کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

چگونه بدون حل معضل بیکاری اقتصاد از رکود خارج شد؟

کدخبر:۷۱۲۳سه شنبه، ۸ مهر ۱۳۹۳ - ۰۷:۵۹:۰۵۲۰۴۰ بازدید

تازه‌ترین گزارش دولت حاکی از آن است که نرخ رشد اقتصادی بعد از چندین فصل، بالاخره مثبت شد و با نفت 6.4 درصد و بدون نفت 4.4 درصد شد.

تازه‌ترین گزارش دولت حاکی از آن است که نرخ رشد اقتصادی بعد از چندین فصل، بالاخره مثبت شد و با نفت 6.4 درصد و بدون نفت 4.4 درصد شد.

کارشناسان می‌گویند هر یک درصد رشد اقتصادی برابر با 100 هزار فرصت شغلی است، از این رو باید انتظار داشت 440 تا 640 هزار شغل جدید ایجاد شده باشد، اما در فاصله گزارش‌دهی دولت از پایان سال 92 تا بهار امسال بر تعداد بیکاران کشور افزوده شده است. مقامات دولتی در واکنش به این ابهام می‌گویند الزاما رشد اقتصادی به معنای ایجاد اشتغال جدید نیست! به گزارش مهر، به‌تازگی آمارهایی از سوی دولت تدبیر و امید در حوزه رشد اقتصادی و مثبت شدن فعالیت‌ها در این بخش ارائه شده که البته واکنش‌هایی را نیز به همراه داشته است. اولین بار در هفته‌های اخیر رئیس‌جمهور به صورت رسمی اعلام کرد، نرخ رشد اقتصادی کشور مثبت شده است. کارشناسان می‌گویند اینکه دولت در یک سال اخیر موفق به مهار قیمت‌های افسارگسیخته، ایجاد آرامش در بازارها و اعتمادسازی دربین مردم شده است بر کسی پوشیده نیست و بسیار نیز حائز اهمیت است اما اینها تنها مسائل اقتصاد نیست و کارهای دیگری نیز باید صورت پذیرد.

بانک مرکزی در روزهای گذشته به صورت رسمی اعلام کرده نرخ رشد اقتصادی با نفت در بهار امسال پس از ماه‌ها تجربه رشد منفی، با 4.6 درصد مثبت شد که این رشد بدون نفت 4.4 درصد بوده است. به عقیده کارشناسان و صاحبنظران، یکی از نشانه‌ها و خروجی‌های رشد اقتصادی کشور را باید در بهبود وضعیت بازار کار کشور جست‌وجو کرد، به این معنی که اگر اقتصاد کشور به حرکت در‌اید و رشدی داشته باشد بنابراین این تحرک باید تاثیر مثبتی را در ایجاد فرصت‌های جدید شغلی بازار کار برجا بگذارد. براساس اعلام مرکز آمار ایران، تعداد بیکاران مطلق کشور در پایان سال گذشته 2 میلیون و 488 هزار و 372 نفر بود که این تعداد نه‌تنها در بهار امسال کاهش نیافت بلکه با 41 هزار و 692 نفر افزایش به 2 میلیون و 530 هزار و 64 نفر در بهار امسال رسید بنابراین اثر چندانی در این بخش مشاهده نمی‌شود. به گفته کارشناسان، هر یک درصد رشد اقتصادی معادل ایجاد 100 هزار فرصت شغلی جدید در کشور است که اگر چنین فرضی را درست بدانیم، باید انتظار داشته باشیم بین 440 تا 640 هزار فرصت شغلی در چندماه گذشته ایجاد شده باشد که با اوضاع فعلی بازار کار، بعید است چنین اتفاقی افتاده باشد. برخی مقامات ارشد دولت تدبیر و امید مانند محمدباقر نوبخت در واکنش به اینکه چرا اثری از رشدهای اقتصادی اعلام شده توسط دولت در بازار کار کشور مشخص نیست؟ می‌گوید: تولید برای اینکه رشد کند، باید عوامل مختلف آن رشد داشته باشد که شامل منابع مالی، منابع انسانی و منابع طبیعی است.

640 هزار شغل جدید ایجاد شد؟

معاون رئیس‌جمهور می‌گوید اگر سرمایه‌گذاری افزایش پیدا کند، لزوما به این معنی نیست که به همان مقدار نیروی انسانی رشد پیدا کند، زیرا همه سرمایه‌گذاری‌ها کاربر نیستند و ممکن است برای رشد تولید از روش‌های تکنولوژی بر و فناوری بر استفاده کنیم. مباحث مطرح شده از سوی معاون رئیس‌جمهور بسیار شبیه مباحثی است که در دولت گذشته درباره عدم ارتباط بین نرخ رشد و ایجاد فرصت‌های شغلی مطرح می‌شد و در آن زمان نیز کارشناسان اقتصادی عقیده داشتند با نرخ رشد منفی اقتصادی نمی‌توان انتظار داشت اشتغال جدیدی ایجاد شود. حال نیز همان مباحث گذشته با ادبیاتی دیگر مطرح می‌شود، با این تفاوت که در چند سال گذشته کارشناسان به دنبال یافتن ارتباطی بین رشد اقتصادی منفی و ایجاد میلیون‌ها فرصت شغلی جدید بودند و امروز به دنبال یافتن ارتباط بین نرخ رشد اقتصادی مثبت و عدم تاثیر آن در بازار کار! 14 ماه از زمان آغاز به کار دولت تدبیر و امید می‌گذرد و با وجود اینکه تاکنون آمارهای گوناگونی از موفقیت در مهار نرخ تورم و حالا درباره وقوع رشد مثبت اقتصادی ارائه می‌شود، اما بازار کار کشور همچنان در خواب زمستانی بسر می‌برد و اتفاق خاصی که حاکی از تحرک در این بازار باشد، نمی‌افتد. در واقع، دولت تدبیر و امید تاکنون نتوانسته به یکی از مهم‌ترین وعده‌های خود درباره حل مشکل بیکاری و ایجاد رونق در بازار کار جامه عمل بپوشاند و همچنان شاهد رکود در این بازار و صف طولانی کارجویان در کشور هستیم. همچنان بیکاری به عنوان مهم‌ترین و دست‌کم یکی از چند مساله اصلی خانوار محسوب می‌شود و حدود یک‌میلیون و 200 هزار نفر از فارغ‌التحصیلان دانشگاهی کشور که بزودی 5/4 میلیون دیگر نیز به آن افزوده می‌شود، با بیکاری دست و پنجه نرم می‌کنند. حمید حاج‌اسماعیلی در گفت‌وگو با مهر با بیان اینکه به نظر می‌رسد مقایسه‌های صورت‌گرفته در نرخ رشدهای جدید نسبت به وضعیت بسیار بد سال‌های گذشته صورت گرفته باشد، گفت: با این حال، دولت در سال گذشته در چنین ایامی نرخ رشد اقتصادی را منفی 6/5 درصد اعلام کرده بود.

گزارش‌های عجیب درباره بیکاری

این کارشناس بازار کار با تاکید بر اینکه نمی‌توان پذیرفت در طول یک‌سال و در عین حالی که چندان نشانه‌هایی در اقتصاد و بازار کار از رشد و تحرک وجود ندارد، اقتصاد 10 درصد راه پیموده باشد، اظهار داشت: از سوی دیگر در تولید و فروش نفت نیز پیشرفتی نداشتیم که بتوان انتظار داشت، تحرک چندانی در اقتصاد شکل گرفته باشد. حاج‌اسماعیلی ادامه داد: در هر صورت اگر رشدی در اقتصاد اتفاق افتاده، باید نمود آن در بازار کار مشخص باشد. در زمان دولت دهم که رشد اقتصادی منفی بود، گزارش می‌دادند بازار کار بهبود یافته است که از عجایب بود. وی تاکید کرد: اینکه بگویند در طول یکسال اقتصاد کشور از رشد منفی حدود 6 درصد به مثبت 6. 4 درصد رسیده اما در اشتغال و بازار کار تاثیری نداشته است، پذیرش را کمی دشوار می‌کند. البته پیش‌تر وزیر کار اعلام کرده بود 300 هزار بیمه شده جدید در کشور به ثبت رسیده است. این کارشناس بازار کار اظهار داشت: همچنین تغییری در وضعیت بنگاه‌های کوچک اقتصادی ایجاد نشده که بتوان از آن به عنوان نشانه‌ای از رشد اقتصادی مثبت یاد کرد. اگر دولت به دنبال رشد واقعی اقتصادی است، باید بنگاه‌های کوچک را توسعه دهد و در این بخش حرکت ایجاد کند. به گفته حاج‌اسماعیلی، اشتغال در کوتاه‌مدت تنها از طریق بنگاه‌های کوچک اتفاق می‌افتد و از سویی در تعاونی‌ها نیز ظرفیت‌سازی‌های جدیدی ایجاد نشده است. در عین حال، در بخش‌های مالیات و بیمه و سرمایه‌گذاری‌های جدید داخلی و خارجی نیز تصمیمات موثری گرفته نشده که بتوان آنها را مبنای تحرک واقعی در اقتصاد دانست.

معضل بیکاری با رشد اقتصادی حل می‌شود

نایب رئیس کمیسیون ویژه اقتصادی مجلس با اشاره به اینکه رفع معضل اقتصادی نیازمند حل مشکلات اقتصادی است گفت:در برنامه ششم توسعه باید اتکا به توانمندی‌های داخلی برای رشد اقتصادی مد نظر قرار گیرد. محمدرضا پورابراهیمی در گفت‌وگو با تسنیم، درباره راهکارهای حل معضل بیکاری گفت: شرایط اقتصادی درحال حاضر دستخوش تغییراتی شده است که رویکرد برنامه‌ای به معنایی باید وجود داشته باشد. وی ادامه داد: برای فراهم شدن شرایط لازم در جهت حل معضل بیکاری علاوه بر برنامه‌ریزی دقیق باید عوامل موثر بر اقتصاد را در شرایط کنونی هم اعمال کنیم و متغیرهای مهم را مد نظر قرار دهیم. پورابراهیمی تاکید کرد: در برنامه ششم توسعه باید اتکا به توانمندی‌های داخلی برای رشد اقتصادی که در نهایت کاهش بیکاری را به دنبال دارد، مد نظر باشد. وی اظهار کرد: نیازمند یک خانه‌تکانی در ساختار نهادهای مالی در اقتصاد ایران هستیم. 70 درصد اقتصاد ایران در دست نهاد‌هایی مالی است که به صورت کارآمد در اقتصاد فعالیت نمی‌کنند. دلیل‌شان این است که اینها به مفهوم رویکرد بخش خصوصی باید به دنبال کسب منافع بیشتر،کارآمدی بیشتر و بازده بیشتر باشند که نیستند. پورابراهیمی بیان کرد: اگر بتوانیم سالانه تنها چند درصد رشد اقتصاد ایران را افزایش دهیم قطعاً‌ مشکل بیکاری با رشد اقتصادی در درازمدت برطرف خواهد شد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

fh : 1393/7/808:06:25،
59
17
با رشد جمعیت ازدواج زوری اعتیاد فقر وام 30درصدی گرانی روزبه روز بیکاری را تقویت کنیم
shooter: 1393/7/809:18:16،
44
16
و این هم معجزه دیگر ما رکورد زدیم
پارسا: 1393/7/811:27:53،
16
19
90تومان پولو گذاشتم سپرده بانکی بیکار وسرگردان خانه نشین شدم

هیچ کاری نیست افسرده شدم
حمید: 1393/7/808:08:22،
36
13
واقعا بی کاری بیداد میکنه،این همه جوون تحصیل کردن به امید این که یه کار خوب داشته باشن میان تو بازار میبینن باید از پادویی شروع کنن.
واقعا به نظر من جوونا الکی وقت خودشونو با درس تلف نکنن
حسام: 1393/7/808:21:45،
16
16
باید اجازه بدیم این رشد اقتصادی ضرر ها و زیان های شرکت ها و بخش خصوصی رو اول جبران کنه بعد دنبال جذب نیروهای جدید باشن. اینطوری نیست که بلافاصله بعد از اینکه کار و کاسبیشون رونق گرفت شروع کنن به جذب نیرو. الان همه تا خرخره تو بدهی هستن یکیش خود من
pepan: 1393/7/808:42:49،
30
13
کی گفته از رکود خارج شده؟دلیل داری؟مدرک داری؟
با آمار چن تا بی سواد میخوایین چیو نشون بدین؟
نوید: 1393/7/808:59:02،
28
12
ايران از بين 234 كشور 18مين كشور پهناور دنياس اما تراكم جمعيتي توي ايران خيلي پايينه كشور هاي هم اندازمون مثل اندونزي جمعيتشون تقريبا 3 برابر ما هست اما ما با اين جمعيت كم اين همه بيكار داريم.اين يعني وضعيت اقتصادي كشور خيلي خرابه خيلي
بيكار: 1393/7/810:02:26،
21
15
همش به خاطر نفت است و السلام...
محمد: 1393/7/811:18:58،
17
16
اگر همین چاههای نفت نبود دست کمی از کشورهای فقیر افریقایی نداشتیم.متاسفانه مدیریت صحیح و عقلانیت در بین مسئولین ما جایی ندارد...
Z: 1393/7/815:12:35،
15
16
آلیس در سرزمین عجایب!!!!!
ناصر: 1393/7/816:31:09،
15
10
سیستم آموزشی تئوری محور برطبق سیستم آموزشی 200 سال پیش انگلیس که همچنان بدون تغییر مانده مخصوصا دانشگاها، اقتصاد تک محصولی نفت، عدم ارتباط با کشورهای تکنولوژی بالا آمریکا و اروپا، نبود ارتباط درست با همسایه های عرب و ترک و پاکستان، تحریم، پارتی بازی، زیرمیزی، عدم رعایت اصول و قوانین و... در بخش صنعت مملکت به جایی رسیدیم که از ازبکستان برای پژو پارس قطعه وارد کنیم یعنی الان قدرت صنعت ایران اندازه قاجاره شایدم کمتر!!!بالاخره 200 سال پیش صنایع کبریت سازی، چینی،چرمسازی،شکر، ارد بوده که همونام بومی سازی نشده!
میلاد: 1393/7/819:16:51،
15
12
ما جوانها بیکار نمیماندیم اگر بدرمان سرمایه دار بود ما منت نمیکشیدیم به کاری که علاقه نداشیم زوریه ما احتیاج به کار نداشتیم به دولت ملت خواهان استخدام کردن نمیشدیم نمیکردیم دیبلم اشبز سرایدار کاردانی نامه رسان سرایدار بیک موتوری گارسون ظرف شوی برو بهت زنگ میزنیم همه از ضعف وشدت گرفتن بیکاری: میشود دیبلم سرایه دار کاش ما هم حقوق بیکاری داشتیم مانند کشورهای دیگر کاش ما هم بعد فارغ التحصیلی از دانشگاه کار معرفی میشدیم مانند کشورهای دیگر کو.....................
ارمین : 1393/7/821:30:48،
15
14
اره میلاد جان راست میگی اگه ما هم مثل ادم هایی که تو اندرزگو بنز بی ام و پورشه فراری از اینجور چیزا سوار میشدیم یعنید سرمایه دار بودیم به کار اصلا فکر نمیکردیم ولی افسوس که نیست اوضاع استخداما بهم ریخته سرایدار نامه رسان مسئول باشگاه نگهبان بارکبان بلیط فروش از این حرفا بیداد میکنه داداشی به امید اون روز که همه جوانها از بیکاری در بیان
نسل سوخته ایرانی: 1393/7/900:25:41،
12
9
فقر فحشا بیکاری اعتیاد توی قرن 21 خرافه پرستی بی ارزش ترین پاسپورت گرانی غمگین ترین کشور دنیا رشد سرطان بیسوادی اعدام........ دست شما مرسی
جوان ناکام: 1393/7/900:52:44،
12
14
همیشه پای یک رکورد در میان است,ولی نمیدنم چرا هیچ وقت من تو این رکورد ها نیستم...
سبحانی: 1394/7/1421:11:40،
6
5
به نام خدا - درست به اندازه حجم هجوم میلیونی اتباع غیر مجاز فرصت طلب بیگانه( 3/5 میلیون ) ، 3/5 میلیون مردان ایرانی بیکار شده اند ! چون اتباع بیگانه هویت ندارند حاضرند بدون بیمه هم کارکنند و کارفرما ترجیح می دهد بیگانه را (بدون بیمه) بکار گیرد ! لذا کارگر بیگانه با نرخ شکنی (دامپینگ!) کارگر ایرانی را از همان صنف کار بیکار می کند !! و ایرانی ارج و قربش را در کارش از کف می دهد ! و.... از آنجا که ایجاد هر شغل در ایران 150 میلیون تومان هزینه دارد و دولت ایران سالانه بیشتر از 80 هزار شغل ایجاد نمی کند !! حل معضل بیکاری میلیون ها ایرانی بیکار جز با عزم جدی در اخراج اتباع فرصت طلب و سوءاستفاده گر بیگانه از ایران محال است! اتباع غیرمجاز بیگانه( متجاوزان مرزی !) هیچگونه حق حضوری در ایران ندارند !

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت جدید محصولات سایپا اعلام شد / مهر 96 + جدول
شرایط پیش فروش خودروی پژو 207 اتوماتیک ویژه مهر 96 با ظرفیت محدود
بخشنامه جدید پیش فروش خودروی رنو ساندرو استپ وی منتشر شد - آبان 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد/ آبان 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - آبان 96
آغاز دور جدید پیش فروش رنو ساندرو استپ وی با ظرفیت محدود - آبان 96
معرفی جایگزین احتمالی پژو 405 در ایران
معرفی پرفروش‌ترین نوشابه‌های انرژی‌زا در جهان
آغاز دور جدید پیش فروش خودروی دنا پلاس از سوی ایران خودرو - مهر 96
ورود نسل جدید خودروهای ماهیندرا به ایران + حدود قیمت
شرایط جدید فروش نقد و اقساط محصولات شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو - آبان 96
آغاز دور جدید فروش محصولات شرکت پارس خودرو - آبان 96
کدام خودروها در بازار بیشترین اختلاف قیمت را با نمایندگی دارند؟
حواشی عجیب باز هم در ثبت‌نام ساندرو استپ‌وی امروز دوشنبه
خودروی جدید بسترن B30 به مشتریان تحویل داده شد + قیمت بازار
آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار