کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

زیرخاکی پیدا کردن چقدر آب می‌خورد؟

کدخبر:۶۶۹۵دوشنبه، ۱۷ شهریور ۱۳۹۳ - ۱۶:۱۷:۱۴۱۰۵۰۰ بازدید

جویندگان امروزی گنج تلاش می‌کنند با بهره‌گیری از تجهیزات نوین و استفاده از فناوری‌های پیشرفته، اعماق زمین را رصد کرده و زیرخاکی‌هایی را کشف کنند که تا سال‌های سال در دل زمین مدفون مانده است.

توسل به سحر و جادو، چنگ زدن به نقشه‌های گنج، پیگیری شایعه‌ها یا با بیل و کلنگ به جان بناهای تاریخی افتادن از روش‌های قدیمی و محبوب برای پیدا کردن گنج بود که البته این روش‌های قدیمی هنوز هم به طور کامل از دور خارج نشده است. اما این روزها، روش‌های جدیدتری وارد کار شده که دیگر رفته رفته بساط گنج‌یابی‌های سنتی را هم کم‌رونق کرده است.جویندگان امروزی گنج تلاش می‌کنند با بهره‌گیری از تجهیزات نوین و استفاده از فناوری‌های پیشرفته، اعماق زمین را رصد کرده و زیرخاکی‌هایی را کشف کنند که تا سال‌های سال در دل زمین مدفون مانده است.

تبلیغات غیرقانونی با استفاده از عنوان «فلزیاب»

خیلی نیاز نیست خودتان را به دردسر بیندازید، اگر دسترسی به اینترنت داشته باشید یا خواننده جراید مختلف هستید، شما هم احتمالا با تبلیغات مختلفی مثل فروش طلایاب، فلزیاب و گنج‌یاب روبه رو شده‌اید.

فروشندگان این تجهیزات گنج‌یابی، معمولا تحت عنوان شرکت فروش دستگاه‌های فلزیاب، کار می‌کنند و با همین عنوان هم در رسانه‌های مختلف تبلیغ می‌کنند؛ آن هم در حالی که قانون ممنوعیت تبلیغ فلزیاب‌ها، ۱۴ سال پیش تصویب شده است. همچنین بر اساس مصوبه هیات وزیران در سال ۸۲، فروشندگان‌ فلزیاب موظفند این دستگاه‌ها را فقط‌ به‌ متقاضیانی بفروشند که از سازمان‌ میراث‌فرهنگی‌ کشور مجوز خرید گرفته‌اند و حتی نسخه‌ای‌ از برگ‌ فروش‌ را که در آن مشخصات‌ خریدار و مشخصات‌ فنی‌ دستگاه قید شده است، برای این سازمان بفرستند.

اما مسئولان سازمان میراث فرهنگی کشور بارها اعلام کرده‌اند بسیاری از شرکت‌های فروش دستگاه‌های فلزیاب، هیچ مجوزی از این سازمان نگرفته‌اند و کار اغلب آنها غیر قانونی است. در حالی که باید دستگاه‌های فلزیاب، فقط با شرط داشتن مجوز در اختیار فعالان بخش تاسیسات قرار بگیرد، اما بازار فروش دستگاه‌های فلزیاب به شکلی درآمده است که هر شهروندی می‌تواند بدون داشتن مجوز، خریدار این دستگاه‌ها باشد؛ آن هم در حالی که هیچ نهادی بر تبلیغات غیرقانونی فروش دستگاه‌های فلزیاب نظارت جدی ندارد و حتی این موضوع هم پیگیری نمی‌شود که این تجهیزات پیشرفته، بالاخره در اختیار چه فردی و با اتکا به کدام صلاحیت قرار داده می‌شود.

بازار میلیونی تجهیزات گنج‌یاب

جدای از آن‌که دسترسی به تجهیزات نوین گنج‌یابی قانونی نیست، خرید این دستگاه‌ها هم هزینه گزافی دارد. این دستگاه‌های فلزیاب، با توجه به مدلشان، قیمت‌های مختلفی دارد. کلا دستگاه‌های گنج‌یابی مثل طلایاب و فلزیاب در بازار ایران، به چهار دسته اصلی تقسیم می‌شود:دسته اول این دستگاه‌ها، دستگاه‌های فلزیاب آنالوگ هستند که هم با کمک عقربه و هم با به صدا درآمدن بوق، محل تقریبی قرار گرفتن فلز در زیر خاک را نشان می‌دهد. فردی که خود را محمد و فروشنده دستگاه‌های فلزیاب معرفی می‌کند، درباره قیمت‌های فعلی فلزیاب‌های آنالوگ به جام‌جم می‌گوید: این دستگاه‌ها بین ۵.۵ تا ۷.۵ میلیون تومان در بازار ایران قیمت خورده است.

همچنین دسته دوم این تجهیزات، دستگاه‌های فلزیاب دیجیتال است که برخی مدل‌های پیشرفته این دستگاه‌های فلزیاب قادرند جنس شیء پیدا شده و متراژی را که شیء در آن قرار دارد، در اختیار جوینده قرار بدهد. به گفته محمد، این مدل از فلزیاب‌ها در بازار ایران، بین ۸ تا ۱۶ میلیون تومان قیمت دارد.دسته سوم این تجهیزات، به فلزیاب‌های آنتنی معروف است. این دستگاه‌ها کارشان شعاع زنی است و در محیط‌هایی استفاده می‌شود که وسعت زیادی دارد. به گفته این فروشنده، فلزیاب آنتنی فقط محدوده قرارگیری شیء را تعیین می‌کند، اما قادر نیست نقطه دقیق قرار گرفتن شیء را مشخص کند. این وسیله در بازار ایران، از ۸.۵ تا ۴۷.۵ میلیون تومان قیمت دارد.

اما دسته چهارم و پیشرفته‌ترین نوع دستگاه‌های فلزیاب، دستگاه‌های فلزیاب تصویری است که می‌تواند شکلی از شیء قرار گرفته در دل زمین را در نمایشگر به تصویر بکشد.فروشنده دیگری که مایل نیست اسمش را بگوید، در اینترنت بازاریابی می‌کند و درباره فلزیاب‌های تصویری می‌گوید: این فلزیاب‌ها می‌توانند شیء قرار گرفته در دل زمین را آنالیز کنند و حتی نمونه‌های پیشرفته آنها می‌تواند تصویری سه‌بعدی از فلز در اختیار جوینده قرار بدهد.به گفته او، قیمت فلزیاب‌های تصویری در بازار ایران، معمولا بین ۲۰ تا ۲۵۰ میلیون تومان است و با توجه به مساحت و عمقی که می‌تواند کاوش کند، قیمت این تجهیزات متفاوت است.این فروشنده تاکید دارد محصول کشورهای آلمان، انگلیس، فرانسه و آمریکا در بازار گنج‌یاب‌های ایران، رواج بیشتری دارد و جنس اغلب فلزیاب‌های فعلی بازار ایران خارجی است.

ما ضامن خیر و شر مردم نیستیم

رحمان هم یکی دیگر از فروشنده‌هایی است که به قول خودش، قبلا در کار تعمیر لوازم صوتی و تصویری بوده است. او بازاریاب تجهیزات گنج‌یابی است و برای فروش هر دستگاه، ۱۰ درصد مبلغ فروش را به عنوان حق بازاریابی از کارفرمایش دریافت می‌کند.وقتی از او می‌پرسم چه تضمینی وجود دارد که شخصی با خرید این تجهیزات دستگیر نشود، می‌گوید: ما نمی‌توانیم خیر و شر افراد را تعیین کنیم و قبل از خرید دستگاه هم به مشتری می‌گوییم که نحوه استفاده شما از این وسیله به ما ربطی ندارد.

رحمان تاکید می‌کند اگر شما در ملأعام به کار کاوش بپردازید و شما را در حین استفاده از تجهیزات گنج‌یابی ببینند، برایتان دردسر می‌شود، ولی اگر سعی نکنید کارتان را تابلو کنید و در خفا کاوش را انجام دهید، هیچ اتفاقی برایتان نمی‌افتد. او خودش هم می‌داند تبلیغات و فروش این دستگاه‌ها غیرقانونی است، ولی اصرار دارد که کار فروشنده دستگاه‌های فلزیاب، مثل فروشنده‌های چاقو است که نوع استفاده از آن به روحیه مشتری برمی‌گردد. البته اگر با استدلال این فروشنده جلو برویم، باید خرید و فروش اسلحه هم آزاد باشد، زیرا از آن هم می‌توان برای ارتکاب جرم و هم برای جلوگیری از وقوع جرم استفاده کرد. به همین دلایل است که گفته می‌شود تا وقتی جلوی تبلیغ غیرقانونی و فروش بدون مجوز دستگاه‌های گنج‌یاب گرفته نشود، داستان کاوش‌های غیر قانونی هم تمام نخواهد شد.

این کاوش‌های غیرقانونی، در بسیاری از موارد هم به گنج پیدا کردن ختم نمی‌شود و در اغلب موارد، تنها فردی که بیشتر از همه ضرر می‌کند، خریدار خوش خیالی است که به امید پولدار‌شدن، مبلغ زیادی را برای خرید این دستگاه‌ها هزینه کرده است.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

ss: 1393/6/1716:56:58،
90
44
این کارها جز علافی و از دست دادن پول و زندگی هیچ خیری توش نیست مثل یه سراب و توهم میمونه هیچ وقط تو این کارها سرمایه گذاری نکنید اخرش باعث گرفتاری و از دست دادن سرمایه و روحیه میشه گول این تبلیغات رو نخورید
اسی پلنگ: 1393/6/1717:34:28،
63
63
اس اس جان دستت درد نکه خوب نوشتی ولی بهتر بود مینوشتی چند نفر انگشت شمار در هر استان هستند که هر جا عتیقه ای باشه جمع میکنند و می برند دنیا جنگله سلطان جنگلم شیر قانون هرکی هرکی
محسن: 1393/6/1717:41:51،
63
27
واسه بعضی ها راحت و پرسوده
واسه مردم عادی نه پیدا نمبشه
بهرام: 1393/6/1717:57:53،
48
58
زیر خاکی عمر گرانمایه ماست باباجان.
تو غافل در اندیشه سود مال
که سرمایه عمر شد پایمال
"سعدی"
حمید: 1393/6/1718:19:12،
66
30

توصیه من به همه ی کسانی که میخواهند دستگاه فلزیاب بگیرند این است که زیر خاکی پیدا کردن را در اولویت کاری خود قرار ندهند؛ سعی کنید به عنوان تفریح بهش نگاه کنید، اول به شغل اصلی خود بپردازید و سپس به صورت تفریحی میتوانید از دستگاه فلزیاب استفاده و به صورت گروهی به کار دفینه یابی بپردازید.

توصیه دوم اینکه به هیچ عنوان در ایران اقدام به خرید دستگاه فلزیاب نکنید؛ هیچ کدام از دستگاه های که در ایران فروخته میشوند در پیدا کردن دفینه نقش ندارند و همه ی آنها ساخت چین و جعلی میباشد.

توصیه سوم اینکه اگر خواستید فلزیاب بخرید دستگاه لورنز Z1 ساخت آلمان یا دستگاه GPX 5000 از شرکت ماین لب استرالیا بخرید.
ماهان: 1393/6/1721:59:40،
25
29
نکته اینجاست که خیلی از سارقین منازل و اماکن مختلف هم برای سرقت از این لوازم استفاده می کنن. حتی فروشندگان و بازار یابشان هم می دونند....حالا هی بگن هر کی هر جوری می خواد استفاده کنه.....خدا لعنتشون کنه....
مردم: 1393/6/1800:49:35،
46
27
میخام بدونم چرا کار کردن با دستگاه گنجیاب خطرناکه؟
چرا گنج یابی غیر قانونیست مگه چیه؟
فردی که زحمت میکشه گنج رو از زیر خاک بیرون میاره نمیزاره زیر خاک مدفون بشه از بین بره چرا باید دستگیر بشه؟؟
چرا همه چی رو خلاف قانون و حرام کردند؟؟
حشمت اله: 1393/6/1807:55:06،
46
33
حرام نيست .طبق دستور اسلام خمسش را بده همه چيزش درسته.
موسوی: 1393/6/1809:35:49،
28
53
کار خلاف قانون و غیر قانونی هستش
کار خلاف قانون شرعا حرام است
محمد: 1393/6/1811:56:10،
58
24
ببینم فرق خلاف قانون و غیرقانون چیه واصلا چه ربطی به شرع داره؟ خیلی از کارها در شرع حرامه اما قانونیه مثل تجسس در زندگی و عقاید دیگران!!!!!
احمد : 1393/6/1819:00:56،
33
17
پس چرا برا بعضی ها حلال هست میدونید که چه کسایی را میگم ................اونوقت برا مردم حرام هست تو قران نوشته گنج در اوردن از شیر مادر هم حلال تر هست فقط باید خمسش را بدی اخ اون موقع که از زیر خاک در میاد زندگی ادم را از این رو به اونرو میکنه فق مواظب تله ها ی فیزیکی باشید با یه کارشناس خوب وارد این کار بشید
گنج یاب: 1393/6/1813:20:06،
32
19
این مشکل از رانت های پشت پرده آب می خوره. اگه همه چیز تو ایران شفاف بود و دولت از افرادی که گنج پیدا می کردن اونو می خرید و به سازمان میراث فرهنگی تحویل می داد کلی از این میراث ملت تو موزه های خودمون بود نه خارج و اونایی هم که زحمت پیدا کردنشو کشیده بودن به حقشون می رسیدن. ولی این با منافع خیلی ها در تضاده. کشش ندهید
ali: 1393/6/2100:25:42،
36
30
من 19 سالمه و با دوستم و با صرف فقط 650 هزار تومن يه فلز ياب معمولي آنالوگ و بوق دار ساختيم . تا عمق 12 متري هم نسبت به كوچكترين فلز واكنش نشون ميده .
راستش دور و بر شهر ما معدن زياده . واسه همين ساختيمش تا هر از گاهي تفريحي بريم دنبال گنـــــج !
reza: 1394/1/2409:23:08،
34
31
من یک دستگاه گنج باب کار دار م قیمت چند است

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار