کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

اسم اين افراد در ليست ما نيست

کدخبر:۶۱۲۲سه شنبه، ۱۴ مرداد ۱۳۹۳ - ۰۷:۰۵:۰۶۳۰۸۶ بازدید

در حالي مدت‌هاست نام‌هاي مختلفي از بدهكاران بانكي در فضاي مجازي به ويژه شبكه‌هاي اجتماعي منتشر مي‌شود و هيچ مقام رسمي اين عناوين را تاييد ...

در حالي مدت‌هاست نام‌هاي مختلفي از بدهكاران بانكي در فضاي مجازي به ويژه شبكه‌هاي اجتماعي منتشر مي‌شود و هيچ مقام رسمي اين عناوين را تاييد يا رد نمي‌كند كه به نظر نمي‌رسد اين بار هم بانك مركزي تمايلي به افشاي اسامي دانه‌درشت‌ها به درخواست رئيس‌جمهور سابقي كه خود مدعي انتشار اين اسامي بود اما هيچ گاه آن را عملي نكرد، داشته باشد. 

با وجود اينكه در سال‌هاي گذشته بارها رئيس دولت‌های نهم و دهم از وجود ليستي از مفسدان اقتصادي سخن گفته و به دفعات تهديد به افشاي اين اسامي كرده بود اما هيچ گاه دست به چنين كاري نزد و تنها به روال گذشته و حال برخي اسامي با حروف ابتدايي عنوان مي‌شد. اين در حالي است كه با تغيير دولت نيز نه تنها قوه قضاييه بلكه بانك مركزي هم با وجود فشارهايي كه گاها از سوي برخي از جمله نمايندگان مجلس براي انتشار نام بدهكاران اعمال مي‌شود مصلحتي در اعلام اين اسامي نمي‌بينند و ترجيح مي‌دهند با حواشي كمتري اين مساله پيگيري شده و معوقات بانكي كه به 100 هزار ميليارد تومان مي‌رسد به مرور به سيستم بانكي بازگردد. بر اين اساس با وجود اينكه در اوايل سال جاري بانك مركزي ليست حدود 500 نفره‌اي از بدهكاران بانكي را به قوه قضاييه ارائه كرد هيچ گاه نامي به طور عمومي عنوان نشد و مقامات بانك مركزي نيز تمايلي به اقدام در اين مورد نداشتند. 

در عين حال كه هر يك از بانك‌ها نيز به‌رغم وجود مطالبات معوق هنوز نامي از بدهكاران خود را اطلاع‌رساني عمومي نكرده‌اند و بعيد به نظر مي‌رسد در ادامه نيز چنين شود. در همين رابطه همتي- مديرعامل بانك ملي- با وجود داشتن حدود 13 هزار ميليارد تومان معوقات اين بانك اعلام مي‌كند كه تمايلي به انتشار اسامي ندارند و به دنبال ماجراجويي نيستند بلكه بيشتر خواهان حل اين مساله به طور آرام و بدون حاشيه هستند. از سويي ديگر در حالي در يكي دو ماه گذشته ليستي از اسامي بدهكاران بانكي در شبكه‌هاي اجتماعي منتشر شد و دست به دست گشت كه دربين آنها نام برخي از اعضاي دولت‌های نهم و دهم نيز قابل توجه بود و اظهارات متفاوتي را در مورد صحت آن به همراه داشت اما بازهم رسما تاييد يا رد نشد و ترجيح مقامات بر سكوت بود. 

اين در حالي است كه بعد از گذشت مدتي از اين موضوع رئيس‌جمهور سابق كشورمان در نامه‌اي به رئيس كل بانك مركزي خواستار انتشار عمومي نام بانك يا بانك‌هاي پرداخت كننده و نيز تاريخ و مبلغ وام‌هاي كلان به تفكيك اسامي اطرافيان خود شد. در اين نامه تاكيد شده است كه مدتي است توسط شماري از فعالان سياسي و رسانه‌اي و معدودي از نمايندگان مجلس در رسانه‌هاي مختلف داخلي و خارجي، ادعا و اتهامي مبني بر قرار داشتن نام اطرافيان احمدي‌نژاد در فهرستي با استناد به «ليست محرمانه كميته وصول مطالبات بانك مركزي» مطرح و ارقامي در حد هزاران ميليارد تومان در اين زمينه اعلام شده است؛ اما تاكنون از سوي هيچ مرجع رسمي و ذيربط در اين زمينه موضع‌گيري و اطلاع‌رساني خاصي انجام نگرفته و همين عدم شفافيت بر شبهات و همچنين سوء استفاده‌هايي در فضاي سياسي و رسانه‌اي كشور افزوده است. 


بر اين اساس رئيس دولت‌های نهم و دهم مي‌خواهد تا بانك مركزي در اين مورد شفاف‌سازي و اسامي را منتشر كند. اگرچه به‌رغم ارائه اين درخواست به بانك مركزي هنوز اين بانك مواضع خود را در اين مورد اعلام نكرده و پاسخي نداده است اما اينكه بانك مركزي بخواهد اسامي را كه مدت‌هاست با وجود اعمال فشار فاش نكرده اكنون براي برداشت اتهام از افرادي كه مشخص نيست واقعا جزئي از بدهكاران هستند يا خير منتشر كند بعيد به نظر مي‌رسد حتي اگر نمايندگان مجلس معتقد باشند كه نامه رئيس‌جمهور سابق به بانك مركزي، دست اين بانك را براي اعلام اسامي برخي بدهكاران بانكي باز كرده است. اما در عين حال كه بايد احتمالي را هم براي اقدام بانك مركزي نسبت به افشاي اسامي در نظر گرفت بايد اين را هم مدنظر داشت كه شايد رئيس‌جمهور سابق درحالي خواستار شفاف سازي شده است كه خود هم مي‌داند كه احتمال چنداني براي اعلام و تاييد علني نام بدهكاران و بانك‌هاي اعطا‌كننده تسهيلات از سوي بانك مركزي وجود ندارد هر چند براي همين اما و اگرها نيز بايد دانه‌درشت‌ها منتظر پاسخ بانك مركزي بمانند چراكه در صورت پذيرش درخواست آمده در نامه اسامي آنها علني خواهد شد. 

 اسم اين افراد در ليست ما نيست

در همين حال ديروز حجت الاسلام والمسلمين غلامحسين اژه‌اي در شصت و ششمين نشست خبري سخنگوي قوه قضاييه گفت: زماني كه دادستان در مورد معوقات بانك‌ها وارد شد از بانك مركزي و كليه بانك‌هاي دولتي و خصوصي ليستي را در مورد افرادي كه بيش از 10ميليارد بدهي داشتند گرفت. وي افزود: ما مدعي هستيم كه اطلاعاتمان دقيق است. البته من اسم 6 نفر را در برخي از سايت‌ها ديدم اما به هيچ وجه هيچ كدام از اين افراد در ليستي كه ما در مورد معوقات بانكي داريم نبوده‌اند. وي در خصوص پرونده فساد بزرگ بانكي اظهار داشت: اين پرونده مراحل مختلفي دارد و در اين بين 20 نفر از كساني كه كارمند يا مدير بانك ملي بودند و در شعب مختلف و به اين پرونده ربط داشتند محاكمه شده، حكم قطعي و احكام اجرا شده است و به زندان رفته‌اند. سخنگوي قوه قضاييه گفت: 17-18 نفر از آنها الان در زندان هستند و حكم در مرحله اجراست. اژه‌اي درباره آخرين وضعيت 3 پرونده اقتصادي مهم شامل «م -ز» يكي از معوقه‌داران بانكي، برادران «ر» و فساد در زمينه قير در نفت اصفهان گفت: پس از آنكه آقاي «م-ز» دستگير شد مشخص شد علت اتهامات وي موضوع معوقات بانكي است. وي تصريح كرد: اين فرد به محض دستگيري بخش عمده‌اي از اموال خود را در اختيار بانك‌ها قرار داد و بخش زيادي از بدهي‌ خود را تسويه كرد. 

بلیط هواپیمادیدگاه ها

هاشم: 1393/5/1407:25:50،
79
21
آقای اژه ای محترم تمامی آقازاده ها در لیست شما هستند حتی ان 6 نفر.اما جگر این را که اسامی را اعلام کنید که ندارید از کجا معلوم که خودتان هم حق حساب نگرفته باشید .چون هر کس اسامی رالودهد سرش بر باد میرود.
خسته ازکشورم: 1393/5/1409:56:43،
58
18
بایدم بگی اسمشون در لیست مانیست چون اگه بگی کاره خودتم تمومه
پدر بزرگ: 1393/5/1411:26:28،
51
15
ولی من که دو ملیون وام دارم اسمم بود
عدالت : 1393/5/1407:27:03،
42
15
اى كاش دادن وأم به مردم را هم اينقدر أسون ميگرفتند
هموطن: 1393/5/1411:23:26،
43
15
اینکه دست دست میکنن و اعلام نمیکنند معلومه چه کسانی هستند که این وامهای بزرگ را گرفتند و اقتصاد مملکت را فلج کردند ولی اگه یکی مثل من فردی عادی باشه اولا که هزار بار باید بری و بیایی که بخوان 3میلیون بهت وام بدن با چندتا ضامن زنده و مرده تازه اگر آشنا داشته باشی و از بند پارتی استفاده کرده باشی
اقتصادی: 1393/5/1414:03:04،
26
17
کسی یا گروهی که دامنش پاک و دستش آلوده نباشد هیچ ترسی از افشای حقیقت ندارد.
مردم صلاح خود را بهتر می فهمند نیازی به این همه دروغ و نیرنگ نیست.
اگر افشای حقیقت باعث هرج و مرج می شود چطور در دیگر کشورها این اتفاق نمی افتد مثلا همین ترکیه که چندین نفر به تازگی گرفتار قانون شدند.
آغا: 1393/5/1418:50:54،
29
20
آورين آورين كه كششش نداديد...به مسايل مهم نظام بپردازيد.
Z: 1393/5/1512:35:54،
17
13
آقایون مسئول
لطفا جیبهایتان را خوب بگردید
شاید لیست اسامی را پیدا کردید.
مهدی: 1393/5/1613:53:03،
11
16
اول یک نگاهی به کارت ملی خود بیندازید.
ذهن بیدار: 1393/5/1615:46:12،
22
17
ای شیر خدا ای امام علی ای کسی که در برپایی عدالت و حق هرگز پایت نلرزید ای که اشک یتیم را تحمل نکردی و ظالم به مردمت را ریشه کن کردی ای کسی دلم برایت تنگ شده! شیر خدا و رستم دستانم آرزوست!

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
شرایط پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو - شهریور 96
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
شرایط جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - شهریور 96
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما