کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

تیغ تحریم سوئیفت بانکی دیگر برش ندارد

کدخبر:۶۴۷۹شنبه، ۸ شهریور ۱۳۹۳ - ۱۷:۲۱:۵۷۲۰۸۳ بازدید

کاهش وابستگی به دلار برای بسیاری از کشورها می تواند پیامدهای مثبت اقتصادی قابل توجهی را در بر داشته باشد. وابستگی به دلار ناخودآگاه اقتصاد کشورها را به سیاست های آمریکا وابسته ...

غرب به بهانه مقابله با پیشرفت‌های هسته‌ای ایران، در دی ماه سال 1390 تحریم سوئیفت بانکی را علیه ایران وضع کرد،‌این تحریم از همان ابتدا بر اقتصاد کشور تأثیرگذار بود به گونه ای که از آن زمان دلار در بازار داخل روند صعودی نسبتا شدیدی را در پیش گرفت،‌افزایش قیمت دلار در تابستان 1391 شدت بیشتری گرفت و در مدت زمان نسبتا کوتاهی قیمت دلار به بیش از سه برابر افزایش یافت.

همین امر که یکی از اصلی ترین اهداف غرب از اعمال این نوع تحریم بود تا حدودی در اقتصاد ایران تأثیر گذار بود و یکی از عواملی شد تا تعادل اقتصادی کشور برای مدتی از حالت طبیعی خارج شود.

به گزارش فارس، طی این مدت با اعمال این تحریم‌ها و تنها بودن ایران در مقابله باعث شد کشور با محدودیت هایی روبرو شود.

از دلایل محدودیت توانایی ایران در مقابله با این تحریم می توان به وابستگی تجاری عمده کشورها به دلار، عدم احساس خطر کشورهایی مانند روسیه و چین، و همچنین اعتماد برخی کشورها به ساختار اقتصادی آمریکا اشاره کرد.

اما با گذشت چند سال به نظر می رسد غرب به این نوع تحریم برای ضربه زدن به اقتصاد روسیه چشم دوخته است و همین امر باعث جلب توجه کشورهای غیر هم پیمان آمریکا به چند نکته شده است.

این اقدام غرب کشورهایی مانند روسیه و چین را نیز نسبت به احتمال به کار گیری چنین تحریم هایی علیه منافع  آنها در آینده هوشیار نمود، همچنین رسوایی ها و ناکامی های اقتصادی آمریکا طی چند سال گذشته کشورهای جهان را نسبت به ساختار اقتصادی آن بی اعتماد کرد و از سوی دیگر تجربه ایران دیگر کشورها را بر آن داشت تا اقدامات جدی در این زمینه در نظر بگیرند.

روسیه با دارا بودن اقتصادی با پتانسیل بالا اگرچه به صورت مستقیم تحت تحریم سوئیفت بانکی قرار نگرفته است اما نگرانی ها نسبت به اعمال تحریم مشابه علیه این کشور توسط غرب و یا هرگونه اعمال محدودیت در دسترسی این کشور به دلار، در ادامه وضع تحریم های شدیدتر علیه روسیه، این کشور را برآن داشته است تا وابستگی خود را نسبت به دلار آمریکا در مبادلات بین المللی کاهش دهد.

روسیه و چین طی ماه های گذشته  تلاش هایی را برای واکسینه کردن خود نسبت به اعمال این تحریم ها آغاز کرده اند و این کشورها توافق کرده اند که با پشتیبانی بانک های مرکزی خود مبادلات فی مابین خود را بر اساس ارزهای بین المللی یوآن یا روبل صورت دهند.

این اقدام با همراهی دیگر کشورها همراه شد به گونه ای که 11 کشور مشتری نفت و گاز روسیه توافق کردند تا هزینه صادرات خود را به روبل و یا دیگر ارزهای ملی خود به روسیه پرداخت کنند.

طی ماه های گذشته ایران نیز مذاکراتی را برای حذف دلار از مبادلات خود با روسیه و چین انجام داده است.

کاهش وابستگی به دلار برای بسیاری از کشورها می تواند پیامدهای مثبت اقتصادی قابل توجهی را در بر داشته باشد. وابستگی به دلار ناخودآگاه اقتصاد کشورها را به سیاست های آمریکا وابسته کرده است و وابستگی اقتصادی نفوذ سیاسی آمریکا را نیز در این کشورها در پی داشته است.

از یک سو کاهش اعتماد کشورها به سیاست های اقتصادی آمریکا در پی بحران های اقتصادی این کشور در چند سال گذشته و از سوی دیگر تلاش برای افزایش اتکا به ساختارهای اقتصادی خود، کشورها را بر آن داشته است تا سیاست هایی را برای حذف دلار در ساختار مبادلات بین المللی خود در نظر گیرند.

به نظر می رسد اعمال تحریم های سوئیفت ارزی با هوشیاری کشورها در زمینه مبادلات بین المللی دیگر تأثیر گذشته را ندارند و به نظر نمی رسد این نوع تحریم دیگر توان متزلزل کردن اقتصاد کشورها بزرگی همچون ایران و روسیه را داشته باشد.

هوشیاری کشورها در باز کردن راه های مبادلاتی غیر دلاری توانسته است تا حدودی کشورها را در برابر این تحریم ها مقاوم سازد.

تکیه کشورها بر دلار تاکنون تأثیرات اقتصادی منفی گوناگونی را برای این کشورها به ارمغان داشته است. بعنوان مثال بسیاری از کشورها بدلیل وابستگی خواسته یا ناخواسته  خود نا خودآگاه قربانی سونامی بحران های اقتصادی آمریکا از سال های بحران اقتصادی  2008 آمریکا شدند که در برخی موارد تأثیرات منفی بحران اقتصادی آمریکا در این کشورها بیش از خود آمریکا بوده است.

استفاده از دلار باعث محدود شدن رشد اقتصادی و رشد ارزش واحد پول ملی کشورها می شود. اگرچه قرار گرفتن واحد های پولی خود کشورها در بازارهای بین المللی می تواند باعث کاهش ارزش آنها در کوتاه مدت شود اما در طولانی مدت می توان نسبت به بازگشت این واحد ها  به ارزش واقعی خود و همچنین تقویت آنها در بازارهای جهانی امیدوارد بود.

از سوی دیگر ارزش واحد پول ملی به عنوان یکی از اهرم های تنظیم اقتصادی داخلی کشورهاست که در سایه حضور دلار در اقتصاد این نقش ضعیف می شود و با خارج کردن دلار از ساختار اقتصاد داخلی می توان نقش این اهرم را بیشتر کرده و تسلط خود را بر اقتصاد کشورها افزایش داد.

*سجاد زمانی علیشاه

بلیط هواپیمادیدگاه ها

مهرداد: 1393/6/816:21:36،
34
31
همین چند روز اخیر روبل روسیه در برابر دلار و همینطور بورس روسیه کاهش شدید نسبت به 10 سال اخیر داشته ، آمریکا بالاترین امنیت اقتصادی رو در جهان داره و در حال حاضر اقتصاد آمریکا از دوره رکود خارج شده و رو به پیشرفته
امیر: 1393/6/816:26:49،
22
15
خود گوئیو خود خندی .....
گلادیاتور: 1393/6/816:42:10،
38
14
تحریمها برای ما تبدیل به فرصت شد
شیاف استامنیفون 100تومانی (برای تب بچه )توی داروخانه ها پیدا نمیشه
محمود: 1393/6/816:42:46،
31
36
یکبارگی بگید تحریم ها کاغذ پاره ای بیش نیستند!
فریاد زیر آب: 1393/6/816:52:33،
30
17
دلار که کاغذ پاره ای بیش نبود

ببین یه کاغذپاره چطوری همه را بیچاره و فقیر کرده

برای بچه ام موز دانه ای میخرم
90: 1393/6/816:58:21،
14
15
واحد پولی مبادله ای بین روسیه و ایران روپل و بین چین و ایران هم ین باشه
سیروس: 1393/6/817:15:00،
41
12
اونی که دستش تو کاره میدونه چه خبره
این اخبار فقط خوراک رسانه های داخلیه و بی ارزشه
سید: 1393/6/817:32:23،
29
32
آخه چرا اینقد در مقابل فهمیدن مقاومت میکنید داره میگه درسته در کوتاه مدت باعث افت ارزش پول ملیه ولی در بلند مدت اثرا خوبی داره آمریکا تا کی میخواد کاغذ چاپ کنه به جاش کالاهای استراتژیک از دیگر کشور ها بخره تا کی بقیه نوکر آمریکا باشن و آمریکا با یه امضا اقتصادشونو تضعیف و به نابودی بکشونه خوبه خودمون ضربه خودیم از این قضیه فکر نمیکنم فهمیدنش اینقد سخت باشه که آمریکا داره دیگر کشورهارو غارت میکنه البته به شیوه نوین
nemesis: 1393/6/818:51:28،
21
13
عزیز من نظر شما وقتی درسته که انقدر فساد اقتصادی اونم تو سطح کلان نباشه٬سرمایه گذار تکلیف خودشو حداقل واسه ۳سال بدونه نه اینکه هرروز قانون جدید و مزخرف که فقط باعث خواب سرمایه و نهایت ضرر شدید و هزار دلیل دیگه
سيد: 1393/6/819:51:09،
12
21
Nemesis حرف شما کاملا درسته ولي اين دليل نميشه که آمريکا اقتصاد مارو فلج کنه درسته اين دو تا عامل خارجي و داخلي هر دوشون رو اقتصاد تاثير منفي ميذاره هر دوشون بايد حل بشه
حسین: 1393/6/818:16:43،
16
14
صادرات میکنیم و پول میگیریم و دوباره واردات میکنیم و همون پول رو پس میدیم.این وسط مرتب واحد پول رو به دلار رفت و برگشت عوض میکنیم و هزینه میدیم. اگر میخواهیم از ترکیه خرید کنیم با لیر خودشون هم میشه..و دیگر کشورها ......
بابک: 1393/6/818:25:23،
19
19
اقتصاد روسیه اقتصادی ضعیف رانتی نفتی و فاسد است
روسیه بجز صدور جنگ افزار آنهم به کشورهای درجه سوم صادرات آنچنانی ندارد و در نتیجه در اقتصاد بین الملل جایگاه بالایی ندارد
تنها اهرم فشار روسیه در کوتاه مدت انرژی است که در بلند مدت با پیدا شدن صادر کنندگان جایگزین نظیر ایران و نفت شیل آمریکا این اهرم نیز خنثی میشود
,وحید: 1393/6/818:42:10،
21
48
تا وقتی تحریمه میرید التماس میکنید وقتی هم که لغو تحریم میکنن یا میگین تحریمو دور زیم یا تیغ تحریم برش ندارد.

شماها دیگه عجوبه هستین.
مهدی صادقی: 1393/6/818:54:03،
14
27
مقابله با تحریم کدینگ سویفت غیر ممکن نیست اما یک برنامه ای ۴ الی ۶ ساله میخواهد کشور روسیه در سال ۲۰۱۳ حدود ۵۱۵ میلیارد دلار صادرات و ۳۴۱ میلیارد دلار واردات داشت صادرات عمده این کشور عمدتا نفت،گاز،چوب،مواد شیمیایی و طیف گسترده ای از محصولات نظامیست اقلام عمده وارداتی وسایل نقلیه،محصولات کشاورزی، محصولات پزشکی،محصولات فلزی، اهن و فولاد است البته با قرادادهایی که اخیرا بین ایران و روسیه(قرارداد۱۰۰ میلیارد دلاری فروش نفت در برابر کالا طی ۵ سال) و قردادهای مختلف بین روسیه و چین تا حدودی جبران شد اما باز فاصله بسیار زیادی با شرایط مقابله دارد البته اون چیزی که مشخصه اینه که روسیه کشوری نیست که با تحریم در لاک خود فرو برود بلکه اگر تحریم ها بسیار تشدید شود استخوان های ناتو را خرد میکند واگر این اتفاق بیفتد چیزی جز دست انتقام الهی نیست!!
Z: 1393/6/822:59:23،
16
14
تحریمها فقط مردم را می برد!!!!

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
شرایط پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو - شهریور 96
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
شرایط جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - شهریور 96
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما