کانال تلگرام ایران جیب
کیان برنا
ibshop
نیسان
تاپیک شاپ

لایحه آزادسازی سهام عدالت آماده شد

کدخبر:۶۹۸۱سه شنبه، ۱ مهر ۱۳۹۳ - ۰۷:۱۰:۴۸۲۳۲۴ بازدید

لایحه ساماندهی سهام عدالت موضوع اصلاح مواد 34 تا 38 قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی توسط وزارت امور اقتصادی و دارایی تقدیم دولت شد.

لایحه ساماندهی سهام عدالت موضوع اصلاح مواد 34 تا 38 قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی توسط وزارت امور اقتصادی و دارایی تقدیم دولت شد. همچنین لایحه ساماندهی سهام عدالت پس از بحث و بررسی در کمیسیون‌های تخصصی دولت به مجلس ارائه خواهد شد. گفتنی است که پیش از این علی طیب‌نیا، وزیر امور اقتصادی و دارایی درباره برنامه دولت برای سهام عدالت اینطور توضیح داده بود که بسته سیاستی سهام عدالت در دولت تدوین شد تا ادامه این طرح به نحو شایسته انجام شود به گونه‌ای که مردم به عنوان مالک واقعی از منافع سهام برخوردار شوند و سهام در دوره کوتاه‌مدت آزاد شود، در عین حال مدیریت این واحدها نیز به صورت موثر و کارآمد انجام شود. وی با انتقاد از مدیریت بنگاه‌های واگذار شده در طرح سهام عدالت گفته بود: نه تنها سهامداران نمی‌توانند در مدیریت این بنگاه‌ها که مالکیت آن را دارند اثرگذار باشند بلکه دولت هم دیگر نمی‌تواند نقش خود را در مدیریت به درستی ایفا کند و به همین دلیل وضعیت مدیریت این بنگاه‌ها نامناسب است. وزیر امور اقتصادی و دارایی همچنین از تشکیل کارگروه ویژه‌ای برای بررسی و کارشناسی آزادسازی سهام عدالت خبر داده و گفته بود: تلاش می‌کنیم هرچه سریع‌تر مقدمات آزادسازی سهام عدالت را فراهم کنیم تا مردم از منافع این طرح بهره‌مند شود.

10 درصد مشمولان سهام عدالت جا مانده‌اند

رئیس اتحادیه کشوری سهام عدالت درباره آخرین وضعیت سهام عدالت گفت: ۱۰درصد مشمولان سهام عدالت جا مانده‌اند که دولت باید تعیین تکلیف کند، ‌آن دسته از افرادی که برگه سهامشان گم شده نگران نباشند،‌ آزادسازی نیازمند زیرساخت لازم است. داریوش پاک‌بین در گفت وگو با تسنیم، درباره آخرین وضعیت سهام عدالت اظهار داشت: طرح ورود شرکت‌های سرمایه‌‌گذاری به بورس در کمیسیون اصل 44 بررسی شده است و دولت و مجلس تلاش می‌کنند که سهام عدالت آزادسازی و سپس خرید و فروش شود. پاک‌بین با تاکید بر اینکه رویکرد حفظ حقوق سهامداران، ثبات بازار سرمایه، آموزش و ترویج فرهنگ سهامداری و تداوم و رشد ارزش سبد سهام شرکت‌ها باید در خرید و فروش سهام عدالت از سوی مدیران سرمایه‌گذاری مورد توجه قرار گیرد، تاکید کرد: اگر شورای تخصصی اصل 44 دستورالعمل ورود شرکت‌های سرمایه‌گذاری سهام عدالت به بورس را نهایی کند خرید و فروش این سهام امکان‌پذیر خواهد بود. رئیس اتحادیه تعاونی‌های سهام عدالت کشور با تاکید بر اینکه انجام این کار نیاز به پیش‌نیازها و اقدامات مقدماتی در بورس، فرابورس، سازمان خصوصی‌سازی و شرکت‌های سرمایه‌گذاری دارد، عنوان کرد: تا زمانی که مقدمات آزادسازی سهام عدالت انجام نشود امکان خرید و فروش آن وجود ندارد.

5/13 درصد از کل سهام آزاد می‌شود

پاک‌بین با بیان اینکه در این مرحله تنها 5/13 درصد از کل سهام عدالت برای خرید و فروش عرضه می‌شود، گفت: این به منظور این است که پس از آزادسازی مردم تمام سهام خود را نفروشند، چرا که در راستای قانون اصل 44 واگذاری سهام با هدف ایجاد اشتغال و ترویج فرهنگ سهامداری بین مردم است. رئیس اتحادیه تعاونی‌های سهام عدالت کشور با تاکید بر اینکه فعال‌سازی استان‌‌ها، کارخانه‌ها، ایجاد سد و معاون و فعالیت صنایع مختلف در هر استان باید از قِبل سود سهام عدالت به دست آید، افزود: بنابراین مردم باید توجه کنند تا افراد اقدام به جمع‌آوری و خرید سهام عدالت نکنند. مدیر عامل اتحادیه کشوری تعاونی‌های سهام عدالت با بیان اینکه ارزش سهام عدالت برای هر فرد 3 میلیون تومان است، گفت: قیمت سهام را بازار سرمایه تعیین می‌کند. زمانی که تعداد زیادی از شرکت‌ها در بورس هستند سازمان خصوصی‌سازی ارزش کلی سهام را حدود 100 هزار میلیارد تومان اعلام کرد که اگر بخواهیم به‌طور دقیق مشخص کنیم، ‌ارزش سهام عدالت برای هر فرد 3 میلیون تومان می‌شود. البته ارزش این سهام حداقل تا 5/2 برابر افزایش یافته و نباید اجازه داد عده‌ای از این فرصت برای رانت‌خواری استفاده کنند. وی با بیان اینکه در حال حاضر تعداد در حال حاضر 61 شرکت سهام عدالت دارند، گفت: حدود 29 شرکت خارج از بورس هستند و باید قیمت‌گذاری شوند، ‌تا زمانی که این قیمت‌گذاری‌ها مشخص نشود، ‌خرید و فروش سهام امکان‌پذیر نیست. به نظر می‌رسد تا پایان سال این مساله محقق نشود.  

جاماندگان سهام عدالت چه کسانی هستند؟

مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های سهام عدالت کشور گفت: زمینه‌ مناسب برای آزادسازی سهام عدالت مهیا نیست و سازمان خصوصی‌سازی باید تمهیدات لازم برای تکمیل و نهایی شدن طرح سهام عدالت را اجرایی کند. علاوه بر اینکه هنوز قیمت‌گذاری سهام‌ها پایان نپذیرفته است. سهام کارگران فصلی و ساختمانی تمام نشده است. تعدادی از افراد سهم‌هایشان جا افتاده و صاحب فرزند شده‌اند. حدود 10 درصد جا افتاده‌اند که دولت باید اینها را تعیین تکلیف کند. وی ادامه داد: آن دسته از افرادی که جامانده‌اند در مراحل تکمیلی که سازمان خصوصی‌سازی اعلام ‌می‌کند می‌توانند با مراجعه به سایت نسبت به دریافت سهام اقدام کنند. تعدادی از افراد مانند رانندگان حمل و نقل عمومی و وانت‌بار، ملوانان و تعدادی از افرادی که تحت پوشش هیچ نهادی نیستند از لیست دریافت جا مانده‌اند که می‌توانند اقدام کنند.

خرید و فروش سهام به صورت وکالتی هم خلاف قانون است

وی در پاسخ به اینکه تکلیف آن دسته از افرادی که به صورت وکالتی سهام خود را به فروش می‌رسانند چیست؟ تصریح کرد: هرگونه خرید و فروش سهام عدالت غیر قانونی و ممنوع است هیچ شرکت تعاونی سهام عدالت، حق خرید و فروش سهام عدالت ندارد و برای افرادی که با روش‌های غیرقانونی این سهام را خرید و فروش کنند انتقال سهام صورت نخواهد گرفت و موجب لغو امتیاز سهام عدالت افراد می‌شود و آنها ضرر می‌کنند. پاک‌بین اظهار کرد: کسانی هم که برگه سهام عدالت خود را گم کرده اند نگران نباشند، چون مدارک آنها در سامانه این طرح ثبت شده است و مشکلی برایشان ایجاد نمی‌شود. وی ضمن توصیه به شهروندان مبنی بر اینکه این سهام را حتما نگهداری کنند و به راحتی از دست ندهند، اظهار داشت: طرح توزیع سهام عدالت که از سال 1385 آغاز شده است، با توزیع سهام عدالت کارگران ساختمانی و فصلی تکمیل خواهد شد.
 

آزادسازی سهام عدالت نیاز به اصلاح اصل ۴۴ قانون اساسی دارد  

رئیس کمیسیون ویژه تولید ملی و نظارت بر اصل ۴۴ مجلس گفت: آزادسازی سهام عدالت به اصلاح اصل ۴۴ قانون اساسی نیاز دارد.حمیدرضا فولادگر با اشاره به اینکه مردم بابت سهام عدالت پولی به دولت نداده‌اند و پرداخت اقساط این سهام از محل سود سالانه آن تامین می‌شود، گفت: تا زمانی که اقساط سهام عدالت پرداخت و تسویه نشود این سهام قابلیت خرید و فروش پیدا نخواهند کرد. رئیس کمیسیون ویژه تولید ملی و نظارت بر اصل 44 مجلس افزود: براساس روال قانونی، تسویه سهام عدالت 10 سال به طول می‌انجامد که 3 سال دیگر از این زمان باقی مانده است و اگر دولت نمی‌خواهد زودتر از این زمان، سهام عدالت قابلیت خرید و فروش پیدا کند باید لایحه آزادسازی این سهام را به مجلس برای تصویب ارسال کند. وی در ادامه با تاکید بر اینکه آزادسازی سهام عدالت در گرو اصلاح قانون اصل 44 است، تصریح کرد: یکی از هدف‌های اصلی سهام عدالت گسترش مالکیت عمومی و فرهنگ سهامداری در کشور است و ما با تداوم مدیریت دولت بر سهام عدالت مخالفیم و باید مدیریت و مالکیت سهام عدالت به مردم واگذار شود. فولادگر درباره جاماندگان از دریافت سهام عدالت نیز گفت: دولت بر اساس قانون موظف است تا سقف 6 دهک درآمدی شامل 45 میلیون نفر سهام عدالت پرداخت کند و با توجه به اینکه این سقف هنوز کامل نشده امکان ثبت‌نام جدید سهام عدالت از جامانده‌ها وجود دارد.
اخبار مرتبط

دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
X22
نگین خودرو

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

آسایشگاه خیریه
سکه ثامن
کلینیک دی
جار میزنم
تورآنتالیا