کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

پایین‌ترین هزینه ماهانه برای یک خانواده 5 نفره

کدخبر:۶۵۸۹چهارشنبه، ۱۲ شهریور ۱۳۹۳ - ۱۰:۳۱:۳۵۱۴۴۰۵ بازدید

در این گزارش، ما قصد داریم چرتکه بیندازیم و ببینیم که اگر کسی بخواهد مانند بچه آدم زندگی کند و «حداقل» هزینه‌های خانواده‌اش را تأمین کند، ماهانه چقدر پول ...

تنها اگر بخواهید پایتان را از خانه بیرون بگذارید، هر نفر به 333 هزار تومان لباس نیاز دارید؛ پیراهن معمولی که یک سال دوام بیاورد، زیبا باشد و جنس آن آزاردهنده بدن نباشد، از 63 هزار تومان ارزانتر نیست، شلوار آبرومندی که بتوانید یک سال بپوشید حداقل 90 هزار تومان قیمت دارد و کفش قابل پوشیدن متضمن سلامت پا و روان که یک سال دوندگی‌های زندگی را تاب بیاورد و پاره نشود حداقل 180 هزار تومان هزینه روی دست صاحبش می‌گذارد. لابد با من هم عقیده اید که هر نفر در یک سال حداقل دو دست لباس نیاز دارد تا بتواند یکی را بپوشد و یکی را بشوید. بنابراین بر حداقل هزینه سالانه یک نفر، قیمت یک پیراهن و شلوار و نصف قیمت کفش را نیز باید افزود چون کفش 180 هزاری را می‌توان دو سال پوشید. یعنی هر نفر باید در سال 333 هزار به علاوه 153 هزار به علاوه 90 هزار تومان فقط برای حداقل لباس تنش هزینه کند یعنی 576 هزار تومان. البته فرض را بر این گذاشته‌ایم که او لباس مهمانی نخواهد. این آغاز خوبی است برای گزارش‌مان؟

اساسا هرچه میکشیم از پیشرفتهای علمی است. حالا نمیشد کشف نکنند بدن سالم به چه غذاهایی نیاز دارد؟ اکنون سایتهای خبری پر است از اخبار علمی مربوط به تغذیه درست. اخباری درباره اینکه آدمیزاد در طول روز چه مقدار آهن باید به بدنش برسد، چقدر پروتئین، چقدر قند، چقدر هیدروکربن و چقدر ویتامین و مواد معدنی. رادیو را هربار روشن کنی، صدای خانم یا آقایی را میشنوی که با شور و حرارت درباره تغذیه سالم حرف میزند. وقتی نام شیر را میآورد راه گلو را تنگ و باریک میکند و صدا را نازک میکند و پیچ و تاب میدهد که یعنی شیر خیلی خوب است و هر فردی در روز حداقل باید 3 لیوان شیر بخورد. گوینده رادیو نام گوشت و مرغ و ماهی و دل و جگر را که میآورد، اول از همه خودش غش و ضعف میرود و شنونده بینوا که پول ندارد، با شنیدن این نامها قبل از اینکه دهانش آب بیفتد میمیرد و زنده میشود. تلویزیون را هم که هربار روشن کنی میبینی در 22 شبکه 22 آشپز با 22 مجری در 22 آشپزخانه مشغول تدریس آشپزی سنتی، مدرن، فوقمدرن، عصر حجری، عصر قجری، امروزی و دیروزی هستند و هر یک روی پیشخوان استودیو کوهی از مواد غذایی ریخته است که بیننده دلش پیچ میخورد و هوس میکند. بعد چرتکه میاندازد که درست کردن چنین غذایی چقدر هزینه دارد. او حق دارد؛ هزینه یعنی به اندازه جیبت خرج کن، یعنی هرچه پول داری آش میخوری. یعنی سلامت و تندرستی و پزشکی و طول و عرض عمر را بیخیال شوی و به جیبت نگاه کنی.

دو کلمه حرف حساب بزنیم؟

نگویید این چه گزارشی است که نوشته ای. درد مردم همین‌هایی است که ما مینویسیم. در سالهای اخیر که معجزات هزاره سوم پولهای نفت کشور را با شعبده بازی غیب کرده و تحریم را بر سر ملت ریخته‌اند، مهمانی ناخوانده به نام گرسنگی به خانه‌های اقشاری از مردم راه یافته است. اکنون هربار که به مغازهای پا میگذاری، گرسنهای سر میرسد و از تو تقاضا میکند برایش تکهای پنیر یا قالبی کره یا بسته‌ای نان بخری. هرچقدر هم در گوش ما بخوانند که این گدایان ثروتمندند و حقه بازند و زیر پوشش باندهای مافیایی فعالیت میکنند، به خرج ما نمیرود چون ما با چشم میبینیم که از سال 84 تا 92 ما که ما باشیم و شغل داریم و سر هر ماه حقوقی به حساب مان ریخته میشود، در خرج زندگی لنگ میزنیم و در این سالها جای مان در طبقه متوسط اجتماعی را خالی کرده و به طبقه زیر متوسط سقوط کردهایم چه برسد به بیچارهای که شغل ندارد یا دست و پای علیل دارد یا پیر است و ناتوان یا حتی معتاد است و به نوعی از حرکت نافرم جامعه و سیاست او هم ضربهای خورده و به دام اعتیاد سقوط کرده است. او باید چه کند و شکم بیچاره را چگونه سیر کند؟

همین رادیو و تلویزیون، مکرر پزشکان و مسئولان بهداشت کشور را روبه‌روی دوربین یا میکروفون مینشاند تا به مردم توصیه کند برای حفظ تندرستی چه بخورند و چه نخورند. هی شیر مادر را توصیه میکنند اما نمیگویند مادری که شوهرش 500 هزار تومان حقوق میگیرد و باید 600 هزار تومان اجاره خانه بدهد شیرش کجا بود که به کودک بدهد. هی توصیه میکنند سبزی بخورید، ماهی و گوشت سفید بخورید، حبوبات بخورید تا بیمار نشوید و سالم بمانید اما نمیگویند پولش را از کجا بیاورید. بله پول، خوردن و استفاده از این مواد غذایی پول میخواهد؛ پووووووووول.

ببینید خوانندگان عزیز! این گزارش نه سیاسی است، نه انتخاباتی، نه در دفاع از جریان و مرامی خاص. این گزارش کاملاً اجتماعی و کمی اقتصادی است. نه به کسی طعنه میزند، نه از کسی بازخواست میکند. این را نوشتیم چون به عنوان خبرنگار در خیابانهای شهر زیاد «ول چرخ» میزنیم و تو دست و بالمان گرسنه و فلک زده زیاد میبینیم. در این گزارش، ما قصد داریم چرتکه بیندازیم و ببینیم که اگر کسی بخواهد مانند بچه آدم زندگی کند و «حداقل» هزینه‌های خانواده‌اش را تأمین کند، ماهانه چقدر پول نیاز دارد و باید چقدر درآمد داشته باشد. خانواده‌ای را در نظر بیاورید 5 نفره. پدری و مادری و 3 فرزند دانش‌آموز. کارکن خانواده پدر است و مقداری درآمد ماهانه. تمام قیمت‌هایی که در این گزارش میخوانید یا از روی برچسب اجناس خوانده شده یا از فروشنده مستقیماً پرسیده شده است. قیمتها جملگی به تومان است.

پوکی استخوان نگیریم

پزشکان و بهداشت‌فرمایان مدام توصیه میکنند که بچه آدم باید روزی 3 لیوان شیر بخورد تا پوکی استخوان نگیرد. میگویند نسل فعلی به دلیل تغذیه بد ازجمله کمبود مصرف شیر، هم قدکوتاه است هم اندام نامتناسب دارد و مخصوصاً این مشکلات را به دختران جوان مدرسهای نسبت میدهند. اگر خانواده 5 نفری بخواهد به توصیه پزشکان عمل کند در ماه چقدر شیر نیاز دارد و چقدر هزینه شیرش میشود؟ 5 نفر یعنی روزی 15 لیوان شیر. 15 لیوان میکند به عبارتی 75/3 لیتر با لیوان معمولی یک چهارم لیتری. یعنی هر 4 روز 15 لیتر و هر ماه 5/112 لیتر یا 102 کیلو چون کسبه، هر لیتر شیر را 900 گرم حساب و قیمت را به کیلو اعلام میکنند. اگر این خانواده نتواند شیر کم آب کیلویی 3000 تومان مصرف کند و بتواند ناز سوپریها را بکشد و ادا و اطوار آنها را برای خریدن یک پاکت شیر یارانهای تحمل کند، باید شیر یارانهای آبدار لیتری 1500 تومان مصرف کند که در طول ماه میشود: 5/112 ضرب در 1500. یعنی این خانواده ماهانه باید مبلغ 168 هزار و 750 تومان پول شیر بدهد. یعنی خانواده مورد نظر باید هر ماه این مبلغ را بابت شیر بپردازد تا پوکی استخوان نگیرد، پسر و دخترش قد کوتاه و اندامشان نامناسب نباشد؛ اگر روغن پالم را درنظر نگیریم.

آی گوشت! چهره سرخت پیدا نیست

خانواده عزیز 5 نفری که پزشکان و بهداشت فرمایان برایش نسخه میپیچیند و دل کباب میکنند که این را بخورید، آن را بخورید، قرار است از پروتئین هم استفاده کند. یعنی گوشت. بالاخره نشستن پای تلویزیون و انواع و اقسام وعدهها را شنیدن و تحمل کردن جان میخواهد و توش و توان که اگر گوشت نخوری، نداری. حالا چطور باید گوشت و پروتئین مصرف کرد؟ اینطوری: اگر هر فرد بخواهد روزانه گوشت قرمز بخورد، حداقل 100 گرم نیاز دارد. ملاحظه میفرمایید که 100 گرم چیزی نیست و در این گزارش نیازهای یک انسان را چنان پایین آوردهایم و حداقل گرفتهایم که اگر مسئول محترمی احیاناً این گزارش را خواند، فکر نکند ما داریم زندگی مرفه را تبلیغ میکنیم. خیر، بحث خوردن به اندازه نمردن است. گو اینکه همین 100 گرم گوشت را افراد بسیاری روزانه که هیچ، هفتهگانه و ماهانه هم در خانهشان نمیبینند. مای گزارشنویس برای تهیه این گزارش، ساعتها با بقال و قصاب و بستنیفروش و نانوا و غیره مصاحبه کردهایم که جزئیاتش را خجالت میکشیم بنویسم اما بالاخره خواهیم نوشت. بگذریم، هر نفر 100 گرم، یعنی برای خانواده باید در هر وعده، 500 گرم گوشت درنظر گرفت که اگر هفتهای سه وعده ناهار گوشت دار بخورد، میشود ماهی 6 کیلو. 3 تا ناهار که با میانگین گوشت گوسفند کیلویی 33 هزار تومان (ران) با 30 هزار تومان (مخلوط) که میشود 31 هزار و 500 تومان درست کند، باید مبلغ 189 هزار تومان هزینه کند.
خواننده عزیز! دقت کنید: هر خانواده مگر نباید هر روز ناهار بخورد؟ در ناهار که گوشت خالی نمیخورد. کنارش برنج یا حبوبات و روغن و پیاز و سیبزمینی هم هست. ما با حذف روغن و پیاز و سیبزمینی سعی داریم کاری کنیم مبلغ هزینههایی که محاسبه میکنیم از حد واقعی پایینتر شود. دلسوزان تندرستی مردم توصیههای زیادی برای مصرف گوشت سفید یعنی مرغ و ماهی میکنند. اگر در هفته سه روز مرغ و هر دو هفته یک وعده ماهی را برای خانواده 5 نفره در نظر بگیریم زیاد است؟ نه که نیست اما ما در هر دو هفته یک وعده ماهی و هر هفته یک وعده مرغ در نظر میگیریم که هر وعدهاش یک عدد مرغ دو کیلویی باشد و فرض میکنیم بقیه روزهای دو هفته را خانواده 5 نفری سر بیشام بر متکا بگذارد یا حاضری بخورد. ماهی اکنون کیلویی چند است؟ قزل آلا را همین الان اگر بخرید قیمتش کیلویی 14 هزار تومان است. خانواده 5 نفری هر وعده باید 2 کیلو ماهی به دندان بکشد که میکند به قرار 28 هزار و در ماه 56 هزار تومان. همین محاسبه را برای مصرف مرغ در نظر میگیریم با این تفاوت که خانم مرغه کیلویی 7300 تومان است. یعنی ماهانه 4 عدد یا 8 کیلو مرغ ضرب در 7300 تومان. بنابراین 58 هزار و 400 تومان در ماه هزینه مصرف مرغ خانواده است بدون روغن و پیاز و سیبزمینی و گوجه. لطفاً اعداد بهدست آمده را با هم جمع نبندید مگر اینکه فکر کنید خانواده 5 نفره هیچ هزینه یا نیاز دیگری ندارد. عجله نکنید، برای جمع بستن زود است.

برنج خوردیم، پای لرزش نشستیم

مگر میشود برنج را از ایرانی جماعت گرفت؟ آن هم برنج شمال را؟ و نوع دودی و دمسیاه؟ نامردی است اگر به ایرانی جماعت بگویید برنج هندی و پاکستانی بخورد. گرچه وقتی ناچار است و جیبش سلیقهاش را تعیین میکند، همان را هم روی چشم میگذارد. بنابراین، هر یک از اعضای خانواده 5 نفری اگر روزی یک وعده 200 گرمی برنج بخورد میشود روزی یک کیلو (مصرف عادی یک وعده دوسیر یا 150 گرم است اما ما وعده شام را در محاسبات مان کلاً حذف میکنیم و 50 گرم بر مصرف روزانه برنج میافزاییم وگرنه یک وعده شام معمولی خانواده 5 نفری در خانه حداقل 20 هزار تومان هزینه روی دست صاحبخانه میگذارد. لابد میدانید که هر کیلو برنج مرغوب همین الان 8500 تومان قیمت دارد. اگر روزی یک وعده برنج را برای 5 نفر درنظر بگیریم، میشود ماهی 30 کیلو یعنی در ماه 255 هزار تومان هزینه برنج. از آنجا که حبوبات برای انسان مفید است و برنامههای صدا و سیمایی بر مصرف آن تأکید فراوان میکند، خانواده 5 نفری گزارش ما قصد ندارد با توصیههای کارشناسی مخالفت کند بنابراین، اگر هر نفر هفتهای 250 گرم حبوبات (مهم نیست از چه نوعی) مصرف کند، ماهانه دست کم میشود 5 کیلو. انواع حبوبات قیمتهای متفاوت دارد اما پرمصرفترین آن که شامل لوبیا، عدس، لپه و نخود است. قیمت لوبیاچیتی اکنون در فروشگاهها 10 هزار تومان، نخود 8 هزار و عدس و لپه هر یک کیلویی 6 هزار تومان به فروش میرسد. میانگین قیمت این 4 نوع از حبوبات میشود 7500 تومان که ضرب در مصرف ماهانه یعنی 5 کیلو میشود چند؟ 38 هزار و 500 تومان. که البته ما میدانیم و شما هم میدانید وقتی خیلی از کالاهای خوراکی از سبد خانوار حذف میشود، مصرف حبوبات افزایش پیدا میکند و دقیقاً به همین دلیل ناگهان عدس از قیمت هزار تومان ظرف مدت کمی به 6 هزار میرسد چون برنج 2 هزاری به 6 و 7 و 8 هزار تومان رسیده و بهخاطر همین، بخش زیادی از مردم عدسی خور میشوند. از سوی دیگر، وقتی در ساندویچیها ناگهان ظرف مدت کوتاهی ساندویچ همبرگر از قیمت 3 هزار تومان به 14 هزار تومان میرسد، مشتریان فست فود به فلافل رو میکنند که با قیمت 300 تومان به فروش میرسد و البته در این گیرودار افزایش قیمتها، نخود گران شده و فلافل هم به پیروی از نخود به 3000 تومان رسیده است.  تو ببین چه نفسی از ما گرفته شده تا قیمت این اجناس را برای گزارشمان بهدست بیاوریم. آن هم در این شهر تهرانی که هزار نرخ دارد و هر کس هر کالایی دارد به قیمت دلبخواه خودش میفروشد. اگر اعضای خانواده 5 نفری بخواهد روزانه یک وعده سالاد هم بخورد به نظر شما جنایت کرده است؟ یا سالاد یا سبزی یا ماست. ما برای آسانی محاسبه میگوییم فقط سالاد. روزانه یک وعده سالاد به هر نفر میرسد که به ازای هر نفر یک هزار تومان، میشود ماهانه 150 هزار تومان؛ از ماست و سبزی چشم میپوشیم.

چه کسی پنیر مرا گران کرد

میگویند کسانی که صبحانه نمیخورند از درون بیمار میشوند. میگویند صبحانه بخورید تا سالم بمانید، تا دخترانتان رشد خوبی داشته باشند، تا چاق نشوید، تا روحیه خوب داشته باشید و غیره. خانواده 5 نفری اگر بخواهد هر روز صبحانه چای و پنیر و کره بخورد باید روزی حداقل 2500 تومان به ازای هر نفر خرج کند. میدانید که اگر در قهوهخانه یا رستوران بخواهید صبحانه بخورید کمتر از 10 هزار تومان برای یک نفر نخواهد شد. میگوییم در خانه این هزینه کمتر میشود پس میگیریم نفری 2500 وگرنه با چای کیلویی 20 هزار تومان و کره 100 گرمی 2200 تومان و پنیر کیلویی 20 هزار تومان نمیتوان به گزافهنویسی متهم شد. پس صبحانه این خانواده میشود روزی 12 هزار و 500 و ماهی 375 هزار تومان.

خواننده عزیز! یک وقت شما و مدیران عزیز تصور نکنید که ما زندگی لردی را تبلیغ میکنیم، بلکه ما حداقلها را در نظر میگیریم تا کسی را هول برندارد و نگوید این گزارشنویس ورپریده میخواهد مردم را بدعادت کند. ما حدی را محاسبه میکنیم که دو - سه پله از متوسط جامعه پایینتر است وگرنه خانوادههایی هستند که پول توجیبی ماهانه یک فرزندشان 3 برابر حقوق پایه کارگری است و خانوادههایی هستند که از نعمات خداوندی فقط هوا را خوب میخورند و اگر مثلاً گوشت بخورند، سهمشان کمتر از سهم گربههای مقابل قصابیها است.

میوه‌هات را قورت بده

قیمتهایی که اینجا میخوانید همان قیمتهای رایج در میدانهای میوه و تربار است. اگر برای اعضای خانواده 5 نفری روزانه 3 عدد پرتقال، 3 عدد سیب و 3 عدد موز در نظر بگیریم کسی ناراحت نمیشود؟ فرض میگیریم که اعضای خانواده 5 نفری شلیل و انگورکیلویی 6 هزار و گیلاس و زردآلوی کیلویی 10 هزار تومان را فقط در خواب ببینند و از خیر خوردنش بگذرند.

گو اینکه اکنون فرزندانی در ایران بزرگ میشوند که نه میدانند تمشک چیست، نه شاتوت، نه چغاله و نه آناناس تازه. بگذریم و به گزارش مان برسیم. پس روزی 3 عدد سیب، 3 عدد پرتقال و 3 عدد موز را میوه مصرفی خانواده در نظر میگیریم. تجربه هم ثابت کرده که بهطور متوسط، 3 سیب و 3 پرتقال و 3 موز معمولی تقریباً میشود هر کدام نیم کیلو. سیب کیلویی 5 هزار تومان، پرتقال 6 هزار تومان و موز 4500 تومان. یعنی روزانه 7750 تومان. رحم داشته باشید لااقل ماهانه یک وعده خربزه و دو وعده هندوانه هم اعضای این خانواده باید بخورند تا جان داشته باشند ساعتها پای تلویزیون بنشینند و وعده بشنوند. هر وعده خربزهخواری خانواده 5 نفری یک عدد خربزه میخواهد به وزن حدوداً 4 کیلو که به قیمت هر کیلو 2 هزار تومان میشود 8 هزار تومان و یک هندوانه 4 کیلویی به قیمت هر کیلو یک هزار تومان میشود 4 هزار تومان. در نهایت به این محاسبه میرسیم که این خانواده در هر ماه جمعاً باید 248 هزار و 500 تومان میوه بخورد.

هزینه‌های نخوردنی

نخیر خواننده عزیز! ما فراموش نکرده‌ایم که این خانواده 5 نفری هم اجاره خانه دارد، هم هزینه تحصیلات فرزندان، هم هزینه آب و برق و گاز و تلفن. این خانواده عزیز 5 نفره اگر بخواهد در خانه‌ای 52 متری در تهران در محله سرآسیاب دولاب زندگی کند همین الان باید ماهانه 900 هزار تومان در جنوب شهر پول بدهد. یا 10 میلیون پیش بدهد و ماهی 600 هزار تومان کرایه اما 5 نفر چگونه در 52 متر زندگی کنند؟ طبق استانداردهای ساخت و ساز رایج در ایران، سرانه فضای مفید برای هر نفر اکنون 18 متر مربع است که از حداقل مورد نیاز یک زوج و سه فرزند، پایینتر است. اگر برای خانواده 5 نفری حداقل 90 متر آپارتمان در جنوبیترین محله تهران درنظر بگیریم، اجاره ماهانهاش میشود 900 هزار تومان با 10 میلیون پول پیش. یا 20 میلیون پیش و 600 هزار تومان کرایه. کدام را درنظر بگیریم؟ فرض میگیریم با برف پارسال پول بادآوردهای از آسمان برای خانواده 5 نفره فروریخته به مبلغ 20 میلیون تومان وگرنه با حقوق حداقل کارگری به عمر انسان کفاف نمیدهد که 20 میلیون پسانداز کند. این مقدار رهن وقتی به اجاره ماهانه تبدیل شود، میشود ماهانه یک میلیون و 200 هزار تومان اجاره خالص. همین خانواده اگر یک فرزند پیشدانشگاهی داشته باشد باید برای یک سال حداقل حدود 5 میلیون تومان پول بدهد یعنی ماهانه حدود 400 هزار تومان. فرض میگیریم برای فرزند دوم و سوم هیچ هزینه تحصیلی صرف نشود.

برای هر ماه مصرف این خانواده هم اگر 50 هزار تومان هزینه برق و تلفن محاسبه کنیم به اضافه 50 هزار تومان پول شارژ ساختمان، میشود 100 هزار در ماه.

چاله گزارش همینجا است. مای گزارش نویس عادت داریم تو گزارشهای مان یک چاله حفر کنیم تا پای کسی را که سر به هوا راه میرود، در آن گیر بیندازیم. به تومان ملاحظه بفرمایید: شیر (168750)، گوشت (189000)، ماهی (56000)، مرغ (58400)، برنج (255000)، حبوبات (38500)، سالاد (150000)، صبحانه (375000)، میوه (248500)، اجارهخانه (1200000)، پیشدانشگاهی (400000) و آب و برق و شارژ (100000).

جمع کل میشود سه میلیون و دویست و سی و نه هزار و صد و پنجاه تومان (150/239/3).
صبر کنید: گزارش هنوز تمام نشده. حقوق پایه کارگری اکنون ماهیانه 608 هزار تومان است و با مزایا و غیره خیلی بشود 700 هزار تومان. یک بازنشسته یا بازمانده خیلی مورد لطف واقع شود 700-800 هزار تومان میگیرد. معلم همینطور. خبرنگار هم داریم که با 10سال سابقه کار بیش از 900 هزار نمیگیرد. راننده تاکسی و آژانس و اتوبوس و راننده مترو درآمدهایی دارند که حداقل یک سوم هزینه ماهانه است. راستی کسی نمیپرسد مردم چطور زندگی میکنند؟ کدام یک از خوردنیهای مورد محاسبه این گزارش را از زندگی خود حذف کردهاند؟ آن هم با این ناخن خشکی که ما به خرج دادیم و هزینه تفریح و مسافرت و دوا و دکتر و لباس و موبایل و حوادث پیشبینی نشده را به حساب نیاوردهایم؟ و فرض کردهایم که خانواده 5 نفری هرگز نه مهمانی میدهد، نه به مهمانی میرود، نه کادو میخرد و نه خرجهای رایج خانوادهها را دارد؟

اینجا است که معلوم میشود چرا مخارج عادی مردم دائماً جای یکدیگر را تنگ میکنند و گلوی پدر صاحب بچه را میفشارند، هر روز بیشتر. آیا الان هم باید توصیههای بهداشتی پزشکان را شنید و عصبانی نشد؟ آیا باز هم باید برنامههای آشپزی تلویزیون را نگاه کرد و عقدهای نشد؟ آیا در این شرایط، سرطان و سوء تغذیه و پوکی استخوان و کوتاهی قد دختران و پسران را باید سرنوشت محتوم اعضای خانواده 5 نفری دانست؟ آیا در چالهای که ما در گزارش مان کندیم، فقط پای مردم باید گیر کند؟  شاید اکنون بهتر باشد که پزشکان و متخصصان پژوهش کنند تا رمز مبتلا نشدن مردم به سرطان و سوءتغذیه و پوکی استخوان با حقوق 700 هزار تومانی و خوردن نان خالی و آب لوله‌کشی و هوای پر از ریزگرد را پیدا و از این راه به پیشرفت علم و دانش بشری هم کمک کنند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

محزون: 1393/6/1210:36:19،
97
743
زمان احمدی نژاد باز برکت بیشتر بود... کاش احمدی نژاد برگرده
علی: 1393/6/1210:42:29،
555
82
تمام بد بختی ها از احمدی نژاده، یه نادون یه سنگ میندازه تو چاه صد تا عاقل نمی تونن در بیارنش
نوید: 1393/6/1210:43:19،
374
53
خلایق هر چه لایق. همینه که بدبختیم. امثال تو نفس کشیدن را برای مردم حرام کرده اند.
جواب: 1393/6/1210:44:03،
452
59
دقیقا از همان زمان بود که برکت رفت..!!!
غیر دلواپس: 1393/6/1210:46:23،
393
67
هر چی الان داریم میکشیم از شاهکارهای همون دوره 8 سالست!

باز شما میگی ...........
مهرداد: 1393/6/1210:56:50،
255
45
ببین با مردم چیکار کردن که دیگه کسی به فکر ازادیهای مدنیش نیست ازادی مطبوعات و رسانش نیست. اینا حق مسلم مردم ایران. ما ملت بدبختی هستیم.
ناصر: 1393/6/1211:08:51،
312
39
ما زندگی نمیکنیم! فقط زنده ایم!!!!!!!!
حسام: 1393/6/1211:13:16،
179
51
خلایق هرچه لایق. ما هرچی بکشیم حقمونه
وحيد : 1393/6/1211:47:08،
163
37
ايران جيب جان فني و قشنگ نوشتي ، دستت درد نكنه .
رضـا: 1393/6/1211:56:29،
156
43
متاسفم واسه این جور ابراز نظرات سطحی ! (منظورم همونیه که میگه کاش احمدی نژاد برگرده)
نمیگم دوران دولت های قبلتر و فعلی بهترین بوده، ولی حداقل خیلی عاقلانه تر و با مدیریت تر بوده !
در همون دوران 8 ساله احمدی نژاد تا دلتون بخواد تناقض میبینید !
حالا رانت و اختلاس و سوء مدیریت و تورم و تحریم و تشنج اقتصادی و توقف تولید و پایین اومدن ارزش پول ملی و ... که در اون 8 سال اوج هر کدومشو میشه دید، بماند !
حداقل زمان لازم هم برای جبران اشتباهات دولت قبلی 8 ساله ! (چون 8 سال دولت قبلی اشتباه کرده و نباید توقع داشت دولت بعد از اون کمتر از 8 سال بتونه کاره خاصی بکنه)
وحید یوسفی: 1393/6/1212:17:01،
156
72
گرانی
بیکاری
فقر
افسردگی
بیماری
تنهایی
استرس
اینه سهم ما از جهان؟
حتی اگه شبانه روز تلاش کنی برای به دست آوردن حداقل ها.
خدایا شکرت.
دانشجو: 1393/6/1212:41:32،
125
43
اگه زمان احمدی نژاد بد نبود به خاطر شرایط خوبی بود که هشت سال قبلش "آقایی که نباید اسمش رو بیاریم" با تورم پایین و رشد اقتصادی دو رقمی برامون ایجاد کرد.
وگرنه احمدی نژاد با اون سیاست هاش...........
خدایا، دیگه هیچی نگم بهتره..............
سيد: 1393/6/1213:37:28،
57
107
نويسنده متن اصلا معلوم نيست که داري از کدوم جريان دفاع ميکني و کاملا بي طرف هستي مردم و چي فرض کردي خودتي يه نگاه به کامنتا بنداز فقط دارن اقتصادي اظهار فضل ميکنن نه سياسي
جواد: 1393/6/1215:09:55،
66
44
من یک خانواده 3 نفری هستم که فرزندمم تازه متولد شده. حساب کردم اگه ماهیانه هیچی نخرمو هیچ جا نرمو هیچ قبضی هم نداشته باشم و فقط و فقط خوراکم صبح و ظهر و شام پنیر ونون باشه اونم بدون چای ماهیانه میشه 150 هزار تومان. راستی من یه کارمندم که اقساطم اونقد زیاده که همه حقوقم میره اقساط . واقعا ما زیر خط فقریم
mahyar: 1393/6/1216:32:40،
76
42
با درامد کمتر از 4میلیون زندگی نمیشه کرد فقط زنده میمونیموندم با حقوق کمتر از 1میلیون میرن زن میگیرن
خخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخ

ازدواج فیلمش سوخت حماقته


من که احمق نیست زن بگیرم


من: 1393/6/1311:00:28،
48
35
برکت نور چشمیا بیشتر بود...ما که چیزی ندیدیم!!!!!
کارمند: 1393/6/1210:38:59،
63
411
در متن مقاله بسیار مبالغه شده است. من با ماهی 600 تومان دارم خیلی خوب زندگی میکنم. قناعت هم چیز خوبیه. منتها ما ایرانی ها همیشه اهل بریز و بپاس هستیم و چون خرج و دخلمون با هم نمیخونه آخر برج واشر سرسیلندر میسوزونیم ! نوش جان. راستی منفی به کامنت من یادتون نره !
فرزاد: 1393/6/1210:57:04،
188
41
کاش روش کارتو هم مینوشتی ! الان من کرایه ماهی 400 تومن ، هزینه قبوض نزدیک 100 تومن و ایاب و ذهاب نزدیک 200 تومن و ماهیانه 800 تومن قسط رو با فرمول شما میتونم از سر رد کنم ؟ غذا و لباس هم استفاده نمیکینیم و مریض هم نمیشیم و بچه ها هم درس نمیخواد بخونن !!!
بابا قناااااععععت: 1393/6/1211:03:19،
185
79
لیاقت شما همون ماهی 600 هزار تومنه.دو تا وام 5 میلیونی که بگیری اقساطش میشه 600 تومن.

آقای قناعت 600 هزارتومن هزینه 12 روزه یه خانواده خیلی کم خرجه.بعدشم

لابد شما ارث بهت رسیده خونه و ماشین داری و احتیاجی به پس انداز نداری. حقوق ما که به حقوق بعدی نمیرسه چه برسه پس انداز.
ایمان: 1393/6/1211:05:04،
136
71
تو زندگی نمیکنی
فقط زنده ای
کارمند 2: 1393/6/1211:06:25،
50
142
پاسخ به فرزاد: روش این دوست عزیزمون کاملا مشخصه. آدم میتونه جلوی شکمش رو بگیره! فکرت رو اصلاح کن، روش زندگیت هم درست میشه! متناسب با میزان درآمدت خرج کن! هر وقت هم احساس کردی نمیتونی ادامه بدی بکش کنار!
هههههههه: 1393/6/1211:13:41،
102
117
لیاقت ایرانی ها با اینهمه ثروت نفتی و ... بیش از ایناست ، امثال شما هدفشون از زندگی ، زنده موندنه نه زندگی کردن.به شما زندگی بی دغدغه نیومده. همون بهتر که بهت 600 میدن و گرنه ....هیچی بیخیال با ماهی 200 دلار خوش باش .
پاسخ به قناعت: 1393/6/1211:13:42،
51
131
تا افکاری مثل شما هست وضع ما ایرانی ها همینه. حالا یک نفر پیدا شده داره با 600 تومان زندگی میکنه مسخرش میکنید؟؟! هنر میخواد، هنـــــر !!! چون شما هنر زندگی کردن ندارید زورتون گرفته ؟!!!! زندگی کردن نیازی به ارث و میراث نداره!
مهدی: 1393/6/1211:16:30،
101
34
احتمالا منظور شما اینه که با 600 تومن خیلی خوب زنده موندین نه این که زندگی کنید. خوبه به تلاشتون ادامه بدین
حامد: 1393/6/1211:42:36،
90
35
آقا یا خانم عزیزی که با 600 تومان یه راحتی زندگی می کنید !!!
1. مجردید یا متاهل ؟
2. چند سالتونه ؟
3. توقعتون از زندگی چیه ؟ زندگانی رو چجور معنی میکنید ؟! اصلا خواسته و آرزویی دارید ؟ ( مسکن، اتومبیل، خوراک و پوشاک حق طبیعی اند، آرزوها به جای خود )
4. سطح تحصیلاتتون چقدره ؟!
5. و به عنوان آخرین سوال، منطقه زندگیتون کجاست ؟ ( یک شهر کوچک، بزرگ و یا حتی یکی از توابع شهرهای ایران ؟! )

واقع بین باشیم و منصفانه حرف بزنیم، به نظر بنده 600 هزار تومان به هیچ عنوان مکفی نیست اما بستگی به عواملی مانند 5 مورد بالا هم خواهد داشت.
داخل پارانتز موردی رو هم عرض کنم و سرتون رو بیشتر از این درد نیارم، یکشنبه همین هفته در مسیر رفت به محل کارم(اداره) در بزرگراه توله سگی ناگهان وارد محور شد و بعد از ترمز با سرعت 70!!! به اتومبیل بنده برخورد کرد، یک تصادف جزئی ساده 1000000 تومان هزینه برداشته است!!!
مقایسه: 1393/6/1211:48:35،
100
40
حقوق شما که کارمندی در ایران به دلار
در سال 2014 طی یک سال=2400 دلار
حالا
حقوق کارمندان فرانسوی در سال ۲۰۱۱، ۴۷هزار دلار
اسپانیایی ها ۳۷هزار دلار
سوئیسی ها ۹۳ هزار دلار
آمریکایی ها ۵۴هزار دلار
نگلیسی ها ۵۰هزار دلار
همچنین طبق آمار سازمان بین المللی کار، هر شهروند ترکیه ماهیانه ۱۷۳۱ دلار حقوق می گیرد که این میزان برای مردم چین، ۱۵۴۵ دلار در ماه است.
مهرداد: 1393/6/1212:36:59،
63
70
کارمند بیا پیش من کار کن من ۷۰۰ بهت میدم.
ناتوام: 1393/6/1213:31:46،
65
38
آقای کارمند کلی دمت گرم ولی بهتره یکمم از تو غارت بیای بیرون پاتو از توش بزاری بیرون 100 تومن واست آب میخوره
صادق: 1393/6/1214:31:56،
106
73
مشكل اينجاست كه خودتو با كشورهاي بدبخت مقايسه مي كني و توقعت از زندگي فقط زنده موندنه
AF: 1393/6/1218:27:14،
53
40
دوستان عزیز، از کامنت "کارمند" ناراحت نباشید، این شخص باید یک بچه ۱۲ ساله ای باشد که پشت کامپیوتر نشسته و بازی می‌کند، آن ۶۰۰ تومن هم پول تو جیبی‌ است که بابا و مامان جون بهش میدند.
بيكار: 1393/6/1222:08:24،
51
32
آقاي قناعت لابد سما تردستي ميكني يا شايد از اون دسته آدمهايي هستي كهنون و گوشت و مرغو..... ميارن دم خونت مجاني........
علی: 1393/6/1300:13:26،
50
35
ببینم تو یکی از اصحاب کهف نیستی ؟
داوود: 1393/6/1300:44:24،
47
34
متاسفم
ايراني إيراني كي به خودت مياي
دوستان اين جاندار تك سلوليه بعيد بيش از يك سلول داشته باشه!!!!!!!!!
مدرن 2: 1393/6/1302:42:41،
54
34
کارمند جون فکر کن اکوسیستم شما با سیکل بسته کار مبکنه. درسته؟!
من: 1393/6/1311:21:14،
90
32
من بدون مبالغه میگم:
خانواده چهار نفره:
درصورت تردد با اتوبوس ومترو حداقل هرنفر روزانه 2000 تومان هزینه رفت وامد دارد
صبحانه نان+پنیر یا کره و چای=حداقل 1500 برای هر نفر
ناهار ساده خانگی=150 گرم برنج هندی کیلویی 4000 تومن+20 گرم گوشت کیلویی 30000 تومن و 1000 تومن روغن و نمک ومتعلقات دیگر=2000
شام ساده وحاضری مثل صبحانه=1500
با این حساب هرنفر روزانه 5000 تومان و ماهانه 150000 تومن فقط صرف رففع گرسنگی و 60000 صرف رفت وامد میکند
150000+60000=210000*4=840000
این به جز هزینه کرایه خانه و بیماری و اقساط ولباس و تحصیل بچه ها وتفریح و میهمانی عروسی رفتن و تهیه لوازم منزل وهزار خرده خرج دیگه هست حالا شما بیا بگو چطوری این درامدتو مدیریت میکنی تا ما هم قناعتو از شما یاد بگیریم
دهه ی 60: 1393/6/1210:41:16،
58
197
فکر نمیکنم هزینه یک کفش خوب 180 تومان، شلوار 90 و پیراهن 60 باشه. یک کفش خوب کار تبریز خیلی باشه 60 تومنه. پیراهن خوب هم 30 تومنی پیدا میشه. شلوار هم اگر بدی واست بدوزند با پارچش بیشتر از 40 تومن نمیشه. فکر هم نکنم هر روز و هر شب باید مرغ و گوشت خورد! تا حالا کسی از بی مرغی و بی گوشتی نمرده!
99: 1393/6/1210:57:03،
102
73
شما همه امکانت در خونته؟
از جایی ساپورت شاید بشی؟
خیلی پول داری؟
شاید زن و بچه نداری که قیمت این چیزارو نداری؟
شاید بچه ات هوس کباب نمیکند؟
شاید خانومت هوس یه گردنبند نمیکند؟
شایط روز تولد خانومت برایش سک سک میخری بجای یه ناقابلی طلا که قیمت هیچی رو نداری تو این مملکت؟
. . .
حمیرا: 1393/6/1211:02:39،
58
106
موافقم. روزی 3 لیوان شیر؟!! آدم سنگ کلیه میگیره ! روزی 100 گرم گوشت؟!! آدم نقرس میگیره! روزی 2 بشقاب برنج؟! آدم مرض قند میگیره که! در ضمن فکر نمیکنم این روزها کسی مشکل سو تغذیه داشته باشه! مثلا یک دختر اول راهنمایی الان واسه خودش غولی شده! دخترهای 15 ساله امروزی قد زنهای 30 ساله رشد کردند! کمی منطقی صحبت کنید لطفا ایرانجیب عزیز !
پاسخ به 99: 1393/6/1211:10:40،
59
90
اتفاقا بنده متاهل هستم. هیچ ساپورت و امکانات خاصی هم ندارم! خیلی هم خوب خرج میکنیم و هفته ای دو بار هم رستوران بیرون غذا میخوریم! در ضمن هوس طلا هم نمیکنیم! چون مثل شما و امثال شما دنبال بهانه نیستیم. دنبال "زندگی" هستیم! نه فلز زرد گرانبها! حاصل افکار مردای مثل شما درجا زدن تو زندگیه، و حاصل افکار خانمهای پر توقع، پیر دختر شدن به بهانه آمدن مرد آرزوها سوار بر اسب سپیده!
---: 1393/6/1211:44:25،
115
40
مرد حسابی الان دوخت شلوار زیر سی تومن نیست نکنه با کیسه برنج شلوار میدوزی شما؟ این گزارش کاملا درسته بنده با ماهی دومیلیون درامد ،صاحب خونه هم هستم ،پنج نفریم دقیقا تمام حقوقم خرج مایحتاج ضروریم میشه
كيان: 1393/6/1211:55:45،
75
37
عمو اگه مردي بيا بگو تو شهري مثل مثلا ساري كفش خوب تبريز 60 تومني كجا پيدا ميشه؟
مردي بگو كجا؟ اگه راست ميگي ادرس بده من خودم 100000 تومن از حقوقمو برات شيريني ميفرستم. تو فقط ادرس بده من 100 تومن برات پول بفرستم اگه راست ميگي
رهگذر: 1393/6/1213:16:34،
63
40
ببخشید جناب !!
معمولا سعی میکنم جانب ادب رو در نظر بگیرم ...
اما چنان غیر عادلانه نظر داده اید که اگر سکوت پیشه میکردید سنگین تر بودید !!
یا تبریز را نمیشناسید، یا کفش تبریز را ...
و اگر با هر دو آشنایی دارید، هنوز هم در همان دهه 60 زندگی میکنید، تاریخ میدانید ؟!! اکنون سال 1393 شمسی است نه سال 1360 یا نهایتا 1369 !!!
پاسخ به حمیرا از مرتضی: 1393/6/1310:57:14،
46
99
اگه میبینی دخترای امروز که 15 سالشونه قد غول رشد کردن واسه جای دیگست عزیز دلم,انقدر تیپ خفن نزنین تا مازراتی جلو پاتون ترمز نزنه ببرتتون یه جا که غولتون کنه انقدر غوله این ادمای پولدارو بیدار نکنین کمال غول در شما هم اثر میزاره اخرش میشین غول دیگه ربطی به اون فلک زده نداره که نون بربری هم نداره واسه شب بخوره
عباس: 1393/6/1611:04:23،
38
69
ببخشيد شما از کدام دوره صحبت ميکني الان فقط پارچه شلواري50تومن آب ميخوره به غير از دستمزدتازه به من بگو غير از اين چيزا آيا شما ميتوني از هزينه درمانهاي معمولي نظير يه آزمايش ساده خون و يا درست کردن دندان که هرکدام با روکش حدودا 1ميليون آب ميخوره و يا يه مسافرت کوچولو 2يا سه روزه و اسکان در يه مهمانسراي معمولي جهت عوض شدن روحيه خانواده ات برميايي
ساحل: 1393/6/1210:42:43،
114
47
اینا رو چرا به ما میگید؟!! بهتره این مقاله را برای آقای روحانی بخوانید که ادعا میکنند نرخ تورم داره به صفر نزدیک میشه !
as.as: 1393/6/1210:45:34،
72
38
حالا با این کشور پر از ثروت و این زندگی پر فلاکت آدم فکر می کنه یا مردم ایران رو طلسم ودعا کردن انقد رام و توسرخور شدن یا ژن مردم با این مواد غذایی های آلوده عوض کردن!!!!!
nabod shode siasat: 1393/6/1210:48:40،
45
53
من 23 ساله نابود شده سیاستم
ازوطن خودکه اواره شدم بخاطر سیاست
میکویی وطنم کجاس وطنم لرستانس لرستان بی سیاست
آمده ام شرق کشوربرای کار بخاطر سیاست
تنگ روزی ام بخاطر سیاست
وطنم اوارس بخاطر سیاست
سیاستی که بین شرق و غرب است قکر نکنی شرق و غرب این کره زمین
همین (مشهد یزد سمنان ) (لرستان ایلام کرمانشاه سنندج ) میان ما غرب و شرق اختلاف است از شرق تا غرب
هیچ کس بدرد ما نخورده در این ایرانیس که از غرب تا شرق
هادی: 1393/6/1210:55:46،
71
39
شعر گفتید یا خواستید بگید شاعرید ؟!
nabod shode siasat: 1393/6/1211:06:50،
45
49
مه شغر بود نه متن
بستگی داره شما با چه چشمی بخونیش
تفاهم و عشق مهمه: 1393/6/1210:50:08،
110
90
باور کنید میشه با حقوق اداره کار هم زندگی کرد. اما متاسفانه ما ایرانی ها هیچ وقت مدیریت بلد نیستیم. زوج جوانی میشناسم با ماهی 4 میلیون درآمد باز می نالند و آخر برج کم میارند! اما من با ماهی 700 خرج خودم و همسرم رو میدم. کم که نمیارم هیچ، پس انداز هم میکنم. خانه اجاره ی هم داریم. مهم اینه که بتونی درست خرج کنی. مثلا میشه با یک سمبوسه 1000 تومان هم سیر شد، با شیشلیگ 200 هزار تومانی شاندیز هم میشه سیر شد! مهم اینه که دلت خوش باشه! انوقته که سمبوسه واست لذیذترین غذای دنیاست! میشه پای پیاده قدم زد و همون سمبوسه رو خورد و لذت برد! میشه بنز هم سوار شد و آخرش غذای گرون به دلت زهر بشه! میخواید قبول کنید یا قبول نکنید. یا حق
سحر: 1393/6/1210:54:54،
85
47
دمتون گرم. خوشا به سعادت خودت و همسرت. باور کن شما خوشبخترین هستید. آرزو میکنم همیشه دلتون شاد و خندان باشه. همین که به این درک رسیدید که خوشبختی تو زیاد خرج کردن نیست واقعا عالیه. موفق باشید
آرش: 1393/6/1211:29:44،
84
35
سلام برادر میشه خیلی کارای دیگه هم کرد میشه، میشه چادر زد و اجاره هم ندی میشه فقط زنده بود با نون و پنیر و ...
ولی وقتی رو دریایی از ثروت کشورت خوابیده از نفت گاز ومعادن و ...
میشه مثل آدم زندگی کرد
داغون: 1393/6/1211:51:04،
63
33
حرف شما درست اما ایا با تفکری که شما و همسرتون دارید فرزند اینده تون هم همین تفکر را خواهد داشت، ادم جوونیشو حروم کنه با ماهی 700 تومن بعدش بگه سمبوسه میخورم و سیر میشم باید تغییر ایجاد کرد برای افزایش درامد تفکر شما کاملا اشتباه است
پاسخ به داغون: 1393/6/1212:33:28،
46
49
خوش به حال شما که خوشبختی رو تو بالای 700 هزار تومان میبینی! خب اگه عرضشو داری برو ماهی 700 میلیون در بیار! مثل خیلی های دیگه! مگه کاری داره دلالی و قاچاق فروشی؟! این دوستمون سمبوسه رو مثال زد. مگه آدم از زندگی چی میخواد؟! شما که تفکراتت بالاست خب برو در بیار!
سيد: 1393/6/1213:46:30،
46
39
من واقعا موندم بعضيا خيلي ادعاشون ميشه ثروت ثروت ميکنن کدوم ثروت متاسفانه از بچگي به ما گفتن ما ثروتمنديم نفت داريم گاز داريم کو نفت و که نميخرن عرضه داري برو ارز آوري کن کدوم کشور پيشرفته ثروت داشته بعد فروخته رفاه بوجود اومده ثروت يه کشور همت و تلاش نيروي انسانيشه که تو ايران همه نشستن پشت کامپيوتر ثروت ثروت ميکنن جمع کنيد بابا
PARTIANجواب سید: 1393/6/1215:22:55،
47
36
شما همت داری خودت برو ارز آوری کن اگه راست میگی بیا من واست 1 میلیارد وام میگیرم میدم بهت برو کار تولیدی بزن ( نری دلالی زمین و ماشین کنیا فقط کار تولیدی ) بعد یک سال که نتونستی قسطای وامتو پس بدی افتادی گوشیه زندان میام دیدنت این کامنتتو واست میخونم .!! آخه دوست عزیز وقتی که همه چیزو دارن از چین و هند اونم درجه 3 وارد میکنن اون وقت چجور ایرانی میتونه کار کنه (تو ایران کارگر وقتی از چین میارن شما الان چی میگی ) یکم فکر کن یکم به فکر آینده کشورت باش به فکر بچه هات باش که در آینده تو این کشور چیکار میخوان بکنن !!!!!!!
موحد: 1393/6/1210:54:27،
75
39
ای کاش آنهایی که تبلیغ می کند برای افزایش اولاد و مانع می شوند از کنترل جمعیت ، این گزارش را جند بار بخوانند و خجالت بکشند .
علی: 1393/6/1211:03:08،
53
45
حدقلهاراگفتی بیمه بنزین لاستیک ماشین....وماهی 300هزارتومان برس به دادمان یاصاحب الزمان
فرزلد شهدادفرد: 1393/6/1211:05:45،
59
36
خاك بر سر من با اين وضعيت زندگيم يه عده ندارن من ميليون ميليون بريز بپاش راه انداختم. .اي بر من واي بر من. خدايا غلط كردم.
امير كبير: 1393/6/1211:09:53،
134
37
اين جملش منو كشته: "اگر کسی بخواهد مانند بچه آدم زندگی کند " . من نميدونم منظورش از "مثل بچه آدم زندگي كردن" يعني چه!!!!!!!
مهدي: 1393/6/1211:10:57،
62
37
آقاي دولت نسبتا محترم
با سلام
لطفا به داد مردم برس و نگو كه ما هم بايد بريم به جهنم.ما مردم همين كشوريم و آرزوهامون به گور ميبريم .حداقل كاري كن كه از بيچارگي و گرسنگي نميريم
ایوب: 1393/6/1211:16:31،
43
69
تازه خداکنه وسائل برقی خراب نشه یاخانم هوس نکنه مبل وفرش ووسائل اشپزخانه و.....عوض کنه
شاهرضا: 1393/6/1211:24:26،
58
31
بابا بزرگم همیشه میگفت : نور به قبرش بباره ...
محمد رضا: 1393/6/1213:01:08،
48
38
بابا بزرگ منم میگه یادش بخیر چه دورانی داشتیم
مهران: 1393/6/1211:44:52،
49
67
خیلی پست قشنگی بود الف ازت ممنونم
این متن رو خوندم و کامنت هارو از خودم خجالت کشیدم
ما آدما خیلی پر توقع شدیم متاسفانه
خدا به همه روزی فراوون بده
آمین
جواب به کارمند: 1393/6/1211:50:14،
99
35
به نظر من اگه ساکت باشی خیلی لطف میکنی.ماها داریم چوب تفکر تو و امثال تورو می خوریم.واست متاسفم.
کارمند 3: 1393/6/1212:34:50،
42
45
میتونی چوب تفکرات دیگران رو نخوری! اگه عرضه داری برو پول در بیار! کسی جلوت رو گرفته؟! حرص میخوری کسی داری با 700 تومان عاشقانه زندگی میکنه ؟!
اسیب پذیر: 1393/6/1211:50:16،
50
38
متاسفانه مردم ایران احساسی عمل میکنند وتابع افراط وتفریط اند متوجه حقوق قانونی خودشان نیستند وقتی کشوراینهمه ثروت دارد چرامردم باسختی زندگی کنند؟نمیگوییم پول نفت رانقدا" به مردم بدهند بلکه باید باپولهای نفت اشتغال ودرامد برای مردم ایجادکردتاهمه دررفاه نسبی زندگی کنند.اقایی که قانع هستی ایا فکرکرده ای پولدارهای ایران چگونه پولدار شدهاند؟
رضا قرصی: 1393/6/1212:01:40،
47
35
بیچاره مردم باید سرشون رو بزارن بمیرن چه فرقی میکنه بچه های ما شیر بخورن یا نه یا رژیم غذایی مناسبی داشته باشن سر ماها به گور.
دروغ میگم آیا ؟
خواهشا یکی جواب منو بده.
محمد: 1393/6/1212:05:10،
56
35
غزه رو بچسب
مجید: 1393/6/1212:24:11،
54
39
اشکال نداره ما گرسنه باشیم ولی مهم اینه که مردم غزه سیر باشن
ادم گرفتار این مسولین بیفکر: 1393/6/1212:34:41،
46
41
اصلا این متنتون خونده نمیشه ....اگر بشه میگن ما که رییسیم و وضمون خوبه خوب برن کار کنن پس انداز کنن والااااااا مردم تنبل
مهدی هدایتی: 1393/6/1212:49:43،
56
35
اقا این برنامه های اشپزی صدا وسیما روانصافا خوب گفتی واقعا چند درصد مردم میتونن ازاین اموزش ها استفاده کنن
blue: 1393/6/1213:06:20،
67
35
دوستان عزیز با روزی یک اقاشق شیر یک گرم گوشت یک دست لباس تو سال و به قول دوستان با 700000 هم میشه زندگی کردوحتی خوشبخت بود!
نمیخوری- نمی پوشی و... تا بچه هات بخورن و بپوشن و...
خلاصه زندگی میگذره اما وقتی میبینی چندنفر فقط چندنفر میلیاردی پول این کشورو خوردن و میخورن تحمل سخت میشه !
یه موقع تو یه جمعی یه چیزی به تعداد واقعا کمه وما حتی به دروغ قسم می خوریم که میلی بهش نداریم تا اون چیز به اطرافیان برسه ! این مصداق دوستی هست که فرمود با700000 خوشبخته !
تو خارج یارو اختلاس میکنه گندش که درمیاد خودکشی میکنه اما اینجا به یارو میگن مثلا 8 میلیارد اختلاس کردی میگه اولا 7.5 میلیارده دوما از بچگی کار کردم!!!
واینجاست که خوردنت و پوشیدنت و .... ابتدایی ترین نیازها مهم جلوه میکنه !
Z: 1393/6/1213:09:13،
111
38
ما فقط زنده ایم ولی زندگی نمی کنیم.
آزاد: 1393/6/1213:27:48،
52
37
دوستان عزیز قبول کنیم با 600 و 700 تومان نمیشه زندگی متاهل کرد اگر هم بشه
واقعا داریم به خودمون و بچه مون و کسی که تحت تکلفمون بد کردیم
رضا: 1393/6/1213:58:04،
74
37
آقا حمید دمت گرم.عجب مثالی واسه کارمند زدی.واقعا خوب جوابشو دادی.آفرین
ذهن بیدار: 1393/6/1214:23:20،
35
37
همه ی ما خواهیم مرد..مارا میکشند و همه چیز فراموش میشه!دستم زخم بود بقال گفت از گذشته بود تا....
بهزاد: 1393/6/1214:31:40،
62
35
پاسخ اون كارمند 600هزاري. ماهي 10هزار پول پيرايش مو. گلا به ماه ميگم 60پول نان.1.5كيلو كوشت 50هزار. مرغ 20هزار. مسواك شامپو صابون جوراب فيش آب برق گاز تلفن و...
بله من كارمندم 600ماهي ميگيرم ولي از اون طرف زنم كارمنده بابام بيشتر از حقوقه خودم بهم ميده. بازم كم ميارم
s: 1393/6/1214:32:44،
99
86
سلام من ماهیانه 5تومن کار میکنم سفرهای خارجی هم میرم زندگی خیلی خوشی دارم.ماشینمم هیوندای سوناتا هست.کارم هم بساز بفروش
_---: 1393/6/1214:55:47،
53
38
بابا پول دار ماشینت رو بده یه بوق بزنیم
m: 1393/6/1222:52:37،
53
37
معلومه یه ذره خالی میبندی به خدا ماهی 10 تومن درامدمه جرات نمیکنم سفر داخلی رو زیاد طولانی کنم چه برسه به خارجه
كارشنس معاينه فني: 1393/6/1214:44:48،
111
70
چرا بي انصافي ميكنيد خوب 600هزار بهش ميدن مجبوره با 600هزار زندكيشو مديريت كنه و از زندكيشم راضييه. بقران من مجردم بابام وضعش واقعا خوبه خودم كار ميكنم مغازه دارم ولي تو زندكيم هيچ دلخوشي ندارم كه ازش لذت ببرم. بقران حاضرم صبح تا شب كارگري كنم اما تو زنكيم دلخوشي داشته باشم. واقعا بهت حسوديم شد كه با اين درآمد از زندكيت راضي هستي.
AF: 1393/6/1214:57:57،
45
29
چه خوب برای شما، ولی‌ منظور بیان شما چی‌ بود؟
محمد: 1393/6/1215:01:32،
40
34
این نوشته هارو مسئولین و آقایون نمی خونند اینهارو نمیدونند یا خودشونو زدن به اون راه واقعا مردم در رنج و عذاب وسختی شرمنده گی دارند زندگی رو سر میکنند
کوکوی قلابی: 1393/6/1215:27:47،
36
36
پیشنهاد من اینه که بعد از این هروقت از این کامنتهای پر محتوا مثل آثای کارمند دیدیم هیچ عکس العملی نشون ندیم . نه منفی بدیم نه پاسخ ، این جور کامنتها خودشون به مرور حذف میشن ولی اگر منفی بدیم یا جواب بدین آقای کارمند خوشحال می شن.
كارشنس معاينه فني: 1393/6/1216:11:42،
52
35
يه عده از آقايون به غير45500 درامدي ندارن ميان كارمند محترممون كه از زندكيش راضييه مسخره ميكننه.
امیر: 1393/6/1217:00:36،
45
39
عزیز خیلی زیاده روی کردی این خانواده 5نفره فقط 3میلیون لباس
می خواهند وای این مبلغ حقوق 3ماه من است پس از گشنگی تاحالا چندکفن پوسانده بودم
لطفا طریقه زندگی کردن خودتو به خورد مردم نده
سلیم: 1393/6/1218:20:34،
45
33
همش درسته....تازه تبلیغ میکنن بچه دار بشین یا بچه زیاد بیارین!!!!!!!
واقعیت: 1393/6/1218:45:57،
53
32
من که نه کار دارم ، نه پول ، فکر کنم زیر فقر مطلق هستم ، .............
وحید: 1393/6/1218:56:51،
42
34
همه نظرشونو گفتن منم نظرمو میگم.
برای زندگی کردن باید دلت خوش باشه نه اینکه جیبت پر از پول باشه.
یه نفر با 10 هزار تومن دلش خوش میشه اما یکی دیگه با 10 میلیون هم دلش خوش نمیشه
ولی این مسلمه که با جیب خالی هیچ دلی خوش نیست یه حداقلی باید باشه و این حداقل برای افراد مختلف متفاوته
154: 1393/6/1218:57:58،
42
33
خیلی دوس دارم قیافه نویسنده این گزارشو بعد از خوندن کامنت ها ببینم. مطمئنم خیلی دیدنیه
a l i : 1393/6/1219:30:06،
49
37
ایران کشور خیلی خوبیه من کارمند شرکت نفت هستم ماهی 3میلیون میگیرم. به همه کارهامم میرسم.تفریح خانواده.الانم ی 206 دارم میخوام عوضش کنم پلاک اروندی بگیرم.خیلی خوبن .
وحید: 1393/6/1219:56:25،
48
37
ایران اگر هیچ نداشته باشد همینقدر که داعش و النصره و....ندارد قدر بدانیم هیچ کشوری دلش برای ما نمیسوزد کلاهمان را بچسبیم تا باد امریکا و اروپا و... انرا نبرد وگرنه منهم میدانم درامدما با مخارج سازگار نیست ...........
امير: 1393/6/1222:49:13،
34
38
تو سر كله هم نزنيد
يك سخن معروف هست كه ميگه
""مردم گرسنه نگه دار و بهشون حكومت كن""

اينطوري به زير خط فقر هم راضي ميشين
ديگه به حداقلهاي ممكن حتي جرات فكر كردن هم پيدا نمي كنيد،چرا؟
چون از صبح تا شب سگ دو مي زنيد براي زنده موندن

پايه حقوق كارگر زير ديپلم (عمله) 1000 $ يعني ماهي ٣ ميليون
علي: 1393/6/1222:57:46،
80
33
سلام دوست عزيز من نمي دانم اين امريكا و اروپا چه هيزم تري بهتون فروختن كه اينهمه داد ميزنيد كمي كلاهت را قاضي كن تا بفهمي همين امكان نوشتن و كامنت گذاشتن هم از صدقه سر اونهاست ما مسلمانه تنها كاري كه كرده ايم جنگ افروزي در تمام نقاط دنياست از داعش و القاعده گرفته تا الشباب و بوكو حرام و گروهاي تندرو پاكستاني و طالبان و الجزايري و حماس و حزب اله و غيره نمي خوام نا اميدت كنم ولي قبول كن هرچي داريم حاصل تلاش اونهاست و ما هيچ كشف و اختراع و پيشرفتي به چهانيان هديه نداده ايم موفق و منصف باشيد
فاضل: 1393/6/1610:22:35،
38
33
افسوس که بعضی ها خرو ول کردن افسارشو گرفتن .افسوسچین وروسیه وافغانستان وعراق وفلسطین وسوریهو...خوبن؟
مهردادج: 1393/6/1223:45:26،
37
107
آخرين سنگرسكوت است خيلي حرفاگفتني نيست
پاسخ کارمند: 1393/6/1301:32:18،
49
37
کارمند جون بابا؟؟
تو حس میکنی با600هزار تومان زندگیت میچرخه؟؟
کی میدونه شاید زنت هر روز پول در میاره و با ان زندگیت میچرخه که خودت خبر نداری عزیز
مارون: 1393/6/1301:34:01،
36
32
دالم به حال همه سوخت.....
جانباز جنگ: 1393/6/1301:37:47،
42
40
گزارش خوبی بود
درد دل و مشکلات سطح اسیب پذیرمردم رو مطرح کردی خوب بود مرسی
کاش مسئولان یکم عرضه و غیرت داشتن تا این گزارش رو بخونن و خون گریه کنن
نیما: 1393/6/1308:35:51،
41
35
با این کلید شکسته هایی که ما میبینیم هیچ دری که _راه بند هم _باز نمیشه وای به حال همومون
میثم: 1393/6/1309:50:11،
41
39
من خودم تو یه شهر کوچیک زندگی میکنم اینهمه خرج ومخارج زیاده وای به حال اونایی که تهران هستن وحقوق کم ومستاجر
ehsan: 1393/6/1310:19:51،
43
66
کشور ما شبیه به دوران قرون وسطی شده.اون زمانم میگفتن اگه تو بدبختی به خاطر اینه که صلاحت اینه.خدا اینطوری افریدت.یک عده شاهانه زندگی میکردن و یک عده...
تا زمانی که هموطنهایی داریم که میگن ماهی 600 خوبه.وضع همینه.الان خرج یک مجرد دانشجو بالای ماهی 1 تومنه.
قنبر: 1393/6/1310:52:34،
42
35
اوني كه هي ميگه ايراني ايراني هركسي ارزشش به قدر كار كردنشه نه اصل و نصبش تو توهم زندگي ميكني يه كارمندي كه توي روز بيست دقيقه كار ميكنه انتظار داري بيشتر بگيره
هوا گرمه اب هندونه ميچسبه.....
یه دوست: 1393/6/1311:12:13،
41
42
سلام.من برجی حدود 700درآمد دارم.متاهلم.به لطف الهی و تدبیر دولت آقای احمدی نژاد و با وام مسکن مهر تونستم یا واحد آپارتمان بخرم(البته قسطی)درقاسم آباد مشهد. الحمدلله زندگی ام بسیار خوب میگذره و موندم دوستان توی این کامنتها چطور میگن با3میلیون نمیشه زندگی کرد منکه اگر برجی3میلیون داشتم قصر میساختم برا خودم(البته اصلا اهل قصر و کاخ نیستم).ولی این رو میدونم که قیمت کالاها در تهران چند برابر مشهده که نمیدونم چرا.
ضمن در گزارش اومده قیمت کفش 180و...این رو اصلا من قبول ندارم چون خودم چند وقت قبل رفتم از خیابان دانشگاه مشهد که منطقه گرونی هست کفش خوب خریدم 100 هزار تومان شلوارم حدود 45 و پیراهن حدود 40.و هر روز هم غذای خوب میخورم.به نظرم برای روستاییان عزیز و شهرهای کوچک آقای احمدی نژاد عالی بود چون حق ما رو از پولدارا میگرفت.تازه اختلاس3هزارمیلیاردی یک سوم پرونده کرسنت نمیشه.زنده باد احمدی نژاد
bikarr: 1393/6/1312:40:37،
51
32
. مادرانی هستند که بخاطره کسری و فقر به خودشون نمیرسند و همرو صرف بچه هاشون میکنند . سو تغذیه دارند و غصه میخورند و این فشاره روانی زندگی هست که دچاره سرطان میشند . فکر میکنید دلیل این همه سرطانها چی هست ؟ فکر کردید ؟ ؟؟ ممنون از گزارشگر و خواهشی دارم که گزارشی در باره بیماریهای ناشی از فقرو سوتغذیه افراد علی الخصوص بیماری سرطان / ام اس / تهیه اطلاع رسانی کنند ./ با تشکر
غمگینم: 1393/6/1312:55:52،
31
68
پول مهم نیست
.
.
.
.
.
اگه داشته باشی!

خدا به همه صبر بده ، عمرمون در استرس گذشت...
شب گول: 1393/6/1410:04:04،
84
62
نخود کیلوئی 8000تومن؟اونوقت شما اینا رو از کجا قیمت گرفتین هر کی بوده خیلی بی انصاف بوده نخود کیلوئی3000تومنه
شب گول: 1393/6/1510:57:37،
95
35
منفی برا چیه
ع - ب: 1393/6/1609:28:45،
44
34
lنسان میتونه باماهی 600000تومن زنده بمونه وباماهی ..........تومن زندگی کنه اصلا به کسی ربط نداره سرجزایری و زنجانی و خاوری و رحیمی و مهدی هاشمی و...............................(بعدازچندروز)الی ماشاله بسلامت
فاضل: 1393/6/1610:10:22،
40
63
درود بر شما که سخن از دل 60میلیون ایرانی گفتی.
ابی: 1393/6/1611:51:57،
44
32
بابا چرا خودتونو به زحمت میندازین بزارین زندگیشو کنه با ماهی 600 اون می خواست شما رو از مسیر اصلی منحرف کنه که موفق شد!
میری: 1393/6/2616:55:23،
48
25
من معلم یک جفت جوراب ناقابل هم اول بااین حقوق نمی توانم بگیرم جه رسد به چیزهای دیگه خدالعنتشون کنه بااین حقوقشون
بنده خدا: 1393/7/215:39:17،
35
26
ای بابا ول کنید اینا رو برید کلید بزنید 5 فرزندی 8 فرزندی 12 فرزندی و 14 فرزندی راستی کمتر از 5 تا هم قبول نیست .....

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار ایران
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
اولين نمونه از خودروی JAC J4 وارد ایران شد
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما