کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

برنج ایرانی به سفره مردم باز می‌گردد

کدخبر:۶۷۸۰یکشنبه، ۲۳ شهریور ۱۳۹۳ - ۰۹:۲۵:۴۶۲۶۱۴ بازدید

دولت برای حمایت از برنجکاران و جلوگیری از واردات بی‌رویه برنج‌های بی‌کیفیت از ابتدای مرداد‌ - آغاز فصل برداشت - تعرفه واردات برنج را به 40 درصد افزایش داد که بنا به اعلام ...

دولت برای حمایت از برنجکاران و جلوگیری از واردات بی‌رویه برنج‌های بی‌کیفیت از ابتدای مرداد‌ - آغاز فصل برداشت - تعرفه واردات برنج را به 40 درصد افزایش داد که بنا به اعلام وزارت جهاد کشاورزی این نرخ تعرفه تا پایان فصل برداشت ادامه خواهد داشت.

دولت در حالی برای حمایت از برنج داخلی این تصمیم را گرفت که بخش عمده‌ای از برنج تولیدی به دلیل واردات گسترده برنج خارجی، در انبارها مانده است و مشتری ندارد. کاهش تعرفه واردات یکی از عمده دلایل واردات برنج‌های ارزان قیمت و بی‌کیفیت خارجی است. تا سال 84 تعرفه واردات برنج 150 درصد بود و این تعرفه از تولیدکنندگان داخلی به طور مؤثری حمایت می‌کرد. در آن سال‌ها واردات برنج هم بین 400 تا 500 هزار تن تنظیم شده بود تا کسری نیاز داخل را جبران کند. اما این تعرفه به یکباره از 150 به 20 درصد تنزل پیدا کرد و به همین علت سیر افزایش واردات برنج را در کشور شاهد بودیم طوری که این میزان از 500 هزارتن در سال 84 به بیش از 2 میلیون تن در سال 92 رسید. در سال 92 دولت قبل تعرفه واردات برنج را 10 درصد تصویب کرد به همین دلیل بر اساس آمار گمرک سال گذشته شاهد واردات بیش از یک میلیون و 960 هزار تن برنج به کشور بودیم و کشور با مازاد بیش از یک میلیون تن برنج وارد سال 93 شد و به همین علت برنجکاران نتوانستند محصول خود را به قیمت مناسب بفروشند.

 حمایت دولت از برنجکاران

کاهش بیش از 40 درصدی واردات برنج در بهار امسال نسبت به سه ماهه سال گذشته نشان از عزم دولت و وزارت جهاد کشاورزی برای ساماندهی واردات بی‌رویه این محصول دارد. در کنار افزایش تعرفه واردات دولت برنامه دیگری را هم برای حمایت از شالیکاران و ترغیب مردم به استفاده از برنج داخلی در نظر گرفته است. این برنامه شامل «خرید توافقی» برنج از کشاورزان در کنار «خرید تضمینی» است. در خرید تضمینی مبنای قیمت‌گذاری محصول به گونه‌ای است که منافع کشاورزانی که موفق به فروش محصول خود نشده‌اند لحاظ می‌شود. اما قیمت خرید توافقی ممکن است پایین‌تر یا بالاتر از قیمت تضمینی باشد. خرید توافقی از کشاورزان زمانی انجام می‌شود که برای کشاورزان امکان فروش محصول وجود ندارد و به همین دلیل دولت برای حمایت از کشاورز به این موضوع ورود می‌کند. در واقع دولت با تصویب خرید توافقی برنج دست دلالانی که محصول شالیکاران را با قیمت‌های بسیار پایین خریداری می‌کنند و باعث زیان آنها می‌شود کوتاه و سعی می‌کند به قیمت منصفانه آن‌را خریداری و در بازار توزیع کند..

سازوکار تصمیم دولت به این گونه است که زمانی که کشاورزان به ناچار مجبور هستند محصول را با رنج و هزینه بسیار تولید کنند و بسیار ارزان به واسطه‌ها بفروشند، دولت از آن‌ها حمایت می‌کند تا محصول با قیمت مناسب به دست مصرف‌کنندگان برسد. در واقع با خرید توافقی دولت به‌صورت دوگانه هم از کشاورزان در برابر ارزان فروشی حمایت می‌کند و هم با کوتاه شدن دست دلالان، برنج با قیمت مناسب به دست مصرف‌کنندگان می‌رسد. خرید توافقی برنج از کشاورزان به گونه‌ای ساماندهی شده تا برنجی که به دست مصرف‌کنندگان می‌رسد با قیمت بالا نباشد و هم کشاورزان مجبور به فروش محصولشان با قیمت پایین به واسطه‌ها نشوند.

 توقف خرید برنج وارداتی توسط دولت

جمیل علیزاده شایق - دبیر انجمن برنج- در گفت‌وگو با ایران در خصوص تأثیر خرید توافقی برنج بر بازار داخلی و کاهش واردات  تصمیم دولت را موجب ترغیب مردم به استفاده از برنج ایرانی به جای برنج بی‌کیفیت خارجی می‌داند و البته تأکید می‌کند شرط موفقیت این برنامه نظارت بر اجرای درست آن است.بر اساس آنچه دولت اعلام کرده تا زمانی که برنج داخلی در بازار عرضه می‌شود، برنج وارداتی توزیع نخواهد شد تا بازار به طور مناسب محصول داخلی را به دست مصرف‌کنندگان برساند. علیزاده شایق با اشاره به این اقدام دولت می‌گوید برای اجرای درست آن دولت باید سازوکاری تعیین کند تا ارگان‌های مختلف از اجرای قانون سرباز نزنند. به گفته شایق با اینکه همه دستگاه‌های دولتی از زمان ابلاغ قانون و همزمان با عرضه برنج داخلی در بازار باید خرید برنج وارداتی را متوقف کنند و همه نیازهای داخلی دستگاه‌های دولتی باید از محصول برنج داخلی خریداری شود اما برخی سازمان‌ها در همین چند روز قبل از ابلاغ این دستورالعمل اقدام به خرید برنج وارداتی می‌کنند بنابراین دولت باید مانع از دور زدن قانون توسط برخی دستگاه‌ها شود. دبیر انجمن برنج، کیفیت برنج داخلی را با برنج وارداتی غیر قابل مقایسه می‌داند اما می‌گوید نگرانی در مورد برنج این است که ذائقه مردم به برنج هندی و پاکستانی عادت کند و مردم دیگر برنج ایرانی خریداری نکنند. به علت کیفیت پایین برنج وارداتی قیمت آن نیز از برنج داخلی ارزانتر است بنابراین تمایل مردم نیز به خرید این نوع برنج است. شایق ارزان بودن برنج وارداتی در مقابل برنج ایرانی را همچنین به علت قیمت پایه بسیار کم این برنج عنوان کرده و می‌گوید هر چند وارد‌کنندگان قیمت‌ها را در بازار چند برابر می‌کنند و سود زیادی به جیب می‌زنند اما بازهم نرخ برنج هندی و پاکستای از برنج ایرانی کمتر است. ماندن برنج تولید پارسال در انبارها دلیل دیگری از استقبال دبیر انجمن برنج از تصمیم دولت برای خرید توافقی برنج است. به گفته شایق در حالی اکنون 2 میلیون تن برنج در انبارها مانده که سال گذشته 2 میلیون و 600 هزار تن برنج وارد کشور شد و در حالی که میزان سالانه برنج مصرفی کشور 3 میلیون تن است مجموع برنج موجود در انبارها و برنج وارداتی سال گذشته به 5 میلیون 200 هزارتن رسید یعنی حدود 2 میلیون تن مازاد بر مصرف کشور.

افزایش تعرفه واردات و خرید توافقی دو موضوعی است که به اعتقاد دبیر انجمن برنج می‌تواند با کاهش واردات و همچنین کوتاه کردن دست واسطه‌ها برنج ایرانی را دوباره به سفره‌های بسیاری از ایرانیان برگرداند البته دولت در خرید توافقی حتماً نظر کشاورزان را نیز جلب کند و این‌گونه نباشد که قیمتی را دولت اعلام کند و کشاورز مجبور به فروش محصول به آن قیمت باشد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

sinax: 1393/6/2309:30:32،
61
35
آخه برنج کیلویی 8 الی 9 هزار تومن رو مردم چطوری باید بخرن که شما میاین تعرفه واردات رو افزایش میدین؟؟؟؟؟
مهدی: 1393/6/2313:10:23،
26
39
نتیجه: برنج خارجی حداقل 40% گرون میشه پس ایرانی کار ها میگن چرا نزدیک به قیمت ما باشه ما هم 40% گرون میکنیم! و در آخر مردم بازهم برنج ایرانی نمیتونن بخرن و نمیخرن و برای خرید همین برنج خارجی هم دچار مشکل جدی میشن! به چی قسم بخورم که باور کنید خیلی از مردم برای تامین مالی خرید برنج خارجی هم مشکل دارن؟؟؟
ناشناس: 1393/6/2309:36:44،
55
14
دولت عزیز فکر کردی مردم از روی شکم سیری برنج ایرانی نمیخورن نه عزیزم گرونه با این کار شما همون برنج خارجی هم از سفره مردم میره تورو خدا ول کنید این سفره مردم رو یه روز یکی میخواست نفت رو به سفره مردم بیاره که آخرش رو دیدیدم حالا شما!!
حمزه: 1393/6/2314:34:27،
23
9
برنج ایرانی به سفره ها باز میگردد ولی با قیمت های نجومی.طوری میشه که مردم دوباره برای خریده برنج های پاکستانی سر و کله میشکونن
pepan: 1393/6/2309:44:03،
33
12
دولت به فکر برنج کار نیست به فکر گرون کردن برنج هست...مردم کورنیستن که...
وظیفه دولت اینه که خودش برنج رو از برنج کار خریداری کنه و تعادل رو حفظ کنه..یعنی چی تعرفه رو میبرم بالا..برنج هندی هم تراز برنج ایرانیه.
مشتی: 1393/6/2310:02:03،
41
8
تیتر واقعی خبر :

از فردا برنج از سر سفره ها خواهد رفت.

از فردا برنج هندی و پاکستانی میشه کیلویی 9 هزار تومن.
فکر کنم بریم سمت سایر غلات بهتره چون هنوز دولت بنامه براش نداره!!!!
پیشنهاد میکنم حقوق این مدیران و کارشناسان رو بدین و بشینن تو خونه و فکر و دستورالعمل هم ندن بخدا بهتره!

علی: 1393/6/2310:40:33،
46
14
روحانی هم فقط کارش گرون کردن بوده تا الان
مردم گول زد با حرفاش
حسام: 1393/6/2312:03:53،
22
43
به نظر من کار درستیه. برنج کم بخوریم ولی ایرانی (سالم و با کیفیت) بخوریم بهتر از اینه که برنج های آشغالی که خود هندی ها و پاکستانی ها هم نمیخورن بخوریم. تعرفه واردات برنج باید افزایش پیدا کنه و از سمت دیگه دولت حواسش به قیمت ها باشه که بیشتر نشه. به غذا های بی کیفیت عادت نکنیم
اجمد: 1393/6/2313:09:58،
21
9
احسان جان نفست ازجای گرم میاد.باهفت صدهزارتومان حقوق ماهانه بازنشستگی باجهارنفرعائله هم نمی توانیم برنج پاکستانی تهیه کنیم.ومحبوریم غذاهای بی کیفیت که شما دوست نداری بخوریم وخداراشکرکنیم. امروزیارانه ها رادادند.شاید بتوانم امروزیک گونی پاکستانی تهیه کنم.
آگاه: 1393/6/2313:11:49،
19
10
خیلی ممنون ازلطفتون...وگرنه داشتیم ازگرسنگی میمردیم...خداروشکر
مجيد: 1393/6/2315:34:18،
19
12
تا تلويزيون رو روشن ميكني،برنج احمد برنج محمود،برنج آوازه....چيپس مزمز پفك....اون وقت مسئولين رو ميارن تلويزيون كه بايد از برنج داخلي و برنج كاران حمايت بشه،بايد پدرو مادرا به بچه هاشون به جاي چيپس و پفك نان و پنير بدهند و...همين صدا و سيما و مسئولين مربوطه مردم رو دست اندختن نه به اون تبليغات مضر و سود آور براي صداو سيما نه به ابن حمايت ازمردم و برنج كاران و...
Z: 1393/6/2317:13:51،
21
7
ای کاش بی خیال مسئولان سفره ملت می شدند!!!!
آن یکی رفت نفت بیاورد سر سفره، هر چی بود را هم برد.
حالا این یکی می خواهد برنج ایرانی بیاورد سر سفره
خدایا به فریادمان برس.
علی: 1393/6/2400:08:10،
16
39
خدا لعنت کنه این دلالارو الان تو رشت برنجه هاشمی درجه یک برداشت 93 کیلویی 6100 هستش نمیدونم تا به شعرستانا برسه چند میشه جو هم که قیمتش الان حدود 1 هفتس 2700 تا 2800 میچرخه ایشالله به دست شما هم به همین قیمت برسه
مردم: 1393/6/2400:42:18،
16
8
وقتی میبینیم دولتمردان ومسئولینمون با گران کردن و ازارو اذیت ما رو به فلاکت میرسونند از اون طرف میبینیم امریکا و اروپا بهشت روی زمینه با صدای بلند میگوییم درود بر امریکا و اروپا

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار ایران
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
اولين نمونه از خودروی JAC J4 وارد ایران شد
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
سورن توربو را انتخاب کنیم یا دنا؟
ملاقات ایرانی با هیوندای سوناتا 2018
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما