کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

شنبه کاهشی برای سکه

کدخبر:۶۷۵۱شنبه، ۲۲ شهریور ۱۳۹۳ - ۰۰:۳۰:۵۶۲۵۵۲ بازدید

هفته گذشته با وجود کاهش قابل توجه اونس در بازارهای جهانی، سکه در برابر افت شدید قیمت تا حدودی مقاومت کرد. هفته گذشته با اینکه از ارزش اونس ...

هفته گذشته با وجود کاهش قابل توجه اونس در بازارهای جهانی، سکه در برابر افت شدید قیمت تا حدودی مقاومت کرد. هفته گذشته با اینکه از ارزش اونس 2/2 درصد کاسته شد، قیمت سکه در بازارهای داخلی تنها 3/0 درصد افت کرد.

این در حالی است که دلار طی این هفته تنها 6/0 درصد افزایش یافته بود. این موضوع نشان می‌دهد که کاهش محدود و 3/0 درصدی سکه با وجود افت قابل توجه اونس جهانی، از سوی دلار تحت فشار نبوده و بخشی از آن تحت تاثیر عوامل دیگری مثل مقاومت بازار رخ داده است، اما با توجه به اینکه روز گذشته، همزمان با تعطیلی بازارهای داخلی، اونس طلا به روند کاهشی خود ادامه داد، انتظار می‌رود بازارهای داخلی در روز شنبه در ابتدای کار خود قیمت‌های پایین‌تری را در مقایسه با قیمت‌های بسته شدن روز پنج‌شنبه ثبت کنند. علاوه‌بر این، قیمت دلار نیز روز پنج‌شنبه به حدود 3190 تومان رسید که تجربه دو هفته اخیر نشان می‌دهد این قیمت نزدیک به «سطح مقاومتی» فعلی بازار ارز است و بازار با نزدیک شدن به این سطح، به صورت رفت‌وبرگشتی به سمت سطح پایین‌تر حرکت می‌کند. در صورتی که این رفتار در این هفته نیز ادامه داشته باشد و قیمت‌ها امروز کاهش یابد، می‌توان انتظار داشت که سکه، هم از سوی اونس و هم از سوی دلار برای کاهش بیشتر تحت‌فشار قرار بگیرد.

 گمانه‌زنی‌ها از مسیر آینده سکه

در حالی که از ابتدای شهریور از ارزش اونس در حدود 1/3 درصد کاسته شده و بهای آن از 1280 دلار در ابتدای ماه به 1237 دلار در میانه‌های روز جمعه رسیده، قیمت سکه در بازارهای داخلی در سه هفته‌ای که از این ماه سپری شد، تقریبا در کانال 940 هزار تومان باقی مانده است. این در حالی است که طی این مدت قیمت دلار از 3100 تومان به حدود 3190 تومان رسیده و به عنوان یکی از عوامل ممانعت از کاهش قیمت طلا در بازارهای داخلی خود را نشان داده است. گروهی از فروشندگان اعتقاد دارند افزایش نرخ دلار بازار آزاد، تاثیر افت طلای جهانی بر بازار سکه را در شهریورماه کاهش داد و موجب تغییرات قیمتی سکه در کانال 940 هزار تومان و جلوگیری از کاهش آن به یک سطح پایین‌تر شد. این در حالی است که اگر قیمت دلار در بازارهای داخلی کاهش پیدا کند و اونس نیز به روند نزولی خود ادامه دهد، مقاومت سکه شکسته مي‌شود  و قیمت سکه با افت بیشتری مواجه خواهد شد. این در حالی است که گروهی از فروشندگان سکه باور دارند قیمت سکه در آینده با افزایش اونس بالا خواهد رفت. این گروه عمدتا افرادی هستند که در زمان افت سکه سعی می‌کنند تنها به خرید و فروش روزانه بپردازند و به این ترتیب، در روزهایی که بهای سکه در سرازیری قرار می‌گیرد، از موجودی سکه خود استفاده نکرده و تنها به خرید و فروش روزانه می‌پردازند. 

 تثبیت دلار در کانال جدید

دلار در این هفته سطح کانال نوسانی جدیدی را که از هفته پیشین وارد آن شده بود، ادامه داد تا تحلیلگران بازار از محدوده نوسانی جدید 3150 تا 3200 تومانی به جای کانال پیشین 3100 تا 3150 تومانی سخن بگویند. برخی از فعالان انتظار داشتند با کاهش قیمت دلار در روز پنج‌شنبه 13 شهریور و ادامه این افت در دو روز ابتدایی هفته گذشته، بهای این ارز در ادامه هفته قبل نیز پایین‌تر بیاید ولی این روند، تداوم نیافت و در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه شاخص بازار ارز بالا رفت. دلار روز دوشنبه با 15 تومان افزایش به 3175 تومان و روز سه‌شنبه با 20 تومان افزایش دیگر به 3195 تومان رسید که بالاترین قیمت این ارز از آغاز تابستان بود. کارشناسان بازار ارز به‌طور کلی افزایش قیمت دلار در این روزها را ناشی از «افزایش مقدار تقاضا»، «کاهش مقدار عرضه» و «حساس بودن بازار نسبت به برخی اخبار دیپلماتیک» عنوان کردند. به اعتقاد تحلیلگران، کاهش صادرات میعانات گازی و کاهش ورود ارز حاصل از آن‌ به بازار یکی از عوامل کاهش عرضه و افزایش قیمت دلار بوده است. از سویی تقاضا برای ارز مسافرتی در شهریورماه افزایش پیدا می‌کند و در کنار آن تقاضای ارز برای واردات نیز به‌طور سنتی از شهریورماه افزایش پیدا می‌کند.

عامل مهم دیگر بر تقاضای ارز در این روزها، شروع اعزام زائران حج تمتع از ابتدای هفته جاری بوده است که بر اساس گزارش‌ها از جمعه هفته گذشته (14 شهریورماه) آغاز شده و تا 7 مهرماه ادامه خواهد داشت. بر اساس گزارش‌ها، نزدیک به 64 هزار زائر در این مدت به حج اعزام می‌شوند که هر کدام از آنها می‌توانند تا 300 دلار ارز با نرخ رسمی دریافت کنند. با توجه به اینکه معمولا خریدهای این افراد در سفر خود تا بالای هزار دلار هم به‌طور متوسط می‌رسد، انتظار می‌رود که تقاضای این افراد برای تامین ارز مورد نیاز خود از بازار آزاد موجی از تقاضا و افزایش‌ نسبی قیمت را در این مدت به همراه داشته باشد.
هر چند برخی از تحلیلگران مدافع کاهش قیمت، معتقدند با پایان تابستان و شروع مدارس، قدری از فشار مسافرت‌های خارجی کاسته خواهد شد و کاهش تقاضا برای ارز مسافرتی نیز به عنوان یکی از عوامل تثبیت یا کاهش سطوح فعلی قیمت عمل خواهد کرد.

 مقاومت بازار در سطح مقاومتی

با وجود افزایش قیمت دلار در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه و رسیدن به یک قدمی سقف قیمتی
 2 هفته اخیر (3200 تومان)، روز چهارشنبه شاخص بازار ارز در برابر افزایش قیمت بیشتر مقاومت کرد و دلار با 15 تومان کاهش به 3180 تومان رسید؛ اما روز پنج‌شنبه دلار با 10 تومان افزایش برای سومین بار در شهریورماه به سطح 3190 تومان رسید. این در حالی است که دلار برای اولین بار در تاریخ 12 شهریور ماه به سطح 3190 تومان رسید؛ ولی روز 13 شهریور با کاهشی15 تومانی به 3175 تومان رسید. دلار سه‌شنبه هفته جاری نیز به قیمت 3195 تومانی رسید، ولی روز بعد از آن بازار در برابر افزایش قیمت بیشتر مقاومت کرد و به 3180 تومان رسید. برخی از تحلیلگران با توجه به این دو رویداد، پیش‌بینی می‌کنند که در حال حاضر هم که دلار وارد محدوده 3190 تومانی شده، این قیمت به خودی خود پایدار نخواهد بود و با این استدلال انتظار کاهش جزئی در قیمت‌های روز شنبه را دارند. به این ترتیب دلار در هفته گذشته نیز همچنان به نوسان خود در محدوده جدید قیمتی و بین سطوح جدید حمایتی (3150 تومان) و مقاومتی (3200 تومان) ادامه داد. دلار از 8 شهریور که از سطح مقاومتی پیشین (3150 تومان) عبور کرد، تا انتهای هفته جاری بین این دو سطح قیمتی قرار گرفته است.

 افزایش نرخ رسمی دلار 

روز پنج‌شنبه بانک مرکزی در راستای نزدیک کردن نرخ رسمی دلار به نرخ بازار آزاد، نرخ مبادلاتی دلار خود را با 7 ریال افزایش 26 هزار و 634 ریال اعلام کرد. به این ترتیب این نهاد نرخ رسمی دلار را در این هفته مجموعا 25 ریال افزایش داد. بانک مرکزی در 4 روز هفته گذشته نرخ رسمی دلار را با افزایش اعلام کرد و تنها در روز چهارشنبه نرخ دلار مبادله‌ای را 2 ریال کاهش داد. به‌نظر می‌رسد کاهش قیمت دلار در این روز ناشی از افزایش قیمت دلار بازار در روز سه‌شنبه و رسیدن آن به یک قدمی نرخ 3200 تومانی بوده است.
 

yeportkgflzno56hh854.jpg

بلیط هواپیمادیدگاه ها

وحید یوسفی: 1393/6/2201:34:58،
27
26
سکه با آغاز مهر میره زیر 900 هزار
خودرو با آغاز مهر میره بالا
مسکن ثابت میمونه
دلار نیم درصد گرون میشه فقط نیم درصد.
نمايشگاه: 1393/6/2209:56:58،
17
13
وحيد نيومدي پرايدا رو ببري

طبق پيش بيني قبليت پرايدم كه 25 ميليون شد .

آب ليمو بزن برات خوبه ، ميبره
تقی: 1393/6/2210:06:04،
19
16
سکه تا 870 پائین میاد


کسی نخره ...
رضا: 1393/6/2202:22:41،
22
8
باید تعیین نرخ اونسو بدن دست ایران تا همه بفهمند ایران میتونه اونسو زنده کنه اونم جه جمور
Z: 1393/6/2212:07:31،
15
38
دولت برای جبران کاهش قیمت طلا، اقدام به افزایش نرخ ارز کرده است.
شاپرک: 1393/6/2303:35:40،
12
12
الان بهترین زمان خرید سکه هستش و هرکی پول داره بهتره سکه بخره. ارزش ریال این مملکت در 35 سال گذشته همیشه پایین اومده و مطمئن باشید باز هم در بلند مدت ریال ارزشش فعلی را هم از دست میده. ولی متاسفانه مردم ایران الان نمیرن سکه بخرند ولی یکی دو سال پیش که سکه تا مرز 1600000 تومان رفته بود برای خریدش صف میبستند!

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
شرایط پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو - شهریور 96
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
شرایط جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - شهریور 96
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
نرخ‌های جدید سود بانکی اعلام شد
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما