کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

پولی که به زور گرفته میشود !

کدخبر:۷۰۱۹پنجشنبه، ۳ مهر ۱۳۹۳ - ۰۶:۴۶:۵۷۳۲۷۸ بازدید

کارمزدهای خدمات متعدد بانکی موضوع اصلی این روزهای حوزه مالی است؛ کارمزدهایی که اغلب مردم از آن ناآگاه هستند.

 کارمزدهای خدمات متعدد بانکی موضوع اصلی این روزهای حوزه مالی است؛ کارمزدهایی که اغلب مردم از آن ناآگاه هستند. وقتی چکی نقد می‌شود، پولی انتقال داده می‌شود، از اینترنت‌بانک و تلفن‌بانک استفاده می‌شود، خدمات جانبی مانند خرید الکترونیکی انجام می‌شود و حتی مانده حسابی گرفته می‌شود، کارمزدی از حساب شخص کسر می‌شود اما اکثر مردم نمی‌دانند که مبلغ کارمزد این خدمات چقدر است. شاید پرداخت این کارمزدها برای کسی اهمیت زیادی نداشته باشد چراکه تعداد انجام این خدمات در مقاطع زمانی مختلف برای صاحبان حساب اندک است. البته همین موضوع نیز جای بحث دارد که بانک‌هایی که با پول مردم بنگاهداری می‌کنند و سودهای کلانی نصیب خود می‌کنند چرا باید بابت ارائه خدمات ذاتی الکترونیکی کارمزد کم کنند؛ قطعا با گسترش بانکداری الکترونیکی، هزینه بانک‌ها کم می‌شود و آنها با نیروی انسانی کمتر نیز می‌توانند حساب مشتریان خود را کنترل کنند اما جالب است که بدانید تعداد کارمزدهای خدمات متعدد الکترونیکی همواره در حال افزایش است و هرازگاهی خبر تعیین کارمزد برای فلان خدمات به گوش می‌رسد.

همین چند هفته پیش بود که برای مانده حساب موبایل‌بانک و دستگاه‌های ATM مبلغ 102 تومان کارمزد تعیین شد اما تصمیم اخیر بانک مرکزی مبنی بر دریافت کارمزد برای تراکنش‌های کارتخوان‌ها آنقدر غیرطبیعی است که می‌توانند مصداق بارز دریافت پول زور باشد. تفاوت خریدهای معمول الکترونیکی و استفاده از دستگاه‌های کارتخوان با سایر خدمات الکترونیکی در این است که مدت‌هاست استفاده از کارت‌های الکترونیکی جایگزین پول نقد شده و مردم بیشتر درگیر این خدمت بانکی هستند. به عبارت بهتر گسترش خدمات الکترونیکی موجب شده مردم رفته رفته به خرید با کارت‌های بانکی به جای پول نقد روی آورند و قطعا بازگشت به عقب و رواج دوباره فرهنگ خرید با پول نقد برای مردم بسیار مشکل خواهد بود به همین علت یقینا مردم از این خدمات بانکی استفاده خواهند حتی اگر کارمزد هر تراکنش 120 تومان تعیین شود. جالب اینکه در اظهارات اولیه مسؤولان بانک مرکزی اعلام کرده بودند هزینه هر تراکنش با دستگاه‌های کارتخوان 250 تومان می‌شود و نصف این هزینه را بانک‌ها و نصف دیگر را باید فروشنده‌ها بپردازند. جالب اینکه اصناف بشدت با این موضوع مخالفت کردند و فروشندگان بسیاری گفته‌اند که هزینه هر تراکنش را روی اجناس خود خواهند کشید! یکی از فروشنده‌ها به خبرنگار «وطن‌امروز»‌ می‌گوید: «کسی درباره کارمزد کارتخوان‌ها با ما حرف نزده اما اگر بخواهند کارمزد هر تراکنشی را از حسابم کم کنند من هم همان مبلغ را روی کالاهای خریدار اضافه می‌کنم. فرض کنید 1000 نفر در روز از بنده خرید کنند و از این دستگاه‌ها استفاده کنند یعنی باید من روزی 120 هزار تومان کارمزد بدهم؟ مگر چقدر سود می‌کنم؟» فروشنده‌های بسیاری چنین نظری دارند و تعیین کارمزد برای تراکنش‌های دستگاه‌های کارتخوان را مصداق پول زور می‌دانند چراکه اکثر مردم با کارت بانکی خرید می‌کنند و فروشنده‌ها به استفاده از این دستگاه‌ها محکوم هستند. جالب اینکه خیلی‌ها اعتقاد دارند 120 تومان کارمزد تعیین شده قطعا در آینده افزایش خواهد یافت و همین موضوع فروشنده و خریدار را به خریدهای الکترونیکی بی‌میل می‌کند.

موضوع این است که همه می‌دانیم خدمات الکترونیکی هزینه‌هایی مانند نگهداری دستگاه‌های کارتخوان دارد اما قطعا بانک‌هایی که همواره مشتریان و حتی فروشنده‌ها را به استفاده از کارتخوان بانک خود ترغیب می‌کنند از تراکنش حساب‌های الکترونیکی خود سود می‌برند که جوایز میلیاردی برای آن تعیین می‌کنند. بهترین کار این است که بانک مرکزی این مبلغ را از بانک‌ها دریافت کند تا خدشه‌ای به بانکداری الکترونیکی وارد نشود. اما در کمال تعجب شاهدیم که مسؤولان بانک مرکزی از استفاده زیاد دستگاه‌های کارتخوان شاکی هم هستند! آنها حتی فروشنده‌ها را تهدید می‌کنند که دستگاه‌های کارتخوان را از آنها می‌گیرند! مثلا مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی اخیرا گفته است که خوشحال می‌شویم تراکنش‌های شبکه شتاب کاهش یابد و فروشندگان دستگاه‌های پوز اضافی‌شان را به بانک‌ها پس بدهند. وی با اشاره به هزینه‌های بازسازی پوزهای قدیمی و نگهداری تجهیزات آن یادآور شد: هم‌اکنون 15 هزار نفر به طور مستقیم و 30 تا 35 هزار نفر به طور غیرمستقیم در زمینه فعالیت شرکت‌های خدمات پرداخت الکترونیک بانکی فعال هستند و در مجموع این صنعت، یک صنعت 50 هزار نفری است. هر سال 20 درصد هزینه استهلاک دستگاه‌هاست و بر این اساس شرکت‌های خدمات پرداخت الکترونیک باید 40 تا 50 میلیارد تومان هزینه جایگزینی کنند. وی با بیان اینکه ما از افزایش تراکنش‌ها خوشحالیم چرا که بانکداری الکترونیک سرعت گردش پول را افزایش داده، افزود: اما از ورود تراکنش‌ خریدهای خرد ناراحتیم. در واقع انجام خرید با کارتخوان‌های فروشگاهی فقط در ارقام بالای 10هزار تومان قابل توجیه است. هم‌اکنون 25 درصد خریدهایی که با کارتخوان فروشگاهی انجام می‌شود زیر 10 هزار تومان و از نظر ما زائد است. این مسؤول بانک مرکزی درباره پیش‌بینی نتایج اعمال کارمزد بر خدمات الکترونیک نیز گفت: یا تعداد تراکنش خریدهای خرد در شبکه کاهش یافته و این خریدها با پول نقد انجام می‌شود یا ممکن است کارمزد 120 تومانی روی قیمت جنس کشیده شود اما آمار تراکنش در خریدهای بالای 5000 تومان کاهش نخواهد داشت. کارمزد یکسری تراکنش‌ها را کاهش خواهد داد که ما خوشحال می‌شویم چون شبکه خلوت شده و استهلاک آن کاهش می‌یابد. حکیمی تأکید کرد: در حال حاضر سیستم خدمات پرداخت الکترونیک بانک‌ها به یک عده‌ای خدمات ارائه می‌کند، ما از آنها می‌خواهیم هزینه این خدمت را بپردازند در غیر این صورت هزینه‌ها باید از جیب کل مردم یا اضافه برداشت از بانک مرکزی تأمین شود!

اظهارات این مسؤول بانک مرکزی موید این مطلب است که مسؤولان هنوز زیرساخت‌های خریدهای الکترونیکی خرد را فراهم نکرده‌اند و قصد دارند با گرفتن کارمزد از تعداد این تراکنش‌ها کم کنند، به عبارت بهتر دولت برای فرهنگسازی استفاده از پول خرد قصد دارد از مردم پول بگیرد تا آنها دیگر برای خریدهای کم خود این کار را نکنند! جالب اینجاست که مسؤولان بانک مرکزی هنوز به این سوال جواب نداده‌اند که آیا پول خرد برای خرید مثلا 2855 تومان موجود است که با اطمینان از خرید خرد سخن می‌گوید؟ آیا برای پرداخت مبلغ 8555 تومانی بهتر نیست از دستگاه کارتخوان استفاده کرد که فروشنده و خریدار دچار زحمت نشوند؟ پس چرا مسؤولان اعتقاد دارند دستگاه‌های کارتخوان برای خریدهای بالاتر از 10 هزار تومان باید باشد؟

بلیط هواپیمادیدگاه ها

بریدم دیگه: 1393/7/306:59:04،
91
90
همه جا مدیرا به زیر دستاشون می گن فلان مورد رو بررسی کنید ببینیم کار درستی هست انجام بدیم یا نه،تو ایران مدیر می گه باید فلان کارو انجام بدین،هر کی مخالفه بره کارگزینی خودشو معرفی کنه،بقیه هم برن در مدح نظر گوهربار من سمینار بذارن و واسه مردم توجیهش کنن.
نتیجش می شه نابودی همه زیرساخت ها،وای به روزی که نفت تموم شه.البته کاش از اول نفت نداشتیم،اونجوری شاید شایسته سالاری جایگزین می شد و الان ما جای کره جنوبی بودیم.
به امید رسیدن اون روز...
shooter: 1393/7/308:14:17،
99
18
مشکل ما بزرگی حجم دولت است که باعث افزایش هزینه می شه اون وقت برای پوشش هزینه ها هی دستشو تو جیب مردم میکنه به زور از ما میکنه خدایی درآمدش زیاده پول نفت، مالیات، شهرداری ، عوارض و.......... ولی معلوم نیست پولا کجا و برای کی خرج میشه از دل همین پولا اختلاس کلان در میاد بعد باز مردم مقصرنباید تاوان بدن
رضـا: 1393/7/310:10:17،
81
46
مطمئن باشید دستگاه های کارتخوان در صورت عملی شدن این طرح بلا استفاده میشن
از اونطرف هم بانک ها خیلی شلوغتر میشن
و تمام اینها یعنی حتی اگه این طرح واسه بانک مرکزی سود دهی خوبی داشته باشه ولی قبلش با مشکلاتی که برای اجرای این طرح بوجود میاد، خودبخود طرح شکست خورده تلقی میشه و حتی برای بانک ها به لحاظ حجم کاری بالایی که متعاقب ایجاد میکنه باعث ضرر هم میشه !
یادمه یه بنده خدایی میگفت دیگه با بانکداری الکترونیک لزومی به ایجاد شعب متعدد بانک نیست !
حالا میفهمیم که اون بنده خدا هم از سوء نیت برخی مسئولان بانکی کشور بی خبر بوده !
جلال: 1393/7/310:19:19،
38
22
به نظرم به داشتن و نداشتن نفت نیست. آمریکا هم نفت داره.
من فکر کنم نفت نداشتیم میشدیم افغانستان نه مثلا ترکیه
البته منظوزم افغانستان گذشته است!!
کوکو: 1393/7/310:54:57،
39
16
جدی؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!

خدایی؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!

هر تراکنش هزینه داره؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!

بعد ببخشید اون پولی که میزنی به جیب واسه چاپ نکردن اسکناس اون تکلیفش چی میشه.یعنی آخرشید به خدا
واسم جالبه شما هنوز فکر میکنید مردم متوجه نیستند
ابو امیر: 1393/7/307:39:32،
59
18
کجای دنیا از این کارهای زشت انجام میدن که شما انجام میدید
کارت الکترونیکی: 1393/7/309:34:43،
32
20
سلام
میدونید معنی کارت الکترونیکی چیه
معنیش همینه یعنی شما از پولتون بلد نیستید استفاده کنید
50 میلیون نفر اگر کارت داشته باشند با هر تراکنش و غیره 102 ریال کم بشه
ببین چی میشه بعد از چند سال میشه 300000 میلیارد تومن جون هر سالا هم یه درصدی افزایش پیدا میکنه

حمید: 1393/7/310:19:16،
35
18
استفاده از کارت خوان یعنی دولت هزینه چاپ اسکناس رو صرفه جویی میکنه ، واین پول رو باید صرف پیشرفت بانکداری الکترونیک بکنه.
آتیلا: 1393/7/310:44:36،
103
49
همچنین به جای 100 تا کارمند بانک شاید یه کارمند واسه خدمات الکترونیک استخدام بشه ، این یعنی کاهش نفر و کاهش شعبات و در نهایت کاهش هزینه. همچنین باید سود پول مردم توی بانک رو هم حساب کرد
عمله: 1393/7/310:22:19،
28
17
قبلا گردنه بوذ .حلا هم هست ولی با اسم های مختلف.مثل گردنه بانک مرکزی وگردنه .........
دوکلام مثلا حرف حساب:: 1393/7/311:04:39،
28
17
به زور نه با تدبیر وامید
نوید: 1393/7/311:46:41،
27
20
اینا از کیوون توی برره بدترن :)
امیر: 1393/7/311:49:19،
25
14
گذاشتن تعرفه باعث بالا رفتن حجم مراجعه کننده ها به شعب بانک ها و به طبع اون گزینش نیروی کار بیشتر برای ارائه خدمات و خرید زمین و احداث شعب برای پاسخگویی و اگر احیانا با اعتصاب کارمندان بانک به دلیل حجم کاری بالا، ضرر مالی هنگفتی متوجه خودشان خواهد شد. دودش به چشم خودشون میره. مصرف سوخت هم به خاطر مراجعه حضوری حتما تحت تاثیر قرار می گیره و دولت مجبور به واردات بیشتر سوخت خواهد شد
Z: 1393/7/313:44:07،
23
17
با همون شمع ما را سوزاندند.
Z: 1393/7/313:45:24،
56
18
البته که در این مملکت، کیوون برره هم زیاد هست.
احمد باقری: 1393/7/314:43:31،
27
18
این دولت فقط ازمردم پول می گیره ولی چیزی نمیده

پولهای آب ، برق ، گاز ، تلفن ، مالیات های بسیارمتعدد، عوارض ، صدقه ، خق آموزش وپرورش ، بیمه ، قبر، ارزش افزوده ، پول نفت وانواع انرژی ، جریمه های رانندگی ، سوبسید ، باج ، انواع شهریه ها ، کلک های اینترنتی وبانکی ، ونابودی جوانان براثربیکاری . حوب حالا چی میده : درد ، مرض ، پول گدایی یارانه ، بیماری ، متلاشی شدن محیطزیست ، بیکاری ، فقر ، بحران بی آبی براثر مسایل زیست محیطی ، بیماری های اعصاب وروان از انواع مختلف ، ندادن حقوق بازنشسته ها ، پارتی بازی و........
حمزه: 1393/7/322:42:31،
17
20
خوب اقا ناصر معلومه این پولا رو چجوری خرج میکنن.کمپانی فراری 30 تا ماشین مدل 2014 تولید کرده که 10 تاش تو ایرانه "دیگه از این واضح تر نمیشه توضیح داد"

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
شرایط پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو - شهریور 96
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
شرایط جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - شهریور 96
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
نرخ‌های جدید سود بانکی اعلام شد
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما