کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

وام چهارلایه خرید مسکن

کدخبر:۶۱۷۶یکشنبه، ۱۹ مرداد ۱۳۹۳ - ۰۷:۳۰:۲۰۳۹۸۴ بازدید

جزئيات تازه از پيشنهادي كه براي «تقويت قدرت خريد مصرفي مسكن و رونق‌بخشي به ساخت‌وساز» به بانك‌مركزي ارائه شده، حاكي است: در قالب مدل «وام شناور»، متناسب ...

جزئيات تازه از پيشنهادي كه براي «تقويت قدرت خريد مصرفي مسكن و رونق‌بخشي به ساخت‌وساز» به بانك‌مركزي ارائه شده، حاكي است: در قالب مدل «وام شناور»، متناسب با متوسط قيمت آپارتمان‌هاي معمولي –70 مترمربع مساحت - چهار سقف براي وام خريد مسكن محاسبه شده و براي شهرهاي‌ كوچك و متوسط، كلان‌شهرها و تهران به ترتيب از 60 تا 120 ميليون تومان  تسهيلات پيشنهاد شده است. قرار است وام‌ها با سود حمايتي پرداخت شوند و مابه‌التفاوت آن تا نرخ بازار از طريق وجوه‌ اداره‌شده دولت و منابعي همچون تسهيلات صندوق توسعه‌ ملي جبران شود.

جزئيات جديد از يك طرح؛ محل تامين منابع صندوق پس‌انداز مسكن كجاست؟

گروه مسكن: گفته مي‌شود سرعت بررسي طرح «راه‌اندازي صندوق‌هاي سپرده‌گذاري مسكن» در دولت و بانك‌مركزي افزايش پيدا كرده و بانيان اين طرح در آستانه ورود دولت يازدهم به دومين‌ سال كاري قصد دارند حداكثر تا يك ماه آينده تكليف افزايش وام‌خريد را روشن كنند.مدت مذاكره متوليان مسكن با مقامات پولي برسر «ضرورت تقويت قدرت خريد تقاضاي مصرفي» رفته‌رفته يكساله مي‌شود و اگر چه در چند هفته گذشته اخبار رسمي از ناحيه دو طرف مذاكره، مبني‌بر حصول توافق‌ اوليه، منتشر شد اما اختلاف‌نظرهاي ريشه‌اي در مسير مذاكرات باعث تعويق در امضای نهايي پاي رضايت‌نامه افزايش وام مسكن شده است.

با اين حال، بسته سياستي رونق‌اقتصادي كه ماه گذشته توسط دولت تهيه و اعلام شد، به بهانه‌اي براي تعجيل در بررسي پيشنهادهاي مالي وزارتخانه‌هاي مختلف بابت راهكارهاي درون‌بخشي خروج از ركود مبدل شده است.در بسته ركودزدايي از اقتصاد، براي بازگرداندن رونق به بخش مسكن و سرمايه‌گذاري‌‌هاي ساختماني، ايده به تحرك انداختن چرخ معاملات مسكن از طريق توانمندسازي قدرت خريد مطرح شده است تا امكان فروش آنچه را که سازنده‌ها در يكي، دو سال اخير ساخته‌اند و در بازار عرضه بلااستفاده مانده، براي بسازوبفروش‌ها فراهم کنند و تعريف پروژه‌هاي جديد ساختماني ـ به واسطه فروش قبلي‌ها و تامين نقدينگي ـ از سر گرفته شود.

عوامل مسوول، در قالب اين راهكار، پيشنهاد جامع و مكتوب خود را به‌ترتيب درباره «چگونگي ايجاد صندوق پس‌انداز مسكن در بانك‌ها»، «نحوه تامين منابع صندوق» و «ميزان تسهيلات خريد مسكن قابل پرداخت از صندوق پس‌انداز» به بانك‌مركزي ارائه كرده‌اند.در مدل مدنظر متوليان اين امور در وزارت راه‌وشهرسازي، مطالعات كاملي درباره تجربه ساير كشورها در حوزه تامين مالي مسكن و همچنين سابقه فعاليت صندوق پس‌انداز مسكن در ايران طي دو دهه 40 و 50 انجام شده و با لحاظ نقاط قوت و موانع احتمالي پيش‌روي اين طرح، مكانيزم‌هاي لازم براي رفع نگراني بانك‌مركزي در مورد چهار موضوع پيش‌بيني شده است. مسوولان بانك‌مركزي، افزايش سقف تسهيلات خريد مسكن از طريق شكل‌گيري صندوق‌هاي پس‌انداز را نوعي تهديد براي «تعادل منابع‌ومصارف بانك‌ها، قيمت مسكن، تورم و همچنين توان بازپرداخت وام‌گيرنده‌ها» مي‌دانند.


 منابع اصلي و فرعي صندوق

از آنچه پيشنهادكنندگان صندوق پس‌انداز، تدارك ديده‌اند، حاكي است: منابع صندوق‌ پس‌انداز مسكن براي پرداخت وام خريد، با اتكای به سپرده‌گذاري متقاضيان مسكن به‌عنوان منبع اصلي و همچنين وجوه ‌اداره شده دولت به عنوان منبع فرعي تامين مي‌شود.دولت به دنبال آن است كه تسهيلات خريد مسكن توسط صندوق‌ها با نرخ سود حمايتي در حد 14درصد پرداخت شود اما در عين حال، براي صندوق‌‌ها، حق تعيين نرخ سود رايج و متداول بازار را محفوظ مي‌داند.

 كمك از صندوق توسعه ملي

به اين ترتيب، مابه‌التفاوت نرخ سود واقعي- 22درصد- تا نرخ سود تسهيلات پرداختي بايد به گونه‌اي از سوي دولت براي بانک‌هایی که این صندوق‌ها را راه‌اندازی کرده‌اند، تامین شود. براي اين منظور، پيشنهاد استفاده از منابع صندوق توسعه ملي در قالب وجوه ‌اداره شده مطرح است به گونه‌اي كه مبلغي از صندوق توسعه در اختيار بانك‌ها قرار بگيرد تا به انبوه‌سازان، توليدكنندگان مصالح‌ساختماني و سازنده‌هاي مسكن تسهيلات با نرخ بهره متعارف بانكي بپردازند و سپس از محل سود دريافتي از اين محل، مابه‌التفاوت سود تسهيلات خريد را براي صندوق پس‌انداز مسكن جبران كنند.با اين مكانيزم، از يكسو هم تسهيلات ساخت‌وساز و سرمايه‌‌گذاري در اختيار طرف عرضه مسكن قرار مي‌گيرد و هم‌اينكه هزينه پرداخت تسهيلات‌خريد به طرف تقاضا نيز با جبران يارانه‌‌ نرخ سود، كاهش پيدا مي‌كند.مسوولان وزارت راه‌وشهرسازي معتقدند، فعاليت صندوق‌ پس‌انداز به شكل پيشنهاد شده، تعادل منابع و مصارف بانك‌ را به هم نمي‌ريزد.

 طبقه‌بندي سقف تسهيلات

طراحان صندوق پس‌انداز، نگراني‌ بانك‌مركزي درباره اثر تورمي افزايش وام خريد را نيز از طريق تنظيم سقف تسهيلات متناسب با قيمت مسكن در نقاط مختلف كشور، قابل رفع مي‌دانند.در قالب اين طرح، مبلغ وام خريد مسكن به جاي تعيين رقم ثابت، متناسب با ميانگين قيمت مسكن در نقاط مختلف كشور، به صورت شناور و در چهار سقف تعيين شده است. در پيشنهاد مكتوبي كه هم‌اكنون در اختيار بانك‌مركزي قرار دارد، بازار مسكن كشور براي تامين مالي به 4 بخش تهران، كلان‌شهرها، شهرهاي متوسط و شهرهاي كوچك تقسيم شده است و براي اين محدوده‌ها به ترتيب، تسهيلات خريد مسكن در سقف‌هاي 120ميليون توماني، 100 ميليون توماني، 80 ميليون توماني و 60 ميليون توماني در نظر گرفته شده است.طراحان اين طرح، سقف چهار لايه براي تسهيلات جديد مسكن را با معيار «لزوم تامين 50درصد از قدرت خريد آپارتماني با متوسط متراژ 70مترمربع»، محاسبه كرده‌اند.

گفته مي‌شود، شناور بودن سقف تسهيلات خريد مسكن از يكسو به كارآمدي وام در شهرهاي بزرگ منجر خواهد شد و از سوي ديگر، مانع تقويت كاذب يا اضافه ‌بر ظرفيت قدرت‌ خريداران در شهرهايي با قيمت كمتر از شهرهاي بزرگ مي‌شود. اقساط چهار مدل وام خريد مسكن نيز ماهانه بين 700هزار تا 4/1 ميليون تومان تعيين شده كه طبق محاسبه طراحان، بزرگي مبالغ بازپرداخت برابري مي‌كند با هزينه‌ اجاره‌هاي ماهانه اجاره‌نشين‌ها؛ بنابراين پرداخت قسط وام‌هاي جديد از توان حداقلي وام‌گيرنده‌ها خارج نيست.  مشاوران مالي و اقتصادي وزير راه‌‌وشهرسازي معتقدند: مدل پيشنهادي اين وزارتخانه چون قرار نيست تسهيلات خرید مسکن را از محل خط‌اعتباري بانك‌مركزي تامين اعتبار کند بلكه از محل جمع‌آوري نقدينگي خانوارها، قابل پرداخت است بنابراين نه‌تنها منشا تورمي ندارد كه رونق ساخت‌وساز و صنايع وابسته را منجر مي‌شود.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

کوکو: 1393/5/1908:13:38،
64
46
خواهشا اصلا دست نزنید.هر کاری بکنید از این بدتر میشه.بزارید خود مردم با تحریم نخریدن همه چیز رو درست میکنن.همونطوری که تا الان خیلی قیمت ها اومده پایین.
آرش: 1393/5/1917:08:00،
40
43
تو باز حرفای فضایی زدی ؟ خود مردم با تحریم درست میکنن همه چیزو ؟؟؟؟؟
مثلا ماشینو که پراید شد 22 تومن یا خونه که از عید تا حالا متری حد اقل 1 تومن گرون شده ؟
محمد: 1393/5/1909:26:25،
53
35
8 لایشم کنن کسی نمیتونه خونه بخره
مصطفی: 1393/5/1910:22:48،
59
38
حتما 120 تومنو باید 20 تومنشو اوراق بخریم و 250 ملیون هم برگردونیم دیگه غیر از این که نمیتونه باشه اگه باشه به جمهوری اسلامی شک میکنییییییییییییم
کوکو: 1393/5/1911:52:54،
36
59
فقط تا میتونید نخرید.بگذارید 1 بار برای همیشه ریشه دلالی از کشور کنده بشه.بگذارید دیگه اگر خواستند 1 ریال جنسشون رو گرون کنن از ترس بی مشتری موندن مالشون این کارو انجام ندن.الان اگه میبینید دارن مقاومت میکنن به دلیل پشتوانه این سالهایی هستش که سودهای تیلیاردی از مردم گرفتن.پولشون که تموم بشه چهره هاشون اون موقع دیدنیه.
برهان : 1393/5/1914:50:45،
64
39
اره قرار بود ماشین هم نخریم ارزون بشه به همین خیال باش تا صبح امیدت بدمد .
مهران: 1393/5/1917:10:29،
74
42
شما عزیزم یک بار گفتی توی یک روستای دور افتاده هستی و یک 405 داری که از سرت هم زیاده . خاطر مبارک هست که آره ؟ با جیب مردم تحریم کردن خوبه آره . نه ماشین میخوای نه خونه میگی بقیه هم نخرن . ولی اونی که 4 قرون پول داره وقتی نخره 6 ماه دیگه نمیتونه بخره اصلا . شما هم که برات اتفاقی نیفتاده .
بیایید: 1393/5/1914:33:53،
38
40
که چی بشه وام120 تومنی بدید ترخدا بزارید همین جوری بمونه
با همچین وامی فقط دلالها هجوم میارن میخرن بالاتر میندازن به خلق الله
اوراق مسکن و اگه به خریدار واقعی مسکن میفروختن العان 9تومن نشده بود
میشه اوراق و فقط به کسی که مبایعه نامه و ازطرف بانک مربوطه معرفی بشه داد دیگه اینجوری دم دلالای اوراق مسکن چیده میشه
Z: 1393/5/1915:28:35،
32
36
یادش بخیر
دوران بچگی توپهای پلاستیکیمان را چند لایه می کردیم تا سالم بمانند.
حالا جدیدا وام را چند لایه می کنند.
مردم قدرت پرداخت اقساط وام 45 میلیونی را ندارند، حالا می گویید بیا وام 120 میلیونی بگیر!!!!!!!
ملت: 1393/5/1916:38:30،
31
43
دست نزن آقا به شما چه. رونق اقتصاد مسکن رو نمی خوایم. همین رکود خوبه. کجای دنیا این قد هر روز مسکن معامله میشه که قرار ایران بشه. چیه رو دستتون مونه واسه مللت نقشه تازه میکشین. به فکر جوانها و مردم قشر متوسط و ضعیف جامعه نیستین فقط اون سرمایه دار حالش رو ببره راضی هستین. لعنت خدا بر اونی که جز سود خودش و دور و بریاش به رفاه مردم فکر نمیکنه
علی: 1393/5/2001:00:23،
31
31
اگه درک داشتن که بجای افزایش وام دستمزد و حقوق مردم رو مثل خودرو و ملک و خوراکیها 300 درصد اضافه میکردن.با هر سال 15 درصد افزایش حقوق میگن مردم چرا ملکشون رو که 300 درصد بردن بالا رو نمیخرن!!!!!!
سجااد: 1393/5/2004:30:29،
26
45
می خوان مردم بدبختو بدهکار تر کنن اخه با حقوقای 800 تا 1 میلیونی مردم از کجا 2000000 تومن قسط بدن. تازه تا بیان بجنبن بخرن 200 میلیون گرون تر میشه با این واما.
امیر: 1393/5/2008:36:37،
32
39
احمدی نژاد در سال 85 با شعار مسکن مهر مسکن ارزان در اختیار
هر ایرانی قرار خواهد داد صدها میلیارد تومان سرمایه را در بیابانها
رها کرد که هنوز دارند خاک میخورند و از انطرف مسکن را هم شش
برابر قیمت مسکن را.این است نتایج احمقانه دولت قبل.
واقع بین: 1393/5/2110:34:21،
47
37
دوستان خیلی به حرفهای این دوست خوبمون کوکو توجه نکنید . هدفش هرچه باشد ارائه اطلاعات درست نیست. مثل حرفهائی که قبلا در خصوص نحوه محاسبه قیمت مسکن و سود به قول خودش تیلیاردی سازندگان گفته بود. کافیه آرشیو اخبار را مطالعه کنید و نظرات ایشان را چه در خصوص مسکن و چه در خصوص خودرو بررسی کنید. تازه ایشان معتقدند این نظرات تخصصی نیز هستند.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما