کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

اصلاح قیمت نان به‌جای اصلاح کیفیت

کدخبر:۶۷۷۹یکشنبه، ۲۳ شهریور ۱۳۹۳ - ۰۹:۲۲:۲۷۲۴۰۰ بازدید

مسؤولان وزارت صنایع مدعی هستند عدم گرانی نان در 2سال اخیر موجب نارضایتی مصرف‌کننده شده است! طبق اعلام مسؤولان حجم نان‌ها کم شده‌ است و برای اصلاح این موضوع باید قیمت‌ ...

مسؤولان وزارت صنایع مدعی هستند عدم گرانی نان در 2سال اخیر موجب نارضایتی مصرف‌کننده شده است! طبق اعلام مسؤولان حجم نان‌ها کم شده‌ است و برای اصلاح این موضوع باید قیمت‌ نان اصلاح شود.

در این‌باره قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه نظام اصلاح قیمت نان در دست بررسی است، گفت: سالانه ۱۱ هزار میلیارد تومان یارانه گندم از سوی دولت پرداخت می‌شود. مجتبی خسروتاج در این ‌باره افزود: مصرف‌کننده و نانوا در پی عدم تغییر قیمت نان در 2 سال گذشته ناراضی هستند. وی تصریح کرد: به دلیل اینکه در سال گذشته قیمت نان اصلاح نشده کیفیت و اندازه نان دچار تغییر شده است که نارضایتی مصرف‌کننده را درپی داشته است. قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان کرد: در راستای ارتقای جایگاه و نقش اصناف در بازرگانی داخلی قدم‌هایی برداشته شده است. خسروتاج یادآور شد: سیاست دولت برای ثبات بازار هوشمندانه بوده که حفظ ثبات قیمت ارز و اطلاع‌رسانی شفاف دولت در این موضوع تأثیرگذار بوده است.

سناریوهای قیمت آرد و نان

در همین حال دبیر انجمن آردسازان ایران با اشاره به 3 سناریوی مطرح دولت برای قیمت آرد و نان گفت: بهترین سناریو از نظر تولیدکنندگان و صنعتگران آزادسازی قیمت گندم، آرد و نان است. محمدرضا مرتضوی در گفت‌وگو با ایسنا درباره 3 سناریوی مطرح دولت برای قیمت آرد و نان توضیح داد: یکی از این سناریوها حفظ شرایط موجود و حمایت از کارخانه‌ها درباره هزینه‌های آرد است. سناریوی بعدی تفویض اختیارات به استان‌هاست که بین 15 تا 20 درصد به قیمت انواع نان اضافه شود و سناریوی سوم افزایش قیمت نان و پرداخت یارانه به همین نسبت به مردم است. او با اشاره به اینکه دولت منابع و انرژی زیادی را درگیر تامین نان ارزان‌قیمت مردم کرده اما نتایج مناسبی در این بخش به دست نیامده و حتی برخلاف هدف دولت، قیمت نان برای مردم گران تمام می‌شود، اظهار کرد: مردم در نانوایی نان را کیلویی 1800 تا 2200 تومان می‌خرند. دولت بابت هر کیلوگرم گندم به علاوه هزینه‌های تبعی آن کیلویی 800 تومان و در سال معادل 50 هزار تومان یارانه می‌دهد. اگر متوسط مصرف را 110 کیلوگرم گندم در سال در نظر بگیریم، یعنی کیلویی 500 تومان هم به مردم بابت نان پرداخت می‌شود و نتیجه اینکه میانگین پرداختی مردم برای خرید نان 2000 تومان، یارانه مستقیم تامین گندم 800 تومان و یارانه نقدی نان نیز 500 تومان است که با این حساب قیمت تمام شده نان در حال حاضر به 3300 تومان می‌رسد. وی افزود: حال اگر فرض کنیم قیمت گندم و آرد آزاد شود، نرخ آرد نانوایی به طور میانگین 1450 در شرایط فعلی باشد و هزینه‌های نانوا به آن اضافه شود، میانگین نرخ نان کیلویی 2600 تومان خواهد شد.

اگر مصرف را 11 میلیون تن نان فرض کنیم، تفاوت شرایط فعلی با شرایط مطلق آزادی گندم، آرد و نان حدود 3 میلیارد دلار در سال (برحسب نرخ ارز حدود 2600 تومان) خواهد شد. رقمی که با سرمایه‌گذاری درست و علمی آن می‌توانیم طی دو سال زراعت و تولید نان کشور را متحول کرده و جلوی رانت‌خواری و فساد را در این صنعت حساس و استراتژیک بگیریم. دبیر انجمن آردسازان ایران عنوان کرد: اگر نگاهی به نانوایی‌ها بیندازید متوجه می‌شوید که نان کشور از حالت عادی خارج شده است. بربری و تافتون بسیار نازک و کم‌وزن شده، سنگک هم دیگر حال و هوای گذشته را ندارد بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که دولت هزینه‌های سنگین مالی و مدیریتی را تحمل می‌کند اما چیزی گیر مردم نمی‌آید. ضمن اینکه نانوا و کارخانه‌دار نیز از وضعیت موجود متضرر می‌شوند. متاسفانه تنها عده‌ای ویژه‌خوار حرفه‌ای از این چرخه معیوب و فاسد ممکن است منافع نامشروعی برای خود به دست آورند. وی با بیان اینکه دولت باید فکری برای زیان انباشته کارخانه‌های آرد به دلیل اجرای سیاست تثبیت قیمت‌ها از سال 91 تاکنون بکند، تصریح کرد: رشد هزینه‌های تولید به ترتیب در سال‌های 91، 40 درصد و در سال 92، 42 درصد و در سال 93، حدود 20 درصد بوده است، به این معنا که به‌رغم ثابت نگه داشتن نرخ گندم، کارخانه‌های آرد در سال 91 تنی حدود 35 هزار تومان، در سال 92 تنی حدود 75 هزار تومان و در سال 93 تنی حدود 90 هزار تومان متضرر شده‌اند.

مردم نان را گران می خرند

از سویی دیگر  رئیس اتحادیه نان‌های حجیم و صنعتی با انتقاد از شیوه اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها که باعث گران‌تر شدن محصول نهایی می‌شود، گفت: در حال حاضر مصرف‌کنندگان مجبورند نان را گران بخرند چون از یک طرف دولت مابه‌التفاوت قیمت آرد را می‌پردازد و از طرف دیگر یارانه‌های نقدی را در اختیار مردم قرار می‌دهد که باعث می‌شود به جای 2600 تومان برای هر کیلو نان، 3200 تومان پرداخت شود. محمدجواد کریمی گفت: در طول سال‌های گذشته به دلیل تحریم‌ها، مصوبات غیرکارشناسی و سایر مشکلات به نقطه ایده‌آل در این حوزه دست نیافته‌ایم، این در حالی است که اگر دولت در رابطه با مصرف نان باکیفیت برنامه‌ای داشته باشد دیگر لازم نیست هزینه ضایعات بدهد. رئیس اتحادیه نان‌های حجیم و صنعتی تاکید کرد: قرار بود در همان سال اولی که نمایشگاه نان برگزار می‌شود، دولت به حمایت از انجمن‌ها و واحدهای تولیدی نان‌های صنعتی بیاید و از این طریق در تولید نان باکیفیت و بهداشتی قدم موثری بردارد که متاسفانه عملیاتی نشد. وی حق بیمه پرسنل کارخانه‌های تولید نان حجیم را از دیگر چالش‌های این صنعت دانست و گفت: این واحدها باید برای همه اعضای پرسنل خود حق بیمه 30 درصدی پرداخت کنند در حالی که برای نان‌های سنتی این رقم بالغ بر 10 درصد است. به گفته رئیس اتحادیه نان‌های حجیم و صنعتی، این موضوع روی بهای تمام شده کالا تاثیرگذار است، ضمن اینکه موضوع اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها مساله دیگری است که به عنوان یک معضل جدی مطرح است. این فعال اقتصادی با انتقاد از شیوه اجرای این قانون که باعث گران‌تر شدن محصول نهایی می‌شود، گفت: در حال حاضر مصرف‌کنندگان مجبورند نان را گران بخرند چون از یک طرف دولت مابه‌التفاوت قیمت آرد را می‌پردازد و از طرف دیگر یارانه‌های نقدی را در اختیار مردم قرار می‌دهد که باعث می‌شود به جای 2600 تومان برای هر کیلو نان 3200 تومان پرداخت شود. رئیس اتحادیه نان‌های حجیم و صنعتی تصریح کرد: اگر یارانه آرد حذف شود و تولیدکنندگان آرد را با قیمت آزاد خریداری کنند و دولت این یارانه را نیز به طور نقدی در اختیار مردم قرار دهد، بازار نان رقابتی می‌شود و هم در شیوه مصرف و هم در بهای تمام‌شده کالا تاثیر مثبت می‌گذارد. کریمی یادآور شد: در سال 1389 و در ابتدای اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها این تجربه را داشتیم که هم باعث بهتر شدن کیفیت نان و هم مصرف بهینه آن شد. هرچند متاسفانه امروز شرایط به سال‌های قبل از 89 برگشته است. مصرف نان حجیم در ایران 12 درصد و مصرف نان سنتی 88 درصد است.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

محسن: 1393/6/2309:28:25،
28
14
اصلا کیفیت کلاذ تعطیله
محمد: 1393/6/2312:54:09،
22
14
خدایا خسته شدیم از این وضع،نون سنگک ۲۰۰ تومن بود یهو شد ۵۰۰ تومن به بهونه ی افزایش کیفیت،کیفیتش یه هفته خوب بود دوباره داغون شد،هر روزم کوچیکتر میشه،الانم که تو محل ما ۸۰۰ تومنه،
میگن زمان احمد شاه قاجار با اینکه به بی کفایتی معروف بودن وقتی متوجه میشه نونوایی ها قیمت رو بردن بالا و مردم رو اذیت میکنن شخصا میره تو نونوایی های شهر چندتا شاطر رو میندازه تو تنور تا دیگه کسی جرات نکنه گرون فروشی و کم فروشی کنه.
وحید یوسفی: 1393/6/2313:05:21،
16
10
وقتی وارد نونوایی میشی مردمی رو میبینی که تو صف نونن. نونوا رو میبینی که در نهایت عدم رعایت بهداشت نون رو برمیداره و به مشتری میده. با دستهای کثیف. با دستهایی که به صد جا زده. بعدش هم ما باید این نونا رو بخوریم. آیا لازم نیست که علاوه بر رعایت کیفیت و قیمت نون، بهداشت نانواها و نانوایی ها هم رعایت بشه؟
جزام نگیریم شانس آوردیم.
مجید: 1393/6/2309:29:04،
24
13
ای بابا
جغتای: 1393/6/2309:53:54،
21
15
بگین گرون کردیم دیگه بیسروصدا خجالت نکشین.روز بروز نونا کوچکتر میشن!
داغونم: 1393/6/2312:06:14،
13
21
بنده خدا من خودم صاحب نانوا هستم البته، فکر میکنی دلیل کوچکی نان چیه، اولا قبض گازی که قبل 600 هزار میومد الان شده 1200000هزار تومن ثانیا کارگر دیگه به قیمت قبلی کار نمیکنه( دو سال قبل کار نمیکنه ) ثالثا از ارد با کیفیت هم خبری نیست مثل گذشته رابعا قبض اب و برق هم افزایش قابل توجهی داشته خامسا مردم مثل گذشته نان خرید نمی کنند و تیراژتولید هم کاهش یافته و همه این مسائل باعث عدم سود دهی یک نانوا میشه
اسیب پذیر: 1393/6/2313:03:10،
13
14
من موافقم به نانواییها یارانه پرداخت شودبشرط اینکه یکهفته بعد دوباره ببهانه های بی اساس نانها کوچک نشود وگران هم نشود. دولت کنترل کندوجوازمتخلف لغو شود.
اسیب پذیر: 1393/6/2310:02:38،
19
12
اقایان محترم دوباره زمزمه گران کردن نان راعلم کرده اید شما مگر نمیدانیدنان قوت لایموت اکثرمردم فقیر است .شماکه مرتب میگوییددرایران مصرف نان اب انرژی و............بالااست ایا اجازه میدهید توان خرید مردم متوسط سایرکشورهای مشابه ایران ازنظرداراییهای ملی{مثلا" عربستان} وتورم وامکانات زندگی توسط کارشناسان بررسی وازطریق رسانه های عمومی اعلام شود؟ شمارا بخدا قسم میدهم کمی انصاف داشته باشید واینقدر بفکردیگران نباشیدوازمحل ثروت مردم برای خودشان خرج کنید. شماچراازکارشناسان مستقل برای حل مشکلات مردم استفاده نمیکنید؟مگرنه اینکه برای انجام دادان کارمردم انتخاب شده اید پس از چه واهمه دارید؟
داغون: 1393/6/2312:09:09،
12
14
هیچ نانوایی با افزایش قیمت موافق نیست اما صنفی هست که باید یارانه اب وبرق و گاز بهش تعلق بگیره واقعا نمیصرفه تولید تو این شرایط.
کیان: 1393/6/2310:17:02،
20
13
احتمالا دوباره میخوان نون رو گرون کنند اگه یادتون باشه میگفتن به نون آهن میزنن و کیفیت نون بهتر میشه ولی الان می بینم که این جور چیزا بهش اضاف نکردن که هیچ بعد هم دوباره همون آش و همون کاسه شد فقط نون گرون شد با به گرونی عادت داریم گرون کنید مردم هم میخرند اینقدر هم نمیخواد مقاله بنویسین والا به خدا
بابک: 1393/6/2310:27:47،
95
13
تا وقتی قیمت خودرو ارزان بود ما مصرف کننده ها خیلی ناراضی بودیم الان که قیمت خودرو افزایش یافته خیلی راضی هستیم. لطفا جهت رضایت مصرف کنندگان هر چه زودتر نان را نیز گران کنید!!!!!!!!
مهدی: 1393/6/2310:32:50،
44
14
والا با این نوناشون
علی: 1393/6/2310:39:03،
16
11
مردم چرا خودتون رو گول میزنین هدف دولت فقط گرونی هر روز یه بهونه میاره.چرا فکر میکنین این دولت دنبال بهتر کذدن اوضاست؟؟
دولت هیچ فرقی با قبلیه نداره یه سری مخالف برا خودشون ساختن که بگیم اره اینا به فکر مردم هستن ولی همش فیلمه روحانی و مخالف هاش باهم هستن و ضد مردم عمل میکنن
نمیخواد زیاد باهوش باشی که این سیاست زیرکانه دولت رو فهمید
یه ایرانی: 1393/6/2311:30:56،
13
12
با سلام
واقعا حرف بسیار درستیه من هر روز انقدر احساس ناراحتی کردم که نون ارزونه مریضی اعصاب گرفتم، لطفا زودتر گرون کنید مردم خوشحال بشن
هر چیزی هم قراره گرون بشه با اون اضافش قراره یه جایی متحول بشه اما گرونی میشه اما تحوله فکر کنم از یاد میره......
کفاشیان میگه کی روش نیاد با پولش فوتبال متحول میشه
نون گرون بشه کشاورزی متحول میشه
خودرو گرون بشه ما متحول میشیم یهو لامبورگینی میسازیم
چقدر تحول..........
نانوا: 1393/6/2312:20:29،
21
39
سلام
سه سال قبل 700 تومن اجاره می دادم الان شده یک میلیون و 400
روزی 40 تومن هزینه کارگر بود الان شده 130 تومن
هزینه آب و برق و گازمون هم 3 برابر شده
قیمت نون لواش 125 تومن بوده الان هم همونه
فقط قیمت ارد اون هم به اندازه سهمیه ثابت مونده ولی بقیه هزینه هامون چند برابر شده
شما رو بخدا بگید من چه کار کنم؟
javad: 1393/6/2316:28:49،
12
16
با عرض خسته نباشی
حتما قبول دارید که اندازه نان هم آب رفته. همه چیز را توضیح دادید جز این مورد
علی: 1393/6/2315:04:24،
14
11
ضلم که شاخ دم نداره .خدا ضالمو رسوا بکنه .بگو آمین
Z: 1393/6/2317:05:57،
43
15
ظلم!!!!!!!
Z: 1393/6/2317:08:03،
16
13
جالبه میگه خریدار از ثابت موندن قیمت نون ناراضیه!!!!
در ضمن هر بار به بهانه افزایش کیفیت نان، آنرا گران کردید و بعد از مدت کوتاهی، کیفیت نان از قبل هم بدتر شد.
دیوانه شدم: 1393/6/3109:52:12،
11
8
دولت بی کفایت است در تمام موارد!
مانند دولت بی کفایت قبلی و مانند قبلی ها
گناه مردم هم سوختن است
نانوا: 1393/11/2012:28:44،
4
5
یه سری ازمشتری هامیگن نون رو گرون کنید(60درصد)یه سری میگن نون روارزون کنید ببریم بندازیم واسه ی گاوهامون(20درصد)ویه سری میگن هم ارزون بدیدوهم بدون نوبت بدیدوهم نون بزرگترباشه وهم کنجددارباشه و.....حالا شما بگین به حرف کی گوش بدیم؟

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار ایران
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
اولين نمونه از خودروی JAC J4 وارد ایران شد
سورن توربو را انتخاب کنیم یا دنا؟
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما