کانال تلگرام ایران جیب
کیان برنا
ibshop
نیسان
تاپیک شاپ

وقت‌کشی متولیان ساخت مسکن با خبرسازی‌های مقطعی

کدخبر:۶۶۸۰دوشنبه، ۱۷ شهریور ۱۳۹۳ - ۰۸:۰۳:۲۲۲۱۵۷ بازدید

وزارت راه و شهرسازی مسکن مهر را به حال خود رها کرده و اگرچه گاه و بیگاه خبرهایی از سوی معاونان این وزارتخانه از جمله احمد اصغری مهرآبادی، قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی ...

وزارت راه و شهرسازی مسکن مهر را به حال خود رها کرده و اگرچه گاه و بیگاه خبرهایی از سوی معاونان این وزارتخانه از جمله احمد اصغری مهرآبادی، قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی در امور مسکن مهر اعلام می‌شود اما اینگونه اظهارات نیز جنبه رفع تکلیف و انداختن توپ در زمین حریف دارد.

مگر می‌شود دولتی که ادعا می‌کند همه اعضای آن با هم هماهنگ هستند اکنون و پس از گذشت یک‌سال از آغاز به کار آن و دانستن همه مشکلات زیرساختی واحدهای مسکن مهر، وزرای درگیر چنین طرحی هنوز نتوانند برای حل مشکلات مسکن مهر با هم به توافق برسند. آیا اکنون زمان‌ آن نرسیده که وزارت راه و شهرسازی دست از این بازی رسانه‌ای بردارد و با وزارت نیرو بر سر تامین آب و برق و با وزارت نفت برای تامین گاز این خانه‌ها اقدامی اساسی انجام دهد. وزیر راه و شهرسازی که خود هشدار از ایجاد کانون‌های بحرانی می‌داد و واحدهای مسکن مهر و ساکنان آن را ساکنان چنین مکان‌های بحرانی اعلام می‌کرد، آیا با تاخیر در تکمیل چنین واحدهایی به تشدید بحران دامن نخواهد زد؟

خانه‌های آماده بدون آب، برق و گاز

در همین باره از قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی بشنوید که گفت: هم‌اکنون ۳۳۰ هزار مسکن مهر آماده افتتاح هستند اما خدمات زیربنایی و روبنایی ندارند. احمد اصغری مهرآبادی افزود: در دولت تدبیر و امید ۱۷۰ هزار مسکن مهر به مردم تحویل شده است. اصغری مهرآبادی اضافه کرد:‌ از 3میلیون و 550 هزار واحد مسکن مهر در کشور که ساخت آنها از چند سال پیش آغاز شد در حال حاضر بیش از یک‌میلیون و 950 هزار واحد در مرحله سفت‌کاری قرار دارد و یک میلیون و 600 هزار واحد کار ساخت آن به پایان رسیده که از این تعداد یک میلیون و 170 هزار واحد به بهره‌برداری رسیده است. وی تصریح کرد: 100 هزار واحد دیگر از مسکن مهر در کشور نیز آماده افتتاح است که در هفته دولت بیش از 50 هزار واحد تحویل شده و واحدهای باقیمانده بزودی تحویل خواهد شد.

وزرا کجا یکدیگر را می‌یابند؟

قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی در امور مسکن مهر با اشاره به اینکه 330 هزار واحد مسکن مهر آماده افتتاح فاقد خدمات زیربنایی هستند، بیان کرد: از آنجا که خدمات زیربنایی آنها آماده نشده امکان تحویل به مردم وجود ندارد اما با رایزنی‌های صورت گرفته با وزارت نیرو و وزارت نفت بزودی مشکل آنها نیز حل خواهد شد و طی چند ماه آینده شاهد افتتاح آنها خواهیم بود. قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه هم‌اکنون 400 هزار واحد مسکن مهر  در مرحله نازک‌کاری قرار دارد، گفت: با احتساب 330 هزار واحد حدود 700 هزار واحد مسکن مهرکشور نیاز به خدمات زیربنایی خواهند داشت و برنامه ما این است در صورت فراهم شدن این خدمات تا پایان سال جاری همین 700 هزار واحد را به بهره‌برداری برسانیم. مهرآبادی با اشاره به تشکیل کارگروه‌های تامین خدمات زیربنایی و روبنایی به دستور معاون رئیس‌جمهوری افزود: در بخش زیربنایی اعتبار مورد نیاز 5 هزار و 600 میلیارد تومان ارزیابی شده است و مصوب شد که در 6 ماه اول سال هزار میلیارد تومان پرداخت شود؛ در بخش روبنایی نیز جهت ساخت مدرسه، مسجد، درمانگاه و کلانتری حدود 4 هزار و 800 میلیارد تومان اعتبار لازم است که پس از جمع‌بندی تقدیم معاون اول رئیس‌جمهور خواهد شد تا در این باره تصمیماتی گرفته شود. به گفته وی، تاکنون ساخت 280 باب مدرسه و 270 واحد مسجد از منابع داخلی آغاز شده است که از این تعداد 90 باب مدرسه و 70 واحد مسجد به بهره‌برداری رسیده است و تعدادی کلانتری و درمانگاه نیز در حال ساخت است. وی یادآور شد: در دولت تدبیر و امید و طی یک‌سال گذشته 260 هزار واحد مسکن مهر به اتمام رسیده است که از این تعداد 170 هزار واحد به مردم تحویل شده و بقیه نیز در هفته‌های آینده افتتاح خواهد شد.

عقبگرد پیشرفت فیزیکی مسکن مهر پردیس

از سوی دیگر جزئیات پیشرفت فیزیکی مسکن مهر پردیس نشان می‌دهد فاز ۹ جدید با 92/13 درصد و فاز ۱۱ (کوزو) با 28/10 درصد بیشترین و کمترین پیشرفت فیزیکی را طی ۸ ماه اخیر داشته‌اند، پیشرفت فاز ۳ و ایوانکی نیز روندی معکوسی را طی کرده و عقبگرد داشته‌ است. به گزارش تسنیم، بررسی پیشرفت فیزیکی پروژه‌های مسکن مهر پردیس حاکی از این است که در 5 فاز پیشرفت فیزیکی رشد داشته اما در فاز 3 و ایوانکی پیشرفت فیزیکی عقبگرد داشته است. بر این اساس در فاز 11 (شرکت کوزو پارس) تعداد 33 هزار و 335 واحد مسکن مهر در مراحل مختلف ساخت قرار دارد که پیشرفت فیزیکی این واحدها در مجموع  51 درصد است، پیشرفت فیزیکی واحدهای مسکن مهر این فاز در دی‌ماه سال سال گذشته 72/40درصد بود. به عبارت دیگر در هشت‌ماه گذشته پیشرفت فیزیکی پروژه‌های مسکن مهر شرکت کوزو  28/10درصد بوده است، یعنی ماهانه 28/1درصد پیشرفت فیزیکی. پیشرفت فیزیکی فاز 9 قدیم پردیس  62 درصد است.

دی‌ماه سال گذشته پیشرفت فیزیکی این پروژه‌ها  55/51درصد بود و در مجموع در هشت ماه منتهی به شهریورماه سال جاری واحدهای مسکن مهر فاز 9 قدیم 45/10درصد پیشرفت فیزیکی داشته‌اند. پیشرفت فیزیکی فاز 9 جدید که توسط انجمن انبوه‌سازان در حال ساخت است، دی‌ماه سال گذشته 08/9 درصد بود که طی هفت ماه اخیر میزان پیشرفت با رشد 92/13 درصدی به 23 درصد افزایش یافته است و در نوع خود یک رکورد محسوب می‌شود. پروژه‌های مسکن مهر فاز 5 نیز که انجمن انبوه‌سازان آنها را می‌سازد 5/25 درصد پیشرفت دارند، مجموع پیشرفت فیزیکی این واحدها دی‌ماه سال گذشته  33/14 درصد بود. به عبارت دیگر در هشت ماه اخیر 17/11 درصد یعنی ماهانه 39/1 درصد بوده است. مجموع پیشرفت فیزیکی فاز 3 پردیس که  قدیمی‌ترین فاز مسکن مهر شهر پردیس محسوب می‌شود 84 درصد است، این در حالی است که پیشرفت این واحدها دی‌ماه سال گذشته 43/96 درصد بود. مشخص نیست دلیل عقبگرد پیشرفت فیزیکی این فاز مسکن مهر چیست؟  فاز 8 مسکن مهر پردیس نیز 5/30 درصد پیشرفت فیزیکی دارد که در مقایسه با دی‌ماه سال گذشته حکایت از رشد 92/11 درصدی پیشرفت فیزیکی دارد. واحدهای مسکن مهر فاز 8 (دره بهشت) ماهانه 49/1 درصد بوده است.

پیشرفت فیزیکی واحدهای مسکن مهر ایوانکی نیز 68 درصد است، این واحدها در گزارش دی‌ماه سال گذشته شرکت عمران پردیس 32/68درصد پیشرفت فیزیکی داشتند. پیشرفت فیزیکی این واحدها نیز بنا به دلایلی عقبگرد داشته است. گفتنی است 83 هزار و 19 واحد مسکن مهر در شهر جدید پردیس در حال ساخت است که مجموع پیشرفت فیزیکی آنها 29/49 درصد است. پیشرفت فیزیکی این واحدها در دی‌ماه سال گذشته 75/42 درصد بود.
اخبار مرتبط

دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
X22
نگین خودرو

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

آسایشگاه خیریه
سکه ثامن
کلینیک دی
جار میزنم
تورآنتالیا