کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

93 درصد قراردادهای کار , یکساله شد!

کدخبر:۶۵۵۳سه شنبه، ۱۱ شهریور ۱۳۹۳ - ۰۹:۲۲:۰۰۲۷۳۶ بازدید

وزارت کار با ارائه مدل جدیدی در راستای تامین امنیت شغلی کارگران و تامین امنیت سرمایه گذاری کارآفرینان، گزارش از وضعیت نامناسب قراردادهای کار در کشور ارائه کرد.

وزارت کار با اعلام تغییر وضعیت بیش از 93 درصد کل قراردادهای کار به موقت یک‌ماهه، 3 ماهه و بعضا یکساله، مدل جدید امنیت شغلی کارگران را به شورای مشاوره 3 جانبه ملی ارائه و گزارش تازه ای از وضعیت قرارداد کار در کشور ارائه کرد. طراحان مدل تامین امنیت شغلی کارگران برای حذف کامل قراردادهای سفیدامضا، پیشنهاد "برد - برد" را برای مذاکره کارگران و کارفرمایان مطرح کردند که برای کارفرمایان اختیار فسخ قرارداد و برای کارگران نیز تبدیل قراردادهای موقت به دائم را به همراه خواهد داشت.

به گزارش مهر، وزارت کار با ارائه مدل جدیدی در راستای تامین امنیت شغلی کارگران و تامین امنیت سرمایه گذاری کارآفرینان، گزارش از وضعیت نامناسب قراردادهای کار در کشور ارائه کرد. در بخش آسیب شناسی گزارش وزارت کار اعلام شده که وضعیت بیش از 93 درصد قراردادهای کار کشور به موقت یکماهه، 3 ماهه و بعضا یکساله تغییر یافته است.

همچنین در این گزارش به کاهش شدید انگیزه و شادمانی در نیروی کار در کنار سهم ناچیز بهره وری عوامل تولید در رشد اقتصادی (کمتر از 13 درصد) و کاهش تعلق و حمایت سازمانی نیروی کار در کشور پرداخته شده است.

وزارت کار در بخش عارضه یابی موانع سرمایه گذاری در ایران مطرح کرده است: پایین بودن رتبه شاخص سهولت کسب و کار (رتبه ایران 144 است)، منفی بودن رشد اقتصادی (تا سال 92 به میزان 2.2 - بود)، پایین بودن رشد سرمایه گذاری خارجی در اقتصاد ملی (3.9 درصد) و پایین بودن سهم ایران از ورود سرمایه گذاری مستقیم خارجی در منطقه و جهان؛ از موانع مطرح در این بخش است.

در قالب مدل جدید ارائه شده از سوی وزارت کار، پس از آسیب شناسی انجام شده از وضعیت موجود؛ راهکار برد - برد برای کارگران و کارفرمایان ارائه شده است. در بخش مربوط به کارفرمایان پیشنهاد شده تا تفویض فسخ قرارداد کار به کارفرمایان سپرده شود و از آنسو در بخش مربوط به کارگران عنوان شده تا در مقابل امتیازی که کارفرمایان می گیرند، قراردادهای موقت کار به دائم تبدیل شوند.

پیشنهاد وزارت کار برای دائمی شدن قراردادهای کار

از سویی دو پیش شرط نیز در این زمینه عنوان شده که در بخش مربوط به پیش شرط اجتماعی، استقرار تدریجی نظام جامع تامین اجتماعی و در بخش مربوط به پیش شرط اقتصادی نیز اصلاح ساختار اقتصادی کشور مورد تاکید قرار دارد.

فرایند اجرای این طرح ها نیز در قالب اصلاح برخی مواد قانون کار مانند ماده 27 و حذف تبصره های (1 و 2) و اصلاح تبصره ماده 165 قانون کار مطرح شده است. در مورد اصلاح ماده 165 قانون کار پیشنهاد شده در صورتی که کارفرما تمایل به بازگشت به کار کارگر نداشته باشد می تواند با پرداخت خسارت اخراج معادل 45 روز به ازای هر سال سابقه کار، علاوه بر حق سنوات مذکور در این ماده، اقدام به فسخ قرارداد کار نماید.

در مورد اصلاح تبصره 1 ماده 7 قانون کار نیز پیشنهاد شده است: انعقاد قراردادهای موقت صرفا در موارد خاصی که نوع و میزان آن به موجب آئین نامه هایی که به تصویب وزیر تعاون، کار و رفاه می رسد؛ مجاز است.

همچنین در مورد اصلاح تبصره 2 ماده 7 قانون کار نیز پیشنهاد شده است: در صورتی که مدتی در قرارداد کار ذکر نشود، در کارهایی که طبیعت آنها جنبه مستمر دارد قرارداد دائمی تلقی می شود و در کارهایی که طبیعت آنها جنبه غیرمستمر دارد، مدت قرارداد تا اتمام کار خواهد بود.

فرامرز توفیقی در گفتگو با مهر از حمایت کارگران با کلیات مدل جدید امنیت شغلی نیروی کار خبر داد و گفت: نمایندگان کارگران، مدل جدید ارائه شده از سوی وزارت کار درباره امنیت شغلی نیروی کار و امنیت سرمایه گذاری را راهکار جدید و موثری برای پایان دادن به قراردادهای سفیدامضاء می دانند.

مشاور مجمع عالی نمایندگان کارگران ایران با تاکید بر اینکه مجمع از مدل جدید وزارت کار حمایت خواهد کرد افزود: به خاتمه قراردادهای سفید امضاء و ساماندهی در این بخش امیدواریم. متاسفانه در حال حاضر، چیزی به عنوان امنیت شغلی برای نیروی کار وجود ندارد.

کارگران: به خاتمه قراردادهای سفیدامضا امیدواریم

توفیقی خاطرنشان کرد: از سویی اهرم هایی نیز برای بررسی قراردادهای سفیدامضاء، یکماهه، دوماهه و سه ماهه وجود ندارد. تنها راهی که می تواند به بازگشت امنیت شغلی منجر شود این است که کارها را به صورت فرایندی ببینیم.

این مقام مسئول کارگری کشور بیان داشت: از طریق اجرای کامل مدل جدید امنیت شغلی نیروی کار می توان به خروج اقتصاد از رکود نیز کمک کرد. شرط اول و مهم در این بخش این است که باید کارها را رقابتی کنیم.

رئیس کارگروه تخصصی مزد و بهره وری وزارت کار ادامه داد: باید تدابیری اندیشیده شود تا قراردادهای مخدوش و سفید در یک چارچوب مشخص به دائم و معین تبدیل شوند. با از بین رفتن قراردادهای سفید امضاء، پایه های شغلی افراد نیز محکم می شود.

وی تاکید کرد: با وجود اینکه طرح در کلیات مناسب و مورد حمایت کارگران است، اما نیازمند بانک اطلاعاتی در این زمینه هستیم. از سویی نیازمند این هستیم که شغل های مستمر و غیرمستمر را به صورت مشخص تعریف کنیم.

95 درصد کل کارگران قراردادی هستند

به گفته توفیفی، علاوه بر لزوم تقویت صندوق بیمه بیکاری باید تعاریف درستی از قصور احتمالی نیروی کار نیز ارائه شود. در حال حاضر بیش از 95 درصد کل کارگران کشور قراردادی هستند و از این بین نیز 85 درصد نیروی کار دارای قراردادهای زیر یکسال، چندماهه و حتی یکماهه هستند.

مشاور مجمع عالی نمایندگان کارگران ایران گفت: بحثی نیز در مدل جدید امنیت شغلی نیروی کار درباره غرامت فسخ قرارداد مطرح شده که نیازمند تعریف روشن است و بسته به ماهیت شغل و تخصص افراد باید تعریف شود.

وی پرداخت غرامت فسخ قرارداد به همه کارگران در تمامی رده ها به میزان 45 روز در سال را دارای اشکال و نیازمند اصلاح برشمرد و افزود: به صورت کلی، برای جلوگیری از ادامه قراردادهای سفید امضاء مدل جدید امنیت شغلی نیروی کار مورد تایید است.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

مجتبی: 1393/6/1110:01:40،
44
20
من اخیرا یه قرارداد 10 ساله بیکاری با خودم بستم
حقوق و مزایا نداره ولی حداقل تکلیفم مشخص شد
ایشالله تکلیف بقیه جوانان این مرز و آن بوم هم مشخص بشه
جبرئیل گرجیان: 1393/6/1110:04:54،
30
19
اینجانب که بعنوان کارشناس ارشد نساجی از این صنعت بازنشسته شدم اعلام میکنم راهکار اعلامی وزارت کار در صورت اجرا باعث تعطیلی واحدهای تولیدی میشود این بررسی مشکلات و درد واحدهای تولیدی را به علت اینکه کارشناسان پیشنهاد دهنده کارشناسان پشت میز نشین وزارت کار هستند نفهمیده است می باید از نظرات کارشناسی بهره میبرند که سالها خاک.کارخانجات را خوردند و درد کارگر و کارفرما وعلل وضع اسفناک بار کارخانجات را درک میکنند
محسن: 1393/6/1110:10:38،
57
60
افرین چه دست اورد بزرگی
خجالتم نمیکشن..............
کارفرما: 1393/6/1110:56:23،
29
25
اقایان پشت میز نشسته وزارت کار در بخش خصوصی کارگری که هیچ تجربه و گواهینامه معتبر و یا سابقه کاری نداره چطور میشود قرار داد دایم بست شما اول کارگر ماهر تربیت کن بعد قانون بنویس به خدا ادم سرمایه خودشو بانک بذاره نه استرس نه مالیات نه بیمه هیچی خیلی راحت .....
کارفرما2: 1393/6/1111:24:33،
32
23
100%یارو 10 ساله بیکاره 2 ماه میاد به زور کار میکنه ماهی 10 روز غیبت میکنه بیمه میخواد مزایا میخواد بعد کارفرمایه بدبخت جون کنده به اینجا رسیده بعد میگه حقمون خوردن
امید: 1393/6/1111:30:42،
25
17
دسته گلشون درد نکنه با این دستاورد بزرگ کلا" استخدام رو گذاشتن کنار فقط رو قرارداد دارن کار میکنن واقعا" چه امنیتی دادن به شغلهایی که با 1000 جور گرفتاری به دست میاد
ناصر: 1393/6/1112:00:24،
24
18
اصلا 70 ساله شه.وقتیکه 50 سال فقط مثل تراکتور کار کنی و فقط نون پنیر بخوری نمی تونی خونه بخری!!!زن بگیری ماشین بخری با 700 تومن ،این مملکت به چه دردی میخوره.کاش منم یه زن پولدار عرب داشتم منت این ایرانیای خسیسم نمی کشیدم
افشین: 1393/6/1112:03:55،
29
20
کارگر ماهر و با وجدان اگر گیر بیاد روی چشم کارفرما جا داره . کارفرما بخاطر منافع خودش هم که شده چنین نیروی کاری را از دست نخواهد داد. مشکل ما در ایران شناخته نشدن فرهنگ کار و بهره وری است. این موضوع در رابطه با کارگران و کارمندان بخش دولتی بسیار حادتر است.
حسن صلح دوست: 1393/6/1112:41:45،
31
44
آقا افشین ، حرف بسیار درستی زدید . مشکل کارشناسان وزارت کار این است که درک درستی از روابط کارگر و کارفرما ندارند به همین دلیل نسخه غلط می پیچند
hamid: 1393/6/1113:04:01،
31
18
عزیز جان اون کارگر ماهری که شما می فرمایید
برای خودش کار می کند نه برای کسی حتی اگر کار هم کند قرارداد نمی خواد صاحبکار حرف بزنه خداحافظ میرود جای دیگه
این صاحبکاره که با هزار جور نیرنگ و فشار سعی در نگه داشتن این جور کارگرها می کند
واقع بین: 1393/6/1112:18:52،
28
14
موج جدید قراردادهای ناعادلانه برای کارگران ناشی از تحت فشار بودن کارفرمایان به دلیل سیاستهای غلط دولت پیشین چه در داخل و چه در خارج و در نتیجه قرار دادن اقتصاد ایران در لبه پرتگاه می باشد. اگر برای کارفرما بازار جذاب و تقاضای معقولی وجود داشته باشد چه برای پاسخ دادن به تقاضای موجود و چه برای توسعه ، نیاز به نیروی کار دارد و به دلیل اینکه ناگزیر به آموزش و حفظ نیروی کار خود می باشد پس به خودی خود قرارداد ناعادلانه ای وجود نخواهد داشت . ای کاش به جای پاک کردن صورت مسئله سعی می کردیم متغیرهای مسئله را به صورت صحیح شناسائی کنیم.
خسرو: 1393/6/1112:33:39،
29
19
بابا مثل ترکیه 3-4 میلیون حقوق پایه بدین ما براتون سنگ هم خرد می کنیم هر کاریکه باشه ولی هم تحریمه ماشین الات و مواد اولیه نمیاد هم فرهنگ ارباب رعیت بیش از هرزمانی جا افتاده هم مردم ایران اهل سو استفاده و قدرنشناس و دلایل دیگر کارگر هم با این پولا و مزایا نمی تونه محکم کار کنه.بیمه هم که نمیدن.
Z: 1393/6/1116:07:51،
99
63
اون وقت نرخ بیکاری همون 10.5% است یا کمتر شده؟؟؟

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار