کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

فریب مارک روی تخم‌مرغ را نخورید

کدخبر:۶۲۸۵شنبه، ۲۵ مرداد ۱۳۹۳ - ۱۲:۵۲:۲۵۴۹۴۴ بازدید

بیش از 40 درصد تخم‌مرغ‌ها تنها با اسم مرغداری و تاریخ انقضای بعضا دروغی پرینت می‌شوند و دانه‌ای 50 تومان گران‌تر از تخم‌مرغ‌های معمولی فروخته می‌شوند در حالیکه ...

بیش از 40 درصد تخم‌مرغ‌ها تنها با اسم مرغداری و تاریخ انقضای بعضا دروغی پرینت می‌شوند و دانه‌ای 50 تومان گران‌تر از تخم‌مرغ‌های معمولی فروخته می‌شوند در حالیکه مرغدار برای پرینت کردن فقط دانه‌ای دو تومان هزینه کرده که البته اطلاعات اغلب آنها نادرست و دروغین است.

 تخم‌مرغ‌هایی که در حال حاضر به عنوان تخم‌مرغ شناسنامه‌دار در مغازه‌ها عرضه می‌شوند را می‌توان نوعی سوءاستفاده دلالان و تولیدکنندگان تلقی کرد چراکه تنها با درج نام مرغداری و تاریخ انقضای بعضا دروغی، موجب جلب اطمینان مصرف‌کننده از سلامت محصول می‌شوند.

تفاوت شایانی میان تخم‌مرغ شناسنامه‌دار و تخم‌مرغی که تنها نام مرغداری و تاریخ انقضا روی آن درج می‌شود وجود دارد چراکه نظارتی روی تخم‌مرغ‌های صرفا پرینت شده نیست و تخم‌مرغ‌های شناسنامه‌دار پروسه طولانی را به منظور تایید سلامت یک محصول طی می‌کنند که این امر باعث افزایش 50 درصدی قیمت تخم‌مرغ شناسنامه‌دار و بسته‌بندی شده با تخم‌مرغ‌های معمولی شده است.

اما چیزی که در این جا جالب توجه است افزایش 50 تومانی قیمت هر دانه تخم‌مرغ صرفا پرینت شده است که تنها تاریخ انقضا و نام مرغداری روی آن درج شده است و از آنجاکه نظارتی به درج صحت تاریخ انقضای تخم‌مرغ نمی‌شود و در هر مرغداری که صرفا وسیله پرینت کردن را داشته باشد این امر بدون هیچ نظارتی صورت می‌گیرد، می‌توان گفت این افزایش قیمت نوعی کلاهبرداری است.

در همین راستا فرزاد طلاکش - دبیر انجمن صنفی تخم‌مرغ شناسنامه‌دار ایران - با اشاره به تفاوت درج پرینت و شناسنامه‌دار بودن تخم‌مرغ گفت: در بسیاری از مرغداری‌ها به منظور جلب اطمینان مصرف‌کننده، بدون نظارت هیچ متولی و مقام مسئولی روی تخم‌مرغ تاریخ انقضا و نام مرغداری درج می‌شود اما این درحالی است که فلسفه شناسنامه‌دار بودن تخم‌مرغ بسیار متفاوت‌تر از این موضوع است.

وی ادامه داد: این باور در میان مردم به وجود آمده که تخم‌مرغ پرینت‌دار ضامن سلامت محصول است اما باید عنوان کرد که درج پرینت هیچ ضمانتی بر سلامت محصول ندارد و این مساله تنها موجب سوءاستفاده برخی از دلالان شده تا بتوانند تخم‌مرغ را گران‌تر عرضه کنند.

طلاکش با بیان اینکه درج پرینت روی هر دانه تخم‌مرغ تنها دو تومان برای مرغداری هزینه بر می‌دارد، اظهار کرد: این مساله که تخم‌مرغ 300 تومانی با درج پرینت 350 تومان به منظور جلب اطمینان مصرف کننده در بازار عرضه می‌شود تنها عاملی بر افزایش بی‌دلیل قیمت تخم مرغ است.

 

تخم‌مرغ‌های شناسنامه‌دار چه مشخصاتی دارند؟

دبیر انجمن صنفی تخم‌مرغ شناسنامه‌دار ایران با بیان اینکه 98 مرکز مجاز شناسنامه‌دار کردن تخم‌مرغ در کل کشور وجود دارد، گفت: برخی از این انجمن‌ها وابسته به مرغداری هستند به طوری که هر مرغداری مجوز دار می‌تواند تخم مرغ تولیدی خود را با نظارت ویژه‌ای دارای شناسنامه کند.

وی ادامه داد: برخی دیگر از مراکز به صورت واحدهای مستقلی با اخذ مجوز از سازمان دامپزشکی و وزارت جهاد کشاورزی مشغول به فعالیت هستند.

طلاکش در خصوص نحوه فعالیت این مراکز گفت: اولین مرحله انتقال تخم‌مرغ از محل تولید تا بازار جداسازی پر، مدفوع مرغ، کود، مگس یا تخم‌مرغ‌های ترک خورده است؛ به طور کلی می‌توان گفت تخم‌مرغ‌های آلوده را از سایر تخم‌مرغ‌ها جدا می‌کنند.

دبیر انجمن صنفی تخم‌مرغ شناسنامه‌دار ایران میزان صدمه و آسیب به تخم‌مرغ را در فصول گرم سال چندین برابر عنوان و اظهار کرد: در فصول گرم 20 تا 25 درصد از تخم مرغ‌ها از رده خارج می‌شوند.

وی اظهار کرد: در مرحله بعدی تخم‌مرغ‌ها را از نظر اندازه یکنواخت می‌کنند؛ به طوری که تخم‌مرغ‌های ریز از تخم‌مرغ‌های درشت جدا می‌شوند.

طلاکش با بیان اینکه تخم‌مرغ‌های شناسنامه‌دار از نظر کیفیت و سلامت دارای تضمین بسیاری هستند، گفت: در این واحدها تخم مرغ‌ها توسط دکتر دامپزشک و از طریق نورپردازی کنترل کیفی می‌شوند و در آخر پرینت مشخصات تخم مرغ از قبیل تاریخ انقضا و پروانه بهره وری در آن درج می شود.

دبیر انجمن صنفی تخم‌مرغ شناسنامه‌دار ایران ادامه داد : مصرف کننده می‌تواند با خیال راحت از سلامت تخم مرغ آن را مصرف کنند و تمام مراکز شناسنامه دار کردن تخم مرغ اگر مشکلی برای محصول پیش آید مسئولیت آن را به عهده می‌گیرند.

تخم‌مرغ شناسنامه‌دار 50 تومان و تخم‌مرغ بسته‌بندی شده 50 درصد گران‌تر از تخم‌مرغ‌های معمولی

وی با اشاره به تفاوت قیمت تخم مرغ شناسنامه دار با سایر تخم مرغ‌ها گفت: هر دانه تخم مرغ شناسنامه‌دار 20 تا 50 تومان گران‌تر از تخم‌مرغ ساده است اما اگر در بسته‌بندی قرار بگیرد قیمت آن 50 درصد اضافه می‌شود.

طلاکش علت این گرانی را سرمایه گذاری واحد های شناسنامه دار کردن تخم مرغ برای دامپزشک و سایر موارد عنوان و اظهار کرد: اگر مردم می خواهند کالای با سلامت را خریداری کنند باید هزینه آن را بپردازند که این مساله نیز حق طبیعی هر فردی محسوب می شود که از سلامت غذایی محصول مصرفی خود اطمینان داشته باشد.

دبیر انجمن صنفی تخم‌مرغ شناسنامه‌دار ایران گفت در کل کشور تنها هشت درصد از تخم مرغ‌ها به صورت دانه‌ای و دو درصد به صورت بسته بندی شناسنامه دار پرینت شده واقعی هستند اما متاسفانه بیش از 40 درصد تخم مرغ ها تنها با اسم مرغداری و تاریخ انقضای بعضا دروغی پرینت شده هستند.

دبیر انجمن صنفی تخم‌مرغ شناسنامه‌دار ایران با بیان اینکه حضور دلال ها و واسطه‌ها در بازار مصرفی تخم‌مرغ افزایش پیدا کرده است، گفت: این امر باعث شده تخم مرغ به قیمت واقعی خود فروخته نشود و تولید کنندگان متحمل ضرر و زیان شوند.

وی یکی از مزایای شناسنامه دار کردن تخم مرغ را درج قیمت روی تخم مرغ عنوان و اظهار کرد : این مساله می تواند تاثیر زیادی در جلوگیری از نوسان قیمت متخم مرغ در فصول مختلف داشته باشد.

 

افزایش 120 تومانی هر دانه تخم‌مرغ از مرغداری تا بازار!

طلاکش ادامه داد: قیمت واقعی تخم مرغ 350 تومان است اما از مرغدار 180 تومان خریداری و 300 تومان در بازار عرضه می شود که در این میان تنها دلال ها سود می‌برند.

دبیر انجمن صنفی تخم‌مرغ شناسنامه‌دار ایران راهکار خود را برای حل این موضوع اعلام قیمت واقعی تخم مرغ به مردم عنوان و اظهار کرد: باید اطلاع رسانی شود که قیمت واقعی هر کیلوگرم تخم مرغ 3800 تومان است تا اگر در ماه‌های آینده که از فصول گرم خارج شدیم این افزایش قیمت موجب ناراحتی مردم نشود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر قیمت تمام شده تخم مرغ کیلویی 4800 تومان است، گفت: با احتساب سود 19 درصدی برای مرغدار تخم مرغ تخم مرغ باید از درب مرغداری تا بازار خرده فروشی کیلویی 5712 تومان عرضه شود.

 سال گذشته دبیر کانون سراسری انجمن‌های صنفی پرورش‌دهندگان مرغ تخم‌گذار اعلام کرد به منظور حذف واسطه‌گری‌ها و سودجویی‌ها در بازار، قیمت هر دانه تخم مرغ روی آن درج می شود و همه مرغدارانی که قادر به حک کردن قیمت روی هر عدد تخم‌مرغ هستند می‌توانند در این طرح وارد شوند که با توجه به زیرساخت‌های موجود بیش از 60 درصد مرغداران امکان اجرای این طرح را داشتند اما این طرح به دلیل ناهماهنگی‌های به وجود آمده اجرایی نشد و به امسال موکول شد اما هنوز نیز این امر به سرانجام نرسیده است و همچنان جا پای دلالان و واسطه ها در بازار تخم مرغ محکم است.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

هم آشنا: 1393/5/2513:04:41،
35
21
شما به تولید کننده ایراد نگیر ، برو دنبال دلالی که این تخم مرغ چند درصد گرون تر میکنه باش. تخم مرغ کلی خرج داره : جوجه تا مرغ بشه ، دارو میخواد ، دونه میخواد ، تلفات داره و...
حقیقت تلخ: 1393/5/2613:15:42،
11
95
الان مشکل عمده همین به اصطلاح تولید کننده های حریصند، چه داروهایی هورمونی که به خرد مرغها نمی دن، فکر می کنی برای بسته بندی دروغی ، دلشون به حال من و شما سوخته برادر، مشکل ما جامعه طایفی ای مونه که قانون توش سالهاست که مرده
هنرمند: 1393/5/2613:18:32،
9
21
جالبه حتی اینجا هم جرعت نمی کنند بگند چه مارکی واقعیه و چه مارکی درغین، لااقل مثل مسئولین بسیار شجوعمون می گفتین تخم مرغ "س.الف" تقلبیه
حمزه: 1393/5/2513:58:20،
29
21
قابل توجه دوستان
امروز(25.5.93 )یک شونه تخم مرغ خریدم 9000 تومن.واقعا از دولت بابت جلوگیری از افزایش تورم متشکریم!
pepan: 1393/5/2514:03:07،
26
17
خب مرد مومن نظارت کن این فریبکاری ها رو ریشه کن کن...
پس شما به درد چی می خورین؟
نشستین بالا غزلیات می سوراین..
جمشيد: 1393/5/2515:10:35،
11
21
حمزه جان وضع ماليت توپه ها
مگه چند وقته تخم مرغ نخريدي؟
بنده خدا: 1393/5/2515:59:50،
22
27
ای خدا !!!! از دست بعضی از این کاسب کارها که دیگه حبیب تو نیستن، به خودت پناه می بریم!
ذهن بیدار: 1393/5/2516:15:37،
18
19
به امید ایرانی آزاد...
Z: 1393/5/2522:53:33،
9
15
البته بدون هیچ تلاشی!!!!
ثثث: 1393/5/2516:18:07،
19
23
فقط تو ايران بايد خودمون مواظب باشيم فريب شير و تخم مرغ و خودرو و روغن و روغن ماشين و دلال و... نخوريم مسيوليت هم تو... خر
Z: 1393/5/2522:54:48،
12
21
دیگر دروغ سالهاست که سکه رایج این مملکت شده!!!
خسته: 1393/5/2601:30:27،
16
95
سی ساله داریم فریب میخوریم..مرغاهم دیگه مارو شناختن...
حق گو : 1393/5/2601:44:31،
60
20
اقاي فرزاد طلاكش يكجا گفتي قيمت واقعي تخم مرغ 3800تومان است وجاي ديگه گفتي قيمت تمام شده 4800تومان است و ... - واقعيت اينه كه قيمت فروش تخم مرغ براساس عرضه وتقاضا تعيين ميشه وقيمت عمده فروشي هيچ ربطي به قيمت توليد ندارد - امسال چون توليد وعرضه زياد است قيمت تخم مرغ پايين است و مرغدار تا اينجاي سال حدودآ 10 درصد ضرر كرده ولي مقصر خود مرغدارها هستند كه بدون هماهنگي مرغداري احداث وجوجه ريزي ميكنند - طرح شناسنامه دار كردن هم فقط موجب افزايش قيمت تمام شده تخم مرغ ميشود وتقريبآ شدني نيست مثل اينكه بخواهي گوجه فرنگي و... را شناسنامه دار بكني - سود عمده فروشي ها خيلي كم است اما سود خرده فروشي ها انصافآ خيلي زياد است وهيچ نظارتي بر خرده فروشي ها نميشود - قيمت تمام شده درب مرغداري هم در حال حاضر كيلويي 3100تومان با كليه هزينه ها ميباشد
حسین: 1393/5/2608:40:49،
15
23
عجب مردم نمک نشناس و الکی تهمت زنی هستند این ایرونی ها
امروز غر میزندد که تخم مرغ تقلبی هست. دیروز شیر و ماست تقلبی بود و توش روغن پالم بود - هفته قبل روغن سرخ کردنی تقلبی بود و روغن صنعتی توش کرده بودند. ماه پیش مدعی شدن بنزین تقلبی بوده و یک چیز دیگه توش بوده - روستایی مدعی هست که تو نفتش گازویل کردند. راننده تریلی مدعی که تو گازویل مازوت کردند. مریض میگه دارو تقلبی بهش دادند. خریدار ماشین میگه ماشین صفر تصادفی بهش دادند و ... همش دروغه - این سیاست اسراعیل و صهیونیست هست که ما ایرانی ها رو به جون هم بندازه .
حیف: 1393/5/2610:29:28،
16
19
پس این مسولین مربوطه کنترل و غیره برا چی حقوق میگیرن مگه وظیفه اونا نیست که نظارت کنن .تا کی در حق این ملت مظلوم جفا میشه . واقعا تاسف باره .
محسن: 1393/5/2611:22:56،
11
32
"دبیر انجمن صنفی تخم‌مرغ شناسنامه‌دار ایران" یعنی آخر سمت بود. 3 بار پشت سر هم میتونی عنوان سمتت رو بگی؟ از اول تا آخر هم که دو تا جمله رو 20 بار تکرار کردی. هیچ راه چاره ای هم نشون ندادی!
الوین: 1393/5/2612:35:08،
15
14
اینا رو باش با افزایش قیمت ببینید میتونیم بدون مارک دار بخوریم بعد از مارک دار بودنش حرف میزنیم .
A: 1393/5/2615:50:49،
13
41
والا آدم نمیدونه در این کشور مثلا اسلامی به کی و چه چیزی اعتماد کنه ماشااله دروغ از سر و کله اش داره میره بالا.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار