت: با وجود آنکه در جامعه ایدوئولوژیک ایران، مفاهیم قناعت و دوری از افراط و تفریط از آموزه‌هاي اسلامی به شمار مي‌روند، اما آمارها حکایت از نادیده گرفته شدن این آموزه‌ها از سوی مردم ایران دارد. 

واقعیت این است که مذموم شمردن اسراف در جامعه ایران مانند بسیاری از اعتقادات دینی تنها در حد کتاب و سخنرانی باقی مانده است. و نمود عینی آن در رفتار روزمره مردم مشاهده نمی شود. از منظر فرهنگی، باوجود آنکه بسیاری از ما همواره در تلاشیم تا بهترین‌ها را برای خود و خانواده خود فراهم آوریم، اما همواره از این نکته غافلیم که این بهترین ها، به قیمت آسیب به طبیعت و سایر افراد جامعه حاصل مي‌شود و این عدم توجه به حقوق محیط زیست، و حقوق هم نوعان سرانجام خوشی را برای جامعه رقم نخواهد زد.

اما بعد دوم و در حقیقت دغدغه اصلی این نوشته، بعد نارسائی هایی است که از جانب مسئولان ایران، بر این کشور تحمیل مي‌شود. کشوری که به لحاظ دارا بودن منابع انرژی و سرمایه‌هاي آب و نفت و گاز، از سرمایه دارترین کشورها محسوب مي‌شود چگونه است که امروز با بحران هایی از جنس کمبود همین منابع روبرو شده است.

این پرسش را با دکتر مصطفی اقلیما، استاد دانشگاه و رئیس انجمن علمی مددکاری ایران در میان گذاشتیم. از ایشان درباره تمایل ایرانیان به مصرف و تجمل پرسیدیم كه دکتر اقلیما با رد این ادعا آن را توجیه مسئولان برای کم کاری‌ها و نقصان‌هاي جامعه مي‌داند و معتقد است که در شرایط کنونی و با وجود تورم شدیدی که در چند سال اخیر بر مردم تحمیل شد، طبقه متوسط در جامعه ایران از بین رفت و همین شکاف طبقاتی موجب شد که ۹۰درصد مردم ایران نتوانند مایحتاج روزانه و ماهانه خود را هم تامین کنند و عملا تجمل و مصرف بیش از اندازه آرام آرام از زندگی طبقه فرودست جامعه رخت بر بست اما ۱۰ درصد افراد کشور در اثر سیاسیت‌هاي غلط اقتصادی توانایی مال اندوزی و تجمل گرایی خود را حفظ کردند که عمده علت آن هم عدم نظارت در مسئله اخذ مالیات بر درآمد است و مصارف افراطی هم اکثرا بین افراد این طبقه دیده مي‌شود.

این استاد دانشگاه با اشاره به بالا بودن میزان مالیات بر درآمد در کشورهای پیشرفته آن را موجب رشد سیستم خدمات رسانی در این جوامع مي‌داند و معتقد است دولت و حکومت باید بتواند از مالیات اغنیا رفاه را برای مردم متوسط و فقیر جامعه فراهم کند. اقلیما، علت بالا بودن مصرف انرژی، آب و موارد دیگر را نبود ساختارهای زیربنایی درست در این زمینه ها دانسته و مي‌گوید هدر رفت آب در بسیاری از مواقع به نحوه مصرف مشترکان ارتباط چندانی ندارد، بلکه به مسائلی چون نبود سیستم لوله کشی درست، نشست آب در زمین، یکی بودن آب شرب با آبهای مصرفی، عدم وجود سیستم فاضلاب در بسیاری از نقاط مرتبط است که متاسفانه مسئولان به جای توجه به این حوزه ها، همواره ساده ترین راه یعنی واردات را بر مي‌گزینند.

رئیس انجمن علمی مددکاری ایران مي‌افزاید در مسئله مصرف گاز و برق هم با همین مشکلات مواجه هستیم، سیستم گرمایشی و سرمایشی منازل مسکونی، با وجود به اصطلاح مهندسان ناظر شهرداری، هنوز هم درست نیست و هدر رفت این منابع در بخش خانگی با وجود این ساختمان‌هاي غیر استاندارد روزبه روز بیشتر مي‌شود. وي با اشاره به بالا بودن مصرف بنزین در ایران یاد آور مي‌شود که هیچ یک از ما دلخواهمان نیست که بنزین سوزانده و متحمل هزینه شویم اما در ایران نه خیابان‌هاي استانداری برای ماشین سواری وجود دارد و نه اتومبیل‌هاي استانداردی، بنابراین راننده مجبور است مسیر چند دقیقه ای را چند ساعته بپیماید و لاجرم بنزین بیشتری هم بسوزاند.

دکتر اقلیما در بخش پایانی گفتگو ضمن تاکید بر این نکته که ایران و ایرانی شایسته بهترین‌هاست از مسئولان خواست برای حل بحران‌هاي موجود دنبال راهکارهای بيهوده‌اي چون انتقال آب از این گوشه به آن گوشه ایران نباشند بلکه به این دو توصیه رهبری توجه کنند که شایسته سالاری و پاسخگویی باید میان مسئولان ما الگو باشد که توجه به این دو توصیه سبب مي‌شود کارهای بزرگ به دست انسان‌هاي کوچک نیافتد و فاجعه هایی مانند مسکن مهر رخ ندهد. اگر مسئولی به این امر واقف باشد که باید در برابر مافوق یا مردم خود پاسخگوست، قطعا کار خود را بهتر و اصولی تر انجام مي‌دهد و از بروز فاجعه هایی مانند کشف روغن پالم در شیر جلو گیری مي‌شود.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

امیر: 1393/7/1409:27:35،
40
13
کلن تو هر زمینه مردم مقصرن که چرا چند برابر دنیا هزینه میکنن اما باز بهره نمیبرن هیچ‌ مقصر هم هستن والا خدا شاهده مسولین پاک و منزه اند
هویج: 1393/7/1415:00:54،
17
7
آب را هر طرف هدایت بکنی همان طرفی میره!!!!!!!!!!!!!!
حمید: 1393/7/1409:31:42،
37
11
اینا بهونه ای واسه گرون کردن دوباره است.کدوم مصرف؟ با کدوم آمار می گید؟چرا حقوقا رو با کشورهای دیگه مقایسه نمیکنید جناب به اصطلاح استاد دانشگاه
AF: 1393/7/1501:05:53،
16
16
این جناب استاد دانشگاه بهتر است در مدارس طالبان و داعش تدریس کنند.
sam: 1393/7/1409:37:15،
18
13
هردو یکی بیشتر از دیگری....
fhgf: 1393/7/1409:39:30،
28
9
اگه سیستم فاضلاب شهری تو همه شهرای کشور داشتیم و تصفیه خونه به اندازه کافی اینقد مشکل آب نداشتیم بیشتر مصرف آب تو کشاورزیه که اصلا اقتصادی نیس و اتلاف آب خیلی زیاده کاش ی فکری بحال این دوتا معضل بکنن
حسین: 1393/7/1409:43:50،
65
39
مطلب ایران جیبو ببینید گفته ارزانی انرژی در ایران .....!!! باعث مصرف بیش از حد شده ...!!! شدی مزدور دولت ؟؟ یه برق و گاز مونده که خیلی گرون نکردن اونم گرون کنید ببیننیم دیگه چطور میخوان از مردم پول بچاپن .....
آخه ببم جان میگی ایران دوبرابر متوسط جهانی گاز مصرف میکنه آخه مردم گازو نمیخورن که اون کشورهایی که با ایران مقایسه میکنی ببین خونه هاشون چطور عایقه ؟اون خونه هار و با ایران مقایسه میکنی ؟
اصلا بی چشم و رو شدید وقتی به نفعتون باشه ایرانو با آمریکا هم مقایسه میکنید ولی وقتی بحث درآمد و رفاه و حق شهروندی پیش میاد اون کشورا همشون اخ میش
شهاب: 1393/7/1410:07:55،
15
29
کاملا راست گفته!
انرژی تو ایران خیلی ارزونه
مثلا هر کیلووات ساعت برای وزارت نیرو حدود 400 تومان دز می آد در صورتی که ما به طور متوسط حدود 10 درصدشو یعنی 40 تومن میدیم
این ارزونی نیست!!!!!!!!
فرزاد: 1393/7/1409:47:26،
30
10
مسئولیت اعمال فرزندی که جز اطاعت کردن حق دیگری نداشته کاملا با والدینش هست . هیچ دخلی به مردم نداره . دولت خودش اسراف کار و ولخرج و پر مصرف با رفتار بچگانه است . بیشترین مصرف آب در کشاورزی است که دولت مسئول مستقیمشه.بیشترین مصرف برق و انرژی در صنایع هست که دولتین.مصرف خانگی در ایران به هیچ وجه بالا نیست.شما بگید تو خونتون چنتا وسیله برقی روشن میکنید؟در حالیکه همون خارجی های کم مصرف گوشه گوشه خونشون انواع وسایل برقی استفاده میکنن.همون اجاق برقی و تهویه برقیشون با استخر و غیرشون برای یه محله ما ایرانیها زیاده!
علی: 1393/7/1409:49:15،
33
14
شک نکنید مسئولین. تو این سالها حتی یک گام مفید هم بر نداشتن و زیر ساخت لازم را فراهم نکردن
چه لزومی داره مردم از آب شیرین واسه کشاورزی و نظافت و....غیره استفاده کنن
ایوب: 1393/7/1409:58:24،
32
11
مصرف نان زیاده چون درایران خیلی درامدمناسب نداریم که غذای متنوع بخوریم مجبورا زورمان به نان میرسه دردیگرمواردم برق وگازنه ساختمانهایمان به روزساخته میشه نه وسائل برقی البته حقیقتاهم فرهنگ درست استفاده کردن رایادنگرفتیم 30درصدمردم70درصدمسئولین
کشکول طلایی: 1393/7/1409:59:25،
99
12
ملت همیشه مقصرند چون هرچه سنگه زیر پای لنگه!!! آخه مردحسابی کدام سیستم ولوازم برقی استاندارد هست که مجرم را معرفی میکنید؟ کی الگو مصرف وفرهنگ مصرفی را درجامعه پیاده کردید حالا میخواهید امتیاز بدهید. خانه از پایبست ویران است.!!!!
مهرداد: 1393/7/1413:15:31،
17
11
فقط مسیولین بی کفایت
30 درصد اب بخاطر فرسودگی لوله ها هدر میره
مصرف برق بخاطر روشن بودن چراغ معابر در روزه صبح ها 1 الی 2 ساعت بعد از روشن شدن هوا خاموش میشه و شب 2 ساعت قبل از تاریکی در طول روز هم که بسیاری روشنه
در ضمن همه این حرفها برای گرون کردنه و همه امارهاشون دروغه
امیر: 1393/7/1417:13:42،
15
11
یعنی خودرو با دو برابر مصرف جهانی در ایران تولید میشود ربطی به
مردم دارد!!!؟ یا کشاورزی با روشهای قدیمی با مصرف اب بالا در
ایران رواج دارد و دولت برای ان برنامه ندارد!دولتها سیاست گذاران
و مشوقهای خوبی برای اباد ساختن در پیشرفت هر کشوری
هستند که متاسفانه در اینجا محلی از انجام ندارد.
دلریش: 1393/7/1417:58:08،
21
12
همیشه مردم مقصرند چون راحت ترین راه برای زدن تو سرشون و جبران بی لیاقتیها و بی کفایتی هاست.چون همیشه راحت ترین بهانه برای گران کردنه. اگه خیلی راست میگن در کدوم یک از این بحرانها که برامون ساختند کارهای زیربنایی انجام دادند که درآ ن مثلا پیش بینی 5 سال دگه را کرده باشند. تو این سندهای چند ساله که تنظیم می کنند تو یکیش برای نمونه بگند با این بحرانها چه رفتاری داشتند. نمیتونند بگند چون جلوتر از نوک دماغشان را نمی بینند.
ایرانی: 1393/7/1419:25:09،
16
10
من کارمند سازمان آب وفاضلاب تهران هستم ظبق بررسی که همکاران بنده انجام داده اند متوسط مصرف آب منازل سازمانی نمایندگان مجلس 27 برابر متوسط مصرف شهری است؛ غذای مفت ؛ آب مفت ؛ برق مفت؛ جان انسانهای ایرانی مفت دیگر مسولین چه مخواهند!!!

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار