کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

مردم به خرید و فروش نقدی برمی‌گردند؟

کدخبر:۶۹۹۸سه شنبه، ۱ مهر ۱۳۹۳ - ۱۷:۰۰:۵۲۵۰۰۱ بازدید

هنوز چند ماهی از اخذ کارمزد برخی پرداخت‌های الکترونیک همچون مانده‌گیری از پایانه‌های فروش و البته تلفنبانک و اینترنت بانک نگذشته بود که کارمزدی جدید از راه رسید.

هفته قبل بود که خبری به نقل از مدیرعامل شاپرک فضاهای خبری را در بر گرفت که حکایت از پیشنهاد ارائه شده به شورای پول و اعتبار داشت که بر مبنای آن تصمیم گرفته شد از ابتدای آبان ماه دارندگان پایانه‌های فروش (POS) به ازای دریافت خدمات ملزم به پرداخت کارمزد می‌شوند.

محسن قادری روز سه‌شنبه، در نشستی با بیان این‌که باید برای ارائه هر خدمتی هزینه‌ای پرداخت شود و نمی‌توان آن را رایگان به دست آورد، گفته بود: با توجه به این که تاکنون هزینه کارمزد مربوط به کارت‌خوان فروشگاه‌ها از سوی بانک مرکزی پرداخت می‌شد، در نظر داریم با هدفمند کردن این کارمزدها یارانه آن را حذف کرده و بر عهده پذیرنده (صاحب) دستگاه قرار دهیم.

به گفته قادری رقم کارمزد منوط به تصمیم شورای پول و اعتبار است و ساز و کارهایی در نظر گرفته شده که در فضای رقابتی، هر دستگاه و سازمانی که بهتر خدمات ارائه کند از استقبال بیشتری از سوی مردم نیز برخوردار شود.

این خبر به سرعت در سطح جامعه منعکس شد و واکنش‌های مثبت و منفی بسیاری را در بر داشت.

مدافعان این پیشنهاد بر این اعتقادند که خدمات بانکداری الکترونیک باید هدفمند شده و به ازای هر خدمتی کارمزد گرفته شود، اما مخالفان می‌گویند با اخذ کارمزد از خدمات الکترونیک این خطر وجود دارد که مردم به دریافت خدمات سنتی بانکی از جمله حضور فیزیکی در شعب یا خرید و فروش به‌ صورت نقدی روی آورند. علاوه بر این اقدام صورت گرفته خلاف رسالت دولت الکترونیک می‌باشد.

با اینکه هنوز یک ماهی تا اجرای این طرح فرصت باقی مانده است، شاهد واکنش‌هایی از فروشگاه‌ها و صاحبان دستگاه‌های POS هستیم. این واکنش‌ها از قبل نیز قابل پیش‌بینی بودند و از سوی کارشناسان اقتصادی و بانکی نیز به قادری گوشزد شده بود.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه: بانک‌ها فراموش نکند که خود از انجام خدمات بانکداری الکترونیک منتفع می‌شوند

قاسم عزیزی، عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار پارسینه با اشاره به این موضوع گفت: یکی از لازمه‌های پیشرفت کشور، توسعه یافتن خدمات مالی و بانکداری الکترونیکی استکه طبیعتا برای رسیدن به این مهم بایستی هزینه کرد.

وی افزود: باید توجه داشت اصلاح هزینه‌های بانکداری باید به نحوی صورت گیرد که مردم به استفاده از خدمات الکترونیک به جای حضور سنتی و فیزیکی در شعب بانک‌ها تشویق شوند نه اینکه با افزایش هزینه‌هایی همچون کارمزد شخص مجبور به استفاده از سیستم سنتی و معامله با اسکناس باشد.

نماینده مرد شازند در خانه ملت در ادامه با اشاره به رسالت بانکداری الکترونیک اظهار داشت: هدف از بانکداری الکترونیک کاهش مشکلات و آسودگی مردم بود و نباید بانک‌ها کشور برای کسب سود بیشتر از ارائه خدمات به مردم غافل شوند.

وی تاکید کرد: نباید فراموش شود که بانک‌ها خود از انجام خدمات بانکداری الکترونیک منتفع شده و این خدمات باعث تسریع در تسویه بدهی‌های مردم به دولت می‌شود.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه در مجلس نهم در پایان خاطرنشان کرد: منفعت انجام خدمات الکترونیک برای بانک‌های کشور، صرفه‌جویی در هزینه‌هاست که بدین وسیله در هزینه‌های دستمزد نیروی انسانی نیز صرفه‌ویی شده و دیگر شاهد صف‌های طولانی در شعب بانک‌ها نیستیم.

صرامی فروشانی: اقدام بانک‌ها در اخذ کارمزد از پایانه‌های فروش، دور از شان مردم ایران است

محسن صرامی فروشانی نیز از دیگر نمایندگان خانه ملت است که این اقدام بانک‌ها را چپاول اموال بیت‌المال می‌داند. وی گفت: متاسفانه همیشه در سیستم بانکی ما دریافت کردن کاری آسان بود و پرداخت کاری سخت. این سیستم برای رسیدن به سودهای بیشتر و حل مشکلات خود همیشه متمسک به جیب مردم می‌شود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: این کار یعنی اخذ کارمزد از پایانه‌های فروشگاهی و کارمزدهای این چنینی بدترین روشی بود که بانک‌ها می‌توانستند انجام دهند چرا که ایجاد نارضایی کرده و جذابیت را کاهش می‌دهد.

وی در ادامه اضافه کرد: باید این سوال از سیستم بانکی کشور پرسیده شود که مگر چه خدمات اضافه‌ای ارائه داده‌اید که در ازای آن کارمزد می‌خواهید؟ آیا غیر از این است که گردش پول مردم را به نفع خود رقم می‌زنید؟ این اقدام شما دور از شان مردم ایران است.

صرامی فروشانی با اشاره به اظهارات اخیر مدیرعامل شاپرک که گفته بود تاکنون هزینه کارمزد مربوط به کارت‌خوان فروشگاه‌ها از سوی بانک مرکزی پرداخت می‌شد و در نظر داریم با هدفمند کردن این کارمزدها یارانه آن را حذف کرده و بر عهده پذیرنده (صاحب) دستگاه قرار دهیم، گفت: بانک‌ها اصلا حقی برای پرداخت یارانه ندارند. پرداخت یارانه بر عهده دولت‌هاست و از منابع دولتی تامین می‌شود. استفاده از این کلمه نابجاست.

وی تصریح کرد: بانک‌ها قصد دارند با اینکار خود ایجاد مطالبه کرده و بعد از اینکه مردم را به این سیستم عادت دادند، چپاول خود را انجام دهند .

نماینده مردم خمینی‌شهر در خانه ملت تاکید کرد: دستگاه‌ها مخصوصا در بانک‌های دولتی از پول بیت‌المال و گردش پول همین مردم بدست آمده است، پس این چه یارانه‌ای بوده است؟

به گفته این نماینده مجلس شاید برای گردش مالی یک کارت، این مبلغ کارمزد به چشم نیاید، اما این کارمزدها قطراتی است که توسط بانک‌ها جمع می‌شود تا فعالیت‌های بنگاهداری و آن 30 هزار میلیاردها را دوباره از مردم جبران کنند. 

بلیط هواپیمادیدگاه ها

رضا: 1393/7/117:09:57،
144
15
ملت هميشه در صحنه هميشه آماده هر گونه اضافه پرداختي هستند !!
علی: 1393/7/119:29:52،
97
14
از ماست که بر ماست
برید خدا را شکر کنید هوا آلوده است وگرنه مالیات هوای پاک را ازتون میگرفتن
مهدی: 1393/7/122:59:40،
11
54
درسته ک پول مفت میخوان بگیرن ولی خداییش ایرانجیب دارهع جو الکی میدهع
محمد یزدی: 1393/7/210:10:42،
53
44
پولهاتونو تو بانک نگذارید پیش خودتون نگه دارید به خدا برکتش بیشتره اگه پول همراهتون باشه براتون پول می یاره عزت نفس بیشتری دارید قدرت تفکر بیشتری پیدا میکنید
بازهم تحریم: 1393/7/213:53:25،
19
9
نه عزیزم.این دفعه اگربی خیال این بازی مسخره نشن همه کارامونو توشعبه انجام میدیم..باوجوداینکه ازکاروزندگی میفتیم ولی درس خوبی بهشون میدیم.چون اینطوری مجبوربه استخدام نیروی بیشترمیشن که کلی هزینه میبره.هزینه چاپ اسکناس هم به کنار. صنعت خودروسازیوکه بالاخره کلی اشتغال زاهست روتحریم میکنید،تحریم این بانک هاالان خیلی واجبتره.(بااینکه خودم کارمندبانک هستم اینومیگم!)
مسعود : 1393/7/117:38:06،
99
14
با اینکه کاملا ناراضی هستم ولی میدونم مردم ایران به این قضیه هم سریع عادت میکنند.
حامد: 1393/7/117:57:13،
74
13
معنی خدمات بانکی یعنی چی؟؟؟
دستگاه کارت خوان جزه خدمات بانک است که باید در بهتر بودن ان رقابت باشد نه اینکه پولی باشه ؟؟؟؟
پرداخت مالیات مشاغل - عوارض - آب - برق و گاز بدون یارانه و تجاری.....
با این رکود بازار و کاسبی کساذ.....
حالا کارت خوان بدون یارانه......
مگه من مغازه دار چقدر سود میکنم که اینهمه باید بپردازم؟؟؟؟
هر کسی به فکر خودشه.....
بابک: 1393/7/118:01:58،
39
9
این نماینده محترم بنظر میرسه نطق انتخاباتیشو از الان شروع کرده

پیشنهاد: 1393/7/121:49:41،
17
9
دوستان بانک مرکزی بگذاره بانکهاخودشان تصمیم بگیرن انموقع من مطمئنم این بانکهای که باامدنشان صف بانکهاراازبین بردن کاری کردن بانکهای قدیمی هم تاحدودی به مشتری ارزش غائل بشن ازپایانه شان استفاده کنین برای هرخرید100تومنم جایزه بدن حسابهای خودتان رابیارین به بانکهای که برای مشتری جون میدن فردااین بانکهای قدیمی پول بازنشسته هایشان راپول وسائل ازرده خارج شدنشان راازمامیگیرن بنحوی فرسوده ان ولشان کنین البته پاسخ نیست پیشنهادبدیم دوست عزیز
پاسخ به بابک: 1393/7/215:04:05،
13
17
بفرض که نطق انتخاباتیشم شروع کرده. مگه حرف حساب نمیگه؟! اگه قرار باشه کسی که حرف حساب میزنه رو هم با این بهونه ها بکوبیم که اصلا انگیزه ای واسه دفاع از حق مردم باقی نمیمونه. من که میگم دمت گرم آقای صرامی فروشانی که حرف مردمو زدی.
علی : 1393/7/118:02:13،
41
9
در حال حاضر شاپرک بیشترین سود را از دستگاهای کارت خوان می برد چون از زمانی که شرکت شاپرک این کار را از دست بانک ها خارج کرد با پول فروشندگان کاسبی می کند وحداقل نصف روز بعد پول را پرداخت می کند اگرسود این زمانها را حساب کنید سر به فلک می کشه فروشنده هم مایل است بلافاصله پول را دریافت کند . پس کلاً این سیاست با شکست روبرو میشه . و به ضرر همه است
nemesis: 1393/7/118:15:33،
85
10
همه چیز از اب و برق مجانی شروع شد
مالتی که برای مفت خوری قیام کنه به ... خوری خواهد افتاد
اقایون بگن با چقد کیسشون پر میشه ۷۰ میلیون ادم دنگامونا بذاریم یجا بدیم بلکه بذارن لذت زندگیا بچشیم نه اینکه فقط نفس بکشیم و بگیم زنده ایم
ددی جواد: 1393/7/118:44:58،
42
16
بالاخره یه نفر هم مرام من پیدا شد که جرعت داشته باشه بعد 35 سال کلاخ گشادی که سر این ملت شده را به صراحت بگه .دوست گل من یک قرن ونیم تقریبا اینها زحمت کشیدند تا نظام چکمه پوشی را به نظام للینی (نوعی کفش مخصوص روحانیون)تبدیل کنند حالا حالاها دست از یقه این ملت نمیکشند.فقط مردم باید از خود سوال کنند که برای چی انقلاب کرده بودند؟اگر جوابش را پیدا کنند خیلی مسائل حل میشه.حق این ملته که دیگه چشم بسته از کسی تبعیت نکنه تا اینجور به خاک سیاه میشینه
Z: 1393/7/121:32:31،
26
36
حرف زدن را که همه بلدند آنهم در محیط مجازی!!!
عمل مهم است.
ايمان: 1393/7/118:33:01،
24
12
مگه هدف از اجراي بانكداري الكترونيك حذف هزينه هاي گزاف چاپ اسكناس كم كردن شلوغي بانكها و به تبع اون كم شدن كارمندان بانكها و شعبات اونها نبوده ؟!؟؟!تمام اين منافع به بانكها ميرسه.آيا كافي نيست؟!؟؟!و از طرفي دارنده و پذيرنده كارت سهم خودشون از اين امكانات ايجاد شده رو از طريق در اختيار گذاشتن پولشون نزد بانكها ميپردازند كه اين پولها رو بانكها با سودهاي بيست و چند درصدي به مشتريانشون ميدن
ددی جواد: 1393/7/118:50:12،
32
12
من به شما قول میدم که روزی تو این کشور فرامیرسه که بر پشت هر کس یک کپسول اکسیژن وصل میکنند ونفس را هم پولی میکنند وقتی پولش را پرداخت نکنی شیرش را میبندند تا خفه شی.شاید برای بعضیها شوخی بنظر برسه ولی خیلی ساده میتونید قیاس کنید 35 سال پیش چه وعده هایی داده شد والان چی شده.با اون وعده ها کار به اینجا رسیده وای بحالمان که در بحران هم باشیم.
سارا: 1393/7/118:51:31،
30
10
از قديم گفتن خلايق هر انچه لايق
تقي: 1393/7/118:58:34،
17
10
سلام به همه دوستان
تا امروز تمام هزينه هاي اين دستگاههاي پوز كه براي گرفتن مجوز از بانك مركزي سرو دست مي شكوندند 1% از سود ( دقت كنيد)1% سود متعلقه از رسوب پول ما مردم به انها پرداخت مي شد (تجزيه كنم)
اينكه اگر شما امشب خريدي انجام مي دهي اولا كه پولي جابجا نشده(اسكناسي چاپ و يا فرسوده نشده)زماني را تلف ميشه كه از بانك شما به بانك من ان پول انتقال صورت بگيره ممكنه 1 ثانيه يا حداكثر 1 روز
ببين چقدر در 700 هزار ميليارد تومان جابجايي در سال از طريق پوز رسوب پول ايجاد ميشه (يعني همون زمانهاي پرت بين بانكها)كه سود 1% از اون رسوب تابحال تمام اين شركتها را اغنا مي كرده كه دستگاهها را كه هركدام از 180 هزار تومان تا 500 هزار تومان براي مشتري رايگان نصب مي كردند و كاغذ رايگان و حداقل 20 كارمند و مدير و تعميرگاه مجزا براي تعمير دستگاهها احداث مي كردند.
تقی: 1393/7/213:56:25،
17
11
در ادامه این مطلب که هزینه هر کارت کشیدن برای بانک مرکزی با 1% از 7% کوتاه مدت سود متعلقه به 1 روز رسوب 1 میلیون تومان خرید می شود 1.91 ریال یا به عبارتی 2 تا تک تومنی و از 120 تومان هزینه تراکنش 118 تومان دیگر توی جیب بانکها می رود که حداکثر 15 میلیون تومان خرید در روز می توان کارت کشید 27 تومان که کسر از 120 تومان باز 93 تومان در جیب بانکها
محمد رضا: 1393/7/119:00:49،
30
37
مگر ما کاسبها اید سود ما چقدر است که باید سود دستگاهبوز را بدیم ما دستگاه را تحویل بانکها میدیم
عمله: 1393/7/120:20:06،
17
12
پس خبر ندارید برای خرید قبر هم 8 درصد مالیات بر ارزش افزوده میگیرند .باباجون من از امار کم شده پس چرا مالیات ؟
تصمیم یک دنده: 1393/7/121:09:29،
22
12
بانکهاایااین راهم میدونن مردم ان پولی راکه درطول 1ماه خرج میکنن راحتی پولی که شایدبعدازچندمدت لازمشان میشددرحسابی که کارت داشت نگه میداشتن بدون دریافت سودوبعدازخریدباکارتخان پول بازهم درحساب شخص دیگری دربانک می ماندمردمی که این پول رایکجاازبانک خارج میکنن راوبخاطرمراجعه حضوری بیشترو...ایابانکهاحاضرن درهرشعبه یک کارمندبیشترکنن برای رفاه مراجعین بیشتربه خاطرندانم کاریشان حاضرن محاسبه کنن واین تصمیم رالغوکنن
مامیتوانیم: 1393/7/121:29:47،
13
14
مگربانکهاضررنمیکنن اگه کارمزدکم نکنن بانک مرکزی بگذاره بعهده خودبانکهاهربانک دراینطورمواردخودش تصمیم بگیره انموقع معلوم میشه کدام بانک عرضه مدریت داره شایدبانکی برای هرخریدازپایانه اش 100تومن جایزه بده دوستان خودتان میدانین کدام بانکهاامدن میدان ووقتی رفتیم بانک برای مشتری ارزش غائل شدن خواهشاازیادنبرین این قدیمیهاچه برسرمان میاوردن وحسابهای هرچندکوچک خودتان راهم به بانکهای باارزش بگذارین تافرسوده هاازدورخارج بشن وپول لولای دربانک راهم ازمشتری کم نکنن
Z: 1393/7/121:33:49،
68
33
هر پول زوری را که می خواهند بگیرند اسمش را می گذارند کارمزد!!!!
کوکو: 1393/7/213:02:46،
15
15
داداش اینقدر خندم گرفته که هرچی سعی میکنم موس رو بیارم رو مثبت بهت مثبت بدم نمیتونم
nemesis: 1393/7/122:21:12،
20
17
دوست عزیز بحث نوع نظام نیست٬ فقط حرف اینه اگه سختی هست باید واسه همه باشه ٬تحریمیم باشه همه تحریم نه اینکه یه عده هزار میلیارد براشون عادی شده باشه اونم از خوردن حق مردم یکی دیگه کلیه بفروشه واسه عروسی دخترش
کاظم: 1393/7/122:34:06،
21
13
وقتی که رقابتی نباشه همینه ، دستشونو کردن تو جیب مردم ، بخدا خسته شدیم.
مهراد: 1393/7/123:51:14،
24
10
هم وطن سلام.بازاری منصف سلام.باهم میتوانیم اولین ضربه راامروز فقط با رد این طرح وباخریدنقدی چماق راکه میخواهندبرسرمان بکوبندبا دست خودشان درحلقشان فروکنیم تاحق را بهتر از پول ببینند.
Habil: 1393/7/123:51:26،
18
11
من که تحویل میدم
هم پول رو نگه میدارن چند ساعت بعد واریز میکنن سود اون ب کنار...
مانده بگیری اون هم به کنار
الانم این
فردا یه چی دیگه
ملت: 1393/7/209:25:14،
23
12
تحریم سیستم بانکاداری و استفاده نکردن از کارتخوانها . 5 مهر 93

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار