کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

گارانتی‌ موبایل , کلاهی بر سر خریداران

کدخبر:۶۴۳۵سه شنبه، ۴ شهریور ۱۳۹۳ - ۰۷:۱۷:۱۳۵۱۱۷ بازدید

خیل عظیم خریداران تلفن همراه که در راهروهای پیچ در پیچ پاساژهای میدان جمهوری و خیابانهای اطراف آن سردرگم‌اند، تصویری است که هر روز در قاب خیابانهای مرکزی تهران تکرار می‌شود.
گارانتی‌ موبایل , کلاهی بر سر خریداران

 می توان گفت امروزه خرید و فروش موبایل به‌روزترین مساله در هر برهه‌ای از زمان در هر نقطه‌ای از دنیاست چراکه هر روز و هر ساعت تغییرات جدیدی در دنیای فناوری و ارتباطات به وجود می‌آید و محصولات جدیدی به بازار وارد می‌شود.

اما علاوه بر دشواریهای انتخاب مدل و برند مناسب با توجه به تنوع بسیار محصولات در این حوزه، مشتریان ایرانی باید با مشکلات عدیده دیگری نیز دست و پنجه نرم کنند. از جمله این مسایل بازار داغ قاچاق موبایل، انتخاب گارانتی مناسب و مطمئن، بی‌اعتمادی به قیمت‌هایی که در هر مغازه‌ای متفاوت است و در نهایت حرفی است که خود فروشندگان می‌زنند: «هیچ موبایلی در ایران گارانتی ندارد زیرا گارانتی زیر بار مسئولیت هیچ ایرادی در موبایل نمی رود».

درد دلهای برخی خریداران برندهای معروف موبایل که برای خرید تلفن همراه خود بیش از یک میلیون تومان هزینه کرده بودند بهانه‌ای شد که به سراغ چند فروشنده بازارهای معروف تلفن همراه برویم و گزارشی از نحوه ارائه خدمات پس از فروش تا معرفی مراجع قانونی به این مشتریان ناراضی تهیه کنیم.

نمایندگی‌های هر یک از برندهای موبایل با دفاع از ضمانت‌نامه مورد قبول خود درباره این ضمانت نامه‌ها و خدمات آنها توضیحاتی ارائه کردند.

مثلا نمایندگی دارای ضمانت نامه "یاس" در این باره اظهار کرد: در حال حاضر برند htc با سه گارانتی مختلف "یاس"، "آرین" و "ماکروتل" ارائه می‌شوند اما علت اینکه در این نمایندگی از htc تلفن‌های همراه با ضمانت "یاس" به فروش می‌رسند این است که این ضمانت نامه اولین وارد کننده این برند از تلفن همراه است که نزدیک به 10 سال در بازار موبایل کشور فعالیت می‌کند.

وی با اشاره به اینکه ارائه کارتهایی مثل کارت طلایی همراه با ضمانت نامه تنها یک حرکت تبلیغاتی برای جذب مشتری به حساب می‌آید تصریح کرد: اینکه رنگ کارت ضمانت نامه تلفن همراه چه رنگی باشد اهمیت چندانی ندارد و اینکه می گویند یک شرکت گارانتی، همراه با محصولات خود به مشتریانش کارت طلایی می دهد صرفا یک کار نمادین و بی فایده است چرا که تقریبا خدماتی که شرکت‌های گارانتی موبایل به مشتریان می‌دهند یکسان است و تفاوت چندانی با یکدیگر ندارد.

این نماینده فروش تلفن همراه تنها تفاوت شرکتهای گارانتی را در مدت زمانی که برای ارائه خدمات و تعویض و تعمیر تلفن صرف می کنند دانست و گفت: تمامی شرکت‌های ضمانت کننده مدعی هستند که تعویض تلفن همراه در صورت داشتن نقص فنی عمده تا یک ماه پس از فروش از جمله خدماتی است که به مشتری می‌دهند.

وی افزود: ضمانت نامه "یاس" هم با اینکه چیزی به نام کارت طلایی به مشتریانش ارائه نمی‌دهد در صورت لزوم تلفن همراه معیوب را طی دو هفته تعویض می‌کند. این مدت دو هفته‌ای برای زمانی است که تلفن همراه مورد نظر در انبار وجود ندارد و باید از گمرک ترخیص شده و به فروشگاه برسد.

اما نمایندگی شرکت سونی با اشاره به اینکه محصولات خود را با گارانتی "آرین" ارائه می‌دهد خاطر نشان کرد: این ضمانت نامه دارای کارت طلایی است که در یک مهلت حداکثر 10 تا 15 روزه تلفن همراه معیوب را تعویض کرده و موبایل جدید را به مشتریانش ارائه می‌دهد.

راه حل این شرکت گارانتی برای اینکه در مهلت 15 روزه مذکور سیم کارت مشتری خاموش نباشد این است که یک تلفن همراه به صورت رایگان در اختیار مشتری قرار می‌دهد.

این فروشنده همچنین بیان کرد: مشتریان برای آنکه مطمئن شوند موبایلی که برای آنها تعویض شده‌ موبایل نو است می توانند شماره سریال موبایل جدید را با تلفن همراه قبلی مقایسه کنند.

وی با اشاره به اینکه 99 درصد تلفن‌های همراه موجود در بازار موبایل ایران از طریق قاچاق وارد می‌شوند گفت: حتی موبایل‌هایی که از سوی نمایندگی‌های رسمی نیز به مشتریان ارائه می‌شود نیز قاچاق است. اگر بخواهند موبایل را به صورت قانونی وارد کنند، قیمت هر تلفن همراه چند برابر می‌شود بنابراین تنها بخش کوچکی از موبایل‌های موجود در کشور از طریق قانونی وارد می‌شود و بقیه آن قاچاق است.

این فروشنده تلفن همراه درباره نحوه ارائه ضمانت نامه برای تلفن‌های قاچاق شده افزود: نمایندگیهای رسمی هر یک از برندهای تلفن همراه در دوبی گرفته می‌شود و تنها یک دفتر به شکل صوری در ایران به وجود می‌آید و یک شرکت خصوصی نیز وظیفه ارائه خدمات گارانتی را برعهده می‌گیرد. سپس شرکت گارانتی کننده در ایران با نمایندگی رسمی برند در دوبی ارتباط برقرار کرده و قطعات مورد نیاز را دریافت می‌کند.

نمایندگی سامسونگ نیز با اشاره به اینکه تلفن‌های همراهی که ارائه می‌دهد با ضمانت نامه "مایکروتل" به فروش می‌رسند گفت: اکثر مشتریان اعتماد چندانی به گارانتی‌ها ندارند اما به دلیل هزینه بالایی که در ازای خرید موبایل می‌کنند ترجیح می‌دهند آن را با ضمانت نامه بخرند و هزینه اضافی آن را پرداخت کنند.

یکی دیگر از فروشندگان با سابقه موبایل نیز بار دیگر با تاکید بر اینکه بیش از 99 درصد موبایل‌های وارداتی قاچاق هستند تصریح کرد: یک درصدی که اکثر خریداران تاکید دارند که به صورت قانونی وارد بازار می‌شود مربوط به تلفن‌های همراهی است که به سفارش ایران وارد می‌شوند که باید دارای دفترچه و منوی فارسی باشند. این تلفن‌های همراه از برندهایی هستند که در ایران شرکت نمایندگی دارند.

این فروشنده درباره کارت طلایی که شرکت مایکروتل ارائه می‌دهد تصریح کرد: البته شرکتهای ضمانت کننده بسیاری مدعی هستند که تلفن همراه را در صورت داشتن اشکال فنی عمده تعویض می‌کنند اما این تنها وعده‌ای است که هنگام فروش به مشتری می‌دهند و آن را عملی نمی‌کنند اما این شرکت این خدمت را ارائه می‌دهد.

به گفته این فروشنده ارائه چنین خدمتی از سوی شرکت مایکروتل و ارائه کارت طلایی به مشتریان برای حضور پررنگ در جو رقابتی موجود در بازار موبایل و ضمانت نامه است.

وی با اشاره به اینکه مشتریان اکثرا فروشنده را در مقابل مشکلاتی که برای تلفن‌های همراهشان به وجود می‌آید مسوول می‌دانند گفت: اگر شرکت ضمانت کننده پاسخگو نباشد یا خریداران با آن به مشکل بربخورند مستقیما به سراغ فروشنده می‌آیند در صورتی‌که فروشندگان نیز درست مانند خریداران هستند و تنها وظیفه دارند محصول بسته بندی شده را به مشتریان ارائه دهند.

اما یکی از فروشندگان برند اپل در ایران با تاکید بر لزوم آگاه سازی مشتریان از حقوق و وظایفشان هنگام خرید محصول مورد نظر تصریح کرد: اکثر مشتریان بعد از آنکه برای تلفن همراهشان مشکلی به وجود می‌آید و شرکت ضمانت کننده نیز پاسخگو نیست به اتحادیه صوتی و تصویری مراجعه می‌کنند، در حالیکه شبکه اطلاع رسانی این اتحادیه نمایندگی‌های مجاز برای فروش تلفن همراه و شرکتهای مطمئن ضمانت کننده هر برند را معرفی کرده‌است که اگر به آن توجه شود مشکلی برای فروشنده و خریدار به وجود نمی‌آید.

به گفته وی یکی از راه‌های تشخیص تلفن‌های همراهی که به صورت مجاز وارد و از شرکت معتبر گارانتی شده‌اند این است که قیمت آنها در رنگ‌های مختلف متفاوت نیست.

این فروشنده اپل با اشاره به اینکه تنها گارانتی کننده رسمی برند اپل شرکت "مه‌تل" است افزود: تعداد زیادی از موبایل‌هایی که وارد بازار ایران می‌شود قاچاق است و تنها راه اطمینان از خرید، مراجعه به اتحادیه صوتی و تصویری پیش از خرید برند مورد نظر است.

اما از جمع نمایندگی‌ها و فروشندگان رسمی‌تر که به سوی جمع فروشندگان کمی غیررسمی با مغازه‌های درهم و شلوغ که می‌رویم، نظرات در مورد گارانتی و خدمات پس از فروش در زمینه تلفن همراه نیز تغییر می‌کند.

یکی از فروشندگان با معرفی برندهای پرفروش در مغازه‌اش تاکید کرد که هیچکدام از آنها با گارانتی فروخته نمی‌شود زیرا گارانتی خدماتی را به مشتری ارائه نمی‌دهد و بنابراین احتیاجی نیست که تلفن را با گارانتی بفروشند.

این فروشنده با نشان دادن کارت گارانتی یکی از شرکتهای ضمانت کننده تلفن همراه گفت: کافی است نگاهی به شرایط ضمانت، تعمیر یا تعویض تلفن همراه بکنید تا متوجه شوید که شرکت‌های ضمانت‌کننده از همان اول نیز حاضر نیستند زیر بار هیچ مشکلی بروند و این را در همان زمان فروش به مشتری یادآور می شوند.

وی ادامه داد: تلفن همراه هر مشکلی هم که پیدا کرده باشد شرکت گارانتی می‌تواند دلیلی برای عدم ارائه خدمت پیدا کند و هیچ مرجعی نیست که مشتری به ان شکایت کند تنها راهش این است که وقت خود را هدر ندهد و هزینه تعمیر تلفنش را برعهده گیرد.

«تلفن‌های ضدآب نیز ممکن است به دلیل آب خوردگی خراب شوند و پاسخ شرکت گارانتی این است که باید تلفن را در آب مقطر می‌انداختی و چون آب دارای ناخالصی بوده‌ است پس این مورد شامل گارانتی نمی‌شود.» این توصیف یکی دیگر از فروشندگان درباره نحوه ارائه خدمات پس از فروش در بازار تلفن همراه است.

این فروشنده تصریح کرد: همیشه در شرکتهای گارانتی روی مشتریان بسته است. از این شرکت‌ها نمی‌توان به جایی شکایت کرد چون باید بدانید که کسانی که شرکت گارانتی تاسیس می‌کنند کسانی هستند که نمی‌شود از آنها به جایی شکایت کرد.

نخستین تلفن همراه در ایران در سال 1372 وارد شد و در سال 1373 آنتن‌های تلفن همراه در حالی نصب و راه‌اندازی شد که عده کمی از مردم حاضر به امتحان این پدیده نوظهور بودند. اکنون پس از گذشت 20 سال با وجودی که اعتماد به بازار تلفن‌های همراه روز به روز کاهش می‌یابد اما به دلیل نیاز روزافزون به این پدیده مدرن خریداران آن رشد می‌یابند و بازار نامطمئن فروش موبایل داغ‌تر می‌شود و شاید این دلیلی باشد برای آنکه صاحبان این صنف به فکر ارائه خدمات بهتری برای احیای اطمینان از دست رفته مشتریان نیفتند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

بختیار: 1393/6/408:14:19،
108
27
همه دارن سر این ملت کلاه میزان،اینم یکیش
عجیب: 1393/6/409:23:05،
65
25
نسل ماها تقریبا با این جور تکنولوژی بزرگ شده و مثلا من یه چیزایی از گوشی و کامپیوتر و اینا سرم میشه ولی هر موقع میرم یه گجتی بخرم با کلی اعتماد به نفس میرم و پیش خودم می گم این دفعه دیگه نمی تونند سرم کلاه بذارند ولی بعد از این که می رسم خونه تازه می فهمم چه کلاه گشادی دوباره و با اسم های مختلف سرم گذاشتند.
تازه ما کسایی هستیم که به خیال خودمون یه چیزی هایی سرمون می شه ، بیچاره اون کسایی که........
دانا : 1393/6/410:32:34،
48
51
اگه قبل از خرید کمی تحقیق کنید سرتون کلاه نمیره
بله
دانا: 1393/6/816:33:05،
37
44
8 نفر ++
23 نفر --

صحبتی دارم با این 75% که منفی دادند
عزیزان
(( حق گرفتنیه مخصوصا تو ایران ))
امیر: 1393/6/408:15:37،
49
24
بهترین تبلیغات برای یک محصول و بالا بردن فروش اون محصول فقط و فقط خدمات پس از فروش و گارانتیه که شرکت تولید کننده میده ...همه دنیا به این سمت رفتن ایران فقط به دنبال آب کردن محصول و کارایی اون محصول ظرف یک هفتس و بعد دیگه جواب گو نیست !
تلغ: 1393/6/409:09:31،
105
22
ای کاش خودرو هم قاچاق میشد تا از دست یه مشت نامرد مفت خور راحت میشدیم.
واقع: 1393/6/413:26:09،
27
42
یعنی قاچاقچی، مرد و نون حلال خوره؟!!
نوکیا 1100: 1393/6/409:34:13،
29
48
میدونستین اگه یک موبایل 1 میلیونی میخرید نصف بیشترش سود خالص برای موبایل فروشان است؟؟ حیف پول که آدم بده به اینا.
رضا: 1393/6/410:19:11،
51
47
سلام . من گوشی glx snowy دارم . یک گوشی ایرانی . از گارانتی گوشی واقعا راضی هستم . هم نمایندگی های زیادی داره و هم بدون هیچ هزینه ای در دوره گارانتی کار رو انجام میدن . گوشی دوستم مدل best بود . بعد نزدیک یک سال اسپیکر گوشی خراب شده بود و کیفیت پخش صوت پایین اومده بود . بردیم نمایندگی گوشی رو و اسپیکر رو عوض کرد . تنها با زدن مهر در کارت گارانتی . نه بابت اسپیکر پولی گرفت و نه بابت اجرت کار. خلاصه که هموطنان عزیز خرید کالای ایرانی رو سرلوحه قرار بدین. یاعلی
دانا: 1393/6/410:38:59،
38
25
برادر کوچک من یه چیزی به من یاد داد که بسیار عالی بود.
تنها راه اطمینان از صحت گارانتی واعتبار شرکت اینکه به شرک تولید کننده یه ایمیل بزنی و از اونا حقیقت رو جویا شی.
اونا هم با ادب و روی خوش پاسختون رو میدن.

تخریبچی: 1393/6/410:56:13،
38
21
نه خدایی حالا کار ندارم
گارانتی فقط یه موج مثبت واسه خرید شیرین و دلچسبه و لا غیر
گوشی هوآ.. (اسم کامل نمیارم که تبلیغ نشه)که خیلی داره فروش میکنه را اگه قبل نوسانات ارز سال 90 میآوردن میدادن 150 تومن هیچکس بهش نگاهم نمیکرد و هزار یه عیب میگذاشتن روش!
ولی حالا دارن با قیمت دو سه برابر اون وقت میفروشن
ببین مردم چه خوب میخرن!
چرا؟
واقعا" چرا ؟
مردم مخشون تکون خورده؟
درآمدا بالا رفته؟
حس چشم و هم چشمی تقویت شده؟
یا
چینیا جنسشون نشکن شده؟
زلزله: 1393/6/410:58:29،
43
26
واقیتی هست که باید بپذیریم ازاینکه درکشورهای دیگه همه شرکتها محصولشونو بامنت به مشتریها ارایه می دن ولی مابدبختهابایدهمجین خفتی رو تحمل کنیم.....................
الب: 1393/6/411:04:37،
34
22
گارانتی موبایل درایران کاربردی ندارد فقط هزینه اضافه است چون که اب خوردن وضربه شامل گارانتی نمیشود کارانتی یعنی تعویض کامل
رضا: 1393/6/415:20:59،
30
22
حالا خدا رو شكر كه قاجاق ميشه وكرنه اكه انحصاري بود كه بايستي جند برابر اين قيمتو ميخريديم
نوید: 1393/6/415:32:41،
38
24
یه تبلت ایسوس گرفتم چون فک میکردم ایسوس کیفیتش بالاس .تبلت ضمانت ویستا پخش داشت به خداروز اول هنوز شارژ اولیه نزدم سوخت برج چهار فرستادم گارانتی الان برج شیشه هیچ خبری از تبلتم ندارم که فرستادم گارانتی-هیچ جوابی به من نمیدن خیلی کلاه بردارن
Z: 1393/6/416:09:34،
34
31
گارانتی در ایران به مثابه چوب دو سر طلاست.
هم پول بیشتر می دی، هم خدماتی دریافت نمی کنی.
ملك: 1393/6/510:28:07،
30
25
واقعا بعضيا به هر قيمتي نون ميخورن. اسم خودشونو هم زرنگ ميذارند. ما ملت فراموش كرديم مسلمونيم و چقدر تو دين ما لقمه حلال سفارش شده. متاسفانه ديگه كسي توجه نميكنه. تازه مسخره هم ميدونن.
مرکله: 1393/6/518:09:01،
26
24
تنها راهش اینه که بدون گارانتی بخرید و این گارنتی های الکی رو به خاک سیاه بشونید..

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار