کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

سود 300 درصدی بدهکاران بانکی از سرمایه‌گذاری‌ در ملک

کدخبر:۷۲۲۴دوشنبه، ۱۴ مهر ۱۳۹۳ - ۰۷:۳۶:۰۵۲۴۴۶ بازدید

هنوز تعداد اسامی کلان بدهکاران بانکی کشور که میلیاردها تومان منابع بانکی (بخوانید سپرده‌های مردم) را در اختیار گرفته و از بازپس دادن آن به لطایف‌الحیل اجتناب می‌کنند، روشن نشده است.

در حالی که عکس و اسامی رهبران «داعش» و گروه مخفی «خراسان» برملا شده، اما هنوز تعداد اسامی کلان بدهکاران بانکی کشور که میلیاردها تومان منابع بانکی (بخوانید سپرده‌های مردم) را در اختیار گرفته و از بازپس دادن آن به لطایف‌الحیل اجتناب می‌کنند، روشن نشده است.

خلاصه اخبار بانکی نشان می‌دهد 10 بدهکار بزرگ بانکی دارای 124 هزار میلیارد ریال (معادل 15 درصد کل مطالبات معوق بانکی کشور) بدهی معوقه هستند. ضمنا 50 گروه یا شرکت مرتبط با یکدیگر 33 درصد کل مطالبات معوقه را به خود اختصاص داده‌اند به طوری که 200 بدهکار کلان بانکی 55 درصد بدهی‌های بانکی را دارا بوده و سه نفر بالای یک هزار میلیارد تومان بدهکارند. این بررسی اجمالی نشان می‌دهد 131 مشتری بانکی 12 درصد کل تسهیلات بانکی کشور را در اختیار داشته و میزان مطالبات بانک‌های خصوصی 250 هزارمیلیاردریال (معادل 17 درصد کل تسهیلات)، بانک‌های غیرخصوصی 234 هزار میلیاردریال (معادل 13 درصد کل تسهیلات، بوده و 80 درصد مطالبات معوق در اختیار 210نفر است. این در حالی است که کل مطالبات معوق بانکی در سال 1388 به‌گفته معاون نظارتی بانک مرکزی در اول خرداد 93 معادل 411 میلیاردریال بوده است.

مدیرعامل بانک ملی ایران نیز اظهار کرده این بانک دارای 9 بدهکار اصلی و بزرگ است که گروه (ع)، (ح-ب-د)، (م م)، ل، (ک-الف) - (خ) - (م) - (ض) - (رب) دارای حدود هزارو 400 میلیاردتومان هستند. اگر ارقام فوق را با 430 هزارمیلیاردریال چک بی‌محل صادر شده سال 91 مقایسه کنیم (یعنی از هر هشت برگ چک یک برگ برگشت داده شده)، می‌توان حدس زد که چارچوب ساختار پولی- بانکی کشور دچار نقصان جدی شده است، تاملی بر شفاف‌سازی مالی جهان نشان می‌دهد اخیرا مقامات ناظر پولی- مالی آمریکا، بزرگ‌ترین بانک کشور را به علت فریبکاری در اعطای تسهیلات خرید مسکن در سال‌های 8- 2007 معادل 12 میلیارددلار جریمه کرده‌اند اما در ایران نه تنها مقامات بانکی اعطا‌کننده تسهیلات بی‌پشتوانه مواخذه و محاکمه یا حتی تنبیه نمی‌شوند و تغییر نمی‌کنند بلکه این مدیران بعضا پس از تعویض در همان مجموعه‌هایی که وام داده‌اند به‌کار گرفته شده‌اند!! (تو خود حدیث مفصل بخوان از این کلام).

وقتی آقازاده مدیرعامل یکی از بزرگ‌ترین بانک‌های تجاری کشور، شرکت اعتبارسنجی مشتریان به راه می‌اندازد و به نیابت پدر، مشتریان را اعتبارسنجی و حق‌الزحمه‌های آنچنانی هم دریافت می‌کرده لابد این مشتریان معتبر هم بوده‌اند! اما در شرایط فعلی فقط وام‌گیرندگان در مظان اتهام قرار گرفته‌اند در حالی که وام‌دهندگانی که بدون اعتبارسنجی یا با اعتبارسنجی آقازاده تسهیلات میلیاردی (سپرده‌های مردم) را به باد فنا داده‌اند نیز باید افشا و محاکمه شوند و در این ارتباط فرقی هم بین بانک‌های خصوصی و غیرخصوصی نیست چرا که بانک آمریکا هم خصوصی بود اما جریمه شد و آقای تونی وست یکی از دادستان‌های این پرونده در مصاحبه‌ای به صراحت اعلام کرد «هیچ موسسه‌ای در آمریکا، هر چقدر هم بزرگ باشد، نمی‌تواند از مجازات فرار کند.» اتهام این بانک‌ها گمراه‌کردن مشتریان در دریافت وام‌های مسکن بوده، در حالی‌که بنابر اظهارنظر برخی مقامات قضایی کشور برخی بدهکاران بزرگ بانکی، فاقد صلاحیت دریافت تسهیلات میلیاردی بوده‌اند و در واقع مدیران بانک‌ها در اعطای تسهیلات، حداقل تخلف را کرده‌اند (البته اگر شریک جرم نباشند).

مثال زیبای دادستان پرونده بانک آمریکا می‌تواند الگوی مناسبی برای پیگیر پرونده معوقات بانکی باشد آنجا که ایشان اعلام کرد «آنچه در اینجا روی داده مثل این است که شما به خواربارفروشی محل رفته باشید و به شما گفته باشند این شیر مال همین امروز است، اما همه کارگران خواربارفروشی می‌دانستند که این شیر نه‌تنها متعلق به دیروز است بلکه در تمام 24 ساعت گذشته در یخچال هم نبوده و کسی هم چیزی به شما نگفته است!! مصداق این مثال آن است که برخی بدهکاران کلان اولا بدسابقه و مصداق ذینفع واحد بوده و در فهرست سیاه بانک‌مرکزی هم بوده‌اند، ثانیا تقریبا آدم و عالم می‌دانسته‌اند که اینان قدرت بازپرداخت وام را ندارند اما چون ازمابهتران بوده‌اند باید وام می‌گرفتند. نگارنده حتی معتقد است چنانچه در گزارشات حسابرسان این بانک‌ها، هیچ‌گونه‌بندی درباره این تسهیلات و چگونگی بازپرداخت این تسهیلات وجود نداشته، باید آنان نیز مورد بازخواست قرار گیرند.  بد نیست مقامات ناظر بانکی فهرست خریداران پروژه‌های ساختمانی بانک‌ها یا فهرست خریداران برج‌های متعلق به بدهکاران بزرگ را که دارای بدهی معوقه هستند، بررسی کنند تا شاید اسامی مسوولان ارشد برخی بانک‌ها یا اقارب درجه اول آنها را در بین مالکان واحد‌های این برج‌ها بیابند و آن‌وقت فلسفه اعطای تسهیلات بیشتر روشن شود.

از طرفی می‌توان این‌گونه فرض کرد چنانچه مجموع تسهیلات اعطایی بانک‌ها به‌ویژه در سنوات 1391-1384 (قبل از افزایش نرخ ارز و مسکن) حدود 500هزارمیلیاردتومان بوده که فقط 20درصد آن از طرق وام‌گیرندگان صرف خرید املاک و مستغلات شده باشد (که شده است)، با توجه به افزایش قیمت نرخ ارز و مستغلات پس از نیمه دوم سال 1391 که حدود سه‌برابر افزایش یافته عملا وام‌گیرندگان کلان سه‌برابر تسهیلات دریافتی سود برده‌اند که حتی چنانچه این افراد بخواهند سود و تسهیلات را بازپرداخت کنند (که نمی‌کنند) با توجه به نرخ سودهای حداکثر 18 تا 20 درصدی عملا از 300 درصد سود خود، حداکثر 80 درصد را به بانک خواهند داد و 220 درصد با پول بانک حال کرده‌اند! بیچاره کارآفرینان طیار این باند مافیایی در همین مثال مثل روز روشن 26 هزارمیلیاردتومان یا به تعبیری 6.8 میلیارددلار به جیب زده‌اند در حالی‌که وفق اظهارات بالاترین مقامات قضایی و بانکی این حضرات هنوز اصل بدهی را هم پرداخت نکرده‌اند و قرار است دولت معظم راهکاری برای بخشش جرایم و کاهش سود این بدهی‌ها بیابد!!

بلیط هواپیمادیدگاه ها

محمد: 1393/7/1407:40:05،
36
13
خوب چرا اسم اینا رو اعلام نمیکنن و تحویل قانون نمیدن! این چه سریه یا این افراد کین که هیچکس زورش به اونا نمیرسه!بیچاره مردم.
محمد: 1393/7/1416:21:49،
23
17
آقازاده مدیر عامل یکی از بزرگترین بانکها که کاملا مشخصه

منظور آقازاده مدیرعامل بانک "ص" هستهمان بانک معروف بدهی 3000 میلیاردی که بخاطرش مدیرعامل بانک ملی از کشور فرار کرد اما به شکلی جالب، مدیرعامل خود این بانک ماند و کماکان محکوم هم نشده...همان مدیرعاملی که وزیر کار دولت نهم هم بود...آقازاده شان هم شرکت اعتبارسنجی مشتریان تاسیس کردند و متقاضیان با صلاحیتتتت رو به پدر توصیه میکردند، پدر هم وام عزیزان رو تایید می کردند...دیگه یکم هم خودتون سرچ کنید...
حمید: 1393/7/1407:40:25،
21
32
میتونن میخورن.نوش جونشون.ارضشو داشتن.منم اگه گیرم بیاد میخورم.اونا نخورن گیر کشورهای دیگه میاد.
امین: 1393/7/1408:56:56،
32
16
اینها همه از ثمرات سیستم بیمار بانکداری ماست. و متاسفانه دولتی ها هم از این اتفاق بدشون نیومده بهش دامن هم زدن.
ghhj: 1393/7/1409:50:02،
33
15
اگه مسلمونی اینه من ترجیح میدم کافر باشم واقعا جمهوری اسلامی یعنی این؟؟!!!! پای کی در میونه کیه که همه ازش میترسن
442: 1393/7/1411:45:49،
30
14
کشششششش ندین

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
شرایط پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو - شهریور 96
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما