کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

پیام زلزله دیروز دماوند چه بود؟

کدخبر:۶۳۰۸دوشنبه، ۲۷ مرداد ۱۳۹۳ - ۰۶:۲۷:۵۱۶۸۱۲ بازدید

زلزله 4.3 ريشتري بامداد ديروز دماوند، بار ديگر موضوع «زلزله‌بزرگ تهران» را كه گفته مي‌شود با توفان مهيب خرداد و گرماي شديد تابستان، می‌تواند ...

زلزله 4.3 ريشتري بامداد ديروز دماوند، بار ديگر موضوع «زلزله‌بزرگ تهران» را كه گفته مي‌شود با توفان مهيب خرداد و گرماي شديد تابستان، می‌تواند بی‌ارتباط نباشد، سر زبان‌ها انداخت. در اين باره دانشيار پژوهشگاه زلزله‌شناسي اعلام كرد: به غير از دو زلزله با بزرگي بيش ‌از 9 ريشتر در شيلي و ژاپن كه هر دو، يك هفته بعد از تغييرات جوي در محل، اتفاق افتادند، هيچ شاهد علمي براي تاييد ارتباط بين «گرما و توفان» با زلزله وجود ندارد. مهدي زارع، همچنین به شایعات و ابهامات مطرح شده در این‌باره پاسخ داده‌است.

یافته‌های جدید از زلزله بزرگ

بين گرماي بي سابقه تهران و توفان خرداد با زلزله بامداد يكشنبه رابطه‌ای وجود دارد؟

زمين‌لرزه‌‌ بامداد ديروز در دماوند كه با بزرگي 4.3 ريشتر، شرق تهران را به‌صورت خفيف تكان داد، بار ديگر پرسش‌ها درباره زمان احتمالي زلزله‌بزرگ پايتخت را در كانون توجه قرار داد.آنچه باعث جلب توجه زلزله صبح روز گذشته دماوند شد، تفاوت شدت آن با «خردلرزه»ها و «ريزلرزه‌»هايي است كه روزانه يا هفتگي در اطراف تهران رخ مي‌دهد. اين زلزله به لحاظ شدت دو رتبه بالاتر بود و جزو زلزله‌هاي كوچك به شمار مي‌رود. همچنين ثبت دو پديده جوي فوق‌العاده كم‌سابقه در تهران طي ماه‌هاي اخير كه به ترتيب با وقوع توفان مهيب در خردادماه و گرماي شديد در نيمه اول تابستان، بروز كرد و هم‌اكنون با زلزله دماوند همراه شده است، برخي زلزله‌شناسان را به تجزيه و تحليل درباره رابطه فرضي بين اين سه رخداد با زلزله‌بزرگ تهران واداشته است. اما محققان پژوهشگاه زلزله‌شناسي ايران روز گذشته در اين باره اعلام كردند: اگر چه در دو زمين‌لرزه كه در سال‌هاي 1960 و 2011 به ترتيب در شيلي و ژاپن اتفاق افتاد، يك هفته قبل از حادثه در اين دو محل تغييرات جوي ديده شد اما به لحاظ علمي هيچ شواهدي بين گرما و توفان با زلزله وجود ندارد. يكي از پژوهشگران اين موسسه همچنين درباره زلزله روز گذشته دماوند نيز تاكيد كرد: منشا اين زمين‌لرزه، گسل لار بوده كه از گسل‌هاي فعال محسوب مي‌شود و تنها درصورتي مي‌توان آن را نشانه احتمالي از زلزله بزرگ تهران دانست كه طي چند روز تكرار شود.

تحقيقات پژوهشگاه زلزله‌شناسي درباره زلزله بزرگ تهران نشان مي‌دهد، پيش‌بيني‌هايي كه تاكنون درباره «دوره‌هاي تاريخي زمين‌لرزه و تاخير در زلزله‌اي كه بايد هر چندسال يكبار در محدوده تهران اتفاق بيفتد» مطرح شده است، به دو دليل قابل اتكا نيست؛ اول اينكه، زلزله بزرگ در تهران هر 200 سال به واسطه فعاليت يكي از گسل‌هاي اصلي اتفاق مي‌افتد در حالي‌كه پيش‌از اين گفته مي‌شد، دوره تكرار آن هر 150سال يكبار است و دوم اينكه، چنين محاسباتي بايد بعد از اطلاع كامل از سوابق تك‌تك گسل‌هاي هفت‌گانه تهران انجام شود. اين در حالي است كه هم‌اكنون فقط اطلاعات و سوابق لرزه‌اي يك گسل تهران در دسترس است. به اين ترتيب، به صورت قطعي نمي‌توان گفت در بروز زلزله‌بزرگ تهران تاخير به وجود آمده است.

استادان پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله، آخرین یافته‌ها و نظریات خود را درباره وضعیت لرزه‌خیزی کشور با تاکید بر اوضاع شهر تهران ارائه کردند. به گزارش «دنیای اقتصاد»، اعضای هیات علمی این پژوهشگاه در نشست روز شنبه خود با خبرنگاران، ضمن اعلام هشدار جدی در خصوص آمارهای جهانی از میزان تلفات زلزله در ایران در مقابل میانگین سایر کشورها، از افزایش میزان شاخص‌های ریسک زلزله، نسبت به سال‌های قبل خبر دادند. بنا بر اظهار آنان، در آمارهای جهانی، در زلزله‌های معمول، نسبت کشته به مجروح سه به پنج نفر است اما در ایران در اکثر مواقع آمار کشته‌شدگان بیشتر از تعداد مجروحان است. این در حالی است که به گفته آنان اگر طی دو دهه گذشته ساخت‌و‌سازهای پایتخت مطابق با اصول ایمن‌سازی انجام می‌شد هم‌اکنون 50درصد شهر تهران برای مواجهه با خطر زلزله احتمالی امن بود! افزایش ریسک‌های موجود در برابر زلزله مانند بالا رفتن آمار ساخت‌و‌سازهای نامناسب و غیر ایمن، همزمان با رشد جمعیت در شهرها و همچنین ضعف در عملیات جست‌و‌جو و نجات پس از وقوع زلزله، باعث شده اقدامات صورت گرفته ظرف سال‌های گذشته همیشه از تلفات زلزله عقب‌تر باشد. صاحب‌نظران زلزله همچنین، نتایج آخرین مطالعات خود را در رابطه با احتمالات وقوع زلزله بزرگ در تهران اعلام کردند.

بر اساس اظهارات آنان، هر چند نمی‌توان اظهار نظر دقیقی در مورد زمان و شدت وقوع زمین‌لرزه بزرگ احتمالی در تهران ارائه کرد اما آخرین یافته‌ها نشان می‌دهد هر 200 سال یک‌بار از مرکز شهر تهران تا شعاع 100 کیلومتری، در یکی از 7 گسل بزرگ تهران، زمین لرزه‌ای حدودا هفت ریشتری اتفاق افتاده که در واقع در نتیجه تغییر شکل در پوسته زمین این رخداد طبیعی حادث می‌شود. بنابراین از این دیدگاه وقوع زمین‌لرزه‌ای در حدود 7 ریشتر، به‌عنوان تابعی از این تغییر شکل در پوسته زمین، منطقی و علمی به نظر می‌رسد. هر چند اظهار نظر در مورد زمان و شدت وقوع زمین‌لرزه احتمالی باید پس از بررسی‌های دقیق در مورد گسل‌های تهران صورت گیرد و در مورد اینکه آیا زلزله بزرگ تاخیر داشته یا خیر، باید دید زمان تاخیر به کدام گسل و در کدام قطعه از آن گسل برمی‌گردد؟ این در حالی است که پیش از این برخی از کارشناسان و زلزله‌شناسان زمان وقوع زمین‌لرزه بزرگ در تهران را طی قرن‌های گذشته هر 150 سال یک‌بار عنوان می‌کردند و از تاخیر بیش از دو دهه در این واقعه زمین‌شناختی خبر می‌دادند.

   ارتباط گرما و توفان با زلزله احتمالی

دانشیار پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله، در خصوص تاثیر دو تغییر جوی بی‌سابقه در پایتخت به عنوان علائم زلزله احتمالی تهران گفت: در خصوص توفان خردادماه در تهران و گرمای بی‌سابقه‌ای که تابستان امسال در پایتخت تجربه شد، هیچ مستند علمی وجود ندارد که ارتباط آن را با زلزله احتمالی تهران تایید کند و در واقع به جز دو مورد، هیچ شاهد علمی زلزله‌شناسی وجود ندارد که ارتباط گرما و توفان با زلزله را تایید کند. مهدی زارع ادامه داد: این دو زلزله مربوط به سال 1960 در شیلی و 2011 در ژاپن است که هر دو به بزرگی بیش از 9 ریشتر اتفاق افتادند و از حدود یک هفته پیش از آن در محل وقوع زلزله تغییرات جوی ایجاد شده بود. وی در مورد سابقه وقوع زمین لرزه‌های بزرگ در تهران گفت: آمار موجود از وقوع زمین‌لرزه‌های بزرگ در پایتخت نشان می‌دهد هر 200 سال یکبار، از مرکز تهران تا شعاع 100کیلومتری زمین لرزه‌ای در حدود 7 ریشتر اتفاق افتاده است به این صورت که در این دوره 200ساله تغییر شکلی در پوسته زمین اتفاق افتاده که از تبعات علمی و منطقی آن وقوع چنین زمین‌لرزه‌ای بوده است.

زارع ادامه داد: اما اینکه گفته می‌شود زمین لرزه در تهران تاخیر داشته است باید گفت برای مشخص کردن این تاخیر باید دید که این موضوع به کدام گسل و کدام قطعه از آن گسل برمی‌گردد؟ و اگر بخواهیم سابقه زمین شناختی و همچنین ادوار وقوع زلزله در تهران را ملاک قرار دهیم بروز چنین زلزله‌ای هر 200 سال یکبار علمی و منطقی به نظر می‌رسد. وی ادامه داد: در گسل شمال تهران در 30 هزار سال گذشته 6 مورد زمین لرزه بزرگ در حدود 7 ریشتر اتفاق افتاده که دو مورد از آن مربوط به هشت هزار سال گذشته است. بنابراین می‌توان گفت به‌طور میانگین، حدودا هر 3500 سال یک‌بار، گسل شمال تهران تولید یک زمین لرزه کرده است. زارع گفت: اما در مورد سال‌های فعالیت مابقی گسل‌های تهران همچون مشاء، کهریزک، پیشوا و ایوانکی سنجش‌های دقیقی صورت نگرفته و فعالیت این گسل‌ها مانند گسل شمال تهران تعیین سن نشده است.  وی ادامه داد: آخرین زمین لرزه بزرگ تهران که در شعاع 100 کیلومتری اتفاق افتاده است، مربوط به سال 1830 بوده است.


بلیط هواپیمادیدگاه ها

اشکان: 1393/5/2706:55:45،
158
26
من نمیدونم چرا نویسنده های ما وقتی میخوان یه مطلب رو بزارن چهار تا جمله و دو تا عدد رو هی توی هر پاراگراف تکرار میکنند.دو خط مطلب شده 100 خط.یه ساعت طول میکشه بخونی.
رضا: 1393/5/2707:41:00،
56
31
امروز حدود ساعت 7:10 صبح شهر ایلام لرزید
پرپروک: 1393/5/2711:22:45،
32
19
امروز ساعت 7 صبح هم زلزله ای حدود 4 ریشتر مدت 15 ثانیه ((بروجرد)) رو لرزوند..
سینا: 1393/5/2708:26:11،
178
31
احتمالا بانوان ساپورت پوش تو دماوند پارتی گرفتند....
...: 1393/5/2716:23:06،
37
34
بر منكرش لعنت!
کارا: 1393/5/2708:48:59،
68
33
من همین الان با خرید دو پاکت سیمان لرزیدم با تفاوت قیمتی که نسبت به اول سال داشت . چطوری می خوام این خونه رو تموم کنم !! !
محمد: 1393/5/2709:10:19،
50
44
وقتی قیمت یک متر خونه توو این شهر 5 میلیون کمتر نمیشه خب خوشحال میشم که زلزله بیاد همه این خونه ها بریزه!!!!
که مسلما هم میریزه با این ساخت و ساز ها و مهندسی سازی ها!!!!!!
دلواپس: 1393/5/2709:28:20،
58
76
اگه خانما حجابشونو رعایت کنن هیچوقت زلزله نمیاد .
خاتم: 1393/5/2711:05:33،
57
24
اره دقیقا من خودم به شخصه مطمعنم این مصیبتی که سر مردم تو غزه اومد به خاطر همین مسایله
memol: 1393/5/2711:44:37،
56
58
زلزله به خاطر گناهه کناه!!!!!!!!
هر گناهی که در جامعه شایع بشه یه بلایی سر مردم اون جامعه میاد، برای مثال ربا و زنا در جامعه زیاد بشه
رودخانه ها خشک میشن و نزولات جوی کمتر میشه!!!
بعضی گناهها عامل بلایای طبیعی و بیماری هستند بعضی دیگه
برکت رو از زندگی مردم میبرن!!
علی: 1393/5/2712:24:26،
52
37
همش به خاطر ساپورته!
مراد: 1393/5/2713:00:23،
38
38
زن یعنی بلای طبیعی اصلا این زنا باعث تغیرات جوی دنیا هستند باید همشون مرد بشن . زن بد است مرد خوب است
نا شناس: 1393/5/2714:38:55،
53
54
واقعا که ایرانیا خیلی خرافاتن! چه ربطی داره؟! زنای دهستان های ورزقان ساپورت پوشیده بودن یا اکس پارتی گرفته بودن که پنج ماه این منطقه مدام لرزید؟! واقعا که جهان سومی هستیم!ایرانی هیچ وقت عقل و منطق و علم حالیش نمیشه فقط با خرافات زندگی میکنه.
سبزی: 1393/5/2716:32:28،
26
36
الان یکی به من بگه اروپا و آمریگا چرا پر از بارون و نعمت هست همه زنا سر لخت هستن و مشروب آزاده و کلی کارای دیگه ... اینجاست که آدم به گاو میگه از خیلی از آدما با هوشی
MEMOL: 1393/5/2910:31:13،
25
34
بروید به قرآن مراجعه کنید و عاقبت قوم لوط رو بخونید.
عطا: 1393/5/2709:36:49،
31
25
امروز صبح با پس لرزه زلزله ایلام از خواب بیدار شدیم. تا اینجا خوزستان (شوشتر) هم رسید
پرنده غريب: 1393/5/2710:21:38،
42
51
همي الان خواب وحشتناكي ديدم ، چشممو كه باز كردم با خودم گفتم فقط در صورت اتفاق زلزله تعبير اين خواب ممكنه ، ده ديقه بعد كه أ ومدم اين سايت رو باز كردم و اين خبر رو ديدم فالواقع تنم لرزيد من شك ندارم طي يكي دو ماه آينده زلزله مهيبي در تهران رخ خواهد داد كه هممونو به خاك سياه خواهد نشأند با ابن اوضاعي كه ارگان ها و سازمان هاي ما دارند همينطوريش تو أوضاع عادي هيچ كاري از دستشون برنمياد خدا به داد زماني برسه كه ستاد مديريت بحران با آتيش نشاني هايي كه خودشون هم ضد زلزله نيستند بخواد كاري براي اين مردم بينوا انجام بدهند هفته پيش رفته بودم اداره پست صدر خدا ميدونه چه أوضاع بل بشويي حاكم بود طوري كه براي گرفتن يه سيم كارت برگشتي دو ساعت ميخ سرپا وايسادم و أخر سر مجبور شدم خودم برم كاغذ بزارم و پرينتر رو درست كنم تا دوتا برگه پرينت بگيرم و كارم راه بيفته با خودم گفتم خدايا اينكه حال و روز روزاي ع
پرنده غربي: 1393/5/2710:22:37،
35
36
عادي ماست خودت به بزرگيت قسم به حال و روز بحراني ما رحم كن!!!
vadi: 1393/5/2710:59:48،
38
28
بهتر، هر چه زود تر بیاد بهتر. ما که الانشم زندگی نمی کنیم (فقط از صبح تا شب مثل چی کار می کنیم آخر ماهم هیچی ته جیبمون نمیمونه) حد اقل اینطوری یکم کنترل جمعیت میشه و تعداد بد بختای جامعه هم کمتر میشه.
عشوه: 1393/5/2711:34:40،
28
52
و هم الذینَ شککوا فی شواهدنا، ان ارسلناهم عذابٌ الیم. و لقد نُزلزلُ ارضَ زلزالاً و هم لا یبصرون.
مجید: 1393/5/2718:18:14،
25
38
شماهایی که منفی می دین خدارو قبول ندارین یا مسلمون نیستید ؟ این آیات قرآنه
ناشناس: 1393/5/2800:10:28،
23
33
نه قبول نداریم.به کسی هم ربطی نداره.
فرزاد: 1393/5/2711:48:45،
59
44
آقای ایران جیب بی خودی داری تنش ایجاد می کنی. زلزله همه جای دنیا میاد و دلیل علمی داره. وجود زمین لرزه های کوچک از وقوع زمین لرزه های بزرگ جلوگیری می کنه. هیچ ربطی هم به ساپورت و دروغ و حجاب نداره. دعا کنین که این زمین لرزه های کوچک ادامه پیدا کنه
...............: 1393/5/2712:12:48،
49
37
از در و دیوار . از زمین و آسمون و از روسای دولت و ... برامون میباره . بدبخت تر از مردم ایران رو زمین و اصلا تو عالم هست . همش تغصیر این بیحجابیه . !!!!!!!!!!!
حق: 1393/5/2712:54:39،
44
25
از خداى مهربون ميخوام اگه زلزله اومد به كسى أسيبى نرسه به غير از خودرو سازهـا
sami: 1393/5/2713:52:37،
57
39
خداوکیلی زشت نیست تو قرن 21 بگی زلزله بخاطر گناهه؟
sam: 1393/5/2717:32:07،
55
45
تو یکی رو زلزله باید درستت کنه
memol: 1393/5/2910:50:32،
25
30
به ما بگو چرا به قوم لوط که در قرآن بهش اشاره شده عذاب
نازل شد؟
چرا نماز نمی خونی؟ چرا قرآن نمیخونی؟ چرا به واجبات دیگه دین عمل نمی کنی؟ چرا از راه خدا دور شدی ؟
چون اگه عمل کرده بودی در برابر کلام خدا و قرآن نمیستادی!
آمین: 1393/5/2714:49:38،
54
32
مرگ حق. یه روزی همه ما رو در آغوش خواهد گرفت دعا می کنم ما از بنده های خوب خدا باشیم عاقبت بخیر بشیم و مرگی با عزت ،بدون درد و رنج قسمتمون باشه... ولی دعا می کنم همه اونهایی که فکر می کنند ابدی هستند و حق ملت مظلوممون می خورند در همین دنیا زمین گیر شده و تنشون کرم بزاره ...
حسین: 1393/5/2802:54:00،
44
30
ای کاش یه زلزله ۱۰ ریشتری تهران بیاد همه این پولدارا نابود بشن تا من دلم خنک شه . آخه من خیلی فقیرم =D

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما