کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

سكه شانس نيويورك

کدخبر:۶۹۳۲یکشنبه، ۳۰ شهریور ۱۳۹۳ - ۰۸:۱۱:۰۴۴۵۰۴ بازدید

چشم بر صفحه تلويزيون اخبار را لحظه به لحظه دنبال مي‌كنند. از ميدان توپخانه تا دورترین نقطه کشور، می‌خواهند بدانند كي توافق مي‌شود؟ آيا بازار تكان مي‌خورد؟

چشم بر صفحه تلويزيون اخبار را لحظه به لحظه دنبال مي‌كنند. از ميدان توپخانه تا دورترین نقطه کشور، می‌خواهند بدانند كي توافق مي‌شود؟ آيا بازار تكان مي‌خورد؟ و... سوالاتي كه مردم از یکدیگر مي‌پرسند. بازي با حاصل جمع صفر مدتي است به بازي برد - برد كه مبتكرش ايران است بدل شده و دو طرف مي‌دانند حاصل جمع صفر (شديد‌ترين تحريم‌ها) از زماني كه وندي شرمن روي كار آمد، سكه‌اي بود كه اوباما به هوا انداخت، اكنون اين سكه اندك چرخي زده و به پهلوي برد - برد برگشته است. ايران غني‌سازي 20درصد را كنار گذاشته و  در همراهي با آژانس توافق ژنو را در 3 گام عملي كرد، دو گام باقيمانده را هم با وجود مشكلات و موانع داخلي مي‌خواهد بردارد. حال نوبت غرب است تا برسر موضوعي كه محور توافق هسته‌اي است يعني ميزان غني‌سازي، تعداد سانتريفيوژها و در نهايت فردو تصمیم‌گیری کند.

 محور مذاكرات ميزان غني‌سازي است

هرچند در توافقنامه ژنو با ادامه غنی‌سازی موافقت شد، اما میزان غنی‌سازی، تعداد سانتریفیوژها و اندازه آن قابل مذاکره است. تعداد سانتریفیوژها مهمترین عامل اختلاف طرفین است. در حال حاضر ماشین‌های ايران از نوع P1 یا IR1 است. البته ماشین‌های نسل دوم و سوم هم داریم که هنوز راه‌اندازی نشده‌اند. تعداد سانتریفیوژها به خاطر نقش آنها در دستیابی به انرژی هسته‌ای برای طرفین بسیار کلیدی است. البته برای ايران تنها نقطه كليدي 190هزار سو است چرا كه در یک دوره زمانی تعریف شده برای مصارف صنعتی مورد استفاده قرار مي‌گيرد. هرچند تا سال 2021 روس‌ها متعهد به تامین سوخت نیروگاه بوشهر هستند. البته روس‌ها تمایل به تمدید این دوره دارند ولی به نظر مي‌رسد ايران تصمیم دارد سوخت مورد نیاز بوشهر را خود تامین کند. لذا ايران 190هزار سو را برای سال بعد از 2021 می‌خواهد. 

 پيش بيني غير ممكن است

كارشناسان اما مي‌گويند پیش‌بینی نتایج مذاکرات هسته‌ای در نیویورک دشوار است. هر چند طی روزهای گذشته جوی از منفی‌نگری در اخباری که رسانه‌های غربي منتشر می‌کنند، کاملا هويدا بود. سرگئی ریابکوف، نماینده روسیه و یکی از مقامات آمریکایی صرحتا از دستاورد ملموس در این دور از مذاکرات قطع امید کرده‌اند اما واقعيت این است سکه‌ای که به هوا انداخته شده است تا به پائین برسد هزار چرخ می‌خورد. چنانكه ديپلمات‌ها بر اين باورند كه بر ديپلماسي را پاياني نيست.

 ديپلماسي تمام نمي شود 

آيا ديپلماسي تمام مي‌شود؟ مسلما جواب این سوال خیر است. در این صورت یا طرفین به شرایط قبل از توافق ژنو برخواهند گشت یا راه میانه‌ای پیدا می‌کنند و تماس‌ها و مذاکرات قطعا در قالب‌های دیگری پیگیری می‌شود. شاید در آخرین روزهای منتهی به سوم آذر و در صورت عدم پیشرفت مذاکرات طرفین به‌دنبال راه‌هایی باشند تا باب گفت‌و‌گوها بسته نشود.بسياري بر اين باورند كه در حساسیت این دور از مذاکرات در نیویورک، بحثی نیست.چنانكه وزیر خارجه ایران در دیدار با مسئول اروپایی مذاکرات هسته‌ای در نیویورک گفت: در صورتی که طرف مقابل آمادگی اتخاذ تصمیمات سخت را داشته باشد امکان رسیدن به توافق حتی قبل از 3 آذر وجود دارد. اما در این بین سفر رئيس‌جمهور به نیویورک به چشم می‌خورد که قرار است فردا انجام شود.  

 چرا حضور روحاني مهم است ؟

حضور مقامات سياسي ارشد در حاشيه مذاكرات اهميت تصميم نيويورك را روشن مي‌كند. از سوی دیگر رئیس‌جمهور کشورمان برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به نیویورک خواهد رفت و به نظر می‌رسد حضور وی و دیگر روسای جمهور 1+5 گرمای مذاکرات را بالا خواهد برد. نکته مهم‌تر اینکه این دور از مذاکرات زمانی برگزار می‌شود که نزدیک به دو ماه تا پایان ضرب‌الاجل نهایی باقی مانده و چنانچه قرار باشد توافقی نهایی شکل بگیرد، نشانه‌هایش را باید در پایان این مذاکرات شاهد باشیم.

 خواسته هاي حداكثري آمريكا 

پیش از انجام مذاکرات البته اظهاراتی از سوی برخی مقامات آمریکایی نظیر مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای آمریکا مطرح شد که حاکی از برخی خواسته‌های حداکثری آمریکا از ایران بود. وندی شرمن صراحتا اعلام کرده بود چنانچه ایران به دنبال دستیابی به توافق نهایی است باید به طرز محسوسی از ظرفیت غنی‌سازی خود بکاهد. با این اظهارات مشخص شد که مسئله غنی‌سازی مهمترین مورد اختلاف میان ایران و آمریکاست. نکته جالب اما این است که آمریکایی‌ها دیگر به خود غنی‌سازی ایرادی وارد نمی‌کنند. بنابراین به طرز اولی می‌توان گفت که آن دسته از تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل که به بهانه ادامه غنی‌سازی در ایران بر کشورمان تحمیل شده است، از هم اکنون بلاموضع است. شاید به همین دلیل باشد که حسن روحانی، رئیس‌جمهوری بارها اعلام کرده که «حتی اگر مذاکرات به نتیجه هم نرسد کشور به حال قبل بازنخواهد گشت چراکه ساختار تحریم‌ها ترک برداشته است.»

 موضع ایران درباره غنی‌سازی

واقعیت این است که ایران در خصوص ظرفیت غنی‌سازی بسیار بیش از حد انتظار نرمش نشان داده است. ایران تاکنون غنی‌سازی 20درصد را متوقف کرده و طبق آخرین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که روز گذشته منتشر شد، ایران غنی‌سازی را تنها تا حد 5درصد انجام می‌دهد. بنابراین نمی‌توان گفت که آمریکا بر سر میزان غنی‌سازی با این دچار اختلاف است. چه اینکه کمترین حد غنی‌سازی که در یک تاسیسات هسته‌ای می‌توان تصور کرد همین غنی‌سازی 5 درصد است. بنابراین به نظر می‌رسد که مشکل آمریکایی‌ها با ظرفیت تاسیسات غنی‌سازی ایران برای غنی‌سازی 5 درصد است و این مسئله به طور مستقیم با تعداد سانتریفیوژ‌ها در ارتباط است. اگرچه هنوز کاملا مشخص نشده که نظر آمریکا بر چه تعداد سانتریفیوژ و نظر ایران بر چه تعدادی است اما به نظر می‌رسد که آمریکا تنها با 20 درصد ظرفیت‌ غنی‌سازی که ایران به دنبال آن است، موافق است. با این حال هنوز نمی‌توان به طور قطع از شکست مذاکرات سخن گفت. کما اینکه هر چه به پایان ضرب‌الاجل مذاکرات هسته‌ای نزدیک می‌شویم، مواضع طرفین به‌رغم اینکه تندتر و جدی‌تر خواهد شد، احتمال تعدیل نیز خواهد داشت؛ چراکه طرفین در طول ماه‌های گذشته نشان داده‌اند که با جدیت به دنبال توافق هستند. بطوری که سیدعباس عراقچی عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان روز گذشته فضای مذاکرات نیویورک را «بسیار خوب» ارزیابی کرد و گفت: اختلافات در موضوعات وجود دارد ولی هم فضا خوب و سازنده است و هم اراده و جدیت لازم در همه طرف‌ها وجود دارد و این یعنی ایران تاکنون تا آنجا که در توانش بوده است برای پیشبرد مذاکرات از خود نرمش نشان داده و دست به اعتمادسازی زده است و به نظر می‌رسد که این بار نوبت آمریکاست که در نیویورک از موضع منطقی و با اراده سیاسی دست به اتخاذ تصمیم بزند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

خان: 1393/6/3008:51:41،
103
32
جان مادرتون باهاشون کنار بیاید ما دیگه نابود شدیم
مداح: 1393/6/3010:14:00،
60
51
ملت شریف ایران هیچ توافقی انجام نمیشه ایران از مواضع خودش کوتاه نمیاد تحریم ها زیادتر میشه فشار اقتصادی کمر مردم بیش از پیش میشکنه...
فقط اگه میتونید یه اقامت از هرکشوری شد بگیرید حتی یه کشور درجه ۳
آینده خودتان و فرزندانتان رو نجات بدید لطفا....
ملاخان: 1393/6/3010:23:58،
57
22
درافتادن با ابر قدرتی مثل امریکا این چیزارم داره. اونجا که گردنکشی میشد باید فکر اینجا هم میشد که حقمونو باید با التماس و صبحونه ناهار کاری بگیریم! درس هم نمیگیریم
کوکو: 1393/6/3008:53:15،
46
25
چرا الکی بحث میکنید.

کسی که میخواد بگه چشم آخرش باید بگه چشم.چون چاره دیگه ای نداره.حالا 2 تا حالت داره یا با احترام میگه چشم.یا اینکه با اخم میگه چشم.
به نظرم گزینه اول رو انتخاب کنید خیلی بهتره
کارا: 1393/6/3009:13:57،
58
27
نمی دانم آقای روحانی اختیاری در این زمینه داشته باشد ! ولی می دانم که تا یکماه دیگر فرصت دارید که واتس آپ، وایبر و تانگو قطع گردد.

رئیس محترم قوه قضائیه گفته و باید قطع گردد . توافق هم همینطوره باید ببینید صاحبش چی می گه
صاحب توافق اگه بگه توافق کنید توافق میشه ؛

بنده تنها مطمئن هستم : همه سر کار تشریف دارید ! ( با پوزش )
رضا : 1393/6/3020:16:43،
18
24
این ها بیکارند گیر میدن به شبکه ها .
اسماعیل محمدی رقابادی: 1393/6/3009:37:14،
43
33
ایشالا به کوری چشم حسودا توافق می کنن بترکه چشم حسودا
دوستدار ایرانی: 1393/6/3009:45:02،
58
28
به امید خدا توافق صورت می گیرد.
Nader: 1393/6/3009:52:55،
28
35
زنده باد "مردم"ایران
محسن: 1393/6/3010:14:40،
49
23
داداش زنده باد چیه؟؟؟!!!بمیریم هرچی زودتر راحت شیم هم خودمون راحت میشیم هم به بشریت خدمت کردیم.یه مشت ******* که فقط داریم اکسیژن مصرف میکنیم
رضا : 1393/6/3020:15:32،
21
15
کدوم مردم مگه دیگه ادم تو ایران هست
حجت: 1393/6/3009:56:44،
28
68
امریکا میخواهد ظرفیت غنی سازی ایران در حد اسباب بازی وچیزی در حد سرگرمی ودل خوش کنک باشد، میخواهد همه چیز را بگیرد وحتی تحریمها را لغو نکند بلکه تعلیق کند،حالا تا کی ،خدا میداند 20 سال 30 سال ،بنابراین گفتن اینکه هر چه اوباما قول بدهد ما قبول داریم در شان وزیر خارجه ما نیست.
کوکو: 1393/6/3010:04:21،
43
16
دوست گرامی شما اگه 1 بار به یکی اعتماد کنی بعد از 2 ماه ببینی فقط یه چشم الکی بوده دفعه دوم اگه اون فرد به زمین و زمان هم قسم بخوره دیگه شما بهش اعتماد نخواهی کرد.متاسفانه ما پل های پشت سرمون رو خراب کردیم
محمد: 1393/6/3010:24:43،
44
18
بهتره متن صحبت آقای ظریف رو دوباره بخونی آقای حجت!
آقای ظریف نگفتن هر چه اوباما قول بده ما قبول داریم که صحبت از شان میکنی...
ایشون گفتن دقیقا مشابه وضعیت داخلی خودمون در امریکا هم بین سنا و کنگره و ریاست جمهوری هست (همون تندرو ها و افراطی ها و ...) و ما هم این وضعیت رو درک میکنیم. بنابراین انتظار یک اقدام خیلی گل و بلبل و مطلوب هم از طرف مقابل نداریم یهویی... ولی اگر آقای اوباما شخصا قولی درباره آینده بهمون بده ما هم حرف ایشون رو قبول میکنیم و پایه رو بر صداقت میگذاریم.

این دقیقا بر خلاف نظر شما نشانه شخصیت گوینده و همینطور احترام به طرف مقابل در دیپلماسی آقای ظریف هست.
با ادبیات دوره پیش که ظاهرا شما هم بهش معتقدی کاری از پیش نمیره.

آدم شان و منزلت و احترام را با ادبیات سخیف و غد بازی و قلدری نمیتونه بدست بیاره
عمله: 1393/6/3010:01:00،
83
20
من فکر می کنم اگه سفره هامون هم کمی غنی سازی میشد چه خوب میشد
موسوي : 1393/6/3010:37:00،
26
45
چه ادمهاي ساده لوحي هستند اونايي كه فكر ميكنند اگه بگيم چشم همه چيز تمام يشود و تحريمها برداشته ميشود اونا ميگن اگه همون چيزهايي كه ما ميخواهيم عمل كنيد شايد 20 سال اينده دقت كنيد شايد تا بيست سال اينده تحريمها به مرور برداشته بشه اگر اين اخبار واقعيت داشته باد به نظر هر ادام عاقلي بازم بايد كوتاه بيام يا شرايط خودمان را به انها تحميل كنيم مطمئن باشيد اونا به توافق با ما بيشتر نياز دارند راستي تا هين چند سال پيش مگه نمي گفتند شما اصلا نبايد تا سيسات غني سازي داشته ياشيد حا لا چه شده است كه به 5 درصد راضي شده اند پس مقاوت همراه با منطق و اعتدال و نرمش قهرمانانه بهترين راه است
کوکو: 1393/6/3012:03:31،
34
20
داداش شما اگه راهی به ذهنت میرسه پیشنهاد کن.میخوای فردا بگم F16 ها و ناوهای هواپیما برمون و تانک های زرهی آخرین سیستممون برن 48 ساعته کل آمریکا رو بگیرن و برگردن؟

بعدش شما رو بزاریم فرماندار کالیفرنیا به جای حاج آقا آرنولد.
Z: 1393/6/3012:21:28،
27
21
گفته: دیپلماسی تمام نمی شود.
پس حالا حالاها سرکاریم.
فقط مانده آمریکا و غرب که تا کی می خواهند به این موش و گربه بازی ادامه دهند؟
موسوي : 1393/6/3016:40:23،
50
45
كوكو جان چرا حرف بي ريط ميزني ميخواي بگي ما هم هستيم مقاوت يعني باج ندادن به دشمن ايا غرب و امريكا كه حامي بزرگترين تروريست هاي عالم هستند سابقه دخالت در خيلي از كشورها و دولتها دارند سابقه كشتار انسانهاي بي گناه در ويتنام ژاپن و ايران افغانستان پاكستان و عراق سوريه و خيلي جاهاي ديگر دارند قابل اعتمادند ؟تا كي بايد فريب خورد فكر كردي امريكا از ان ور دنيا تو منطقه ما چكار داره امريكا ميخواهد منافع خودشو در هر جاي دنيا به هر قيمت تامين كنه انتوقت ما توكشور خودمون در برابر دشمن بايد كوتاه بيام ايران خاري در چشم امريكاست كه انها را كلافه كرده هركاري تا حالا تونستن انجام دادن كه به لطف خدا موفق نبودن
سلمان: 1393/6/3020:00:48،
22
26
سلام به همه. خدا شاهده که قصد طرفداری از هیچ گروه و جناهی رو ندارم . یه مثال بزنم براتون: بارها همه ی ما تجربه کردیم که که شیطون میره توی جلدمون و یه جورایی متقاعد میشیم کاری رو امجام بدیم که درست نیست, با این نیت که کار بعدی هم با انجام این کار درست میشه. ولی خاصیت شیطون اینه که هرچی بطرفش میریم بیشتر تنها میشیم ! وبعد مجبوریم گناهمون رو برای جبران کار قبلی بزرگتر کنیم!!
واین حکاین سازش با آشغالی مثل آمریکاست. منکر قدرتش نیستم. ولی اینکه فکرمون این باشه سازش اوضاعمون رو بهتر میکنه همش توهمه. اونا ذاتشون گیر دادنه و این سازش یعنی کوتاه اومدن ما و خواسته خارج از منطق اونا.
اینا از ایران واهمه دارن. بخدا قسم میترسن. محکم باشیم زوتر به نتیجه میرسیم

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار