کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

چگونه می‌توان با میراث ملت ایران ثروتمند شد

کدخبر:۶۲۰۹دوشنبه، ۲۰ مرداد ۱۳۹۳ - ۱۱:۴۲:۴۷۶۸۵۶ بازدید

از فروش وسیع فلزیاب تا استخدام گنج‌یاب‌های انسانی ...

برخلاف فضای آرام میراث فرهنگی، در شب‌های تاریک و در روستاهای دور، کوشش‌ها برای به کشف و ربایش آثار تاریخی همچنان به جدی‌ترین شکل ممکن در حال پیگیری است و هر روز بر وسعت چنین اتفاقاتی افزوده می‌شود؛ کوشش‌هایی که در بسیاری از اوقات نتیجه بخش می‌شود اما شیوه‌های کشف میراث تاریخی چگونه است و چه انگیزه‌هایی باعث می‌شود روز به روز گسترش یابد؟

روزگاری خرید و فروش فلزیاب در کشورمان همچون اکثر کالاها مجاز بود چرا که در بسیاری از حوزه‌ها کارکرد داشت اما با توجه به آنکه کارکرد اصلی این وسیله در کشورمان یافتن گنج شده بود، تلاش جدی برای محدودسازی امکان دسترسی عمومی به این وسیله شد تا یکی از روش‌های معمول برای یافتن دفینه‌ها و سرقت میراث فرهنگی محدود شود و با استفاده کنندگان از این روش بتوان برخورد قانونی داشت.

بر همین چهارچوب هيات وزيران اواخر ارديبهشت ماه سال 82 به پيشنهاد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي وقت، ماده واحده قانوني را به تصويب رساند كه بر ضرورت اخذ مجوز براي ساخت، خريد و فروش، نگهداری، تبليغ و استفاده از دستگاه فلزياب تاکید داشت. مطابق این مصوبه، وزارت صنايع و معادن مكلف شد ضوابط اعلام شده از سوي سازمان ميراث فرهنگي كشور را هنگام ثبت اعلاميه تاسيس، به متقاضيان ساخت دستگاه های فلزياب ابلاغ كند. 

در پايان اين بند آمده بود كه صدور پروانه بهره برداری براي اين واحدها منوط به موافقت سازمان ميراث فرهنگی كشور خواهد بود. با این حال همچنان آگهی‌های عرضه فلزیاب در روزنامه‌ها قابل مشاهده است و در این آگهی‌ها نیز لفظ مجوز ذکر شده که این ضعف قانون فوق را نشان می‌دهد، چرا که در قانون مذکور عطف به ماسبق نشده و صاحبان مجوزهای پیشین خرید و فروش گنج‌یاب که از وزارت صنایع مجوز داشته‌اند می‌توانند به عرضه محصولاتی که برایش در آن دوران مجوز گرفته‌اند بپردازند.

با این حال شاید نیازی به چنین قوانین جزئی نگری برای برخورد با فروشندگان گنج یاب نباشد و تنها بر نقش بازدارنده آنها بتوان تاکید کرد، چرا که قوانین جامع‌تری در راستای مجازات وجود دارد که در این زمینه می‌توان به ماده 562 قانون مجازات اسلامی اشاره کرد.

مطابق با این ماده قانونی: «هرگونه حفاری و کاهش به قصد بدست آوردن اموال تاریخی، فرهنگی ممنوع بوده و مرتکب به حبس از شش ماه تا سه سال و ضبط اشیاء مکشوفه به نفع سازمان میراث فرهنگی کشور و آلات و ادوات حفاری به نفع دولت محکوم می شود. چنانچه حفاری دراماکن و محوطه های تاریخی که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است، یا در بقاع متبرکه و اماکن مذهبی صورت گیرد علاوه بر ضبط اشیاء مکشوفه و آلات و ادوات حفاری مرتکب به حداکثر مجازات مقرر محکوم می‌شود.

تبصره 1- هر کس اموال تاریخی، فرهنگی موضوع این ماده را برحسب تصادف به دست آورد و طبق مقررات سازمان میراث فرهنگی کشور نسبت به تحویل آن اقدام ننماید به ضبط اموال مکشوفه محکوم می‌گردد.

تبصره 2- خرید و فروش اموال تاریخی، فرهنگی حاصله ازحفاری غیرمجاز ممنوع است و خریدار و فروشنده علاوه بر ضبط اموال فرهنگی مذکور، به حبس از شش ماه تا سه سال محکوم می شوند. هرگاه فروش اموال مذکور تحت هر عنوان از عناوین بطور مستقیم یا غیرمستقیم به اتباع خارجی صورت گیرد، مرتکب به حداکثر مجازات مقررمحکوم می شود.»

با این اوصاف آنچه باعث رواج تلاش گروهی از مردم برای کشف دفینه‌ها به خصوص مسکوکات و اشیای زرین تاریخی است، نه ضعف قوانین بلکه فرهنگی اشتباهی است که تاکید دارد یابنده گنج، صاحب گنج است و در واقع یابندگان چنین گنج‌هایی، خود را در زمینه فروش این گنج‌ها در داخل و خارج از ایران اخلاقاً محق می‌دانند و اتفاقاً چالش اصلی در همین نقطه شکل می‌گیرد.

با همین رویکرد است که همچنان مشتری‌های پروپاقرص و بسیار وسیعی برای فلزیاب‌هایی با قیمت‌هایی تا 8 میلیون تومان وجود دارد و بازار گرم عرضه این فلزیاب‌ها که عمدتاً محصول آلمان، ژاپن، آمریکا و ترکیه هستند، پابرجاست؛ فلزیاب‌هایی با عمق نفوذ 40 متر و عمق کاوش 10 متر (به ادعای فروشندگان) که با توجه به مشخصات‌شان همچون امکان تفکیک فلزات، یافتن دفینه‌های ارزشمند را سهل‌تر از حد تصور می‌سازند.

آنچه جای شگفتی دارد تلاش گروهی است که در سال‌های اخیر در پی لغو قانون منع خرید و فروش فلزیاب بدون مجوز میراث فرهنگی بوده‌اند و تفسیرشان نیز از این مخالف چنین بوده که این دستگاه‌ها کارکردهای دیگری نیز دارد که البته بر هیچ کس پوشیده نیست اما واقعیت آن است که تصویر اصلی در استفاده از تبلیغات فلزیاب‌ها، تصاویر سکه و دفینه است و حتی برخی از این دستگاه‌ها در تبلیغاتشان آمده است: «امکان تفکیک طلای یونیزه (طلای قدیمی که در خاک به مدت طولانی مانده است و در اطراف خود میدان مغناطیسی ایجاد کرده است)»

فروشندگان این دستگاه‌ها تاکید دارند فلزیاب‌هایی که برای یافتن گنج عرضه می‌کنند توان یافتن فلزاتی کوچک تر از پنج سانتیمتر را تا عمق 8 متر و بزرگ‌تر از پنج سانتیمتر را تا اعماق بیشتر دارد و در واقع اگر تصور می‌کنید تپه‌ای باستانی یافته‌اند، بدون آنکه اقدام به حفاری‌های گسترده نمایید، می‌توانید ابتدا اطمینان حاصل نمایید که منطقه درستی را کشف کرده‌اید و سپس دقیقاً محل گنج را بشکافید و یک شبه میلیاردر شوید!

نکته جالب عرضه دستگاه‌های کارآمدتر از فلزیاب در بازار است، چرا که ممکن از دفینه‌ای فاقد طلا باشد. این دستگاه‌ها با برخورداری از امکان اسکن سه بعدی سطوح و ضبط و ذخیره این تصاویر، گزینه تنظیم فرکانس برای انواع خاک و سنگ و همچنین قابلیت نفوذپذیری در ساروج و سنگ‌های سخت به اشخاصی توصیه شده که در پی یافتن سفال، حفره، تونل یا اتاقک می‌گردند و طبیعتاً کارکرد اصلی‌شان در یافتن بناهای مدفون و اشیای ارزشمندی است که در قلب این بناها و قبرها آرمیده‌اند. 

در این آشفته بازار خرید و فروش گنج یاب، گروهی نیز پیدا شده‌اند که با دریافت مبالغی اقدام به عرضه تجارب‌شان در خصوص یافتن گنج و همچنین فروش غیرقانونی و قاچاق گنج‌های کشف شده می‌کنند. دستمزدهایی تا ده میلیون تومان یا کسری از گنج جزو پیشنهادهای معمول است که این اشخاص با توجه به میزان احتمال یافتن گنج مطرح می‌کنند و در واقع اگر مبلغ مشخصی طلب کردند، می‌توان دریافت که احتمال کشف گنجی ارزشمندی را بسیار اندک ارزیابی می‌کنند.

این اشخاص برای آنکه نشان دهند در این زمینه تا چه میزان تخصص دارند، برخی از اصول یافتن گنج همچون محل معمول دفینه‌ها در محوطه‌های تاریخی، شیوه سریع یافتن گنج در تپه‌های باستانی، شیوه اطمینان یافتن از وجود گنج در اطراف آتشکده‌ها و همچنین اصول شناسایی تجربی میزان قدمت و ارزش کشفیات را بیان می‌کنند که البته حداقل بخشی از آنچه می‌گویند، نسبتی با مسائل علمی و کارشناسی باستانی ندارد و تجربیاتی است که لزوماً درست نیست.

در این میان آنچه قابل تامل است، علنی بودن چنین فعالیت‌هایی در فضای مجازی است و ظاهراً در کنار فضای فرهنگی که یافتن و فروختن میراث فرهنگی کشور یک زرنگی تلقی می‌شود، هیچ اراده محکمی نیز به چشم نمی آید که با سوداگران این عرصه که در فضای وب به شدت فعال هستند، برخورد مناسبی داشته باشد؛ اتفاقی که اگر رخ می‌داد، ورود به این عرصه به سادگی یک سرچ ساده در موتورهای جستجو نبود. «تابناک» در گزارشی دیگر به شیوه عرضه و فروش این کشفیات غیرقانونی و علل شکل گیری این وضعیت اشاره می‌کند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

گنجی!: 1393/5/2011:57:55،
202
32
پول نفت و معادن و سایر منابع که دست مردم نمیرسه
بزارین 4 نفر شاید یه گنج پیدا کردن زندگیشون عوض شد.
اصغر گنجی: 1393/5/2012:10:33،
122
26
طبق قوانین ناکارآمد اسلامی یافتن هرگونه گنج حلال می باشد.
مهدی: 1393/5/2012:49:48،
95
26
کدوم میراث مگه چیزی هم مونده.
مهدی: 1393/5/2012:50:35،
87
25
میراث ملت ایران نه میراث آقا زاده ها
استقلال: 1393/5/2013:46:26،
41
23
آقا زاده هارو ما باید تنبیه کنیم شدنی یه باور کنیم
کشکول طلایی: 1393/5/2012:04:45،
63
27
گنج از آن از مابهتران است.(نابرده رنج گنج برای من وتو میسر نمیشود!!!!گنج آن کس گرفت وکه کارنکرد!!!!)
امیدوار: 1393/5/2012:13:22،
34
25
ایران جیب: آدرس گنج وگنجنامه رابده .نه نه:میترسم گند بزنیم!!!!! ازتلا{طلا}یافتن پشیمانیم .مابه یارانه وحقوق اندک غنایت میکنیم.
میــــــلاد: 1393/5/2012:20:13،
73
28
اگــر میراث فرهنگی واسش مهم بود و از یابندگان دفینه حمایت میکرد،
هیچوقت قاچاق اینگونه اشیاء به این گستردگی نبود.

مثلا" طرف یه سکـه پیدا میکنه
بجای اینکه حق الزحمه و بخشی از ارزش اون بهش اختصاص داده بشه،
شش ماه میره زندون زندگیشم مصادره میکنن.

پس مجبوره از راه های غیر قانونی برای فروش اقدام کنه. ;)

کوکو: 1393/5/2013:14:12،
69
34
نوش جان هر کسی که که پیدا کرد.چرا پسر آقای X و Y ببرن و بخورن.بزار مردم عادی بخورن.
shokri: 1393/5/2013:16:54،
34
19
شما ها هیچی نمیدوننین اصلا از هیچی خبر ندارین چه ایران جیب و چه شما ها که کامنت میذارین پشت پرده هایی هستن که .....................
میثم: 1393/5/2013:27:19،
71
23
اگه ب مردم برسین که نمیرن دنبال این چیزا. همه ی ثروت ایران داره سرازیر میشه غزه اونوقت بابای من از عید تاحالا حقوق نگرفته. این انصافه؟؟؟
solheboni: 1393/5/2013:31:51،
45
19
اینا فقط واسه مردم بده ولی واسه آقازاده ها ارث باباشونه
حمید: 1393/5/2013:41:02،
36
25
دستگاه فلزیاب فقط فقط لورنز Z1 .

ساخت آلمان
Z: 1393/5/2115:36:00،
12
22
آفرین!!!!
شما هم از آب گل آلود ماهی بگیر.
وحید: 1393/5/2013:55:18،
29
22
اگه میراث فرهنگی با تخصیص حق کشف به جویندگان آثار باستانی حق و حقوقی را برای آنها قائل بشه ، انوقت هم قاچاق میراث فرهنگی کم میشه هم این آثار با مدیریت سازمان میراث فرهنگی می تونه اثرات مثبتی رو داشته باشه.
هادی: 1393/5/2015:40:33،
32
22
خواب تشریف داشتین که حالا متوجه شدید دیگه چیزی تو روستا و شهر نمونده که بخواید طلایاب بفروشید یا نفروشید هرچی بود رو غارت کردن رفت پی کارش.زمانیکه امثال من بچه بودیم داشتن میبردن.حالا دیگه الافی شده گنج پیدا کردن.درضمن اون کله گنده هایی که دنبال گنج هستن سه سوت طلایاب میاد درخونشون چه شما تحریم بکنی فروشش چه نکنی؟؟حتی کار رسیده بجایی که امامزاده هم حفاری میکنن واسه گنج از دخمه و قلعه گذشته جانم...
حیدری: 1393/5/2017:25:29،
79
22
امام زاده داهات ما را 3 بار کندن .
دفعه آخر خود امام زاده را هم بردنند - یک جا
تهمورٍث: 1393/5/2023:16:16،
25
37
تا چندسال پیش حامی میراث فرهنگی بودم
ولی الان,اگر چنین چیزی ببینم,دیگه به هیچکی رحم نمیکنم و سریع خودمم رو از این فلاکت و بدبختی و رنج و بیماری و گرفتاری و آرزو به دل بودن نجات میدم

خسته شدم از این زندگی .
عرشیا: 1395/5/2005:33:25،
4
2
سلام.من همیشه با خودم میگم چرا باید جایی زندگی کنم که به گنج و طلا که حلال حلال هست جریمه باید داد و زندانی شد.در صورتی که در کشور های دیگر دولت در دست مردم داده تا میراث فرهنگی کشورشون خارج نشه.اینطور میشه که تمام اشیای عتیقه ایران را باید داخل موزه های دیگر کشورها دید.و حسرتشونو خورد.با همین کار ها از فرهنگ تمام کشورها عقب موندیم.وتمام ثروت مندان و کسانی که دستشون به دهنشون میرسه بدون تعارف ایران را بدرود میگویند و خودشونو نجات میدن.خدا کنه روزی برسه که لااقل به گرد کشورهای پیشرفته برسیم نه به همدوش بودنشون.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار