کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

روز از نو روزی از نو !

کدخبر:۶۲۶۰پنجشنبه، ۲۳ مرداد ۱۳۹۳ - ۰۸:۴۳:۳۶۶۰۲۷ بازدید

جلسه روز گذشته شورای رقابت در مورد بررسی مجدد قیمت خودرو بار دیگر بی‌نتیجه ماند این در حالی است که با وجود بلاتکلیفی بازار خودرو بسیاری از مشتریان و حتی خودروسازان در انتظار تصمیمات جدید این شورا بودند.

هر چند برای شورای رقابت قیمت‌های اعلام شده از سوی این شورا محرزاست و نیاز به تجدیدنظر ندارد، اما با وجود مخالفت نمایندگان، این شورا در انتظار مستندات مجلس در این زمینه است.

با این حال ظاهرا نمایندگان هنوز مستنداتی برای کاهش قیمت خودرو ارائه نکرده‌اند؛ به‌طوری‌که روز گذشته رضا شیوا به خبرگزاری فارس گفته بود که کمیسیون صنایع و معادن هنور مستندات خود برای کاهش قیمت خودرو را به شورا ارائه نکرده است. اظهارات شیوا در حالی بیان‌می‌شود که چندی پیش یکی از نمایندگان مجلس پس از حضور رئیس شورای رقابت در مجلس طی مصاحبه‌ای عنوان کرده بود که نمایندگان کمیسیون صنایع با ارائه مدارکی از خودروسازان به شیوا وی را برای کاهش قیمت‌ها قانع کرده‌اند. با این حال وجود چنین مدارک و مستنداتی برای کاهش قیمت‌های فعلی خودرو از سوی نادر قاضی پور عضو ناظر در شورای رقابت و همچنین نماینده عضو در کمیسیون صنایع و رضا شیوا رئیس شورای رقابت تاييد نشده است.

با این حال اگر چه به گفته شیوا قرار بر این بوده که تا حصول نتایج در مورد قیمت خودرو هر دو طرف؛ یعنی شورای رقابت و مجلس در این زمینه سکوت اختیار کنند، اما برخی از نمایندگان در مصاحبه‌های پی‌درپی با رسانه‌ها نه تنها مشتریان را تشویق به تحریم خرید خودرو می‌کنند؛ بلکه کاهش 15 تا 30 درصدی قیمت‌ها را نیز وعده می‌کنند. هر چند این وعده‌ها هنوز عملی نشده اما نتایج عملکرد نمایندگان مستقیما بر بازار تاثیر گذاشته؛ به‌طوری‌که برخلاف سال‌های گذشته بازار بی‌رمق‌است و خرید و فروشی در آن صورت نمی‌گیرد.

بر این اساس به گفته فعالان بازار خودرو و کارشناسان اقتصادی رکودی که از اوایل خرداد تا به امروز در بازار معاملات خودرو رخنه کرده، بی‌سابقه است؛ به‌طوری‌که با وجود رشد تولید نیز تمایلی برای خرید در بازار ملاحظه نمی‌شود، اما با وجود رکود در بازار خودرو و سکوت شورای رقابت در مورد قیمت‌ها، نمایندگان هنوز از پای ننشسته‌اند و همچنان بر کاهش قیمت پافشاری می‌کنند در این زمینه برخی از نمایندگان مدعی هستند، شورا نرخ تورم را دو بار حساب کرده و برخی از نمایندگان هم در اظهارات خود گفته‌اند وقتی قیمت ارز گران شد، خودرو نیز افزایش قیمت پیدا کرد، اما در زمان حاضر قیمت ارز نسبت به آن زمان کاهش یافته یا گشایش اعتبار اسنادی هم راحت‌تر از گذشته شده و وضعیت تحریم‌ها هم بهتر شده است؛ بنابراین در مجموع دلیلی برای افزایش قیمت خودرو وجود ندارد. نمایندگان بر این باور هستند که اگر دولت بخواهد می‌تواند قیمت خودرو را 15 تا 30 درصد کاهش دهد. از طرف دیگر خودروسازان هم می‌گویند تاکنون قیمت هیچ یک از عواملی که در نرخ نهایی خودرو به‌طور مستقیم تاثیر گذار است، کاهش نداشته است؛ بنابراین نمی‌توان انتظار کاهش قیمت را داشت. 

در این مورد «نادر قاضی پور» عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت‌و‌گو با «ایرنا» گفته است كه کاهش قیمت خودرو حتمی و قطعی است و فرمول افزایش قیمت شورای رقابت مورد قبول نمایندگان مجلس نیست. وی ادامه داد: در نامه‌ای هم که به رئیس‌جمهوری ارسال کرده‌ایم دلایل رد این درصد افزایش قیمت قید شده است و بارها گفته‌ایم که هزینه عدم بهره‌وری خودروسازان نباید از جیب مردم پرداخت شود. از طرف دیگر ارتقای امنیت خودرو و افزایش کیفیت آن وظیفه خودروساز است و نباید انتظار افزایش قیمت را داشته باشد.  اما ظاهرا بسیاری از نگاه‌ها به جلسه روز گذشته شورای رقابت بوده؛ چراکه یکی از کارشناسان بازار خودرو نیز به «ایرنا» گفته است که به احتمال قوی قیمت خودرو پس از این جلسه کاهش پیدا می‌کند.

وی با اشاره به رکود ایجاد شده در بازار ادامه داد: رکود عجیب و بی‌سابقه‌ای در بازار حاکم شده است و درصد معاملات بازار بسیار کم است که امیدواریم با برگزاری این جلسه و منطقی شدن نرخ‌ها رونق به بازار برگردد. بازار در شرایطی مبتلا به رکود است که در زمان افزایش مصرف خودرو و معاملات در بازار هستیم و درصد بالایی از معاملات بازار همواره در فصل تابستان انجام می‌شد، اما تاکنون دو ماه از تابستان را با رکودی عجیب گذرانده‌ایم. با وجود اینکه بسیاری از نگاه‌ها به جلسه روز گذشته شورای رقابت برای تجدیدنظر در قیمت‌ها بوده، اما نادر قاضی پور عضو ناظر شورای رقابت و نماینده مجلس به خبرنگار ما گفت که این جلسه نتایج مثبتی در برنداشته است؛ اما یکی از مواردی که در جریان قیمت گذاری ماه گذشته محل بحث نمایندگان مجلس، دولت، خودروسازان و البته شورای رقابت بوده، میزان درصد افزایش قیمت خودرو است. نمایندگان مجلس 5/5 درصدی را که شورا و خودروسازان میزان افزایش قیمت می‌دانند، نمی‌پذیرند و معتقدند محاسبات نشان می‌دهد درصد افزایش قیمت بیش از این است که این عملکرد شورای رقابت غیر‌قانونی است. 

قاضی پور در این باره به «ایرنا» گفته است که تمام محاسبات نشان از این می‌دهد که برخی از خودروها در نرخ‌گذاری شورای رقابت تا 15 درصد هم افزایش قیمت داشته‌اند که این درصد آن چیزی نبود که نمایندگان مجلس به‌عنوان ناظر در جلسات شورای رقابت آن را تایید کرده بودند. «ایرنا» در ادامه گزارش دیروز خود همچنین تاکید کرده که دوقطبی شدن بازار، بلاتکلیفی خریداران و فروشندگان را دو چندان کرده است. در روزهای اخیر برخی از فروشندگان از ترس کاهش قیمت خودرو  سعی در فروش هر چه زودتر خودرو داشتند که کاهش قیمت برخی از خودروها در بازار نسبت به قیمت کارخانه‌ای آن یکی از نشانه‌های این ترس بازار است. از طرفی دیگر خریداران هم انتظار کاهش قیمت را دارند؛ بنابراین تا روشن شدن تکلیف بازار خرید نمی‌کنند. در این زمینه هر چند نمایندگان و برخی از فعالان و کارشناسان بازار کاهش قیمت را پیش‌بینی می‌کنند، اما «داوود میرخانی رشتی» مدیرعامل پیشین ایران‌خودرو و مشاور دبیر انجمن خودروسازان به «ایرنا» گفته است که جایی برای کاهش قیمت‌های تعیین شده وجود ندارد و در زمان حاضر هم خودروسازان با این درصد افزایش قیمت سودآوری ندارند و فقط جلوی ضرردهی خود را گرفته‌اند.  وی تاکید کرده که شورای رقابت حداقل افزایش قیمت را اعمال کرده؛ به‌طوری‌که این افزایش قیمت‌ها سودآوری برای خودروسازان نداشته و در شرایط حاضر هم قیمت‌ها سودآور نیستند. 

بلیط هواپیمادیدگاه ها

کوکو: 1393/5/2308:46:51،
32
19
نمیدونم باید بگم مبارکه یا تسلیت بگم.
ايلامي: 1393/5/2309:21:49،
59
29
بسه ديگه
آره ارزون ميشه انوقت فروش فوري ندارن قيمت بازار سر به فلك ميكشه احتمالا نمايندگان مجلس نمايشگاه دارن رو دستشون مونده
////////: 1393/5/2309:39:05،
53
20
اینا میخوان بیکار نمونن هرروز یه داستان جدید درست میکنن ....فقط سیابازی
بنده خدا ۱: 1393/5/2310:20:34،
36
44
برا نماینده های ما چیزهای واجب دیگه تو اولویته مثل جهنم یا بهشت مردم و پوشش شون چیکار دارن دست رو چیزای بزارن که نونشون اجر شه تا حق مردم از زورگوها گرفته شه
حسین خره: 1393/5/2311:53:02،
23
17
یمتها غیر واقعیه پس چرا اجازه میدن با این قیمتها فروخته بشه؟؟
پس همگی سر کاریم
شهرام: 1393/5/2317:56:33،
62
21
سلام به همگي، بچه ها من نه دلالم و نه مصرف كننده، فقططططط توي أين ٣٠سال أينو خوب فهميدم كه هرجا صحبت از ارزوني شد گرونتر شد. به اون خدا فوقه فوق اش بيان ٣در صد واسه خالي نبودنه عريضه كم كنن كه خوب ميدونيم بعدش ديگه نوبته خودروسازاست كه ماشين بيرون ندن و دوباره حباب بوجود بياد، بيايين از اين خياله خام بيدار بشين و همين الان كه يه سراب باعثه نزديك شدنه قيمته كارخانه و بازار شده ازش استفاده كنين كه اگه دولت دستش توي جيبه كارخونه ها نبود واسه چي تعرفه وارداتو كم نكرد و خودشو به خواب زده!!! با اين شرايط تحريمها و تارنماي آينده اينا فقط دنباله چاپيدن هستن و حرف و عملشون متناقضه كه مثلا بگن به فكر مردميم!! حالا خواهيم ديد آقايونه ساده
نوید: 1393/5/2318:00:05،
15
21
سود اور نیست ببندینش دیگه زودتر
حمید: 1393/5/2323:24:40،
16
20
تا حالا کی دیدید نماینده ها، قانونی به نفع مردم تصویب کنن که حالا بخوان قیمت خودرو را کاهش بدهند؟
ورود نماینده ها به قضیه قیمت گذاری خودرو سیاسیه و هر کدوم دنبال منافع خودشونند.اگر نمایندگان به فکر مردم بودند وضع مردم ، اقتصاد این مملکت و روابطمون با کشورهای دیگه این نبود.
همه مشکلات را حل کردند فقط مونده قیمت خودرو! از این جماعت آبی گرم نمیشه خیالتون راحت.
مرسی از تحریم فرغون: 1393/5/2308:53:36،
51
80
تنها چیزی که میدونم اینکه آدم عاقل اینقدر پول پای فرغون ها نمیده
نیاز نیست قیمتا کم بشه
فقط کافیه گمرک برداشته بشه یا حتی نصف بشه
بعد تکلیف خود به خود معلوم میشه
مرگ: 1393/5/2308:58:13،
46
40
عجبا امروز 22 باز وعدهای دروغ
saman_T: 1393/5/2309:24:55،
52
22
تنها راه بنظرم آزاد سازي قيمتها هست و برداشتن تعرفه گمركي ماشين هاي خارجي ودر واقع شناور كردن هست
اينجوري ديگه شوراي رقابت هم كاسه و كوزه اش رو جمع كنه بهتره بسپاره به خود دولت
هرچند دولت منبع عالي دولت همين خودروسازها و تعرفه گمركي هست پس نتيجه ميگيريم يا قيمتا توسط دولت ثابت نگه داشته ميشه يا افزايش
احسان: 1393/5/2309:30:21،
23
16
فقط اینو میدونم که تابستون تموم شدو اینا همینجوری یه ملتو گذاشتن سر کار
مهدی: 1393/5/2309:34:43،
30
20
اگه مجلس حرفش نره یعنی مجلس که همون مردم هستند مثلا به پشیزی نمی ارزه.البته قبلا ثابت شده که مجلس فقط بلده دادو بیداد کنه
مازیار: 1393/5/2309:36:19،
45
79
مشتری واقعی الان میره میخره
اونایی که میگن نخرین جز این 3 دسته:
1-دلال
2-بی پول کم بضاعت که شعار الکی میدن
3-متوهم هایی که انگار تو این مملکت زندگی نمی کنن
بهروز: 1393/5/2310:07:01،
70
20
شما هم جز دسته 1- هستی :)
میثم: 1393/5/2311:52:09،
24
34
اقای بهروز شما هم جز دسته 3
مازیار: 1393/5/2311:54:19،
38
39
شما جز کدوم دسته هستی؟
پوریا: 1393/5/2314:32:48،
40
23
بچه ها این مازیاره چقدر کوتاه فکره واقعا که حقت همینه که هستش. من خودم 60 میلیون دارم میتونم ماشین بخرم اما از روزی که مردم تحریم کردن منم تحریم کردم و پولمو گذاشتم تو بانک. بعدشم الان فقط ماشینای بالای 32 میلیون فروش فوری داره. بقیه ماشین ها همه دارن فرو خته میشن. پس در نتیجه مردم کم بضاعت دارن ماشین میخرن فقط طبقه ی متوسط جامعه عین خودم هستند که ماشین نمیخرن و تحریم کردن
مازیار: 1393/5/2321:07:51،
22
20
قربونت برم پوریا که اینقدر روشن فکری!
اساسا شما روشن فکرا تو جامعه هستین که اینقدر پیشرفته هستیم
نمیدونم چقدر سواد داری اما همینو بگم که تحت تاثیر لفاظی های سیاسی بین دو جناح قرار گرفتی
دوست دارم کامنت هاتو ببینم وقتی تکلیف قیمت معلوم شد.
,وحید: 1393/5/2310:00:28،
30
16
اینا همش یه بازیه که میخوان بگن بفکر مردم هستیم,همچنین میخوان اعتراضات به افزایش قیمت رو کم کنن.اگه بنظر مجلسیااین قیمتها غیر واقعیه پس چرا اجازه میدن با این قیمتها فروخته بشه؟؟
پس همگی سر کاریم
محمد جومونگیان: 1393/5/2311:45:41،
31
16
اختناق ، فقر ، دروغ ، رهاورد عملکرد مسولین در قبال مردم همیشه در صحنه و حماسه آفرین
گیرم بی سواد: 1393/5/2312:49:09،
19
44
اونائی که هی فرغون فرغون می گن اصلا به عمرشون فرغون دیدن یا دست گرفتن یا اصلا میدونن فرغون چند تا چرخ داره؟این حرفا واسه شما مثلا با سوادای کیلوئی هست که همش تو کلتونو پر از اراجیف کردنو شما هم مثل طوطی تکر ار میکنین
آخه یکم افکار واگرا داشته باشین یه ایده نو بدین که عوض 10 نفر 100 نفر لایکتون کنن مثلا شما جونونا میخواین نفتو ملی نگهدارین!اینا جنگ بین مسئولینه و فرافکنی یه خودره به آمارا توجه کنین همه چیز دو تا چهار برابر شده از قوت وغذا ومسکن که نیازای اولیه مردمه تاخیلی چیزای دیگه اونوقت خودرو !وفکر نکنین مسئولین به فکر ماها هستن نمایندگان به فکر رای جمع کردن اسفند ودولت هم برای 4 سال دوم برین یه خورده واگرا باشین
ايلامي: 1393/5/2314:49:11،
20
17
آقاي شپور چي
شما غذا نخور چهار برابر شده تحريم كن بجاش روغن موتور و وازگازين و... كه ارزون بخور ما هم ماشين تحريم ميكنيم ولي غذامونو مجبوريم 4 برابر ميخريم و ميخوريم چون نياز اوليه بشر
هادی: 1393/5/2314:23:21،
24
10
مجلسی ها قدرت ندارن فقط هارت و پورتشون برای انتخابات بعدیه ومصرف داخل حوزه انتخابیه داره
من تنها: 1393/5/2314:53:39،
25
23
فقط خدا رحم كرد قيمتا دست خود مردم نبود وگرنه خيلي بالاتر از اين بود باور نداريد يه سر به قيمت خودرو هاي دست دوم بزنيد طرف پيكان لگن مدل ٦٢ كمپلت رنگ اشغالشو زده ١٢ تومن يا بيوك مدل ٥٥ شمسي رو زده ٣٥ تومن يا تويوتا ٢اف قرن بوق رو زده ٤٠ تومن اخه مرد حسابي اين آت و اشغال ديگه به چه دردي ميخورن، قيمت امروز ٢٠٦ تيپ ٥ الان ٣٦٧٠٠٠٠٠ تومان( از چند نمايشگاه همين امروز پرسيدم) بعد طرف مدل ٩٢ با كاركرد ٩٠٠٠ رو زده ٣٦٥٠٠٠٠٠ اخه رو چه حسابي؟ تازه خيليا دعا ميكنن قيمتا نياد پايين نكنه فرغون اونا افت قيمت پيدا كنه ولي به اميد روزي كه همه بتونن از ماشين مناسب و ايمن و روز دنيارو به پايين ترين قيمت سوار شن، امين
محمد : 1393/5/2317:40:26،
15
20
مرسی حرفت حسابه . اصلا باعث و بانی گرونی خود مردم هستن . من یادمه پراید دوگانه تو سایپا 10/831/000 تومن بود و تو نمایشگاه 13 الی 14 . مردم خواهشا نوک دماغتونا نگاه نکنید به آینده نگاه کننین به آینده بچه هاتون!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
هیچکس: 1393/5/2314:55:11،
17
19
دوست عزیز درسته همه چیز 4 برابر شده ولی عقل و منطقم میگه اول قیمت واقعی خودرو برآورد بشه که نصف این قیمتهاست بعد اونم4 برابر کنن نه اینکه یهو قیمت از اعماق روده هاشون در بیارن و مردم هم ملزم به قبولش باشن و اون قیمت من درآوردی رو طبق تورم 2 تا 4 برابر کنن .
خودشم: 1393/5/2316:13:17،
18
19
20 شد 22 الانم 23 ام میگن تا اطلاع ثانوی اعلام نمیشه !!
pepan : 1393/5/2317:31:27،
19
24
یعنی مسخره ترین کشوری هست که ما داریم توش حرص و جوش میخوریم.تو خود آلمان همچین چیزی همچین حرف و حدیثی نیست..
گیرم بی سواد: 1393/5/2319:11:48،
14
26
دوستی که میفرمائید همه چیز 4 برابر شده وباید قیمت خودرو نصف بشه بعد 4 برابرش کرد .شما به من بگو طبق جه مستنداتی میگی باید نصف بشه ؟واصلا طبق کدام مستندات می فرمائید قیمت مسکن وهزار کوفت وزهر مار درسته؟نمایندگان مجلس که کلی ستون پنجم خودرو سازی ها دارن نتونستن مدرکی دال بر بهای تمام شده در بیارن وتا دیروز همش باد هوا بود چون دست شورای رقابت هیچ مدرکی نیستاونوقت هرکه سر ازتخم در میارن می گه فلان قیمت درسته فلان قیمت غلط؟
چرا نمی خواین قبول کنین اینا همش آتیش بازیه شماها روبایه توپ بازی دادن چون تو این مملکت تنها قیمتی که واقعیه قیمت خودروست حالا هی حذفای صدتا یه غاز یزنین
پراید: 1393/5/2321:57:27،
35
18
پراید مناسب ترین خودرو برای ملت فهیم ایران است.
منطقی: 1393/5/2322:31:34،
93
34
بابا بیخود خودتونو الاف نکنید،به نظر من وقتی مگان 104 میلیونه 405 28 میلیون میارزه،هر کی ماشین لازم داره بره بخره،
رضا: 1393/5/2323:09:08،
20
25
حالا بخریم یا نخریم.به خدا من امروز پولم رو ریختم تو کارتم برای شنبه که ایران خودرو فروش فوری داره.به خدا گیج شدم. بخرم+++++++++++++ نخرم--------------------------
فرید: 1393/5/2323:46:49،
22
17
فقط خودرو نیست که بلاتکلیفه همه ی مملکت بلاتکلیفه
امید: 1393/5/2509:03:54،
10
18
بعد از اعلام قیمت جدید اعتراض مردم زیاد شد. این حرفا هم همش برا آروم کردن مردمه و مطمئناً بعد از اینکه آبها از آسیاب افتاد دوباره همون آش و همون کاسه
معلوم نیست کی یه نفر تو دولت پیدا میشه که به فکر مردم باشه
بي نام: 1393/5/2509:12:40،
8
12
اين 35 ساله كه همه اش توي استرس وبلا تكليفي بوديم مگه چقد عمر داريم الحمدالله عمر مفيد هم توي اين مملكت حداكثر به پنجاه نمي رسه پس زياد توي فكر نريد عزيزان . ازماست كه بر ماست
مهرداد: 1393/5/2510:35:44،
10
13
من نمیدونم چه اصرتری هست که این آقای شیوای کودن رییس شوراباشه!! حالموبهم زده.اینکاره نیست اصلا.
ملك: 1393/5/2511:01:07،
12
17
ايران خودرو فروش فوري گذاشته . داره كار خودشو انجام ميده. ...مشم نيست كه مجلس و شورا داره چي ميگه.
جهان: 1393/5/2511:03:02،
33
18
اونايي كه ميخوان بخرن از بازار بگيريد به صرفه تره. تا بيان تحويل بدن 30 روز كاري ميشه 60 روز. اختلاف با بازار 1 ميليون بيشتر نيست . تو بازار فروشنده فراوونه. همه پول لازمند.
نادر: 1393/5/2511:11:59،
14
16
آيا ميدانيد قبل از دخالت شورا قيمت خودرو چقدر مناسب تر از الان بود. پارس سال داش جديد 32700 الان 34880 كه موارد ديگه هم جدا بايد پرداخت كنيد. پس سياستس در كار بوده. اينا همش بازيه. تو اين مدت چي ارزون شده كه ماشين بخواد بشه . فقط اينو تو بوق كردند.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار