کانال تلگرام ایران جیب
کیان برنا
ibshop
قیمت ضبط ماشین
نیسان
تاپیک شاپ

خسارت 70 درصدی به مناطق زلزله زده

کدخبر:۶۳۲۲دوشنبه، ۲۷ مرداد ۱۳۹۳ - ۱۳:۲۹:۳۶۵۳۲۶ بازدید

زلزله 6.2 ریشتری بخش مورموری از توابع شهرستان آبدانان استان ایلام را لرزاند.
خسارت 70 درصدی به مناطق زلزله زده

به نقل از مرکز لرزه نگاری موسسه ژئو فیزیک دانشگاه تهران این زمین لرزه ساعت 7 و 2 دقیقه صبح امروز رخ داده است.

بنابراین گزارش عمق این زلزله در  10 کیلومتری زمین بوده است.

موقعیت دقیق این زلزله 6.2 ریشتری 3 كيلومتري مورموري، 36 كيلومتري موسيان و 41 كيلومتري دهلران در  ايلام گزارش شده است.

وقوع زلزله ای در منطقه مورموری باعث خسارات زیادی به مناطق مسکونی این بخش شده است و هم اکنون نیروهای هلال احمر و تمام دستگاه های اجرایی در حالت آماده باش هستند.

معاون فرماندار شهرستان آبدانان در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: این زلزله بزرگ باعث خسارات به منطقه مورموری و قطع آب و برق شده است و هم اکنون دستگاه های اجرایی مرتبط در منطقه حضور دارند.

8:30: اعزام نیروی های هلال احمر به مورموری/ وقوع زمین لرزه های متعدد در منطقه زلزله زده

مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان ایلام گفت: در پی وقوع چند زمین زلزله نیروهای امدادی به مناطق زلزله زده ایلام ارسال شدند.

محمد سلیمانی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: گروه های ارزیاب خسارت به مناطق زلزله زده بخش مورموری از توابع شهرستان آبدانان اعزام شده اند.

وی بیان داشت: اطلاع رسانی در مورد میزان خسارت تا دقایقی دیگر انجام می شود.

سلیمانی گفت: پس از زمین لرزه 6.2 ریشتری ساعت 7 و دو دقیقه صبح امروز زمین لرزه های 4.4، 4.8، 4.2، 3.8 و 4 ریشتری این منطقه را بار دیگر به لرزه درآورده اند.

8:38: واحدهای مسکونی منطقه مورموری خسارت دید/ 20 نفر زخمی شدند

فرماندار شهرستان آبدانان گفت: بر اثر زلزله 6.2 ریشتری در منطقه مورموری خسارت شدید به خانه ها وارد شده و 20 نفر نیز زخمی گزارش شده است.

مجید عسگری در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: بر اثر این زلزله مسیرهای ارتباطی به بخش زلزله زده بر اثر ریزش کوه ها مسدود شده است و متاسفانه خسارت شدیدی به مناطق مختلف بخش مورموری وارد شده است.

وی بیان داشت: به خانه های روستایی و تاسیسات مختلف در بخش مورموری خسارت شدیدی وارد شده است و تاکنون گزارشی از زخمی و مجروح شدن تعدادی از مردم ارائه شده است.

نیروهای امدادی و ارزیاب به منطقه اعزام شده اند همچنین پس از وقوع زمین لرزه اصلی چندین پس لرزه منطقه را تکان داده است و مردم در خیابانها و معابر عمومی هستند.

8:40: انتقال 6 مجروح زلزله به مراکز درمانی/ ثبت 12 پیش لرزه و پس لرزه

سخنگوی سازمان امداد و نجات هلال احمر با اعلام اینکه زلزله 6.2 ریشتری تاکنون تلفات جانی نداشته است، گفت: 6 مجروح این حادثه به مراکز درمانی منتقل شدند.

حسین درخشان در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: پس از وقوع زلزله 6.1 ریشتری در شهرستان مورموری استان ایلام بلافاصله تیم های ارزیاب و امدادی به محل حادثه اعزام شدند. خوشبختانه با ارزیابی های انجام شده در مورموری و آب انار هیچ تلفات جانی گزارش نشده است.

وی ادامه داد: تاکنون 6 مصدوم حادثه از سوی هلال احمر و اورژانس به مراکز درمانی منتقل شدند درحالی که بسیاری از افراد به صورت سرپایی در محل مداوا شدند.

به گفته سخنگوی سازمان امداد و نجات هلال احمر تاکنون 6 پیش لرزه و 6 پس لرزه به ثبت رسیده است.

در همین حال استاندار ایلام در گفتگوی تلویزیونی با اعلام اینکه خسارات زیادی به مناطق زلزله زده وارد شده است، تاکید کرد: میزان مجروحان این حادثه زیاد بوده اما خوشبختانه تلفاتی تاکنون گزارش نشده است.

8:45: مسیرهای ارتباطی به مورموری مسدود شده است/خبری از بالگرد نیست

مسدود شدن راه های ارتباطی منتهی به بخش مورموری باعث سخت شدن امدادرسانی به این منطقه شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، زمین لرزه امروز ایلام موجب آسیب شدید به راههای دسترسی به منطقه زلزله زده شده است، گزارش خبرنگار اعزامی مهر همراه با گروه های هلال حمر شهرستان دهلران حاکی از آن است که مسیرهای ارتباطی به بخش مورموری بر اثر زمین لرزه به شدت تخریب شده است.

همین عامل باعث سخت شدن امدادرسانی به منطقه زلزله زده در بخش مورموری شده است و این در حالیست که این استان نیازمند بالگرد است و خبری از بالگرد نیست.

هم اکنون مردم در شرابط خوبی به سر نمی برند و این استان نیازمند امکانات بیشتر برای امدادرسانی است.

پس لرزه های زمین لرزه اصلی همچنان ادامه دارد و گزارشهای اولیه از زخمی شدن 30 نفر در این زمین لرزه حکایت دارد.

گروههای امدادی از مردم می خواهند در مناطق امن حضور یابند.

8:51: تعداد زخمی ها به 40 نفر رسید/ بالگرد به زودی اعزام می شود

مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان ایلام از خسارت شدید مالی به مورموری خبر داد و گفت: خسارت جانی تاکنون گزارش نشده است.

محمد سلیمانی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: تاکنون این زلزله 40 نفر زخمی بر جای گذاشته است و خسارات شدیدی به زیرساختهای منطقه در بخش آب، برق، مخابرات وارد شده است.

وی بیان داشت: با توجه به زلزله دیروز و چند پیش لرزه مردم از آمادگی برای زلزله برخوردار بوده اند و همین عامل باعث شده زمین لرزه خسارات جانی در پی نگذاشته باشد.

سلیمانی تصریح کرد: مسئولان در مورد  زلزله به مردم اطلاع رسانی کرده بودند و تاکنون خسارات مالی شدید وارد شده ولی خسارات جانی گزارش نشده است و همچنین در حال رایزنی برای اعزام بالگرد از کرمانشاه هستیم.

وی افزود: اولویت کمک رسانی به مردم و اعزام مجروحان به بیمارستان است و تاکنون گروههایی برای امدادرسانی اعزام کرده ایم و با توجه گرمای هوا این منطقه نیازمند آب معدنی است.

9:10: ثبت 15 پس لرزه در مورموری و موسیان ایلام/ آخرین لرزش 5 ریشتر

از صبح امروز تاکنون بیش از 15 زلزله و پس لرزه در بخش مورموری ثبت شده که بیشترین آن 6.2 ریشتر بوده و تا کنون خسارت شدیدی به مناطق مختلف مورموری وارد کرده است.

زلزله باعث خسارت به خانه، مخابرات، برق، آب و.. شده است.

9:11: آخرین وضعیت امدادرسانی به مورموری/ تلاش برای اسکان زلزله زده ها

مدیر کل ستاد بحران استان ایلام آخرین وضعیت امدادرسانی به زلزله زدگان مورموری را تشریح کرد.

احمد کرمی در گفتگو با خبرنگار مهر در ایلام اظهار داشت: بر اثر زلزله 6.2 ریشتری صبح امروز و زلزله های دیروز که مردم از آن آگاهی داشتند بلافاصله نیروی های امدادرسانی از دیشب آماده باش بودند.

وی بیان داشت: تیمهای پزشکی از استانهای کرمانشاه و خود استان ایلام به منطقه مورموری اعزام شده اند و خوشبختانه تا کنون خسارات جانی این زلزله گزارش نشده است.

کرمی بیان داشت: خسارات مالی گسترده و بالای 50 درصد بوده است که در حال اعزام بالگرد به منطقه هستیم که تا ساعات دیگر این مهم انجام می شود.

وی درباره اسکان مردم افزود: برای اسکان افراد از مناطق امن روستا و خدماتی که توسط هلال احمر و یا استانداری ارائه می شود استفاده می کنیم.

9:23: شمار مجروحان زلزله به 50 نفر رسید/ خسارت شدید به هشت روستا

استاندار ایلام گفت: شمار مجروحان زلزله به 50 نفر رسید و خسارت شدید به هشت روستا وارد شده است.

محمدرضا مروارید در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: بر اثر زلزله منطقه مورموری تاکنون 50 نفر مصدوم شده اند و امدادرسانی به این تعداد انجام شده است و تا کنون تلفات جانی گزارش نشده است.

وی عنوان کرد: هم اکنون خسارت شدید به هشت روستای این منطقه وارد شده است و بخش مهمی از منازل مسکونی و زیرساختهای منطقه آسیب جدی دیده اند.

گفتنی است که استاندار ایلام دقایقی قبل با بالگرد از این منطقه بازدید کرد.

9:30: بالگرد هلال احمر به مورموری رسید/ بازدید هوایی استاندار از مناطق زلزله زده

بالگرد هلال احمر بعد از چند ساعات بالاخره به بخش مورموری رسید.

استاندار ایلام توسط بالگرد اعزامی از هلال احمر کرمانشاه به صورت هوایی از مناطق زلزله زده بخش مورموری بازدید کرد.

گرمای هوای باعث نیاز شدید مردم منطقه به آب معدنی شده و این در حالی است که آب منطقه قطع است و زلزله باعث خسارت شدید به مسیرهای ارتباطی شده است که کار امدادرسانی را سخت کرده است.

10.39: پس لرزه 6 ریشتری بار دیگر مورموری را لرزاند/ وقوع 32 پس لرزه

پس از زلزله 6.2 ریشتری امروز در بخش مورموری ایلام، پس لرزه های شدید و متعدد این منطقه را می لرزاند که یکی از شدیدترین آنها زلزله 6 ریشتری در ساعت 9.55 دقیقه در طول جغرافیایی 47.710 و عرض جغرافیایی 32.754 در عمق 10 کیلومتری زمین بوده است.

از کل 32 پس لرزه دو پس لرزه در موسیان و یک پس لرزه در آبدانان بوده و مابقی پس لرزه ها در مورموری رخ داده است.

از میان زمین لرزه های رخ داده 12 پس لرزه بالای 4 ریشتر بوده است.

10.44: خسارت 70 درصدی به زیرساختهای مورموری/ آب و اسکان موقت نیاز اساسی است

فرماندار آبدانان درمورد مشکلات مردم و گلایه های آنها به نحوه خدمت رسانی در گفتگو با خبرنگار اعزامی مهر اظهار داشت: به دلیل قطع آب و ریزش چاه های آب مورموری هم اکنون آب خنک و اسکان موقت دو نیاز اساسی در این منطقه است.

وی بیان داشت: هم اکنون خسارت 70 تا 80 درصدی به زیرساختهای مورموری وارد شده است.

به گزارش خبرنگار اعزامی مهر، بیشتر مردم زلزله زده از نبود چادر، آب معدنی، اسکان موقت در گرمای 50 درجه گلایه دارند.

11.04: ارسال آب معدنی و مواد غذایی به زلزله زدگان

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان ایلام در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: در پی وقوع زلزله در بخش مورموری و قطع آب و برق و شدت گرما و همچنین نیاز مردم به آب مواد غذایی و آب به این منطقه ارسال شده است.

محمد سلیمانی بیان داشت: هم اکنون گروه های امدادی در این مطنقه در حال امداد رسانی هستند و چادر نیز به زودی برای اسکان مردم برپا می شود.

این مسئول اظهار داشت:  آب مهمترین نیاز مردم مورموری است که در این راستا از استانهای همجموار نیز تقاضای کمک شده است.

11.10: 12 مجروح زلزله مورموری به استانهای همجوار اعزام شدند

 بخشدار مورموری در گفتگو با خبرنگار اعزامی مهر اظهار داشت: هم اکنون کار امدادرسانی به منطقه زلزله زده مورموری آبدانان در حال انجام است و مردم با توجه به گرمای 50 درجه نیازمند آب معدنی و اسکان موقت هستند.

ناصر نوری بیان داشت: 12 نفر از 50 مجروح منطقه مورموری به دلیل شدت جراحات به استانهای همجوار اعزام شده اند.

12.26: ادامه پس لرزه ها در مورموری/ وقوع زلزله 4.9 ریشتری

پس لززه های متعدد با قدرتی بالاتر از سه ریشتر همچنان مورموری ایلام را می لرزاند. در بازه زمانی 11 تا 12.53 دقیقه ظهر امروز 10 پس لرزه منطقه مورموری را لرزانده است که شدیدترین آن 4.9 در مقیاس ریشتر در ساعت 12.35 دقیقه بوده است.

از مجموع پس لرزه ها در این بازه زمانی 2 پس لرزه بالای 4 ریشتر بوده است. از ساعت 7 صبح امروز و پس از زلزله 6.2 ریشتری، 42 پس لرزه منطقه مورموری ایلام را لرزانده است.

12.29: 3 دستگاه تانکر آبرسانی از لرستان به مناطق زلزله زده ایلام اعزام شد

مدیر کل مدیریت بحران استان لرستان در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: به دنبال وقوع زلزله های متعدد در مورموری استان ایلام و بنا به درخواست مسئولان این استان سه دستگاه تانکر سیار حمل آب شرب از لرستان به شهر مورموری آبدانان از توابع استان ایلام اعزام شد.

رضا آریایی با اشاره به تامین این تانکرهای آب سیار از سوی شرکت آب و فاضلاب روستایی استان لرستان یادآور شد: دو دستگاه از این تعداد از خرم آباد اعزام شده و یک دستگاه دیگر از شهرستان پلدختر به سرعت راهی شهر مورموری ایلام شده است.

مدیر کل مدیریت بحران استان لرستان به ایجاد مشکل در شبکه آب مورموری ایلام بر اثر زلزله اشاره کرد و بیان داشت: مطابق اعلام مسئولان مدیریت بحران استان ایلام در حال حاضر زلزله زدگان نیاز فوری به آب دارند.

آریایی با اعلام آمادگی مجدد استان لرستان برای کمک رسانی به وضعیت زلزله زدگان ایلام عنوان کرد: تانکرهای سیار حمل آب اعزامی از لرستان 12 هزار لیتری بوده که می تواند در تامین بخشی از آب مورد نیاز زلزله زدگان موثر باشند.

12.38: ارسال 400 تخته چادر و 20 هزار بطری آب معدنی به مورموری

 رئیس سازمان امداد و نجات کشور گفت: 400 تخته چادر و 20 هزار آب معدنی به منطقه مورموری خبر داد.

حسین کیلوندی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: ارزیابی اولیه توسط گروه های ارزیاب در مناطق زلزله زده انجام گرفته است.

وی بیان داشت: کار امداد رسانی به مجروحان این زلزله در حال انجام بوده و با تلاش مسئولان مربوطه تا کنون برق این مناطق وصل شده است.
اخبار مرتبط

دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
X22
نگین خودرو

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

آسایشگاه خیریه
سکه ثامن
تورآنتالیا