کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

بازی را که برد؟

کدخبر:۶۴۰۹دوشنبه، ۳ شهریور ۱۳۹۳ - ۰۷:۴۶:۲۵۴۰۱۴ بازدید

سوت پایان بازی پرحاشیه «قیمت خودرو» در حالی هفته گذشته پس از مدت‌ها به صدا درآمد که با نگاهی به نتایج آن، مشخص می‌شود مردم برنده آن نبودند و این بازی اگرچه ...

سوت پایان بازی پرحاشیه «قیمت خودرو» در حالی هفته گذشته پس از مدت‌ها به صدا درآمد که با نگاهی به نتایج آن، مشخص می‌شود مردم برنده آن نبودند و این  بازی اگرچه به نام آنها بود، اما به کام خودروسازان و تاحدی هم نمایندگان مجلس شورای اسلامی شد. «بازی قیمت» همچنین بازار را نیز چندان متاثر از خود نکرد و در حالی که گمان می‌رفت خرید و فروش خودرو جاني بگیرد، خبرها حکایت از تداوم سرما در این بازار دارد و از همین رو کارشناسان معتقدند قیمت‌های جدید نیز نتوانسته‌اند مردم را راضی کنند. اوضاع به شكلي است كه گويا مردم همچنان براي خريد و فروش خودرو، ترديد داشته و منتظر اتفاقات احتمالي در آينده هستند.

کمتر از دو ماه پیش بود که شورای رقابت پس از ماه‌ها انتظار، قیمت جدید خودروهای داخلی را با افزایشی 5/5 درصدی (رقم اعلام شده از سوي شورای رقابت) اعلام کرد و با وجود آنکه انتظار می‌رفت ماجرای قیمت به پایان برسد، ورود ناگهانی نمایندگان مجلس شورای اسلامی به این ماجرا، پیش‌بینی‌ها را بر هم زد. اهالی بهارستان که افزایش 5/5 درصدی مورد ادعای شورای رقابت را قبول نداشتند و معتقد بودند قیمت خودرو تا مرز 30درصد بالا رفته، تاکید کردند قیمت‌ها باید پایین بیایند.

نمایندگان که طی سال‌های گذشته همواره در میان تمام چالش‌های کمی و کیفی صنعت خودرو کشور، بیش از هر مساله دیگری به «قیمت خودرو» پرداخته‌اند، این بار نیز بر کاهش حداقل 15درصدی قیمت‌ها اصرار کردند تا به‌زعم خود، حق مردم را از خودروسازان پس بگیرند. از همین رو بود که کارگروهی از بهارستانی‌ها برای بررسی چند باره قیمت خودرو تشکیل و قرار شد پس از برگزاری جلسات مشترک با شورای رقابت و خودروسازان، قیمت‌های جدید تعیین و اعمال شوند. این در شرایطی بود که رضا شیوا رئیس شورای رقابت چند هفته در برابر فشار نمایندگان مجلس سکوت پیشه کرد و واکنش خاصی به اصرار آنها مبنی‌بر کاهش قیمت خودرو نشان نداد تا همگان گمان کنند شورا در برابر بهارستانی‌ها تسلیم خواهد شد.

با این حال، شیوا سرانجام سکوتش را شکست و بر خلاف پیش‌بینی‌ها، موضعی مخالف در برابر نمایندگان مجلس گرفت و با صراحت تاکید کرد که قیمت‌های مصوب شورا، حساب و کتاب دارد و تغییر نخواهند کرد. تنها دو روز از این اظهارنظر قاطعانه رئیس شورای رقابت گذشته بود که وی در چرخشی 180 درجه ای، اعلام کرد قیمت خودروهای داخلی سه درصد کاهش خواهد یافت و این کار با درخواست شورا و وزارت صنعت و نظر مثبت خودروسازان انجام خواهد شد.

جدای از اینکه حالا مشخص شده «کاهش سه‌درصدی قیمت خودرو»، «تخفیف» و به درخواست رئیس‌جمهور بوده، نکته اصلی اینجاست که فشار نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نهایت به کاهش چندصد هزار تومانی خودروها ختم شد. این در حالی است که مجلسی‌ها به‌دنبال کاهش قیمتی بسیار بیش از اینها بودند و مردم نیز از پس «وعده بزرگ» آنها، انتظار افت چندمیلیون تومانی را در بازار خودرو داشتند. اگر «پراید» 20ميليوني را به‌عنوان خودرو مبنا در نظر بگیریم، با توجه به وعده نمایندگان مبنی‌بر کاهش حداقل 15درصدی قیمت، حالا پراید باید سه میلیون تومان ارزانی را به خود می‌دید، حال آنکه در نهایت کاهشی تنها 600 هزار تومانی نصیب آن شد.

به عبارت بهتر، نتیجه آن همه بحث و سخن، کاهش اندک قیمت خودرو و تداوم بلاتکلیفی و بی‌جاني بازار بود و در نهایت نیز مردم نه تنها راضی نشدند؛ بلکه حالا دیگر به بهارستانی‌ها نیز چندان دلگرم نیستند، چه آنکه آنها (نمایندگان مجلس) هم نتوانستند خودرو را چندان ارزان کنند. این اتفاق البته چندان هم عجیب و غریب نبود؛ زیرا تجربه نشان داده هرگاه قیمت خودرو دستوری و با اهرم فشار تغییر کرده است، عواقب مثبتی را به همراه نداشته و مردم نیز چندان راضی نبوده‌اند. آنچه هم در حال حاضر و از پس «دخالت بهارستانی‌ها در بازار خودرو» رخ داده، چیزی جز کاهش اندک قیمت، در پی نداشته است. حداقل اتفاقی که انتظار می‌رفت از پس دخالت مجلسی‌ها در ماجرای قیمت خودرو و کاهش سه درصدی قیمت‌ها رخ بدهد، راه افتادن بازار خودرو بود، حال آنکه همین هم رخ نداد و بازار همچنان بلاتکلیف است و خالی از مشتری.

آن‌طور که نمایشگاه‌داران خودرو پایتخت می‌گویند، قیمت‌ها در بازار تغییر چندان چشمگیری نکرده و مردم نیز با وجود «کاهش سه درصدی» هنوز هم تمایلی به خرید و فروش ندارند. به گفته آنها، با توجه به فرا رسیدن شهریور، دیگر وقتی برای احیای بازار خودرو نمانده و اولویت اصلی مردم طی روزهای باقیمانده از تابستان، خرید کالاهایی غیر از «خودرو» است و بعید به‌نظر می‌رسد خريد و فروش قابل‌توجهی نصیب بازار خودرو شود. این در حالی است که اگر مجلسی‌ها وارد بازی قیمت نمی‌شدند و راهی دیگر برای کاهش قیمت خودرو انتخاب می‌شد، بازار خود به خود و تا حدی قیمت‌ها را متعادل می‌کرد و نیازی به استفاده از اهرم فشار بابت کاهش قیمت‌ها (آن هم سه درصد) نبود.

شکی نیست که بابت مشکلات کمی و کیفی خودروهای داخلی، انتقادات زیادی به خودروسازان وارد است و محصولات آنها در مقایسه با تولیدات خارجی، قیمتی بالا ولي کیفیتی پایین‌تر دارند، اما به‌زعم کارشناسان اقتصادی، راه کاهش قیمت خودرو، از جاده دستور نمی‌گذرد.

به اعتقاد کارشناسان، قیمت خودرو زمانی پایین خواهد آمد که علاوه بر رشد مناسب تیراژ، هزینه‌های تولید نیز کنترل شود، چه آنکه قیمت خودرو از همین دو ناحیه (کاهش تیراژ و رشد هزینه‌های تولید) صعود کرد.

بازی را که برد؟

با این شرایط اما به‌نظر می‌رسد «کاهش سه‌درصدی قیمت خودرو» به نفع نمایندگان مجلس تمام شده، چه آنکه همین اقدام کوچک می‌تواند به توشه‌ای برای آنها درشرح عملكردشان براي مردم تبديل شود. از آن سو اما خودروسازان نیز از ماجرای رخ داده، بی‌نصیب نمی‌مانند؛ زیرا همین تخفیف اندکی که به مردم داده‌اند، سبب می‌شود آنها به نوعی دست بالا را داشته باشند و قدرت دفاع شان در برابر انتقادات افزایش یابد. به عبارت بهتر، اگر در آینده باز هم انتقادی از قیمت خودروهای داخلی شود، خودروسازان از همین حرکت کوچک شان (تخفیف سه درصدی)، در راستای دفاع از خود استفاده خواهند کرد و شاید دیگر نتوان آنها را بابت قیمت محصولات شان، بازخواست کرد.

شاید از پس این ماجرا، خود نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز به خوبی متوجه شده باشند که بازار خودرو مانند دیگر بازارها، دستور و بخشنامه را برنمی‌تابد و اگر قرار به کاهش قیمت و جلب رضایت مردم باشد، باید از راه دیگری وارد شد. این موضوع را ظاهرا دولتی‌ها به خوبی درک کرده و از همین رو دیگر دخالت مستقیمی در قیمت خودرو نمی‌کنند، اگرچه برای دل مردم هم که شده، همواره از مخالفت با افزایش قیمت، صحبت به میان می‌آورند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

نادر: 1393/6/307:54:31،
78
27
قیمت خودروهای داخلی سه درصد کاهش خواهد یافت و این کار با درخواست شورا و وزارت صنعت و نظر مثبت خودروسازان انجام خواهد شد.) جالبه يعني مجلسيها ... !!!.
کوکو: 1393/6/308:36:14،
33
63
بازی رو اونایی بردن که با زحمت ماشین خریدن و پول زحمت کشیدشون بی ارزش نشد.و کسانی بازی رو باختن که پول به دست برای دلال بازی میخواستن برن ماشین بخرن و فرداش گرون بفروشن.دوستانی که میاین اینجا نظر میدین به زور به یه سری آدم ساده القا میکنین که ارزون بشه.من خودم خدای این سیاه بازی هام.باید گرونتر بشه تا هر دلالی با 4 تومن پول نیاد تو بازار بگه کاسبم.فقط در صورتی موافق با ارزونیم که همه چیز ارزون بشه.
بابک: 1393/6/308:40:02،
66
30
ادامه تحریم
کوکو: 1393/6/310:00:53،
22
50
جوای حجت نان:

دوست گرامی من نمیگم ماشین ارزونه.دیدی که قیمت پراید رو به دلار بیان کردم.دوست عزیز مشکل از بی ارزش شدن پوله.همه چیز گرون شده.واسه اونای دیگه تلاشی کردید؟به نظرت نباید روی کلید کردن یه عده مثل شما روی ماشین شک کرد؟شما از دوستانی هستید که دنبال خرید ماشین به قیمت مفت هستید.نه دنبال ارزونی.چون بنده کامنت های شما رو در اخبار مربوط به مسکن اصلا نمیبینم.
مرسی از تحریم فرغون: 1393/6/310:23:07،
36
23
شانتاژ نکنید
تو بازار هنوز کسی نمیخره
احمد: 1393/6/310:25:54،
24
15
شما دو تا بیکارید؟
برید دم خونه خودتون بازی کنید!!
برید بینم .. یالله....
محمد: 1393/6/310:48:41،
32
17
تمام داد و بیداد مجلس برا این بود که سهم خودشونو از گرونی خودرو از خودروسازها بگیرن وگرنه از اولم کسی به فکر مردم نبود
گل: 1393/6/311:31:47،
21
14
دیوانه کردید مارو میشه لطفا دیگه در مورد قیمت خودرو خبر نزارید
reza: 1393/6/307:58:16،
82
18
تو بازی بزرگان،این مردم هستن که له میشن
علي: 1393/6/307:58:40،
61
20
دلم براي نمايندگان منتصب ميسوزه . هيچكي اونارا دوس نداره.!!اخي چقدر بدبخت بودن خودشونو نشون دادند . بوي سوختگي مياد اونم شديد .!!!
راد: 1393/6/308:02:57،
53
24
بازى أصلى را چين برده خبر ندارين باعث و بأنى هـم خود فرغون سازهـا هـستن
hassan: 1393/6/308:05:38،
33
30
این خودرو ها نیاز به کاهش قیمت نداشت چون الان هم می توان خیلی پایین تر از قیمت کارحانه خرید.
مهدي: 1393/6/308:34:15،
22
18
كجا؟؟؟ آدرس بده بريم بخريم.
سیما: 1393/6/309:42:07،
15
20
هنوزم همه ی خودروها تو بازار یکی دو میلیونی گرونتره از کارخونه حسن گلم خیلی خطر داره حسن
نادر: 1393/6/308:06:16،
28
29
دليل طولاني شدن قيمت گذاري اينه كه توليد داخل به خاطر تحريم كم شده . تقاضا درسته كمه ولي باز از توليد داخل ظاهرا بالاست . به خاطر همين با خارج كردن از بازار و معطل كردن يه سري از مشتريان با وعده وعيد كاهش قيمت بازار را كنترل كردند . وگرنه بازار ازاد خودرو گرانتر از اين ميشد درسته كه قدرت خريد مردم كم شده ولي باز همون تعداد هم براي بازار ايران در تحريم زياديه . اين سياستيه كه دولت سر مردم در مياره . وگرنه مديران خودرو سازي و رئيس شوراي رقابت و 40 درصد سهم دولت و تعرفه گمركي و... همه در دست دولته و با اين ابزار دو روزه ميشه درستش كرد . اين دروغ بزرگيه كه مسئولين سر مردم گذاشتن .
مسعود: 1393/6/308:06:44،
26
43
قیمت ها دوباره اوج می گیره. نماینده هام که رای هاشونو جمع کردن. خودروسازام که زبونشون دارزتر شده. به امید افزایش مجدد قیمت ها و نابودی این دولت و ایادی پلیدش.
مخمل: 1393/6/308:06:44،
31
54
اینم از مشکل خودرو که به سلامتی و خوشی حل شد!!! مسوولان لطفا برن سراغ مشکل بعدی. دستتون درد نکنه
مهدي: 1393/6/308:09:54،
62
21
يه بازي سوري بين مجلس و شورا بود. ما مردم هم مثل هميشه تماشاچي.
علي : 1393/6/308:13:13،
19
27
يه سوال اگه خريد از منتاژ كاران كمه و مردم در تحريم منتاژ كاران هستند بايستي خودرو رو دست منتاژ كاران مونده باشه و مشترياني كه ثبت نام كردند سريع خودرو شونو تحويل بگيرند . پس چرا منتاژ كاران با تاخير زياد خودرو تحويل مشتري ميدند ؟نگو سياستشونه يا بازارگرميه يا ....و چرا در قرارداد نامه اي كه شوراي رقابت براي مشتري و منتاژ كاران در ثبت نام خودرو گذاشته بود اجرايي نشد و باز همون قرارداد قبلي البته با افزايش قيمت ارائه ميشه ؟.
مجتبی: 1393/6/308:15:37،
30
23
انتظار خریدن خودرو توسط مردم وراه افتادن بازار این لگنها خوش تره بزک نمیر بهار میاد کون بزه با خیار میاد
سهراب: 1393/6/308:18:11،
31
18
همش به نفع اونايى شد كه از اين ٢ تا آشغال ساز رشوه هاى كلان گرفتن و صداشون در نيومد؟؟؟!!!!!
amirali: 1393/6/308:18:42،
31
20
ماكه گفتيم ايناههمش سياه بازيه سناريويي بيش نيست.مگه تاحالاديدين تواين مملكت كوفتي چيزي بالارفته باشه دوباره بيادپايين!!!حالابازم برين نقش هميشه درصحنه روبازي كنين...ايناهمشون وابسته به مردمن باج كه بهشون نديم ازگشنگي تلف ميشن ايشالللللا.چه بوديم چه شديم وحقمونه كه هرچي سرمون بياد...خودمون كرديم كه لعنت برخودمون باد...
pepan: 1393/6/308:20:14،
30
20
میشه بگین کدوم کشورها تو دنیا تعرفه گذاشتن واسه واردات؟
اگه تولید کننده هستیم خب المان ایتالیا وانگلستان هم تولید میکنن ولی تعرفه گذاشتن واسه واردات!نه.
اگه دولت لطف کنه این کار رو انجام بده خودروساز میدونه تکلیفش چیه..
ولی میبینیم که دولت سرکرده ایناست خب
علی: 1393/6/309:05:34،
30
16
اینها همش جنگ زرگریه
دولت=خودرو ساز=مجلس=شورای رقابت
3 درصد: 1393/6/309:28:23،
17
19
کدوم 3 درصد بابا بیاین همه ماشینایی که گرون کردن 3 درصد کاهش بدن نه اونایی که قیمت بازارش از کارخونه پایین تره.اونا برای فروش خودشون اون چند قلمو ارزون کردن
آتیلا: 1393/6/310:25:39،
45
18
کسی چیزی نبرده ، اگه ملت نخرن اینا حواسشون سرجاش بر میگرده وگرنه همین آش و همین کاسه.
ممم: 1393/6/310:37:27،
16
16
ببین اون توکشورهای بی دین ومذهب که مصرف کننده توبرداینجا چون تولیدکنندهمیشه به قدرت وصله برنداست وملت ول معطلن وسرکار
محمد: 1393/6/310:52:39،
22
23
آقا از اول تابلو بود سیاه بازیه! مکدر یعنی چی؟ ملت تا اون حدم جیگر نیستن بابا!
احتمالا همه مطلب چند روز پیش همین سایت راجع به درآمد دولت از وارداتی ها رو خوندین... انواع و اقسام مالیات و عوارض و هزار دمبولک دیگه و عملا دولت خودش بیشتر از 100% قیمت تمام شده از هر ماشین سود میبره (چه وارداتی و چه تولید داخل) به هم اینا مالیات بر درآمدی که به شرکت واردکننده هم میبندن اضافه بشه (حداقل 20%) که اون هم طبیعتا در قالب هزینه های شرکت کشیده میشه رو قیمت ماشین..... اووووووه آقا برو تا تهش ببین چقدر میشه؟ بیان کم کنن؟ تعرفه وارداتو وردارن؟ مرغ پخته هم خندش میگیره حتی از تصور این خبر!
بابا از هر جا که در توانت هست بچاپ که بدجور بچاپ بچاپه
حسن صلح دوست: 1393/6/311:20:30،
15
23
به اطلاع مشاورین محترم!!! فروش خودروسازان ( وزیر صنعت، شو رای رفاقت ، نمایندگان کمیسیون صنایع ) میرساند قیمت وانت باردو بنزینی و رانا در بازار کمتر از کارخانه میباشد و ایران خودرو برای فروش این لگن ها مشکل دارد لطفا با پیشنهاد کاهش بسیار اندک قیمت به ایران خودرو هم خدمتی کرده باشید به صنعت فرغون سازی هم درآمدی از جیب مردم کسب میشود!!!!!! برای حلال و حرامش فکر خود راخسته نکنید!!!!!!!!!!!خسته از بازی سیاسی: 1393/6/311:50:18،
16
16
همیشه مردم بازنده هستند ، مخصوصا تو کشور های جهان سوم که این موضوع همیشه 100 درصد درسته.
سیب: 1393/6/312:22:32،
60
22
در روستای دور افتاده شما که فقط شما دو تا ماشین دارید اینترنت هم هست؟؟؟ بعدش فقط شما دوتا اخبار ماشین و اقتصاد رو دنبال میکنید یا همه اهالی روستا؟؟؟؟
پاسخ m: 1393/6/313:53:55،
19
18
مجلسیها پرت -این قیمت خودرو
محمدرضا: 1393/6/315:01:32،
18
13
خداييش تا كي مي خوان در حقه ما مردم نامردي كنن يه بار نشد به عزته ما احترام بزارن واسه اين مردم ديكه نه بولي مونده نه عذت و احترامي

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار