کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

در این یکسال با اقتصاد روحانی به کجا رسیدیم؟

کدخبر:۶۱۹۲یکشنبه، ۱۹ مرداد ۱۳۹۳ - ۱۵:۴۰:۰۲۵۴۰۴ بازدید

برآوردها نشان می دهد طی یکسال گذشته در شاخص مهار تورم و کنترل روند رو به رشد نقدینگی موفق بوده است.

احمد کشاورز: با اين حال دولت براي کاهش ميزان بيکاري هنوز موفق به انجام اقدامي مناسب نشده است. در همين حال محمدعلي نجفي دبيرستاد هماهنگي هاي اقتصادي دولت اعتقاد دارد، اجراي سياست هاي خروج از رکود تورمي مي تواند زمينه هاي بهبود وضعيت اشتغال کشور را ايجاد کند.

در صورتي که اين سياست ها به درستي اجرايي شود، امکان بهبود وضعيت کسب و کار واحدهاي صنعتي نيز ايجاد مي شود. در نهايت مسعود نيلي به عنوان يکي از نويسندگان اين برنامه روايت مي کند، اجراي سياست هاي خروج از رکود منجر به افزايش سطح توليد و ايجاد اشتغال بيشتر مي شود. همايش تبيين سياست هاي خروج از رکود اقتصادي سه شنبه هفته جاري در تهران برگزار مي شود. در اين همايش مهمترين سرفصل هايي که منجر به نگارش اين برنامه شده مورد تحليل قرار مي گيرد. آنچه در جدول زير مي بينيد، شرحي از گزارش هاي مربوط به وضعيت کنوني اقتصاد ايران است که منجر به نگارش سياست هاي خروج از رکود شد.

تورم به کجا رسيد؟

مهمترين شاخصي که مردم تغييرات آن را پيگيري مي کنند، طي يکسال گذشته وضعيت نبستا مطلوبي پيدا کرده است. عدد تورم در مرداد سال گذشته بيش از 40 درصد بود ولي همين تورم در حال حاضر به نرخ پايين تري رسيده است. نرخ تورم دوازده ماه منتهی به تیر‌‌ماه ۹۳ نسبت به دوازده ماه منتهی به تیرماه ۹۲ به ۲۵,۳ درصد رسيده است. دولت اميدوار است تا پايان سال عدد تورم را روي نرخ 25 درصد تثبيت کند. به اين ترتيب تورم در يکسال و نيم دولت حسن روحاني در قياس با آخرين سال دولت احمدي نژاد، 15 درصد کاهش مي يابد. در حال حاضر نيز سطح عمومي قيمت ها بخصوص در گروه مواد غذايي در قياس با دوره رياست جمهوري قبلي کاهش قابل توجه اي داشته است. تورم سال هاي گذشته منجر به افزايش هزينه هاي توليد، رکود بيشتر و ايجاد بيکاري شده بود. در حال حاضر دولت تلاش مي کند با کنترل نرخ تورم، به سمت خروج از رکود حرکت کند.

رشد اقتصادي چه شد؟

آخرين عددي که از رشد اقتصادي در دولت گذشته به ثبت رسيد، 5.6 درصد منفي بود. براين اساس اقتصاد ايران با سرعت بسيار بالايي به سمت توليد بيکاري و رکود بيشتر حرکت مي کرد. دولت يازدهم تمامي تلاش خود را براي رسيدن به نرخ رشد اقتصادي صفر و پس از آن مثبت به کار بسته است. آخرين رقم اعلام شده نيز تاييد مي کند رشد اقتصادي با 3.6 درصد بهبود به منفي 2 درصد رسيده است. دولت اميدوار است تا پايان سال اين رقم را به مثبت دو درصد برساند. به اين ترتيب امکان خروج اقتصاد ايران از دور رکود نيز ايجاد مي شود. همزمان وضعيت اشتغال نيز در کشور بهبود مي يابد.

صنعت خودرو چه کساني را شاکي کرد؟

هرچند مردم از قيمت خودروهاي توليد داخل همچنان ناراضي باقي مانده اند ولي گزارش هاي رسمي وزارت صنعت تاييد مي کند، ميزان توليد خودرو در فصل بهار سال جاري 80 درصد افزايش داشته است. حتي در ماه پاياني فصل بهار ميزان توليد خودرو در کارخانه ها با رشد 101 درصدي همراه بود. براين اساس يکي از موثرترين صنايع در توليد ناخالص داخلي، وضعيت نسبتا مناسبي در قياس با يکسال گذشته پيدا کرده است.

بيکاري در کجا ايستاد؟

نرخ بيکاري بهار سال جاري 10.5 درصد اعلام شده است. گزارش هاي رسمي وزراي صنعت و اقتصاد نشان مي دهد دولت گذشته برخلاف ادعاهايي که مطرح کرده بود، شغل پايدار قابل توجهي به وجود نياورده است. دولت يازدهم براي خروج از چرخه رکود و تورم، تلاش هاي گسترده اي براي بهبود وضعيت اشتغال آغاز کرده است. بسته خروج از رکود تورمي و کمک يارانه اي 10 هزار ميليارد توماني براي صنايع کشور در همين راستا مورد بهره برداري قرار گرفته است. در پايان سال گذشته نيز نرخ بيکاري جوانان بين 15 تا 29 سال از عدد 24 درصد به 21 درصد کاهش پيدا کرده بود.

مسکن چه شد؟

آخرين آمارها نشان مي داد قيمت خانه کلنگي در سال 90 در قياس با سال 91 در تهران 130 درصد افزايش يافته بود. دولت يازدهم تمامي تلاش خود براي بهبود وضعيت بازار مسکن را به کار بست در نهايت نيز قيمت هر مترآپارتمان بين 15 تا 20 درصد در شهرهاي بزرگ کشور کاهش پيدا کرد. آمارها نشان مي دهد ميزان معاملات مسکن در خرداد ماه سال جاري در قياس با ماه گذشته 20 درصد کاهش داشته است. با اين حال دولت اميدوار است با ادامه سياست هاي حمايتي براي تامين نقدينگي لازم براي خريداران بتواند همزمان امکان خريد خانه براي مردم و رونق بازار را فراهم کند. پرداخت وام هاي 45 ميليون توماني ( 35 ميليون تومان اوراق، سپرده و 10 ميليون تومان جعاله) به همراه ارائه طرح وام 80 ميليون توماني از جمله اقدامات موثر دولت براي بهبود وضعيت بازار مسکن بوده است. دولت همچنين براي تامين 50 هزار ميليارد تومان بودجه مورد نياز براي ادامه مسکن مهر( طرحي که تنها براي اقتصاد ايران آثار تورمي به جا داشت) همچنان تلاش مي کند. هدف نهايي دولت اين است که تعهدات دولت قبلي به مردم در زمينه مسکن مهر را به انجام برساند ولي از سوي ديگر براي خريداران جديد بازار مسکن، قدرت خريد بالاتري ايجاد کند. در دولت گذشته قدرت خريد وام مسکن تنها 4 متر بود ولي در حال حاضر اين عدد به بيش از 7 متر رسيده است. در صورت تحقق پرداخت وام 80 ميليون توماني قدرت خريد وام ها به عدد 16 متر مي رسد.

نقدينگي چه شد؟

از مهمترين مولفه هايي که در دولت گذشته منجر به بروز بحران در اقتصاد ايران شد، موضوع نقدينگي بود. دولت يازدهم از سرعت رشد نقدينگي کاسته است. نقدينگي در حال حاضر از مرز 602 هزار ميليارد تومان عبور کرده است ولي سرعت رشد آن کاسته شده است. براين اساس نرخ رشد پایه پولی از 27.2 درصد در سال 91 به 18 درصد در سال 92 محدود شده است. همچنین نرخ رشد نقدینگی نیز از 30.8 درصد در سال 91 به 25.9 درصد در سال 92 کاهش یافته است. البته به گفته مسعود نيلي اقتصاددان، دولت در حوزه کنترل نقدينگي تا حدودي موفق بوده است.  به گفته او امسال وضعیت اقتصادی بهتر از سال قبل خواهد شد اما نباید انتظار معجزه داشته باشیم. رشد نقدینگی در خرداد ماه امسال 27 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافته است که رقم بالایی محسوب می‌شود. در صورت کنترل بيشتر نقدينگي، امکان مهار تورم نيز ايجاد مي شود. همچنين اگر نقدينگي به سمت توليد هدايت شود، مشکل بيکاري و رشد اقتصادي نيز تا حدودي رفع مي شود. سياست دولت در بخش پولي برکنترل نقدينگي و ايجاد رشد براي صنايع مهم کشور ( 5 صنعت) استوار است.

حمايت از توليد چقدر محقق شد؟

دولت قصد دارد با اجراي بسته هاي تشويقي، امکان جذب سپرده هاي بيشتر مردم در سيستم بانکي کشور را ايجاد کند. در اين شرايط منابع بيشتري در اختيار بانک ها ( در صورتي که بانک ها از بنگاه داري دست بردارند و منابع را به سمت توليد هدايت کنند.) قرار مي گيرد. براين اساس همزمان نقدينگي کنترل مي شود و امکان پرداخت تسهيلات بيشتر به واحدهادي توليدي نيز مهيا مي شود.

گزارش هاي رسمي نشان مي دهد افزایش سهم سپرده‌های سرمایه‌گذاری مدت دار به کل سپرده‌ها از 75.3 درصد در سال 91 به 80 درصد در سال 92 رسيده است. همچنین کاهش نسبت تسهیلات غیر جاری به کل تسهیلات ریالی از 14.7 درصد در سال 91 به 13.2 درصد در سال 92 رسيده که  اين مورد از دیگر نتایج اجرای سیاست های پولی و مالی دولت در ماه هاي گذشته به شمار مي آيد.

عملکرد يکسال گذشته ( اين گزارش براي ده ماهه است.)  بانک مرکزی نشان می دهد که نسبت تسهیلات به سپرده‌های سیستم بانکی از 99.6 درصد در سال 91 به 94 درصد در سال 92 کاهش یافته و این در حالی است که کل تسهیلات اعطایی بانک‌ها به بخش‌های اقتصادی از 195 هزار و 600 میلیارد تومان در سال 92 به 236 هزار و 200 میلیارد تومان در سال 91رشد دارد. همچنین سهم تسهیلات پرداختی در قالب تامین سرمایه در گردش از 46 درصد به 54 درصد افزایش یافته است. عدد سرمايه در گردش تاييد مي کند که واحدهاي توليدي براي اداره کسب و کار خود ( به معناي منابع جاري) با مشکلات جدي مواجه بوده اند. هدف دولت ايجاد وضعيت بهتر از نظر پرداخت تسهيلات به بنگاه هاي توليدي است. بنابراين در بسته خروج از رکود تورمي نيز دولت اساس برنامه هاي خود را برسياست هاي تشويقي بيشتر براي بخش توليد کشور قرار داده است.

وضعيت درآمد خانوار چه شد؟

آنچه از سوي مرکز امار ايران منتشر شده نشان مي دهد متوسط هزينه هاي يک خانوار شهري به 206 میلیون و 34 هزار ریال رسیده است. اين عدد در قياس با سال 92 بيش از 25 درصد رشد را تجربه مي کند. دولت يازدهم تلاش کرده است تا ميزان کسري بودجه ماهيانه خانوار را کاهش دهد. در حال حاضر خانوارهاي شهري به طور متوسط ماهيانه 200 هزار تومان کسري بودجه دارند درحالي که اين عدد در سال 91 بيش از 600 هزار تومان بود. دولت يازدهم موفق شده است درآمدهاي خانوارها را به ميزان 22 درصد افزايش دهد. همين جريان قدري از کسري بودجه ماهيانه آنها را جبران کرده است.

براين اساس از کل هزینه سالانه خانوار شهری 54 میلیون و 934 هزار ریال با سهم 26.7 درصد مربوط به هزینه های خوراکی و دخانی و 151 میلیون و 100 هزار ریال با سهم 73.3 درصد مربوط به هزینه های غیرخوراکی بوده است. در بین هزینه های خوراکی و دخانی، بیشترین سهم با 21.9 درصد مربوط به هزینه گوشت و در بین هزینه های غیرخوراکی بیشترین سهم با 45.2 درصد مربوط به مسکن بوده است.

گزارش مرکز آمار ایران حاکی از آن است که متوسط درآمد اظهار شده سالانه یک خانوار شهری 204 میلیون و 410 هزار ریال بوده است که نسبت به سال قبل، 22.2 درصد افزایش داشته است. منابع تامین درآمد خانوارهای شهری نشان می دهد که 29.9 درصد درآمد از مشاغل مزد و حقوق بگیری، 16.6 درصد از مشاغل آزاد کشاورزی و غیرکشاورزی و 53.5 درصد از محل درآمدهای متفرقه خانوار تامین شده است. دولت اعتقاد دارد با کنترل تورم و ايجاد اشتغال بيشتر مي تواند، وضعيت عمومي زندگي مردم را بهبود بخشد. 

قيمت ها در بازار به کجا رسيد؟

قيمت دلار در دولت يازدهم در قياس با اوج قيمت ها در دولت دهم حداقل 400 تومان کاهش را تجربه کرد. اما به گفته فعالان بخش خصوصي مهمترين دست آورد دولت يازدهم، کاهش ميزان نوسانات قيمت دلار بوده است. قيمت دلار به طور متوسط هر يک ماه کمتر از 20 تا 30 تومان نوسان را تجربه مي کند در حالي که وزيرکنوني اقتصاد پيش بيني کرده بود در سال آخر دولت احمدي نژاد قيمت دلار به 100 هزار تومان نيز برسد. با اين حال دولت موفق به کنترل قيمت دلار، کاهش سطح نوسانات و در نهايت کاهش قيمت اين ارز در بازار ايران شد. همچنين در بازار سکه نيز قيمت ها به طور متوسط در قياس با بالاترين عدد در دولت احمدي نژاد، حداقل 500 هزار تومان کاهش را تجربه کرده است. البته بخش مهمي از دليل کاهش قيمت سکه در بازار ايران به نزول بهاي طلاي جهاني نيز مربوط است. با اين حال دولت موفق شده با کنترل اين بازارها از انتقال سرمايه هاي خرد مردم به بازارهاي سفته بازي جلوگيري کند. در اين شرايط حداقل شرايط براي انتقال اين دارايي ها به بانک ها و بازار سرمايه ايجاد شده است. شاخص بورس نيز در يک سال دولت روحاني با رشد بيش از 40 هزار واحدي ( ميزان رشد تا بهمن ماه سال گذشته بيشتر بود ولي از اين ماه شاخص تا مرز 75 هزار واحد کاهش را تجربه کرد.) و بازدهي بيش از 60 درصدي امکان مناسبي را براي سرمايه گذاران خرد ايجاد کرده است. در ميانه هاي سال گذشته ميزان بازدهي بورس تهران تا مرز 130 درصد هم افزايش يافته بود. در صورت انتقال سرمايه هاي خرد مردم به بازار سرمايه، امکان حمايت بيشتر از صنايع توليدي نيز ايجاد مي شود. با اين حال شاخص بورس طي سه ماه گذشته دوره نزولي داشته است ولي تحليلگران بازار اميدوارند با بهبود وضعيت بين المللي و تعديل تحريم ها وضعيت بورس قدري بهبود پيدا کند.

به گفته مسعود نيلي اقتصاددان مقایسه سال ۹۲ با ۸۴ نشان می‌دهد که نرخ ارز آزاد در این مدت ۳.۵ برابر، پایه پولی ۵.۸ برابر و شاخص قیمت ۴.۵ برابر شده اما تولید فقط ۲۰ درصد افزایش یافته است. بازهم به گفته او درآمدهای ملی کشور در دو سال گذشته 20 درصد کاهش یافته است و تولید فقط 20 درصد افزایش یافته است. تعداد شاغلان کشور در همین مدت کاهش یافته است. دولت اميدوار است از طريق بهبود وضعيت بازارها قدري به اقتصاد کشور سرو سامان بدهد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

parvizzzzzzz: 1393/5/1915:42:03،
61
38
گفت و گو نیوز: هنوز شوک خبر استفاده از روغن غیر مجاز پالم در صنایع غذایی کشور فروکش نکرده است که که یک مقام مسئول ازورود روغن آفتابگردان غیر مجاز به چرخه صنایع غذایی کشور خبر می دهد.
ایوب: 1393/5/1915:58:55،
103
71
متاسفانه به جایی نرسیدیم ...سوال بعدی !
صدای داد مردم: 1393/5/1916:00:34،
76
21
قرار هم نبود به جایی برسیم !!! شما از این سیستم فشل انتظار داشتید آمریکا رو بگیریم ؟؟


همه بیکارن نه عامو کجا رو گرفتی ولی مصاحبه میکنن می بینی همه کار دارن !

اینجا به نتیجه نمی رسیم

رضا: 1393/5/1916:54:55،
76
34
(دولت يازدهم موفق شده است درآمدهاي خانوارها را به ميزان 22 درصد افزايش دهد)من کارمندم.یکی بگه درآمدم چه جوری22درصدافزایش یافته!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
جواب: 1393/5/1919:06:32،
31
54
با سلام همينکه 15 درصد تورم کاهش پيدا بکنه و 10 درصد حقوقت افزايش پيدا بکنه ميشه 25 درصد
مخم پت: 1393/5/2000:39:18،
19
22
بازار رو که به گند کشوندن.صفره صفر.بابانهایتش 10میلیون کارمند وحقوق بگیر دولتی وجود داره که نداره.اون65میلیون بقیه کارشون ازاده.بازارصفر بشه یعنی 65میلیون حالا الاف نه بیکار.
مهدی: 1393/5/2008:28:39،
20
23
واقع بین باشم
آمار کاهش تورم فقط وفقط ناشی از رکود ایجاد شده و کاهش تقاضای محصولات بوده است.
کاهش نرخ منفی رشد اقتصاد هم در اثر کوچک شدن اقتصاد ایران و کهش بنگاه های تولیدی در این مدت چند ساله است. اگر مثلاً در سال 91 دویست بنگاه تعطیل و ورشکسته شده باشند سال 92 با کاهش تعداد بنگاه ها 100 بنگاه ورشکست شده اند.
عملاً نه برنامه ای بوده و نه برنامه ریزی
لتن: 1393/5/2018:06:16،
11
18
این گران فروشیها تقصیر مردم میباشد.چون تمام فروشنده ها وصاحب خدمات مردم هستند دولت فقط ناظر میباشد
ارمان: 1393/5/1915:50:29،
95
89
فک کنم با این سیاست های بی تدبیرانه و نا امید کننده دولت تدبیر و امید داریم به ناکجا اباد میریم
محمود: 1393/5/1916:52:17،
60
52
در عصر کنونی بی سوادی تنها به خواندن و نوشتن نیست. بی سوادی به معنای کم اطلاعی از ابعاد گوناگون زندگی است. این اظهار نظر از کسی سر می زند که نداند اقتصاد یعنی چه.
کشور ایران به شدت دچار بیماری در تولیدملی است که این موضوع ریشه در 60 سال تاریخ معاصر دارد.
اکنون شما دولتی را به بی تدبیری محکوم می کنید که میراث دار بدبختی های بزرگی در عرصه صنعت است.
امیدوارم مردم ایران آگاهی خود را بیشتر کنند.
سوشا: 1393/5/1915:58:04،
88
18
بعضی ازون بالاییها به نفعشون نیست که اوضاع درس بشه،تا اب گل الوده ماهی میگیرن
payam: 1393/5/1916:08:55،
53
21
گفت و گو نیوز: آیت الله علم الهدی عضو مجلس خبرگان رهبری با انتقاد از سخنان یکی از مسئولین اجرایی مبنی بر اینکه «نباید برای ساپورت پوشی زنان غصه خورد»، عنوان کرد: جریان اقتصادی از ساپورت پوشی زنان لطمه می‌بیند چرا که ما در اقتصاد مقاومتی چالشی نداریم، بلکه در اقتصاد وابسته به غرب دچار چالش شده‌ایم.
Z: 1393/5/1916:09:16،
59
17
رشد اقتصادی صفر شده برای ما یک آرزو!!!!
ببین به کجا رسیدیم.
نرخ بیکاری هم که همیشه حدود 10.5% است.
آورین آورین
وحید : 1393/5/1916:18:35،
50
60
در زمان اوج تحریمها وضع معیشت مردم و رونق کسب و کار خیلی بهتر بود.عدد تورم از 40به 25/3رسیده؟!!!واقعا؟آقای روحانی بگید ببینیم چی ارزون شده؟؟؟لبنیات؟میوه جات؟پوشاک؟خودرو؟گاز بنزین برق ...؟شما کاهش تورمو در چی میبینید؟؟؟
ح: 1393/5/1917:03:31،
64
39
واقعاً آدم نميدونه چى بگه.... برادر، معنى تورم رو ميدونى؟يعنى سرعت افزايش قيمت كم شده نه خود قيمت!! ايرانجيب، گاهى فكر مى كنم اكثر بازديدكننده ها سواد مكتبى هم ندارند...
حامد: 1393/5/1917:39:11،
32
30
تورم از دید آقایان یعنی مردم درآمد زیاد داشتن ، زیاد میخوردن ورم داشتن . حالا ایشان همه چیز رو گرون و نایاب کردن . مردم از بخور و نمیر رو فرم اومدن ورمشون خوابیده . این یعنی کاهش تورم از دید آقایان.
فرهنگی : 1393/5/2008:06:33،
17
31
عزیز دل برادر، جناب خ که سواد مکتبی هم داری،

۱ـ لطف کن با هموطن عزیزمان اینقدر تند برخورد نکن.

۲ـ درست است که تورم در اینجا یعنی سرعت افزايش قيمت و نه خود افزايش قيمت، ولی این آقایان مرتب کاهش تورم «نقطه به نقطه» را به رخ مردم می کشند نه تورم واقعی را.

۳ـ تورم نقطه به نقطه ، یک شاخص «من درآوردی» که اقتصاد دانان به آن میخندند، این است که مثلاً تورم یک نقطه از تیر ماه سال ۹۳ را با تورم یک نقطه از تیر ماه سال ۹۲ مقایسه میکنند و با این شاخص نادرست در مورد تورم یک سال نظر میدهند. البته درست است نقطه مورد نظر میانگین تورمهای مثلاً تیر ماه است، ولی بازهم فقط یک نقطه است در حالی که یک سال معمولاً ۳۶۵ روز دارد.
sasi: 1393/5/2010:19:25،
23
24
اقای فرهنگبی عزیز تورم نقطه به نقطه یعنی نسبت افزایش قیمتها در یک ماه از سال 93 نسبت به یک ماه از سال 92 می باشد نه یک روز . در ضمن من در اوردی نیست
محمد: 1393/5/1916:22:01،
84
30
کنترل تورم ناشی از رکود اقتصاد است نه تدبیر شما.
saman: 1393/5/1916:29:57،
25
23
به بدبختی زیر اخرین خط
فقط روحانی که نیست برمی گرده به قبل
محسن: 1393/5/1916:36:39،
42
22
اگر همه چیز به انتخاب مردم باشه اونوقت خوب میشه ولی حیف
005: 1393/5/1916:46:44،
52
38
با رو شدن دست کسانی مثل بابک خان زنجانی مشخص شد توی این 35سال روسای جمهورها کاره ای نبودن
در کشوری که کسی به حضرات قاچاقچی و رانت خوار و آقازاده جرات نمیکنه بگه بالای چشمت ابروست مشخصه که رئیس جمهور کاره ای نیست
وحید یوسفی: 1393/5/1916:47:54،
29
42
یک سخن خیلی معروف از دکتر روحانی رو که بارها و بارها از تلویزیون پخش شده رو به یاد بیارید. این بود که ما باید ابتدا جلوی پیشرفت بیماری رو بگیریم و بعد به درمان بپردازیم. وقتی یک فردی دچار خونریزی شده ابتدا باید جلوی خونریزیشو گرفت و بعد به درمان موضع پرداخت. توی این یکسال اتفاق خاصی برای اقتصاد ایران نیفتاد و فقط جلوی خونریزی گرفته شد. الان نوبت درمانه. ولی با این سرعت خیلی کم بعید میدونم کار به درمان برسه.
005: 1393/5/1916:54:10،
43
23
یادمون نمیره وقتی دلار به 3600 رسید اقلام زیر هم هوایی شدن ولی وقتی اومد پائین؟؟؟
دلار که رفت بالا طلا هم رسید به 140-150هزار تومن
به دنبال اون قوه قضائیه هم دیه را برد بالا
سپس شرکتهای بیمه اون رقمهای نجومی را به بیمه نامه ها اضافه کردن
ماشین هم که همه میدونن
.....
ولی حالا چی؟؟؟
آیا هیچدام از اینها با پائین اومدن دلار پائین اومد؟
پس مبنای محاسبه تورم چیز دیگه ای هست که ما سر در نمیاریم
شاید مبنای اون آبروی ما اقشار کم در آمد یا بی درآمده که داره میریزه و میاد پایین
رضا مهدوی: 1393/5/1916:57:58،
48
60
دکتر روحانی یه مرد نمونه در عرصه سیاسته. من بهش خسته نباشید میگم توی این یکسال فعالیت. به امید روزهای بهتر برای ایران و ایرانی
خوش خیال: 1393/5/2017:28:53،
15
19
همه چی آرومممم .... من چقدر خوشحالممممم ...
آقای مهدوی خدا خیرت بده کلی به نظرت خندیدیم شاد شدیم
:))))))))
محمد: 1393/5/1917:03:28،
41
33
اين ميگه تورم مهار شده، ملت كورن؟ كسي نيست ببينه هر روز اجناس داره گرونتر ميشه؟ باور نداري تو همين ايرانجيب ببين...
کشکول طلایی: 1393/5/1917:17:56،
43
22
باشیب ملایم دربیابانهای برهوت وویرانی وبیکاری و تورم و فقر و نداری و..........گرفتار شدیم.75میلیون انسان درخدمت 3میلیون نفر
...............: 1393/5/1917:24:14،
32
45
بیان یه تابی توشهر و مغازه ها و بنگاه معاملاتی و مردم و ... بزنن ببینن واقعا این درصد و آمار مسخره که چند ساله همشون یاد گرفتن تحویل مردم میدن درسته . گندشو درآوردن . دم خروس یا قسم ...
علی: 1393/5/1918:25:20،
28
18
ملک واپارتمان ودلار وسکه به مانند هواپیمای 141پایین امده ومیایدولی مواد غذایی ومیوه واجاره خانه وبیکاری و صد البته رکود شدید افزایش پیدا کرده است
ناصر: 1393/5/1919:15:07،
43
21
به هیچ جا نرسیدیم و نخواهیم رسید.چون خانه از پای بست ویران است...
sorati: 1393/5/1920:49:15،
28
26
كاملا موافقم
بیمار: 1393/5/1920:08:41،
25
24
1)یارانه نقدی مرحله‌ای دوم رو بالا کشیدن........
2)یارانه عده ای رو بازورگويي خودن.......
3)بازار کار رو راکد کردن تا نقدینگی انحصاری در اختیارخودشون باشه....
4)پولهای تحریمی روخرج کردن برای تحریم و بخش کوچکی اعتبارات بانک مرکزی......
5)تزریق نکردن ارز به بازر و گران فروشی ارز ملی.....(نفت)
نتیجه=دولت تدبیر کرده مردم باید در اقتصاد کنونی باید استعمار بشه....
نتیجه=دولت بدروغ به مردم امید میده تا در اقتصاد کنونی براحتی مردم رواستعمار کنه...
نتیجه=کلید دولت رای ملت فریب خورده است....
داریوش: 1393/5/2008:58:03،
17
24
چقدر ساده به قضیه نگاه میکنی.نکنه انتظار داری رویه اشتباه دولت احمدی نژاد که سیاستش این بود که تا ارز بره بالا بیاد پول نفت و خزانه بریزه تو بازار و دو روز بکشه پایین که تو اخبار نشون بدن و بعد از دو روز دوباره ارز بکشه بالا و ذلالها حال کنن.نقدینگی و پول سرگردون برا هر دولتی سمه.اون موقع که ارز ترزیق میکردن چرا دلار به 4000 رسید.الان که چند ماه هستش که رو 3100 مونده. بازار کار راکد کرده بودن یا به نوعی نابود کردن.بیشترین ضربه ما تو 3 سال اخر احمدی نژاد خوردیم
عمله: 1393/5/1921:02:46،
39
33
هشت سال طول کشید تا این خونه خراب شه .فکر کنم 50 سال دیگه هم درست نشه.
داریوش: 1393/5/2008:37:44،
21
22
شاید هم 80 سال دیگه.از خونه که چیزی نمونده.فعلا دولت داره از زیر صفر شروع میکنه که بتونه جبران کنه.البته اگر دلواپسها بذارن
پدر بزرگ: 1393/5/1921:14:36،
43
18
میگند چرا مردم بچه دار نمیشند.اخه تو مملکتی که پوشک بچه با چلو کباب یک قیمته چرا مردم بچه دار شوند
آرزو: 1393/5/1923:20:18،
17
21
چقدرنظر کشکول طلایی قشنگ بود
وحید: 1393/5/2001:14:50،
19
55
بخدا من جووووووون 22 ساله امیدی دیگه ندارم . بخدا زجرم داره میده بیکاری و بی پولی و بدبختی هزار هزار مشکل نگفته
مهدی: 1393/5/2001:26:16،
18
23
تکرار سناریوی قبل....... بازم با فشار قیمتهارو کنترل میکنن ولی وای بروزی ک مثل فنر فشرده یهو باز شه هنوز سالهای ۹۰-۹۱ یادمون نرفته
what?: 1393/5/2010:10:55،
21
23
به رکود و دروغ های عجیب
تخم مرغ 25%
خودرو 30%
بنزین 30%
شیر 25%
نقدینگی .027%
و تورم شد 15%
بی طرف: 1393/5/2010:25:18،
21
15
واقعا خجالت بکشید. فقط همین...!
مهرزاد: 1393/5/2011:18:13،
17
16
آره همه چیز مجانی میدید به مردم!!!!
حسن: 1393/5/2012:12:34،
18
15
اقتصاد قفل شده و مردم فقیر تر شده اند.
راننده زانتيا: 1393/5/2012:42:36،
17
15
به اخرخط
ملك: 1393/5/2016:42:05،
37
16
به لبخند و دروغ و دروغ ودروغ
پاسخ مهدوي: 1393/5/2016:58:58،
12
15
ظاهرا جيره مواجب اين جناب مهدوي خوب ميرسه.
محسن: 1393/5/2019:30:35،
13
32
در کشوری که سایهً افراد فرومایه در حال بزرگ شدن است بدانید که خورشید در آن کشور در حال غروب کردن است.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت جدید محصولات سایپا اعلام شد / مهر 96 + جدول
شرایط پیش فروش خودروی پژو 207 اتوماتیک ویژه مهر 96 با ظرفیت محدود
بخشنامه جدید پیش فروش خودروی رنو ساندرو استپ وی منتشر شد - آبان 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد/ آبان 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - آبان 96
آغاز دور جدید پیش فروش رنو ساندرو استپ وی با ظرفیت محدود - آبان 96
معرفی جایگزین احتمالی پژو 405 در ایران
معرفی پرفروش‌ترین نوشابه‌های انرژی‌زا در جهان
آغاز دور جدید پیش فروش خودروی دنا پلاس از سوی ایران خودرو - مهر 96
ورود نسل جدید خودروهای ماهیندرا به ایران + حدود قیمت
شرایط جدید فروش نقد و اقساط محصولات شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو - آبان 96
آغاز دور جدید فروش محصولات شرکت پارس خودرو - آبان 96
کدام خودروها در بازار بیشترین اختلاف قیمت را با نمایندگی دارند؟
حواشی عجیب باز هم در ثبت‌نام ساندرو استپ‌وی امروز دوشنبه
خودروی جدید بسترن B30 به مشتریان تحویل داده شد + قیمت بازار
آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار