کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

اصناف برای 100 تومان جنجال می‌کنند !

کدخبر:۷۰۵۵شنبه، ۵ مهر ۱۳۹۳ - ۰۷:۱۴:۵۰۵۹۷۳ بازدید

ناصر حکیمی، مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک‌مرکزی می گوید دیگر برای من مهم نیست که می‌خواهد چه اتفاقی برای من بیفتد، می‌خواهم یک‌سری حرف‌ها را رُک و صریح ....

گفت‌و‌گو با مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک‌مرکزی در شرق :

درست سه‌ماه پیش بود که اولین فاز اخذ کارمزد در شبکه بانکی کلید خورد. بانک‌مرکزی به شبکه بانکی دستور داد تا از مردم بابت تراکنش مانده‌گیری از حساب‌ها کارمزد بگیرند. 78میلیون‌نفر مردم این کشور بدون هیچ اعتراضی پذیرفتند که بابت این خدمت بانکی کارمزد بدهند؛ آب‌ازآب هم تکان نخورد. حالا چند روزی است که بحث فاز دوم اخذ کارمزد از اصناف، فروشندگان و مغازه‌داران به‌میان‌آمده و جنجالی عظیم در کشور به‌پا‌شده آن هم بر سر پرداخت صد‌تک تومانی. اتفاق عجیب‌وغریبی در کشور رخ نداده، فقط دیگر قرار نیست همه‌چیز برای عده‌ای مفت باشد. 10سالی است کهpos یا همان پایانه‌های فروشگاهی برای رونق کسب‌وکار و تسهیل خریدهای روزمره مردم به اصناف و مغازه‌داران به صورت مجانی و رایگان داده شده است. دستگاه‌هایی که حالا حدود 800 تا 900هزارتومان قیمت دارند و برای این پایداری شبکه پرداختی سالانه 900میلیاردتومان پول نیاز است. حالا اقلیتی کوچک اما بانفوذ و زور سیاسی سعی دارند تا همچنان بر دوش بانک‌ها و شرکت‌های psp سوار باشند و ریالی هم از بابت این خدمات از جیب مبارک خرج نکنند. سال‌ها پیش، بانک خصوصی «پارسیان» اولین بانکی بود که سیستم کارمزد را اجرایی کرد اما بانک دولتی «ملی» بزرگ‌ترین بانک کشور در رقابتی نه‌چندان سالم کارمزدها را صفر اعلام کرد. حالا همین بانک‌های دولتی که روزگاری به عده‌ای مفت خدمات می‌دادند، از محل بانکداری الکترونیک به زیاندهی مطلق رسیدند.  ناصر حکیمی، مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک‌مرکزی است که احیای کارمزد‌ها در شبکه بانکی را به جان خریده است. مدیری که قصد دارد در سیستم کارمزدها یک عقب‌گرد تاریخی اعمال کند و پاک‌کن به دست، خرابکاری بانک‌های دولتی را به زیر اصلاحیه ببرد. او در همان ابتدای اجرای کارمزدها در شبکه بانکی، گفت: فازبه‌فاز اعمال کارمزدها با رنج و خونریزی همراه است. او آنقدر از این هیاهو و جنجال‌ها به ستوه آمده که در همان ابتدای گفت‌وگو با «شرق» گفت که اصلا دیگر برای من مهم نیست که می‌خواهد چه اتفاقی برای من بیفتد، می‌خواهم یک‌سری حرف‌ها را رُک و صریح بزنم حتی اگر برای من بار منفی به همراه داشته باشد.


آقای حکیمی در گذشته دریافت کارمزدها در شبکه بانکی چندان جدی نبود اما اکنون روی این موضوع خیلی تاکید می‌شود. به‌نظر می‌رسد که این تصمیم بی‌ارتباط با سخنان وزیر اقتصاد مبنی بر سودآورکردن بانک‌ها و تاکید وی بر دریافت کارمزدها نباشد. آیا در ارایه این نظر نیم‌نگاهی هم به رویه جهانی شده است؟
در دنیا فعالیت بانکی بیشتر بر مبنای کارمزد است. به عبارت بهتر بانک‌های دنیا خیلی روی سود بانکی و تسهیلات حساب باز نمی‌کنند، درواقع به سپرده مشتری یک‌درصد سود هم تعلق نمی‌گیرد و سود تسهیلات حدود دو الی سه‌درصد است در عوض بانک‌ها بیشتر روی کارمزد کار می‌کنند. مثلا یکی از فعالیت‌های بسیار سودآور در بانک‌های دنیا بحث کارت اعتباری است. در سرویس کارت اعتباری، دارنده کارت هیچ پولی پرداخت نمی‌کند و بانک صرفا با اعتبارسنجی این کارت را به مشتری پرداخت می‌کند یعنی مشتری می‌تواند بدون اینکه پول در حساب خود داشته باشد، از این کارت استفاده کند. در پایان ماه صورت حسابی برای افراد خواهد آمد که این صورتحساب را بدون هیچ‌گونه سود و کارمزدی می‌توانند پرداخت کنند. این مساله برای ذهنیت کارشناسانی که در ایران اظهارنظرهای عجیب‌وغریب دارند، قابل فهم و درک نیست که چطور من به شما مفت‌ومجانی اعتبار بدهم و هیچ کارمزد و سودی هم از شما دریافت نکنم. ماجرا این است که از 50سال پیش که بحث کارت اعتباری مطرح شد، شرکت‌های کارت اعتباری به فروشگاهی‌ها گفتند که ما از طرف بانک آمده‌ایم و برای یکسری از مشتریان که الان پول ندارند، اعتبار ایجاد می‌کنیم تا همین الان خرید کنند یعنی به‌جای اینکه چک برای یک‌ماه بعد پرداخت کنند، با کارت اعتباری خرید می‌کنند و همین الان هم پول را پرداخت می‌کنند. در ازای آن شرکت کارت اعتباری می‌گوید که باید یکی، دو‌درصد تخفیف بدهید. این تخفیف بین سه‌نفر یعنی بین کسی که پوز‌ها را گذاشته و کسی که شبکه را اداره می‌کند و بخش عمده‌ای هم به بانکی که کارت اعتباری صادر کرده است، تقسیم می‌شود. یعنی بانکی که کارت اعتباری برای شما صادر می‌کند، از دارنده کارت هیچ پولی نمی‌گیرد و از شما تنها خواهش و تمنا می‌کند که از این کارت استفاده کنید چون هرچقدر شما از این اعتبار استفاده کنید، از مغازه‌دار تخفیف گرفته خواهد شد و پول آن نصیب بانک می‌شود، سود این امر برای بانک فوق‌العاده زیاد است. در بانک‌های دنیا وام با سود چهار یا پنج‌درصد داده می‌شود، مشتری ماهانه حدود یک‌درصد سود دارد بنابراین بیزینس‌کارت اعتباری برای بانک‌ها در آن طرف آب خیلی سودآور است. در این شرایط مردم راضی هستند چون بدون اینکه پول داشته باشند، اعتبار دارند و بدون اینکه سود بدهند، از اعتبارشان خرج می‌کنند. فروشنده راضی است چون مشتری نسیه از او خرید می‌کند اما نقدا از بانک پول خود را دریافت می‌کند، بانک هم راضی است چون در حالت عادی از بابت منابع خود از تسهیلات‌گیرنده چهار الی پنج‌درصد سود دریافت می‌کند اما زمانی که کارت اعتباری می‌دهد، 10‌درصد سود می‌گیرد. چطور می‌شود که چنین سیستمی در آن طرف آب‌ها و در 205 کشور اجرایی می‌شود و همه راضی هستند اما فقط در یک کشور یعنی ایران این اتفاق نیفتاده است.

اشکال کجاست؟
اشکال اینجاست که ما یک سیستم بانکداری دولتی داشتیم و ذهنیت غلط بانکداران این است که ما سپرده‌های خُرد مردم را جمع می‌کنیم و به بزرگ‌ها می‌دهیم. در حالی‌که در دنیا اینطور نیست. می‌گویند که سپرده‌های بزرگ‌ها نزد ماست و از این محل به مردم پول می‌دهیم تا جنس بزرگ‌ها را بتوانند خریداری کنند. کل نارضایتی‌ای که در سیستم بانکی و از طرف مردم می‌بینید، برای همین است که ما پول مردم را می‌گیریم و به یکسری کله‌گُنده می‌دهیم که اینها هرچه دلشان خواست، تولید کنند. در حالی‌که در دنیا اینطور نیست، به مردم اعتبار می‌دهند تا خودشان بروند و انتخاب کنند که از کدام کله‌گنده می‌خواهند جنس بخرند. اگر اجناس خراب باشد، مردم آن را خریداری نمی‌کنند بنابراین اعتبارات بانکی سمت تولیدکننده‌ای که جنس خراب به دست مردم می‌دهد، نمی‌رود و این به آن معناست که مردم انتخاب می‌کنند. اما در ایران، ما برای مردم این شعور را قایل نشدیم که حق انتخاب داشته باشند. منابع و اعتبارات بانکی با استفاده از رابطه و نفوذ عاید کسانی می‌شود که زورشان می‌رسد یعنی همان کله‌گنده‌ها و بزرگ‌ها. مردم سپرده‌های خود را در بانک می‌گذارند و این را مثلا به یک شرکت خودروساز وام می‌دهند، خودروساز هم هرچه بخواهد تولید می‌کند، آش کشک خاله است مردم هم باید بخرند دیگر، چاره‌ای نیست، اعتبارات مملکت در جیب اینها رفته است. این مساله به خاطر این است که بانکداران ما در اوایل دهه‌های 60 و 70 بانکدار نبودند و مدیر دولتی بودند. چون در آن زمان که بانک‌ها دولتی شدند، بانک به یک اداره تبدیل شد و مدیران بانک‌ها هم به کارمند آن اداره و آدم دولتی تبدیل شدند که تنها حقوقی را از بابت کارهایی که انجام می‌دادند، دریافت می‌کردند و به فکر این نبودند که خلاقیتی نشان دهند یا ببینند که بانک‌های دنیا چه کاری می‌کنند. اما می‌خواهم یک نکته جالب را بگویم، در مورد همین مساله کارت اعتباری با علما  صحبت می‌کردم، هیچ‌یک از علما هیچ شبهه ربوی به آن وارد نکردند و اتفاقا گفتند کاملا شرعی است؛ چون شکل اسلامی آن همین قرض‌الحسنه است.

سیستم بنکینگ در دنیا، هم منطبق بر شرع ما و هم منطبق بر کسب و کار تجاری بانک‌هاست و هم سودآور است ضمن آنکه مردم، بانک‌ها و فروشنده‌ها همه راضی هستند. اما در سیستم بانکی ما شک و شبهه شرعی وجود دارد، بانک سود بالایی دریافت می‌کند و مردم در حالی‌که سود بالایی پرداخت می‌کنند که دسترسی به منابع ندارند. شما اگر دو‌میلیون‌تومان وام از بانک بخواهید، باید از 50جای مختلف امضا بگیرید، حالا من از شما می‌پرسم، این وسط چه کسی سود می‌برد؟
از دیدگاه مردم، بانک‌ها...!
نه، بانک‌ها همه زیان‌ده هستند. علتش این است که وام‌های بزرگ به کسب و کارهای خیلی بزرگ و حالا کسب و کارهای خیلی بزرگ در رکود دچار مشکل شده‌اند و نمی‌توانند پول بانک‌ها را پس دهند در نتیجه بانک‌ها منابع ندارند. این وسط فقط مغازه‌دارها و فروشگاه‌ها هستند که حاضر نیستند حتی یک قدم برای تسهیل پرداخت و رونق بازار بردارند. این هم مشکل اشخاص مغازه‌دار نیست، مشکل یک سیستمی است که بابت پرداخت صدتا تک‌تومانی کارمزد جنجال به‌پا می‌کنند. اینها در واقع یک ماهیت صنفی دارد و به‌خوبی جا نیفتاده و به همین علت عقل جمعی را می‌طلبد. برای مغازه‌دار جا نیفتاده که وقتی بانک اعتبار و تسهیلاتی ایجاد می‌کند، فروش تو بالاتر می‌رود. بهتر است مثالی بزنم، در خانواده ما بازاری و مغازه‌دار زیاد است، من با آنها در این‌باره صحبت می‌کنم. واقعا از وقتی pos آمده، فروش آنها در مغازه‌ها بالاتر رفته است. چون افراد برای خرید کالا باید پول نقدی می‌آوردند و چون پول کمی در جیب داشتند، کم خرید می‌کردند اما اکنون چون همه، کارت بانکی در دست دارند و به اصطلاح پول‌های قلمبه آنها در کارتشان است، هوس می‌کنند چیزهای دیگری هم بخرند، در نتیجه مغازه‌داران با آمدن pos عملا فروش‌شان بالاتر رفته ولی هیچ‌کس راجع‌به این مساله صحبت نمی‌کند. مغازه‌داران می‌گویند که ما نوکر بی‌جیره و مواجب بانک‌ها شده‌ایم. من یک خواهش از مغازه‌داران دارم؛ نقدا از مشتریان پول دریافت کنید و این لطف و کرمتان را از سر بانک‌ها بردارید. اگر شما پول نقد از مشتری بگیرید و در گاوصندوق مغازه بگذارید، سود به آن تعلق می‌گیرد؟ اینها همه در حالی است که وقتی pos خریداری می‌کنید، می‌توانید در حساب کوتاه‌مدت بگذارید و 10‌درصد سود بگیرید. دوساعت بعد از خرید مشتری پول در حساب مغازه‌دار است یعنی در اصل، پول مغازه‌دار شب در حسابش است و بانک به ازای همان یک‌شب به مغازه‌دار سود می‌دهد. حالا پولشان را در گاوصندوق بگذارند، آیا به آن سود تعلق می‌گیرد؟ تازه باید آن پول را به بانک ببرند و در حساب جاری واریز کنند تا بتوانند چک بکشند، پس منتی روی بانک نیست... . اتفاقا pos باعث شده هزینه بانک بالا برود چون اکنونpos را به حساب کوتاه‌مدت وصل می‌کنند که این حساب کوتاه‌مدت پشتیبان حساب جاری هم هست، از همان شب سود می‌گیرند، بنابراین بانک باید هزینه اضافه‌تری هم پرداخت کند. این را من چندین بار گفتم اما مثل اینکه برای دوستان جا نمی‌افتد. می‌خواهم یکسری حرف‌ها را رک و صریح بزنم حتی اگر برای من بار منفی به همراه داشته باشد؛  اصولا به سر کسی می‌زنند که مظلوم است و صدایش به جایی نمی‌رسد.

 یعنی بانک‌مرکزی و بانک‌ها مظلوم هستند؟
نه... مردم مظلوم هستند. اگر قرار بود، ما این کارمزد را از مردم می‌گرفتیم، اینقدر سروصدا درست نمی‌شد که از مغازه‌دار می‌خواهیم بگیریم. سه ماه پیش کارمزد مانده‌گیری را از مردم گرفتیم اما این همه سر و صدا نداشت، مبلغ آن هم 120‌تومان بود. اما روی این کارمزد فروشنده اتحادیه صنفی وارد می‌شود، مساله به مجلس کشیده می‌شود و بعضی‌ها مساله را سیاسی می‌کنند.

فکر می‌کنید علت این همه هیاهو و جنجال چیست؟
واقعیت این است که مغازه‌داران زورشان می‌رسد و نفوذ سیاسی دارند.

یعنی بانک‌مرکزی حریف آنها نمی‌شود؟
ما کار خودمان را می‌کنیم چون اعتقاد داریم این کار درست است. اعتقاد من این است که کرامت انسان‌ها و مشتری‌ها در داخل کشور و حداقل در نظام پولی کشور به درستی رعایت نمی‌شود. هدف غایی سیستم بانکی باید خدمت‌رسانی به افرادی باشد که در بانک حساب باز می‌کنند و پول خود را در بانک می‌گذارند. اکثریت این افراد کسانی هستند که از بانک کارت بانکی دریافت می‌کنند و بانک هم باید به اینها سرویس بدهد. فروشنده باید متوجه این امر باشد که مردم ولی‌نعمت هستند بنابراین فروشنده هم باید به مردم خدمت کند و تسهیلات فراهم کند. تا حالا به تبلیغات بانک‌ها در ایران و خارج از ایران توجه کرده‌اید؛ در ایران همه بانک‌ها تبلیغ می‌کنند که نزد ما سپرده‌گذاری کنید اما در دنیا حتی یک تبلیغ به این شکل پیدا نمی‌کنید. بانک‌های دنیا فقط تبلیغ می‌کنند که از ما کارت اعتباری، وام مسکن و وام خودرو بگیرید. در دنیا بانک‌ها عقل خود را روی هم می‌گذارند و می‌گویند که برای ما مهم است که مردم به ما اعتماد کنند و پول خود را نزد ما سپرده‌گذاری کنند. کسب و کارها چه کوچک، بزرگ و متوسط مجبورند که پول خود را در بانک‌ها بگذارند چون رقم‌هایی که با آن کار می‌کنند، بزرگ است و با پول نقد نمی‌توانند کار کنند. یعنی فرقی نمی‌کند که با چک کار کنند یا ابزارهای پرداخت الکترونیکی، چون پول باید در حساب بانکی باشد. بنابراین همه بانک‌ها با یکدیگر به این نتیجه می‌رسند که این پول هست پس برای چه باید تبلیغ کنیم که بیایید در بانک ما سپرده‌گذاری کنید. بانک‌های دنیا تبلیغ می‌کنند که مردم از آنها وام بگیرند تا بدهکار بانک باشند. مردم در آن طرف آب، اکثرا بدهکار هستند و بنابراین پولی برای سپرده‌گذاری ندارند.

چرا این اتفاق در ایران نمی‌افتد؟
چون در ایران انجمن بانکی وجود ندارد که بانکداران در آن با هم مثل جنتلمن‌ها صحبت کنند و توافق شود که این کیک را چطور تقسیم کنند. بنابراین با همدیگر نجنگیم چون این پول هست. این نقدینگی که در قالب سپرده‌های دیداری به حساب می‌آید، در بانک‌ها وجود دارد. بانک‌های ما برای اینکه بین خودشان رقابت کنند، مرتب نرخ سود را بالا بردند. از نظر اقتصادی پول به دو دسته اسکناس و مسکوک و سپرده‌های بانکی تبدیل می‌شود که این اسکناس تقریبا ثابت است چون بانک‌مرکزی برای چاپ اسکناس محدودیت‌های خاص خودش را دارد. پس از این پول آن هفت‌درصد اسکناس و 93‌درصد آن سپرده دیداری بانک‌هاست. بنابراین 93‌درصد در قالب سپرده دیداری در بانک‌ها موجود است. در دنیا بانک‌ها توافق می‌کنند که این 93‌درصد پول که وجود دارد چرا ما باید به آن سود بدهیم؟ همه با هم توافق می‌کنند که سود بانکی ندهند. در اینجا مشتری معترض می‌شود که بانک به من سود نمی‌دهد پس من می‌روم و طلا می‌خرم؛ آن 93‌درصد سپرده‌های دیداری تغییری نمی‌کند چون جواهرفروش همان پول را به بانک برمی‌گرداند. در ایران نگرانی‌های خاصی وجود دارد که وای اگر سودها پایین بیاید مردم پول‌های خود را از شبکه بانکی بیرون می‌کشند در صورتی‌که این‌طور نیست. مفهوم بانکی در آن طرف آب خیلی ساده است اما در 20سال اخیر چنین اتفاقاتی در شبکه بانکی ما نیفتاده است، چون ما عقل جمعی نداریم.

بانک‌های دنیا تقریبا از بابت کدام‌یک از خدمات خود کارمزد دریافت می‌کنند؟
تقریبا شما در بانک‌های دنیا نفس هم که بکشید، آنها از شما کارمزد می‌گیرند منتها آنجا عدالت برقرار است. فرض کنید به جای کارت‌های بانکی معمولی که در دست شهروندان ما وجود دارد، کارت اعتباری بود. سالانه مردم ما در شبکه pos حدود 720هزارمیلیارد‌تومان خرید می‌کنند، درآمد بانک‌ها از این محل می‌توانست هفت‌هزار میلیارد‌تومان باشد، بدون اینکه دیناری سود بابت تسهیلات بگیرند. این خیلی بیشتر از آن سودی است که اکنون بانک‌ها در مجموع دارند. امیدوار هستیم حرکت‌هایی که اکنون شروع کرده‌ایم، پنج‌سال بعد ما را به سیستم کارت اعتباری برساند. تجربه در ایران و در دنیا ثابت کرده اعتبارات خرد یعنی اعتباراتی که به اشخاص می‌دهند، بی‌خطرترین اعتبارات است و ضریب بازگشت آن از همه وام‌هایی که می‌دهند، بیشتر و ریسک آن کمتر است. درحالی‌که شما وقتی به بزرگ‌ها وام می‌دهید، ریسک بالایی در پی دارد، چون ممکن است ورشکسته شوند. بانک‌ها در دنیا خیلی دوست دارند به اشخاص وام بدهند تا به کسب و کارها. شما به‌عنوان شهروند ایرانی باید دارای کرامت باشید؛ کرامت این است که شما کد ملی دارید و رد شما در سیستم بانکی ثبت می‌شود. در دنیا هر فردی در شبکه بانکی دارای اعتبار و امتیازی است، بدون آنکه شخص نزد بانک وثیقه یا سند بگذارد یا ضامن ببرد با توجه به سوابق شخص به او اعتبار می‌دهند. در آن طرف آب این اتفاق می‌افتد که بعضی‌ها پول بانک را برنگردانند، منتها زمانی‌که پول بانک را پس نمی‌دهند، به‌عنوان مشتری بدحساب ثبت می‌شوند و وقتی به مشتری بدحساب در بانک‌های دنیا تبدیل شوید، زندگی تیره و تار می‌شود. نمی‌توانید نفس بکشید، هیچ بانکی برای شما حساب باز نمی‌کند، پول‌های شما در همه بانک‌ها تا زمانی‌که بدهی‌تان را پرداخت کنید، بلوکه می‌شود.

معامله خانه و ماشین نمی‌توانید انجام بدهید. گواهینامه نمی‌توانید بگیرید، راه نمی‌توانید بروید، نفس نمی‌توانید بکشید تا پول بانک را پس دهید. سیستم بانک‌های دنیا به این شکل است که اگر خوش‌حساب باشید، اعتبار به شما داده می‌شود اما زمانی‌که بدحساب شوید، پوست شما را می‌کنند. ما به اشخاص اعتماد نمی‌کنیم اما با دزدها هم کاری نداریم، با بدحساب‌ها کاری نداریم و سابقه آنها را جایی نگه نمی‌داریم و زندگی آنها را قفل نمی‌کنیم، در نتیجه انسان از آنجایی که یک موجود معقول است، وقتی نگاه می‌کند هزینه کلاهبرداری کم است، جذب این کارهای غیراخلاقی می‌شوند. همین مساله موجب شده که شهروندی که سالم است و شرافتمندانه کار کرده، نتواند دو‌میلیون‌تومان وام بگیرد.

اساسا اعمال کارمزدها در ایران چقدر به سودآوری بانک‌ها کمک می‌کند؟
این یک حرکت کلی است؛ همه اجزای آن را باید با یکدیگر ببینید. ما می‌خواهیم به این سمت حرکت کنیم که نرخ سود تسهیلات را پایین بیاوریم و دسترسی به اعتبارات برای مردم عادی بهتر شود؛ این امر موجب می‌شود که درآمد بانک‌ها از محل عملیات اعتباری آنها کاهش پیدا کند، جبران این درآمد در کارمزد است. اگر هزینه اعتبارات کاهش یابد، قیمت تمام‌شده جنس کمتر می‌شود، بنابراین زمانی‌که نرخ اعتبارات بالاست، همه مردم هزینه بانک‌ها را پرداخت می‌کنند. خود من در سال شاید ماهی یک یا دوبار به بانک بروم، چون کاری با بانک ندارم، با کارت خود خرید می‌کنم، حقوق هم به کارتم واریز می‌شود، کار تجاری هم نمی‌کنم. ولی یک مغازه‌دار یا کاسب مدام در بانک است چرا من شهروند که با بانک کاری ندارم باید از محل‌گران‌شدن اعتبارات هزینه‌های بانک را پرداخت کنم که استفاده‌کننده اصلی آن فروشگاه‌ها و شرکت‌ها و مغازه‌داران هستند؟ آیا این عدالت است؟ اگر اینگونه هزینه‌ها را بانک‌ها بدهند، روی اعتبارات می‌رود که درنهایت قیمت کالاها بالا می‌رود و زمانی‌که قیمت کالاها بالاتر برود 78میلیون‌نفر در کشور باید هزینه آن را پرداخت کنند. مگر غیراز این است که تسهیلات برای مغازه‌دار فراهم شده صد‌تومان آن را باید بدهد دیگر. ما می‌خواهیم هزینه‌های پنهانی را که به 78میلیون‌نفر در کشور تحمیل می‌شود، شفاف کنیم تا به جای آن هرکسی که بیشتر از سرویس‌های بانکی استفاده می‌کند، هزینه‌های آن را پرداخت کند. برخلاف تصور آقایان، هدف ما بانکداری الکترونیک نیست، هدف ما این است که مردم مبادلات خود را راحت‌تر انجام بدهند. بانکداری الکترونیک فقط ابزار ماست. باور کنید اگر سیستمی وجود داشت که شهروندان بتوانند با همان بارکد کارت‌های ملی کار کنند، کارت‌های بانکی را کنار می‌گذاشتیم. چون بیخودی داریم هزینه می‌کنیم. واقعیت این است که هزینه مبادله در ایران بسیار بالاست. هزینه مبادله در ایران 130‌تومان است اما در آمریکا 30‌تومان است.

گفته می‌شود بانک‌ها در ازای دریافت کارمزد سود بسیاری عایدشان می‌شود. دقیقا چه مقدار سود از محل دریافت کارمزد تامین می‌شود؟
هیچی. واقعیت این است که ما برای نگهداری شبکه پرداخت سالانه بین 400 تا 900میلیارد‌تومان کم داریم. ما سه‌میلیون‌و200هزار pos در کشور نگهداری می‌کنیم. این شبکه برای بانک‌ها نیست برای شرکت‌های psp است که برای نگهداری این شبکه پول کم دارند که در نهایت به سراغ بانک‌ها می‌روند تا هزینه‌های خود را تامین کنند. بانک پول خود را از کجا باید تامین کند که به این شرکت psp بدهد؟ بانک سود خود را کم نمی‌کند، نرخ تسهیلات خود را بالاتر می‌برد. در شرایط فعلی، بانک‌های دولتی ما اضافه‌برداشت از بانک‌مرکزی دارند تا بتوانند پول psp را بدهند؛ اضافه برداشت بانک‌مرکزی یعنی اینکه مااز جیب 78‌میلیون‌نفر پول چاپ کردیم، تورم ایجاد شده و ارزش پول شما کم شده است تا آن 400‌میلیارد برای اینها تامین ‌شود؛ یعنی بانک‌مرکزی مفت و بدون پشتوانه باید اسکناس چاپ کند به خاطر یک‌میلیون‌و700هزار پذیره که حاضر نیستند به خاطر یک تراکنش صد تا تک‌تومانی بدهند. به خاطر اینها که کار تجاری می‌کنند، واحد تجاری هستند و مدام در رفت‌وآمد به بانک‌ها هستند؛ باید از جیب ملت خرج کنیم.

شما بنا دارید از هر پذیرنده‌ای بابت هر تراکنش بانکی ‌صدتومان بگیرید، چقدر خود بانک‌مرکزی و بانک‌ها باید این وسط هزینه کنند؟ یعنی در اصل چقدر برای شما تمام می‌شود؟
قیمت تمام‌شده هر تراکنش روی pos با سود آن برای ما 340‌تومان تمام می‌شود، اگر سود آن را در نظر نگیرید، 216‌تومان خواهد شد. بانک‌ها همین الان حدود 106‌تومان سوبسید به شرکت‌های psp می‌دهند. فاصله بین این 216‌تومان و 106‌تومان را باید از کجا تامین کنیم؟ یا باید از بانک‌ها اضافه‌تر پول بگیریم که به اضافه‌برداشت آنها از بانک‌مرکزی منجر می‌شود یا باید از منبع دیگری تامین شود. ما می‌خواهیم صد‌تومان از مغازه‌داران بگیریم و مابقی را بانک‌ها تامین کنند. بیشتر صادر‌کنندگان کارت‌های بانکی، بانک‌های دولتی هستند که الان با مشکل منابع روبه‌رو هستند و سود هم نمی‌دهند. سود بانک دولتی در جیب چه کسی می‌رود اما من الان می‌خواهم بگویم که سود بانک، دولتی پول ملت است. آیا 78‌میلیون‌نفر در این مملکت حاضر هستند که به یک‌میلیون و700هزار‌نفر سوبسید بدهند؟

سودآوری بانک‌ها از محل رسوب پول‌ها در حساب‌های متصل به کارت‌خوان‌ها چقدر بوده است؟
زیانشان را می‌توانم بگویم نه درآمد آنها را. این نکته‌ای است که من باید بگویم اما وقتی می‌گویم هیاهو و جنجال به پا می‌کنند. آقای مغازه‌دار شما پول جنس خودتان را نقدا دریافت کنید، در مغازه خود این پول را نگه دارید، فردا که مجبور هستید این پول را در بانک بیاورید، تا ابد که نمی‌توانید این پول را در مغازه نگه دارید. بانک که در این حالت سود نمی‌دهد، فردا هم این پول در حساب جاری مغازه‌دار می‌رود که به حساب جاری هم سود نمی‌دهند. حالا در این حالت هزینه بانک صفر است. آن اسکناس‌ها به جای اینکه در بانک باشد، در مغازه مانده است؛ یعنی مغازه‌دار زحمت خزانه‌داری بانک‌ها را هم کشیده، چون شب پول خود را در مغازه نگه داشته است که صبح در بانک بیاورد. پس این رسوب پول وجود دارد ولی اتفاقی نمی‌افتد. آن هفت‌درصد اسکناس موجود در کشور و 93‌درصد سپرده‌های دیداری را در نظر بگیرید. جای اسکناس یا در خزانه بانک است یا در مغازه. چه این پول در خزانه بانک باشد چه در مغازه، هیچ منفعتی برای بانک ندارد. چون روی اسکناس نمی‌توانید اعتبار جمع کنید فقط روی سپرده می‌توانید اعتبار داشته باشید. خریدار در pos کارت می‌کشید، دو ساعت بعد یا نهایت ساعت هشت‌شب پول در حساب فروشنده است، ساعت یک صبح فروشنده از بابت آن سود می‌گیرد. پس هزینه بانک‌ها بالاتر رفته است، از کدام درآمد بانک‌ها صحبت می‌کنید؟ کدام رسوب پول؟ همه اینها خواب و خیال است، تفکرات بدوی است. اگر همین الان بانکداری الکترونیک را تعطیل کنیم، سودآوری بانک‌ها بیشتر می‌شود.

بنابراین بانک‌ها از محل رسوب پول درآمدی کسب نمی‌کنند، پس چرا رقابت می‌کنند؟ چرا جایزه می‌دهند؟
دقیقا؛ همه می‌گویند اگر بانک‌ها پول نداشتند که این کارها را نمی‌کردند؛ در حالی‌که بحث اصلا این نیست. موضوع سر این است که بانک‌ها می‌خواهند سهم یکدیگر را بقاپند. این یعنی ما در یک خانه با هم دعوا داریم درحالی‌که بانک‌ها دارند خودکشی می‌کنند.

اصناف با پرداخت کارمزد هرچند ناچیز موافقت نکردند، چه ضمانت اجرایی برای دریافت کارمزد از پذیرندگان وجود دارد؟
کارمزد در زمان تسویه‌حساب کسر می‌شود؛ این ضمانت اجراست.

البته رییس اتاق اصناف در مصاحبه‌ای خطاب به شما گفتند که آقایان نمی‌توانند خودسرانه کارمزد را  اجرایی کنند! پاسخ شما به ایشان چیست؟
آیا اگر وقتی اداره برق، مخابرات، همراه اول می‌خواهند تعرفه خود را بالاتر ببرند، باید از اصناف اجازه بگیرند و با آنها هماهنگ کنند. آیا شهرداری‌ها برای دریافت عوارض با آقای فاضلی هماهنگی می‌کنند؟ یا اداره برق باید با شما هماهنگ کند که تعرفه برق امسال چقدر باید باشد؟ فروشگاه‌ها اگر می‌توانند برق خودشان را روشن نکنند. همان‌طور که می‌شود ما برق مصرف نکنیم و پول برق ندهیم، مغازه‌دارها هم pos استفاده نکنند و کارمزد آن را هم ندهند. من به زور از کسی پول نمی‌گیرم. مگر من مجبور کردم که مغازه‌ها پایانه فروشگاهی داشته باشند؟

شما از بابت اینکه تراکنش کارت‌خوان‌ها به سمت خودپردازها هدایت شود، احساس خطر نمی‌کنید؟ نگرانی ندارید؟
من یک‌درصد کارمزد هم نگذاشتم که نگران این قضیه باشم، اگر یک‌درصد کارمزد گذاشته بودم، قطعا این اتفاق می‌افتاد.

در حال حاضر چند کارت‌خوان در حوزه اصناف وجود دارد؟
سه‌میلیون‌و200هزار کارت‌خوان که حدود700کارت‌خوان کم‌تراکنش محسوب می‌شوند.

قطعا برخی مغازه‌داران کارت‌خوان‌های خود را برمی‌گردانند؛ با آنها چه کار خواهید کرد؟
کارت‌خوان‌ها را یا در انبار می‌گذاریم یا اینکه در مناطقی که درخواست کارت‌خوان وجود دارد، کارت‌خوان‌ها را به آن مناطق می‌بریم. خیلی‌ها حاضر هستند که پول بدهند تا کارت‌خوان داشته باشند، چون خرید کارت‌خوان سخت و‌ گران شده است. آنهایی که حاضر نیستند صدتومان بدهند، کارتخوان‌های خود را برگردانند، جاهای دیگری می‌گذاریم که خیلی هم استقبال می‌کنند.

با توجه به اینکه هم‌اکنون پول خرد در کشور به اندازه کافی وجود ندارد، بسیاری از افراد خریدهای خرد خودشان را هم با کارت بانکی انجام می‌دهند. این مساله موجب نمی‌شود که مردم در خریدهای خرد با مشکل مواجه شوند؟
مشکل ما خرید زیر 10هزار‌تومان نیست، مشکل ما خرید زیر پنج‌هزار‌تومان است. سود مغازه‌دار بین 10 تا 15‌درصد است، شما وقتی پنج‌هزار‌تومان خرید می‌کنید، سود مغازه‌دار عددی است حول‌وحوش 500 تا 750‌تومان. بنابراین صد‌تومان حتی در همان تراکنش پنج‌هزار‌تومانی هم عددی نیست اما زمانی‌که تراکنش به دوهزار‌تومان برسد، سود مغازه‌دار 200‌تومان می‌شود و صد‌تومان برای او سنگین تمام می‌شود.  من خیلی دوست داشتم که کیف پول الکترونیک راه‌اندازی می‌شد، بعد کارمزدها را اجرایی می‌کردیم که به صورت خرد و درشت بتوانید الکترونیکی کار کنید اما واقعیت این است شرکت‌های psp با هزینه‌های روزمره فعلی حتی شبکه را هم نمی‌توانند اداره کنند و به همین دلیل نمی‌توانستند برای کیف پول الکترونیکی هزینه کنند.

کدام‌یک از صنوف، مشکل بیشتری بر سر پرداخت کارمزد دارند؟
ما فکر می‌کنیم خرده‌فروشان و بقالی‌ها که پفک می‌فروشند، از همه بیشتر مشکل داشته باشند که ندارند. شنیده‌ام که اتحادیه پوشاک خیلی اعتراض دارد اما می‌خواهم بگویم بابت ارزان‌ترین جنس هم مردم باید حداقل 50هزار‌تومان پول بدهند که من اطمینان دارم نصف آن هم سود است اما حالا سر صد‌تومان چک‌وچونه می‌زنند. حرف آخر من این است: همان‌طور که هیچ اجباری در استفاده از سرویس pos نیست و هیچ پول اجباری هم قرار نیست از کسی گرفته شود که بعضی‌ها بگویند باید با ما هماهنگ شود؛ مثل آب، برق، گاز و تلفن پول بابت خدمتی که ارایه می‌دهم می‌خواهم پول آن را بگیرم، لزومی به هماهنگی با هیچ‌کس هم ندارم. کسی می‌خواهد پول و کارمزد ندهد، خدمت ما را هم استفاده نکند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

shooter: 1393/7/507:51:31،
231
74
جناب مهندس هر وقت همه چیز مملکت ما از نظر اقتصادی مثل اونا شد شما هم اینکار رو انجام بده الان بیشتر به نظر میاد باز دوباره میخواهید سر مردم کلاه بگذارید انقدر مار به خورد مردم دادید که الان دیگه سرمون با وعده وعید کلاه نمیره
محمد: 1393/7/509:25:32،
283
19
ما از کشور های خارجی پول گرفتن رو زود یادگرفتیم

امریکا بنزین گران است = پس در ایرانم باید گران شود
المان حامل های انرژی گران است = پس در ایرانم گران می کنمیم
در اروپا بوجه با مالیات بسته می شود = از مردم مالیات زیاد بگیرید

------
در امریکا بهترین خودرو رو با نصف حقوقشان می خرن = در ایران اشغال ترین خودرو را با کارکرد 10 سال زندگی یشان می خرن

در کشور های عربی وام بانک ها 4%هست = در ایران وام بانک ها 32%

در کشور های خارجی نون و درامد بسته به پول خودشان هست = در ایران درامد به پول ایران خرج کردن به دلار

وقتی ایناتونو درست کردین بیاییین
مغازه دار: 1393/7/509:43:37،
160
19
من صاحب یک سوپر مارکتم و روزانه تا 300 تراکنش خرد با دستگاه انجام میدم
یعنی روزانه باید 36 هزار تومان به بانک کارمزد بدم!!
الان ملت بابت خرید 1000 تومنی هم کارت میکشن مگه یه ابمیوه چه قد سود داره؟
بعد شما میای میگی مغازه دار زورش میاد پول بده!!!!
به خدا کمر ملتو شکستین!!
چی میخواین از جون ما؟!!!!!!!!!!!!!!!
m: 1393/7/509:49:15،
81
13
اقای مهندس خان شما یه وام ازدواج رو صد بار جونتون بالا میاد تا به دوتا که تازه میخواند زندگی کنند بدین باید دوسه سال تو نوبت باشن چون سودش کمه وبراتون نفعی نداره
درصورتی که الان بری بگی 3میلیون وام برا گوشی موبایل میخوام دو روزه بهت میدن چون هم برا دولت سود خوبی داره هم برا شما
سیامک: 1393/7/510:01:38،
70
19
واقعا این آقا راجع به ما چی فکر میکنه که اینا رو میگه؟!!
واقعا که ..: 1393/7/510:49:08،
65
13
تقصیر خودمون هست که حالا طرف با این ادبیات داره میگه هرکی نمیخواد پوزش رو پس بده...
اگر همه با هم همکاری کنن و از پوز استفاده نکنن حساب کار میاد دستشون...
هر بلایی که میخوان راحت سرمون میارن ... از ماست که برماست.
حبیب: 1393/7/513:43:17،
37
19
تا اخر نخوندم اخه گوشم از این حرفا پره راستی اصلا خواستی مهندس جان الان این حرفا رو ارائه میدیم برای تازه کاراتون که یاد بگیرن از شما بهتر بشن در ضمن قبل از شما زیاد گفتن چرا بنزین باید تو ایران مفت باشه (گفتن ولی ماشین گرونه چون زورمون میرسه) یا با مالیات بر ارزش افزوده چیزی نمیشه که همش3% هست میبینی الان شده 8% که سر همه چیز میگیرین ( نمونش ماشین پژو پارس میشه 8% با عوارضش 4500000 تومان ) الانم همون حرفا رو میزنین!!!!!!!!! اینجا ایرانه!!!!!!!
احمد: 1393/7/517:18:48،
27
30
ط اخر

ﺷﻨﯿﺪهام ﮐﻪ اﺗﺤﺎدﯾﻪ ﭘﻮﺷﺎک ﺧﯿﻠﯽ اﻋﺘﺮاض دارد اﻣﺎ ﻣﯽﺧﻮاﻫﻢ ﺑﮕﻮﯾﻢ ﺑﺎﺑﺖ ارزانﺗﺮﯾﻦ ﺟﻨﺲ

ﻫﻢ ﻣﺮدم ﺑﺎﯾﺪ ﺣﺪاﻗﻞ 50 ﻫﺰارﺗﻮﻣﺎن ﭘﻮل ﺑﺪﻫﻨﺪ ﮐﻪ ﻣﻦ اﻃﻤﯿﻨﺎن دارم ﻧﺼﻒ آن ﻫﻢ ﺳﻮد اﺳﺖ!!!!

من پدر خودم پوشاک مردانه پیراهن و شلوار میفروشه حداکثر ودی هم که میکشه 5 هزار تومنه کسی شک داره بگه تا ادرسشم بگم
مردم ساده!!: 1393/7/518:43:54،
17
16
روحانی متشکریم!!!!!!!!!!!!
کیوان: 1393/7/522:31:34،
17
15
این آقا میگه دو ساعت بعد یا نهایت ساعت هشت‌شب پول در حساب فروشنده است، ساعت یک صبح فروشنده از بابت آن سود می‌گیرد.

بانک آینده (شاید بانک های دیگر هم) پولی که شما از حسابت بر می داری را سودش را از دیروز قطع میکنه
ولی
ولی پولی که میره تو حسابت اگر تا ساعت 12 شب فردای آن روز تو حسابت باشه بهش سود تعلق میگیره
مثال اگر ساعت 8 صبح شنبه پول بیاد تو حساب شما اگر تا ساعت 12 یکشنبه شب تو حساب شما باشه یعنی دوشنبه سود میاد رو حساب شما
و اگر شما شنبه هم پول بریزید و هم بردارید پولی که برداشت میشه از پول همون روز ریخته برداشت نمی شود و از موجودی شما برداشت می شود یعنی پولی که روز شنبه برداشت می شود مثل این است که جمعه برداشت شده است
میگید نه بروید از رئیس یکی از شعبه های بانک آینده صحت آن را جویا شوید
عمو جون: 1393/7/508:08:50،
113
20
نه ایران چاله میدونه نه مردم ...........که با این ادبیات مردم رو خطاب میکنید.
یادتان نرود که این مردم ولی نعمت و شما ها خدمتگزاران خدوم ما هستید .
الهم عجل الولیک الفرج
نگیرید تا جنجال نکنیم : 1393/7/511:05:32،
61
16
شما فقط به فکر سود میلیاردی خودتان هستید.

حتی 1 ریال کارمزد هم زیاده

من که دیگه پوز نمیکشم ...

حرف حساب: 1393/7/508:10:47،
96
22
مسئول رو ببینید شکمش سیره میگه اونهایی که حاضر نیستند صد تومن بدهند بیان دستگاهشو تحویل بدن آخه یکی نیست بگه آدم .......مسئول فقط ی صد تومنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟و یه مغازه دار؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ این ها مسئولان ما در ی کشور اسلامی و به ظاهر به فکر مردم و حروم و حلال هستند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟خود شما قضاوت کنید.
دلسوز : 1393/7/511:05:13،
53
27
خوب مردم عزیزی که دارین از کارت خوان استفاده میکنین ببرین این دستگاهها رو پس بدین تا اینا به غلط کردن بیافتن. فقط یه بار متحد باشین اونم اینبار
احمد: 1393/7/508:20:57،
131
25
این آقا فکر میکنه با قبیله کر و کور و کچل ها طرفه.
آقای به اصطلاح فن آوری،اولا مردم کارمزد گرفتن موجودی رو قبول نکردند بلکه هرکسی دیگه فقط از بانک خودش موجودی میگیره که این کارمزد رو نده، یعنی تا الان اینو نفهمیدین؟

خدمات POS رایگان یعنی چی؟ میلیاردها پول در روز از این طریق به حسابتون میاد مگه برای اینها به مردم و فروشنده ها سود میدی که میگی خدمات رایگان؟یعنی شماها از این حساب های میلیاردی در روز سود نمی برید نه؟ میخواین یک پولی هم بدیم اضافه برای زحمت نگهداری این پولها؟
با این ترتیب جلو بریم باید سود بانکی رو هم قطع کرد و مردم برای زحمت نگهداری پولهاشون به بانک ها سود هم بدن.
برو عمو برو...... فکر کردی عصر تیرکمونه؟!!!!!! این حرفها رو به خورد کدوم ملتی تو دنیا میشه داد که شماها انتظار دارین مردم ایران باور کنند؟
حسام: 1393/7/509:04:21،
27
107
اولا که این کارمزد ربطی به مردم نداره. اگه صحبت های این آقارو خونده باشید میگه ما 120 تومان کارمزد برای دریافت موجودی گرفتیم صدای کسی درنیومد. این داره میگه پذیرنده به ازای هر تراکنش 100 تومن باید کارمزد بده. خب حسن این کار چیه؟ دیگه کسی نمیاد برای 500 تا تک تومن کارت بکشه و شبکه بانکی شلوغ نمیشه در نتیجه قطعی تو سیستم ها کم میشه.
من نمیفهمم چرا با همه چی مخالفیم. 10 دقیقه وقت بذارید بخونید چی گفته این بنده خدا! راست میگه از یه جایی باید شروع کرد. میگه هیچ جای دنیا سود بانکی برای سپرده ندارن و برای تسهیلات هم 3-4 درصد سود میگیرن. خب این کار از یه جا باید شروع بشه. مغازه دار مفت و مجانی 3 تا پوز گذاشته دونه ای 800 هزارتومن که خریدار میاد کارت میکشه بلافاصله پول تو حسابشه. همون پول بره تو حساب کوتاه مدتش 10 درصد سود براش داره. بعد 5 ساله داره از دستگاه استفاده میکنه یه ریال پول نداده.
پاسخ به حسام: 1393/7/510:23:11،
46
15
شما دادا خیلی ساده ای!!
فک کردی اون مغازه دارا سرشون کلا میره!
با خودت میگی ما که مغازه نداریم از مام که نمیگیر گور بابای بقیه!!ها
همین هفته پیش وقتی هزینه حمل لب تاب 60 هزار تومن دولت گرون کرد تمام
لب تاب های تو بازار 120 هزار تومن گرون شد!!!
حالا فهمیدی داستان چیه ؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
pepan: 1393/7/508:31:01،
53
33
اگه فقط شما باشین مشکلی نیست
آخه از هزار جا از مردم کارمزد میگیرن....
انگلیس: 1393/7/508:34:26،
113
77
من یه کارمندم
کاسبم نیستم بی طرفم
اگه صد تومن ارزش نداره خوب شما نگیرید
شما این جنجال رو درست کردین
کیسه دوختین
میشینید فکر می کنید چجوری پول درآرید
کارا: 1393/7/508:52:13،
26
64
حرف حساب ، جواب ندارهاز بس سر مردم کلاه گذاشتن ، حق آنها را خوردن و مثل گداها به آنها سوبسید (یارانه) دادن و مدام هم برای دادن این سوبسید سرشان منت گذاشتن .

آنهایی که از این سوبسید یا یارانه مدام استفاده کردن، عادت کردن به مفت خوردنیارو تو بزرگراه بابت پولی که برای عوارض می ده ، فحش میده ؛ نمی دونم کی می خواهیم خودمون کار کنیم خودمون همه چیز رو بسازیم . این موقعی اتفاق می افتد که مردم خودشون را از حاکمیت جدا ندادن ! مبحث خودی و غیر خودی تو کشور وجود نداشته باشد.!
حمید: 1393/7/510:07:00،
57
13
یارو تو بزرگراه باید هم عوارض بده و فحش هم بده، پول اون عوارض صرف چی میشه؟ جاده روشنایی نداره آسفالتش سنگلاخه عرض جاده لونه موشه بعد اونوقت عوارض رو برای چی میگیرن؟ خب معلومه برای آباد کردن ویلاهای آقازاده ها.
حالا شماها هی پول و عوارض و مالیات بدین تا مملکت درست بشه، باش تا با این کارها درست بشه.
حسام: 1393/7/509:08:14،
13
61
مشکل ما اینجاست که مردم اصلا نمیدونن سیستم بانکی چیه و چه سودی برای اقتصاد داره. عزیز من. بانک ها دارن ورشکست میشن اگه بانک پول نداشته باشه به مردم هم نمیتونه وام و تسهیلات بده. اگه داشته باشه راحت تر می تونید برای سرمایه گذاری یا خرید های بزرگتون وام بگیرید. اگه سیستم بانکی درست بشه دیگه لازم نیست 20 تا 30 درصد سود تسهیلات بدید این بنده خدا میگه ما داریم استارتشو میزنیم هیچ کس گوشش بدهکار نیست متاسفم برای این مردم. الحق که خلایق هرچه لایق.
مهران: 1393/7/509:56:13،
47
11
آقا حسام چطور بانک ها دارن ورشکست میشن که هر روز یک بانک جدید مثل قارچ از دل زمین سر در میاره و تو کوچه پس کوچه ها هم داره شعبه میزنه؟
بانکداری در ایران به دلیل عدم رقابت و اقتصاد ناسالم یعنی سود محض.
این سیستم بانکی از اول درست بود و مردم هم 20 تا 30 درصد سود تسهیلات نمی دادند، همین آقایون این سیستم رو به اینجا کشوندند که فاسد و بیمار باشه.
بعد شما که موضوعات به این واضحی رو نمی دونین و نمی بینید دم از اقتصاد دونستن میزنید؟ شما کجا درس اقتصاد خووندی؟ کدوم دانشگاهی بودی؟ نه بگو دیگه، آخه عزیز من حرفهایی که شما میزنی اصلا نشون میده دو دوتا چهارتای اقتصاد رو هم نمی دونی.
پاسخ به حسام: 1393/7/510:03:21،
43
14
مگه تقصیر مردمه که بانکا دارن ورشکست میشن؟ اون موقع که وام های میلیاردی به اشخاص خاص و سفارش شده بدون ضمانت بازپرداخت درست و حسابی میدادن باید فکر اینجاهاشو میکردن. مگه اونموقع از مردم کسب تکلیف کردن که حالا انتظار همکاری از مردم دارن؟ حالا که کار به ضرر رسیده یاد مردم افتادن؟! عجب!
سیامک: 1393/7/510:04:38،
46
14
آقای ادعای فهم!! اگه بخواد درست بشه همه چی باید با هم درست بشه نه فقط کارمزد و مالیات که از جیب مردمه! !
من: 1393/7/510:13:32،
38
9
عزیزم بانک از اون روزی ورشکستگیش کلید خورد ک به دوست و رفیقاش وام های هزار میلیاردی داد و پس نگرفت !!! مردم بدبخت چرا باید تاوان پس بدن ؟؟؟؟؟
رهگذر: 1393/7/509:11:50،
22
41
منم یه کارمند هستم و دوست دارم بیطرفانه به موضوع نگاه کنم.
بنظرم حرف های آقای حکیمی غیر منطقی نیست و کار باید از یه جایی درست بشه، بماند که شتر مملکت ما همه جاش کج و کوله است.
رضا: 1393/7/520:19:00،
14
15
تو لطفا ساکت کارتمند جان
برو صبحانت را بخور و سهامت را خریدو روش کن
به امور بزرگترها هم دخالت نکن
رضا: 1393/7/509:14:38،
30
19
آقا جون چرا انقدر بحث کارمزد میخوای ؟ من که نمیدم بیاین جم کنین بینم دستگاتونو از ترستون 1 هفته هستش زنگ زدم بیاین جم کنین نمیاین 4تا اینجوری کنن ببینم کی جورت میکنه کارمزد بگیره اول صبح اعصاب آدمو بهم میریزین
علی: 1393/7/509:18:30،
21
26
طرح بسیار سنجیده و عالی است ولی خیلی دیر شده است کاش از اول الکترونی شدن بانکها این طرح ایجرایی میشد واز پرداخت وام های کلان به آقا زاده ها (که موجب بهم ریختگی اقتصاد مملکت و بالا رفتن قیمت ها وتورم غیر قابل کنترل وفساد بی حد وحصر شده است) جلوگیری میشد .ارزو دارم دارم که طرح ارایه شده فقط برای اخذ کارمزد تراکنش نباشد.
اشرف: 1393/7/510:23:44،
27
14
فکر کردین این پولها رو از مردم میگیرن که چی بشه؟ به همون آقازاده ها وام بدن دیگه.
عمله: 1393/7/509:42:52،
52
32
. اگه 100 تومن ارزش نداره چر ا میخاند بگیرند
مردم: 1393/7/509:44:15،
31
34
درایران76میلیون ادم هست الان هر کسی حد اقل4تا کارت عابربانک داره+10میلیون کسبه و بازاریان
جمع300میلیون کارت که هرماه5بار مانده گیری درسال18میلیاردعددضربدرصدتومان=یک ترلیاردوهشتصدمیلیون تومان درامد نا مشروع برای بانکها
مردم: 1393/7/509:46:21،
36
13
با صدتا تک تومانی مردم رو گول میزنن اگه یه کغازه روزی100بار کارت بکشه هر روز باید10هزار تومان بپردازه هر ماه میشه300هزار تومان...مردذم رو نفهم حساب نکنید خودتون نفهم هستید
سرخابی: 1393/7/509:57:05،
14
12
دقیقا موافق کارت اعتباری و طرح اعتبار سنجی مشتری هستم امیدوارم هرچه زود تر موانع ان برطرف و اجرا بشه
احسان: 1393/7/510:02:30،
25
12
همه حرفهایت یکطرفه و بی ارزش است آقای مهندس!
Majid: 1393/7/510:07:32،
24
14
پنج شنبه امده بود برا چک گفتم جمش کن ببرش نخواستیم
lh: 1393/7/510:11:31،
36
20
مردک بی سواد شما فقط موقع چاپیدن مردم ما رو با کشورهای دیگه مقایسه میکنید چرا تو چیزای دیگه عین اونا نیستید کل بانکداری ما وگرفتن سود از مردم حرام است اگه ادعای مسلمونی دارید پولی که درصد برای اون مشخص بشه حرام است از نظر اسلام حالا جالب پول دست فلان اقا باشه سود بده حرامه تو بانک باشه سود یک پنجم بده حلاله بابا جمع کنید کاسه کوزتون دیگه نمیدونید چطور مردم بدبخت سر کیسه کنید
kasra: 1393/7/510:11:41،
53
42
سلام، من خودم یه کارشناس مخابرات و فعالیتم در حوزه آی تی هست، کاملا با صحبتهای ایشون موافقم، هزینه نگهداری چنین سیستمی در این وسعت و با چنین عملکردی بسیار بالاست، و گرفتن کارمزد کاملا عقلانی، از طرفی این کارمزد برای کسبه اصلا مبلغی نیست، من خودم شخصا از کاسبی که پوز نداشته باشه خرید نمیکنم، چون همیشه فقط در حد کرایه ماشین پول نقد با خودم حمل میکنم.
کاسبای محترم هم بجای دندون گردی به فکر مشتری مداری باشن، همون پوشاک فروشها رو هر جنس تا 500% هم سود میخورن (چند تا از دوستانم در همین صنف مشغول به کارند و مستند میگم)، پس الکی در نرید، هزینه چک و چک بازیهای شمارو ما نباید بدیم..
امیدوارم مهندس حکیمی که از نخبگان دانشگاهی کشور هستند موفق باشند.
مهران: 1393/7/510:35:42،
30
16
هزینه نگهداری شبکه آی تی رو از سود بانکها بگیرند، چرا از مردم؟ بانک ها به اندازه کافی دارند از مردم سود میگیرند.
در ضمن خود این سیستم آی تی برای این امور از کجا اومده؟ مگه با پول بانکها ساخته نشده؟ پس پول نگهداریش هم از بانک ها دریافت بشه.
این حرف شما مثل این میمونه که راننده تاکسی پول خرید تاکسی رو خودش بده ولی پول نگهداری تاکسی رو مستقیما روی کرایه بکشه.
kasra: 1393/7/511:29:03،
19
19
مهران جان، این هزینه رو مردم دارن همین الان هم پرداخت میکنن، اگر متن کامل مصاحبه حکمیمی رو بخونی میبینی که هدف از این کار اینه که بجای اینکه منه مشتری ای که از پوز جهت خرید دارم استفاده میکنم غیر مستقیم هزینش رو پرداخت نکنم، بلکه اون مغازه دار و اون بانک هزینش رو پرداخت کنه، بانک هم که داره سهم خودش رو پرداخت میکنه، مابقیشو بانک مرکزی داره تقبل میکنه، این یعنی از جیب من و تو میره، ولی اگر مغازه دار بده بانک مرکزی مجبور نیست از بودجه کشور و پول منو تو مابقی هزینه رو جبران کنه.
آخه چرا مغازه دار نباید بابت خرید مشتری ازش بیاد 120 تومان کارمزد بده؟ مگه کم سود میکنن؟ بانک مرکزی حالا که داره به سمت صحیح حرکت میکنه نباید گزاشت یه عده کاسب چوب لا چرخش کنن، مطمئن باشید اگر بانک مرکزی با همین شرایط پیش بره تا چند سال آینده نتیجه مثبتش رو همه ما خواهیم دید.
مهران: 1393/7/513:26:48،
26
15
نه آقا کسری این آقا داره دروغ میگه، کدوم هزینه غیر مستقیم رو مردم دارن میدن برای استفاده از پوز؟ مردم دارن 8 درصد مالیات بر خرید میدن، کل پول خرید به اضافه 8 درصد مالیات بر خرید داره میره تو جیب بانک ها، حالا بانک ها برای اینکه از سود هنگفتشون هزینه نگهداری سرورها و تجهیزات شبکه رو ندن میان میگن همین الانم مردم دارن این هزینه ها رو پرداخت میکنن چرا کاسب ها ندن؟ در صورتیکه بانک ها باید از سودشون این هزینه ها رو بدن.

اولا مگه کاسب ها جز مردم نیستند و این مساله در تورم کل مگه تاثیر نمی ذاره؟ دوما اگه مردم دارن این هزینه رو بطور غیر مستقیم میدن چرا 120 تومان دیگه هم میخوان مستقیم روش بکشین؟
مگه نگهداری این تجهیزات چقدر خرج داره که هم مشتری بده هم مغازه دار بده هم بانک مرکزی بده هم ......؟
از قضا من تخصصم آی تی هست و این مسائل رو خوب میفهمم.
نه عزیز جان تهش باد میده، بوی بخور بخور میاد.
فرهاد: 1393/7/607:24:54،
12
14
اقای کسری اول این که سود 500% فقط برای مغازه هایی هست که در جاهایی خاص دارند کار میکنند ومشترهایی خاص دارند تعمیمش نده به کل کسبه ،دوم این که این آقای به اصطلاح شما نخبه میگه مردم و کسبه مفتی دارند از خدماتش بهره میبرند در حالی که اگه این دستگاه ها نبودندبرای تبادل مالی بانکها باید کامندان بیشتری استخدام میکردند و فظای کاری بزرگتری داشتند که همه اونا مستلزم هزینه بود براشون.
سوم این که نسبت به هزینه ای که نگهداری این سیستم داره کارمزد زیادی هست میخوان بگیرند واگه کارمزد بگیرند کلا چندبرابر هزینهای که اعلام کردند به راحتی براشون در میاد.
نهایتا" به نظر من برای کاهش هزینه هاشون و نیز استهلاک سیستم میتونن این دستگاه ها رو برای مبالغ پایین غیر فعال کنند .
ضمن این که اول هم گفتم نصف بهره مندی از این دستگاه ها روخود بانکها دارند باید تحمل نصف هزینه هاشم باشند.
هادی: 1393/7/510:26:56،
33
15
مشکل مملکت ما اینه که دولت فقط فکر کاسبیه خودشه فکر مردم نیست.
kasra: 1393/7/511:30:26،
11
17
دولت قبلی مطمئنن، ولی این دولت داره بسیار خوب عمل میکنه، نتیجش از سال بعد خودش رو کم کم نشون میده دوست عزیز، صبور باشید
احمد: 1393/7/513:30:20،
23
15
زمان خاتمی میگفتند نتیجه کارهای اقتصادی آقای خاتمی از چند سال دیگه خودش رو نشون میده که چطور مملکت جهش میکنه، این حرف هم از اون حرفاست که از سال دیگه معلوم میشه.
الان دولت دچار کمبود شدید منابع ریالی و ارزی شده، تا کی میخوان اشکناس بدون پشتوانه چاپ کنن؟ مجبورن از مردم به زور و با عناوین مختلف بگیرن برای جبران کسری منابع ریالی، این وسط هم دائم شعار دلسوزی برای مردم میدن که این طرح به نفع شماست.
صادق: 1393/7/510:33:06،
47
14
اگر اين دستگاه ها اگر نبود بانك مركزي مجبور بود اسكناس چاپ كنه در نتيجه هزينه اين كار با بانك مركزي ميباشد .
علي مردان: 1393/7/510:40:08،
27
12
من به عنوان كسي كه با رتبه 158 اقتصاد خوند و درسش رو هم خوب ياد گرفته به سواد بانكداري اين آقا 5 هم نمي دهم متأسفم، شما فكر كرده ايد اصناف جداي از مردمند، در خصوص مباحث اقتصادي حاضرم با 400 تا مثل اين آقا مناظره كنم حيف كه اينجا مجالش نيست.
a: 1393/7/511:11:08،
18
8
اگه بانک ها زیان ده هستند این ساخت و سازا از کجا میاد . دوروز دیگه برای پول گرفتن از atm هم باید کارمزد بدیم .
کاوه: 1393/7/511:13:14،
16
14
به ادبیات این آقا توجه کنید!خودتون ریاضی و تاریخ و ... را هم دستتون میاد.فقط میشه افسوس خورد.
کاوه: 1393/7/511:13:33،
19
16
به ادبیات این آقا توجه کنید!خودتون ریاضی و تاریخ و ... را هم دستتون میاد.فقط میشه افسوس خورد.
محمد: 1393/7/511:20:02،
25
34
اگه ملت هیچی نگن امروز کارمزد کارتخوان فردا مالیات دو برابر میشه و روز به روز میخوایین به ملت زور بگین خب چرا ما باید این همه زور رو تحمل کنیم مگه کشور های دیگه نیست اگه یکی از جنس هاشون 1 تومن گرون بشه سریع اعتراض میکنن و نمیزارن گرون بشه
بعد ما میگیم خبری نیست این همه چی گرون شده اینم روش خب همین میشه که همه چی گرون میشه و از مردم سوء استفاده می کنن
بیاین با هم باشیم و جلوی گرونی و یه عده آدم که فقط برای منافع خودشون پول ملتو بخورن به ایستیم و نزاریم دیگه کسی بهمون زور بگه
تا کی باید چشم و گوشمون بسته باشه این ها هم هر کاری دلشون میخواد بکنن
iraj: 1393/7/511:29:22،
23
15
اگر فکر می کنید که مردم از پرداخت پول زور مانده گیری هم اعتراض نداشتند کاملاً در اشتباهی چون اعتراض آنها شنیده نشد .
بهروز: 1393/7/511:53:30،
63
15
چرا فقط فکر سود خودتان هستید
هی تکرار می کنید که یه دستگاه پوز 700-800 تومنه
اینو فک نمی کنین که چقدر این اصناف محترم به بانک ها خدمت رسانی می کنن
یه ماه جمع کنین دستگاهاتونو ببینید چه فاجعه ای در بانکها رخ می ده
کمتر از 3 ساعت به کسی نوبت نمی رسه و پدر بانک هاتون در میاد
اصناف محترم به نظر من با کاربرد پوز تو مغازه ها و شرکت هاشون باید دستمزد هم دریافت کنن
چون کار بانکی انجام می دن
فکرشو بکنین ببینید چقدر صرفه جویی در استخدام کارمندان جدید شده
بیکاری زیاد شده و بانک ها دیگه کمتر به فکر استخدامند
حالا خجالت نمی کن و می گن خدمات می دیم بهتون
این از کیفیت خدماتشونه که روز به روز بدتر میشه و افت می کنه
حالا خجالت نمی کشن پول هم می خوان
آقاجمع کنین ببرین
خروس نبود صبح نمی شد
خودتون ضرر می کنین
خجالت هم خوب چیزی
رضا: 1393/7/512:06:28،
28
14
یه جوری صحبت میکنه آدم دلش میسوزه، میگه بانک هیچ سودی از بابت pos ندارن، خریدار تو اون روزی که خرید میکنه دیگه هیچ سودی نمیکنم، فروشنده هم تو اون روز براش سود منظور نمیشه، چون به کمترین موجودی هر کدام در طول یک روز سود میدن، ولی بانک پول توخزانشه، این جیب اون جیب کرده، حالا اگه یک روز در پرداخت قسط تاخیر باشه بالای سی درصد سود میگیرن، ما ها رو چی فکر کردن، سر بچه رو گول میمالن ؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!
مهدی: 1393/7/513:31:51،
26
13
احتمالاً تو فاز سومش میگن بابت دریافت پول از ATM ها هم کارمزد بدید.
آقای مهندس میشه دقیقاً اون قسمت زیان دهی مطلق بابت بانکداری الکترونیک را تشریح کنید!!!!!!!!!!
سعید ارومی: 1393/7/513:59:14،
30
34
اقای رییس مسعله تنها 100تومان نیست بلکه میلیاردهاست که از قلوه مردم میکشید!!!!
بقال: 1393/7/515:04:46،
23
16
همون پول تلفنش رو هم زیادی داریم میدیم
محسن: 1393/7/515:24:12،
25
12
خیلی رودارن چپ وراست مردما میتیغن .جریمه.مبالغهایی که رو قبضا میکشن.کارمزدایی که یواشکی ازحساباکم میکنن .مالیات.صد کوفت دیگه.خجالت بکشین.وجدان داشته باشید.یه زره هم بفکر جوونها بیکاری .گرونی.باشید/
مهرزاد: 1393/7/515:59:13،
16
15
امسال 120 تومنه...سل دیگه..دو سال دیگه..سه سال دیگه چی..200تومن ..300 تومن....تورمو خودتون زیاد میکنید....مغازه دار هم میکشه روی جنساش...شک نکن مهندس....
علی: 1393/7/517:43:38،
14
20
طرح خوبی است به شرط آنکه درست و کامل اجرا شود
و من الله توفیق
شهروند: 1393/7/517:45:36،
23
25
راهش این است کل کسبه باهم دستگاه کارت خوانشان را در بانکها بگذاریم تادیگر برایمان صحبت ازاین واون نکند
س: 1393/7/517:51:39،
17
18
آقای محترم .... خارج از مشکلات مردم
بنده وقتی مانده حساب میگیرم 1000تومان خرید میکنم و به حساب خودم میرود کارمزد شما را نمیدم حالا هم مشتری بیاد کارم طوری است که مردم نیاز دارند پس شماره حساب میدم تا بروند بانک و واریز را انجام دهند بهتره از اینه که پول مفت به شما بدم
ایرانی باعشق: 1393/7/518:33:52،
12
18
این اقا شده کاسه داغتر از آش
آقای حکیمی کشورای دیگه وقتی بانک میری تو صف وانمیستند و مشتری مدارن نه حقه باز که تو اختلاس رتبه اول رو هم داشته باشن!
جویا: 1393/7/518:58:32،
13
12
1-اگه بانک های ایران را با کشورهای پیشرفته مقایسه می کنی لطف کن کار را کامل انجام بده. برای شما این 100تومن های به قول شما بی ارزش مهمه ولی اختلاس های 3 میلیارد دلاری رو بی خیال میشین. تو کدوم بانک خارجی(اونم دولتی) این اختلاس ها انجام میشه؟!!
2- امروز کارمزد 100 تومنه، سال دیگه 300 تومن، دو سال بعد هزار تومن و ...‍!
مهرداد م: 1393/7/523:11:22،
22
12
اول در جواب اقا کسرا که مهندسی ای تی خونده بگم منم رشتم همین ای تی هستش ولی برا شما متآسفم اخه چرا الکی جو میدی همین عملیات بانکی یا هرچیزی که به این بحثا ربط داره همشونو کشورای پیشرفته واسه رفاه و بالا بردن سرعت راه انداختن و هر روز تلاششونم همینه ولی کشورایه عقب افتاده ای هستن که از این علم برا سر کیسه کردن استفاده میکنن یا برا منافع خودشون هرجوری که دوس دارن عمل میکنن.در جواب این یارویی که این حرفارو نوشته که 100 تومان چیزی نیستو از این شعرا=پدر من اول لباس فروشی داشت سودش خوبه اگه بگم بده دروغ گفتم ولی بخدا جنسی که از مد میوفتاد یا خسارتی داشت از سودش چیزی باقی نمیذاشت از کرایه مغازها بگیر از دارایی بگیر از اوقاف شهرداری پول جنس به نظرتون می مونه؟والا اگه مونده بود که ما تغیر شغل نمیدادیم.خلاصه کلام سر مردم کلا نزارین همین کاسب های که ازشون دیو ساختید جز همین مردم هستن.
مم: 1393/7/523:16:57،
23
11
آقای بانک مرکزی یک شبه پول ملی مملکت ارزشش رو بیش از 300 درصد از دست داد ودلار 1000 تومانی به بالای 3000 رسید و هی گفتید حبابه و کار دلالو صرافه و مردم سرمایشون ناگهان یک سوم شد حالا اومدی میای میگی زورمون به مردم نمیرسه واقعا"...
کورش: 1393/7/523:42:47،
19
10
آقا کی میگه 100تومن چیزی نیستمن حساب کردم برا مغازه خودم باید سالی 9میلیون تومن کارمزد بدم.
آیا این واقعن کمه؟؟؟؟؟؟
أمير حسين: 1393/7/523:57:33،
17
11
دستگاه رو جمع ميكنم داداش
پول نقد ميگيرم، حالشو ميبرم،
پول زور هم به دولت نميدم.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار ایران
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
اولين نمونه از خودروی JAC J4 وارد ایران شد
سورن توربو را انتخاب کنیم یا دنا؟
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
ملاقات ایرانی با هیوندای سوناتا 2018
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما