کانال تلگرام ایران جیب
کیان برنا
نیسان
تاپیک شاپ

اعلام اقساط وام 80 میلیون تومانی مسکن

کدخبر:۶۶۶۶یکشنبه، ۱۶ شهریور ۱۳۹۳ - ۰۸:۱۰:۴۸۱۴۰۵۰ بازدید

با جهش قیمتی مسکن طی سال‌های اخیر فاصله متقاضیان با خانه دار شدن بیشتر شد. در دهه‌های گذشته وام‌های 12، 18 و 20 میلیون تومانی خرید مسکن ...

با جهش قیمتی مسکن طی سال‌های اخیر فاصله متقاضیان با خانه دار شدن بیشتر شد. در دهه‌های گذشته وام‌های 12، 18 و 20 میلیون تومانی خرید مسکن حتی تا 80 درصد ارزش یک واحد مسکونی را پوشش می‌داد و خریداران با یک آورده معقول می‌توانستند صاحب خانه شوند اما با رشد جهشی قیمت‌ها در بازار مسکن که در چند سال اخیر اتفاق افتاد، سهم وام در خرید مسکن کاهش یافت به طوری که هم‌اکنون با وام 35 میلیون تومانی خرید، کمتر از 10 متر آپارتمان می‌توان در پایتخت خریداری کرد.

از سوی دیگر با کاهش شدید قدرت خرید مردم، بازار مسکن نیز تأثیر پذیرفت و در واقع افت تقاضا برای خرید مسکن تا حدودی عرضه آن را نیز با مشکل مواجه کرد. حال دولت یازدهم که در ابتدای فعالیت خود با رکود عمیق اقتصادی در بخش‌های مختلف اقتصادی مواجه بود، بسته‌ای برای خروج از رکود تدوین کرد که در این بسته بخش مسکن به عنوان یکی از چهار صنعت پیشران اقتصاد معرفی شد، به این معنا که این صنایع پیشران با تحرک خود سایر بخش‌های اقتصادی را نیز به تحرک وادارند و به مثابه لکوموتیوی برای کشش سایر واگن‌ها عمل کنند.

اما برای ایجاد تحرک در بخش مسکن در ابتدا باید عرضه و تقاضای آن که در هم آمیخته‌اند به حرکت درآیند. بدین ترتیب وزارت راه و شهرسازی برای رونق بخش مسکن طرح تأسیس صندوق پس‌انداز مسکن را پیشنهاد داد که بر اساس آن هر بانکی می‌تواند با جمع‌آوری سپرده‌های مردمی منابع جذب شده را صرف پرداخت وام خرید مسکن کند. البته با این تفاوت که در این طرح نیمی از ارزش واحد مسکونی به صورت وام با سود 14 درصد در اختیار خریدار قرار می‌گیرد که به گفته رئیس کل بانک مرکزی تا دو ماه آینده نهایی خواهد شد. نخستین برآوردها نیز نشان داد مبلغ این وام باید به 80 میلیون تومان برسد که درهر شهری متفاوت خواهد بود.

حال مهمترین سؤالی که در این جا مطرح می‌شود و متقاضیان خرید مسکن می‌خواهند جزئیات آن را بدانند، میزان اقساطی است که باید هر ماه به بانک پرداخت کنند چرا که این اقساط باید با توان افراد سازگاری و قابلیت اجرا داشته باشد. در این زمینه تاکنون اعداد و ارقام زیادی به عنوان اقساط ماهانه وام 80 میلیون تومانی خرید مسکن از سوی کارشناسان و مسئولان اعلام شده که ازیک تا 2 میلیون تومان در نوسان است اما روز جمعه در برنامه مناظره تلویزیونی شبکه یک سیما درباره سیاست‌های دولت در بخش مسکن، مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی در پاسخ به سؤالی درباره این که چه کسانی می‌توانند از این وام استفاده کنند، اعلام کرد مبلغ 80 میلیون تومان سقف تعیین شده برای پرداخت وام مسکن است و بین 40 تا 80 میلیون تومان در نوسان است و بازپرداخت آن از 600 هزار تومان تا حدود 800 الی 900 هزار تومان است. براین اساس بسته به محل اقامت افراد و شهر مورد نظر مبلغ وام نیز متفاوت خواهد بود که این تفاوت مبلغ اقساط آن را نیز مشخص می‌کند. در همین زمینه مسئولان وزارت راه و شهرسازی اعلام کرده‌اند که وام 80 میلیون تومانی خرید مسکن برای اقشار متوسط و بالاتر طراحی شده و برای اقشار ضعیف‌تر طرح‌های دیگری مانند مسکن اجتماعی و حمایتی در نظر گرفته شده است.

  وام 20 میلیونی در ازای رشد شش برابری قیمت مسکن

در ادامه این مناظره محسن چگینی، مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی با اشاره به اینکه بخش مسکن یکی از بخش‌های مهم اقتصاد است، گفت: خانوارها مهم‌ترین کالایی که خریداری می‌کنند مسکن است و علاوه بر این حدود 13 درصد از اشتغال کشور به شکل مستقیم در ارتباط با این بخش است. اگر یک درصد مسکن ایجاد کنیم حدود 7/2 درصد تولید ناخالص داخلی افزایش می‌یابد. چگینی با بیان اینکه باید مجموعه سیاست‌هایی اتخاذ شود که هم به حوزه تقاضا و هم به حوزه عرضه توجه شود، گفت: طی7 تا 10 سال گذشته توجه کامل به بحث عرضه داشتیم البته نه عرضه عمومی بلکه عرضه خاص که در حوزه مسکن مهر بوده است. در نتیجه اتفاقی که افتاد آن بود که وام خرید طی هشت سال گذشته تغییری نکرده و همان 20 میلیون تومان مانده اما قیمت مسکن شش برابر افزایش داشته است.وی تأکید کرد: عدد 130 هزار میلیارد تومان برای پرداخت وام به مردم وجود خارجی ندارد .وی با تأکید براینکه قرار نیست کل کشور خانه دار شوند و این میزان برای 5/1 میلیون خانوار است، ادامه داد: 46درصد مردم اجاره نشین هستند که می‌توانند به جای دادن اجاره اقساط را پرداخت کنند. یکی از برنامه‌های دولت حمایت از تقاضا است. شاید در چند سال آینده ایران نیز بتواند 70درصد قیمت خانه را در اقساط بلند مدت به صورت وام ارائه دهد.
 
مسکن، پاشنه آشیل دولت‌ها

در ادامه این مناظره علیرضا خسروی عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه پاشنه آشیل دولت قبل و دولت کنونی بخش مسکن است، گفت: 52 درصد از هزینه‌های خانوار مربوط به بخش مسکن، آب، برق و گاز است. خسروی گفت: چه کسانی توانایی پرداخت اقساط 2 میلیون تومانی این وام را دارند. قسط وام 80 میلیونی که به متقاضیان پرداخت می‌شود یک میلیون و 800 هزار تومان است. حال چه کسانی می‌توانند اقساط دو میلیون تومانی را پرداخت کنند.

  سالانه نیازمند تولید 1.2 تا 1.4 میلیون واحد مسکونی هستیم

بهمن آرمان، اقتصاددان نیز با اشاره به اینکه بخش عمده سرمایه ناخالص داخلی را ساختمان و مسکن تشکیل می‌دهد و البته به همین دلیل دولت فشار را بر وزارتخانه‌هایی که با بخش ریالی اقتصاد سر و کار دارند افزایش داده و به دنبال تحریک تقاضا در بخش مسکن است، گفت: مشکل بزرگ مردم نداشتن مسکن و بالا رفتن سن ازدواج و بیکاری است.آرمان با بیان اینکه اصرار وزارت راه و شهرسازی در تحریک تقاضا مانند زدن شیپور از سر گشاد آن است، بیان کرد: سالانه نیازمند تولید 2/1 تا 4/1میلیون واحد مسکونی هستیم، در حالی که 90 تا 95 درصد واحدهای ساختمانی توسط مردم ساخته می‌شود و با سرمایه‌گذاری‌های اندک امکان ساخت سریع مسکن وجود ندارد.

  کاهش 70 درصدی پروانه‌های ساختمانی

همچنین فرهاد بیضایی، مدیرگروه سیاستگذاری مسکن دانشگاه علم و صنعت افزود: در کشورهای پیشرفته 80 درصد هزینه تهیه مسکن وام داده می‌شود اما این وضعیت در حالی است که این قبیل کشور‌ها مازاد مسکن دارند و شرایط‌شان با ایران متفاوت است.وی با تأکید براینکه سیاست فعلی وزارت راه و شهرسازی در افزایش وام بر خلاف سیاست‌های کلی و بسته ضد رکودی دولت است، خاطرنشان کرد: در دوسال اخیر صدور پروانه‌های ساختمانی 50 تا 70درصد کاهش یافته است.

  اکنون بازار مسکن در رکود است

حسام عقبایی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران نیز با اشاره به اینکه شکی نداریم که در وضعیت فعلی بر بازار مسکن رکود حاکم است، گفت: بانک مسکن در سال 1383 حدود 18 میلیون تومان وام برای خرید مسکن به متقاضیان اختصاص می‌داد که 30 درصد از پول مورد نیاز خرید یک واحد 75 متری در تهران را پوشش می‌داد اما اکنون وام 40 میلیون تومانی که پرداخت می‌شود، 12 درصد از نیاز واحد مسکونی مشابه را پوشش می‌دهد.
اخبار مرتبط

دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
X22
نگین خودرو

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

آسایشگاه خیریه
سکه ثامن
کلینیک دی
جار میزنم
تورآنتالیا